Everse na nog geen jaar weg bij Sparta IOK-Hannover RC Amerika loopt weer warm voor honkbal k TOO von BEfflmELEO Sport AZ kan thuis weer niet winnen Sparta-spelers verrast door vertrek Ballanger ongenaakbaar op sprint ositie van Ruud Hesp ij Bar^a op de tocht J ZATERDAG 23 OKTOBER A.S. Sl Europa Cup Rugby Timman blijft alleen op kop ijonr.EVEENJan Timman is in de vijfde ronde van het VAM- schaaktoernooi een stap dichter in de buurt van de eindover winning gekomen. Vandaag heeft Timman tegen Darmen Sad- rëkasov genoeg aan een remise voor minimaal een gedeelde loemooizege. Alleen Judit Polgar kan eventueel nog voor een ferrassing zorgen. De Hongaarse moet dan in de laatste ronde jiet wit winnen van Karpov. Larsson maanden uitgeschakeld j^r.ow Henrik Larsson zal hoogstwaarschijnlijk de eindron- levan EURO 2000 volgend jaar in Nederland en België moeten nissen. De Zweedse international heeft zeker zes maanden no- igom te herstellen van een dubbele beenbreuk, die hij don- Ierdagavond met zijn club Celtic tijdens een duel voor de UEFA ;up in Lyon opliep. Larsson brak de linker kuit- en scheenbeen ioen hij met zijn schoen in het gras bleef steken bij zijn jacht op rerdediger Serge Blanc. De Zweed onderging een operatie in iet ziekenhuis van Lyon en vloog enkele uren later met de ploeg terug naar Glasgow. Sampras niet naar Stuttgart juttgart Pete Sampras heeft zich teruggetrokken voor het ennistoemooi van Stuttgart, dat maandag begint. De 28-jarige inierikaan, derde op de wereldranglijst, heeft nog teveel last een blessure. Eerder liet hij de US Open lopen. Enkele we geleden meldde Sampras zich eveneens af voor het toer- in Basel. lax wint bij ADL [varenbeek De zaalvoetballers van Bax hebben goede zaken >daan. De Voorhouters wonnen in Hilvarenbeek met 4-3 van DL Copy. Hierdoor staat de ploeg vijfde in de hoogste afdeling. Irote man was Kees van Tongeren die eenmaal scoorde en teemaal Herman van Marwijk in stelling bracht. Dennis throevers maakte het kwartet goals vol. De kracht van Bax leek het sterkst vlak voor rust, toen in enkele minuten een 0-2 jiterstand werd omgebogen in een 3-2 voorsprong. landbalsters gelijk tegen Spanje hiedam De Nederlandse vrouwenhandbalploeg heeft giste- n tijdens de derde wedstrijd van het Hollandtoernooi niet mnen winnen van Spanje. In een aantrekkelijke wedstrijd am Oranje uiteindelijk niet verder dan 23-23. Eerder deze eek verloor Oranje van Roemenië en won het van China. Ne- rland speelt vandaag tegen Rusland. Morgen wordt het toer- loi afgesloten met een duel tegen tegen Polen. chalke blijft na zege in subtop wkfurt Schalke 04 heeft zich gisteravond door een 2-0 zege H Eintracht Frankfurt steviger in de subtop van de Bundesliga 4 nesteld. Wilmots en Asamoah maakten de doelpunten voor ploeg van trainer Huub Stevens. Hansa Rostock was op eigen d te sterk voor Arminia Bielefeld: 2-1. Arvidsson tekenden de beide doelpunten. Bij de bezoekers uit Bielefeld viel de derlander Waterink een kwartier voor tijd in. Hij zag zijn ieggenoot Meissner acht minuten voor tijd voor de aanslui- g zorgen. eiden Atletiek op EK in Portugal Het vrouwenteam van Leiden Atletiek komt vanmiddag in het Europees Kampioenschap wegatletiek. Miranda onstra, Monique Bruins, Gemma van Nijnanten en Brigitte tting lopen ieder vijftien kilometer in en rond het Portugese elona* henk van den boom tot voor kort prijkte de zende kop van Ruud Hesp ote billboards overal langs orp laanse wegen om de pro- m van een groot winkelbe- j^laan te prijzen. De 34-jarige irlandse keeper was een ile meest gevierde voetbal- an Spanje. Sinds een paar n echter is zijn open lach 7 iderd in een zorgelijke ach. Want het ziet ernaar at er een bruusk einde is men aan zijn tweejarige ^jjre. Bovendien lijkt zijn onder de lat al te zijn op- Barga's tweede keeper greep dinsdagavond in 'embley-stadion tegen Ar- KE zijn kans met beide han- kM lan. Ruud Hesp kon giste- niet anders dan ruiterlijk ven dat zijn concurrent 'prachtige partij' had ge ld. sp is al een paar weken meer degene die hij was. dat gaf hij recent zelf toe. ït om een tijdelijke inzin- aat, of omdat de doelman inger tegen de druk be- I is, is moeilijk te zeggen. I is dat trainer Van Gaal, 'oorzitter Nunez erg hard pen toen Hesp een maanden geleden wilde k of zijn contract volgend lordt verlengd. De lauwe KAMPEER-WINTER RUITERSPORT 10$ 1-53 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef janet van dijk, 071 -5356463 alkmaar AZ heeft gisteravond voor eigen publiek opnieuw niet kunnen winnen. De Alkmaarders wer den tegen Heerenveen gestraft voor het missen van een aantal opgelegde mogelijkheden en verloren met 0-1. Het enige doelpunt kwam op naam van Denneboom in de 62ste minuut. Aan de treffer ging een fout van verdediger Buskermolen van AZ vooraf. Op het moment van het doelpunt had AZ de wedstrijd allang moeten beslissen. De Alkmaarders waren voor eigen publiek de betere ploeg en zetten Heerenveen vanaf het begin onder druk. AZ kreeg in de eerste helft drie goede mogelijkheden. Ook na de hervatting ging AZ op weg naar de openingstreffer. Huiberts was in de 58ste minuut dichtbij een doelpunt. Zijn kopbal werd door verdediger Holm uit het doel gewerkt. Op de foto komt John Bosman te laat, omdat Thomas Holm van Heerenveen de bal net heeft weggekopt. FOTO ANP 'Zowel in het belang van de club als van mij' De aanvaringen met voorzitter Jan Bossink, technisch directeur Leo Steegman en de Raad van Advies hebben bij Sparta tot een breuk geleid met Jan Everse, die zelf zegt zijn ontslag te hebben ingediend als trainer van de Rotterdamse voetbalclub. „Zowel in het belang van Sparta als van mij", benadrukt de opmerkelijk opgeluch te Everse. rotterdam piet ocks Het bestuur noch Everse wenst nader in te gaan op de proble men, die zich het afgelopen jaar met de trainer voordeden. ,,We hebben afgesproken dat we in houdelijk daarover niet naar buiten treden", luidt de verkla ring van Jan Bossink, die zegt de stap van Jan Everse te be treuren. „Het komt voor mij ook onverwacht, want wij heb ben nooit over ontslag gespro ken. Ik vind het jammer." Na Hans van der Zee, vorig jaar december, is Jan Everse de tweede trainer die onder het bewind van Jan Bossink voortij dig vertrekt. Everse, die van FC Zwolle kwam, heeft het in Rot terdam nog geen jaar uitgehou den. „Zo'n beslissing", zei Bos sink, „neem ik niet alleen. Die wordt door het gehele bestuur genomen." Daarmee gaf Bossink aan dat het Sparta-bestuur wel degelijk achter het vertrek van Everse zit. „En zoiets doet altijd pijn. Maar laten we ervan uitgaan, dat het zo niet zal doorgaan. Omdat het veel geld kost? Bossink: „Dat weet ik nog niet. Daarover moeten met Jan Ever se nog afspraken worden ge maakt." De situatie was onhoudbaar geworden, nadat ook technisch directeur Leo Steegman afgelo pen week Everse loslippigheid verweet. De technisch directeur vond dat hij te veel de nadruk legde op de noodzaak van ver sterkingen, hetgeen in zijn ogen het vertrouwen van de spelers groep niet ten goede kwam. Zo hamerde Jan Everse voortdu rend op de komst van een doel man, die in zijn ogen de con currentie moest aangaan met Roland Jansen. „Hij pakt geen punten voor de ploeg", luidde zijn grootste grief in de richting van de doelman, die hij tevens een gebrek aan voetballende kwaliteiten verweet. De rode kaart afgelopen zondag tegen AZ noemde Everse een spre kend voorbeeld. Volgens het bestuur ging de trainer daar mee te ver. Everse toonde zich niet ver heugd met de komst van doel man Frank Kooiman, reserve doelman bij FC Utrecht. „Dat is een tweede keeper", consta teerde hij. „Ik wil geen tweede keeper, ik wil een concurrent van Jansen." Waarmee hij aan gaf geen hoge dunk te hebben van de voormalige doelman VW en FC Utrecht. Hij wilde Henk Timmer van FC Zwolle, maar aan hem hing een prijs kaartje van een miljoen gulden. Volgens Everse was er nog geld over van de verkoop van Kew Jaliens aan Willem II. Ever se: „Er is veel minder geld aan spelers uitgegeven dan is bin nengekomen. En heeft het be stuur niet gezegd, dat de af koopsom voor Jaliens niet ge herinvesteerd zou worden om het elftal te versterken? Het is mijn taak om Sparta zo sterk mogelijk te maken, maar voor lopig is alleen Richard Elzinga gehaald. En alleen ik word aan het eind van het seizoen beoor deeld op het aantal punten, dat Sparta heeft behaald en niet de voorzitter of de technisch direc teur. Niemand anders! Het is mijn plicht, ook ten opzichte van de supporters, om spelers aan te trekken, die Sparta ster ker kunnen maken." Van die plicht is Everse nu af. rotterdam sjoerd bootsma BERLUN DPA/RTR reacties hadden voor hem een teken aan de wand moeten zijn. Zeker is dat vanaf het begin van de competitie de prestaties van Hesp niet daverend meer zijn. De drie goals die hij tegen Numancia moest incasseren waren voor Van Gaal de drup pel die de emmer deed overlo pen en hij zette de Catalaan Ar- nau in het doel. „Hesp is al ge ruime tijd niet erg in vorm", zei de trainer kort voor de wed strijd tegen Arsenal. „Ik heb het een tijdje aangezien, want het kan gebeuren dat een keeper een tijdelijke inzinking heeft." Afgezien daarvan is het dui delijk dat de Barga-directie al langer rekening houdt met een vernieuwing van het keepersbe stand. Het is vrijwel zeker dat de Franse doelman Dutruel het volgende seizoen overstapt van de Spaanse ploeg Celta naar Barcelona. In dat geval heeft de club vijf keepers tot zijn be schikking. Hesp zelf heeft een paar maanden geleden te ken nen gegeven dat hij zijn con tract met twee jaar verlengd wil zien in plaats van één, zoals hem door Barca is voorgesteld. Hij heeft toen gedreigd op te stappen, aangezien hij volgens eigen zeggen genoeg aanbie dingen had. Onder meer Itali aanse clubs zouden belangstel ling hebben getoond. De 28-jarige Frangaise Felicia Ballanger is gister avond tijdens de WK baan in Berlijn voor de vijf de achtereenvolgende keer sprintkampioene ge worden. Ze won in twee manches (11,949/11,689) van de Australische Michelle Fer ris. Ook vorig was Ballanger te sterk voor Ferris. Het brons was voor de Canadese Tanya Dubni- coff. Zij won van de Chinese Wang Yan. Ballanger start vandaag ook als de grote favo riete op de 500 meter. Ze was de de laatste vier jaar al de beste van de wereld op dit onderdeel. Duitsland veroverde het goud op de ploegen- achtervolging. Het viertal Fulst, Becke, Bartko en Lehmann won in 4.01,144 van olympisch kampi oen Frankrijk (4.03,965). Rusland werd derde ten koste van titelverdediger Oekraïne. De spelersgroep van Sparta heeft verbaasd ge reageerd op het vertrek van Jan Everse. De meeste voetballers zagen het afscheid van hun trainer niet aankomen, omdat de resultaten niet dusdanig slecht waren dat de positie van de oe- fenmeester in het geding was. De plaats van Everse wordt voorlopig ingenomen door zijn assistent Dolf Roks. Mourad Mghizrat kwam al een tijd niet meer in aanmerking voor een plaats in de favoriete elf van Everse. „Nu heb ik op de lijst gezien dat ik weer bij de groep zit. Nieuwe ronde, nieuwe kansen, nieuwe prijzen, zal ik maar zeggen." Frank Kooiman kwam in een vreemde situa tie terecht. De doelman was niet de eerste keus van Jan Everse om in een vacature te voorzien, maar werd desondanks door Sparta voor drie jaar vastgelegd. De keeper en de oud-trainer hebben elkaar dan ook niet de afgelopen dagen gesproken. „Ik weet niet of het vertrek van Ever-- se met mijn komst heeft te maken. Daar gaat het mij ook niet om. Ik kom om te voetballen." Sieme Zijm was één van de spelers die wél op voorspraak van Jan Everse werd aangetrokken. De middenvelder, toen nog eigendom van AZ, werkte vorig jaar enige maanden met de trainer samen bij FC Zwolle. „Ik had het niet verwacht en ik vind het ook jammer. We waren toch goed bezig en het lag niet aan de resultaten. We zul len als groep op de ingeslagen weg moeten ver der gaan." Ook Fuad Usta is 'gehaald' door Everse. Hij vindt het 'ontzettend jammer' dat de trainer is opgestapt. Begrip voor diens besluit heeft de middenvelder wel. „Het speelt al van vorig sei zoen, heb ik begrepen. Het heeft nooit echt ge boterd tussen hem en het bestuur." Volgens Bram Marbus zijn er 'alleen maar verliezers'. En Anders Nielsen beseft dat het moment van ver trek van een trainer nooit gelegen komt. „Wij zijn professionals en moeten die knop omdraai en. Tegen Roda en AZ zat het even tegen, maar wij moeten tegen Fortuna ons van onze goede kant laten zien." Braves en Yankees strijden om titel 'beste team van het decennium SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN ^Vanavond 20.00 UUR oef de europese rugbysfeer bij DIOK nk® idereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover CBR/3 Octoberhal) new york pim van esschoten Het Amerikaanse profhonkbal beleefde vorig jaar een diepte punt. Het was gewoon saai met die dominante New York Yan kees, de kijkcijfers waren de slechtste ooit. Een jaar later zit Amerika weer aan de buis ge kluisterd. De finale om de Na tional League tussen Atlanta Braves en New York Mets werd een thriller, in de American League laaide het vuur tussen de traditionele rivalen Boston Red Sox en Yankees op. En de kijkcijfers schoten omhoog, de beste sinds stakingsjaar 1994. En het mooiste moet nog ko men. Vanavond beginnen Yankees en Braves in Atlanta aan de World Series, met als inzet de wereldtitel én de titel Team of the Decade. Een eretitel die de Braves al lang in bezit hadden moeten hebben. Het team van mediagigant Ted Turner begint aan zijn vijfde World Series in de jaren negentig. Het won al leen in 1995. Nee, dan de Yan kees. Twee finaleplaatsen (1996, '98), twee keer winst. Het beste team van het de cennium. „Leuk voor pers en publiek, maar de spelers zijn daar echt niet mee bezig", zegt Robert Eenhoorn, die tot 1996 bij de Yankees speelde en zelfs twintig duels voor de hoofd macht uitkwam. Dezer dagen is hij in Amerika om voor Canal+ commentaar te geven. Het jaar waarin Eenhoorn de Yankees verliet, was ook het seizoen waarin de opmars van het team van Joe Torre begon. Een wonderlijke jaar, waarin ei genaar George Steinbrenner ex treem veel dollars spendeerde aan transfers, veelal tijdens het seizoen. Een jaar ook, dat ein digde met winst in de World Se ries op de Braves. Die titel kwam vooral Joe Torre toe, de manager van de Yankees. „Een aparte man", zegt Eenhoorn, die nog onder hem speelde. „Hij is de baas over de spelers, routiniers én rookies. Hij heeft het respect, Lucky 10, trekking 22 vrijdag oktober: 2 - 3 - 23 - 32 - 40 - 41 - 45 - 49 - 54 - 57 - 58 - 61 - 72 - 74 - 75. (Onder voorbehoud) VOETBAL Eredivisie. AZ Heerenveen 0-1 (0-0). 62 Denneboom 0-1 Scheidsrechter Jol. Toeschouwers 7 148 Gele kaart Bosman, El Hadrioui, Huiberts (AZ), Pahlplatz en Jensen (Heerenveen). Duitsland, Bundesliga Rostock - Bielefeld 2-1, Ein tracht Frankfurt - Schalke '04 0-2 HANDBAL Schiedam. Hollandtoernooi Nederland Spanie 23-23 (9-9), Rusland - China 31-24 (11-9), Roemenië - Polen 23-24 (13-10) Stand: 1 Polen 3-6, 2. Roemenie 3-4, 3. Nederland 3-3, Spanje 3-3,5. Rusland 3-2, China 3- Darwin Mannen, vriendschappelijk Australië - Duits land 2-1 (1-0). Keulen. Vrouwen, vriendschappelijk. Duitsland - Zuid- Korea 1-0(1-0) PAARDENSPORT Monterrey. CSI. Springconcours 1,50 m: 1 Lansink (Ned) Nissan High Valley Z 0 strafpunten, 49,63 secon den, 2 Rodngo Pessoa (Bra) Gandim Uanos 0-50,20. 3 Veiliger (Zw.) Calvaro V 3-56,23 Honderden inwoners van Atlanta staan in de rij voor kaartjes voor de World Series die dit weekeinde van start gaan. omdat hij altijd rustig en eerlijk is. Als het team slecht speelt is hij dezelfde als wanneer wordt gewonnen. En dat is de Major League vaak anders, dan keren coaches zich bij verlies tegen de spelers." Joe Torre mag een baken van rust worden genoemd in de woelige zee, die New York is. „Bij de Yankees is mèer druk, dan bij welk team dan ook. Niet alleen door het publiek en me dia, ook door eigenaar Stein brenner zélf wordt altijd druk uitgeoefend." Eenhoorn kan het illustreren met een voorbeeld. Steinbren ner, niet onomstreden in de Major League, contracteerde voor het seizoen 1996 Joe Torre en vroeg daarna z'n oude ma nager Buck Showalter of hij niet nog een jaartje wilde aanblij ven. In zijn autobiografisch boek werkje Chasing the Dream ver haalde Joe Torre twee jaar te rug, dat hij eigenlijk dacht dat zijn tijd in de Major League voorbij was. Tot dat telefoontje van Steinbrenner kwam. Ieder een raadde het Regular Joe af om onder die vreemde snuiter van een Steinbrenner bij de Yankees aan de slag te gaan. Torre deed het toch. Nooit was hij als speler of manager ver schenen in de World Series, laat staan dat hij de titel won. Zeker, manager zijn in New York - zijn geboortestad - was een groot ri sico, maar ook de mooiste kans zijn droom te doen uitkomen. En nu, drie jaar later, zit hij steviger dan ooit in het zadel. De kracht van Joe Torre's Yan kees? Eenhoorn: „Het basis team is in de loop der jaren de zelfde gebleven. Met jongens als Joe Girardi, Bemie Williams, Tino Martinez en David Cone. Ze hebben hun belangrijkste spelers weten te behouden." Maar dat geldt ook voor de Braves. Net als de Yankees be schikt-manager Bobby Cox over vier pitchers, die tot de besten in de Major League behoren. Bovendien beschikken beide teams over veel slagkracht. „Elk foutje kan daarom fataal zijn", aldus Eenhoorn. „Dat geeft spanning in het veld." „De Braves moeten het voor al hebben van hun sterke pit ching." Eenhoorn schat die 'ietsje' beter in dan die bij de Yankees. „De relievers zijn aan elkaar gewaagd, al zijn de long relievers bij de Braves net even beter." Details, die in de ogen van Eenhoorn het verschil kunnen gaan maken. Maar over de vraag wie de World Series '99 gaan winnen, twijfelt hij geen moment. „De Yankees. Ze heb ben zoveel jongens waarvan je op aan kunt. De slagmannen bij de Braves hebben nog wat te bewijzen. Die van de Yankees hebben al zo vaak laten zien dat ze de druk aan kunnen." (Kaz) - Judit Polgar (Hon) 0-1 Stand: 1. Timman 3 1/2,2. Polgar 3, 3. Karpov 2 1/2 4, Sadvakasov 1 Open-groep. Achtste ronde Berelovic (Oek) - Goerev 'i, (Bel) 1/2-1/2, Neverov (Oek) - Kasimdzhanov (Rus) 0-1. Barsov (Oez) Van den Doel (Ned) 1/2-1/2, Tivjakov (Rus) Werle (Ned) 1-0, Reinderman (Nedl Bosboom (Ned) 1-0, Golosjapov (Oek) Gofshte.n (Isr) 0-1, Po- dgaets (Oek) - Brodsky (Oek) 1/2-1/2, Hendriks (Ned) Cifuentes (Ned) 0-1, Blees (Ned) Markus (Ned) 1-0, Westennen (Fin) - Jens (Ned) 1/2-1/2 Stand aan kop: Goerevitsj. Van den Doel, Kasimdzhanov 6, 4. Nevercv Berelovic, Remderman, Gofshtem 51/2. TENNIS Lyon. Mannen. Achtste finales: Kafelnikov (Rus/1) - Larsson (Zwe) 7-5 7-5, Kuerten (Bra/3) - Ferreira (ZAf) 7-6 6-3. Kwart finales: Hewitt (Aus) - Tillstróm (Zwe) 6- 3 7-6, Gustafsson (Zwe) - Tarango (VSt) 7-6 4-6 6-4, La- pentti (Ecu/6) - Kuerten (Bra/3) 5-7 6-4 7-5 Moskou. Vrouwen Kwartfinales: Tauziat (Fra/4) - Huber (Dui) 6-4 6-3, Van Roost (Bel/5) - Halard-Decugis (Fra/3) 6-1 4-6 6-1, Ray- nd (VSt) - Sugiyama (Jap) 6-" i(lta) 1-6 6-4 6-3. 3 7-5, Schett (Dos) - Fa- Houston. Mannen Tweede ronde: Kempes (Ned) - Way ne Black (Zim/2) 7-5 6-3, Caratti (Ita) - Verkerk (Ned) 4- 6 7-5 3-0 opgave Bratislava. Vrouwen. Kwartfinales Mauresmo (Fra/1) WIELRENNEN Ferris (Aus) - Wang Yan (Chn) 2-0 Firu Ie. Ballanger - Ferr.s 2-0 Om de derde plaats Dubmcc - Wang Yan 2-0. Ploegenachtervolging, halve finales: Frankrijk w.v. Oe kraïne, Duitsland w Rusland Finale: Duitsland w.v Frankrijk 4.01,144 (Duits record) - 4,03.965 Om de derde plaats: Rusland w v Oekraïne Sprint: Kwarttinaies Fiedler - Nothstein 2-0. Rousseau Bourgam 2-0. Gane - H.ll 2-0, Tournant - Pokcrny 2-0 Indeling halve finales: Fiedler - Tournant, Rousseau Gane

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25