Wassenaar is zestig monumenten rijker Kastanje aan Waterleliekreek Leiderdorp weer splijtzwam 'Millenniumfeest Oegstgeest in de knel Regio Minder millenniumfeesten dan verwacht Enclave in de woestijn ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Hockeyclub Alecto begint jubileumjaar ieiderdorp De Leiderdorpse hockeyvereniging Alecto gaat op zondag 24 oktober haar zesde lustrumjaar in. De club bestaat op 2 april dertig jaar, maar geeft zondag al het startschot voor een jaar vol 'jubilennium'-activiteiten met de officiële opening van het vernieuwde clubhuis in De Bloemerd. Het clubgebouw is uitgebreid met een multifunctionele ruimte en een bestuurs kamer. Ook wordt het nieuwe kunstgrasveld in gebruik geno men. 's Middags om een uur verzamelen de honderden leden zich op het sportveld om gezamenlijk het getal dertig te vor men. Vanuit een vliegtuig zal hier een foto van worden geno men. Vervolgens wordt er doorgefeest tot acht uur 's avonds, met onder andere wedstrijden tussen de eerste elftallen van Alecto en teams van oud-internationals en ex-hoofdklassespe lers. De eerste wedstrijd begint om half drie. regio nienke ledegang De gigantische millenniumfees ten waar gemeenten in de Leid- se regio begin dit jaar nog reke ning mee hielden, lijken er niet te komen. Bij de gemeente Leiderdorp kwamen drie aanvragen voor een vergunning binnen. „Niet echt overweldigend dus", zegt een woordvoerder van de ge meente. „Korfbalvereniging Ve- locitas wil een besloten feest voor haar leden en familie, roeiverenging Asopos de Vliet organiseert een feest voor een man of honderd en Petit Res taurant Frederikshof heeft een vergunning aangevraagd voor een feest voor 75 man. Er is overigens nog geen vergunning verleend." Ook de andere gemeenten hadden meer grote evenemen ten verwacht. Oegstgeest kreeg zelfs maar één aanvraag te ver werken, die van café de Gouwe. In de gemeente Voorschoten worden maximaal drie 'grote' feesten gegeven. Een in Star- renburg, een buurtfeest voor de bewoners van de Wagtendonk- straat, en twee in Noord-Hof land, aan het De Savornin Loh- manplantsoen en de Van Ga lenlaan. De gemeente Wassenaar heeft evenmin de indruk dat het rond oud en nieuw de spui gaten uit zal lopen. „Er zijn hier geen grote evenementen. Er zijn aanvragen van de expoitant van de sporthal, van de buurt vereniging Kerkehout en de dartclub, maar die feesten heb ben een besloten karakter." Ook Zoeterwoude kreeg te maken met drie aanvragen. Het jaarlijkse oud-en-nieuwfestijn in Don Bosco wordt voor de ge legenheid verplaatst naar de Klaverhal. Vanwege veiligheids voorschriften zijn voor dit feest, dat opgeluisterd wordt met li- ve-muziek, een disco en cham pagne, maximaal 1000 kaarten beschikbaar. Jongerencentrum Utopia en de bewoners van de omgeving Paardenbloemweg en Weegbreelaan moeten nog even* wachten op een vergun ning, maar dan zal ook daar in de nacht van 31 december op 1 januari het feest losbarsten. In Warmond wordt op nieuwjaarsnacht, in samenwer king met de gemeente, een feest gehouden in een feesttent bij 't Meerpunt. Ook is er een nieuwjaarsreceptie, waarvan plaats en tijd nog niet bekend zijn. Twee feesten dus, en dat is heel wat minder dan waar reke ning mee werd gehouden. Of iedereen toestemming krijgt om tijdens nieuwjaars nacht op de aangevraagde loca tie de champagne te ontkurken hangt af van een aantal facto ren. Gemeente Leiderdorp: „De politie Holland Midden heeft een aantal normen opgesteld om de millenniumwisseling rustig te laten verlopen. Die normen hebben voornamelijk betrekking op de veiligheid: nooduitgangen, brandvoor- schiften, EHBO-koffertjes. Tja, niemand weet wat er nou écht gaat gebeuren als de klok twaalf slaat. Maar stel dat de stroom uitvalt, dan moet de situatie wel houdbaar zijn." Provincie stelt 'jongelijst samen Wassenaar is straks zestig rijksmonumenten rijker. Bij zondere gebouwen, beelden en bruggen van na 1850 zijn door de provincie voorgedragen als beschermd monu ment. Het is de eerste keer dat Zuid-Holland een lijst van 'jonge' monumenten heeft samengesteld. leiden nienke ledegang Een gebouw kan aangemerkt worden als monument als het minimaal vijftig jaar oud is. Tot halverwege de jaren negentig had Nederland echter alleen maar rijksmonumenten van voor 1850. Daarom ontstond het initiatief een inventarisatie ie maken van mogelijke 'jonge' Smonumenten, uit de periode 1850-1940. De provincie Zuid- Holland heeft deze inventarisa- onlangs afgerond en draagt de lijst binnenkort over aan de vs rijksdienst voor monumenten- ïv zorg. Naar verwachting hono- nal reert het rijk alle voordrachten. Het aantal voorgedragen ge- bouwen in de gemeente Wasse- s, v laar is opvallend hoog. Van de P'l n totaal 269 aangewezen com plexen in de regio Leiden staan er zestig in Wassenaar, tegen over bijvoorbeeld zes in Voor schoten, drie in Oegstgeest en drie in Leiderdorp. Leiden krijgt er naar verwachting tachtig jon ge monumenten bij. Evenals in Wassenaar zijn dat veelal com plexen van bouwwerken, die bestaan uit meerdere deelob- jecten. In totaal telt de lijst van alle Wassenaarse objecten on geveer 200 losse bouwwerken, net zoveel als in Leiden. Bij de- selectie van de complexen is gekeken naar de architectoni sche kwaliteiten van een bouw werk en de mate waarin het ge bouw nog oorspronkelijk is. „Dat het aantal bijzondere bouwwerken in Wassenaar zo hoog ligt, is begrijpelijk", zegt L. Nizet van de provincie Zuid- Holland. „In de periode van 1850 tot 1940 kende Wassenaar een flinke aanwas van villa's en buitenplaatsen. Zo'n buiten plaats heeft een serre hier, een theekoepeltje daar. Al die ob jecten komen apart op de lijst te staan. Alles telt mee, van beeld tot grafzerk." In Wassenaar worden onder meer het landhuis op de bui tenplaats Wittenburg, de Willi- brorduskerk en het Burchtplein voorgedragen als jong monu ment. Het landhuis op Witten burg werd in 1899 gebouwd door architect J. van Nieuwker- ken en zijn zoons, in opdracht van jonkheer Speelman. Het is opgetrokken in neo-Hollandse renaissancestijl. De tuin is ont worpen door H. Copijn, naar de toen heersende mode. De neo gotische Wilibrorduskerk, ge bouwd in 1904, is op de lijst ge plaatst vanwege het interieur, de pastorie en de begraafplaats. Het Burchtplein, uit de jaren '20, is monumentaal vanwege het plantsoen, de muziektent en de gedenkbank. voorschoten Het lijkt een enclave in een woestijn. Een drink- en 'schuilplaats temidden van zand. Bewoners van de Voorschotense wijk Starrenburg I heb- „ben nu nog een riant I uitzicht. Begin volgend jaar verandert dat. Dan begint de bouw van Starrenburg II en III. Als tenminste tegen die tijd alle lichten op groen staan en de Raad van State afwijzend reageert op een schorsingsver- zoek van Boban BV (fa milie Van der Valk) ten aanzien van het be stemmingsplan. De ge meente heeft inmiddels vrijwel alle grond in de nieuwe wijk verworven. Het bouwrijp maken van het terrein is in vol le gang. FOTO LOEK ZUYDERDUIN jzanne barbier let grote millenniumfeest van café De tuwe in Oegstgeest dreigt niet door te aan, omdat de organisatie een grote fïnan- p iële strop boven het hoofd hangt. De eige- Ifaren zijn voor 82.000 gulden verplichtin- in aangegaan die zij twee maanden voor p jaarwisseling, dus op 1 november, móe- V-/|en voldoen. Het café vreest echter zijn ver- unning kwijt te raken omdat de buurt 'o{j lassaal bezwaar heeft gemaakt tegen het b :est. Als de commissie op 8 november een dei an de 25 bezwaarschriften gegrond ver- 501 laart, is De Gouwe zijn geld kwijt. Mede- genaar E. Verver: „Daar wachten we niet p, dan blazen we de boel van te voren af." se ij heeft de burgemeester om een gesprek K#rzocht. Verver vindt het vreselijk dat hij de bezit- j31! rs van de duizend kaarten misschien 1S loet teleurstellen. Zij rekenen op een fj. aam: Ine Kaaij j ïeftijd: 48 jaar ra urgerlijke staat: gehuwd, een lwo achter E? aroep: heeft in Warmond bu- au voor coaching, training therapie Donplaats: Warmond groot feest in het garagebedrijf Van den Ameele. „Ik wil echt zekerheid hebben vóór 1 november. Of het nou een kans van 5 of van 50 procent is, de kans bestaat dat het bezwaar wordt erkend. Als ondernemer zijnde zeg ik dan 'laat het maar meteen niet doorgaan'. Alles is besteld: de artiesten, de verhuurbedrijven, de laser en verlichting. Ik moet me op tijd aan die contracten hou den. Sommige dingen zijn trouwens al aan betaald." De organisator is erg teleurgesteld over de houding van de buurtbewoners die pro testeren uit angst voor overlast tijdens de jaarwisseling. In zijn ogen heeft De Gquwe alles gedaan om zich voor te bereiden op eventuele overlast van feestgangers. „Al vanaf januari, toen wij de vergunning heb ben aangevraagd, overleggen we met de ge meente om het feest in goede banen te lei den. Er zijn goede afspraken gemaakt met de brandweer en de politie en wij zijn over al voor aansprakelijk." Verver zegt bovendien niets te begrijpen van de protesten: „De buurt is bang voor vandalisme. Misschien zie ik het verkeerd, maar volgens mij heb je meer problemen als al die mensen op straat rondlopen." Het millenniumfeest is een initiatief van wethouder H. Steens (jongerenbeleid). Zij wil daarmee bereiken dat de jongeren met oud en nieuw geen overlast op straat ver oorzaken. Een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest zegt dat de kans klein is dat De Gouwe zijn vergunning kwijtraakt. „De ver gunning is afgegeven na zorgvuldige afwe ging, waarin ook is gedacht aan de buurt. Dat besluit wordt collegebreed gedragen. Een beslissing die op die manier tot stand komt, wordt niet zomaar teruggedraaid. De bezwaren moeten dan heel, heel zwaarwe gend zijn." Volgens de woordvoerder neemt wet houder Steens binnenkort contact op met De Gouwe over het 'millenniumconflict'. int u gelukkig in Warmond? ïan'i voe^me ^er ontzettend rs0{ imijn plek. Ik heb lang in hikt msterdam gewoond en dat •ilv s heerlijk toen ik nog stu- RH erde, maar ik wilde weg uit pfêj stad. Ik miste de natuur. En *§g 'in dochter kon in Amster- •Tï im niet alleen de straat op. Ze 4 hier helemaal opgebloeid, op IV j Mr kunt u niet van slapen? J ms komen er dingen bij klan- naar boven waar ik niet van cel n slapen. En soms kan ik er aan ^er van liggen als ik geen tzëgi lening vind bij een klant. Dan n het zijn dat ik onvoldoende b doorgevraagd. Als dat zo is, I a komt de bereidheid later I I. Zo niet, dan is dat het ein- M Ik zal niemand dwingen om I s te onderzoeken of iets te i de raiideren wat hij of zij niet sc™ Soms zeggen mensen: er is 'wat me dwarszit, maar zijn nog net te bang om ernaar te ,D ®n. Dan moeten ze het ook -J tdoen. che< larmn bent u verslaafd? i mijn vak. En dan zie ik ver- y ring niet als dwang, maar als vel'Waarmee ik eigenlijk altijd ft offl tig wil zijn. Door mijn hele ge' pbaan heen - ik ben begon- |:j in het onderwijs - is het al- ov| mijn verlangen geweest om sr loen wat ik nu doe: het be- 3 riden en coachen van men- Bent u er eentje van 'Tjakka!'? Emile Ratelband is heel stu rend, Jieel directief, heel opper vlakkig. Ik mis bij hem de nuan ce, het afstemmen op de per soon en de situatie: wat heeft deze persoon nodig? Er zullen best mensen zijn die 'tjakka' nodig hebben, maar anderen niet: die duw je er keihard mee terug in hun eigen valkuil. Ra telband is voor mij echt een oli fant in een porceleinkast. Wie is uw grote voorbeeld? De psychiater Viktor E. Frankl. Veel mensen voelen zich slacht offer van de situatie. Deze man heeft het gepresteerd om dat tijdens de oorlog - hij zat in een concentratiekamp dat hij over leefde - niet te doen. De drang die hij had om later colleges te gaan geven over de psychische uitwerking van het leven in een kamp hield hem overeind. Dat zag hij helemaal voor zich. Die drang was zo sterk dat dit de drang om het bijltje erbij neer te gooien, overwon. Wat is uw motto? Leef je eigen leven. Doe niets wat niet goed voelt voor je. Welk taboe zou u willen door breken? Het taboe dat je moet voldoen aan de normen van anderen: de maatschappij, je ouders. Waaraan ergert u zich in War mond? Het gebrek aan beleid. Als je je zelf recreatiegemeente noemt moet je dat ook waarmaken. Soms lopen hier op zondagoch tend mensen rond die aan je vragen waar ze een kopje koffie kunnen drinken. Nou, nergens dus. Wat is uw vervelendste eigen schap? Ik kan moeilijk op het juiste moment de juiste grens trek ken. Nu is het herfstvakantie en die zou ik vrijhouden voor mijn dochter. Heb ik toch weer een paar afspraken gemaakt. Waar schaamt u zich voor? Ik schaam me ervoor dat ik soms de neiging heb om niet helemaal eerlijk te zeggen wat ik denk. Terwijl ik het respect vol vind om duidelijk te zijn naar een ander. Als ik niet hele maal eerlijk ben omdat ik dat moment het beste vind, is er niks aan de hand. Maar als ik niet eerlijk ben omdat het niet durf, dan ben ik niet respectvol naar mezelf en dus ook niet naar de ander. tekst: judy nihof» foto: henk bouwman leiderdorp afke van der toolen Een driestammige kastanje boom met een 'plakoksel' aan de Waterleliekreek in Leider dorp is wederom een splijt zwam voor de buurt. De boom haalt licht weg van de achter tuin van een echtpaar dat aan de Waterbieskreek woont, en dat wil hem daarom weg heb ben. De gemeente heeft daarop een kapvergunning verleend. Twee buren hebben bezwaar schriften ingediend omdat ze de kastanjeboom willen hou den. Pikant detail: deze kwes tie-kastanje heeft veel weg van een nauwgezette herhalingsoe fening van de kwestie-kastanje van drie jaar geleden. V oorgeschiedenis Gisteren boog de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten zich over de zaak. En de af vaardiging van de gemeente maakte direct duidelijk: over de voorgeschiedenis willen we het niet hebben. De drie aanwezige commissieleden stelden ook geen vragen over die voorge schiedenis. Toch heeft de hui dige kwestie duidelijk wortels in het verleden. Drie jaar terug was het de ge meente zelf die de boom, sa men met een aantal andere aan de Waterleliekreek, om wilde zagen. Ook toen kwamen er protesten uit de buurt. Het ad vies van de toenmalige com missie maakte vervolgens korte metten met de kapvergunning voor de kastanje. Hij was vol gens de commissie gezond, en gaf ook niet zoveel schaduw dat hij gekapt zou moeten worden. De gemeente trok daarop de kapvergunning in. Kapvergunning Tweeënhalf jaar na die beslis sing ligt er een nieuwe kapver gunning, met precies dezelfde argumenten als toen. Boven dien is de buurt wederom niet van tevoren gepolst, terwijl de commissie destijds de gemeen te expliciet op het hart drukte om de omwonenden bij 'derge lijke ingrepen' te betrekken. De gemeentelijke wijkbeheer der zei na de zitting van giste ren dat hij de voorgeschiedenis niet kende. Hij is degene die de boom voor de gemeente heeft bekeken. Zijn oordeel ter zitting was vernietigend voor de kas tanje: hij is in ernstige mate ge vaarlijk. De boom heeft een zo geheten plakoksel. Twee meter boven de grond deelt de stam zich in drieën, en een van die stammen is niet vergroeid, maar verkleefd met de rest. Die 'honderden kilo's zware tak', al dus de wijkbeheerder, kan er zomaar afvallen. De Leidse bomendeskundige P. Koster, die 'informeel' op verzoek van de bewaarmakers naar de kastanje heeft gekeken, is een heel andere mening toe gedaan. „De boom heeft wel een probleem, maar dat is te verhelpen door die ene stam te rug te snoeien. Ernstig gevaar lijk is hij absoluut niet", laat hij telefonisch weten. De bezwaar makers zeiden tijdens de zitting dat ze hem zullen vragen zijn bevindingen op schrift te stel len. De bewoner die de boom weg wil hebben benadrukte dat hij en zijn vrouw het groen een warm hart toedragen, maar dat het geen pretje is om een boom met zo'n grote kroon naast hun tuin te hebben. „Deze boom hoort niet op die plek. De gemeentelijke wijkbeheer der vindt de schaduwval op zich geen reden om de kastanje te kappen. „Maar vorige week nog is er van een boom met eenzelfde probleem een tak af gevallen, bovenop een auto. Dat heeft ons nog eens gewaar schuwd dat zoiets hier ook kan gebeuren." |p|jljjj|j BOVAG Kalkovenweg 17A te Alphen aid Rijn Tel. 0172-420999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17