mJ Oude Rijnstromen draagt Panman voor als dijkgraaf D66 Jacobswoude pleit voor slechter wegdek I Rijn Veenstreek Verdriet om vertrek van broodbezorger aïuTTfiy TTff hTu«K M cnmrrrirTiifl Koopwoningen in trek in Hazerswoude-Dorp Gemeente wil maar dertig huizen rond dorpsplein Hoogmade! w Ei Bi ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 Nil twee nachten afgesloten alphen aan den run» Om wegmarkeringen te kunnen aanbrengen wordt de Nil tussen Alphen en Bodegraven binnenkort twee nachten afgesloten. In de nacht van 27 op 28 en 28 op 29 okto ber is de Steekterweg niet toegankelijk voor verkeer. De afslui ting begint beide keren om 21.00 uur en duurt tot uiterlijk 6.00 uur. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. Darts en bazaar bij Westerhaven alphen aan den run» Darters kunnen vanavond meedoen aan een toernooi in het Alphense buurthuis Westerhaven. De wed strijden beginnen om 20 uur. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden. Volgende week zaterdag is er van 10-14 uur een bazaar. De opbrengst daarvan komt ten goede aan nieuwe activiteiten van het buurthuis. De toegang tot de bazaar is gratis. Westerha ven ligt aan de Emmalaan 45. Kameleon-jubilarissen gehuldigd hazerswoude-runpukZangroep Kameleon heeft vier jubilaris sen in het zonnetje gezet. Tijdens een concert in Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk overhandigde burgemeester Boelen van Rijnwoude gisteravond oorkondes aan de soliste Ageeth van de Rovaart, Lia Wallaart, Bea Schellingerhout en Ger van Luijk. De twee eerstgenoemden zijn 25 jaar lid van de zanggroep, de an dere twee dertig jaar. Voor het concert dat Kaméleon samen met een Duits shantikoor gaf, was de belangstelling zo groot dat de organisatie 75 extra stoelen moest neerzetten. Grundel vrij van asbest oude wetering De asbestdeeltjes in de bodem van de Grundel in Oude Wetering zijn verwijderd. Begin september bleek dat de achtertuinen van enkele huizen in de nieuwbouwwijk veront reinigd waren met stukjes asbest. De gemeente Alkemade be sloot voor de verwijderingskosten op te draaien, omdat de grond al vervuild was toen zij het tien jaar geleden kocht. Voor die tijd had een tuinbouwbedrijf er zijn stek. jacobswoude tim brouwer de koning de De enige oppositiepartij meente Jacobswoude pleit voor slech ter wegdek. In haar algemene be schouwingen op de begroting voor het jaar 2000 doet de eenmansfractie van D66 het voorstel om duur wegenon- derhoud uit te stellen. Een slechte weg werkt volgens de Jacobswoudse demo craten de verkeersveiligheid in de hand. Ook maakt het de omgeving er schilderachtiger op. De wens van de oppositiepartij om Hoogmade met een rotonde bij het Zuideinde te verrijken, duikt ook op in de beschouwingen van collegepartij Gemeentebelang. Die partij stelt daar naast voor om in Woubrugge een der de rotonde aan te leggen bij de Ou- dendijkseweg. Rotondes zijn in de vi sie van Gemeentebelang goed, veilig en voordelig. Het CDA daarentegen wenst geen rotondes tegen elke prijs. In plaats van de aanleg daarvan in Hoogmade hebben de christen-demo craten liever een invoegstrook op de Willem van der Veldeweg en de Heren weg tussen Leimuiden en Rijnsater- woude. Ook over de hangcontainer voor de jeugd in Hoogmade oordelen de Ja cobswoude politieke partijen verschil lend. D66 en Gemeentebelang be schouwen het experiment met de hangplek bij de voetbalvelden van MMO als mislukt. Het CDA wil daar entegen nog een poging wagen. Afgaande op de beschouwingen te kent zich in Jacobswoude een duidelij ke meerderheid af voor de plaatsing van windmolens. Zowel het CDA als Gemeentebelang, samen goed voor tien van de vijftien zetels, zijn voor stander van een windmolenpark in de Vierambachtspolder. Ook het gebruik van zonnecollectoren en warmtepom pen moet de gemeente propageren, vindt het CDA. Alle partijen hangen een matiging van de onroerend zaakbelasting (OZB) aan. Gemeentebelang waarschuwt voor een verschuiving van lasten van bedrijven naar huizenbezitters. De WD pleit voor lastenverlichting voor alle ingezetenen. De Zalmsnip moet volgend jaar geheel ten goede komen aan alle huishoudens in de gemeente. Van de liberalen mag de markt in Lei muiden verdwijnen. Tevens waar schuwt de WD voor een leegloop uit Jacobswoude. Met de bouw van 120 huizen kan de gemeente volgens haar voorkómen dat jongeren naar Alphen aan den Rijn en Nieuw-Vennep ver huizen. Gemeentebelang neemt in zijn be schouwingen stelling tegen gemeente lijke herindeling. De partij pleit voor kleinschaligheid, onder meer op de manier waarop de Klankbordgroep Hoogmade dat nastreeft. In Woubrug ge moet het winkelcentrum De Bate hof groter worden. Om de Woubrugse voetbal- en biljartvereniging die uit hei ambitieuze Plan 2000 zijn gestapt tege moet te komen heeft Gemeentebelang investeringssubsidies en een eenmali ge bijdrage over. Ook opent de partij een slotoffensief tegen de 'monsterlijke' pergola die als gevolg van de aanleg van de hogesnel heidslijn en de verbreding van rijks- weg A4 bij Hoogmade kan opdoemen Zo'n constructie noemt Gemeentebe lang eeuwig zonde voor het Groene Hart. Een verlengde tunnel moet komst bieden. Waarnemer Vink grijpt naast functie watersclwp Johannes Panman uit Lelystad wordt zo goed als zeker de nieuwe dijkgraaf van het waterschap De Oude Rijn stromen. De vertrouwenscommissie draagt hem uit 44 sollicitanten voor. Nummer twee staat Chris Vink uit Lei muiden, die al negen jaar heemraad van De Oude Rijn stromen is. De verenigde vergadering stemt maandag avond over de twee kandidaten. marieta kroet Auphtg. Leo Cvtftijh ■rlubke. Jon. Libel Mensen die deze weken bij Stoutenbeek komen, geloven hun ogen niet als ze de prijskaartjes zien. En dan hebben we het niet over gele genheidskoopjes, maar over meubels van bekende merken. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. stoutenbeek leubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Volgens voorzitter Warmerdam van de vertrouwenscommissie ligt het in de lijn der verwach tingen dat de nummer één de nieuwe dijkgraaf wordt. De offi ciële benoeming komt uitein delijk van de Kroon, maar dat is in de waterschapswereld slechts een formaliteit. Panman volgt per 1 maart Dick Kemp op die met pensi oen gaat. Hij wordt dijkgraaf in het gebied dat wordt begrensd door Nieuwkoop, de kust, Leid- schendam en Alkemade. Vol gens Warmerdam was de ver trouwenscommissie het er una niem over eens dat vanwege zijn grote bestuurlijke ervaring Panman de geschiktste kandi daat was. De 54-jarige akkerbouwer be kleedde diverse fulltime be stuursfuncties bij landbouwor ganisaties in Flevoland en Friesland. Hij was onder meer voorzitter bij de Landbouw Maatschappij Friesland-Flevo land en IJsselmeerpolders. In 1995 werd hij voorzitter van de overkoepelende landbouworga nisatie voor Flevoland en Fries land (FLTO). Met de waterschappen is hij ook bekend. Panman is plaats vervangend dijkgraaf geweest van het waterschap Flever- waard. Verder was hij bestuurs lid van een accountants- en ad viesbureau en van het Europe an Agriculture Trade Centre. Hij stopte met zijn bestuursta ken toen hij in het voorjaar van 1998 manager werd bij een agrarisch project in Rusland. Hij runde op enkele tientallen kilometers van Moskou een 4000 hectare groot gemengd agrarisch bedrijf. Eerder dit jaar is hij weer teruggekomen uit Rusland. Panman wil nog niet reage ren op zijn aanstaande benoe ming. „Ik ben best verguld, daar mankeert het niet aan. Maar voordat ik een reactie geef, moet de Verenigde Verga dering een besluit nemen. Ik wacht daarom maandagavond rustig op een telefoontje." voerde de afgelopen weken met acht sollicitanten een gesprek. Twee van hen bleven uiteinde lijk over. Volgens voorzitter Warmerdam is het wettelijk verplicht om twee kandidaten voor te dragen. Hij erkent dat het zuur is voor de interne kan didaat Vink om als tweede te eindigen. „Maar dat is het ook voor alle andere sollicitanten. Johannes Panman uit Lelystad, de nieuwe dijkgraaf van het waterschap De Oude Rijnstromen. foto archief Wel is plezierig dat Vink bij de voordrachten staat." Vink, die tevens wethouder is in Ja- Gerrit van der Klugt stopt na 20 jaar Een zware week breekt aan voor de Alphenaar Gerrit van der Klugt. En als het eenmaal zaterdag 30 oktober is, weet hij dat hij de hele dag op trillende benen loopt. Na bijna 21 jaar afscheid nemen van zo'n 260 gezinnen in Rijnsaterwoude, Leimuiden en de 's Molenaars- buurt in Alphen aan den Rijn valt hem niet gemakkelijk. Al die jaren heeft hij ze voorzien van het dagelijkse brood. Al lang beschouwden zijn klanten hem niet meer alleen als brood bezorger. Tekenend is de uit spraak van klant Tini van Koll van de Lindelaan in Leimuiden: „Hij is geen bakker, hij is geen broodbezorger, hij is mijn tweede zoon." Het is half tien in de ochtend. Koffietijd. Van der Klugt (48) heeft er al een paar uur brood bezorgen opzitten en weet dat de koffie bij Van Koll bruin is. Dat weet hij al bijna 21 jaar. Buurvrouw Wil Koster komt ook en het is een gezellige boel. De stemming verandert als Koster een kaart uit een enve lop pakt en een zelfgemaakt ge dicht voorleest. Een greep: Met pijn in ons hart nemen we af scheid van jou. Neem van ons aan Gerrit dat we veel van je houden." Haar stem trilt als ze doorgaat: „Je had ook een luis terend oor voor ons allemaal. Vreugde en verdriet. We konden alles delen en dat vergeten we niet.Ze kijkt hem aan en voegt toe: „Je weet wel, Gerrit." Van der Klugt glimlacht. „Ik ben inderdaad voor veel men sen door de jaren heen een soort sociaal werker geworden. Maar ook een klusjesman. Ik heb nog wel eens geholpen om de koeien in de schuur te jagen bij Piet en Arie Hartveld. Ze wisten me wel te vinden als er eens een wand moest worden behangen of een band moest worden geplakt. Voor dat soort dingen ben ik op mijn vrije woensdag nogal eens te vinden in Rijnsaterwoude of Leimui den." Van Koll haakt er meteen op in: „Wanneer kom je mijn kozijn aflakken?" „Ik word op handen gedra gen", vervolgt Van der Klugt. Hij haalt de herinneringen op toen zijn dochter negentien jaar geleden werd geboren. „Voor iedere klant had ik beschuit met muisjes. Als je eens zag hoe veel slabbetjes, doosjes eieren en kaarten ik kreeg." De dag dat hij veertig werd, heeft hij ook geweten. Een familielid had te voren posters van hem onder zijn klanten verspreid. Dit met het verzoek die op zijn verjaar dag voor het raam te hangen en te vragen naar Van der Klugt- koeken. Iedereen gaf er massaal gehoor aan. Zelfs tegen alle ra men van restaurant 's Mole- naarsbrug in Alphen hing een poster. De broodbezorger wist niet wat hem overkwam. „En iedereen maar vragen om Van der Klugt-koeken. Ik had alleen maar gevulde koeken bij me." Van der Klugt had het nog wel tot zijn 65ste uit kunnen houden als broodbezorger van de Alphense bakkerij Visser. Toch zag hij twee jaar geleden al aankomen dat zijn beroep ten einde liep. „Brood bezorgen loont niet meer. De kosten zijn hoger dan de inkomsten. De za terdag is eigenlijk de enige dag dat ik nog wat verdien." Aan het aantal klanten heeft het niet gelegen. Twintig jaar geleden had hij er 320. Nu zijn dat er altijd nog zo'n 260. Het verschil is alleen, zo legt hij uit, dat de gezinnen vroeger groter waren. „Op een boerderij gin gen er in één weekeind zes a ze ven broden van twaalf ons doorheen. Nu vind je dat ner gens meer. Kinderen gaan het huis uit en in een ander dorp wonen. Nu zijn het vaak één of twee halve broden in de week die ik aan een gezin verkoop." Van der Klugt behoudt werk in de bakkerij. „Mijn baas heeft me twee jaar geleden al gezegd: wat er ook gebeurt, we zetten je niet aan de kant. Wat ik ga doen is nog een klein vraagteken. Waarschijnlijk ga ik bestellin gen klaarzetten en ze naar de winkels brengen." Zijn klanten in Rijnsaterwoude en Leimui den kunnen hun brood voort aan kopen in de supermarkt of in de SRV-wagen. Voor een klus hier en daar zal Gerrit van der Klugt in de toe- is veel belangstelling voor één van de twaalf koopwoningen die volgend jaar worden gebouwd op de locatie Verbeij zerswoude-Dorp. Bij de verkoopbemiddelaar Makelaardij Hol land-West zijn er zeventig aanmeldingen binnengekomen. Op de plek waar enkele jaren geleden nog de boerderij Verbeij stond, bouwt Van Wieringen vijf gestapelde huur- twaalf koopwoningen. De prijzen van de koopwoningen varië en van 625.000 tot 795.000 gulden. De gemeente bepaalt wie er in aanmerking komen woningen. Ze heeft daarvoor criteria opgesteld. Voorrang krip gen inwoners van Rijnwoude die door de aanleg van de HSL dupeerd raken. Daarna volgen de Rijnwoudenaren die huurwoning achterlaten. Vervolgens komen de starters aan beurt. Deze groep wordt gevolgd door mensen die een koopwo ning achterlaten. Hoe minder die koopwoning waard is, hoe groter de kans een woning op de locatie Verbeij. De niet-inwoners van Rijii woude zijn als laatste aan de beurt. Zij moeten dan wel maai schappelijk en/of economisch gebonden zijn met de gemeente Naast alle positieve reacties over het gepresenteerde cen trumplan voor Hoogmade zijn er ook vraagtekens bij de be reidheid van de gemeente Ja cobswoude om voor dat plan 41 huizen beschikbaar te stel len. Het college gaat niet verder dan dertig woningen rond het nieuwe dorpsplein, de uitein delijke beslissing is aan de ge meenteraad. „We hebben te maken met de andere dorpen, de exploitatie van het plan en de prijzen van de huizen. We zijn niet van plan extra woningen uit het contingent beschikbaar te stel len, die niet voor de eigen in woners bereikbaar zijn", zei burgemeester Van Beek deze week tijdens zijn bezoek aan Hoogmade. De gemeente vraagt dan ook inzage in de ex ploitatie van het totale plan. Tijdens de presentatie van de plannen voor het centrum stel de Ben van Dinten van ontwik kelingsmaatschappij Hoogma de, dat voor een verantwoorde exploitatie 41 huizen nodig zijn. „Met dertig woningen wordt het probleem van scheepswerf Colijn niet opgelost", aldus de planontwikkelaar. Daarbij doelt de Hoogmadenaar op de kost bare sanering van de vervuilde grond van de scheepswerf aan de Kerkstraat. Noch Van Din ten, noch zijn medevennoot Thijs van Wieringen kon al exacte bedragen noemen van de appartementen: „Tussen 250 duizend en een miljoen gulden", schatten zij ruwweg. advertet uperi Li< Jan van Dam, fractievoor^ie d? ter van de WD, wil niet i dan dertig woningen. Hij 1 feit of er voor die prijzen vaniie Hoogmade en Jacobswoude hoefte bestaat aan meer huü ïarkf „Mensen uit Leiderdorp wil wel. Die betalen nu zeven i kijken bij de buren keuken, terwijl ze hier over Does kunnen uitkijken." Het CDA, dat in grote liji chter achter de gepresenteerde pl nen staat, vindt het aantal ningen een 'heikel punt', fractievoorzitter Cees de Lanfelati De Lange benadrukt dat er i geen fractiestandpunt over wil niet op de millimf iteir kijken. „Misschien moet je v "ij de kleine kernen in de geme 11; te wel wat extra's doen c vitaliteit erin te houden." Ook Gemeentebelang doe l zijn gisteren gepresenteerde gemene beschouwingen de begroting 2000 nog harde uitspraak over het a woningen. De partij toetst iaat i plan op de kansen voor ningzoekenden uit het dorp de gemeente om een betaal' woning te kunnen kopen, derzij ds ziet Gemeentebei het bouwproject als oplossing voor het dii Jjr getimmerde hotelcomplex F land en de milieuproblema i de naastgelegen werf. is nü of..." aldus de partij. Peter van Hoesel van de mansfractie van D66 pleit i minder dan 41 huizen. Hij v dat aantal te groot voor de schikbare ruimte. Liever 1 Van Hoesel een kleiner at grotere huizen rond het nie dorpsplein. 'yan ld. elke komst nog wel eens in de twee Braassemdorpen te vinden zijn. Maar voor de meeste klanten is het op 30 oktober een definitief afscheid. „Iedereen zegt natuurlijk: kom nog eens langs. Ik zeg ja. Maar goed, wat zal daarvan te rechtkomen?" In het kader van de tentoonstelling Zangeres zonder Naam wil Stedelijk Museum De Lakenh graag in contact komen met mensen die iets weten over hi Leidsch Revue en Cabaret Gezelschap. S.v.p. tijdens openingsuren bellen naar tel.nr. (071) 5165 360. Lich let I lospk lerlei let o verd Was ratis efensi eerlij! klinkt die F de vertrekkende broodbezorger Gerrit van der Klugt. foto engel lameijer Een traan en een kus van zijn trouwe klanten Tini van Koll (links) en Wil Koster

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18