Geloof Samenleving 'Mislukken fusie pijnlijke nederlaag' Geblakerde resten Samen op Weg-kerkeu teleurgesteld in blanke Zuid-Afrikaanse kerk 'Rijk Nederland moet schulden kwijtschelden' Bisschoppen: kerk is hoop voor Europi wsmÊÊÊÊm MAANDAG 25 OKTOBER 1999 AAO RIETVELD, 071 -535&«: VANDAAG 25 De Romeinse broers Crispinus en Crispiniatus vertrokken rond het jaar 270 na Christus naar Gallië om het geloof te verkondigen. Omdat christenen in die tijd vaak werden vervolgd, be sloten ze zich als schoenmakers te vestigen. In hun winkel bekeerden ze honderden klanten, totdat de autoriteiten lucht kregen van hun 'handel'. Tijdens de grote vervolging van 287 werden ze opgepakt, gemarteld en vermoord. Het verhaal gaat dat de meest vreselijke martelingen hen niet konden deren. De broers werden de schutspatronen van schoenmakers, leerbewerkers en looiers. Eeuwenlang was 25 oktober een vrije dag voor mensen met die beroepen. Vaticaan betaalt energie niet rome» Het Vaticaan staat voor een bedrag van bijna 50 miljoen gulden in het krijt bij het energiebedrijf van Rome, ACEA. De Heilige Stoel betwist de rekening op grond van een verdrag, waarin zou zijn bepaald dat de roomse enclave gevrijwaard zou zijn van de kosten voor rioolzuivering en drinkwater. Het Ro meinse energiebedrijf ACEA werd begin 1999 geprivatiseerd en wil van afspraken uit het verleden over de kwijtschelding van de gas-, stroom- en waternota's voor de rooms-katholieke kerk niets weten. Gesprekken met de pauselijke vertegenwoordigers over de betalingsachterstand hebben nog niet tot een financiële aflaat geleid. Inmiddels is het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken in de affaire gedoken. Binnenkort volgen nieuwe onderhandelingen. Hindoes verbranden pauselijke pop new delhi Tegenstanders van de paus hebben in India een pop verbrand die als evenbeeld van de kerkleider diende. Ze protes teerden daarmee tegen het aanstaande bezoek van paus Johan nes Paulus II aan India. Missionarissen in het land proberen nietsvermoedende mensen onder het voorwendsel van sociaal werk tot het christendom te bekeren, zei een woordvoerder van de hindoe-organisatie Janata Sangharsh Samiti tijdens een pro testmars in New Delhi. De paus brengt van 5 tot 8 november een bezoek aan India. Nieuwe secretaris-generaal Kirchentag fulda De theologe Friederike Woldt wordt de nieuwe secreta ris-generaal van de Duitse protestantse Kirchentag. De 44-jarige Woldt volgt Margot Kassmann op, die inmiddels bisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hannover is. Woldt is behal ve voorganger van een gemeente in Kreischa in de buurt van Dresden ook geestelijk verzorgster in een ziekenhuis. Ze is sinds 1993 nauw betrokken bij de organisatie van de Kirchentag, de massale tweejaarlijkse manifestatie van de Duitse protestanten. De volgende Kirchentag is in 2001 in Frankfurt am Main. In 2003 vindt er een oecumenische Kirchentag plaats, die mede door de Katholikentag wordt georganiseerd. leeuwarden anp De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. B. Plaisier, beschouwt het als een persoonlijke nederlaag dat de fusie tussen de theologi sche faculteit van de Vrije Uni versiteit en de Theologische Universiteit Kampen is mislukt. Er rest volgens hem niets an ders dan de predikantenoplei dingen van de Samen-op-Weg- kerken te vestigen in Leiden, Utrecht en Kampen. Plaisier schrijft dat deze week in het kerkelijk opinieblad Cen traal Weekblad. Het afketsen van de fusie noemt hij de pijn lijkste mislukking van het jaar. De gereformeerde synode moet daardoor de overeenkomst met de VU in Amsterdam opzeggen. Kerkelijk is het zeer pijnlijk. Universitair gezien is het een verlies. Het vertrouwen is ech ter weggevallen en zelfs een en gel uit de hemel kan in zulke gevallen niets meer uitrichten", meent Plaisier. De VU is de afgelopen maan den herhaaldelijk gewaar schuwd dat vasthouden aan de eigen positie ten koste van de kerkelijke predikantenoplei ding, 'onherroepelijk' zou bete kenen dat de SoW-kerken zou den kiezen voor de optie Lei- den-Utrecht-Kampen. „We hebben de VU verschillende ke ren bijna gesmeekt om ons niet voor die pijnlijke keuze te stel len", schrijft Plaisier. UTRECHT ANP De blanke Nederduits-Gerefor meerde Kerk (NGK) in Zuid- Afrika meldde onlangs een doorbraak in haar relatie met de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN). Maar van zo doorbraak is geen sprake, zegt directeur dominee J. Slob van de dienst Missionair en diaco naal werk en oecumenische re laties (MDO) van de Samen-op- Wegkerken. Slob beschuldigde de NGK dinsdag van 'opzettelijke misin terpretatie' van de aard van een gesprek, dat enkele MDO-func- tionarissen in juni met een •NGK-delegatie hadden. De NGK, wegens het besmette apartheidsverleden lange tijd verstoken van contacten met kerken in het buitenland, wil de banden met de GKN graag aan halen. De 'officiële' ontmoeting in Nederland was dan ook een doorbraak, rapporteerde NGK- synodevoorzitter dominee P. Potgieter juichend. De preses kreeg als reactie een boze brief van Slob. Vol gens de deelnemers aan Neder lands zijde was het geen officië le ontmoeting maar een 'oriën terend gesprek'. „Er is geen sprake van herstel van de con tacten met de NGK", aldus Slob. „Wij geven voorrang aan onze formele relatie met de Verenigende Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika." Die laatste kerk ontstond in 1994 u een fusie tussen de vooi dochterkerken van de NG voor zwarten en kleurlingen. De NGK heeft het vertrouwt van de Nederlandse kerken bj schaamd, vindt Slob. „De druk is gewekt dat wij eenzijd in onderhandeling zijn met NGK zonder onze partner Zuid-Afrika, de Verenigem Kerk, daarin te kennen. Ma wij hebben de Verenigem Kerk beloofd dat we eventue stappen in de contacten metd NGK eerst met haar zulle doorpraten." Herstel van de relatie met blanke kerk hangt volgens Sle uitsluitend af van de voortga: in de gesprekken tussen de N derduits Gereformeerde en de Verenigende Kerk. op het moment dat zij doorbraak in hun relatie t ken, kunnen wij daarin me gaan." In sto Een twistpunt tussen de de kerken is de status van zogeheten Belhar-belijden een document uit de jai hei- tachtig, waarin apartheid ketterij wordt veroordeeld. Verenigende Kerk erkent hei een belijdenisgeschrift, maai NGK wil daar niet aan. De kenning van de Belhar-beliji nis is echter een voorwaai voor een eventuele toetred van de NGK tot de Verenigei Kerk. Zat UTRECHT ANP Nederland moet in het jaar 2000 alle onbetaalbare schul den van de armste landen kwijtschelden. Het kabinet zou daarvoor extra geld moeten uit trekken. En de kwijtschelding mag niet ten koste gaan van het geld dat beschikbaar is voor ontwikkelingssamenwerking. Dat schrijft de Nederlandse organisatie van de internatio nale campagne Jubilee 2000 in een brief aan de leden van de vaste Kamercommissies voor Financiën en Buitenlandse Za ken. De armste landen moeten de ruimte krijgen voldoende te investeren in de gezondheids zorg. Het rijke Nederland kan daar volgens Jubilee 2000 meer aan bijdragen. De campagne wordt gesteund door kerken, vakbonden en hulporganisa ties. Jubilee 2000 roept iedereen op haar voorbeeldbrief naar de fracties van de Tweede Kamer te sturen. Het parlement be spreekt in december de begro ting van minister Hertkens van Ontwikkelingssamenwerking. De organisatie hoopt dat alle politieke partijen bereid zijn ontwikkelingslanden een schul denvrije start van het volgende millennium te geven. Vergeleken met andere wes terse landen draagt Nederland al veel bij aan de verlichting van de schuldenlast. Toch ontvangt ons land volgens Jubilee 2000 nog jaarlijks rente en aflossing over uitstaande leningen bij derdewereldlanden, terwijl de ze landen niet in staat zijn noodzakelijke investeringen te doen in economische ontwik keling en elementaire voorzie ningen als schoon drinkwater, gezondheidszorg en onderwijs. De kwijtschelding moet vol gens Jubilee 2000 direct plaats vinden en niet pas nadat lan den minstens drie jaar een structureel aanpassingspro gramma van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereld bank hebben gevolgd. Het geld dat door de kwijtschelding vrij komt, moet ten goede komen aan armoedebestrijding. Jubilee 2000 begint in no vember met de kaartenactie 'Geef Zalm een duwtje in de rug'. Deelnemers kunnen op de kaart een kwartje of ander muntje plakken om symbolisch een bijdrage te leveren aan de schuldkwijtschelding. De ver antwoordelijke ministers willen geld van Ontwikkelingssamen werking gebruiken voor schuld- verlichting, maar andere derde wereldlanden mogen daar vol gens Jubilee 2000 niet de dupe van worden. Met een plechtige mis in de Sint Pieter in Vaticaanstad werd zaterdag de tweede bijzondere bisschoppensynode over Europa besloten. FOTO AP 'Het christendom is de hoop voor Europa. Dat is de strek king van de slotverklaring van de tweede Europese bisschop pensynode in Rome, die de af gelopen drie weken werd ge houden. De bisschoppen willen in Europa 'het evangelie van de hoop' verkondigen. De gelovi gen moeten daarbij volgens hen het goede voorbeeld geven door aandacht te hebben voor mensenrechten, religieuze vrij heid en minderheden. De kerk is de hoop voor de toekomst van Europa, menen de bisschoppen. De groeiende eenheid gebaseerd op demo cratie en vrijheid, een toene mende samenwerking en uit wisseling en de opening naar Oost-Europa zijn volgens hen goede tekenen. Maar dan moet Europa wel open blijven voor iedereen en niet alleen vanwe ge economische belangen, maar ook op basis van sociale en culturele interesse. Europese christenen moeten zich actief verzetten tegen schendingen van mensenrech ten, vinden de bisschoppen. Ook dienen ze de waarde van huwelijk en gezin hoog te hou den en rechtvaardig en solidair te reageren op het groeiende fe nomeen van migratie. Dan is er volgens de bisschoppen hoop voor iedereen, ook voor de kerk WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Veel bewolking en perioden met regen. In het noorden maandag eerst nog droog en enkele opkla ringen. Maxima meest tussen 5 en 10 graden. Eerst ook een ste vige zuidenwind. Noorwegen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima uiteenlopend van 3 gra den in het noorden tot 10 graden in het zuiden. Zweden: Wisselvallig met veel wolken en enkele buien, mogelijk ook on weer. In het noorden iets droger. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 11 graden in het zuiden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselend bewolkt en vooral maandag talrijke buien. In de loop van dinsdag geregeld zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon, maar ook een enke le bui. Maxima ongeveer 15 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Dinsdag droger en rustiger en af en toe zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Portugal: Wisselend bewolkt en talrijke re gen- of onweersbuien. Dinsdag iets droger. Maxima tussen 17 en 22 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en enkele buien. Maxima rond 23 graden. Spanje: Maandag vooral in het oosten nog erg buiig met kans op onweer. Dinsdag minder buien en meer zon. Maxima uiteenlopend van 16 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Afwisselend wolken en wat zon, maar ook enkele pittige buien. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: bewolkt en buiig. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Geregeld zon, maar in het noor den ook kans op een bui. Maxima tussen 27 en 33 graden. Zuid-Frankrijk: Maandag vooral in de Alpen nog stevige regen- en onweersbuien. Overigens geregeld zon, maar ook kans op een enkele bui. Maxima ongeveer 19 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig met enkele regen- of onweersbuien. Dinsdag iets be ter. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: In het zuiden droog en veel zon. In het noorden half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen, soms ook onweer. Dinsdag min der nat en meer zon. Maxima van 15 graden in het noorden tot cir ca 25 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Maandag wisselend bewolkt en vooral op Corsica kans op een bui. Dinsdag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur rond 25 graden. Malta: Zonnig en warm met maxima rond 27 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig bij maxima van ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Maandag in Zuidoost-Turkije en op Cyprus nog kans op een bui. Verder droog en veel zon bij maxi ma van van ongeveer 26 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en een enkele bui. In het zuidoosten bewolkt en perioden met regen, maar in de loop van dinsdag opklaringen. Middagtemperatuur rond 14 gra den. Zwitserland: Bewolkt en vooral in het zuiden regen. In de loop van dinsdag droger en enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Oostenrijk: Veel wolken en perioden met re gen. Maxima omstreeks 14 gra den. Polen: Bewolkt en perioden met regen. Dinsdag in het noordwesten dro ger en enkele opklaringen. Mid dagtemperatuur rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel wolken en van tijd tot tijd re gen. In Slowakije maandag nog overwegend droog. Middagtem peratuur maandag rond 15 gra den. DINSDAG 26 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder 18 23 Maan op 19.50 Maan onder 10.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.13 17.36 04.46 17.09 Laag 00.55 13.16 00.36 12.57 Weerrapporten 25 oktober 0 Amsterdam onbewolkt De Bilt licht bew Deelen licht bew Eelde onbewolkt Eindhoven zwaar bew Den Helder licht bew. Rotterdam onbewolkt Twente onbewolkt Vlissingen licht bew. Maastricht half bew. Aberdeen zwaar bew. Athene half bew. Barcelona half bew. Berlijn zwaar bew. Boedapest zwaar bew. Bordeaux half bew. 9 15 12 2.0 5 15 10 1.0 no 4 12 11 7.0 r.s.O 23 18 0.0 13 Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbewolkt regenbui half bew. 13 10 5.0 15 11 5.0 16 10 8.0 26 19 0.0 13 8 0.2 11 9 6.0 27 21 0.1 18 12 30.0 12 11 59.0 13 9 80 11 8 17.0 16 8 0.9 21 13 11.0 24 19 0.1 28 22 0.0 4 0 0.0 23 19 0.1 23 20 0.0 9 8 00 10 7 0.4 die zich misschien wat in steek gelaten voelt. Namens Nederland nan kardinaal Simonis en de schoppen Van Luyn en Hi mans deel aan de bisschopp synode, die drie weken duu In hun document dringen bisschoppen ook aan op r solidariteit met de armen. soberheid van Van Luyn zi in", zei de adviseur van de schoppen, H. Witte. De schop van Rotterdam had pleit voor een gewetenson zoek naar soberheid, ook ii kerk. CDA-europarlementariër I Martens, die als toehoorde] voorzitter van het Europees kenforum op de synode aan zig was, zei blij te zijn t' RK-Kerk met de slotverklal een hart onder de riem sl van allen die aan een verei Europa werken. Ze denkt der dat op grond van de schoppelijke verklaring de ken (niet-gewijde katholiel in de toekomst een belangi re rol kunnen gaan spelen i kerk. Martens vond het indruk kend dat paus Johannes Pa wcei II ondanks zijn hoge leeftijt Jest alle vergaderingen aam was. „Hoewel hij fysiek nat lijk niet helemaal meer f kon je wel goed merken dal - geest nog heel sterk is", christen-democrate. luzil L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt SS onweer warmtefront regen sneeuw V koufront Afts opklaringen hagel jL lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur ■.„„e, luchtdruk in -1000— hecto pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden kru in d TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel) e op het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- koiti b8taln9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli lan, worden verzonden geldt een toeslag vanj aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ense hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. Gr» etho Auteursrechten voorbehouden! Dagbladuitgeverij Damiaf Voo: der J jcon i» ift t K N H U I Z E half tx Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires licht Casablanca licht Johannesburg halft Los Angeles zwaa 12 11 02 11 7 0.0 29 24 21.0 24 19 0.0 26 16 26.0 32 17 0.0 21 14 03 New Orleans New York Tel Aviv onbewolkt ono3 14 10 0.0 10 7 0.0 29 20 0.1 20 11 0.0 Vancouver half be ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 huk jft t( mij. ik tooi et

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10