Uitstel nieuwbouw kinderopvang SKO Bewoners komen met plan voor randweg Voorschoten Nieuwe ligplaats woonboot Warmonderleede afgewezen Regio 'Warmond moet niet wegkwijnen' Straks wordt laatste stukje groen geveild' CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Diefstal bedrijfskluis mislukt ihderporp Een poging om een kluis te stelen in een bedrijf aan de Leiderdorpse Lijnbaan is zaterdagmorgen mislukt. Toen de inbrekers de gepanterserde voorruit stuksloegen ging het alarm af. De dieven slaagden er daarna niet in de kluis snel los te slaan. Getuigen zagen drie mannen in een auto vluchten rich- ling Wilddreef. De politie stelt een onderzoek in. Inbrekers actief in Voorschoten oorschoten In vier Voorschotense huizen is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Zowel bij een woning aan de joke Smitlaan als bij een huis aan Het Wedde boorden de da ders gaatjes in het raam en klommen ze naar binnen. Er werden geld, passen, wijn en sieraden meegenomen. Bij een woning aan het Mathilde Wibauterf werd een deurcilinder geforceerd. Een blaffende hond jaagde de inbreker op de vlucht. Uit een woning aan de Beethovenlaan is geld gestolen. De inbrekers hadden het hier gemakkelijk, omdat de deur open was. Strontrace vanmiddag begonnen tf/QRKUMNegen schepen zijn vanmiddag vertrokken uit Wor- kum, op weg naar Warmond. Het zijn de deelnemers van de traditionele, jaarlijkse Strontrace. Morgenmiddag en -avond worden de schepen verwacht in Warmond, waar ze lossen en een uur aan wal liggen, alvorens de terugtocht hervatten. De boten varen via Amsterdam naar Warmond, omdat de vaarrou- Haarlem gestremd is door reparaties aan een brug in Lis- Van den Aardweg wil niet alleen 'op de tent passen' Hij kan er zó boos om worden. Als er weer eens wordt geroe pen dat er in Warmond niks te beleven valt. „Wie dat roept doet de Vereniging tot Viering Van den Aardweg en zijn colle ten zoals het is' tot het verplaat sen van de sportvelden naar Koudenhoorn en de aanleg van een groot aantal parkeerplaat sen. Juist omdat Koudenhoorn van de Warmonders is, willen leertje onthult Groene Grens-symbool f| irvolg van voorpagina i ke c ag verdwijnt er een stukje j[ an het Groene Hart. Als daar iets aan wordt gedaan is straks 10 Ihet groen in de Randstad op. ju Dan wordt het laatste stukje oi er opbod op een veiling ver ft Dcht aan de hoogste bieder." ód rof. dr. A. Heertje schetste gis- :ei] rmiddag in Zoeterwoude een t(| jmber beeld voor de toe- jmst. De hoogleraar econo mie pleitte op de landelijke mi- mu-actiedag voor behoud van n zo groot mogelijk open ge- ed. Er moet nu iets gebeuren, iders krijgen we later spijt, be- ogde Heertje bij de onthulling n het Groene Grens-symbool de Grote Polder. „Als eco- 10m zeg ik: we zijn slecht be- We moeten op de lange ter- ijn denken." Ma zijn korte toespraak kreeg lertje een 'groen' bloemetje, n grote kaas en een boek met el- mdeltochten in de Leidse re- n> i. Het was het laatste onder af el van een landelijke milieud- waarmee de aandacht werd iestigd op het 'dichtslibben' Nederland. Het door Heer- onthulde Groene Grens- nbool bij de boerderij van irdekooper aan de Laan van id Raadwijk krijgt binnenkort erigens een andere plek. Het jaar hebben zou ook wegmoe aanwezig waren om belangstel lenden te informeren wat de natuur zoal te bieden heeft. Dat gebeurde met brochures, wan deltochten door Het Groene Hart en een foto- en schilderij ententoonstelling met natuur impressies. Onder de micro scoop kon een kikkervisje wor den bekeken en voor de inwen dige mens waren er ecologisch verantwoorde honing en koffie en soep 'inclusief ecötax'. Om twee uur vertrok een boot naar Zoeterwoude voor de feestelijke onthulling van het grenssymbool. Aan boord be vond zich een gezelschap met één gemeenschappelijk over tuiging: dat er een grens is aan het volbouwen van groen. Tijdens de*boottocht over De Does in Leiderdorp en de Rijn richting Zoeterwoude wees een Leidse bioloog op het unieke van dit veenweide gebied, dat zeer geliefd is bij fietsers en wandelaars. Een oudere in woonster van Leiderdorp: „Sinds ik hier woon is er veel bijgebouwd. Zoals die compleet nieuwe woonwijk hier aan de rand (Doesplant, red.). En nu willen ze dat ook nog volbou wen." Verontwaardigd wees ze naar een weilandje met een koeien. Een ouder echtpaar: „Ons volkstuintje dat we al 36 Warmonds Feesten, Mat thias en al die andere vereni gingen en actieve mensen te kort," zegt recreatie-wethouder Kees van den Aardweg (65). „Er wordt hier heel erg veel georga niseerd: het Weekend van War mond, de Schippertjesdagen, noem maar op." Van den Aard weg vindt dan ook niet dat Warmond een levendig dorp moet worden, maar moet blij ven. En nee, dat betekent niet dat hij de Warmondse politiek is ingegaan om alleen maar op de 'op de tent te passen'. „Be sturen betekent altijd: met nieuwe dingen bezig zijn. Maar ik ben hier inderdaad niet geko men met het idee: ik ga War mond wel even veranderen. Warmond moet niet wegkwij nen, maar het moet hier ook geen gekkenhuis worden." Dat er iets met het recreatie eiland Koudenhoorn moet ge beuren staat wel vast voor de WD-wethouder, die drieënhalf jaar geleden Oegstgeest verruil de voor Warmond. De druk op een gemeente als Warmond om met recreatiegebieden meer te doen voor mensen van buiten het dorp, neemt toe in de dicht bevolkte Randstad. Daar kun je niet omheen, vindt Van den Aardweg. Maar hij realiseert zich ook dat veranderingen op Koudenhoorn heel gevoelig lig gen. „Koudenhoorn is gemaakt voor de Warmonders. Daar par keren toestaan is voor veel mensen vloeken in de kerk." De wethouder begrijpt de kri tiek op de zogeheten startnoti tie 'recreatieve ontwikkelings mogelijkheden' niet zo goed. Deze notitie bevat tot ongenoe gen van onder meer oppositie partij CDA geen visie op Kou denhoorn, maar is een opsom ming van een viertal varianten: van 'het eiland min of meer la- ga's de notitie eerst voorleggen aan de bevolking, alvorens een standpunt in te nemen. „Toen het vorige college met het Mas- terplan kwam, was de grote kri tiek dat er helemaal geen in spraak was geweest. Dat viel volkomen verkeerd. Nu doen we het anders en is het wéér niet goed." Niemand hoeft vol gens de wethouder bang te zijn dat er nu oeverloze discussies ontstaan over Koudenhoorn. „Dat kun je voorkomen door een heel strak tijdpad aan te houden, waarin je beslismo menten inbouwt." Desgevraagd wil hij wel iets kwijt over zijn persoonlijke kijk op Koudenhoorn, al vindt hij die op dit moment niet belang rijk. „Ik ben best voor wat meer Schwung daar. Zelf zou ik het toejuichen als er meer aanleg plaatsen zouden komen. Parke ren op Koudenhoorn zie ik vooralsnog niet zitten. Ik vraag me af of je tegemoet moet ko men aan de gemakzucht. Alsof je alleen met de auto naar Kou denhoorn kunt komen. Je kunt er ook voor zorgen dat er ver bindingen komen via het water. Dan wordt weer meteen geroe pen: wie moet dat pontje be mannen? Dat vind ik zo jam mer. Als we straks een goed plan hebben, zijn er best moge lijkheden om geld los te peute ren." Dat Warmond zelf geen dikke portemonnee heeft, hoeft vol gens Van den Aardweg geen be zwaar te zijn. In dat opzicht heeft een gemeente als Leiden, die ook meer van het War mondse recreatiegebied ge bruik wil maken, wat te bieden. „In het kader van het grote ste denbeleid heeft Leiden wel pot jes. Met dit geld kunnen zowel Leiden als Warmond zijn voor deel doen: een win-win-situa- tie." Met de Leidse wethouder Pechtold heeft Van den Aard weg al eens gesproken over een verbinding cultuurstad-plas- sengebied. Angst om te worden ingelijfd speelt volgens wethouder Van den Aardweg geen enkele rol bij deze gesprekken. „Wij zijn niet bang voor herindeling. Angst is een slechte raadgever. Wij den ken dat gemeenten elkaar kun nen versterken door samen te werken. Leiden heeft een hoop te bieden, en daar kunnen wij op inspelen." Van den Aardweg wil in de vier, vijf jaar dat hij van plan is om wethouder te blijven niet 'regeren als een regent'. „Zo van: wij bepalen wat goed is voor u. Dat is niet de inzet van dit college. Dit college wil luis teren." Maar dat is nu precies wat het college volgens de On dernemersvereniging Warmond (OVW) heeft verzuimd, als het gaat om de komst van een grote supermarkt en de keuze van de locatie. Onlangs bepaalde de gemeenteraad dat de super markt op de kop van de Dorps straat moet komen en dat met twee supermarktorganisaties (Sperwer en Schuitema) verder wordt gepraat. De OVW is boos omdat ze geen invloed zou hebben gehad op die beslissing. De ondernemers zijn nu bezig met een eigen voorstel en reke nen erop dat de gemeente het raadsbesluit eventueel aanpast. Van den Aardweg heeft weinig op met dat initiatief. „Ik vind het vervelend als mensen niet weten hoe democratie in elkaar zit. Een raadsbesluit is rechts geldig. De ondernemers heb ben in het verleden alle kansen gehad om met voorstellen te komen. Die kans is niet gegre pen. Nu gaan we door met het raadsbesluit. En het is niet zo dat we ons voorstel bij de raad door de strot hebben geduwd. We zijn er als B en W aan ge houden om het raadsbesluit uit te voeren. De raad zou ons er terecht op pakken als we het anders zouden doen." Wethouder Kees van den Aardweg: „Koudenhoorn is gemaakt voor de Warmonders." iuift een stuk dichter naar de zodat automobilisten er be- zicht op hebben. actiedag begon bij het wtingterrein in Leiderdorp, ar leden van IVN, De Groe- de Vereniging Natuurmo menten en de Natuurwinkel de gemeente wilde de grond verkopen. Projectontwik kelaars, hè. En dat moesten we oegstgeest in de Staatscourant lezen. In- suzanne barbier spraak als burger is er ook niet meer bij. Misschien dat we op deze manier onze stem kunnen laten horen." De Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) krijgt voor lopig geen nieuw onderkomen voor naschoolse opvang in de Morsebel. Directeur M. Steenland zegt onaange naam verrast te zijn door een mededeling van de ge meente over uitstel. De SKO zit al geruime tijd te sprin gen om extra ruimte. „Nu de plannen van de architect vergevorderd zijn, horen we dit. Ik vind dit heel erg jam mer, want ik dacht dat de gemeente ervoor ging." De plannen voor verhuizing naar de Morsebel waren al in een vergevorderd stadium. Steenland, die sinds 1 oktober directeur is van de SKO, ging ervan uit, dat met de nieuw bouw snel begonnen kon wor den. Ze baseerde zich daarbij op uitspraken van wethouder G. Kempen (CDA) „Er waren verschillende plekken in de Morsebel beschikbaar. Kempen heeft over de Gerrit Rietveld- laan gezegd 'doe dit maar; ga hier maar mee verder. Eventue le problemen, daar komen we wel doorheen'." Het terrein aan de Gerrit Rietveldlaan was lan ge tijd in gebruik bij de ge meente, die er enkele noodge bouwen had staan. Na de ope ning van het nieuwe gemeente huis, in de voormalige Jel- gersmakliniek, zijn die gebou wen niet meer in gebruik. Steenland wil het er niet bij laten zitten en hoopt toch nog op nieuwbouw in Morsebel. Ze is verbaasd dat Oegstgeest bin nenkort wel begint met 'tiener- opvang'. „Ik vind het prachtig dat de gemeente meedoet aan het proefproject met tienerop- vang. Het is alleen heel moeilijk om tieneropvang uit het niets te creëren; die behoefte ontstaat vanuit bestaande activiteiten. Dat moet groeien." De beoogde nieuwbouw aan de Gerrit Rietveldlaan is be doeld voor de naschoolse op vang vanaf tien jaar. De kinde ren horen op die leeftijd niet meer thuis in de Kindervlinder, het kinderdagverblijf in de La vendelhof met clowntjes op de ramen, vindt de SKO-directeur. Kinderen in de hoogste groep van de basisschool hebben 'hun eigen sfeer' nodig. Als Oegstgeest die mogelijkheid biedt, is het veel gemakkelijker om tieners na de hun twaalfde jaar 'vast te houden'. Wethouder Kempen reageert verbaasd op de de uitspraken van de SKO-directeur. Ze zegt dat de geplande nieuwbouw uiteindelijk door moet gaan, maar dat er eerst overleg moet zijn met omwonenden. „Er is geen sprake van een afwijzing van de nieuwbouwplannen. We gaan nu de communicatie aan met de omwonenden. Er komt een inspraakprocedure zoals gebruikelijk is." Wat burgemeester en wet houders precies hebben beslo ten over de nieuwbouw wil de wethouder niet zeggen. „Ik heb de precieze tekst van het besluit niet voor me, die staat in de ge meentelijke besluitenlijst die dinsdag beschikbaar is. Ik wil in ieder geval dat de nieuwbouw doorgaat." Twee Wassenaarse wethouders slaagden er vorige week in de onrust langs de Katwijkseweg, over de komst van asielzoekers, compleet weg te praten. Een even simpel als doelmatig middel tegen een kwaal, die kennelijk alleen 'tussen de oren' zat. Annelies Koningsveld van D66 is 'de oppositie' in de Oegstgeestse gemeenteraad. En in die hoedanigheid praat ze wat af. Maar dat heeft minder succes. Niets, niets, maar dan ook hele maal niets is de boze bewoners van de Katwijkseweg in Wassenaar beloofd, maar toch is hun boosheid als sneeuw voor de zon verdwenen. Rara, hoe kan dat? Het antwoord is even simpel als on nozel: wethouder Vriesendorp (ruimtelijke ordening) en haar colle ga Hupkes (welzijn) hebben een halfuurtje met de bewoners gepraat. Nee, ze hebben niet gezegd dat de zo gevreesde uitbreiding van het op vangcentrum in het voormalige Ho tel Wassenaar van de baan is. Ze hebben uitgelegd dat er slechts een verzoek van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) bij de ge meente ligt, waarin toestemming wordt gevraagd voor het plaatsen van enkele noodgebouwen. Dat is een verzoek om een planologische ingreep, hebben ze uitgelegd. Het verzoek gaat dus, puur formeel ge zien, helemaal niet over mensen, maar over een gebouw. En dat ver zoek is in procedure. „Er is een hoop duidelijk geworden. En duidelijkheid geeft rust", zei een van de buurtbewoners direct na af loop van het gesprek. Kort voor het gesprek was dezelfde buurtbewoner nog hevig verontrust over de moge lijke uitbreiding vanhet Wassenaar- se opvangcentrum. De zaak Marian ne Vaatstra, de kwestie Kollum, alles werd genoemd om aan te tonen hoe Er wordt wat afgekakeld in de regio. groot de onrust aan de Katwijkseweg is. Niet dat er de afgelopen jaren ooit wat vervelends is gebeurd in Wasse naar, maar zo'n bericht over de komst van extra asielzoekers doet de gevoelens van onveiligheid natuurlijk enorm oplaaien. Dat begrijpen de wethouders toch zeker wel? Ja, de Wassenaarse wethouders be grepen het uitstekend. Wie last heeft van gevoelens van onveiligheid ge nees je met gevoelens van sympathie en aandacht. En een paar weekjes rust. Dan is de overspannenheid ge zakt. En na zo'n korte, therapeutische, periode kunnen die extra noodge bouwen er dan gewoon komen. No problem. Kakelen Annelies Koningsveld is het enige Oegstgeestse raadslid dat nooit compromissen hoeft te sluiten. Ze vertegenwoordigt D66 in haar eentje en is 'de oppositie'. En gezien de toestand waarin de po litiek zich bevindt is Koningsveld blij dat ze geen verantwoordelijkheid draagt voor de gang van zaken in en om het gemeentehuis. 'Gelukkig maar', zegt ze in haar algemene be schouwingen bij de begroting voor 2000. 'Want zo'n beleidsarme begro ting, zoveel gemiste kansen, zoveel mist en vaagheid en zoveel gebrek aan initiatieven, daar zouden wij ons niet graag verantwoordelijk voor voelen.' Motto van haar verhaal is een ge dicht van J. Heye: Wie belooft en niet wil doen Is gelijk een mager hoen Dat wel kakelt op de stok Maar geen ei legt in het hok Niet mis, denk je na het lezen van zoveel kritiek. Dit is duidelijk opposi tie. Maar wie haar tijdens de raadsver gaderingen hoort praten leert haar van een andere kant kennen. Ze verkeert dan wel continu in staat van opwinding over de tekortkomin gen van het college en stelt vragen in de categorie even lastig. Maar als er een besluit moet vallen stemt Ko ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN ningsveld voor. Ook bij onderwer pen die door haar volledig worden afgekraakt, zoals het inhoudsloze welzijnsprogramma voor 2000 van wethouder Gerda Kempen (CDA) en de steeds maar vaag blijvende plan nen voor de bouw van het bedrij venterrein Rijnfront van wethouder Menno Smitsloo. Koningsveld ergert zich kapot, maar ze geeft beide wet houders toch toestemming om ver der te gaan. Ze zucht diep en zegt 'dat ze met de rug tegen de muur staat'. Ze is blijk baar bang dat als ze tegenstemt er helemaal niets gebeurt in Oegst geest. Maar haar stem doet er, met alle respect, helemaal niets toe. Ze is de enige in een gezelschap van acht tien raadsleden die zonder proble men gewoon tegen kan stemmen als iets haar niet bevalt. Maar als D66 dat niet doet, en toch akkoord gaat met dingen waar ze to taal niet achter staat, is er iets gron dig mis met de oppositie. Wie kakelt hier nou op een stok? erna straatsma voorschoten afke van der toolen Een groep Voorschotenaren, verenigd in de stichting Wonen met Verkeer Voorschoten, is met een uitgewerkt plan gekomen voor een rand weg langs de spoorlijn Den Haag-Leiden. Met de aanleg daarvan denken zij te bereiken dat er minder doorgaand verkeer door de woonwijken rijdt. Het centrum van het dorp moet volgens het plan autoluw worden. De stichting hield al eerder een pleidooi voor een dergelijke parallelweg, dit voorjaar tijdens een inspraakavond over de gemeentelijke ver- keersnota. In het nu gepresenteerde plan rijdt de automobilist komend vanaf Den Haag niet meer dwars door het centrum, maar slaat hij bij het Laantje van Wissen via een rotonde linksaf. Hij vervolgt zijn weg langs het spoor, om pal voor de wijk Noord-Hofland weer rechtsaf te slaan naar de Voorschoterweg. De weg is via afslagen ge makkelijk vanuit de verschillende woonwijken te bereiken. Deze randweg neemt veel overlast weg uit het dorp, stelt de stichting. „Er is minder lawaai en stank en er zijn minder trillingen." Essentieel on derdeel van het plan is dat Voorschoten 'een echt centrum' krijgt. „Het centrum als geheel moet uitnodigend worden. Het moet ontspanning uit stralen en ook uitlokken om op een terrasje te gaan zitten", aldus de plannenmakers. Ook over het centrum heeft Wonen met Ver keer Voorschoten nagedacht. Het moet na aanleg van de randweg alleen toegankelijk zijn voor be stemmingsverkeer. Dat wordt bereikt via woon erven en eenrichtingsverkeer. Ook de Koningin Julianalaan, nu deel van de doorgaande route, maakt dan onderdeel uit van het centrale 'ver- blijfsgebied'. Voor het gemeentehuis kan dan een groot plein komen, waar festiviteiten plaatsvin den op Koninginnedag en 5 mei en dergelijke. Van de politieke partijen in Voorschoten staat de WD bekend als voorstander van een nieuwe randweg langs het spoor. Na het eerdere pleidooi van Wonen met Verkeer lieten diverse politici weten dat de aanleg daarvan te duur is. De stich ting geeft toe dat de kosten een heikel punt zijn. De van huizen en bedrijven kan deels voor een oplossing zorgen, denkt Wonen met Verkeer. den haag/warmond cerberus Een Haagse familie moet des noods nieuwe afspraken met de gemeente Warmond maken over een alternatieve ligplaats voor een woonboot. Aan het stukje walkant van de Warmon derleede mogen geen nieuwe woonboten meer komen. Dat zei een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland tijdens een zitting van een beroepszaak bij de Raad van State. De pro vincie wees eerder de aanvraag voor een ligplaatsvergunning voor een woonboot in de War monderleede van de hand. Zuid-Holland hanteert een 'sa- neringsbeleid' voor woonboten in de Kagerplassen. Er moeten daar binnen dertig jaar een groot aantal boten verdwijnen. Dat betekent dat van nieuwe ligplaatsen al helemaal geen sprake kan zijn. De Haagse familie meent echter vanwege bijzondere om standigheden toch recht op een ligplaats te hebben. In 1982 moest de familie een ligplaats voor een plezierboot bij Kou denhoorn opgeven, omdat er een natuurgebied werd aange legd. De Hagenaars kwamen een grondruil met de gemeente Warmond overeen en de fami lie kreeg een perceel aan de Warmonderleede. In het aan grenzende water willen de Ha genaars nu een woonboot leg gen. Staatsraad R. Loeb toonde begrip, maar wees erop dat de provincie op basis van haar sa- neringsbeleid terecht tot een af wijzing van de ligplaatsvergun ning kon komen. De afspraken die met de gemeente zijn ge maakt kunnen volgens de staatsraad in deze zaak geen rol spelen. Een provinciewoord voerder gaf de familie in over weging bij de gemeente War mond een andere ligplaats te vragen, om het verlies van de plaats bij Koudenhoorn te com penseren. De Raad van State doet over zes weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13