NAF-terrein na jaren gesaneerd Grond onder nieuw stadhuis vervuild aan in Alphen Rijn Veenstreek Handjevol mensen bezoekt open molendag Gids Stichting Wegwijs over zorg zieke partner -3 MAANDAG 25 OKTOBER 1999 Asbest vrij bij brand Nieuwkoop nieuwkoop Bij een brand in een landbouwschuur aan de Nieuwveenseweg in Nieuwkoop is zaterdagavond asbest vrijge komen. De politie heeft daarom de weg korte tijd afgezet. De weg werd weer vrijgegeven toen bleek dat de asbestdeeltjes al leen op het erf van de boer terecht waren gekomen. Een deel van de schuur is afgebrand. Er stonden geen beesten in. De oor zaak is nog niet bekend. Venneper gewond bij aanrijding alphen aan den run» Bij een aanrijding in het bedrijfsterrein Rijn haven in Alphen is zaterdag een man uit Nieuw-Vennep ge wond geraakt. De 63-jarige automobilist zag bij een kruispunt op de Eikenlaan de stilstaande auto over het hoofd. Door de aanrijding raakte de man uit Nieuw-Vennep gewond. De brand weer bevrijdde hem uit zijn auto. Daarbij kreeg een politieman glas in zijn oog. Hij is ter plaatse door ambulancepersoneel be handeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. Dronken automobilist op N445 rupweteringOp de vernieuwde N445 is vanochtend in alle vroegte een automobilist aangehouden die een slok te veel op had. Om kwart voor vier hield de politie hem aan en liet hem een blaastest doen. Het leverde de 41-jarige man uit Zaandam een boete van 600 gulden op. Er komt een eind aan de jarenlange braakligging van het terrein van de voormalige asfaltfabriek in Alphen aan den Rijn. De gemeente begint de volgende maand met de sanering van het zwaar vervuilde zogenoemde NAF- terrein. Na de sanering komen er huizen. marieta kroft De sanering liep vertraging op omdat de Alphense ingenieur M. Woerlee bezwaar aanteken de bij de Raad van State. Hij vond dat de schoonmaakplan- nen niet ver genoeg gingen. Onlangs verklaarde het hoogste rechtsorgaan de bezwaren on gegrond. De sanering gebeurt in fases. Tijdens de eerste vijf maanden wordt de verontreinigde grond over circa tachtig procent van het terrein verwijderd. Op dit deel komen 26 eengezinswo ningen met tuin. De overige twintig procent wordt met damwanden geïsoleerd en voorzien van een afdeklaag. Op een deel hiervan komen tien appartementen. Verder wordt het ondiepe grondwater gesa neerd door middel van afpom- pen en zuiveren. De tweede fa se bestaat uit de sanering van het diepe grondwater. Om de overlast tijdens de sa nering en de woningbouw in de omgeving te beperken, wil de gemeente de afvoer van veront reinigde grond en de aanvoer van schone grond en zand zo veel mogelijk over water laten plaatshebben in plaats van over land. Een andere maatregel die de gemeente treft is de inzet van tenten tijdens het ontgra ven van de verontreinigde grond. Dit dient om eventuele stankoverlast te beperken. Deze tent krijgt een afzuiginstallatie met filters. Voor meer informatie kunnen omwonenden en andere be langstellenden terecht in de ge meentelijke infobus die aan de Prins Hendrikstraat staat ter hoogte van het NAF-terrein op dinsdag 2 november tussen vier en vijf uur en op vrijdag 5 no vember tussen zes en zeven uur. De bus staat op dinsdag 9 november tussen vier en vijf uur en op vrijdag 12 november tussen zes £n zeven uur in de Raadhuisstraat ter hoogte van de Cornelis Geellaan. Vanaf maandag 15 november is de in formatie in te zien in het ge meentelijk informatiecentrum in het stadskantoor aan de Castellumstraat 6. alkemade/hoogmape marieta kroft Er staat een harde koude wind. Donkere grijze wolken pakken zich samen. Af en toe regent het. Maar molenaar Ruud Bax van de Hoogmadesche Molen weigert van slecht weer te spre ken. Integendeel. „Het weer is perfect. Hoe meer wind hoe lie ver. Dan draait de molen op volle toeren." Toch loopt het bij hem geen storm. Weinig be langstellenden grijpen de dag aan om eens wat meer te weten te komen over het monument. Halverwege deze zondag, ver welkomt hij de eerste gasten. „Vorig jaar was het drukker", geeft hij toe. Bax is één van de vijftien mo lenaars die voor de tweede keer meedoen aan de open molen dag in Alkemade en Hoogmade. Gewoonlijk draaien de eeuwen oude vierwiekers alleen op de eerste zaterdag van de maand. Vanwege de open dag draaien ze in oktober een keer extra. Met zichtbaar plezier legt Bax de werking uit van de 'pas' 102 jaar jonge molen. Met behulp van een zogenoemde vijzel pompt hij al het overtollige wa ter uit de Piestpolder en de Hoogmadesche polder in de hogergelegen Does. Hij wordt daarbij geholpen door een elek trisch gemaal. Bax hoopt zijn verhaal nog een aantal keren te kunnen her halen, want hoe meer bekend heid molens krijgen, hoe meer draagvlak onder het publiek om ze te behouden. „Molens moe ten wind vangen om te malen. Als je ziet hoe Leiderdorp met de molens omgaat. Dat is een schande. Die worden inge bouwd waardoor ze geen wind meer vangen." Een stilstaande molen is de grootste vrees van een mole naar, maakt Bax duidelijk. „Een molen is een werktuig. Als er iets aan mankeert, heb je het gelijk door en repareer je het. Bij een stilstaande molen heb je de mankementen pas in een la ter stadium in de gaten, waar- Ondanks het perfecte molenweer trok de Hoogmadesche Molen van Ruud Bax gisteren minder bekijks dan vorig jaar. foto mark lamers door de kosten hoger zijn." Daar komt bij, vervolgt hij, dat het de sport is om zoveel moge lijk van de molen gebruik te maken en zo weinig mogelijk van het hulpgemaal. Zo houden we het vak in stand." Hij geeft toe dat het vak van molenaar in deze streek allang geen beroep meer is, maar een hobby. Ook de Moppemolen in Rijp- wetering is een 'bedreigde mo lensoort'. Niet vanwege de staat van onderhoud, want die is perfect in orde. Molenaar én bewoner Aad Toet legt tijdens de bezichtiging van de buiten kant uit: „Deze molen maalt het overtollige water weg uit de Veense kassengebieden de Ka- gerplassen in. De molen en het gebied staan in verbinding met elkaar via-een kanaal onder de A4 door. Nu willen ze het ka naal afsluiten bij de verbreding van de rijksweg, waardoor deze molen het water niet meer kan wegpompen. Daarover is het laatste woord dus nog niet ge zegd." Toet heeft het evenmin druk met rondleidingen. Zo'n vijftien bezoekers zijn er geweest, maar hij verwacht nog wel wat colle ga's. „Wij hebben deze dag ex pres op zondag gepland, zodat molenaars uit het hele land de tijd hebben om te komen kij ken. Op zaterdag moeten ze meestal zelf draaien." Hij heeft het nog maar net gezegd of drie mannen lopen door het klaphekje en kijken vol bewondering naar het 'water- verzet' door het scheprad. „De ze molen is een plaatje", merkt Kees Hoogeveen even later op van de onlangs van Rijnsburg naar Voorhout verplaatste mo len Hoop doet Leven. „Hij is mooi getailleerd en heeft een scheprad. Ik vind een scheprad mooier dan een vijzel." Enkele kilometers verderop geeft Hans van der Pouw Kraan in zijn Vrouw Vennemolen een rondleiding aan zijn collega van de Stevenshofjesmolen in Lei den. Zij is één van de veertien bezoekers. De molen aan het begin van Oud Ade staat er weer perfect bij, zo laat Van der Pouw Kraan zien. Enkele jaren geleden onderging het ruim 350 jaar oude monument een res tauratie van 825.000 gulden. Het hele dorp droeg daaraan bij. Dat die molen en trouwens ook vele andere in de omgeving er weer fier bijstaan is echter volgens hem vooral aan Loek Dijkman, voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting, te danken. Deze stichting bezit vrijwel alle molens in deze re gio. „Hoe die man steeds al die miljoenen bijeen weet te verga ren voor de restauraties, is on gelooflijk. Hij is gewoon een za- kenbeest." Geen gevaar voor volksgezondheid Sint meert op li n *i i 20 november Mensen die zorgen voor een zieke of gehandicapte partner of vriend kunnen ook wel on dersteuning gebruiken, meent Stichting Wegwijs uit Alphen aan den Rijn. Daarom heeft zij een gids uitgebracht waarin al lerlei handige telefoonnum mers en adressen staan voor zogenoemde mantelzorgers. Alphen telt naar schatting 5000 mensen die zorgen voor iemand uit hun directe omge ving. In Nederland zijn dat er zo'n 1,3 miljoen. „Naar schat ting geven familie en vrienden vier keer zo veel zorg als be roepskrachten", schrijft Weg wijs in de gids. „Hoewel man telzorg niet wordt betaald, is het iets anders dan vrijwilli gerswerk. Er is namelijk een fa milie- of vriendschapsrelatie met degene die wordt ver zorgd." Wegwijs signaleert dat er een steeds groter beroep wordt gedaan op zorg door de directe omgeving, doordat mensen steeds ouder worden en langer zelfstandig thuis blijven wo nen. Daardoor neemt de druk op mantelzorgers toe. Omdat de zorg voor de hulpbehoe vende centraal staat, dreigen de verzorgers zichzelf weg te cijferen. Uit onderzoek blijkt dat zij behoefte hebben aan betere informatie over welke steun ze kunnen krijgen: De gids van Wegwijs pro beert in die behoefte voor Al- phenaren te voorzien. Hij is samengesteld met ervaringen en informatie van de Prakti-- sche Thuishulp Alphen aan den Rijn e.o., de Regionale Stichting Maatschappelijk Werk Midden-Holland en Zorgwijzer. De gids is te krij gen via Wegwijs. LEIDEN - In de Doelenkazeme werden gisterochtend twee blindengeleidehonden aangeboden. De hon den waren bij elkaar gespaard door het 4de en 5de peloton van de Koksschool. Onder inspiratie sergeant-majoor Verseveldt hadden deze pelotons het statiegeld van lege flessen opgespaard en het no dige bédrag van 1000 gulden met een vrijwillige bijdrage aangevuld. Vier maanden geleden werd ook al een hond aangeboden. foto archief leidsch dagbi) was ik letterlijk het ziekenhuis ingetrapt." Mr. Lun sprak van „op lichamelijk letsel beluste lieden" eo zei dat hij drie pijnlijke trappen, in zijn rug had opg lopen. Voor de aanvang van zijn rede was mr. Luns getroffen door de aanwezigheid buiten de universi teit van „jonge mannen, praktisch onherkenbaarJ door baarden en gekleed als vogelverschrikkers", sprak zijn verbazing erover uit dat de politie bij dt incidenten niet is opgetreden. Inmiddels heeft de Erasmusuniversiteit aan mr. Luns excuses aangebf den voor de manier waarop deze tijdens en na de k zing door de universitaire gemeenschap is behan deld. DEN HAAG - Secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns heeft gisteravond verklaard dat Nederland is gedegenereerd. Hij zei dit in een tv-interview naar aanleiding van de demonstratie vorige week na zijn rede in de universiteit van Rotterdam. De ex-minis- /an Buitenlandse Zaken zei dat Nederland strikt democratisch was en verdraagzaam en een zekere n kende van een behoorlijk met elkaar omgaan, ir dat men ervan schrikt hoe het land nu is gede genereerd. Kort voor deze uitspraak leverde de se cretaris-generaal felle kritiek op de Nieuwe Rotter damse Courant (Handelsblad/NRC) die een be schouwing publiceerde van Gerben Hellinga waarin mr. Luns o.m. een oppernar werd genoemd en een halve gare gek. Het artikel was kritisch ten opzichte van de NAVO. Het is, aldus mr. Luns, niet te verwon deren dat men dan tot zulke acties komt. „Als ik was beschermd door twintig studenten - die een soort ordedienst vormden - en zes adelborsten die uit Den Helder waren gekomen voor mijn rede - dan In een motie spreekt de universiteitsraad haar "dif pe verontwaardiging en afkeuring" uit over de ge beurtenissen en verzoekt zij het college van bestui na te gaan op welke wijze de vrijheid van me ting binnen de universiteit voor de toekomst zeker kan worden gesteld. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 hij 18 in zwart wit) Op te sturen naar het Lei® Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het lei® Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. De grond op het Alphense St. Jorisplein waar het nieuwe stadhuis komt te staan, is licht vervuild. De gemeente heeft daarover een toelichting gege ven, omdat de borden 'veront reinigde grond' langs de afgra ving onrust veroorzaakten bij bewoners. De vervuiling (as, PAK's en zware metalen) was echter al langer bekend. De di rect omwonenden zijn vóór de zomer tijdens een informatie avond over de nieuwbouw in gelicht en de 500.000 gulden sa- neringskosten waren ingecalcu leerd. „Dat van die bordjes is verve lend, want mensen schrikken van zo'n tekst", zei wethouder S. Lyczak bij de uitleg. „Maar het is wettelijk verplicht. Als er iemand op dat terrein een nies- aanval krijgt, kunnen we aan sprakelijk worden gesteld." De verontreiniging is al jaren oud, legde W. Jansen uit, inte rim hoofd van de afdeling mi lieu. De koolas zou afkomstig kunnen zijn van de kolenka- chels die werden gebruikt in een oud schoolgebouw dat ooit op de plek van het St. Jorisplein stond. Maar waarschijnlijk is veel vuil gewoon gestort. Probleem „Rond de eeuwwisseling maar ook nog na de Tweede Wereld oorlog was het gebruikelijk om de grond op te hogen met afval. Pas in de jaren tachtig werd bo demverontreiniging als een probleem gezien." Lyczak ver wacht bij de stadshartprojecten wel meer vervuilde grond tegen te komen. „Die hele Rijnoever Eén van de gewraakte borden rond het St. Jorisplein die onrust veroorzaakten bij bewoners. foto engel lameijer is op die manier opgehoogd voor bebouwing." De gemeente benadrukt dat er geen gevaar is voor de volks gezondheid. Het vuil is blijven steken in de kleilaag en niet doorgedrongen tot het grond water. De ongeveer 4000 kubieke meter vervuilde grond wordt af gegraven en voor verwerking naar Mierlo (Noord-Brabant) gebracht. De rest van de 40.000 kuub die moet verdwijnen om plaats te maken voor de onder grondse parkeergarage wordt gebruikt voor Kerk en Zanen. De gemeente graaft tot een diepte van tweeënhalve meter. Dat gebeurt laag voor laag, zo dat archeologen een oogje in het zeil kunnen houden. In november beslist de ge meente met welke aannemer ze in zee gaat. Die verwijdert ver volgens de laatste anderhalve meter grond en kan naar ver wachting eind dit jaar met de bouw beginnen. Het stadhuis moet in 2001 worden opgeleverd. De sint arriveert i stoomboot op zaterdag 20 no vember om 9.45 uur in Alphen aan den Rijn. Presentator Pern Kasbergen en drum show- band Con Brio zorgen voor de warming up. Om het wachten te verzachten zingen zij liedjes en interviewen ze de aanwezige kinderen. Na de ontvangst door burgemeester N. Schoof aan de kade bezoekt sint met zijn ge- volg het centrum van Alphen. Tijdens zijn rondrit doet hij der meer de Hoofstraat, de Aar hof, de markt en de Hoge Zijde v. Wie sinterklaas bij zijn aan komst van dichtbij wil begroe ten, kan een kaartje sturen naai de goedheiligman. Hij kiest uit alle inzendingen de vijfden leukste kaarten. Deze kinderen krijgen een uitnodiging om n de burgemeester op het ont vangstpodium aan de Rijnkade n te staan. Dus wie een liedje de sint wil zingen of iets het paard in petto heeft stuurt een kaait naar sinter klaas, postbus 555, 2400 AN in Alphen aan den Rijn. Een week later, op zatertÜ 27 november, bezoekt sinter klaas winkelcentrum De Heren hof. Hij is er tussen 13 en li oeteri dan ook een goochelsliV0L show en er zingt een kindei koor. In de week daarvoor zij lke d; r allerlei kinderactiviteiten op h< alvast in de stemming i men. Vanaf woensdag 24 no ^et vember staat er op het midderi Dat plein in De Herenhof een groti er °F r kinderen naar harte ^ht lust kunstwerkjes en tekenit gen voor Sint kunnen maka Ook is er een toneelvoorsidffbe ling- re pl< I eidsch Dagblad Vrijdag 25 oktober ANNO 1899 Woensdag 25 October LEIDEN - Gemeentebegrooting voor 1900. Hoewel de rekening over het jaar 1898 sloot met een nadeelig saldo van 10, 826.21leverde zij toch in werkelijkheid een batig saldo op van 92,329.58. Verschillende buitengewone werken toch, wier kosten krachtens Raadsbesluit uit geld- leening zouden worden gevonden, waren uit den loopenden dienst betaald, en van de bevoegdheid tot leenen, wegens den ongunstigen toestand der geldmarkt, werd geen gebruik gemaakt. Aan dezen onregelmatigen toestand, welke bovendien de reke- ANNO 1974 ijn de Na z ning telken jare met een nadeelig saldo deed slui- ertje ten,-wenschten B. en Ws. een einde te maken. Zij besloten daarom aan den gemeenteraad voor te stel-jmdel len in het jaar 1900 tot geldleeningen over te gaan, \t het vertrouwen, dat de toestand der geldmarkt di L 'v'^ zou veroorloven. Vandaar, dat onder Volgn. 49 een bedrag van 103,136 is uitgetrokken. «vpcfc Het gevolg hievan was evenwel dit, dat het batig sal n vroegere dienstjaren, ten' bedrage van ruim 92,000, thans op eenmaal in het jaar 1900 be schikbaar zou worden. En nu rees de vraag: Welke mboc bestemming behoort aan dit batig saldo te worden ardel id Ra -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12