Borst: Test voor ziekenhuispersoneel Beste keus OBLE DESIGN BIJ VAN TIL Tekenaars Heinz bezorgen kranten flinke kater van tilVmuuMiii Binnenland Files door vakantie en ongelukken Geding Vogelenzangse tegen VU-ziekenhuis Raad Gouda laakt politie in zaak zware mishandeling CDA wil leger inzetten bij EK voetbal in 2000 lTERDAG 23 OKTOBER 1999 fen bezwijkt onder buis jjtpboam Een 55-jarige man is gistermiddag op een schip in ehaven van Rotterdam om het leven gekomen toen in het mm buizen van circa 800 kilo per stuk losraakten. De man aakte bekneld tussen de buizen en de wand van het schip en rtrleed ter plekke. De rivierpolitie en de arbeidsinspectie stel leen nader onderzoek in. (lishandeling om soepstengel De bedrijfsleider van een supermarkt in Alkmaar is ^réiTmishandeld door een 32-jarige klant. Dat gebeurde na- jide man had geweigerd een soepstengel te betalen die hij in ■winkel uit de verpakking had getrokken en vervolgens had pgeknabbeld. Toen de bedrijfsleider de man daarover aan- rak vielen er klappen. De emoties liepen zo hoog op dat de wade klant door een aantal personeelsleden in bedwang ge- ouden moest worden in afwachting van de politie. De bedrijfs- ider moest in het ziekenhuis aan zijn verwondingen worden thandeld. elfmoordpoging na verkrachting «meer Een 35-jarige man uit Keulen die door de Duitse poli- >werd gezocht wegens een verkrachting, is gisteren in Box- ieer aangehouden na een zelfmoordpoging. De man zat in een Cmet draaiende motor en had via de uitlaat twee slangen binnen geleid. Om de man te redden, sloegen agenten een "armpje van de auto in. De man was toen al buiten westen. In ldl t Maasziekenhuis in Boxmeer kon de man daarna wat op- :l(Ü iappen- Onderzoek leerde intussen dat de man door de politie Keulen werd gezocht. De verkrachting had eerder deze week latsgevonden. In de auto vond de politie een vlindermes, een ers Kgemaakt penvuurwapen en munitie gevonden. Volgende 9d eek wordt hij uitgeleverd, old ;ti childer wellicht goedkoper [haag Schilderwerk aan woningen ouder dan vijftien jaar '5'J irdt volgend jaar wellicht goedkoper. Het kabinet vraagt toe- fa mming aan Brussel dit onder het lage BTW-tarief van zes Sll )cent te brengen. Eerder werd al bekend dat reparateurs van ïoenen, fietsen en kleding en ook kappers na 1 januari een la- [BTW-tarief kunnen berekenen. Het gaat in alle gevallen om geheten arbeidsintensieve diensten. Het verlagen van het Ito VV-tarief van 17,5 procent naar zes moet de werkgelegenheid deze branches vergroten. Nederland is in Europees verband jaren een pleitbezorger van zo'n maatregel. eis Ybema nog steeds onzeker [haag» De reis van staatssecretaris Ybema van buitenlandse idel naar Cuba, die voor komende donderdag tot 3 novem- op het programma staat, is nog steeds onzeker. Premier Kok afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad Ybema, die zich laat vergezellen door een handelsmissie van tig zakenlieden, maandagochtend een gesprek zal hebben i P i minister Van Aartsen van buitenlandse zaken. Van Aartsen m il de tijd voor een bezoek, dat vooral in teken staat van het tej beteren van de handelsbetrekkingen, nog niet rijp vanwege I mensenrechten. esdagkliniek tevreden na gesprek v hingen De ondernemingsraad van de Van Mesdagkliniek is eden over het gesprek dat vertegenwoordigers gisteren rden op het ministerie van justitie over de crisis binnen de instelling. De OR zegde dinsdag het vertrouwen in de direc- ip. Volgende week verwacht de OR een reactie uit Den Haag. rec de vraag of de raad heeft aangedrongen op het vertrek van ■,Q|, lirectie, wilde ORk-voorzitter Ensing niet ingaan. Volgens 5n personeel komt er vanuit de directie te weinig ondersteu- ">bij de behandeling van het in enkele jaren zeer sterk ge- ;ide aantal patiënten. Volgens de medewerkers is de organi- daar niet op berekend. HIIHUl Met trefzekere hand ontwierp Jan des Bouvrie een exclusief meubelpro gramma voer Roble. Krachtige lijnen en kloeke vormen onderstrepen de natuurlijke karakteristiek van massief eiken- en beukenhout. Het resultaat oogt zowel eigentijds als ambachtelijk en 'trés des Bouvrie'. ehol an Til maakt u kennis met een com- ïpv woon- en eetkamercollectie van inde Leverbaar in diverse houtsoorten. (te lading XTC herschept el(: tale Inlichtingen en Op- DESIGNCENTRUM orde Pers Diensten Na incident met chirurg die patiënten besmette Minister Borst van volksgezondheid overweegt ingrijpende maatre gelen om patiënten in ziekenhuizen beter te beschermen tegen be smetting van gevaarlijke en zeldzame virussen. Naast verplichte vaccinatie denkt Borst aan het regelmatig testen van personeel op de aanwezigheid van virussen en een verbod op bepaalde werk zaamheden voor personeel dat besmet is geraakt. In de huidige si tuatie is volgens haar te weinig geregeld voor het onderkennen van de aanwezigheid van dergelijke zeldzame virussen. den haag anpAls gevolg daarvan is de vrouw van één patiënt overleden, die via haar man De bewindsvrouw reageert daarmee besmet raakte. Hoewel de arts was in- op het incident met een Nederlandse geënt tegen het virus, werkte de vacci- chiiurg, die jarenlang patiënten heeft natie niet. geopereerd terwijl hij drager is van het De chirurg heeft van 1989 tot 1999 zeer besmettelijke hepatitis-B virus, gewerkt in ziekenhuizen in Amster dam, Groningen, Veghel en het Duitse Kleve. Hoeveel mensen door de arts in de loop der jaren zijn geïnfecteerd, is nog niet bekend. In het Sint-Joseph Ziekenhuis in Veghel zijn acht mensen zeker en twintig patiënten waarschijn lijk door hem besmet. Volgens het mi nisterie van VWS en het ziekenhuis wist de man niet dat hij drager was van het besmettelijke virus. De arts is al enkele maanden geleden met ziek teverlof gestuurd. Hepatitis-B, ook be kend als geelzucht, kan ernstige lever aandoeningen veroorzaken. Het virus kan worden worden overgedragen door niet-steriele injectienaalden en bloedvermenging. Hoe de chirurg zijn patiënten in het Sint-Joseph Ziekenhuis heeft besmet, is een raadsel, zegt de woordvoerder. Dat een arts zichzelf verwondt, komt volgens hem wel eens voor. maar niet in deze mate. In het Veghelse zieken huis is de uitzonderlijke besmetting aan het licht gekomen. In maart en april zijn 1600 patiënten onderzocht die de laatste twee jaar in het zieken huis een operatie ondergingen. Aanlei ding was de plotselinge aanwezigheid van het virus bij drie patiënten. De be wuste chirurg bleek de bron. Vermoe delijk heeft hij de besmetting in het verleden opgelopen tijdens zijn werk als tropenarts. In het ziekenhuis in Kleve heeft de arts tussen april 1990 en februari 1994 gewerkt. De directie heeft alle 1034 pa tiënten, die in deze periode door hem zijn geopereerd, gewaarschuwd. Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) roept komende week zeshon derd patiënten op voor een bloedon derzoek. De chirurg heeft hen tussen maart 1994 en juni 1995 behandeld. Het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis (OLVG) in Amsterdam maakt momen teel een inventarisatie van de door de chirurg behandelde patiënten. Het zie kenhuis zal hen vervolgens benaderen en onderzoeken. Rijswijk Regenachtig weer en vakantiever keer hebben gisteren tijdens de spits gezorgd voor files en ongelukken. Bij de politie kwa men de hele dag door aan de lopende band meldingen binnen van ongelukjes, meestal kop-staart-botsingen. Op het hoogtepunt van de spits stond er in totaal 250 kilometer file. De langste opstopping was die op de A27 tussen Eemnes en Houten. Daar was het drukker dan normaal, mede door een omlei ding vanaf de A2 waar een vrachtwagen was gekanteld. Volgens het TIC werd de omlei ding opgeheven toen de route volliep. Op de A4 botste een vrachtwagen op een personen auto. De twee inzittenden van de auto moes ten met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd met een trauma helikopter (foto). Gisteren voltrok zich ook een wisseling van de wacht in de herfstva kantie. Voor de ene helft van het land zaten de vrije dagen erop, voor de andere helft be gon de herfstvakantie. Daardoor kwam de middagspits relatief vroeg op gang. „Mensen moeten om twaalf uur het huisje uit en om drie uur komt de nieuwe lichting. Vandaar de drukte in de middag," aldus een politie woordvoerder. FO TO ANP MARCEL ANTONISSE Duo blijkt cd maanden oude strips te publiceren Justitie wil drie miljoen van seksexploitant rotterdam gpd haarlem pimitri walbeek Heinz is door de mand geval len. Naar nu blijkt sturen de geestelijke vaders van de strip- kat, Eddy de Jong en René Windig, sinds twee augustus bijna alleen maar eerder gepu bliceerde afleveringen naar meer dan twintig dagbladen, waaronder deze krant. Vier re gionale kranten hebben de ver trouwde huiskater per direct op de stoep gezet. Anderen geven Heinz binnenkort de zak.. De hoofdredactie van deze krant neemt na meer dan tien jaar 'sterk in overweging om met de strip te stoppen.' Hoofdredacteur Majoor: „Dit is een luizenstreek, anders kan ik het niet noemen. Als ze met ons hadden overlegd en gezegd dat ze vanwege een crisis even niet konden tekenen, dan hadden we daar in mee kunnen gaan. Maar dit kunnen ze niet ma ken." De twee tekenaars van Heinz blijven nu met een kater achter. Wegens 'ernstige familieom standigheden' was het duo in augustus plotsklaps niet meer in staat nog enige humor op te brengen. Eddie de Jong, gister avond net terug van wekenlang uitwaaien in de Verenigde Sta ten: „We hebben echt niet wil len sodemieteren. We konden toen gewoon niet meer. We werden, zeg maar, voor het blok gezet. Het is in al die jaren weieens eerder gebeurd dat we oude tekeningen gebruikten. In noodgevallen. We willen de le zers niet bedotten. De hoofdredactionele kritiek over het stilzwijgen begrijpt De Jong niet. „We hebben geen se cretaresse of agent. We kunnen kwalijk zelf alle twintig kranten telkens opbellen. Niet elke dag stond er een oude strip in, dus dan hadden we steeds weer moeten bellen als het wel zo was. Dat is niet te doen." Een medewerkster van het Eindhovens Dagblad herkende de strip waarin een type-Fran- kenstein voor hilariteit moest zorgen. Zij dook het krantenar chief in en vond de serie terug in het Eindhovens Dagblad van zomer '91. Dat was de nekslag voor Heinz. „Die Frankenstein- reeks heeft nooit in de krant ge staan, maar in een tijdschrift", is het enige verweer van De Jong. Hij verwijt de hoofdredac teuren een te harde opstelling: „Waarom bellen ze niet en vra gen ze waarom we niet kunnen werken. We zijn ook maar ge woon artiesten.'" Onlangs kwam het twintigste Heinz-album uit en de Amster damse stripgalerie Lambiek vereerde de kat met een exposi tie. In een interview met deze krant op 25 september jongstle den lieten de twee tekenaars hun malaise doorklinken. „We zijn toch langzamerhand een soort dinosaurussen geworden. Dat we nog strips tekenen", zei De Jong toen. In gesprekken met diverse hoofdredacties hadden De Jong en Windig al aangegeven dat ze amper inspiratie konden vin den om met Heinz door te gaan. Op twintig krantenredac ties liggen strips van de humeu rige kat en zijn idiote omgeving klaar die tot 9 november de kranten kunnen vullen. De Jong: „We wilden er daarna ei genlijk rustig aan een mooi ein de aan draaien." Justitie heeft gisteren van een beruchte seksexploitant drie miljoen gulden geëist, een van de hoogstebedragen die ooit in Rotterdam zijn gevraagd sinds de mogelijkheid bestaat crimi nele winsten terug te vorderen. De man is al in hoger beroep veroordeeld tot 3,5 jaar cel we gens vrouwenhandel. Hangen de de cassatie is de man overi gens nog op vrije voeten. De politie heeft een reken som gemaakt over 1994 tot en met de aanhouding van de man in januari 1997 aan de hand van onder meer credit cardbetalingen, afgeluisterde telefoongesprekken, kasboe ken en het aantal illegale vrou wen dat voor hem werkte. Per week draaide de seksclub van de man een weekomzet van 115.000 gulden. Een ander aardig detail was het bedrag dat taxichauffeurs in hun zak steken als ze een klant aan de deur brengen: vijftig gulden. Voor de onder zochte periode moet in totaal meer dan een miljoen gulden op deze wijze zijn uitbetaald. De rechtbank doet op 3 de cember uitspraak. gsdienst (FIOD) heeft, naar de dienst leren bekend heeft ge- afgelopen dinsdag- op Schiphol een lading 4- Li r JV"T"UI >-v-" 'uu'"6 i10!1 OOO XTC-pillen onder- de ir - Er werd daarna huis- lieP 8 verricht in Soest, Al- Amsterdam en Amstel- >t nu toe is een 37-jari- uit Almere opgepakt, ,r politie verwacht meer ües. De pillen zaten ver- leS een lading inktpatro- or printers, die een Ne- be firma via Mexico ervoeren naar Miami in enigde Staten. De pillen volgens de politie vak- 'verpakt. ijwili 'Patiënt kan niet meer parkeren vogelenzang piet arp De piepjonge stichting Bezorgde Pati ënten stapt naar de rechter om af te dwingen dat patiënten en bezoekers ook na 1 november gebruik kunnen maken van de parkeergarage bij het Amsterdamse VU-ziekenhuis. Per 1 no vember voert het stadsdeel rond het ziekenhuis betaald parkeren in. Vanaf dat moment is vrijwel alle parkeerruim te in de garages nodig voor het eigen personeel, meent het ziekenhuis. Pati ënten en hun begeleiders zijn er niet meer welkom. Als het personeel niet meer kan parkeren, vertrekt het mis schien naar een ander ziekenhuis. En daar zijn de patiënten al helemaal niet mee geholpen, beargumenteert de di rectie. De maatregel schoot begin deze week volkomen verkeerd bij de Vogelenzang- se mevrouw Evers-van Riet. Zij rijdt elke paar weken met haar echtgenoot naar het ziekenhuis, waar hij een chemokuur ondergaat. Na de behandeling voelt hij zich zo ziek," dat een flinke wandeling naar een parkeerplaats op afstand er beslist niet in zit. Zij vindt de voorge stelde maatregel dan ook bijzonder pa tiënt-onvriendelijk. Een korte rondgang dinsdag in de wachtkamer leverde de strijdbare bege leidster, in Bloemendaal gemeente raadslid voor de WD, al direct tiental len steunbetuigingen op, ook van per soneelsleden. Zonder aarzelen richtte zij deze week de stichting Bezorgde Pa tiënten op, die volgende week in kort geding eist, dat de patiënten ook in de toekomst gewoon van de parkeergarage bij het ziekenhuis gebruik mogen blij ven maken. „Het ziekenhuis is er voor de patiën ten. Heel veel mensen die hier binnen stappen, ook uit de regio Haarlem, kun nen niet een heel eind lopen naar de auto of langdurig in de hal wachten tot het vervoer komt voorrijden. En taxi's willen patiënten die zich erg beroerd voelen meestal niet meenemen uit zorg voor de bekleding. De ziekenhuisdirec tie wist trouwens al twee jaar dat er be taald parkeren zou worden ingevoerd in de wijk. Toch is tot voor kort geen enkele maatregel getroffen. Terwijl er van het stadsdeel een aanbod is gedaan om voor het personeel pendeldiensten naar een parkeergelegenheid bij de RAI op te zetten." Iemand stelde haar voor dan maar vijf straten verderop te parkeren en meteen voldoende geld in de parkeer- meter te gooien. „Maar dat werkt niet. Je betaalt uit voorzorg vast voor de maximale vier uur, en dan blijkt gelei delijk aan tijdens de behandeling dat je hier de hele dag vast zit. Bij het verlaten van het ziekenhuis heb je een wiel klem." Het geding dient volgende week vrij- Dader loopt nog steeds vrij rond gouda» anp De Goudse gemeenteraad wil opheldering van burgemeester Boone over het optreden van de politie in de zaak-Korte Ak keren. De politie zou al snel hebben geweten wie verant woordelijk is voor de zware mishandeling van een 30-jarige Gouwenaar, maar is niet tot aanhouding overgegaan. Het slachtoffer werd in de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 oktober in de Goudse wijk ernstig mishandeld door een groep Marokkaanse hangjonge ren, nadat hij was komen kla gen over langdurige geluids overlast. Bij de politie, de Ma rokkaanse gemeenschap en het wijkteam waren de daders kort na de geweldsuitbarsting be kend, zo hoorde raadsleden van verschillende kanten. De politie zou in samen spraak met het moskeebestuur en de wijkorganisatie de daders evenwel de tijd hebben gegeven zichzelf aan te geven. De politie wilde een gebaar maken om de slechte naam van de Marok kaanse gemeenschap in de wijk te verbeteren en verdere onrust te voorkomen. Tot dusverre heeft zich echter niemand van de dadergroep bij het Goudse politiebureau gemeld. In de week na het voorval zei de politie nog dat er schot in de zaak zat. Nu wil ze alleen kwijt dat het onderzoek nog loopt, maar dat er op korte termijn geen aanhoudingen zijn te ver wachten. De politie Hollands Midden wil overigens bevesti gen noch ontkennen dat er af spraken zijn gemaakt de mos kee en de wijkorganisatie. Voor al D66 en SGP/RPF/GPV willen weten van burgemeester Boone, die deze week ook een oproep deed aan de daders om zich te melden, hoe de zaak er nu voorstaat. Maandag komtde zaak aan de orde in de raads commissie openbare orde en veiligheid, maar vooruitlopend daarop hebben alle fracties al laten weten van dit soort af spraken niet gediend te zijn. Als de politie de daders van een ernstig misdrijf kent, moet ze die zo snel mogelijk oppakken, vindt de Goudse politiek. den haag gpd-anp Weinig enthousiasme voor idee aan de orde is'. Premier Kok toonde gisteren weinig enthousiasme voor het idee van De Hoop Scheffer. Vol gens hem moet de handhaving van de orde in eerste instantie worden overgelaten aan de in stanties die daarvoor zijn 'zoals de politie'. Pas als die daarin niet slaagt is er misschien een rol voor het leger. De politievakorganisatie AGP is blij dat het idee van De Hoop Scheffer tegengas krijgt. „Euro 2000 moet een feest worden en dan wil het CDA het leger de straat op sturen. Terwijl het nergens voor nodig is, want de gewone politiezorg loopt geen gevaar. Tijdens Euro 2000 geldt er een verlofstop, waardoor we in de praktijk 20 procent meer mankracht hebben," aldus een ACP-woordvoerder. Voorzitter Gooijers van de christelijke bond voor militai ren, ACOM, is het ook oneens met De Hoop Scheffer. „Orde handhaving is absoluut de taak niet van militairen. Bovendien: wij hebben ook zo onze perso nele tekorten." Het leger moet volgend jaar bij springen bij de Europese kam pioenschappen voetbal, vindt CDA-leider De Hoop Scheffer. De politie kan volgens hem het supportersgeweld straks niet aan. Bovendien zijn er zoveel agenten nodig dat de politie el ders in het land zwaar onderbe zet raakt. Het ministerie van defensie wilde gistermiddag niet reage ren, maar in het kabinet krijgt de CDA-leider de handen voor alsnog niet op elkaar. Minister Peper van binnenlandse zaken stelde dat de politie wel vol doende mensen en middelen heeft om voor de veiligheid te zorgen tijdens Euro 2000. In zijn functie als burgemeester van Rotterdam pleitte Peper er in juli 1998 nog wel voor om het leger in te zetten tijdens het toernooi dat in Nederland wordt gehouden in de steden Amsterdam, Rotterdam, Eind hoven en Arnhem. Een woord voerder van Peper verklaart dat de inzet van militairen nu 'niet Dutchtone Businesspack met Nokia 6150 gratis origineel leren tasje: nu voor f239,- Businesspack: Iedere maand 120 gratis belminuten Abonnementskosten 50,- per maand Bellen vanaf 20 cent per min. Straks belt iedereen met Dutchtone. Haarlemmerstraat 137a, Leiden Bel gratis voor meer informatie: 0800 0550

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3