Het proces dat Jacques Chirac doet sidderen worstelt met een fikse democratie-kater Autohandelaar in Detroit neemt arme klanten serieus Buitenland Frankrijk was deze week getuige van een schilderachtig tafereel. In Evry begon het proces tegen Xavière Tiberi, vrouw van de burgemeester van Parijs. President Chirac volgt het proces met grote aandacht. Schuldig bevonden, zou Xavière Tiberi wel eens een boekje kunnen opendoen over de leider van het land. PARUS CEE5 VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Toen Jacques Chirac in 1995 het majes tueuze stadhuis van Parijs verliet, waar hij als burgemeester een immens ap- partement van 1.050 vierkante meter bewoonde, koos hij een onbekende pa- ladijn tot opvolger. Bij Parijzenaars riep de naam Tiberi vage beelden op van - een man die altijd aan de zijde van Chi- I rac werd gezien. Tiberi had een gat tus- I sen de voortanden en een echtgenote die je beter niet tegen je kon hebben. Maar veel meer wisten de hoofdstede- lingen niet van hun nieuwe baas. Vier jaar later is Jean Tiberi het mik punt van zotternij geworden, een man die niet aarzelt om de drukste straat over te steken als hij aan de overkant een bananenschil ontwaart. Er lopen I drie gerechtelijke onderzoeken tegen hem, alle wegens fraude en corruptie. En de enige die nog dwazer is, is zijn i vrouw. Xavière Tiberi is de dochter van een banketbakker in Corte, een van maffio- si en separatisten vergeven bergdorp - op Corsica. Ze werd deze week met veel gerucht voor het gerecht gesleept, om dat ze sommige van de op Corsica in zwang zijnde praktijken in Parijs had geïmporteerd. De prima donna bezondigt zich aan nepotisme en corruptie, maar heeft in tegenstelling tot andere machtigen in Frankrijk weer minder last van groot- heidswaan. Op een officiële reis naar Japan troffen verbaasde stewardessen van Japan Airlines haar languit liggend in het gangpad aan, een plek die ze ver koos boven de fluwelen vliegtuigstoel. Eenmaal in Kyoto verbaasde zwaarlijvi ge Xavièra haar gastheren door op het perron neer te hurken in afwachting van de trein, een positie die in Japan al leen sumoworstelaars innemen. Hoe gewoontjes deze bakkersdochter eigenlijk is, bleek ook uit een rapport dat ze schreef over de Franse taal. Het rapport was een aaneenrijging van cli chés ('Afrika wordt al tien jaar geplaagd door economische rampspoed'), rijke lijk gelardeerd met spelfouten ('Asir' in plaats van 'Asie', 'Sus-Est' voor 'Sud- Est', enzovoorts).leder ander zou zich hebben geschaamd voor een dergelijk rapport over de taal, maar schaamte was niet een woord dat Xavière kende. Sterker, ze liet zich voor het 36-pagina's tellende document zo'n 67.000 gulden betalen. Dit alles zou nooit gemeengoed zijn ge worden, als een ijverige rechter-com- missaris niet een huiszoeking had ge daan in het particuliere appartement van de heer en mevrouw Tiberi. Eric Halphen was eigenlijk bezig met een onderzoek naar het verstrekken van luxe appartementen door Jean Tiberi aan politieke vriendjes, een vorm van nepotisme die onder zijn voorganger Chirac al tot kunst was verheven. Wat hij drie jaar geleden in het appartement van de burgemeester vond, waren ech ter salarisstroken van Xavière, afkom stig van het departement van de Esson- ne. Nu werd dit departement bestierd door gaullistische partijgenoten van Jean Ti beri, wat direct een gezonde argwaan wekte in het brein van de rechter-com- missaris. Met welk werk had Xavière deze aanzienlijke somma verdiend? Xa vière, wellicht in de veronderstelling dat ze een grensverleggend rapport had afgescheiden, greep de telefoon en twaalf minuten later had Eric Halphern 36 pagina's fout gespelde clichés in zijn handen. Zijn conclusie was gezwind: met dit papier kon Xavière worden ver volgd wegens bedrog. Wat toen volgde, is een schandaal dat vrienden van Chirac jaren later nog steeds het schaamrood naar de kaken jaagt. Het schandaal ging de geschiede nis in als de 'helikopteraffaire'. Hoofd persoon hierin was Jacques Toubon, de toenmalige minister van justitie. Xavière Tiberi was haar masker van fat soen kwijtgeraakt, maar had nog één troef. Vele van de schandalen waar haar man nu mee geplaagd werd, von den hun oorsprong in de tijd dat de burgemeester nog Chirac heette. Op het deksel van de beerput zat een heel scala oudgediende vrienden van Chi rac, onder wie Xavière. Maar er hoefde er maar één van die put af te klimmen, of het deksel zou eraf knallen. Xavière wist dat ze in een positie verkeerde waarin ze de president om hulp kon vragen. Minister Toubon ging tot actie over. Eerst werd rechter-commissaris Hal phern het dossier uit handen genomen door zijn directe baas, een procureur die gold als kompaan van Toubon. En vervolgens werd het dossier in handen gelegd van een andere procureur, Lau rent Davenas, die de zaak prompt se poneerde. Nadat hij Xavière (en Chirac) deze dienst had bewezen, vertrok Da venas voor een vakantie naar Nepal. Hij had echter nog niet zijn valiezen ge pakt, of zijn ijverige plaatsvervanger heropende het dossier. Minister Toubon kon zijn oren niet ge loven. Hij had alles zo keurig geregeld, en nu stak deze onderknuppel van Da venas een stok tussen de spaken. Da venas moest gevonden worden om zijn vervanger tot de orde te roepen. En zo vertrok begin november 1996 een heli kopter met een Franse diplomaat aan boord uit Katmandu voor een onge bruikelijke missie: een procureur tus sen 's werelds hoogste bergtoppen uit vissen. Davenas werd gevonden, maar pas na een week. Dat was te laat om de procedure nog te stoppen die Xavière Tiberi deze week voor de rechter bracht. Chirac en diens toenmalige me dewerker Alain Juppé (premier tot 1997) vrezen de uitspraak, die waar schijnlijk in november komt, meer dan Xavière zelf. Indien veroordeeld, zou de prima donna van Parijs wel eens op het idee kunnen komen om vanuit de ge vangeniscel een boek te schrijven. Dat zou haar meer dan 5.500 francs per pa gina opleveren. President vreest onthullingen van Xavière Tiberi, vrouw van de burgemeester van Parijs tijdens rechtszaak 'Beste leerling van de klasmaakt diepe politieke, economische en morele crisis door 1989 wer- de sym bolen van het imunisme (toen nog) rrcjsjechoslowa- met hagte ver- ijderd, zoals van een in aag. In het itevreden ie ijechië van zouden de boit her- a irmde com- unisten zo- aar weer de ootste partij iji orden als er 'liezingen Jen wor- gehou- n n. V'° ARCHIEFFOTO in eind 1989 de Berlijnse muur en het rtart immunisme vielen, waren de verwach- >lVt 'gen in Centraal- en Oost-Europa er log gespannen. Te hoog, is de pijnlijke itdekking nu. Maar nergens is de kater n!z igroot als in Tsjechië. Het land dat ■co ihzelf begin jaren negentig met veel In imbarie als de 'beste leerling van de 'presenteerde, maakt een diepe po- ,-.:e, economische en morele crisis L °t- Tien jaar na de 'fluwelen revolutie' den Tsjechische intellectuelen de odklok via een manifest, 'Impulse Idat niet alleen qua naam sterk doet nken aan het roemruchte 'Charta '77' de toenmalige dissident Vaclav Ha- i en de zijnen. en kater"? Ana Sabatova denkt even .Ja, een beter woord voor de stem- igin Tsjechië is moeilijk te vinden", Jde vroegere dissidente. „Achteraf |®bb n je zeggen dat de verwachtingen in |9 te hoog gespannen waren. Maar te- ijkertijd hebben wij er in Tsjechië met i allen te weinig van gebakken de af- nenl open jaren", aldus Sabatova. „We 1271 'ben de politiek te veel overgelaten me politici." ^vroegere dissidente - ze hoorde in nm '7 tot de ondertekenaars van het ge- htmakende anti-communistische inifest 'Charta '77' - heeft 22 jaar later nieuw haar handtekening gezet onder manifest. 'Impulse '99' heet dit keer noodkreet van een groep gezagheb- ielde Tsjechische intellectuelen. Net als ma '77 destijds is het manifest be- ee! ild om het ingeslapen politieke estab- lent wakker te schudden. En niet i het politieke establishment, noodzaak daartoe staat volgens Jiri 'e. een van de initiatiefnemers van pulse '99, buiten kijf. „Het land akt een ernstige morele, politieke en economische crisis door. Tegelijkertijd blijkt de politiek niet in staat gepaste antwoorden op de problemen te vinden. Onze politici zijn in de ogen van het me rendeel van de kiezers alleen maar bezig met machtsspelletjes en zakkenvullen. Dat leidt tot steeds meer cynisme en steeds minder vertrouwen in de politiek en in de democratie." Pehe, een gezaghebbende politieke ana list die tot een jaar geleden een van de naaste adviseurs van president Vaclav Havel was, geeft een paar cijfers. Ruim tachtig procent van de Tsjechen heeft volgens peilingen geen enkel danwel zeer weinig vertrouwen meer in politici. En volgens een andere peiling zou de Tsjechische communistische partij, als er op korte termijn verkiezingen zouden zijn, met ruim 23 procent van de stem men de grootste partij van het land wor den. De Tsjechische communisten, die zich zelf in tegenstelling tot hun Poolse of Hongaarse broeders nooit hervormd en waarachtig tot de democratie bekend hebben, dreigen in de vorm van hon derdduizenden proteststemmen politiek garen te spinnen bij de wijdverbreide onvrede over corruptieschandalen en gebrek aan economische groei. Zo ver willen Pehe en de zijnen het niet laten komen. Met hun manifest willen ze niet alleen de Tsjechische politiek wakker schudden, maar ook een brede maatschappelijk discussie ontketenen over belangrijke thema's als het Tsjechi sche streven om lid te worden van de Europese Unie. Een van de grote proble men van Tsjechië, meent de Impulse '99-groep, is dat de nog prille democra tie een zachte dood dreigt te sterven vanwege een chronisch gebrek aan de bat. De Tsjechische politieke klasse is daar voor een groot deel verantwoordelijk voor. Met name de regerende sociaal- democrateh van premier Milos Zeman en de conservatieve ODS van oud-pre mier Vaclav Klaus. Na de laatste verkie zingen sloten de vroegere aartsrivalen Klaus en Zeman een van de merkwaar digste akkoorden uit de parlementaire geschiedenis. Het zogenaamde oppositie-akkoord van vorige zomer houdt in dat Zeman en zijn sociaal-democraten met slechts 74 van de 200 zetels in het parlement dank zij gedoogsteun van Klaus' ODS mogen regeren. De grootste oppositiepartij be loofde op voorhand geen serieuze oppo sitie te voeren. In ruil daarvoor kreeg de ODS een aantal prestigieuze posten, plus de steun van de sociaal-democra ten voor vergaande wijzigingen van de grondwet en de kieswet. Wijzigingen die haast automatisch zullen leiden tot het ontstaan van een twee-partijenstelsel in Tsjechië. En die de macht van president Havel vergaand zullen inperken. Impulse '99 heeft mede het licht gezien uit woede over de poging van de twee grootste partijen om het politieke debat en het openbare leven totaal te mono poliseren, legt Pehe uit. „Over de ver gaande wijziging van de grondwet heb ben ze alleen binnenskamers overlegd. Ze willen die wijziging door het parle ment loodsen zonder dat er vooraf seri eus over gediscussieerd is. In een gezon de democratie hebben politieke partijen niet het exclusieve recht op debatten, zoals Klaus en Zeman blijkbaar den ken." Impulse '99 wil, verduidelijkt Pehe, geen nieuwe politieke partij worden. „Daar werden we, onmiddellijk nadat we afge lopen zomer voor het eerst naar buiten traden, van verdacht en van beschul digd. Een reactie die volgens mij teke nend is. Veel Tsjechische politici zijn als de dood voor concurrentie. We willen echter geen macht, maar invloed." Tekenend voor de mentaliteit van het politieke establishment in Praag is vol gens Pehe ook een andere reactie die Impulse '99 aanvankelijk kreeg. „Veel politici zeiden dat we ons maar bij een politieke partij moesten aansluiten als we mee wilden praten. Alsof burgers geen recht hebben zich in discussies te mengen als ze geen lid van een partij zijn." Het heeft volgens hem allemaal te ma ken met het gebrekkige begrip dat veel Tsjechische politici hebben van wat een moderne, westerse democratie werkelijk inhoudt. Hij vergelijkt de Tsjechische democratie met de vele prachtig geres taureerde facades die Praag rijk is. „Van veel huizen is de buitenkant de afgelo pen jaren prachtig opgelapt, maar als je ziet wat een ongelooflijke rotzooi daar achter schuil gaat, dan schrik je. De de mocratische structuren zijn er, maar er is geen inhoud, geen tolerantie, geen be reidheid om compromissen te sluiten." Niet alleen politici hebben schuld aan de verloedering van de Tsjechische de mocratie, zo voegt Pehe er aan toe. „We hebben daar met zijn allen aan meege daan. Teveel Tsjechen, intellectuelen voorop, hebben de afgelopen jaren te weinig initiatief getoond en te weinig hun verantwoordelijkheid genomen. Die passiviteit willen we met Impulse '99 doorbreken." Of Impulse '99 in haar opzet zal slagen, moet nog blijken. Wel duidelijk is dat de ruim 200 intellectuelen die afgelopen zomer het voortouw namen, steeds meer gehoor vinden. Meer dan 3.000 Tsjechen uit alle geledingen van de maatschappij hebben het manifest in middels ondertekend. En de discussie bijeenkomsten die Impulse '99 regelma tig in verschillende delen van het land houdt, worden steeds beter bezocht. „De Tsjechen worden wakker, en dat werd tijd", meent Jiri Pehe. Ex-footballprofbiedt bewoners van getto's nieuwe perspectieven Vrijwel alle financiële instellingen hebben zich lang geleden al teruggetrokken uit de getto's van Amerika's grote steden. Zij laten deze vergeten gebieden graag over aan de 'loansharks', louche figuren die woeker rentes berekenen over uitstaande leningen. De enke ling die nog oprecht wil investeren in de probleemwij ken, weet doorgaans uit ervaring hoe discriminatie op grond van huidkleur of etnische afkomst aanvoelt. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Mel Farr is een voormalig prof speler van het American foot- ball-team Detroit Lions. Tegen woordig handelt hij in auto's en treedt hij op als acteur in zijn eigen reclamespots op de tele visie, figurerend als een vlie gende superman. Over zijn kos tuum draagt hij dan steevast een rode cape. Voor veel van zijn klanten geldt dat ze bij geen enkele bank kans maken op een lening. Ze zijn woonachtig in de pro bleemwijken van Detroit (in de staat Michigan) en Dayton (in Ohio) en ze hebben geen cent te makken. Hun kredietwaar digheid is dermate belabberd dat ze door elke financier wor den afgewezen. Niet door Mei Farr. Hij is zwart. Hij weet wat discriminatie is en hij beseft dat veel van zijn klanten een eigen auto behoeven om hün per spectief te verbeteren. Amerika is een autoland. Het openbaar vervoer is er onder ontwikkeld en de afstanden zijn te groot om te fietsen of te lo pen. De aanschaf van een auto vergroot het aantal opties op de arbeidsmarkt. Het kan een be slissende aanzet zijn tot een be ter betaalde baan en een aange namer leven. De meeste bewoners van Ame rika's getto's zien echter geen kans om de vereiste aanbeta ling te doen van pakweg twintig of dertig procent van de ver koopprijs. En ze hebben geen creditcard om mee te wappe ren. Dus zijn ze veroordeeld tot een slopend woon-werkverkeer (in hun verloederde stadsdeel is niet of nauwelijks sprake van economische activiteit). Het vereist een strakke organisatie (met zeer vroeg opstaan), zeker voor het grote aantal alleen staande moeders onder hen. Mei Farr biedt zijn armlastige klanten een oplossing om deze cirkel te doorbreken. Wie in staat is circa 100 gulden per week te reserveren voor het af betalen van een auto, kan bij hem een gebruikte wagen lea sen. Een aanbetaling is niet no dig. Wel berekent hij zijn klan ten een zeer hoge rente, het dubbele van het percentage dat de banken vragen. Dat maakt hem in de ogen van Amerika's bekendste consumentenbond, de club van Ralph Nader, tot een aasgier. Nader ziet geen verschil tussen Farr en de ge middelde 'loanshark'. Maar Ralph Nader ziet het fout, meent de politieke elite die in Mei Farr een zeldzame combi natie bespeurt van gedurfd on dernemerschap en compassie met de onderklasse. President Clinton heeft publiekelijk zijn dank uitgesproken aan Farr, die verder de steun geniet van Jesse Jackson, de vermaarde zwarte dominee en politicus. Met de hulp van Jacksons 'Regenboog Coalitie' vond Farr de economi sche elite van Wall Street bereid 76 miljoen gulden te investeren in zijn bedrijf, inmiddels 's lands grootste onderneming met een zwarte eigenaar. Mei Farr weet dat hij te maken heeft met consumenten die makkelijk verstrikt raken in een web van oninbare schulden. In zijn reclamespots spreekt hij ze daarom toe als een strenge leer meester. Hij zegt dat ze hun du re geld niet moeten uitgeven aan onnodige luxe, zoals een manicure. En hij verzekert de kijkers dat hij zijn auto's per soonlijk zal terugvorderen zo dra de betalingen stoppen. Om te verzekeren dat elke afbe taling volgens schema verloopt, heeft Farr een vernuftig appa raatje in zijn auto's laten bou wen. Dat apparaatje beïnvloedt de werking van de startmotor. De automobilist dient het ap paraatje elke week of elke maand afhankelijk van het betalingsschema te program meren met een steeds wisselen de pincode. Het bedrijf van Mei Farr verstrekt de pincodes. Maar alleen indien de vereiste betalingen zijn verricht. Wie niet op tijd betaalt, krijgt geen nieuwe pincode en kan derhal ve zijn auto niet meer starten. Farrs critici noemen het sys teem mensonterend. Maar zijn klanten die beseffen dat ze nergens anders terecht kunnen zijn over het algemeen niet ontevreden. De autohandelaar maakt in dit kader graag de ver gelijking met het energiebedrijf: „Wie zijn energierekening niet op tijd betaalt, wordt zonder omwegen afgesneden van het stroomnet. Daarbij zal het de elektriciteitsmaatschappij een rotzorg wezen wat jij op dat moment zoal aan bederfelijke waar in de koelkast hebt staan", verklaarde Farr in The New York Times. Dat hij Wall Street met succes wist te bewegen tot het doen van een investering van 76 mil joen gulden, noemt hij met te rugwerkende kracht 'de zwaar ste klus van zijn leven'. „Want ik ben zwart. En ik wil zaken doen met mensen die te boek staan als lieden die hun schul den niet afbetalen." Het verhaal van Mei Farr staat niet op zichzelf. Gail Snowden, een zwarte vrouw die opgroeide in Roxbury, een probleemwijk van de stad Boston (in de staat Massachusetts), geeft leiding aan de Community Banking Group. Dit bankbedrijf, onder deel van het concern BankBos- ton, keerde de afgelopen jaren terug naar dertien vergeten bin nensteden en weet daar met in middels 42 filialen een accepta bele winst te boeken. BankBoston, dat eerder dit jaar vanwege het initiatief door pre sident Clinton gelauwerd werd, stelt dat er in strijd met de heersende opvatting wel de gelijk potentie zit in de ver waarloosde binnensteden. De terugkeer van de bankkantoren blijkt een stimulerend effect te hebben op de lokale economi sche ontwikkeling. BankBoston verzekert dat haar initiatief niet louter voortkomt uit idealisme: „Dit is geen sociaal werk. Dit is gewetensvol marktdenken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9