Alkemade moet zijn goudmijntje koesteren Votte: 'Ik ben geen lafaard' Sport Lugdunum? ATERDAG 23 OKTOBER 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 |n Leiden en wijde omstreken zit een aantal water- pologrootmachten; De Zijl/LGB en LZ 1886 in Lei- jen, AZC in Alphen en Donk en Gouwestaete in de Goudse regio. Maar uitgerekend Alkemade, wat prestaties betreft tot voor kort toch een onbeteke nende vereniging, is hofleverancier als het om jeugdintemationals gaat. Volgens jongerenbonds- (oach Peter van den Biggelaar is dat minder opmer kelijk dan het lijkt. „Ze zijn bij Alkemade zo slim ge- Leest om een goede coach met een duidelijke visie op de jeugd te zetten. Dat lijkt voor de hand liggend, maar bij de meeste clubs werkt het betere kader al leen met senioren." Die 'goede coach' is Jim van Es. Onder zijn leiding nerd anderhalfjaar geleden het meisjesteam van Al- lemade, dat nu de basis vormt van het vrouwen-ze- iental, Nederlands kampioen. Hij bagatelliseert zijn agen inbreng en spreekt uiterst lovend over zijn loormalige pupillen. „Het feit dat er nu zo'n hele roede lichting staat, berust voor een groot deel op jeval. Met Heidi Elsgeest en Bernadette Roeloffs en ik acht jaar geleden begonnen. Zij hebben een aar zwemvriendinnen bij de club gehaald, enthou- iast gemaakt en vervolgens op sleeptouw geno- oen. Door hun karakter en overtuiging zijn ze sa- oen zo ver gekomen. Ze hebben er heel veel tijd en nergie in gestoken. Met wedstrijden en zwem-, po- i-en kringtrainingen erbij, zijn ze bijna elke dag in juw. Wat is er voor een trainer nou mooier dan iet een stel talenten werken, die ook nog eens hard allen werken. Daarin schuilt hun kracht." Ie centrale ruimte van sportcentrum De Twee- prong in Roelofarendsveen heeft met palmboom- es, gekleurde verlichting en rieten stoeltjes meer eg van een mediterraan café dan van een Holland- t kantine midden in de provincie. Alleen geven de imen uitzicht op een sportzaal, een tennishal en tn overdekt zwembad in plaats van zonovergoten itte stranden. Met de haren nog nat van het Joorwater puffen vijf jonge vrouwen uit aan een (el in een hoek. Twee bestellen er een frikadel spe- aal, niet echt voer voor topsporters, de anderen mden het bij een AA'tje. Het gesprek gaat over idpakken. Die worden door waterpolosters versle- n als banden van raceauto's. De kledingsponsor «ft een nieuwe lading toegezonden maar de ma- blijken te groot. Dat krijg je wanneer tengere 16- 17-jarigen bij de breedgeschouderde senioren tkomen. i Heidi Elsgeest haar snack heeft verorberd en Jim n Es komt ter sprake, dan blijkt dat de trainer wel- gelijk een enorme invloed op het succes heeft ge il. „Hij is heel emotioneel. Van Es kan ontzettend vallen maar ook complimenten uitdelen. En hij et precies hoe ver hij bij ieder van ons kan gaan. j heeft mij bijvoorbeeld zo ver gekregen, dat ik me n beetje schaam als ik een training moet missen, denk dat ik nooit recreatief zou kunnen poloën." itis deze instelling die door zowel Van den Bigge- ir, Van Es als de huidige trainer Wilco van der euvv wordt geroemd. „Vergis je niet, het gaat hier it om topsport. Jongeren willen zo veel en er is kzo veel afleiding en daarom is het zo knap dat deze groep, waarin echt ook wel eens wrijving was, de neuzen dezelfde kant op staan", aldus Van Es. Na de verrassing van het behalen van de nationale titel, kon het met het jeugdteam twee kanten op. De speelsters zouden kunnen uitwaaieren en hun kwa liteiten bij andere, hoger uitkomende clubs verder ontwikkelen. Of de toch al ingespeelde groep zou bij elkaar kunnen blijven in een poging bij de senioren naar de hoofdklasse door te stoten. Aangezien het niet om een willekeurige clubje meiden ging, maar om een innig team dat jarenlang waterpololief en - leed deelde, werd voor dat laatste gekozen. En dat is niet zonder gevaar, ondanks de aanstelling van een oud-international in de persoon van Van der Zeeuw als trainer. Van Es: „We hebben ze tot nu toe binnen de deur weten te houden, ondanks dat ze van alle kanten worden benaderd door andere clubs. De druk zal alleen maar groter worden als promotie uit de huidige tweede klasse uitblijft. Dan zullen de be teren waarschijnlijk de verleiding niet kunnen weer staan om naar een andere vereniging te gaan. En dat zou toch doodzonde zijn, maar aan de andere kant ook onvermijdelijk." Van den Biggelaar is het daar roerend mee eens. Zijn hart zegt hem dat zijn leerlingen uit Alkemade, die hij een keer per week in het zwembad van de KNVB in Zeist traint, beter bij elkaar kunnen blijven. „In de topsport is geen plaats voor sentimenten. Als je stimuleert dat ze bij elkaar blijven, krijg je van de verenigingen op het hoogste niveau weer het verwijt dat je ze in hun ontwikkeling tegenhoudt. Daarom is het zo ontzettend belangrijk dat ze uit die tweede klasse komen en het liefst binnen een a twee jaar daarna samen de stap naar de hoofdklasse kunnen maken. Dan bestaat er voor zeker twee van hen zelfs de kans op een plaats in het nationale team. Er zit dus een hachelijke tijd aan te komen, waar ik me zorgen over maak." Aan het hoektafeltje in de Tweesprong giechelt het vijftal wat over vriendjes en schoolonderzoeken. Door hun opgewektheid lijkt het alsof Elsgeest, Roeloffs, Rianne Hogenboom, Marian Wesselius en Heieen Schoo onwetend zijn van het naderende on heil. Er zijn al wel wat fricties, maar die bestaan uit het vrijaf krijgen van school voor trainingen (bij het Leidse Bonaventura lukt dat wel, bij de Veense Jo hannes de 23ste mavo gaat dat stroever) en dat sommige ouders problemen hebben met het feit dat ze hun dochters zo weinig zien. Dat valt in het niet bij de angst om binnen afzienbare tijd uit elkaar te vallen. Daar blijken ze zich toch terdege van bewust. Heidi Elsgeest, wiens oudere zus Debby wel bij Al kemade vertrok en nu bij Donk speelt, zegt; „Ik denk dat we allemaal zoiets hebben van: samen proberen de hoofdklasse te bereiken en wie weet is er dan voor een enkeling een plaatsje in Oranje weggelegd. Maar als dat om wat voor reden niet lukt dan wordt het tijd voor moeilijke keuzes." Die lastige en misschien onvermijdelijke afweging wordt ook nog eens beïnvloed door de waardering die de groep krijgt in de eigen leefomgeving. Bij het behalen van het jeugdkampioenschap, was het feest in het dorp en zat de burgemeester op de tribune. „Maar voor de rest gaat alle aandacht, ook van sponsors, zeker in zo'n kleine gemeenschap uit naar Wilco van de Zeeuw en het vrouwenteam van Alkemade. Vanaf links: Brenda Hogenboom, Rianne Hogenboom (voorgrond), Monique Nugteren, Heidi Elsgeest, Bernadette Roeloffs, Sylvia van der Meer (voorgrond), Miriam Wesselius en Heieen Schoo. Alleen Nugteren en Van der Meer zijn geen jeugdintemationals evenals Daniëlle Wesselius die op de foto ontbreekt. Jorien Bongers staat ook niet op de foto maar behoort weer wel bij Jong Oranje. foto taco van der eb het voetbal", ervaart Van Es. Roeloffs: „We werden nationaal kampioen maar zelfs het plaatselijke huis- aan-huis-blad vergat ons gewoon. Zo gaat dat hier. Balen." En Van der Zeeuw voegt daaraan toe: „Ze hebben hier niet door dat er iets bijzonders aan de hand is, maar binnen de club zijn ze erg enthousi ast." Vooralsnog is er geen vuiltje aan de lucht en ver loopt de race van het Veense goudmijntje richting vaderlandse top voorspoedig. Na drie duels staat Al kemade met zes punten op een gedeelde eerste plaats, al moet de strijd met de directe concurren ten nog worden uitgevochten. Verder staat in 2000 een jeugd EK op het programma gevolgd door een WK voor waterpolosters onder de twintig jaar. Van der Zeeuw is ronduit optimistisch over het bereiken van de doelen, zoals de stappen richting hoofdklas se. „Wat snelheid en felheid betreft, moeten ze nog bijleren en fysiek moeten ze ook zeker nog groeien. Op de foto lijken het misschien allemaal tengere meisjes, maar als je hun gestalte vergelijkt met nog maar een paar maanden geleden dan zie je toch al een groot verschil. Echt, de hoofdklasse in drie jaar, dat gaan we hier beleven." roelofarendsveen loman leefmans liner staat onder druk bij FC Utrecht Wotte is morgen toe aan i9ste wedstrijd op de bank "C Utrecht. Het is mis- zijn laatste, want in Gal- lard is het schavot weer f lin gereedheid gebracht, ex-trainer van FC Lisse en (Den Haag voelt zich onder gezet. Niet zo zeer door de malloten die hem vorig ;inde na de 4-1 nederlaag '"'in Maastricht stonden wachten, als wel door 'de ibare onderstroom' bin- iiiis. Hij merkte het al toen met 12 punten uit 5 ijden hoog op de rang- tond, maar er vervelend gedaan over de speeltrant. voeding gegeven aan de Ik wist gewoon: ze zit- wachten op een serie resultaten. Men wrijft die kringen nu in de ja, meer zeg ik daar ver. Wie ben ik om het or- ?am van FC Utrecht aan ak te stellen? Ik ben de maar. Mijn taak is het ie uit deze spelersgroep te en als dat niet lukt, moet arop worden afgerekend, het is een te simpele en lelling van zaken om altijd iner van alles de schuld te De hoeveelste ben ik die Utrecht onder vuur ligt? inde? Dat kan toch geen meer zijn." i viel me op dat de stem- na MW heel snel om- Soms vermoed ik ophit- Van mensen die op mijn uit zijn. Ik heb het idee ze goed uitkomt nu het Hinder gaat. Het is vooral ïikkelijk voor de spelers, er die met trillende knie- spelerstunnel uitlopen. Ik oen ik voor FC Utrecht te- het geen gemakkelij- izou worden. Er valt hier svel iets te zeuren. In no an het cynisme de kop en. Het negativisme dan een enorme lading, andere kant kun je hier genieten als het mar- Het publiek heeft ons eren naar een overwin- tageschreeuwd. Ik heb brieven gekregen en tarnen. Een fan beloofde hij speciaal voor mij een *k zou ophangen. Ik m verteld dat hij wel niet d Se zou zijn." kan goed relativeren, ik thuiskom staan er Het schavot staat weer eens klaar in De Galgéwaard. Ditmaal voor trainer Mark Wotte. twee kinderen op me te wach ten en dat vind ik net even be langrijker. Maar ik trek me dit allemaal wel aan. Ik werk me kapot voor deze club. Ik had ook de handdoek in de ring kunnen gooien. Mijn schouders ophalen en zeggen: geef de poen maar, ik ben weg. Maar zo steek ik niet in elkaar. Ik ben geen lafaard. Ik vind het jam mer dat Hans van Breukelen nog steeds zijn visie moet be vechten binnen de organisatie en 'dat ook ik kennelijk niet van iedereen het vertrouwen geniet. Het sterkt me wel om er juist vol tegenaan te gaan." „Ik heb een goed gesprek ge had met de spelers. We hebben elkaar de waarheid gezegd en ik zal daar rekening mee houden. Ik word gesteund door de tech nische staf en de technisch di recteur. En het bestuur heeft me nog niet ontslagen. Ze zijn niet tevreden met nul uit vier, maar dat ben ik ook niet, dus is dat begrijpelijk. Ik heb dinsdag een aantal vragen beantwoord, waaruit zij concludeerden dat er nog steeds een basis is om verder te gaan. De opdracht luidt: probeer het tij te keren, het liefst zo snel mogelijk." „We zijn profs, we worden goed betaald, we moeten er dus alles aan doen om het tij te ke ren. Ik heb de nadruk gelegd op speelse elementen in de trai ning. Sommige spelers verwe ten mij dat ik te veel tactische trainingen gaf. Me te veel fo custe op de komende tegen stemder. Dat heb ik me aange trokken. Ik ben gedreven in het klaarstomen van een ploeg voor de wedstrijd. Sommige spelers vinden dat fijn, anderen wor den daar liever een dag voor de wedstrijd pas mee geconfron teerd. Het is de kunst een mix te vinden. We moeten vooral plezier krijgen in trainen en voetballen. De druk wordt steeds groter, maar we moeten niet overdrijven. Het is nu net of we op een degradatieplaats staan, terwijl we toch echt twaalf punten hebben." „Ik houd van aanvallend voetbal, maar je kunt toch niet 'sturm und drang' spelen als je daar de spelers niet voor hebt? Mijn aanvallers willen dat we meer de nadruk leggen op aan vallen, mijn verdedigers willen dat we de nadruk leggen op verdedigen. En dan is er nog de clubvisie: strijd leveren, zo snel mogelijk de bal in het straf schopgebied van de tegenstan der pompen. Ik mag de realiteit niet uit het oog verliezen. Tegen MW hebben we geprobeerd om een stuk gewaagder te voet ballen. Ging niet. Achterin één- op-één spelen bleek levensge vaarlijk. Je zet wel druk, je cre- eert wel kansen, maar de coun ters vlogen ons om de oren. Mijn ploeg is nog niet toe aan zo'n speelwijze." Als er geen vertrouwen meer was had ik al lang mijn koffers gepakt. We zijn alleen Michael Mols kwijt. Ik kan me voorstel len dat onze supporters teleur gesteld zijn over het voetbal in balbezit, maar het is en blijft schipperen. Ik heb geen pure vleugelspitsen en Marinus Dijk huizen heeft de pech dat hij on voldoende wordt ondersteund omdat John de Jong niet in vorm is. Aan mij de taak om daar zo snel mogelijk verande ring in te brengen. En dat gaat me lukken als ik' de ruimte krijg" „De keuze is aan de toe schouwers. Ik hoop alleen dat ze de ploeg zullen ondersteu nen, want juist nu zijn we ge baat bij de twaalfde man. Als ik als Kop van Jut wordt gebruikt, dan moet dan maar. Ik heb een brede rug en een dikke huid." Lugdunum, vorig jaar gedegradeerd uit de eerste klasse, bezet dit seizoen met drie punten uit zes wedstrijden de voorlaatste plaats. Trainer Rob Beunder kondigde afgelopen maandag na het verlies van zijn ploeg tegen VELO in deze krant maatregelen aan. Beunder voelde zich in de steek gelaten door zijn spelers en tevens een roepende in de woestijn. Rob Beunder, drie dagen na zijn emotionele betoog: „Het is niet verstandig nu uitspraken te doen. Dat kan je pas doen als je veilig bent en ik heb nog 16 wedstrijden te coachen. Ik moet mijn best doen om Lugdunum niet te laten degraderen. In mijn hele leven als coach ben ik niet gedegradeerd. Vorig jaar was de eerste keer. Ik kan weinig doen. Iedereen weet dat Lugdunum een goede amateurvereniging is - amateur met grote letters. Ik ga maatregelen nemen, maar ik moet het eerst aan de jongens vertel len en dat gebeurt pas volgende week. Afgelopen dinsdag hebben ze een gesprek gehad waar ik niet bij was. Ik hoop dat daar wat uitgekomen is." Kees van Tongeren, aanvoerder van de Kikkers: „Het is geen geheim dat we kwa.liteit tekortkomen. Er zijn een paar jongens bijgekomen en we dachten dat we het redelijk voor elkaar hadden. Het leek dat we als team sterker waren geworden. Maar misschien verwachten we wel te veel. Er zijn veel jongens bij die van een lager niveau komen. Tijdens een wedstrijdbespreking wordt gevraagd of iedereen het snapt en dan doet niemand zijn mond open. Maar in het veld komt dan ineens niemand zijn af spraken na. Het gebeurt ook dat spelers wegvallen door blessures, zoals Henk de Cler. Maar ik begrijp niet dat er jongens te laat ko men, die daardoor niet in de basis worden opgesteld. Als je twee minuten te laat komt, kan je ook tivee minuten te vroeg komen. Dinsdag hebben we gepraat en we zijn er redelijk uitgekomen. Ik heb bepaalde dingen aangegeven en daar werd op gereageerd, zij het lauwtjes. Er moet wat gebeuren, want ik ben ook 32 jaar en niet meer staat om iedereen op sleeptouw te nemen. Ik wil graag positief blijven, maar Ton de Rooij en ik drinken al een paar jaar de gifbeker leeg. En het beeld van de derde klasse? Daar kan ik niet meer tegen. Elftalleider Koos van Egmond: ,Als ik die jongens op de training zie; dan gaat het er hartstikke fel aan toe tijdens een partijtje. Op zondag zie je daar niets van terug. Het zijn moeilijke tijden, ook vooreen elftalleider. Ik weet maar al te goed wat er kan gebeuren. Kijk maar naar Roodenburg. Dat is tekst gertjan van geen doodzonde en het moet niet dezelfde kant op gaan.foto. archief Ron van Poelgeest, voorzitter van Roodenburg, dat in korte tijd van de eerste naar de vierde klasse afzakte: Bij Roodenburg was er nogal wat aan de hand. Zowel met de spe lersgroep als op bestuurlijk niveau. Wij hebben het tij niet kunnen keren. Lugdunum heeft altijd een trouw kader gehad, dat de club steunt. Ze zouden pas een probleem hebben als daar de klad in komt. Bart van Leeuwen, voorzitter van UVS dat in het verleden vaak is beschuldigd van het ronselen van spelers bij de buurman: „Het is niet te hopen dat ze verder wegzakken. Ik sta echt niet te juichen en zeker niet omdat het de buurman is, maar ik kan er niets aan doen. Het zou me juist plezieren als er in Leiden twee hoofdklassers zijn. Kijk maar naar de Bollenstreek, waar zes hoofdklassers in een straal van tien kilometer zitten. Het is overi gens niet zo dat het met Lugdunum per definitie slecht gaat, om dat het eerste niet goed draait. Al weet ik uit eigen ervaring dat het doorwerkt binnen je vereniging. Wij halen trouwens niets weg bij Lugdunum. Nou ja oké, Menno Ooijendijk is naar ons toegeko men. Dat zal altijd blijven, wij raken weer spelers kwijt aan de Bollenstreek-clubs. Ooijendijk wilde wel eens kijken of hij het hoofdklasse-niveau aankon. Albert Kalkman - trainer van DSO dat tweede staat in derde klasse - bracht Lugdunum drie seizoenen geleden naar de eer ste klasse, maar werd een jaar later bedankt voor bewezen diensten: „Ik denk dat ze toen een fout gemaakt hebben. Ik had, met Wil Henskens als hulptrainer en Koos van Egmond, de zaak aardig op de rails. De achterliggende oorzaak van mijn vertrek weet ik niet, maar er werd verteld dat ze elke twee jaar een andere trainer wil den. Vreemd, want Fer Nij huis zat er vijfjaar. De continuïteit haal je er zo wel uit. Wat nu gebeurt heb ik een beetje aan zien komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23