ZATERDAGS BIJVOEGSEL Druppels op een gloeiende plaat Maatregelen Leidsch Dagblad ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 botterfly logisti waardan - li«ill«« File. Een probleem waaraan intensief wordt gesleuteld zonder dat het echt helpt. FOTO ARCHIEF File-maatregelen blijven onvoldoende opleveren Al in 1926 werd voor het eerst een 'Groote Vergadering' belegd om te spreken over 'de probleemen rond de toenemende motorisaatie en de gebrekkige infrastructuur'. Ruim eventig jaar later rijdt er nog steeds te veel blik over te weinig asfalt. Allerhande trucjes worden bedacht om het fileprobleem op te lossen. Vooralsnog helpen ze niet. Het 'arlijkse totaal aantal files blijft stijgen. Op het computerscherm van Jel- les Bode in de meldkamer van het Traffic Information Centre (TIC) in Utrecht beginnen rond half zeven 's ochtends oranje lichtjes te branden. De eer ste files zijn weer gesignaleerd. Op de A2 staat negen kilometer, een lengte waar Bode niet van opkijkt. „Dit is een hele normale si tuatie voor de maandagochtend. Het wordt pas echt erg als het slecht weer is. Dan staat bijna de helft van de Nederlandse snelwegen vol." Bij het TIC komt dagelijks alle informatie binnen over opstoppingen op de Nederland se' snelwegen. Tachtig procent hiervan is af komstig van elektronische 'lussen' in het wegdek, die de snelheid en het aantal auto's op een bepaald traject meten. Er is sprake van een file als voertuigen over een lengte van twee kilometer langzamer dan vijftig ki lometer per uur rijden. De operator, waarvan het TIC er veertien in dienst heeft, geeft de filemelding door aan afnemers als de ANWB, de verkeersinformatiedienst en regionale zenders als Radio M (Utrecht). Deze zorgen ervoor dat de informatie via radio, Internet en teletekst de automobilist bereikt. Op plaatsen zonder signaleringssysteem is het TIC afhankelijk van meldingen van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), de Wegenwacht en pompstationhouders. Bo vendien zijn er 160 zogenaamde 'spitsgid- sen', particulieren die dagelijks hetzelfde tra ject afleggen en eventuele vertragingen van uit hun auto doorbellen. „Pas als je al deze informatie combineert, krijg je een goed beeld van de weg," zegt Ary Koot, hoofd meldkamer. „Daar hebben automobilisten behoefte aan. Het biedt hen de keuze om hun route aan te passen voordat ze op weg gaan. En voor diegenen die al in de file staan, is het een bevestiging. Bestuurders willen weten waarom ze stilstaan." Het TIC, dat een samenwerkingsverband is tussen de KLPD en Rijkswaterstaat, bestaat sinds januari '98. Daarvoor kwam alle ver keersinformatie vanuit de thuisbasis van de KLPD in Driebergen. „Wij zijn hiermee voor lopig nog de enige in Europa", zegt Koot. „In Frankrijk en Duitsland zijn al wel regionale verkeersinformatiediensten, maar een lande lijk centrum ontbreekt daar nog." Konden de medewerkers van het TIC twee jaar geleden nog om zeven uur beginnen, te genwoordig moeten ze al een half uur eerder aanwezig zijn. Koot: „De spits begint nu eer der en duurt langer. Pas om tien uur zijn de laatste files verdwenen." Ook het totale aan tal files is de afgelopen twee jaar gestegen „In '97 waren er 15.000 meldingen, in '98 23.000 en over '99 zullen het er weer meer zijn. De maatregelen van de overheid om de files te verminderen, zijn dus nog steeds een druppel op de gloeiende plaat." Moeilijk De maatregelen waar Koot naar verwijst, zijn afkomstig uit het plan Samen werken aan be reikbaarheid (SWAB) dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat in '96 presenteerde. Hierin tracht de overheid op alle mogelijke manieren de files aan te pakken. Ze wil on der andere het autorijden onaantrekkelijk maken met regelingen als rekeningrijden, de verhoging van de benzineprijs en de aan scherping van het parkeerbeleid. Tegelijker tijd moet de reiziger gestimuleerd worden het openbaar vervoer te gebruiken. Volgens ANWB-manager Sam Schouten is het echter moeilijk om autobezitters te over tuigen hun stalen ros te laten staan. „Het openbaar vervoer neemt in veel gevallen nog te veel tijd in beslag en daarbij is niet iedere plaats bereikbaar. Bovendien zijn vertragin gen aan de orde van de dag en laat de service vaak te wensen over. Zolang er geen vol waardig alternatief is, zal het grootste deel van de werknemers 's ochtends de eigen au to pakken." Schouten ziet meer toekomst in maatregelen als telewerken en gespreide werktijden. Voorwaarde is dan dat de werk gevers flexibeler moeten omgaan met de ar beidstijden. „Ze moeten hun eigen verant woordelijkheid erkennen." Als voorbeeld noemt hij de provincie Utrecht, waar het be drijfsleven een grote rol speelt in de filebe- strijding. Werkgevers laten speciale bussen rijden voor hun werknemers en zorgen er voor dat hun kantoren op goed bereikbare locaties staan. Schouten: „Die voortrekkers rol van het bedrijfsleven is een goed voor beeld voor de rest van Nederland. Het file probleem gaat ons immers allemaal aan." In afwachting van structurele oplossingen als de grootschalige invoering van telewer ken en de verbetering van het openbaar ver voer, probeert de overheid het groeiende aantal auto's ondertussen in goede banen te leiden. Hierbij wordt onder de noemer 'dy namisch verkeersmanagement' gebruik ge maakt van de nieuwste technologische ont wikkelingen om de doorstroming van het verkeer te bevorderen. Uitgangspunt is het inspelen op de actuele verkeerssituatie. Zo zijn er inmiddels borden met inhaalverbo- den voor vrachtwagens die open klappen als het druk op de weg is. „Op die manier wordt geprobeerd files te voorkomen", zegt David Wansink, opleidingsmanager Verkeerskunde op de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. „Bijkomend voordeel is dat vrachtwagenchauffeurs op rustige momenten gewoon kunnen inhalen. Dat is heel wat geloofwaardiger dan het ge bruikelijke inhaalverbod op vaste tijden." Een andere noviteit is het gebruik van de 'dynamische route-informatiepanelen', elek tronische borden die boven de snelwegen verkeersinformatie doorgeven. Files worden hier niet mee opgelost, maar automobilisten kunnen een alternatieve route kiezen. Ook de zwarte matrixborden, waarop in geval van file automatisch de maximumsnelheid wordt aangepast, zijn onderdeel van het dyna misch verkeersmanagement. „De automobi list moet vaart minderen om niet met 120 ki lometer per uur op een file in te rijden", zegt Wansink. Relativerend: „Nu gaat hij natuur lijk niet meteen negentig rijden als 'ie dat bord ziet, maar hij weet in ieder geval dat er iets gaat gebeuren en let dus beter op." Een bijkomend voordeel van verlaging van de maximumsnelheid is dat het verschil in snelheid tussen vrachtwagens en personen auto's kleiner wordt. Daardoor hoeft niet ie dereen af te remmen of in te halen. „Zo ont staat er een rustiger verkeersbeeld", aldus Wansink. „Als je dan ook nog volgens het Amerikaanse 'Keep your lane principe' gaat rijden, waarbij iedereen verplicht wordt op DE NEDERLANDSE FILE TOP VIJF Plaats/knooppunt £1 A2 Everdingen- knooppunt Everdingen Aantal files in 1998 241 Lengte in kilometers (gemiddeld) 5,5 Duur in minuten (gemiddeld) 125 A2 Nieuwegein Zuid- Nieuwegein 22i 4,6 157 A9 Badhoevedorp- Haarlem Zuid 274 4,1 90 A2 Parkeerpl. Ruwiel- Vinkeveen 206 6,3 62 A12 Zoetermeer- Bleiswijk 173 4,3 100 Bron: Rijkswaterstaat gpd/GN-graphics/R.S zijn eigen rijstrook te blijven en daarbij rechts inhalen toestaat, zou je al een groot deel van het fileprobleem oplossen." Gevaarlijk Uitbreiding van de bestaande wegcapaciteit lijkt ook een voor de hand liggende oplos sing. In juni van dit jaar ging op de A15 tus sen Gorinchem en Papendrecht een proef project met flexibele wegmarkering van start. Hiermee kan op drukke momenten van een tweebaansweg, door middel van lampjes in het wegdek, een rijbaan met drie rijstroken worden gemaakt. Op andere plaatsen is het toegestaan in de spitsuren de vluchtstrook te gebruiken. ANWB-er Sam Schouten vindt dit een gevaarlijke oplossing. „Afgezien van het feit dat de vluchtstrook bedoeld is voor nooddiensten, is een grotere kans op onge lukken. De weg is immers niet berekend op zoveel auto's." Wansink voegt hier aan toe dat de kans op misverstanden groot is. „Dan krijg je mensen die denken dat ze overal over de vluchtstrook mogen scheuren. Het is dus van groot belang de automobilisten goed voor te lichten." Ary Koot van het TIC denkt daarnaast dat deze oplossing groen licht geeft aan mensen die al een alternatief voor het filerijden ge vonden hadden. „Voormalige automobilis ten die nu met de trein reizen, zien dat er ge noeg plaats is op de weg en stappen vervol gens toch weer in de auto. Er ontstaan weer files en je bent weer terug bij af." Schouten en Wansink benadrukken dat communicatie met de burgers cruciaal is in de oplossing van de fileproblematiek. „De doorsnee Nederlander maakt zelf wel uit hoe hij zich gedraagt op de weg en zal zijn gedrag dus pas veranderen als hij het nut van een maatregel inziet", vindt Schouten. „De over heid moet dus met een goed verhaal komen om de automobilist te overtuigen. Bijvoor beeld uitleggen dat iemand vaart moet min deren, omdat er op die weg een ongeluk is gebeurd. Dat kost moeite, maar zal uiteinde lijk zijn vruchten afwerpen. Onze leden vinden het bovendien belang rijk om van tevoren te weten waar ze aan toe zijn. Dat blijkt onder meer uit het succes van de borden in Rotterdam die in plaats van het aantal kilometers file de vertragingstijd aan geven. Mensen hoeven hun reistijd dan niet meer te schatten, maar kunnen gerichte af spraken maken. Daar zou het openbaar ver voer ook op moeten inspringen, door de ga rantie te geven dat ze altijd op tijd zijn." Pessimisme Ondertussen zitten de denktanks op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat niet stil. Daar wordt regelmatig met verschillende be langhebbenden gebrainstormd over de toe komst van de filebestrijding. Zo bestaat het plan om een snelheidsbegrenzer in de auto te plaatsen, die rekening houdt met de maxi mumsnelheid op de desbetreffende weg. Ook draait er al een proefproject waarin au- Een greep uit de maatregelen die de files moeten be strijden: Rekening rijden Verhogen van de benzineprijs Carpoolen Toeritdosering Gebruik van vluchtstrook Dynamische wegmarkering Betaalstroken Inhaalverboden voor vrachtwagens in de spits Investeren in openbaar vervoer Parkeerbeleid aanscherpen •Telewerken Invoering flexibele werktijden Incident management (na een ongeval zo snel mo gelijk de rijbaan vrijmaken) •Scheiden van regionaal en interregionaal verkeer 'Keep your lane' maatregel to's overschakelen op de automatische pi loot. Hierbij worden aangepaste voertuigen over een lopende band naar hun bestem ming vervoerd. De ANWB-manager denkt dat deze futu ristische plannen gedoemd zijn te misluk ken. „Mensen willen het gevoel hebben dat ze de zelf baas zijn over hun voertuig." Hij ziet meer heil in het plan dat door zijn eigen bond is ontwikkeld. Daarin gaat ze uit van een maximale capaciteit van de snelweg en krijgt de weggebruiker pas toegang tot de op rit als er plaats vrij is. „Het idee is gebaseerd op de huidige toeritdoseringsinstallatie, een verkeerslicht dat één auto tegelijk op de snel weg Iaat. Wij gaan dan uit van het principe 'vol is vol'. Of er dan geen file op de oprit ontstaat? Ach, als je naar de bioscoop gaat sta je toch ook in de rij?" ANOUK MIDDELKAMP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 41