Geboren om te shoppen "M 1 f Big Brother Tactische blunder 70 I Drielse Mariska voorzit tornado rond Sinterklaa ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 COMMENTAAR „Waar is Abel?", vraagt God aan Kaïn, nadat Kaïn zijn broer Abel had doodgeslagen. ,Ben ik dan mijn broeders hoeder?', antwoordt Kaïn. Dit Bijbelfragment uit het boek Genesis wordt vaak gebruikt en misbruikt ter illustratie van de christelijke naastenliefde. Hoe ver moet de zorg voor de naaste gaan? In ieder geval niet zover dat je het bestaan van 'je broer' ontkent, zo luidt de moraal van het verhaal. In het Veronica-tv-programma Big Brother trekken tien jongeren onder het oog van tientallen camera's wekenlang met elkaar op. Hun intiemste momenten, hun irritaties en onenigheid, hun into lerantie - alles komt avond na avond in geredigeerde vorm in de huiskamers. Het is de ultieme gluurderservaring en daarom tv in haar meest zuivere vorm. Big Brother gaat verder dan de verbor gen camera van Ralph Inbar, de hondenshow van Wim T. Schip pers of het neo-realisme van Blik Op de Weg. In Nederland woedt een koffietafelgesprek over de vraag of het cultureel correct is om te kunnen meepraten over de avonturen van Sabine, Bart, Maurice, Bianca, Karen en hoe ze ook allemaal mogen heten, daar in het speciaal gebouwde huis/tv-studio in Al- mere. Twee miljoen mensen gluren mee en zien hoe Sabine en Bart de koffer induiken. Zeker twee miljoen anderen kijken uit overtuiging niet en constateren met Freek de Jonge hoe deze vorm van reality-tv desondanks ook hun omgeving raakt. Voor geld doet de mens veel, zo niet alles. De laatstovergeblevene in Almere incasseert een kwart miljoen en laat zich derhalve bijna drie maanden begluren. Er zijn nogal wat mensen die menen dat 'de' overheid een dergelijke vorm van 'vernederende zelfexplora tie' niet moet tolereren. Volgens dezelfde logica dienen hoeren van prostitutie te worden weerhouden dan wel hun afnemers hinder lijk te worden vervolgd, abortussen te worden voorkomen en het verstrekken van softdrugs te worden belet. Confessionelen be schouwen zich in die gevallen bij uitstek hun broeders hoeders, socialisten hanteren hun eigen normen met hetzelfde oogmerk. Met de simpele constatering dat er op de tv toch ook een aan/uit knop zit, zet je de discussie over de moraal van dit verhaal niet ge heel buitenspel. De kijker is net als de hoerenloper; die waakt over zijn eigen zielenheil. Sabine, Bart en al die anderen gaan eveneens 'vrij-uit. Net als hoeren bepalen ze zelf hoever ze willen gaan. An ders is het gesteld met het geweten van de programmamakers, die in niets verschillen van het pooiersgilde. Die blijven verantwoorde lijk voor de kwaliteit van hun aanbod en kunnen die verantwoor delijkheid niet afkopen met de constatering dat er kennelijk be hoefte aan bestaat. Er schijnt in de productiekamers van Veronica gejuich te zijn opgegaan toen Sabine en Bart 'on camera' het bed deelden. Goed voor de kijkcijfers en dus de omzet. Dus Sabine moest het Big Brother-huis uit. De oorlog stond op het punt van uitbreken - en dat was volgens mij de bedoeling van het hele project - en suffe, verliefde Bart mocht blijven zitten. Bijna 85 procent van de liefhebbers steunde de man uit Roelofarendsveen die nog niets wezenlijks heeft bijgedragen aan het geheel. Hij heeft de afgelopen weken alleen maar als een schoothondje achter Sabi ne aangelopen. Een meisje dat tegenover iedereen heeft lopen ver kondigen dat deze flirt slechts tijdelijk was en alleen diende om de verveling te verdrijven. Arme Bartje. Hij had kennelijk niet begrepen, dat weinig woorden en veel gezichtsuitdrukkingen het alleen goed doen in 'die bold en the beautiful'. Nu zijn enige houvast is verdwenen, breken er barre tijden voor hem aan. Sabine overigens stelde na haar vertrek dat ze met het verstrijken van de tijd was vergeten waar het eigenlijk allemaal om gaat. Wie blijft er over en hoe krijg ik het voor elkaar dat A: ik niet genomi neerd word en B; het publiek mij meer ziet zitten dan de rest? Wat dat betreft kunnen we stellen dat ze tactisch te weinig geschoold was voor deze klus. Ik zal het even vergelijken met een voetbal team. Als je, zoals Sabine en Bart, alleen elkaar maar de bal toe speelt zonder tot scoren te komen (oké: schoten op paal en lat zondag), vinden je maatjes en het publiek dat niet leuk. Als je in de verdediging gaat staan, terwijl je een spitsspeler bent (zoals Mar tin, de eerste die moest vertrekken), vraagje om moeilijkheden. En als je (zoals Tara) zelf om een wissel vraagt, heb je natuurlijk ook niets te zoeken in het huis. Nu ik dan toch tijdelijk sportjournalist ben geworden, heb ik ook wel wat technische en tactische tips, alsmede de voorspellingen voor de komende weken. Favoriet blijft Ruud, die nog altijd ieder een voor zich ingenomen heeft en dus niet bang hoeft te zijn voor een nominatie. Mona passeert in een-tegen-een-situaties ook nog steeds soepel, maar moet oppassen dat ze niet te voorspelbaar wordt in haar acties. Tenslotte was ze al genomineerd door Bart. Die zit er nog steeds en kan er wel eens voor gaan zorgen dat haar geslijm eerder dan verwacht tegen haar gaat werken. Het drie mansmiddenveld Bianca-Maurice-Karin moet ook creatiever en meer vooruit gaan denken, om #it de spoeling dunner wordt. Maurice zit van de drie nog het veiligst als de man die het meest in balbezit is en dus twee opties heeft om steun te verwerven. Willem is een zekere kandidaat om als volgende voortijdig het veld te verlaten. Het gat tussen de linies wordt te groot, waardoor hij te veel loopwerk moet verrichten en dat is een aanslag op zijn condi tie. Het spijt me voor Bart, maar hij heeft al een gele kaart te pak ken en haalt het einde zeker niet. Hij kan er op wachten dat hij een van de volgende spelers is, die bij het verlaten van het speelveld de door Daphne Deckers gestelde oervraag van de voetbalverslagge ver krijgt voorgelegd: 'Hoe voel je je nou? Boos, verdrietig of toch gelukkig.' WIL BUYS Herfstweer Een flinke tegenvaller gisteren. Een temperatuursprong van 5 naar 15 graden werd alleen in Twente en de Achterhoek verwezenlijkt. Aan de voorzijde van het frontensysteem van de voormalige orkaan Irene kwam in het oosten en het noordoosten de zon namelijk nog enige tijd tevoorschijn. Elders draaide het om bewolking en veel meer re gen dan verwacht: met name in het westen van het land. In Den Haag (meetpunt Moerwijk) tapte medewerker Flip Dirkzwager 15 mm af. Voor vandaag ziet het er wat beter uit. Het front trekt naar het oosten weg waarna van het westen uit de zon hier en daar tevoor schijn komt. De stabiliteit van de atmosfeer laat echter te wensen over. Plaatselijk komt een bui tot ontwikkeling waarbij onweer niet is uitgesloten. De temperaturen komen gemiddeld op 14 tot 17 gra den en er waait een matige zuidoostenwind. Voor morgen is een sterk activerende randstoring van belang. Het systeem koerst van de Azoren naar de Kanaalregio en vervolgens via Enge land naar de Schotse wateren. De verwachting is dat de druk in de kern van het systeem daalt tot rond 980 hPa. De Britse computers gingen gisterochtend zelfs van een laagste luchtdruk onder de 975 hPa uit. Fronten van de randstoring veroorzaken zondag veel bewolking en enige tijd regen. De wind krimpt op de nadering van de sto ring naar het zuidoosten. Later op de middag en avond wordt een ruiming naar zuid tot zuidwest verwacht. Be langrijker is evenwel de windtoename. Aan de kust wordt een stormachtige wind verwacht, mogelijk zelfs even windkracht 9. Later in de week ontstaat boven West Europa een hogedrukgebied. Maar Duitse computers laten alweer vrij snel nieuwe storingen tot onze streken doordringen. Fik se kou tijdens het afgelopen etmaal in het noordoosten van Rusland. Vorkuta rapporteerde zelfs-19,7. ïiLi V/\IN urz jL/ttki -M- JL MILLENNIUM Kindergeluk is afhankelijk geworden van een merkartikel Vroeg wijs geworden door de commercie weten basisscholieren al vaak precies wat ze willen. Ze zijn pas zes of zeven, maar helemaal bij op het gebied van trends. Dagelijks zien onze kids tussen de dertig en de vijftig tv-commercials, en het effect daarvan is ver bijsterend. Op de drempel van het millennium is de macht aan de koopkids. De fabri kanten hebben van onze kinderen hun bondgenoten gemaakt. MILLENNIUM nog dagen iTERD Han JTERW lehavei uim bu aakte b iverleeG n een i ilish Gedurende dit decennium is de omzet aan dagbladadvertenties en tv-commercials gericht op de groep van vijf- tot tienjarigen vertwintigvoudigd, en de con sumentjes weten dat er reke ning met hen wordt gehouden. Een plakje worst bij de slager of een ballon van de middenstan der op de hoek volstaat allang niet meer; winkels pakken te genwoordig uit met complete funcomers om de allerjongsten te paaien. Enig eigengereid ge drag kan ze daarom moeilijk worden verweten; in de ogen van de middenstand is onze kleine al een hele mijnheer of mevrouw. Geboren om te shop pen. Loïs van zeven wil best mee naar de supermarkt om een oogje op haar moeder te hou den bij het shoppen. En ook Boris van vijf ziet daar al het nut van in, want stel dat mam mie vergeet waar het om gaat. Want een zak chips smaakt on ze junioren pas als er gratis puzzelstukjes bijgesloten zitten, smeerkaas is alleen verteerbaar met stickers als bonus, de juiste frisdrank draagt een wikkel voor een cd vol zomerhits en een zak snoep kan gewoonweg niet zonder - bijgesloten - af- wasbare tattooplaatjes. Op de rand van het millennium zit de jongste jeugd barstensvol vooroordelen over wat wel en wat niet deugt. Dankzij de com mercie. Zenders als Fox Kids, Cartoon Network en Kindernet bestoken de kijkertjes al bij het opstaan met hun blijde bood schappen. Met het ontbijt nog op schoot leren de consument jes spelenderwijs welke spullen 'cool' zijn. En reken er maar op dat die boodschap overkomt. Kijk maar eens rond op het schoolplein, waar ze rondhup- j, sen met Kipling-rugzakken- met-beertje, Barcelona-T-shirts met naam en rugnummer van Frank de Boer, schoenen van Bad Boys en Bad Girls, en kle ding van Brunotti, Oshkosh of Gap. Geen ouder die tot voor kort van die merken had ge hoord. maar allengs zijn ze bij geschoold door hun grut. De jongste generatie is geboren om te shoppen. En je moet als ouder wel heel sterk in je schoenen staan om daar tegen wicht aan te kunnen bieden - zonder van je kind een outcast te maken. Want kinderen zijn hard en zelfs het verkeerde pak je limonade op het schoolplein Zonder merkartikelen red je het als kind niet meer op het schoolplein. groep. Ouders die zelf het grote geluk hadden onbekommerd te kun nen opgroeien in de jaren '50, '60 en '70 leren langzaam maar zeker dat kindergeluk opeens afhankelijk is geworden van een merkartikel. Met hun kroost be landen ze allengs in een mij nenveld waar hoofd en hart om voorrang strijden. Natuurlijk is het niet nodig om in het spoor van 'Jip en Janneke' volledig te capituleren voor de waan van de dag, maar evenzo is het on redelijk je kinderen er volledig voor af te sluiten. Per slot van rekening heeft on derzoek uitgewezen dat baby's van een half jaar oud al ontvan kelijk zijn voor de logo's en mascottes waarvan producen ten zich bedienen". En vijfjari gen weten al moeiteloos de merkartikelen aan te wijzen in de winkelschappen. Alle fabrikanten zijn er op uit kinderen tot hun bondgenoten te maken - om zodoende de ouders over te halen toch voor al hun spullen te kopen. Dat begint al bij zoiets simpels als een glaasje prik, maar verme nigvuldigt zich via kleding, mu ziek en sport zelfs tot beïnvloe ding bij de aanschaf van een nieuwe auto of een ander huis. Kinderen weten absoluut geen onderscheid te maken tussen commerciële en non-commer- MENSELIJK EMILE RATELBAND wordt bin nenkort vier dagen dakloos. Sa men met Straatmagazine-hoofd redacteur Sander de Kramer gaat de oppepper ontdekken hoe het is om zonder een cent op zak op straat te overleven. Een visagist en een kapper zullen hem onher kenbaar maken. Geld moet hij verdienen door daklozenkranten te verkopen en door auto's te wassen. Het plan voor de actie ontstond tijdens een ontmoeting tussen Ratelband en een aantal daklozenkrantverlopers. Tussen sinterklaas en kerst gaat hij in een van de grote steden de straat op. De EFTELING SPROOKJES SHOW is aangewezen als de bes te entertainmentproductie ter wereld. Het attractiepark in Kaatsheuvel heeft deze prijs ge kregen van de International As sociation of Amusement Parks and Attractions (laapa). De zoge noemde big entertainment award wordt uitgereikt tijdens de laapa- beurs in Atlanta. De Efteling is het eerste park dat deze award ontvangt. De sprookjesshow, eer) co-productie van de Efteling en Wentink Events, wordt elke dag drie keer in het attractiepark op gevoerd. Het kort geleden opge- De dood in mootjes Mijn vrouw maakte me wakker om kwart voor negen. Ze zei: „Harr\> Banriink is over leden. Ze bleef rond het bed drentelen als of ze niet goed wist of ze wilde troosten of getroost wilde worden. Ik dacht even dat ik moest overgeven maar dat viel gelukkig mee. Het eerste telefoontje kwam om vijf over negen. Een mevrouw van het tv-program- ma Nova. Of ik iets over Harry wilde zeggen in hun uitzending van die avond. Het kon 's middags worden op genomen. Ik stemde toe. „Nog één ding", zei de mevrouw, „zou u dan de heer Bannink alleen in ons programma willen ge denken?" Het duurde even voorde betekenis van die vraag tot me doordrong. Een in memoriam als exclusieve handelswaar. „Ik vind dit een onfatsoenlijke vraag", zei ik. Dan laat ik die vraag vallen; beschouwt u hem als niet gesteld", zei de 'mevrouw onmiddellijk. We spraken af om twee uur in Hilversum. Drie minuten later ging de te lefoon weer. Ditmaal was het een mevrouw van Middag editie: Wij zenden uit tussen een uur en half twee. Wij zou den u graag live in onze uit- verzoek in te gaan als een soort hommage aan de gestorven maestro. Of misschien om de Nova-mevrouw dwars te zitten, dat weet ik niet meer Inmiddels begon ik wakker te worden. Ik herinnerde me dat we bij Klokhuis ooit een mooie aflevering over Bannink gemaakt hadden. Ik belde de eindredacteur met het verzoek om die aflevering te herhalen in onze avonduitzending van die dag. „Dat was ik al van plan antwoordde hij. „En als we extra zendtijd krijgen voor een her denking. dan help ik graag,"zei ik nog. Ik had de hoorn nauwelijks neergelegd of een mevrouw van het Parool belde: „U hebt de heer Bannink natuurlijk goed ge kend. ik zou u graag wat vragen willen stellen, schikt dat?" Ik zei dat het in orde was. Van dat gesprek weet ik alleen nog dat de mevrouw moederlijk klonk en dat haar laatste vraag was: „Misschien een gekke vraag meneer Prinsen, maar welk lied moet op Harry's begrafenis worden ge speeld?" Ik zei dat ik het bij God niet wist en dat ik het daarbij wilde laten. Ik kleed de me aan en belde Harry's vrouw om haar te condoleren. Tijdens het gesprek kon ik mijn emoties even niet de baas waardoor zij mij moest troosten in plaats van ik haar. Ik kon er gelukkig niet lang bij stil staan want ik werd even later gebeld door een mevrouw van Barend en Witteman. Het zijn altijd mevrouwen die bellen na zending hebben. Zou u om half mens programma's, waarom weet ik ook ciële programma's. En daar be gint een schemergebied waarbij de handel garen spint. Alles past naadloos in elkaar. Hoe vaak is er al niet een tv-se- rie voor kinderen begonnen waarvan de beeltenis uiteinde lijk wordt aangewend om van alles en nog wat aan de man (lees: het kind) te brengen. Dat is geen truc, maar marketing. Een voorspelling: over een maand is heel kinderrijk Neder land in de ban van de Poke- mon, de stripfiguur die vanuit Japan aan een zegetocht over de wereld bezig is. Pokemon, een verbastering van Pocket Monster ('zakmonstertje'), is een getekend monstertje in vele gedaanten. Het begon als een cartoon, is er nu in een videospelletje en de konterfeitsels van de figuurtjes prijken inmiddels ook op speel kaarten. In de VS is aan Poke- mon-artikelen deze zomer al voor het lieve bedrag van an derhalf miljard dollar over de toonbank gegaan. En nu is Ne derland dus aan de beurt. Fox Kids heeft de primeur van de tv-serie en speelgoedwinkels worden momenteel bevoorraad met Pokemon-spellen. Het spel telt liefst 150 afzonderlijke ka rakters, heeft de commercie be dacht. Het appelleert aan de behoefte van kinderen een ei gen wereld te creëren, eentje waar de ouders geen toegang toe hebben. Maar raad eens wie straks zijn portemonnee weer moet trekken? De meeste ou ders weerstaan de behoefte van kinderen om impulsief van alles en nog wat te willen aanschaf fen. De angst voor een tot op het bot verwend kind zit er diep in; daar rust zelfs een sociaal taboe op. Maar rigoureus alles verbie den kan weer emotionele scha de toebrengen aan kinderen, met disharmonieus gedrag tot gevolg. De kinderpsychiatrie gaat ervan uit dat een kind dat voldoende liefde en warmte krijgt, dat zich gesteund weet en normen en waarden krijgt onderwezen, best zijn eigen keuzen kan maken zonder ver wend te geraken. Tips in dit verband: breng ze de waarde van geld bij, geef ze zakgeld en leer ze daarmee ook voor een deel te sparen. En: zeg niet meteen nee of ja wanneer ze iets willen, maar praat er over. Hans van Alphen ,:eren aidem eivinkf «gekna jrakvie rfadekl ouden i ider m< ehande Nog 70 dagen en het nj we millennium breekt, «meer Reden voor deze krant werd j in een dagelijkse serieteera mg te kijken op belanj gebeurtenissen die pij OTpje grepen op correspond! (Maas rende data in de afgelo »PPen 1000 jaar. Deze week] l'eulen okt 1926: Opname een plaat Bing Crosby; 19i tkwor 1872: vondst van 'Holt, mann-klomp'; 20 okt] child Thomas Edison maak, 11U#C ste lamp; 21 okt 1805:1 5tvöi te zeeslag bij Kaap Tn mminj gar; 22 okt 1797: Eerst>:e:"11 rachutesprong lacqui Garnerin; 23 okt 1961 Olympisch goud Ante iv-tarif Geesink. te br jaren ee 23 OKTOBER 1964 rfs 'Anton Geesink stort versé Japan in nationale rouw', -HAAG* pen de kranten. Rouw on ink Japans nationale hele Kaminaga met een tweed houdgreep tot in het diep z'n ziel vernederde. Nam minuten, na negen zenui ,e 1( hevto] weren menser pende minuten schokte inks krachtsexplosie heel De blonde 30-jarige Utrei reus, lengte 1.98 meter, gewicht van zo'n 120 kilo veroverde na de ploegem op de weg Oranje's twee* Olympische zege op de 2 v oktober 1964, aan die ho J' 0 greep met dodelijke pree de Budokan-hal van TokBrecne' vaak terugdenkt? Anton ink, vijfendertig jaar late is niet zo dat ik er nog v ',e a droom. Nee. Waar ik we e aan wordt herinnerd is I dat mijn overwinning de veel heeft bijgedragen to nVTT ficiële status van judo al«m^ pische sport. De zege v afsluiting van een period onzekerheid, want ik kre laat te horen dat ik aand len mocht meedoen. Daij lossende moment, in dek van 1964, is me meer bijf ven. Natuurlijk was dat3 sche goud door de late li kiezing extra mooi, maaij er vooral door laten zii mijn wereldtitel uit 196l| 'lucky punch' is geweeslj HENKRUIJL* daar r richte Entertainment Committee stelt zich ten doel de kwaliteit van shows en entertainment in de attractieparken in heel de we reld te verbeteren. Directeur Vugts van het park is verheugd met de prijs, omdat de Efteling de keuze heeft gemaakt om meer entertainment te brengen. ,,Dan is het natuurlijk een hele eer als blijkt dat je ook in deze branche als beste wordt erkend." een hier kunnen zijn?" ,J)at is goed", zei ik. Ik nam me meteen voor om op ieder herdenkings- JOOST PRINSEN niet. Óf ik die avond in hun uitzending enz. enz.. Ik zei dat ik een voorstelling moest spelen in Rotterdam. „Daar is zeker geen mouw aan te passen", zei de me vrouw. „Nee", zei ik. Die middag werd ik in Hilversum ontvan gen door een vriendelijke redactrice van Middageditie: „We krijgen eersteen item over speelgoed, dan een Indonesië-inter- view, een stukje Studio Sport en dan ko men u en Evert de Vries van het Klein- kunstjestival. Acht minuten. Die leiden we in met twee minuten Bannink-potpourri. Dan blijft er een moot van zes minuten over voor het interview.Uitstekend", zei ik. Toen de uitzending voorbij was. bracht ze mij naar de Nova redactie waar ik door een meneer werd overgenomen. „Ik wil u graag buiten interviewen, beter voor het beeld", zei hij. Tijdens het interview pro beerde ik wanhopig andere dingen te zeg gen clan ik tien minuten eerder in Middag editie had gedaan. Dat lukte want na af loop zei de meneer: „Ik heb andere vragen bedacht clan mijn collega van zoeven en daardoor hebt u heel andere dingen ge zegd. Daar ben ik wel trots op.„Mooi staaltje vakmanschap", zei ik. Thuis werd ik gebeld door een collega van de N.P.S.: „We krijgen zaterdagnacht een uur op het derde net om nummers van Harry uit te zenden. Kun je meehelpen aan die compilatie, ik kan je lijsten met titels toesturen.Ik zei dat ik graag van de partij zou zijn. We kunnen uit de voeten, dacht ik verheugd, een moot van een uur. Waar voor eigenlijk. Oh God ja, Harry is doocl, God Christus nog aan toe, Harry is dood. Toen pakte ik pen en papier en begon aan dit stukje. Drielse Mariska voorspelt een beroerd einde van het millenni um. Of anders toch zeker een catastrofaal begin van het vol gende. De Betuwe en aangren zende gebieden moeten zich volgens haar opmaken voor een tornado. Tussen december en april zal een enorme luchtslurf als een stofzuiger door de regio razen en alles vernietigen. Hui zen, kerken, fabrieken, boerde rijen, mensen, dieren en zelfs dijken. De helderziende Mariska zegt zich de uitwerking van haar profetie te realiseren: paniekre acties en slapeloze nachten. Dat ze desondanks met haar boodschap naar buiten treedt, is weloverwogen, legt ze in haar boerderij Sancta Maria bij Driel uit. „Met de wetenschap die ik heb, moet ik iets doen. Het is me door 'boven' opgedragen. Zie mij ook niet als een onheils profeet, maar als een geluks- brenger. Ik zal op tijd vertellen wanneer precies de tornado komt. Die datum krijg ik in de derde week van november te horen." Mariska neemt haar eigen voor spelling uitermate serieus, ook al weet ze dat velen haar met de nek aankijken. Woordvoerder Geurts van het KNMI krijgt zelfs grijze haren van de helderzien de. Zijn weerstation is de afge lopen dagen lastig gevallen door ongeruste streekgenoten die meer informatie wilden hebben over de voorspelde tor nado. Maar de kans dat die het gebied treft is minimaal, legt Geurts uit. Een windhoos kan alleen ontstaan als het aardop pervlak warm is en de lucht koud. Dergelijke natuurver schijnselen komen daarom al leen maar in de zomer voor. „De voorspelling van de para gnost slaat nergens op." Mariska toont begrip voor de jen hi n< 'f ongelovigen („Als je naa paragnost zou moeten), ren, had je geen leven ns maar twijfelt niet. Gehoj an Til n door een kleine groep vt i woon gers werkt ze al maande j. Levert geheim aan een rampen dat vlak voor de door h voorspelde natuurramp king moet treden. Ze h galows in drie parken o| luwe gereserveerd. Daal 1400 armlastige menser 3 en 10 december laten len, met dank aan een a sponsors. Waarom diev Omdat ze vermoedt dal kaan rond Sinterklaas o; zoek komt. „En blijk iki vier weken naast te zittf dan heb ik altijd nog eei leringsverzekering.Seencrreu Naast de boerderij ligge peilers al klaar om direr orkaan een tentenkamp len te kunnen bouwea nado zal immers dijken 'IC 13 scheuren, gelooft Maris voorspelt dat de Betu\« 1 zwaarst wordt getroffen r,CPD kerktoren van Driel zal: neden komen en heled caje Heteren verdwijnen inl gsdiensl niets.j Haar eigen boerderij u ;teren nado doorstaan. Wel w j voorafgaande aan de ra 0p Schi deuren en ramen dichlj ;qqq kerd en verdwijnt de iri £r we richting eerste verdiep! g verric het luwen van de stom Amstert paragnost met een leg? rot nu reeds geworven vrijwill n Ujt de dijk voor de eersten je zorgen, belooft ze. „Als i[jes j-,e daarna zal het hele leg* n een j. den ingezet om de nier ttr het rampgebied te half' dse heb ik gezien. De hele' -ervoere wordt getroffen door ra Nu is Nederland een kf de beurt." eigens 'verpakt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2