OTen SIEN in de Franse Alpen NIEUWE TUNNEL IN ZWITSERLAN1 AANKOMST 9 Toerisme VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 La Clusaz: Bochtige straatjes en naar brood en kaas geurende winkelgalerijtjes. Eetwandeling Dat noemen ze hier een village authentique, een - zeer vrij ver taald - Ot-en-Sien-dorp. Maar omdat Fransen zelfs 'n uit vijf huizen, een ruïne, een boerderij en drie bijenkorven bestaande verzameling al met een gerust hart plegen uit te roepen tot 'de hoofdstad van de honing' [La Capitale de MieDwordt met enige achterdocht vanuit het lente-warme zuiden naar de Franse Alpen gereden. Dat valt niet mee. Al wat je op de A41 tussen Chambéry en Genève te genkomt: geen verwijzing naar La Clusaz. Laat staan een villa- ge authentique. En toch is het vanaf de afslag Annecy Sud slechts een half uurtje rijden. Tenminste als niet net half Lyon op winter sportvakantie gaat. En het weer meewerkt. Maar het sneeuwt zo geweldig hard, dat al op de Au toroute de sneeuwkettingen moeten worden aangesjord. En omdat bovendien de Lyonnais de hele dag de tijd hebben om de 150 kilometer naar de skipis tes van het Massif des Aravis af te leggen - en daar ook schaamteloos gebruik van ma ken - stokt het verkeer al ver voor het plaatsje Thönes. Nog twintig kilometer. Die bijna twee uur zouden kosten. In de auto worden wat bleke grapjes gemaakt. 'Er zijn nog duizenden Fransen voor u.' En: 'Dat moet wel een verbazend populair dorp zijn, dat La Clus az.' Maar die populariteit komt het plaatsje toe, blijkt de vol gende ochtend. Jawel, het is zo'n zeldzame dag, die de ge middelde Nederlandse skiër misschien ééns in de vijf jaar meemaakt. Als hij geluk heeft tenminste. Meer dan een halve meter verse sneeuw, een sier lijk, tegen een diepblauwe he mel gepenseeld kerktorentje en het spannend-gezellige plof- Franse wintersporters zijn er dol op. Buitenlanders echter, komen er slechts bij mondjesmaat. En toch liggen La Clusaz en Le Grand Born and op slechts een half uurtje rijden van Annecy. Als het tenminste goed weer is. En half Lyon niet op weg is naar de lange, lange pistes van het Massif des Aravais, zoals het skigebied officieel heet. Het ligt wat laag allemaal, maar als de sneeuw tot in de dorpen ligt... -plof van honderden, over on- geveegde straten stappende ski schoenen. Plusfours Maar zelfs als je al dat winterse klatergoud wegdenkt, dan nog is La Clusaz van een vooroor logse charme. Cornelis Jetses in het Frans. Bochtige straten, naar kaas en brood geurende winkelgalerijtjes, vierkante pleintjes en geen huis hetzelf de. Hier zou je eigenlijk in plus fours behoren te skiën. En met zo'n lange stok tussen de be nen. Zou het aandacht trekken? Op La Noire zonder twijfel. Want die piste valt - zeker in het eerste gedeelte - zo smerig steil naar beneden, dat je zelfs met modem materiaal al moei te hebt je voeten naast elkaar te houden. 'De Beauregard ligt al vroeg vol in de zon', hadden ze in het ho tel met veel 'oh-la-la's en 'heerlijk-heerlijk-heerlijk-geb aren' verteld. Klopt. Maar er was helaas niet bij gezegd, dat je voor je eerste bochtjes beter de achter rotsplooien verstopte, kinderkamerblauwe Meridien kunt nemen dan de zich met een al breed aan je presente rende 'zwarte'. Niettemin: ge knipt voor de ochtendwijding die 'Beauregard'. Niet alleen of freert de berg, vlak onder z'n top nog een bekoorlijk waaier tje simpele tot middelzware pistes, maar ook is-ie via de Col de Merdassier en 1 'Etale op ui terst gerieflijke wijze verbonden met de 1 'Aquille. En daér is het te doen natuur lijk. Het stralende middelpunt van La Clusaz. Bijna 2,5 kilome ter hoog en voorzien van een zo'n behaaglijk hellingspercen tage, dat zelfs de middelmatige skiër voor even in de roes ver keert dat-ie het nou eindelijk kan. 'Les Rhodos', 'Cote 2000', 'Le Merle'\ de ene helling na de andere glijdt in driekwarts maat onder de ski's door en dan is daar aan het einde van 'La Rua- de' - midden in het dorp - na tuurlijk ook nog eens het feeste lijke, onder een dikke laag sneeuw liggende dorpsplein, waar iedereen, iedereen ont moet. Op bankjes, terrasjes, restaurantjes... Mont Blanc Om nooit meer weg te komen, maar ginds - nog meer naar het noordoosten - lonkt Les Chen- ons en het daarboven gelegen Massif de Balme. Vanochtend nog gesloten wegens lawinege vaar, maar een uurtje geleden 'vrijgegeven'. Is het daarom op l'Aguille plotseling een stuk stil ler geworden? De afdaling gaat dit keer door het Bois de la Motte. Wel mooi, niet comfor tabel. Af en toe een stukje glij den, veel marcheren en soms zelfs hijgend en zwetend in de visgraat-pas naar boven. Maar het smartengeld is hoog. Aan trekkelijker kan een skiberg niet zijn. Op de Balme, liggen tussen de 1300 en 2500 meter vijftien pistes - een trosje blauw, een pakketje rood en een streepje zwart - en allemaal zijn ze even breed als verrukkelijk. Boven dien is - op de col - het uitzicht op zijne majesteit de Mont Blanc onvergetelijk. Niets te mopperen? Nee, nau welijks. La Clusaz ligt verdacht laag natuurlijk (1040 meter) dus over de sneeuwzekerheid in het dorp zelf moet men zich maar niet al teveel voorstellingen ma ken. Ook behoeft de verbinding tussen Balme en l'Aguille ver betering. Maar als ze in La Clusaz doen wat ze beloven, wordt deze winter al de nagel- nieuwe Telécabine du Fernuy tussen Les Chenons en Cote 2000 in gebruik genomen. Ten slotte nog een waarschuwing voor wie in Le Grand Bomand wil gaan skiën: zorg dat je 's ochtends om kwart over acht 's keurig in de rij staat om de ski bus van kwart voor negen te halen, die om tien over negen stipt vertrekt. Want, hoe vervelend misschien ook, het 6 kilometer verderop gelegen Le Grand Bomand is best enig wachten waard. Ook al zijn de bussen er naar toe stampvol en zijn de haltes slecht te vinden. Vergelijk het aanzicht van Le Grand Bo maar met een kerstetalage van De Bijenkorf met daarin een recht - -toe-recht-aan skigebied, dat door veertig niet al te moderne liften wordt ontsloten. Soms koud (de stoeltjes naar Le La- chat in de vroege morgen!), heel af en toe lastig (de drukke en ijzige afdaling naar het dorp), maar voor de rest toch vooral plezierig en gezellig. Twee makkelijk te vermijden zwarte afdalingen, tien rooie en dertig blauwe; dat werk. Op 21 november wordt in Zwitserland na een bouwtijd van bijna 9 jaar de Vereina-autotreintunnel geopend. Deze bijna 20 kilometer lange 'Rollende Stras- se' loopt van Klosters (Prattigau) naar Lavin (Unteren Engadin) en bekort de reistijd van het tot nu toe min of meer geïsoleerde oosten naar de rest van het land (en omgekeerd) met anderhalf uur en meer. Vooral de bijna 2400 meter ho ge Flüelapass vormde zeker in de winter zo'n geduchte hindernis, dat voor de tocht tussen bijvoorbeeld Zürich en het in Zwitserland zeer populaire winter sportplaatsje/kurort Scuol op z'n minst vijf uur moest worden uitgetrokken. Met de ingebruikneming van de tunnel is die tijd teruggebracht tot nog geen drie uur. Een enkele reis Klosters - Lavin met de autotrein duurt 17 minuten en gaat 's zomers 27 Zwitserse francs kosten en 's winters 35 of 40 Zwitserse francs. Vakan tiegangers die een kaartje kopen via hun hotel in het Unteren Engadin krijgen in veel gevallen vijf franc korting. Met de ingebruikname van de Vereinatunnel (kosten 565 miljoen Zwitserse francs) blijft de Flüelapassweg in de winter ge sloten. Er wordt geen sneeuw meer ge ruimd. Verdere informatie over dienstre geling en speciale lijnen en dergelijke: telefoon (vanuit Nederland) 00.41.81.253.19.11 en/of e-mail verei- i na@rhb.ch. In Gouda wordt op 24 oktober onder de titel 'Goudse Geneug ten' weer een 'eetwandeling' gehouden. Op de tocht leidt een gids de deelnemers niet alleen langs tal van culturele en his torische bezienswaardigheden, maar ook wordt onderweg zo wel gegeten als gedronken in een aantal gerenommeerde res taurants. De rondgang begint om 12.00 uur in de Burgerhal onder het vermaarde stadhuis en eindigt om omstreeks 18.00 uur. Kosten: 90 gulden per persoon. Informatie: WV Gouda, Markt 27, Gouda, telefoon (0182).51.36.66. Sneeuwvakantieland Bij de Amsterdamse vestiging van Zwitserland Toerisme is ook dit jaar weer de geheel geactualiseerde 'Sneeuwvakantie- land-brochure' verkrijgbaar. In de 60 pagina's tellende gids wordt uitgebreid ingegaan op de wintersportmogelijkheden in het Alpenland waaronder niet alleen skiën en snowboarden wordt verstaan maar ook sleetje rijen, het beklimmen van be vroren watervallen, sneeuwfietsen (op ATB's) en vliegerzeilen. Verder is er veel informatie over onder meer nieuwe liften, materiaalhuuren alarmnummers. In een aparte bijlage staan gegevens over speciale arrangementen inclusief verblijf in ho tel of vakantiewoning. Het veelal gebrekkige Nederlands moet maar op de koop toe worden genomen. De brochure is te be stellen via telefoon (020).622.20.33 of e-mail: winter® Zwitserland.nl. Het vervelendste moment van reizen, vind ik de aankomst. Waar u een welkomstdrankje wacht, aangeboden door uw reisorganisatie. Gewerderrie. Als je nou nog zelf mocht kiezen. Maar nee, daar staan ze al. In een snikheet kamertje waarin we allen tezamen worden gedreven. Dienbladen vol kleurige glaasjes. Parapluutje, rietje, plastic roergerei en een drijvende kers die bij nadere beschouwing een zure bes zal blijken te zijn. Het wee-geurende sapje zeifis onveranderlijk zo zoet, dat de binnenkant van je wangen na de eerste slok spontaan tegen elkaar klappen. Maar je moet er bij zijn. Want dit is de gelegenheid waarop we kennis kunnen maken met Loes, onze hostess. Zij regelt de excursies en ook kan ze haar gasten bij problemen van dienst zijn. Komt mooi uit. Want het eerste probleem is er al. We hoeven geen drankje. We zijn doodmoe en we willen naar onze kamer. En wel zo vlug mogelijk. Samen met onze koffers die we ginds achter glas op een lorrie zien staan. Bijna schuilgaand onder dertig andere koffers. Helaas. Loes weet ons kamernummer nog niet. We moeten ons nog inschrijven bij de balie die net wordt bestormd door een groep Britten. Pas als die vertrokken zijn, krijt iemand een kamernummer op onze koffers die vervolgens naar onze kamer worden gebracht. Tegelijk met die andere dertig koffers dus. die op twintig andere kamers moeten zijn. Dat duurt minstens een uurtje of anderhalf, weet je uit ervaring. Als het er geen drie zijn. Dus neem je staand (stoelen zijn er niet nog een sipje van die smerige wangenklapper en luister je naar Loes die op samenzweerderstoon onthult dat zich op je kamer op de bovenste plank van de grote hangkast een roestkleurig kluisje bevindt waarvoor je een sleutel kunt huren die bij de balie tegen een extra bedrag als borg voor je klaar ligt als je straks je kamernummer noemt aan dat meisje met die blonde vlecht die perfect Nederlands spreekt maar dat is geen wonder want ze komt uit Leeuwarden enzoverderenzodoorblablabla. Na een dag skiën in een huilende wind bij tien graden onder nul, terugkeren in je met ijsbloemen bedekte caravannetje op de verder geheel lege wintercamping van Hochunterhosendorf. Zelfs ddt is leuker. Aerosmith In het MGM-park van Disneyworld in Orlando (Florida) is on langs een nieuwe achtbaan geopend. Grootste attractie van de nieuwe rollercoaster is niet alleen de enorme startsnelheid (binnen 3 seconden van 0 naar 96 kilometer), maar ook de speciaal door leden van de rockband Aerosmith gecompo neerde muziek. Deze klinkt gedurende de wilde, van loppings en kurkentrekkers vergeven rit (waarbij de G-kracht oploopt tot boven 4) uit 120 luidsprekers. De eerste 'ride' werd ge maakt door Steven Tyler en Joe Perry van Aerosmith. Ardennen Het Belgisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel aan het Kennemerplein in Haarlem heeft de openingstijden gewijzigd. De consument kan er alleen nog terecht van maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en van 16 tot 17 uur. Uiteraard blijft het mogelijk informatie aan te vragen per brief (Kennemerplein 3, 2011 MH Haarlem), per fax (023.534.20.50) via e-mail (belgisch.verkeersbureau® wxs.nl) of via de telefoon (0900.202.01.07). Werfenweng Wie het komende winterseizoen met de trein naar Werfen weng reist, mag na afloop van zijn vakantie zelf bepalen wat hij wil betalen. Het Oostenrijkse skidorpje wil skiërs op deze manier bewegen de auto thuis te laten. Als onderdeel van de 'deal' dienen de toeristen wel een beoordelingslijst in te vul len waarop met redenen omkleed moet worden ingevuld hoe ze tot hun prijs zijn gekomen. Het zogenaamde "fairprijs"-aanbod is geldig vanaf 4 december en kan bij de WV in Werfenweng worden geboekt. Informatie: Tourismusverband A-5453 Werfenweng, telefoon (vanuit Nederland): (0043).64.66.42.00. 1 FEITEN CIJFERS Plaats: La Clusaz/Le Grand Bomand Afstand van Amsterdam: 1080 kilometer. Met de auto: Di jon, Dole, Boug-en-Bresse, Bellegarde, N508 naar Anne cy, D909 naar Thönes, La Clusaz. Met de trein: Amsterda- m-Annecy en vandaar met de bus (32 kilometer) naar Saint Jean de Sixt (tussen La Clusaz en Le Grand Bor- nand). Met het vliegtuig: Amsterdam-Genève en vandaar met de bus (60 kilometer) naar Saint Jean de Sixt. Hoogte: 1040-2487 meter Liftinstallaties: 3 kabelbanen, 2 gondels, 24 stoeltjesliften en 67 slepers. Wachttijden: Kunnen in de dalstations flink oplopen. In de skigebieden gering. Totaal kilometers aan afdaling: 210 (waarvan 130 in La Clusaz) Ligging van de skipistes: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: In het algemeen licht tot middelzwaar. Kinderopvang: Bij de skischool (vanaf 3 jaar), de Club des Mouflets (van 8 maanden tot en met 4,5 jaar) en de Club des Champions (van 3,5 tot en met 6 jaar). Langlaufmogelijkheden: Ruim 125 kilometer (niet aaneen gesloten) zowel klassiek als skate. Door de relatief geringe hoogte van La Clusaz/Le Grand Bornand lijden de Loipen nog wel eens aan sneeuwgebrek zodat ze moeten worden gesloten. Verdere sportieve ontspanning: Wandelen, sleetje rijden (met en zonder honden), parapente, schaatsen, zwemmen (pas gerenoveerd overdekt centrum), raquette (sneeuw- wandelen), schaatsen. Prijspeil: 6-daagse skipas 825 francs (60+-ers en jeugd tot en met 14 jaar 635 francs). Pasfoto verplicht. Speciale W- V-arrangementen: een week in een appartement met 4 personen inclusief skipas is er vanaf 1016 francs per per soon; verblijf in een eenvoudig hotel inclusief half pension en skipas is er vanaf 2620 francs per persoon. Avondvertier: Vele mogelijkheden in meerdere bars (met I' Ecluse en Le Pressoir als de drukste) en talloze restaurants. Taal: Frans Bijzonderheden: Er rijden regelmatig gratis skibussen (na- vettes) tussen de dorpjes van het Massif des Aravis. Er is een wintercamping (Le Plan du Fernuy). Op slechts 30 kilo meter van La Clusaz ligt Annecy, dat door zijn stokoude centrum één van de aardigste stadjes is in de Haute Sa- voye. Meer informatie: Maison du Tourisme, 74450 Saint Jean de Sixt, Frankrijk, telefoon (0033).50.02.78.79 of het Maison de la France, Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam, tele foon (0900). 112.23.32 (1 gulden per minuut).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27