'Laatste gebouw op boulevard zwaarder' Kopers kasteelmuurhuizen willen eindelijk wonen Duin Bollenstreek SPRINGTIJ Enige supermarkt op Bosplein weer open Skeelerbaan Lisserbroek dichterbij Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 39,95 ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 chef roza van der veer. 071 -5356451plv - chef n wanrooy. 071-5356452 Hillegomse vrienden naar Katwijk katwijk De Stichting Vrienden van Oud Hillegom gaat zich op vrijdag 29 oktober verdiepen in de geschiedenis van Katwijk. In een dialezing komen onder meer de visserij en de Katwijkse schilders aan bod. Op zaterdag 6 november volgt een excursie naar het Katwijks museum. Opgeven kan bij R. Bijwaard, Prins Bernhardstraat 53 of J. Loerakker, Parallelweg 177 in Hillegom. Lesavond Volksdansgroep Katwijk katwijk De Volksdansgroep Katwijk organiseert op woensdag 3 november de jaarlijkse open lesavond. Dit jaar staan Braziliaan se klanken centraal. Gastdocente Hanna Onatli is gespeciali seerd in de dansen uit dit Zuidamerikaanse land. De lesavond is ook voor niet-leden van de groep toegankelijk; zij betalen f 7,50. PLaats van handeling is Zalencentrum Tripodia, Hoornesplein 155 te Katwijk. De zaal gaat open om 19.45 uur, de les begint om 20.00 uur. Voor informatie en opgave: tel. 071- 402 6075 of 071- 402 8977. Line-dansavond in Lisserbroek iisserbroek' De North Hill Country Dansclub organiseert op za terdag 6 november een line-dansavond in het dorpshuis in Lis serbroek. De bijeenkomst, met live-muziek van de Heidense countryband McVille, is voor leden te bezoeken voor 10 gulden. Niet-leden zijn ook van harte welkom; zij betalen f 12,50. De zaal gaat open om 200 uur, de dansavond begint om 21 uur. Man rijdt verkeerslicht uit de grond hillegom Een 58-jarige dronken automobilist uit Rijswijk heeft gistermorgen in de Leidsestraat in Hillegom een verkeerslicht uit de grond gereden. Bij politiecontrole bleek dat hij bovendien zijn auto niet had verzekerd en dat hij nog een boete van 395 gulden had uitstaan. De man betaalde zijn boete, waarna hij met proces-verbaal kon vertrekken. Weer parkeerboetes in Sassenheim sassenheim De politie heeft gisteren tijdens een parkeercontrole in het centrum van Sassenheim 26 bekeuringen uitgeschreven. De controle had plaats vanwege de druk bezochte koopavond. 'Dit houdt ons dag en nacht bezig Lidl wil de laagste prijs bieden katwijk peter blok oon ie Katwijkse winkelcentrum Ulosplein hoeft het vanaf voensdag niet langer zonder ipermarkt te stellen. Discoun- Lidl, een soort Aldi, opent dag namelijk officieel zijn m euren. Lidl neemt op het Bos- de lege plek in van Cl000 anderhalve maand geleden ide oodgedwongen zijn super- tuiz ïarkt moest sluiten, wi „We zijn er klaar voor", zegt enk Brands, directeur van Lidl ederland. „De verbouwingen van de oorspronkelijke win- echt de onze te maken zijn liji chter de rug." De officiële opening van de erste Lidl in de Duin- en Bol- 2 nstreek gaat volgens Brands Lat datief rustig' verlopen. „Wij geen supermarktketen die ierlei acties houdt die de klant llimi iteindelijk toch zelf betaalt. gaan enkel en alleen voor laagste prijs. Met die opzet innen we ons geen acties per- itteren." nieuwe Lidl heeft ruim e v fij De tebel let ophalen van grofvuil aat in Lisse geld kosten, verd deze week bekend. Was het tot nu toe dan ratis? Volgens Hans van Zijl wel. 800 producten in de schappen, terwijl de gemiddelde super markt 10.000 artikelen aan biedt. „We hebben in principe alles wat iemand op zijn bood schappenlijstje heeft staan", garandeert Brands. „Maar wij hebben geen tien merken jam, maar alleen ons eigen merk. El ke Lidl heeft een 'basispakket' aan kruidenierswaren, aardap pelen, groente en fruit, zuivel en verpakte vleeswaren. Vlees is slechts in zeer beperkte mate aanwezig." De Lidl komt in de plaats van de Cl000. Die moest eind au gustus noodgedwongen dicht. De directie van het levensmid delenconcern Schuitema was niet tevreden over de lage om zetten (die ver achterbleven bij de omzet van het gemiddelde ClOOO-filiaal van 200.000 gul den) en het te kleine oppervlak van de winkel (450 vierkante meter in plaats van de door Cl000 verlangde 1000 vierkante meter). De nieuwe Lidl opent woens dag zijn deuren om 8.30 uur. maruke den hollander De kopers van de 24 kasteelmuurwo- ningen en 5 villa's die aan de rand van landgoed Calorama in Noordwijk Bin- neh moeten verrijzen, zijn het wach ten beu. Ze willen eindelijk wel eens wonen. Bovendien zijn ze bang door verder oponthoud op kosten te wor den gejaagd. „Half december lopen onze koop overeenkomsten en hypotheekoffertes af', vertelt Cees Vermaas, een van de toekomstige kasteelmuurbewoners. „Met het afsluiten van nieuwe con tracten zal per huisgezin al gauw enke le tienduizenden guldens gemoeid zijn. Met daarbij nog eens het risico dat je voor je hypotheek wellicht duur der uit bent. Of dat de aannemer de gelegenheid aangrijpt om de kooprijs te verhogen. Eén gezin is het eigen huis al kwijt en een ander moet al boe te gaan betalen." De kopers waren er allemaal vanuit gegaan dat na de zomer de bouw zou beginnen. Vermaas: „Wij vragen ons af wanneer de bezwaarmakers, die het plan al enkele jaren vertraging hebben bezorgd, eindelijk eens een punt zet ten achter alle tijdrovende procedures. De gemeenteraad is al lang akkoord met het plan. Al vijf keer hebben offici ële instanties, variërend van de ge meente tot monumentenzorg en de staatssecretaris aan toe, positief geoor- - deeld over de aanpassing van het Straks alleen nog maar stenen, landgoed. Wat willen ze nu nog meer. Wanneer is het nu eindelijk eens ge noeg geweest", vragen Vermaas en de andere kopers zich af. „Het houdt ons onderhand dag en nacht bezig", zegt hij. Niet langer wil len de toekomstige Caloramabewo- ners langs de zijlijn blijven. Ze bundel den de krachten in de belangengroep 'Nieuwe bewoners Goudenregen straat/De laBassecour Caanstraat'. Ze schreven een brief naar de bestuurs rechter die in hoger beroep de kwestie Calorama moet beoordelen. „We héb ben de rechter gevraagd ons, bij de be oordeling van de zaak, ook als partij te zien. Wij worden immers door al het oponthoud ernstig gedupeerd", aldus woordvoerder Vermaas. De groep zocht ook contact met de tegenstanders van de woningbouw op tracten heeft laten tekenen terwijl van een bouwvergunning nog helemaal sprake was." Verhalen dat het gaat om wurgcon tracten, verwijst Vermaas naar het rijk der fabelen. Ook ontkent hij dat er al fikse aanbetalingen zijn gedaan aan de bouwer. Vermaas: „Er zullen wel wat ongebruikelijke regeltjes in de over eenkomsten staan. Dat we bijvoor beeld toestemming moeten vragen aan de eigenaar van het landgoed als we op het dak moeten zijn. En dat We aan de achterkant, die aan het land goedpark grenst, geen dakkapel mo gen zetten. Ik heb er begrip voor dat eigenaar baron Taets van Amerongen op die manier zijn privacy wil bescher men. Wij gaan daar als kopers mee ak koord. Dat is onze zaak - wat anderen ervan vinden doet er niet zoveel toe. Voor- en tegenstanders hebben de afspraak na de rechterlijke uitspraak opnieuw met elkaar om de tafel gaan. Vermaas hoopt stiekem dat de be zwaarmakers nog op andere gedach ten komen. „Ga niet rekken om het rekken. Dat is wat wij hen duidelijk hebben willen maken. Want dan is el ke partij verliezer", aldus Vermaas. Calorama. Dat zijn buurtvereniging De Kwekerij, de Natuur- en Vogelvereni ging Noordwijk en de groep 'Schwarz' (directe buren van het landgoed). Elke mogelijkheid om het plan aan te vech ten werd tot nu toe door de bezwaar makers benut. Hun grootste grief te gen de komst van de woningen is de aantasting van het bos en de natuur - hele kwestie, maar de bezwaren puur het behoud van natuur in de dorps kern tot doel hebben. Die dreigt steeds meer versteend te raken. Koster: „Wat je nu ziet als je door de Goudenregen straat loopt, is een massa groen. Straks alleen nog maar stenen." Plugge vindt het, net als de natuur- vereniging, onaanvaardbaar dat dom- waarden op het landgoed. Maar ook weg groen wordt ingeleverd, zonder dat het achterliggende park straks aan het oog van de wijk is onttrokken. De tegenstanders prijzen het initia tief van hun wellicht toekomstige bu ren om eens kennis te maken. „Het is een open en goed gesprek geweest", zeggen P. Koster van De Kwekerij en J. Plugge die namens de groep Schwarz deelnam. Beiden benadrukken dat het nooit om personen is gegaan in deze dat er een alternatief tegenover wordt gesteld. De vrees is ook dat als een deel van het bos wordt gerooid, de rest van de kwetsbare begroeiing door weersinvloeden eveneens naar de filis tijnen gaat. „Wat er moet gebeuren om het bouwplan voor de buurt aan vaardbaar te laten zijn?". Koster moet er even over nadenken. „Wij willen het op dit moment gewoon helemaal niet. Maar we weten niet of we dat kunnen blijven volhouden. Is dat niet zo, dan moeten we kijken of er andere opties zijn, waarbij aan onze wensen tege moet wordt gekomen. Minder wonin gen bijvoorbeeld, met open stukken ertussen, zodat het achterliggende park deels in het zicht blijft". Voorlopig is het wachten echter op de uitspraak van de rechter. „Het is heel belangrijk hoe een onafhankelijk rechter oordeelt", meent Plugge. De betrokkenen willen niet zeggen of ze hun verzet staken als de uitspraak van de rechter in hun nadeel uitvalt. „Dan beraden we ons opnieuw." Koster: „Natuurlijk is het jammer voor de ko pers dat ze hierin verzeild zijn geraakt. Ze zijn gewoon gefopt door bouwbe drijf A. van der Wiel, die ze koopcon- Schorsingsverzoek van aannemer Van der Wiel noordwuk Aannemer Van der Wiel hoopt schot in de zaak te krijgen met het schor singsverzoek dat hij bij de rechtbank heeft ingediend. Wordt dat toegewezen dan kan, vooruitlopend op de uitspraak in de beroepszaak en de afhandeling van de noodzakelijke vergunningproce dures, al snel begonnen worden met de bouw. Of de schorsing wordt verleend zal naar verwachting in november be kend worden. Koster verwacht dat echter niet. „De rechter weet ook dat als de bouw eenmaal begonnen is, dat moeilijk weer terug te draaien is. Ook als later mocht blijken dat daar een aanleiding toe is." peter groenendijk De financiering van de volgend jaar te bouwen skate- en skeelerbaan in Lisserbroek is voor een groot deel rond. Na het vinden van een zesde hoofdsponsor heeft de IJsclub Lisserbroek on geveer 200.000 gulden bij elkaar. De totale kos ten van de baan bedragen 240.000 gulden. „Het gaat ontzettend goed", zegt Cok van Beek van de ijsclub. „Eerder hebben wij al flin ke steun gehad van particulieren en van de ge meente, die 100.000 gulden heeft bijgedragen. Nu blijken ook fondsen en bedrijven mee te willen werken." Volgens Van Beek gaat het om een bijzondere baan. „Het wordt veel meer dan een baan waarop iedereen wat aan kan romme len", legt hij uit. „Zo willen wij een skateschool oprichten waar iedereen voor weinig geld kan leren skaten of skeeleren. Dat komt de veilig heid natuurlijk ten goede." Kinderen tot en met 15 jaar zullen gratis toegang krijgen tot de baan. „Oudere bezoekers moeten we een bijdrage vragen", zegt Van Beek. „Maar daarvoor krijgt men wel toegang tot een prachtige baan, ver van verkeer, veilig en goed verzorgd." Op vrijdag 5 november maakt de ijsclub be kend wanneer de baan precies geopend wordt. „Maar dat-ie er komt staat vast", aldus Van Beek. „We hebben nog een aardige periode om sponsors te zoeken, en die laatste 40.000 gulden komen er zeker." Particulieren en bedrijven die willen bijdragen kunnen contact opnemen met Cok van Beek, tel. 0252- 413457. zat de wereld simpel in el- Dingen die verstandiger efensie), efficiënter (wegen) eerlijker (justitie) gebeuren je ze aan de overheid over- die liet je aan de overheid en daar betaalde je belas- voor. Je had ook nog de ca lorie verheven zaken waar iedereen het nut van inziet. .s van onderwijs en riolering e n it besloten dat het maar be- van bovenaf kon worden ge leld. elke mode komt een eind, ook overheden zijn al een ije uit de mode. En als ze er zijn, dan spelen ze marktje. resultaat is bekend. De post er tegenwoordig een week de trein rijdt binnenkort ien nog tussen Schiphol en isterdam. ch gooien ze er in Lisse nog schepje bovenop, voor kort kwam de grofvuil- daar elke maand langs, ndig geregeld, zou je zeggen, ereen betaalt een heffing, en boel wordt netjes opge- md. Maar als het aan het col- ligt, gaat dat veranderen, straks nog van zijn grofvuil nl, moet bellen. En betalen, gulden of dertig per keer. per kuub, daar zijn ze nog i uit. Maar één troost: als je zelf naar de vuilstort brengt, jet gratis, f gens wethouder Hans van wordt hiermee afvaltoeris- en zwerfvuil tegengegaan, klinkt raar, maar hij is bril- die Hans. Want wat krijg je Noordwijk dreigt een museum van gemiste kansen te worden, vindt Ton van Rijnberk van De Combinatie. Het klinkt mooi, maar het is treurig. Want hij heeft gelijk. In Bronsgeest is nog geen paal geslagen, in de Kerkstraat is het de hele week maandagochtend, en op de Koningin Wilhelminaboulevard ligt pas één nieu we steen. Die ligt al twee jaar te wachten op een kunstwerk. Er kwam een prijsvraag aan te pas, er liggen drie ontwerpen klaar, maar de gemeente wil pas toestemming geven als ze weet wat ze met de rest van de boulevard wil. Hij zal er dus nog wel een paar jaar zo bij liggen. En voorlopig is het een goeie plek om af te spreken voor een rondleiding door het Museum van Gemiste Kansen. Misschien met Ton als gids? foto dick hogewoning straks? Alle Lissenaren brengen hun oude fietsen en konijnen hokken zelf weg. Of ze gaan op zoek naar het adres van die ene dwaas die dertig piek betaald heeft en storten hun puin daar. Dat geeft misschien op twee plaatsen wat drukte in het dorp, maar het geeft ook een heleboel rust. Voor de vuilniswagen, bij voorbeeld. En voor de vuilnis mannen. En niet te vergeten voor degene die Hans heeft aangenomen om de telefoon aan te nemen en de rekeningen van dertig gulden te versturen. Big Brother saai? - Ik heb ze deze week elke dag gezien. Je hebt wel gelijk. ZeLzit- ten alleen maar te lullen. - Ja, en ze luisteren niet naar el kaar. Ze denken dat hoe meer je zwetst, hoe populairder je wordt. Maar het gaat nergens over. En ze dóén ook niets. Wat gebéurt er nou helerfiaal? - Weet je hoe dat komt? Die mi crofoons. Als ze jou een micro foon geven, blijf je ook lullen. - Nee, dat is het niet. Het zijn gewoon veel te veel dezelfde ty pes. Zat er maar een allochtoon tussen. Of een intellectueel. Dit is één pot nat. Of hooguit twee potten nat. Een paar doen het louter voor het geld, en de rest die kickt op de aandacht en de roem. - Of ze vinden het gewoon een mooi spelletje. - Ze hebben niets beters te doen. Mensen zonder hobby's zijn het. Neem nou zo'n Ruud. - Nee, Ruud is leuk. Dat is juist de enige leuke. Hij heet trou wens eigenlijk Gerard, wist je dat? - Zie je wel, je wordt nog bela zerd ook. Maar Ruud, of Ge rard, is niet leuk. Ja, hij doet geen vlieg kwaad. Maar wat doet-ie nou eigenlijk wel? - Nou ja, hij bedoelt het goed. - De bedoeling deugt bij geen van allen. - Jij bent wel heel negatief, hoor. Waarom volg je het dan? - Ik volg het ook niet echt. Al leen als er gekozen moet wor den. Maar volgens mij is ook dat afgesproken werk. - Tuurlijk, bijna alles wordt ge manipuleerd. Maar van de week bijvoorbeeld hadden ze slaande ruzie. En dót was echt. - Koos en Victor weer? - Koos? Victor? Waar héb jij het over. Er zitten helemaal geen Koos en Victor in. - Die zitten er al duizend jaar in, man. Waar heb jij het over? Trouwens, ik heb je van de week helemaal niet gezien in Noordwijk. job de kruiff Op de plaats van het vervallen hotel Helmhorst, wil eigenaar L. van Wijk een appartementencomplex met kleine horecagelegenheid bouwen. Omwonenden zijn daar tegen. foto wim dijkman Gemeente Noordwijk tegenover Stichting Noordwijkse Zuidduinen den haag/noordwijk De Noordwijkse Koningin Astridboulevard mag best ein digen met een wat zwaarder bouwwerk. Dat vinden al thans de gemeente, de provincie en eigenaar L. van Wijk die op de plaats van het voormalige hotel Helmhorst een hotel- en appartementencomplex wil neerzetten. Kroon mocht de bebouwing ter plaatse ongeveer 37 meter breed zijn, tegen 25 meter aan de rest van de Astridboulevard. Voor precedentwerking hoeft dan ook niemand bang te zijn, vindt Bel. Alleen voor Helm horst gelden de afwijkende voorschriften. Daarmee kan op de plek waar nu een totaal ver waarloosd voormalig hotel staat, de boulevard een mar kant einde (of begin) krijgen. Namens de bezwaarmakers betoogde C. Schinck dat het be stemmingsplan tot doel heeft het karakter en de openheid van de bestaande bebouwing te handhaven. „En het is toch ge denkwaardig dat deze in 1883 door een landschapsarchitect ontworpen wijk behouden is gebleven." job de kruiff De Raad van State in Den Haag behandelde gisteren het ver zoek van enkele omwonenden, verenigd in de Stichting Noord wijkse Zuidduinen. Die probe ren de wijziging in het bestem mingsplan die het bouwplan mogelijk moet maken tegen te houden. Advocaat N. Bel wees na mens Van Wijk op een Kroon- besluit uit 1986, waar de nu voorgestelde wijziging van het bestemmingsplan op voort bouwt. Destijds werd gedeelte lijk goedkeuring onthouden aan het bestemmingsplan 'Zuidduinen', omdat Helm horst teveel in zijn bouwmoge lijkheden werd beperkt. Van de Sinds 1982 gelden maxima van 25 meter breedte en 12 me ter hoogte aan de bebouwing van de Astridboulevard. En hoewel het nieuwbouwplan uit twee delen bestaat, gaat vol gens Schinck de gewenste openheid erdoor verloren. De bebouwing loopt op de begane grond namelijk wél over de vol le breedte. Bovendien meent de Stichting Noordwijkse Zuiddui nen dat de extra ruimte die de Kroon aan Helmhorst gunde, te maken had met de destijds be oogde hotelfunctie. In het hui dige plan is sprake van niet meer dan zeven hotelkamers en daarmee vervalt dat argument, vinden de bezwaarmakers. Met luchtfoto's probeerde de gemeente nog aan te tonen dat Helmhorst ook nu al een 'zwaarder aangezet' pand is dan zijn buren aan de boule vard, maar Schinck bestreed dat. Staatsraad De Vries liet nog niets los over hoe hij tegen de- kwestie aankijkt. Hij doet over enkele weken uitspraak. .akenh over h jdens 30.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19