Moskou legt schuld voor bloedbad bij Tsjetsjenen Bellen met 10% g korting? Kies zelf uw 10 oordeelnummers. Haider-effect dreigt in Zwitserland Buitenland Belgrado zegt afscheiding Montenegro toe te laten Kanselarij aan de Spree Niet echt boeiend Verdediging van Pinochet gaat in beroep tegen vonnis Moskou en Peking in actie tegen nieuw ruimteschild IATERDAG 23 OKTOBER 1999 marta Indonesië heeft er een afscheidingsbeweging bij. Bijna ÏO.OOO studenten in de stad Ujung Pandan, op het eiland Sula wesi, demonstreerden gisteren voor een vrij Oost-Indonesië. De is volgens volgens een universiteitsdocent ter plekke ingege- door het feit dat scheidend president Habibie niet nog een Iibtstermijn heeft weten te krijgen. Habibie, geboren in een orpje op Sulawesi, geniet op het eiland grote steun. De studen- willen dat Sulawesi samen met de eilanden Bali, Timor en provincie Irian Jaya een onafhankelijke staat wordt. tanslag op Bosnische courantier „g mm luka De eigenaar en hoofdredacteur van een onafhanke- jke Servische krant in Bosnië is gisteren bij een aanslag in Ban- e<|aLuka ernstig gewond geraakt. Een bom die onder zijn auto geplaatst, ontplofte kort nadat hij was weggereden. Zeljko [opanja moet twee benen missen en liep verwondingen aan ~iijn buik op. Zijn krant, de Nezavisne Novine, staat bekend als ematigd en moet weinig hebben van Servische nationalisten. is iobertson bezoekt Kosovo ustina De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO George int obertson heeft gisteren voor het eerst Kosovo bezocht. De Brit lerd bij zijn bezoek aan het hoofdkwartier van de intemationa- gi vredesmacht KFOR vergezeld door het hoofd van de VN-mis- in de provincie, Kouchner, en KFOR-bevelhebber generaal :inhardt. Op het programma stond verder een ontmoeting net zowel Servische als Albanese lokale politieke leiders. „Een kn onze prioriteiten is Kosovo in te passen in de democrati- eilf:he Europese familie", aldus Robertson. ërdachten oorlogsmisdaden gepakt ina» Manschappen van de internationale vredesmacht voor dsovo (KFOR) hebben gisteren twee Serviërs gearresteerd die orden verdacht van het plegen van oorlogsmisdaden. De twee lannen probeerden volgens een KFOR-woordvoerder de pro- 17 ncie te ontvluchten door zich te verstoppen in een konvooi de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr. De verdachten die de grens met Albanië werden ontdekt en vastgenomen, zijn lar de stad Prizren in de Duitse zone overgebracht. iware explosie in Dagestan 2' pskouIn de Russische republiek Dagestan heeft zich gisteren n zware ontploffing voorgedaan. De explosie vond plaats in n0* t plaatsje Kaspiisk, zo'n twintig kilometer ten zuiden van de vf[ lofdstad Machatsjkala. Een zwarte rookwolk was vanuit de 2I lofdstad te zien. Aanvankelijk bestond de vrees dat er slacht- 06 Iers zijn gevallen en dat de explosie verband hield met de ge- chten die Russische troepen leveren in Tsjetsjenië, de buurre- 301 ubliek van Dagestan. Volgens een woordvoerder van de Russi- ïe minister van binnenlandse zaken ging het echter om het iblazen van een oud wapendepot. 'redesmacht voor Sierra Leone rk De Verenigde Naties richten een vredesmacht voor :rra Leone op. Dat heeft de Veiligheidsraad van de VN giste- n besloten. De troepenmacht, die de naam Unamsil krijgt, :t 6000 man sterk worden en de naleving van het in juli ge iten vredesakkoord gaan afdwingen. Deze zomer kwam er eind aan de negen jaar lange burgeroorlog In het West-Affi- anse land toen president Kabbah en de leider van het Ver- bcègde Revolutionaire Front, Sakoh, overeenkwamen de ge- chten te staken. De bloedige burgeroorlog kostte zeker 50.000 ensen het leven en bij duizenden mensen, onder wie veel kin- ren, werden ledematen afgehakt. ranse riool-controle deugt niet Frankrijk krijgt van de Europese Commissie vijftien da rt de tijd om aan te geven hoe de controle op de zuivering van tolslib in de toekomst verloopt. Volgens een woordvoerster nde commissie worden er in Frankrijk nog steeds fouten ge- 1 takt vlak voordat water biologisch gezuiverd wordt. Dat con- °P rdeert de Europese Commissie na inspectie van haar eigen Vj rttroleurs in Frankrijk. Deze inspectie vond plaats nadat inkrijk had toegegeven dat in een vijftal veevoederbedrijven Va' olslib is verwerkt in diervoeding. 'Explosie werk van rivaliserende bendes' Moskou heeft gisteren de schuld voor het bloedbad in de Tsjetsjeense hoofdstad bij de Tsjetsjenen zelf gelegd. Maar bij het ontkennen van zijn verantwoordelijkheid raakte Moskou tevens in krasse tegenspraken verstrikt. Premier Poetin zei: „De explosie op de centrale markt van Grozny was het werk van rivaliserende bendes. Onze troepen hadden er niets mee te maken". spraken dit tegen, maar zeiden niet welke middelen dan wel werden gebruikt om de bazaar uit te schakelen. Zij ontkenden dat bij die operatie burger slachtoffers vielen. Poetin, die gisteren in Helsin ki met leiders van de Europese Unie sprak, gaf wel toe dat don derdag „speciale operaties" kunnen zijn uitgevoerd, maar Legerfunctionarissen erkenden echter tezelfdertijd dat er een „speciale operatie" was uitge voerd om een wapenbazaar op de markt uit te schakelen". Vol gens de Tsjetsjenen gebeurde dit met raketten en vielen er 140 doden en ruim 250 gewon den. De legerfunctionarissen beklemtoonde dat die „geen verband hielden met de ge beurtenissen in Grozny".„Dat was geen normale markt, maar een warenhuis voor wapens." De Russische premier ver wierp in Helsinki zonder meer de oproep van EU-voorzitter Finland onderhandelingen te openen. „Wij zullen de terroris ten blijven bestrijden. Wij spo ren ze op en berechten ze. Pas daarna zullen we onderhande len. Maar dan moeten we eerst iemand vinden die geen bloed aan zijn handen heeft." Het Russische persbureau Itar-Tass kwam gisteravond nog met een andere verklaring voor de explosie op de markt van Grozny: die ontstond bij het laden van een kist munitie op een vrachtwagen. Dat zei het bureau vernomen te heb ben van een overgelopen Tsje tsjeense veiligheidsfunctionaris. Volgens hem hebben Tsje tsjeense krijgsheren enige da gen geleden een geheime ver gadering gehouden. „In die ver gadering is door een oncontro leerbare commandant, Salman Radoejev, voorgesteld een serie terreurdaden te plegen om het beeld te scheppen dat de Russi sche soldaten wreedheden be gaan op Tsjetsjeens gebied. Doel van de explosie in Grozny was het gesprek van Poetin met de EU in Helsinki te verstoren", aldus de vroegere Tsjetsjeense functionaris volgens Itar-Tass. Moskou en Peking hebben gis teren in de Algemene VN-Ver gadering een ontwerpresolutie ingediend tegen de Amerikaan se wens het Anti-Ballistic-Mis- sileverdrag (ABM) uit 1972 open te breken. Dat verdrag verbiedt nationale raketsyste men voor de afweer van lange afstandsraketten. Washington wil het echter wijzigen om te voldoen aan de eis van de Re publikeinen in het Congres dat er een nationaal raketschild komt. Dit om raketten uit lan den als Noord-Korea, Iran of Irak te kunnen tegenhouden. Moskou heeft tot nu toe alle pogingen van de VS verworpen om het verdrag te wijzigen. Het meent dat het Amerikaanse on derscheppingswapen vooral ge richt is tegen Russische en Chi nese raketten. De VS hebben Moskou hulp aangeboden voor de voltooiing van een grote an ti-raketradar in Irkoetsk in Sibe rië. Washington probeert Mos kou er zo toch toe over te halen in te stemmen met een wijzi ging van het verdrag. Het Amerikaanse project voor nationale raketverdediging is een nieuwe versie van Star men aan de macht van Belgra do over de kleine deelrepu bliek. Zonder Montenegro heeft Joegoslavië geen zeeha ven, want Servie heeft geen kust. Maar nu heeft Dacic ge zegd dat „het Servische volk nooit een belemmering zal vormen voor de Montenegrij- nen als die hun eigen land wil len hebben". Montenegro, dat een felle te genstander is van Milosevic' autocratische bewind, heeft al radicale stappen in de richting van de onafhankelijkheid ge zet. Zo beschikt Montenegro over een eigen politiemacht, voert het een eigen econo misch beleid en is het van plan ook een eigen munt te introdu ceren. De Serven hebben wel ge waarschuwd dat de Mon- tenegrijnen die in Servie wo nen 'buitenlanders' zouden worden, als het inderdaad tot een afscheiding komt. Ze moe ten dan een verblijfsvergun ning aanvragen. Als die gewei gerd wordt, moeten ze Servie verlaten en raken ze daarmee ook hun werk kwijt. Op het moment wonen zo'n 600.000 Montenegrijnen in Mon tenegro en een even groot aan tal in Servie. De Servische autoriteiten heb ben gisteren laten weten dat ze niet zullen ingrijpen als Mon tenegro besluit zich af te schei den van de Joegoslavische fe deratie. Het kleine, pro-wester se Montenegro vormt samen met het veel grotere Servie de Joegoslavische federatie. Dat Montenegro naar onafhanke lijkheid streeft is bekend, maar dat Belgrado daar geen be zwaar tegen zou hebben, is een opvallende koerswijziging. „Wij zullen nooit de proble men tussen Montenegro en Joegoslavië oplossen door ge weld", zei de Joegoslavische vi ce-premier Tomislav Nikolic gisteren voor de onafhankelij ke televisiezender Palma Plus. De woordvoerder van presi dent Slobodan Milosevic, Ivica Dacic, zei tegen The Associa ted Press dat de „unie van Montenegro en Servie afhangt van de burgers van Mon tenegro". Milosevic heeft on langs ook al iets dergelijks ge zegd. De Montenegrijnse regering in Podgorica heeft eerder een radicale herstructurering van de federatie geëist, waardoor er praktisch een einde zou ko- berlun Aan de oever van de rivier de Spree in Ber- medewerkers vierden gisteren met de bouwvakkers lijn verrijst, tien jaar na de val van de Berlijnse een klein feestje omdat de bouw het hoogste punt muur, de kanselarij van het vereende Duitsland. had bereikt. Bondskanselier Gerhard Schroder en zijn naaste foto epa monika fielitz Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratie kosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden i U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. correspondent Bij de morgen te houden algemene verkie zingen voor de Zwitserse Nationalrat (Tweede Kamer) wordt de traditionele re geringscoalitie van socialisten, christen-de mocraten en radicalen bedreigd door de snel opgekomen Schweizerische Volkspar tei (SVP). Die vaart, ondanks dit links aan doende etiket, een uiterst rechtse, ultra-na tionalistische koers. De regeringscoalitie bezet momenteel 135 van de 200 zetels in de volksvertegenwoor diging, en de SVP van de roemruchte Zü- richse volksmenner Christoph Blocher slechts 31. Maar volgens politieke analisten zou de SVP bij de verkiezingen deze zondag zijn zetelaantal kunnen verdubbelen, waar door zij na de Socialisten de tweede partij in het parlement zou worden. De Socialisti sche Partij is momenteel de grootste met 57 zetels. Zo'n opmars van Blocher, die vaak wordt vergeleken met zijn politieke geloofs genoot Jörg Haider in Oostenrijk, zou een ware aardverschuiving veroorzaken in het doorgaans onbewogen politieke landschap van Zwitserland. Christoph Blocher is een volkstribuun van de oude stempel. Deze schatrijke groot-in dustrieel heeft zich in Duits-Zwitserland geprofileerd als een opzwepend redenaar, die grote menigten trekt. Daarbij hamert hij steeds op dezelfde thema's: 'Zwitserland voor de Zwitsers' - ofwel paal en perk stel len aan de asielzoekersstroom en geen Zwitsers lidmaatschap van de Verenigde Naties of de Europese Unie, om van de Navo maar te zwijgen. Deze isolationisti sche opstelling heeft in dit heterogene land een duidelijke scheuring teweeggebracht tussen de conservatieve Duits-sprekende meerderheid en het pro-Europese Fransta lig Zwitserland, waar Blocher nagenoeg geen aanhang heeft. Blocher heeft destijds de betaling van twee miljard gulden door het Zwitserse bankwe zen aan het Joods Wereld Congres, ter del ging van de ongeclaimde tegoeden van joodse holocaustslachtoffers, veroordeeld als 'chantage'. Hij zet zich echter af tegen beschuldigingen van anti-semitisme en vreemdelingenhaat. Maar op verkiezings posters van zijn SVP prijkt een ongure, in lompen gehulde vreemdeling die zich door een verscheurde Zwitserse vlag een weg baant naar het beloofde Alpenland. Blocher heeft echter de afgelopen week een fatale misstap begaan, die hem zelfs in ei gen gelederen veel stemmen kan kosten. Hij stuurde een lovende dankbrief aan de neo-nazistische auteur Jürgen Graf, die hem zijn laatste boekwerk had toegezon den. Graf werd enkele jaren tot een zware boete veroordeeld omdat hij in een eerder boekwerk de holocaust had ontkend. Blo cher beweerde deze week dat hij Grafs nieuwste boek niet had gelezen en hem al leen formeel wilde bedanken voor de geste. Desondanks heeft Christoph Blocher met zijn veroordeling van de Bondsregering als 'een verzameling onbenullen die ons land uitverkoopt' veel aanhang verworven onder het zogenaamde 'Heidivolk', de oer-Zwit- sers die iedere verandering afwijzen als een aanslag op hun gezapige zelfgenoegzaam heid. Boete voor slecht handschrift nn£SSA Een jury in het Amerikaanse Odessa heeft een arts ver- oordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 225.000 dollar (bijna 460.000 gulden) omdat hij een slecht leesbaar re cept had uitgeschreven voor een hartpatiënt. Die kreeg vervol gens in de apotheek het verkeerde medicijn en overleed. De cardioloog Ramachandra Kolluru had zijn patiënt 'Isordil' voor geschreven, maar de apotheker las 'Plendil'. De 42-jarige hart patiënt had per dag 80 milligram Isordil moeten innemen tegen pijn aan het hart. De 80 milligram Plendil die hij in plaats daar van slikte, waren acht keer meer dan de toegestane dosis per dag van dit middel tegen hoge bloeddruk. 'Toename antisemitisme in Oostenrijk' wenen Het aantal antisemitische incidenten in Oostenrijk is vertienvoudigd sinds de campagne voor de parlementsverkie zingen van 3 oktober, die door de extreemrechtse FPÖ van Jörg Haider zijn gewonnen. Dit heeft de voorzitter van de joodse ge meenschap in Oostenrijk, Ariel Muzicant, vrijdag in Wenen ver klaard. Tijdens de verkiezingsstrijd en sinds de verkiezingen zijn mtachtig gevallen joden lastig gevallen (duwen, spugen), bele digd of bedreigd, tien keer zoveel als gemiddeld in dezelfde pe riode. Daarnaast hebben joden veel dreigbrieven en dreigtele- foontjes ontvangen. Zwitserse gletsjers slinken snel jEUN» De gletsjers in Zwitserland smelten snel. Een commissie meldt dat van 84 onderzochte gletsjers er vorig jaar 81 verder zijn geslonken. Slechts eentje zwol aan. 1998 was daarmee een van de slechtste jaren sinds de metingen begonnen. Vooral de Allalingletsjer in Wallis slonk in hoog tempo, zo meldt het blad Alpen vrijdag. Dit wordt veroorzaakt door het warme weer. In 1998 bereikte de gemiddelde temperatuur een recordhoogte, het jaar daarvoor was dat ook al zo. Het gezamenlijke ijsopper- dak van de Zwitserse Alpengletsjers is nu ongeveer 1300 vier kante kilometer. In 1850 was dat nog 1800. Studenten eisen vrij Oost-Indonesië Madrid Voor één van de leden van de Spaanse militaire muziekkapel, die gisteren stond aangetreden bij het vertrek van de Jordaanse koning, was het kennelijk de avond ervoor wat laat geworden. In elk geval was de afscheidsceremonie aan het eind van het driedaagse staatsbezoek van koning Abdullah aan Spanje duidelijk niet echt boeiend. foto reuters andrea comas De advocaten van de Chileense ex-dictator Augusto Pinochet hebben gisteren gezegd in be roep te gaan tegen het vonnis van vorige maand dat Pinochet uitgeleverd moet worden aan Spanje. Het beroep van Pino chets verdediging werd al ver wacht. De aanvoerder van het team van advocaten van de 83-jarige Chileense generaal, Michael Caplan, wilde niet zeggen op welke gronden tegen het vonnis wordt ingegaan, maar volgens deskundigen willen de advoca ten vermoedelijk aanvoeren dat het 'onbillijk' of 'onderdruk kend' is om Pinochet aan Span je uit te leveren. Andere moge lijke argumenten zijn dat het Spaanse uitleveringsverzoek een politieke achtergrond heeft of dat er te veel tijd is verstre ken tussen de feiten waar Pino chet van beschuldigd wordt en zijn arrestatie. De Spaanse on derzoeksrechter Baltasar Gar- zon heeft hem ervan beschul digd dat hij de geestelijke vader is van de terreurcampagne te gen politieke tegenstanders tij dens de 17 jaar dat hij Chili re geerde. Als het beroep wordt afgewe zen kunnen Pinochets advoca ten nog diverse andere juridi sche paden bewandelen om te voorkomen dat hun cliënt aan Spanje wordt uitgeleverd. Dit betekent dat de generaal nog maanden, zo niet jaren, in Groot-Brittannie kan worden vastgehouden. De rechtbank moet nog een datum vaststellen voor het beroep. De kans is groot dat de beroepszaak pas volgend jaar dient, aldus func tionarissen van de rechtbank. Ontwerpresolutie bij VN ingediend Wars', het ruimteschild tegen kernwapens waar de Ameri kaanse president Reagan in de jaren tachtig van droomde. Het Congres stemde er eerder dit jaar mee in. Volgens Washing ton heeft het niets van doen met de raketten uit het ABM- verdrag en is het systeem alleen bedoeld als verdediging tegen acties door 'gevaarlijke gekken- President Clinton had in 1995 de plannen voor NMD nog met een veto geblokkeerd. Eerder dit jaar gaf hij zijn verzet op we gens de groeiende onrust over de mogelijkheid dat bizarre re gimes of groepen de VS met ra ketten bestoken. Moskou gelooft er niets van dat de NMD alleen gericht is te gen schurkachtige staten die ra ketten hebben bemachtigd. De eventuele Amerikaanse paraplu verandert de verhoudingen en Rusland zou daardoor toch wa pens nodig hebben, die het eer der beloofde op te geven.Het Russische parlement wil de kwestie van het ABM-verdrag daarom koppelen aan de latere afspraken over de vermindering van strategische wapens in het START Il-verdrag (1993). Dat verdrag heeft de Doema nog steeds niet geratificeerd. Leider Franse communisten voor rechter parus ap De leider van de Franse Com munistische Partij (PC), Robert Hue, moet voor de rechter ko men op beschuldiging van cor ruptie. Onderzoeksrechter Lau rence Vichnievsky is bezig aan een onderzoek naar de ver meende banden tussen de par tij en de voormalige Compagnie Generale des Eaux, een groot conglomeraat dat tegenwoordig Vivendi heet. Het bedrijf zou aan het begin van. de jaren '90 ongeveer 19 miljoen franc (6,4 miljoen gul den) hebben betaald aan een bureau, Gifco, voor het uitvoe ren van nep-onderzoeken. Gif- co zou gelieerd zijn aan de PC. In ruil hiervoor zou het bedrijf contracten hebben gekregen van plaatsen die door een com munistische gemeenteraad werden bestuurd. Het geld dat aan Gifco werd betaald zou in de partijkas terecht zijn geko men. Hue en de PC willen geen commentaar leveren. Maar Hue, die sinds 1994 partijleider is, heeft steeds volgehouden dat Gifco niets met de partij te ma ken heeft. Als Hue wordt ver oordeeld zal premier Lionel Jo spin onder dnik komen te staan om de communisten uit de re geringscoalitie te stoten. Gehandicapte slachtoffer van internetfout WASHINGTON Een 27-jarige geestelijk gehan dicapte Vietnamees is in Texas door buren zwaar mishandeld omdat zij dachten dat hij een criminele pedofiel was. De plaatselijke politie in Dallas had zijn adres op internet opgege ven als de woning van een ze dendelinquent. De echte dader die wegens pedofiele vergrijpen was ver oordeeld, was al een jaar gele den verhuisd. In Texas publice ren de autoriteiten adres en fo to van verhuizende daders die wegens zedendelicten zijn ver oordeeld. Bel nu gratis 0800-0429.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7