UT- GeForce doorbraak bij videokaartentechnologie Microsoft borduurt voort op succes Oorlog in het fantasierijk Multi Media Comeback van de diskette ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 SPEL van de WEEK Het gemiddelde spel op cd-rom omvat meer dan 500 Megabyte aan beeld en geluid, en soms lijken de spectaculaire plaatjes op het scherm belangrijker dan het spel zelf. Bovendien vreet de installatie van het spel vaak nog honderden Megabytes van de harde schijf op. Je zou bijna vergeten dat een goed spel nog maar een jaar of zeven geleden keurig op een enkele diskette paste van 1,4 Megabyte. Het bedrijf LinSoft (de naam is afgeleid van de directeur, Rob van Lin) uit Wijchen heeft die goede oude diskette weer nieuw leven ingeblazen. Inmid dels zijn er 500 spellen uitge bracht die voor 4,95 gulden per diskette te koop zijn bij onder meer Blokker en kiosken. Het gaat om tamelijk eenvoudige spellen, zoals dammen, scha ken en tetris, en diverse behen digheidsspelletjes. Ook zijn er avonturen- en actiespellen. Ze kunnen allemaal vanaf de dis kette worden gespeeld. De spel len hebben wel iets weg van de 'shareware' die je bijvoorbeeld op Internet veel aantreft. Dat is software die is gemaakt door amateurs en die je gratis kan ophalen, maar voor een volledi ge versie dient dan weer be taald te worden. Voor bezitters van de oudere computers zijn de spelletjes van LinSoft ideaal. Ze maken vaak nog gebruik van de ingebouw de luidspreker van de PC, zodat een geluidskaart niet eens noodzakelijk is. Een nadeel is dat die luidspreker geen best geluid geeft dat niet zachter ge zet kan worden. Wie een ge avanceerde computer heeft met een grote harde schijf is waar schijnlijk toch beter af met de cd-roms van de grote spellen- makers, die na verloop van tijd in de opruiming gaan en dan voor 20 gulden of minder in veel winkels liggen. LinSoft, tel. 024-6415674. Concorde nu ook opgenomen in Flight Simulator Vorige week zijn er enkele fout jes geslopen in adressen van de website van Startpagina.nl. Zo wel 071.pagina.nl als 023.pagi- na.nl moeten zonder 'www' er voor worden opgezocht. 'ybercafé voor bedrijven eel bedrijven kennen het pro- leem van medewerkers die nder werktijd veel surfen op et internet, voor privé-doel- jo nden wel te verstaan. Dat le- irt een lagere productiviteit Idl P. en dat vinden werkgevers ituurlijk niet leuk. (j e wereldwijd opererende on- ;zitt interning Regus (www.regus- lt vj om), die is gespecialiseerd in Ijgt, it ontwikkelen van bussines- ubg nters waarin bedrijven com- eet ingerichte kantoren en Jen Erkplekken kunnen huren, de £ft er mogelijk een g pK >sing voor gevonden. Regus :val heeft het concept van het cy bercafé ontwikkeld: een plek binnen het bussinesscentrum waar werknemers tijdens de lunchpauze naar hartelust van het internet gebruik kunnen maken. In Londen en New York zijn daar al geslaagde proeven mee gedaan. Daarom zullen al le nieuw te openenen vestigin gen in Nederland voortaan zo'n cybercafé krijgen. De lunch-surfplekken worden uitgerust met geavanceerde computers en een zeer snelle verbinding met het internet. FRANK BUURMAN Het kopen van een driedimen sionale videokaart (met name voor spellen) is tegenwoordig geen kleinigheid, omdat de fa brikanten in hoog tempo nieu we technologie ontwikkelen. Eerst waren de Voodoo-kaarten favoriet, toen de TNT-kaarten en nu komt de GeForcekaart er aan. De kaart is gebaseerd op een chip van de firma NVIDIA en wordt toegepast in de 3D Blaster GeForce 256 Annihilator van Creative Labs. Ook Dia mond, een andere grote fabri kant, zal ongetwijfeld een Ge Force-kaart op de markt bren gen. Bijzonder van de GeForce is dat het gaat om een nieuwe grafische processor, die vrijwel al het rekenwerk voor video beelden voor zijn rekening neemt. De Pentium-chip wordt derhalve van heel veel reken werk verlost. Het resultaat: spellen die nog veel mooier ge tekend kunnen worden. Door de nieuwe ontwikkelingen wordt de concurrentie voor de firma 3DFX steeds zwaarder. De Voodoo-chip was enkele ja ren de standaard voor driedi mensionale spellen, zoals Qua ke, maar de Voodoo 3-chip blijft achter bij de mogelijkhe den van de concurrenten. Wel is de Voodoo 3-kaart een stuk goedkoper. Voor TNT, een sys teem dat Direct 3D van Micro soft aanzienlijk versnelt komt iswoordraadsel DRIZONTAAL: 1. Godslastering; 8. scharnier van een hengsel; gehoororgaan; 10. houten belegstuk; 13. soort slee; 14. eenheid van eens htgevoeligheid; 15. compact disc; 17. zandspiering; 19. rivier in Oostenrijk; behoeftige; 21. Tsjechische schrijver; 23. muzieknoot; 24. gezet; i o0k| ^arr>'lielid; 26. deel van Zuid-Afrika; 28. enkelvoudig; 30. Griekse letter; 'oth fauteuil. nsiff TICAAL: 1. Kledingstuk; 2. Frans lidwoord; 3. woonboot; 4. volzin; voc grap; 6. geliefde van Zeus; 7. bijwoord; 11. dans; 12. Indonesisch lid liereiland; 13. stad in Frankrijk; 16. Russische volksvertegenwoordiging; 5 achttiende-eeuwse japon; 18. brandgang; 22. vogel; 26. muurholte; pausennaam; 28. bijbelse stad; 29. thans; 31. voorzetsel; 32. bijwoord. ij 'lossing van vrijdag: toontaal: 1. Show; 4. schol; 7. vampier; 8. ree; 9. sik; 10. nazaten; nde notabel rticaal: 2. Haai; 3. wijnrek; 4. schrijnen; 5. have; 6. lampet; 9. snel; 11. zat. de klap niet zo hard aan want de TNT-chip is net zoals de Ge Force afkomtig van NVIDIA. Andere spelers in de markt zijn Matrox en Guillemot (Maxi Gamer), die vaak hun eigen gra fische chips ontwikkelen, waar mee soms ook opmerkelijke re sultaten worden geboekt. Voorlopig is de GeForce-kaart nog behoorlijk duur: de kaart van Creative Labs kost 769 gul den in de duurste uitvoering (met speciaal supersnel geheu gen) of 629 gulden. De TNT2 Ultra kaart, de snelste in zijn klasse is momenteel 100 gulden goedkoper. De gewone TNT- 2-kaart gaat in de uitvoering van Creative Labs voor 300 gul den over de toonbank en is daarmee aantrekkelijk qua prijs en kwaliteit. Voodoo 3-kaarten, die vooral veel snelheid bieden maar minder kleuren, zijn er vanaf 200 gulden. Alle kaarten vervangen de gewone video kaart en zijn dus ook geschikt voor tweedimensionale beel den. Soundblaster Creative Labs is in eerste in stantie groot geworden met ge luidskaarten. De Sound Blaster van het bedrijf is zelfs een stan daard geworden op de PC. De ze geluidskaart wordt in steeds meer uitvoeringen op de markt gebracht. De duurste uitvoering is de Sound Blaster Live! Plati num, die voorzien is van veel extra's en is bedoeld voor de hobbyist die veel met muziek programma's werkt. Een opval lend kenmerk van de kaart is een frontpaneel, dat op de PC in de buurt van de cd-romspe- ler komt te zitten. Hier zitten al lerlei aansluitmogelijkheden op, zoals midipoorten. De ge bruiker hoeft dus niet meer aan de achterkant van de PC te zwoegen om moeilijk bereikba re poorten te vinden. De geluidskaart bevat allerlei techniek (LAVA, Evironmental Audio) die vrijwel onbegrijpelijk is voor een gewone sterveling, maar waar het op neerkomt is dat er een heel mooi digitaal geluid uit de kaart komt, vooral als er speciale luidsprekers wor den gebruikt, die ook weer en kele honderden guldens kosten. Verder veel software, waaron der het muziekprogramma Cu- basis VST van Steinberg en de spellen Alien versus Predator en Rollcage. De Platinum kost 599 gulden. Aanzienlijk goedkoper is de Sound Blaster Live! Player 1024, die veel gemeen heeft met de Platinum, maar niet beschikt over een frontpaneel. Ook zit er veel minder software bij. Wel veel aandacht voor bijvoor beeld MP3, de muziekstan daard voor Internet. Muziek kan rechtstreeks van een cd worden opgenomen en tot MP3-bestanden worden ver werkt. De 1024 kost 209 gulden en is een goede keus voor de gemiddelde gebruiker. www.soundblaster.com HEINZ Kwaad De speler kan aan de zijde van Catherine spelen, maar als het kwaad je meer trekt treed je in dienst bij de Overlords die ook een hoop slagkracht in de aan bieding hebben. Meestal moet er ook nog een stad worden ge bouwd door de speler waarin de troepen worden opgeleid, al vorens de veldtocht kan begin nen. De veteranen van Heroes of Might and Magie kunnen meteen aan de slag, maar nieuwkomers zullen zich eerst door een hoop menu's moeten worstelen. Ook duurt het even voordat de specifieke kracht van de eenheden duidelijk is: het verschil tussen een zwarte draak en een minotaurus is minder goed voorstelbaar dan het verschil tussen pakweg een Duitse Tigertank en een Ameri kaanse Shermantank. Maar uit eindelijk is het allemaal goed vergelijkbaar: een vuurspuwen de draak heeft hetzelfde effect als een tank met een vlammen werper. Een aardig punt is dat troepen ervaring opdoen en sterker worden. Heel belangrijk zijn de helden, zeg maar de ge neraals van het leger, die heel sterk zijn, vooral als ze enkele magische voorwerpen bezitten. Een punt van kritiek is dat de missies wel erg op elkaar lijken, maar de 'wargamer' weet dat bij de meeste oorlogsspellen het geval is. De uitdaging is de eindoverwinning, na weken van slopend beulswerk. Op het ge bied van 'fantasy wargames' behoort Heroes in ieder geval tot de top, samen met de delen uit de 'Warhammer'-serie. Min. systeemeisen: Pentium 133, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Ubi Soft/MVSP. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Elektronicagigant Philips heeft een nieuwe Nederlandstalige website. Het heeft even ge duurd, maar het is dan ook wel een hele mooie website gewor den. Eigenlijk is op de site alles terug te vinden dat met Philips samenhangt. Niet alleen pro ducten hebben een plaatsje ge kregen, maar ook de vacatures bij de Brabantse multinational zijn er te vinden. Met vanzelf sprekend de mogelijkheid om 'on line' te solliciteren. Zelfs af studeeropdrachten en stages kunnen worden opgezocht. Nieuws wordt vrijwel dagelijks ververst en verder veel aan dacht voor consumentenacties. Speciale vermelding verdient het Huis van de Toekomst. Geen onwaarschijnlijk kil scien- ce-fictionhuis in de stijl van Chriet Titulaer, maar een stijl vol onderkomen vol handige robothulpjes en grote platte vi deoschermen. Allemaal van Philips natuurlijk. www.philips.com De traditionele middenstand gaat zware tijden tegemoet als je de ondernemers op Internet mag ge loven. De consument van morgen zwoegt niet meer door overvolle winkels, maar bestelt alles in de virtuele winkel. De eerste digitale warenhuizen duiken nu ook al op: Hot Orange verkoopt vanaf eind november tal van producten, zo als boeken, cd's, wijn, speelgoed, computers en kunst. De bestellin gen worden feestelijk verpakt en gratis thuisbezorgd. Het is zelfs mogelijk met twee personen van af verschillende locaties al chat- tend inkopen te doen. Dat soort overleg voorkomt natuurlijk thuis problemen. www.hot-orange.com Topcarrières is een vacaturesite voor hoog opgeleide mensen. Wie dus hoog gekwalificeerd is en kieskeurig kan hier op zoek naar het bedrijf dat het best bij zijn of haar carrièreplanning past. Topfuncties zijn beschik baar in binnen- en buitenland. De vacatures worden alleen via Internet aangeboden. De web site bevat ook uitgebreide infor matie over het bedrijf. Vergelijk is de website van No- biles. Deze richt zich op stu denten. Studenten en pas afge studeerden worden in contact gebracht met bedrijven. Daar naast is Nobiles ook een bron van informatie voor studenten. Niet alleen studie en stage, maar ook vakanties komen aan bod. www.topcarrieres.nl www.nobiles.nl De magische wereld die schrij ver J.R.R. Tolkien in zijn trilogie 'In de ban van de ring' schiep heeft niet alleen geleid tot een heel nieuw genre, de 'Fantasy'- literatuur (sprookjes voor vol wassenen) maar ook tot vele computerspellen. 'Might and Magic' is een reeks rollenspel len die al heel lang bestaat, af geleid daarvan is weer de Heroes of Might and Magic- reeks. Bij de rollenspelen gaat het om een groepje helden dat, geleid door de speler, allerlei moeilijke opdrachten moet uit voeren. Heroes of Might and Magic van softwarehuis 3DO- New World Computing is ech ter een oorlogsspel waar com plete legers van helden, trollen, dwergen, tovenaars en draken in de strijd worden gestuurd. Zoals dat ook in de boeken van Tolkien gebeurde. Heroes of Might and Magic is alweer aan zijn derde uitgave toe en het is nog steeds een spel dat (als een bordspel) in beur ten wordt gespeeld. Daarmee is het spel minder hectisch dan bijvoorbeeld Warcraft, waarin de actie continu doorgaat, maar het heeft wel veel meer diep gang. Een blik in de gebruiks aanwijzing leert dat er sprake is van heel veel soorten eenheden met unieke eigenschappen, en daarmee doet 'Heroes' weinig onder voor de realistische war games die bijvoorbeeld alle eenheden bevatten die in de tweede wereldoorlog door be paalde landen werden gebruikt. Dit geeft al aan dat 'Heroes' een spel is voor de strategische den kers, die bedachtzaam hun troepen over het slagveld schui ven. Heroes III is weer wat uitgebrei der en iets mooier dan de delen en II, maar heel veel is er niet veranderd. Het is geen spel dat het van hele mooie driedimen sionale beelden moet hebben, maar vooral van inhoud. Het B verhaal achter het spel doet er niet zoveel toe, het is weer de bekende strijd tussen goed en kwaad die je in de meeste fan- asv-romans aantreft. De wordt gespeeld door de koningin van En- die het land Erathia moet van de Dungeon Deze boosaardige i hebben zich ver allerlei burchten die moeten worden. York, zijn volledig driedimen sionaal. De 20.000 opgenomen vliegvelden zijn zo ongeveer al le vliegvelden ter wereld, tot en met de vliegstrook van Ame land. Voor het eerst wordt het programma in twee versies uit gebracht, de standaard editie van 139 gulden, en de profes sionele editie van 189 gulden. De professionele editie heeft meer driedimensionale omge vingen, en verder onder meer een dik pilotenhandboek. Age of Kings Het real-time strategiespel Age of Empires eindigde met de Ro meinen, die als datadisk waren toegevoegd. Het vervolg speelt zich af van 450 tot 1450, na de val van het Romeinse Rijk, in de duistere middeleeuwen. De tijd van burchten, ridders en bele geringswerktuigen, maar nog voor de uitvinding van het bus kruit. Er zijn dertien beschavin gen beschikbaar in het nieuwe spel: onder meer Vikingen, Ja panners, Turken, Kelten, Teuto- nen en Fransen. En wederom begint de speler in een klein dorpje en moet de beschaving heel geleidelijk worden opge bouwd. Zorg voor voedsel, hout, steen en goud en ontwik kel je technische vaardigheden, terwijl de tegenstanders precies hetzelfde doen. De speler kan kiezen voor oorlog en het spel winnen door de andere bescha vingen uit te roeien, maar sub tieler is om een monument neer te zetten, waarmee het spel ook kan worden gewon nen, mits de tegenstander niet eerder een monument neerzet. Age of Kings heeft meer moge lijkheden om de tegenstander af te troeven. Ook diplomatie en handel zijn nuttige instru menten geworden om de be schaving te verbeteren. Als er dan toch gevochten moet wor den, dan zijn er wederom meer opties. Troepen kunnen in for matie worden neergezet (boog schutters beschermd door rid ders) en wachttorens kunnen worden bemand door schut ters. Vechten in de middeleeu wen is vaak een kwestie van burchten bestormen, dus zijn er veel stormrammen en kata pulten beschikbaar. Heel aardig zijn de historische campagnes: stap in de voetsporen van Genghis Khan, Jeanne d'Arc of Braveheart. Age of Kings ziet er fraai uit en draait al goed op een Pentium 166. Informatie: www.microsoft.com- /games/age2. Flight Simulator is al bijna 10 jaar een groot succes voor Mi crosoft. Age of Empires werd pas twee jaar geleden voor het eerst uitgebracht, maar staat met drie miljoen verkochte exemplaren op een goede twee de plaats. Logisch dus dat Mi crosoft op de rand van de mil lenniumwisseling een vervolg geeft aan beide toppers. De Flight Simulator komt uit in versie 2000 en het vervolg op Age of Empires heet Age of Kings, omdat het spel dit keer niet de oudheid behandelt maar de middeleeuwen. Flight Simulator 2000 is van zelfsprekend weer wat mooier en beter dan voorganger Flight Simulator 98. Meer vliegtuigen, meer vliegvelden, mooier drie dimensionaal landschap. Maar toch hebben de liefhebbers van de beste en meest realistische vluchtsimulator die ooit is ge maakt ook kritiek, zo bleek tij dens de traditionale presentatie in het Aviodome op Schiphol. Het programma zou zo zwaar zijn dat zelfs de snelste Penti um III met supersnelle driedi mensionale videokaart het niet meer kan trek ken. En complete installatie (de hele wereld in kaart gebracht, zodat je overal kan vliegen) vreet an derhalve gigabyte van de harde schijf op. Dat Flight Simulator te zwaar is voor een modern computersys teem is overigens niets nieuws, dat is bij elke versie zo geweest. Wie met volledige details wil vliegen krijgt een nogal schok kerige vlucht, omdat de com puter het beeld niet snel ge noeg kan opbouwen. De computervliegers moe ten voor een soepele vlucht dus details uit zetten. Een ander punt van kritiek is dat veel van de verbeteringen in het spel, zoals actueel weer inladen van Internet, of mooie driedi- nale wolkenpartijen, al beston den. Particulieren en bedrijfjes zijn al jaren bezig om het spel te verbeteren, te verfraaien en uit te breiden. Ze wisselen hun ontwerpen uit, of ze zijn in de winkel te koop. Cockpit De gebruikers van Flight Simu lator zijn kritisch, ze letten op elk detail. Een historische Fok ker van voor de oorlog moet er op de computer dan ook pre cies zo uitzien. Sommige lief hebbers vinden de aanblik van de cockpits beneden de maat en hebben, bijvoorbeeld voor de grote verkeersvliegtuigen, een mooier en vollediger in strumentenpaneel ontworpen. Microsoft heeft in ieder geval zijn best gedaan om zijn trouwe aanhangers te gerieven. De meest opvallende uitbreiding is de Concorde van British Air ways, waardoor het nu mogelijk is om met 2000 kilometer per uur over de aardbol te vliegen. De Concorde is samen met de Boeing 777-300 en wat kleinere vliegtuigen toegevoegd. Flight Simulator 2000 is voorzien van gedetailleerde lucht opnamen van diverse grote steden. Opval lende objecten, zoals het Vrij heidsbeeld in New

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37