DINGEN leV00RBLJGAAN De Kattenpoort, razzia 's en gestolen brood bij Sar ge Leiden Regio ATERDAG 23 OKTOBER 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 jrel Groenendijk werd op 4 januari 1929 de Potgieterlaan geboren. „Ik was een laand oud tijdens de stadhuisbrand." het Johan Willemshof aan de ingegracht kwam hij in 1935 aan het ieter Huibertshof 13, in de averzakbuurt, te wonen. In deze levering van 'De dingen die lorbijgaan' vertelt hij over zijn leven in en rond het - inmiddels niet meer bestaande - woonwijkje achter de Morssingel en Stationsweg. Een deel van de huizen werd in 1944 zwaar beschadigd tijdens de Engelse bombardementen op het stationsgebied. In 1960 vielen de laatste woninkjes ten prooi aan de slopershamer in verband met de stadssanering. Leidenaars blikken terug op hun verleden egemvoordig lees je in de uit dat mensen een week of nswel tien dagen dood thuis ;en eer ze worden gevonden, t was in de Haverzakbuurt leakbaar. Er was armoe ar de mensen stonden altijd irvoor elkaar. Eigenlijk was één grote, gezellige familie, huisdeuren stonden meestal zoon open en bij mooi weer iedereen buiten, an de straatnamen nog zo ïoemen: Haverzaklaan, Van Helmkade, Van der Helm- it, Heynsiusstraat, Heynsi- lein, Van Banchemstraat, wrstraat en Wagenstraat, ihet begin van de Haverzak- was een inham met vier jes. Die noemden we de lenpoort. Er waren vier krui- ierwinkels en een melkzaak ilak achter de Stationsweg inde de familie Wassenaar, was rijwielbewaarder en isen die bijvoorbeeld aan de ionsweg naar Luxor of ix wilden, zetten daar hun neer. Het was een arbeidersbuurt. De mannen waren metselaar, tim merman, werkten aan het spoor of op de tram of bij de Leidsche Duinwater Maat schappij. Veel mannen waren ook loswerkman. Die sjouwden stenen of losten cement bij Van Dijk aan de Haven. Er woonden grote en kleine gezinnen. Som mige families konden aardig rondkomen, anderen moesten op een houtje bijten. Wij woonden daar met veertien man. Vader, moeder en twaalf kinderen in een piepklein huis je met een ijzeren hek ervoor. Huurprijs 3 tot 4 gulden in de week, geloof ik. Woninkjes van niks zou je nu zeggen. Een voor- en achterkamer, keuken met wc'tje en een zolder. Daar sliepen de vijf jongens en zeven meisjes gescheiden door een gordijn. Ik ging naar de katholieke lage re school aan de Oude Peli kaanstraat. Dat heet nu de Klokpoort. Op school kregen we voeding en kleding want thuis was het armoe troef. Toen was er veel meer sprake van rangen en standen dan nu, want om de hoek aan de Haar- lemmerstraatschool zaten de kinderen van rijkere ouders. Tijdens de oorlog werd de school door de Duitsers gevor derd en ontruimd. In '43 was dat. Toen was ik 14 en moest naar de Rapenburgschool. Daar ben ik nooit geweest, want er moest brood op de plank ko men. Mijn vader was loswerkman. Hij deed van alles: aardappels sjouwen, stenen en kolen los sen. Maar we hadden het thuis niet breed. Overdag hoefde ik daar niet te komen, want er was niks. 's Avonds stond er een warme maaltijd en brood. Dus zwierf ik de hele dag rond. Zo was er bij het postkantoor aan de Boommarkt de fruitmarkt, waar de appels werden gesor teerd. Als er een stekkie in zat, werd die appel in het water ge gooid en viste ik 'm er weer uit. Had ik toch weer een maaltje. Op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel waar nu dat makelaarskantoor is, zat tijdens de oorlog café De Valk. Daar naast zat een hotel-café-restau- rant met een Duitse naam die ik me niet meer goed kan herin neren. Sarge, of zoiets. Later heette die zaak Schuttershof. Maar goed, uit de keuken van die tent pikte ik ook nog wel eens een brood. Er waren toen op de Stations weg veel winkels. De groenten- zaak van Bos, een sigarenzaak, foto Pijl, Wamecke-mode, boekhandel Sweeris en cafeta ria en zaal Rutex om maar eens wat te noemen. Na het bom bardement van 11 december 1944 op het stationsgebied moesten we naar het politiebu reau aan de Zonneveldstraat om een bewijs te halen dat we in de Haverzakbuurt woonden. Een groot aantal winkels was namelijk beschadigd en alle spullen lagen op straat. De Duitsers waren bang voor plun deringen en diefstal en liepen met geladen geweer schietklaar rond. Het barstte in de buurt toch van de moffen want in Amicitia (nu stadscafé Van der Werff, red) hadden de Duitsers een post. Daar stikte het van de Gefreiters en Feldwebels. In 1943 en 1944 werden er op de Stationsweg regelmatig raz zia's gehouden. De opgepakte jongemannen werden door de Duitsers bij Rutex vastgehou den. Dan deden wij via de zij kant de deur stiekem open en kon iedereen het rit aannemen. Vlug de Stationsweg oversteken en via ons huis en dat van de buren konden ze door de brandpoort wegkomen richting de Transvaalbuurt, de Hakbij- lenbuurt in de volksmond. De bombardementen van de cember 1944 waren gericht op het tweede perron, het goede renstation. Het station bestond uiteraard al maar het tweede perron lag ongeveer waar nu Chinees-Indisch restaurant Azië is. Daar werden de vliegen de bommen, de V2's, door de Duitsers getransporteerd rich ting Wassenaar. Na de bom menregen in december lag een deel van de Haverzakbuurt plat en waren er veel huizen in de wijk beschadigd. Ook ons huis je aan het Pieter Huibertshof was er niet best aan toe. Ik ging met mijn vader, moeder, broers en zusters via het huis van mijn oma aan de Mirakelsteeg naar de Steenschuur. Op nummer 15 waar nu dansschool Wielinga zit, kregen we twee kamers toe gewezen. Die Steenschuur was wel mak kelijk tijdens de strenge hon gerwinter, want ik heb genoeg hout gestolen uit het Van der Werfpark om het niet koud te krijgen. Joh, ik was toen 15 en ging elke dag lopend naar de Haarlemmermeer. Naar Ab- benes en Nieuw Vennep. Ik was jong, dus die afstand was geen probleem. Van de boeren kreeg ik altijd wel een sneetje brood. Verder was het een beetje jatten en bietsen want het hele gezin moest natuurlijk eten. Tsja, die bombardementen. De t de Leidsch Dagblad ERIC-JAN BERENDSEN Het Pieter Huibertshof tussen Morssingel en Stationsweg. In 1960 werden de laatste huizen gesloopt. moffen lachten in hun vuistje want het hele goederenstation is nooit geraakt. Ik denk omdat de Engelsen het Academisch Ziekenhuis wilden ontzien. In plaats daarvan werd de Stati onsweg en de Haverzakbuurt geraakt. Maar die aanvallen zijn allemaal voor niks geweest. Jammer, want anders had de buurt nu nog bestaan." FOTO GEMEENTEARCHIEF FOTO HIELCO KUIPERS ANNO 1899 Maandag 23 October ALGEMEEN - Er is een nieuwe partij in wording, waarvan de stichter zich verbergt achter den schuil naam 'Perio'. De leuze, die in het toekomstige vaan del van de toekomstige partij zal geschreven worden, is zeker aanlokkelijk genoeg om velen te winnen, vooral omdat ze zoo recht op het doel afgaat. 'Pensi oen voor allen', luidt ze. In art. 1 van het program le zen we het volgende: 'Er kome een wet tot stand, waarbij aan iederen Nederlander van 60-jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een staatspensi oen van 1 per dag, zonder voorafgaande premiebe taling'. In een propagandablaadje door 'Perio' ver spreid, leeren we, hoe hij aan zijn denkbeeld is ge komen. Het is eenigen tijd geleden het eerst geop perd door een tweetal Arnhemmers, de heeren G. Wieringa en D. Boswijk. Weet men, wat ons buiten gewoon heeft verwonderd? De mededeeling, dat de heer Wieringa apotheker en de heer Boswijk onder wijzer is. Dat zijn toch menschen, die rekenen heb ben geleerd. Stellen we dat er ongeveer vierhonderd duizend 60-jarigen in Nederland zijn, dan komen we, op een jaarlijksche uitgave van 144 millioen. Hoe zullen we dat bedrag bijeen krijgen? ANNO 1974 LEIDEN - Er is giste ren en vandaag weer ijverig verkeer geteld op de uit- en invalswegen van Leiden. Scholieren - nu met herfstvakan tie - maakten zich daarbij onder ande re verdienstelijk. Overigens was dat lang niet altijd een pretje, getuige dit plaatje dat werd ge maakt in Leiden Zuid-West. Woensdag 23 oktober LEIDEN - Betekent de fusie van de Christelijke Pers met de Perscombinatie per 1 januari aanstaande dat de Nieuwe Leidse Courant gaat verdwijnen? Volgens de heer Van der Velden, hoofd van de administratie van de N.L.C., staat dat nog niet vast. "Wij weten al leen, dat we naar de Perscombinatie gaan. Ik heb van de directie gehoord, dat de komende maanden alle afdelingen zullen worden doorgelicht, waarna zal worden bekeken wie er moeten afvloeien. We we ten bijvoorbeeld ook nog niet hoeveel pagina's we straks zullen mogen maken. Dat zijn dingen, die nu besproken moeten worden." Bij de Nieuwe Leidse Courant werken dertien personen. In totaal worden bij deze fusie 160 ontslagen verwacht, voornamelijk onder het grafisch personeel en journalisten. "Het is jammer, dat opnieuw blijkt, dat we onze eigen voor zieningen niet in stand kunnen houden". Dat is de eerste reactie op het eventuele verdwijnen van de Nieuwe Leidse Courant als zelfstandig eenheid van de trouwe NLC-lezer, ds. A. J. Kret, oud-wethouder in Leiden en nu burgemeester van Sassenheim. Voorzitter D. J. Brouwer van de AR-kiesverenigmg af deling Katwijk noemde het "verschrikkelijk" als de Nieuwe Leidse Courant de strijd zou moeten opge ven. "Maar eigenlijk was de krant al uitgehold als opinieblad door de concessies die zijn gedaan. En daarbij denk ik aan de zondagsport en lotto. Het is triest dat wij een blad van onze richting niet in stand hebben kunnen houden." De heer Brouwer vindt dat de lezers ook wel enige schuld treft. "Als de abon nees trouw genoeg waren geweest had het dagblad zijn identiteit wel kunnen behouden. Misschien hadden de lezers daar jaren geleden toen de ver schraling merkbaar werd op moeten aandringen. "Straks", aldus Brouwer, "krijgen we een krant in de bus waarvan we nu met eens weten hoe zij heet. Dat gaat op Rusland lijken waar alleen de Prawda het nieuws verspreidt. Maar als het even kan zou ik zelf graag kiezen wat ik lees." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen oversehrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante beuling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstruat 82. U ontvangt de foto bii

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15