1 Een onvergelijkbare superstar T Stof ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 Cher belooft nog veel 'jen is geloven. Pas als Cher volgende week woensdag in Ahoy' het podium bestijgt zullen zowel organisatie als fans gerustgesteld zijn. Mevrouw Cherilyn Sarkisian laPierre (53) heeft namelijk nogal een reputatie inzake io shows'. Waardoor een avondvullend optreden van de \merikaanse wereldster op Nederlandse bodem 35 jaar op zich heeft laten wachten. ot het uur U van het optreden dat voor Cher in Rotterdam is ge- -M. pland, blijft het zeker nog duimen want eerder op deze Europese Believe Tour moesten halteplaatsen worden geschrapt in verband met stemproblemen. Nederland is in elk geval al dichter bij haar daadwerkelijke verschijning als concertzangeres dan zeven jaar geleden, toen haar komst naar hetzelfde sportpaleis in tweede instantie werd afge zegd wegens te drukke werkzaamheden in eigen land. De kaartenbezitters die ingingen op het aanbod van Mojo Concerts om uit te wijken naar de Brusselse Vorst Nationaal kwamen lichtelijk bedrogen uit. Wellicht ook omdat die 'enige pakkans in de Benelux' bij lange na niet was uitverkocht maakte Cher er daar zich met een Jannetje van Leiden van af. Hooguit tachtig minuten duurde die per soonlijke kennismaking voor de ongeveer 3500 liefhebbers. All in, wel te verstaan. Haar feitelijke aanwezigheid onder de schijnwerpers duurde nog geen uur, maar werd tijdens verkleedpartijen en adempau zes geraffineerd opgerekt door balletcaprio len en historische filmbeelden, waarin van zelfsprekend eveneens haar triomfen als ka rakter-actrice breed werden uitgemeten. Sindsdien heeft ze zich aan beide fronten dermate gemanifesteerd dat ze zich voor de zoveelste keer na haar eerste populariteits- piek aan de zijde van echtgenoot Sonny Bo no (halverwege de jaren zestig) als 'hot' mag beschouwen. Op het witte doek heeft Cher, die haar goede smaak aldaar in 1987 beloond zag met een Oscar voor haar hoofdrol in Moonstruck, zojuist weer flink gescoord middels Franco Zeffirelli's 'Tea With Mus solini' en staat een comedy op stapel waarin ze de moeder van Cameron Diaz speelt. Herbevestiging Nog indrukwekkender is de 'doorstart' van Cher als platenartieste, die vooral kan wor den uitgelegd als een nadrukkelijke herbe vestiging van haar lef, wilskracht en talent. Want met haar combine met het relatief on bekende Brits producersduo Paul Barry en Mark Taylor nam Cher best een behoorlijke gok. Tegen de achtergrond dat ze zich op haar leeftijd en met haar staat van dienst so wieso geen grove misstappen bij het uitbren gen van platen meer kan permitteren, ge tuigde het van een enorme dosis moed om zich door dat 'computergestuurde' koppel een nieuw geluid rond haar unieke stem te laten aanmeten. Weg van de adult orientated rock, met de vocoder als gimmick op naar de dansvloer, luidt haar actuele boodschap, die haar intus sen twee vette wereldhits heeft opgeleverd: het titelnummer van het 'jonge' album Belie ve en Strong Enough. Zodat Cher nog eens heeft benadrukt een voorname plaats in te nemen bij het reeds zeer selecte clubje vete ranen dat er prat op kan gaan alle vier de voorbije decennia op nummer een te heb ben gestaan in de Verenigde Staten, Enge land en Nederland. De langspeler, haar negende pas, is opge dragen aan Son. Ofwel aan haar begin vorig jaar overleden ex-echtgenoot Sonny Bono, die lange tijd haar creatieve vormgever was en met wie ze rond 1970 in Amerika uitgroei de tot The Natiop's Favorite Couple. Zo le gendarisch als hun eerste succesvolle esca pades in Glamourland (als indiaans uniseks paartje, in feite 'n voorschotje op de hippie- golf) en hun latere televisieshows zijn gewor den, zo duurzaam en krachtig is de nagalm over de knetterende ruzies tussen de beide echtelieden (tot 1974) geweest. Het onverwachte overlijden van Bono, die in de politiek eerst aan de weg timmerde als burgemeester van de miljonairsstad Palm Springs en vervolgens als Republikeins Con greslid, heeft aan die verhalengroei evenwel een einde gemaakt. Doordat Cher zich met een ontpopte tot een ware weduwe, die van 'haar Sonny', omgekomen bij een ski-onge luk, geen kwaad woord meer wilde horen. De onderlinge band is naar eigen zeggen inmiddels zelfs hechter dan ooit door het contact dat ze via een spiritistisch medium met hem onderhoudt. ,,lk ben nu dichter bij hem dan tijdens zijn leven. Wat natuurlijk grotendeels komt door onze beide tijdroven de carrières. Sonny was toch wel zo in de ban van z'n politieke loopbaan dat ik eigen lijk niet meer tot hem kon doordringen. Ogenschijnlijk was hij enorm veranderd, maar de gesprekken die ik na z'n heengaan Cher in de film 'Tea with Mussolini' van Franco Zeffirelli. met hem heb gevoerd, hebben voor mij het tegendeel duidelijk gemaakt. Waarmee ik heel gelukkig ben, omdat hij natuurlijk toch mijn grote liefde is geweest", aldus Cherilyn Sarkasian LaPierre in een openhartige bui over haar huidige relatie met de man die haar als tiener de studio van Phil Spector in loodste om er voor het eerst samen uit te ko- mén als Caesar en Cleo. Saai wezen Zonder Sonny was er wellicht nooit een Cher geweest, zou je bijna gaan denken. Zeker als je afgaat op haar eigen bevinding die in houdt dat ze in zichzelf slechts een behoor lijk saai wezen ziet. Omdat er nu eenmaal niet zoveel spannends overblijft als je haar professionele activiteiten even wegschrapt, inclusief alle uitgestraalde zelfverzekerdheid en extravaganza. Dat meent zij dus zelf, maar dan wel op haar meest bescheiden en meest lusteloze momenten en die zijn nog altijd uiterst schaars. Bovendien ligt er een gigantisch verleden dat als bewijs voor het tegendeel kan gelden en waarmee ze geconfronteerd blijft, zowel op het particuliere als op het zakelijke vlak. Haar geweldige koopzucht, hang naar kit scherige pracht en praal, alom gevreesde hu meurigheid en niet te vergeten haar aanhou dende strijd tegen de lichamelijke aftakeling (tegenwoordig weer tattoo-loos) hebben in belangrijke mate bijgedragen aan haar aure ool van onvergelijkbare superstar. Daarnaast heeft ze met het klimmen der jaren steeds meer van zich doen spreken als sociaal bewuste tante, die niet te beroerd is om zich voor een goed doel in te zetten. Denk aan haar samenwerking met Neneh. Cherry en Chrissie Hynde ten behoeve van Cosmic Relieve, die in 1995 prompt de inter nationale hit Love Can Build A Bridge ople verde. Bijzonder aan dat project was haar toena dering tot vrouwelijke collega's, die ook nog eens jonger waren. Als actrice heeft Cher daar nooit zoveel moeite mee gehad, waar schijnlijk omdat ze in die discipline heel lang veel minder ervaring en naam had opge bouwd. Maar bij vakzusters uit haar eerste roeping heeft ze maar zelden aansluiting ge zocht. Over Madonna, met wie ze een lang durige strijd had om de eretitel van meest vrijgevochten showgirl, heeft Cher zich veel vuldig laatdunkend uitgelaten. Andersom trouwens idem. Maar, allebei ouder en wij zer geworden, èlsmede als zodanig overvleu geld door jeugdiger 'grootsmoelen' als Courtney Love, Mary J. Blige en Missy Elliott, hebben zij en La Ciccone de strijdbijl intus sen begraven. Als we de geruchten mogen geloven zou de wereld nog wel eens kunnen worden verblijd met een verrassende co-pro- ductie van beide 'vrouwtjesputters'. Wie van de twee de meeste ambitie moet worden toegedicht is uiteraard voer voor een lange, boeiende discussie, die pas echt zal kunnen worden afgerond als beide loopba nen voltooid zijn. Madonna ('pas' 41) heeft meer de naam van knalharde 'goalgetter', maar nam vanaf de geboorte van haar doch ter Lourdes behoorlijk gas terug en lijkt af stand te willen nemen van haar wilde mei denjaren. Cher daarentegen is er altijd in ge slaagd haar zakelijke kant te camoufleren, zoals ook haar moederrol (jegens dochter Chastity van Sonny en zoon Elijah Blue van Gregg Allman, tussen 1975 en 1978 haar tweede echtgenoot). Het liefst wil ze toch nog steeds worden gezien en beluisterd als een ongebonden sexy brunette van half haar eigen leeftijd. Het beantwoorden aan dat fa voriete beeld moet haar normaliter meer en meer moeite gaan kosten. Echter, zolang Cher, die zich in haar somberste buien zegt te spiegelen aan de zeven jaar oudere Tina Turner, zich niet gewonnen wenst te geven, kan er nog heel wat interessants van haar worden verwacht. LOUIS DU MOULIN Cher op woensdag 27 oktober, 20.00 uur, in Ahoy'. Alleen nog kaarten ƒ.60,- verkrijgbaar. Ieder zijn hobby. Er zijn mensen die postzegels verzamelen, anderen houden van plankzeilen, van koken of van tuinieren. Ik niet. Ik kan die dingen niet, of als ik ze wel kan, be schouw ik ze veeleer als werken. Maar ik mag dan weer graag een beetje muziek maken. Als mijn werk me de keel uit hangt, dan ga ik cello spelen. Ik doe dat al jaren, cello spelen. Het stelt weinig voor. Amateuristisch gedoe, maar kom, het kan geen kwaad. En je kunt er heerlijk al je agressie, frustratie en stress op uitleven, en eens helemaal niet aan de taal wetenschap denken. Ja, dat heeft een mens wel eens nodig. In die bijna 30 jaar heb ik heel wat men sen leren kennen die ook cello spelen, amateurs zowel als beroeps. Ook veel mop pen gehoord over cello's en altviolen. En gemerkt dat sommige mensen het woord uitspreken als 'sello' en anderen als 'tsjel- lo'. ik zeg 'sello', net als de meesten, in Ne derland zowel als in Vlaanderen, maar de 'tsjello'-zeggers zijn ook heel aardige men sen. De verklaring is simpel deze: in de pro fessionele muziek zijn er traditioneel veel Duitsers en Duitssprekende Oosteuropea nen werkzaam. Ieder beroepsorkest is een nogal internationaal gezelschap. Vandaar dat je naast de normale Nederlandse uit spraak (vergelijk cellofaan, cellulitis en cel- stof) juist bij cello af en toe een Duitse uit spraak hoort, ook bij Nederlandstaligen die dat wel chic vinden klinken. Nu is er zojuist een nieuwe editie van de dikke Van Dale (waaarvoor ik u enkele weken al geleden gewaarschuwd heb) en daarin staan aanwijzingen voor de uit spraak. Wat staat er bij cello? Waarachtig, er staat: 'tsjello', en verder niks. Hoe is dat nu mogelijk? Dat was ook de vraag van een verslagge ver van 'De Gelderlander' (22 september) aan de heer Rik Schutz, uitgever van Van Dale. Die Schutz weet in een klein inter viewtje zoveel onzin te zeggen, dat we nu prompt een zesde argument hebben om op te passen met Van Dale. Schutz: 'We zeg gen niet dat de uitspraak sello' fout is. We geven één uitspraak, die gangbaar en goed bruikbaar is, maar verwerpen daarmee niet alle andere varianten'. Dat moge duidelijk zijn voor de lezers van De Gelderlander van 22 september, maar iedereen die Van Dale koopt en zo onhandig was om niet ook De Gelderlander van 22 september te kopen en te bewaren, zal allicht een andere conclusie trekken. Trouwens, zelfs mèt die krant blijft de zaak onduidelijk. Want dezelfde Schutz zegt ook: 'Als er twee gelijkwaardige vor men zijn, zoals 'auto' en 'oto', dan geven we er twee'. Wel wel! Schutz zal zelf wel 'auto' zeggen, want anders zou hij 'auto' en 'oto' stel lig niet als gelijkwaardig beschouwen. Het geen ze de facto niet zijn. Maar de enige re delijke conclusie is toch dat Schutz kenne lijk de uitspraak 'sello' als platter of minder gangbaar ziet dan 'auto' met -au-. Het is natuurlijk helemaal niet erg als er in Van Dale fouten staan. Elk boek bevat fouten, dikke boeken bevatten veel fouten en de drie delen van Van Dale staan er bol van. Alles blijft mensenwerk, en het zal me worst wezen hoe Schutz het woord cello uitspreekt. Boeiender is de vraag: hoe we ten woordenboekenmakers wat een gang bare en geaccepteerde uitspraak is? Ook die vraag werd in De Gelderlander aan de heer Schutz voorgelegd. Weet u wat hij ant woordde? Dit: 'Dat is een probleem'. En een paar regels verder: 'Het blijft een beetje fingerspitzengefühl'. Dat dachten we al. En met voorkeur voor een Duitse uitspraak. Maar nog veel belangrijker is het volgen de. Ook als Van Dale het feitelijk juiste re 'sello' had gegeven, betreedt het woor denboek een heilloze weg. Volgens het praatje van Schutz wil Van Dale twijfelaars een handje helpen. Het effect is echter pre cies andersom. Dit soort aanwijzingen brengt de mensen aan het twijfelen. Hon derd jaar lang bestonden er probleemloos twee uitspraken naast elkaar, en dat ging goed. Vanaf 1999 en de 13de editie van Van Dale is er een situatie gecreëerd dat men sen kunnen gaan twijfelen. Een situatie waar dan juist de firma Van Dale BV dik aan verdient. 'Ja, dat zal wel wat stof doen opwaaien', voorspelt uitgever Rik Schutz, aldus nog steeds De Gelderlander, l^ten we hopen dat er veel stof opwaait. En dan liefst stof om over na te denken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51