De bordelen komen eraan w ild wonen 3p het water Sponsoring van politieke partijen komt steeds dichterbij Binnenland De gretige klanten van de NS-voordeelkaart Veel belangstelling voor het nieuwe 'waterwonen' 23 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederla GPD Geassocieerde Pers Diei Na CDA luidt D66 noodklok over financiën nu HAAG KOOS VAN WEES o eens in de vier, vijf jaar komt de vraag weer te ug: moeten de politieke partijen niet wat ruimer rorden bedeeld dan met de schamele 9,5 miljoen ulden die ze samen jaarlijks uit de staatsruif krij- ijf jaar geleden klaagde het CDA zijn nood, na een prkiezingsnederlaag die de partij niet alleen twintig Hels kostte maar eveneens enkele duizenden leden, i het Nederlandse systeem, waarin de inkomsten an de partijen direct samenhangen met het aantal Etels in de Tweede Kamer en met het aantal leden, Hekende dat voor het CDA een forse financiële Seriating. De partij was plotseling twee miljoen gul- tn armer door een lagere overheidssubsidie en linder contributie. Dezer dagen luidde de penningmeester van D66 de noodklok. De verkiezingskas is leeg. En als de le den niet regelmatiger hun volledige contributie overmaken, moeten de kandidaten op de verkie zingslijsten zelf hun campagnes maar bekostigen. Het aantal leden daalt en een deel houdt zich niet aan de eigen contributieregels. Bovendien houdt de overheidssubsidie na de laatste verkiezingsuitslag (veertien zetels) ook al niet over. Politieke partijen vormen het hart van ons staats bestel, zo luidt de breed gedeelde mening in politiek Den Haag. Maar wat opvalt, is dat slechts weinigen daaruit de consequentie trekken dat die partijen be ter moeten worden gesubsidieerd. Zelfs toen de kas- beheerders van het CDA moord en brand schreeuw den, liet het politiek kader van die partij weten niets te zien in verhoging van de overheidsbijdrage. Juist politieke partijen moeten in staat zijn los van de overheid hun broek op te houden, zo riepen de CDA-politici in koor. De politiek is altijd al huiverig geweest voor geld uit de staatskas voor de politieke partijen. Het idee dat de controlefunctie van politici wordt bemoeilijkt als ook hun partij grotendeels wordt bekostigd door de overheid, vormt daarvoor de verklaring. De subsi die werd per 1 juli van dit jaar weliswaar substantieel verhoogd (van 7,8 naar 9,5 miljoen gulden), maar nog steeds vormt die voor de meeste partijen maar een gering deel van hun begroting. „Een verkeerd signaal naar de burger", noemde de voormalige WD-minister van milieu Winsemius ooit het plei dooi voor meer overheidsgeld. Dus moet het geld uit andere bronnen komen. Uit contributies bijvoorbeeld. Maar ook daaruit nemen de inkomsten af, door de dalende ledentallen en wanbetaling. Om enkele voorbeelden te geven: in 1979 had de PvdA nog 118.000 leden, nu heeft de partij daarvan nog iets meer dan de helft over. Het CDA verloor in twintig jaar tijd 60.000 leden, de WD 40.000. Alleen D66 boekte winst: in '79 hadden de democraten 11.677 leden, nu 13.391. Maar in 1994, toen de partij een historisch aantal Kamerzetels (24) in de wacht sleepte, telde D66 nog 15.000 leden. De geluiden om ook het bedrijfsleven aan te spre ken voor bijdragen worden daarom steeds luider, maar ook daarbij is koudwatervrees groot. Want hoe reageert de burger als hij ziet dat Philips een partij jaarlijks een douceurtje geeft? Of als ABN AMRO met een groot bord aangeeft de verkiezingsbijeenkomst te bekostigen? Volgens WD-leider Hans Dijkstal is er met spon soring door het bedrijfsleven niets mis, zolang die burger maar wéét dat het gebeurt. En ook in welke mate. De politieke partijen zelf zullen zich er wel voor hoeden de indruk te wekken dat ze hun oren naar het sponsorende bedrijf laten hangen, denkt Dijkstal. Maar een partij als de PvdA ziet blijkens re cente uitlatingen van minister van sociale zaken Klaas de Vries dan nog liever de overheidssubsidies omhoog gaan. Tot nu toe heeft geen van de partijen ruim gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot spon soring. Het CDA heeft ooit sigarettenfabrikant Philip Morris als sponsor gehad, maar dat werd toch min der gewenst geacht. Ook het CDA-jaarboek wordt gesponsord, door firma's als de SDU en Coopers Lybrand. Maar daarbij gaat het om bedragen die vol gens interne CDA-regels de 5000 gulden niet te bo ven gaan. Het CDA omschrijft haar beleid met sponsoring als 'terughoudend', omdat de sponsor toch graag iets terug wil, zoals de vermelding van zijn naam. Daar zit de partij niet altijd op te wachten. „Toch denk ik dat we er in de toekomst steeds minder aan ontkomen. Als je niet afhankelijk wilt zijn van de overheid en het ledental daalt, kom je toch weer bij sponsoring uit", zegt CDA-woordvoer- der Jack de Vries. Gemeenten worstelen met nieuwe wet AMSTERDAM SASKIA GASTER De Eerste Kamer stemt dinsdag vermoedelijk eindelijk in met afschaffing van het bordeelver bod. Gemeenten moeten vanaf 1 juli zelf een beleid ontwikke len voor deze van oudsher duistere branche. Grote steden zoals Amsterdam, Den Haag en Arnhem kennen de materie, maar het gros van de Neder landse ambtenaren verdiept zich voor het eerst in de seksin dustrie. In veel gemeenten wisten ze niet eens of er seksinrichtingen op hun grondgebied waren en zo ja hoeveel, vertelt André van Dorst van de Vereniging voor Exploitanten Relaxbedrijven (VER). „Ach, dat speelt hier niet", was een veel gehoorde opmerking. De burgemeester van een middelgrote Noord- Hollandse gemeente die dacht met drie bordelen te maken te hebben, werd onlangs wakker- geschud toen een ambtenaar vertelde dat er zeker tien seks inrichtingen zijn. Ruim dertig Limburgse ge meenten tussen Mook en Echt waren beter op de hoogte en zijn er nu naar eigen zeggen he lemaal klaar voor. Zij hebben een regionaal beleid ontwikkeld voor de seksboerderijen langs de rijkswegen bij de grens. Daarmee voorkomen ze dat ze eventuele problemen naar el kaar doorschuiven. De gemeen te Ommen daarentegen ver wees begin deze maand bewo ners die protesteerden tegen prostitutieoverlast op een par keerplaats, nog door naar gede puteerde staten (GS). De par keerplaats ligt langs de provin ciale weg N348 en de provincie Overijssel beheert die, aldus een woordvoerder. M. van Doorninck van de mr. De Graafstichting gaf het afge lopen jaar voorlichting aan ambtenaren en bestuurders op bijeenkomsten van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Van Doorninck waarschuwt haar toehoorders altijd dat juist plaatsen zonder goed prostitutiebeleid aantrek kelijke vestigingsplaatsen wor den voor de seksindustrie. Vol gens haar zijn gemeenten daar om druk met het onderwerp in de weer. Maar ze ontmoette ook menig ambtenaar die op dracht had uit te zoeken hoe zijn gemeente prostitutie bui ten de deur kon houden. Vol gens minister Korthals van jus titie is dat nu juist niet de be doeling. Harderwijk trekt zich daar echter niets van aan. Volgens de gemeente is er geen prosti tutie in die stad en CDA-burge- meester J. de Groot verkondig de afgelopen zomer dat met aanpassingen in de bestem mingsplannen dat zo te willen houden. Van Dorst van de VER zegt echter dat er wel degelijk prostituees in Harderwijk wer ken. Hoewel deze geen lid zijn van zijn vereniging, tekende hij bezwaar aan. Van Dorst, die vaststelt dat meer gemeenten de boel met bestemmingsplan nen willen dichttimmeren, denkt dat deze methode voor de rechter geen stand houdt. Maar hoewel minister Korthals en de mr. De Graafstichting hem gelijk geven, wil Harder wijk dat eerst zien. In andere plaatsen, zoals het eveneens religieuze Kampen, wordt minder moeilijk gedaan. Daar zijn twee bordelen die geen overlast geven en al jaren worden gedoogd, vertelt een beleidsmedewerkster. De door Harderwijk nagestreefde uit banning is volgens haar in Kampen geen optie. Zij geeft er de voorkeur aan de huidige si tuatie te bevriezen. Ook de ge meente Hulst in Zeeuws-Vlaan- deren, die een aantal jaren te rug de strijd tegen de koffie shops verloor, bestudeert die mogelijkheid. Maar de VER waarschuwt gemeenten voor een te rigide opstelling. Van Dorst: „Het uitsluiten van inno vatie- of expansiemogelijkhe den is voor elke bedrijfstak de dood. Ook dat houdt geen stand voor de rechter." In een aantal gevallen zijn ambtenaren juist te enthousi ast. Zo nam een ambtenaar in het Limburgse Susteren maar alvast in zijn beleidsstuk een tippelzone op. Ook de plaats waar de zone moest komen stond aangegeven, terwijl Sus- teren helemaal geen tippelpros- titutie kent. Deze vooruitstre vende bepaling veroorzaakte zoveel commotie dat zij inmid dels is ingetrokken. Al met al is het de vraag of ge meenten, die volgens Van Doorninck veelal voor het eerst in de raad over prostitutie moe ten discussieren, de deadline van 1 juli 2000 halen. Er gaan al stemmen op om die datum te verschuiven naar september volgend jaar, of zelfs 1 januari 2001. Ook Arnhem, met 250 ramen na Amsterdam de tweede pros- titutiestad van Nederland, is nog niet klaar. De gemeente is bezig de gevolgen van het op heffen van het bordeelverbod in kaart te brengen. Een woord voerster verwacht dat het colle ge nog voor het eind van het jaar een besluit neemt over nieuw beleid. Zelfs de hoofdstad, die voor uitlopend op de afschaffing van het verbod al een soort vergun ningenstelsel invoerde, kampt nog met een aantal problemen. Er moeten nog regels worden ontwikkeld om te voorkomen dat criminele ondernemers, minderjarige of illegale prosti tuees of slachtoffers van vrou wenhandel in de moeilijk con troleerbare escortbedrijven ver dwijnen. Wallenmanager F. Salm wacht echter eerst de re sultaten af van een onderzoek naar dit zogeheten weglekeffect en de achtergrond van de 90 tot 100 escortbedrijven in de hoofdstad. Naar verwachting zal dit leiden tot een registratie plicht voor escortbureaus. estolen mobieltje makkelijk te beveiligen ie voor je bent aan het bellen met je gsm, jlthet ding uit je handen gerukt en meege- Het is een vorm van straatroof die i vaker voorkomt. De politie zegt weinig innen doen en legt de verantwoordelijk- Ivoor een deel bij de mobiele telefoonbe- telt'. feens politiewoordvoerder R. Kouwenho- ""an het regiokorps Haaglanden komen ge- Q telefoons meestal terecht op de zwarte t De nieuwe 'eigenaar' hoeft slechts een N kaart te kopen om te bellen en gebeld ïden. Yiders als KPN en Libertel raden beroofde mensen aan dit meteen te melden. Dan wordt de oude kaart geblokkeerd. Een speciale pinco de, die telkens voor het bellen moeten worden ingetoetst, is een tweede beveiliging. Wat veel mensen echter niet weten, is dat iedere gsm is uitgerust met een International Mobile Equip ment Identity (IMEI) code, die ervoor zorgt dat het hele toestel geblokkeerd kan worden. Kou- wenhoven: „Als je 'hekje 06 hekje' op je tele foon intoetst, komt dit 15-cijferig serienummer tevoorschijn. Mocht je telefoon ooit gestolen worden, dan hoef je slechts je provider te bel len, dit nummer door te geven en je toestel wordt geblokkeerd. De dief kan dan helemaal niets meer, ook niet met een nieuwe kaart." Ze zijn niet te vertrouwen, die gebrui kers van de NS-Voordeelurenkaart. Al tijd uit op voordeeltjes, altijd voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Dat blijkt maar weer uit de schaamtelo ze gretigheid waarmee deze groep NS- klanten gebruik maakt van de Museum jaarkaart. In de verwachting dat deze reizigers toch wel een minimum aan be scheidenheid zouden opbrengen, had de NS een paar jaar geleden van hun kortingskaart tevens een Museumjaar kaart gemaakt. Helemaal gratis en voor niks. Een mooi gebaar. De kortings kaarthouders konden zo prachtig aan hun buren en kennissen laten zien dat ze niet alleen zeer milieuvriendelijk wa ren in hun reisgedrag, maar ook reuze cultureel. Dat de kortingskaartklanten hun Muse umjaarkaart daadwerkelijk een keertje zouden gebuiken, gewoon om eens te zien wat dat nou is, zo'n museum, daar hadden de NS en de Stichting Museum jaarkaart alle begrip voor. Niets mense lijks is ook de houder van de Voordeel- urenkaart vreemd, dus vooruit, een keertje uitproberen die kaart. Moest kunnen. De NS en de Stichting Muse umjaarkaart mochten er immers het vol ste vertrouwen in hebben dat het bij zo'n ene keer zou blijven, niet waar? Helaas bleef de NS en de Stichting Mu seumjaarkaart ook in deze groep klanten een diepe teleurstelling niet bespaard. Net als jaren geleden de studenten met hun OV-jaarkaart, bleken ook de Voor deelreizigers er op te azen het onderste uit de kan te halen. De Stichting kon niet het verwachte gemiddelde van een 'half museumbezoek per jaar per NS-klant noteren, doch maar liefst een jaarge middelde van twee museumbezoeken. Dit kon niet anders dan culturele vraat zucht worden genoemd. De slechte ma nieren krijgen dit land, voorwaar, steeds meer in hun greep. Kennelijk is de notie niet meer aanwezig, dat een voordeelre geling natuurlijk nooit als bedoeling kan hebben dat er zomaar volop van gepro fiteerd wordt. Zoals altijd moeten de goeden weer on der de kwaden lijden. De gratis toegang tot de musea wordt als faciliteit bij de Voordeelurenkaart afgeschaft. De goed willende NS-klant wordt met ingang van het jaar 2001 de gratis mogelijkheid ont nomen om op bescheiden wijze kennis te maken met het fenomeen 'museum'. Daarvoor komt een korting van vijftig procent op de museumkaartjes in de plaats. Nu al kan worden voorspeld, dat 2000 tot museumjaar kan worden uitgeroe pen door een massale toeloop. Tuk als ze zijn op voordeeltjes zullen de hou ders van de NS-Voordeeluren kaart an nex Museumjaarkaart zolang het nog gratis kan een gezamenlijk run op de musea ondernemen. Het worden nog zorgelijke tijden voor de kruideniers van NS en de Stichting Museumjaarkaart. RIEN POLDERMAN monstratie-waterwoning zoals die in Zaandam ligt afgemeerd. In Canada bestaan complete wijken met dit soort huizen. 'Zwembad in plaats van een tuin armen ooit voor zichzelf opbouwden, is nu ver den tot een lifestyleproduct voor bovenmodalen. len aan het water was al ideaal. Maar leven op het r, in nog wel een echte woning, is natuurlijk het Bï. De trend van het wilde wonen op de Nederland assen. dens 17J IAM ROBERT VERKERK Ml netmanager G. van der dt laat in Zaandam de wa ning zien zoals die door Bouwmaatschappij voor itiging naar Nederland is einde ^et ^uis ligt daar aan authavenkade. De interes- 22j roor is veel groter dan hij kunnen dromen. „De moe gstelling is vier keer groter sseö verwacht. Sinds 24 juni en al 3500 mensen het 5^00 model bekeken, waar 2500 Tze kopers tussen zitten, n al mensen die met dit ;n a» m een restaurant en be en o| ruimte op het water willen Jouwen." waterwoning is begin de- uw in het noordwesten leurv anada ontstaan. De hout- rs aldaar dreven met het ziji gezin op de gekapte bo- e rivier af om in de rivier- jngen het hout te verko- ben de economie instort- het bouwen van hutten ver- op deze drijvende bomen een noodzaak voor een groot deel van de zogeheten lumberjacks. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd het waterwonen een sub cultuur en een woonvorm voor de wat beter gesitueerden. Zo ook in het Westen, waar tot nu toe alleen binnenvaart schippers en woonbootbewo ners op het water woonden. „De mensen die een waterwo ning kopen, zien dat als een vorm van lifestyle. Het is een in novatief product dat geen kin derziektes meer kent, want die zijn er destijds in Canada al uit gehaald. Daarnaast is het na tuurlijk gewoon leuk wonen en geeft deze woonvorm een nieu we stedenbouwkundige impuls in de steden en dorpen." In steden zoals Seattle en Vancouver bestaan hele drij vende wijken. De duizenden waterwoningen vormen daar een duidelijk onderdeel van het stadsbeeld. In Nederland kreeg dat beeld pas vorm nadat een Zo ziet het torentje van de waterwoning er van binnen uit. Een trappen huis met uitzicht. foto anp marcel antonisse aantal woningcorporaties in Amsterdam een studie begon naar projectmatig wonen op water. Er volgde een studiereis naar de waterwoningen in Ca nada, waar uiteindelijk het pro ject IJburg nu het resultaat van is. Andere gemeenten zullen volgen, is de overtuiging van Van der Woerdt. „De trek van Nederlanders naar het water zit in onze ge nen. Eeuwen geleden lagen zo'n beetje alle steden en dor pen in Nederland aan het wa ter. Daarom is wonen aan het water waarschijnlijk altijd erg in trek geweest." Het enige pro bleem is dat er nog geen wette lijke status bestaat voor de wa terwoningen, al voldoet de wo ning wel aan het bouwbesluit. Van der Woerdt denkt dat staatssecretaris Remkes snel zal Er bestaat grote belangstelling voor de waterwoningen die de ze zomer in Nederland zijn ge ïntroduceerd. Inmiddels heb ben zich 2500 serieuze kopers voor de verschillende type wo ningen gemeld. Volgens pro jectmanager G. van der Woerdt reageren ook gemeenten, pro vincies en andere eigenaren van waterplassen enthousiast op de mogelijke ontwikkeling van een woonwijk op het water. De eerste wijk met waterwo ningen verschijnt in 2002 op IJ burg bij Amsterdam. Daar moe ten in de eerste fase van het plan 220 waterwoningen ko men die bij het Projectbureau IJburg woonarken worden ge noemd. „Ook wij merken dat er grote belangstelling voor be staat. De mensen bekijken eerst het showmodel en komen dan bij ons vragen of ze een plekje kunnen krijgen", aldus een woordvoerder bij het project bureau. Het zogeheten lighthouse- model, dat door Ooms Bouw besluiten de waterwoning haar officiële status te geven, net als woonboten. Banken willen volgens Van der Woerdt een aankoop wel fi nancieren, mits de ligplaats in eigendom is of voor dertig jaar is gehuurd. De woning wordt gebouwd op een gewapend be tonnen drijflichaam. Dit wordt op de ligplaats verankerd aan palen, zodat de woning alleen maatschappij voor bezichtiging naar Nederland is gehaald, ligt sinds enige tijd aan de Houtha venkade in Zaandam, nadat het eerder in Hoorn en Amsterdam lag. De woningzoekenden die werkelijk met de waterwoning in zee willen gaan, moeten nu op zoek naar een ligplaats. Van der Woerdt reist van noord naar zuid om met ge meentebesturen, provinciebe sturen en particulieren te over leggen om waterwoonwijken te ontwikkelen. Hij hoopt dat staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting de woningen binnenkort een wettelijke status geeft. Pas dan kunnen ze ook als huurwoningen worden neergezet en kunnen bewoners wellicht ook huursubsidie krij gen. De prijzen van de woningen, inclusief ligplaats en nutsvoor zieningen, variëren van 375.000 tot meer dan één miljoen gul den. Binnenkort komt een cata logus uit met daarin vijf Neder landse en zeven Canadese ont werpen. De woningen komen oorspronkelijk uit Canada. nog maar naar boven en bene den kan zakken. De nutsvoor zieningen lopen via de steiger naar de woningen. „De enige groep die we niet kunnen bedienen, zijn de men sen die een tuin bij hun huis willen hebben", zegt Van der Woerdt. Maar wie de tuin inle vert, krijgt er een groot zwem bad voor terug.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5