'Samenwerking moet, ook in fusiedekenaat' Geloof Samenleving Muren gebouwd op een fundament van vooroordelen ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 VANDAAG Serverinus Boëtthius (ca. 480-524), de heilige van 23 oktober, staat bekend als degene die het filosofisch denken in de theologie introdu ceerde. Dat maakte van hem de grondlegger van de middeleeuwse theologie-beoefening, of'scholastiek'. Hij werd pas in het jaar 1883 heilig ver klaard. Dal kwam de katholieke autoriteiten om de één of andere reden toen pas goed uit. Boëtthius is dan ook geen volksheilige die tegen allerlei ziektes, aandoeningen of ongeluk werd aangeroepen. Buiten de theologie en filoso fie is zijn bekendheid gering. Tijdens zijn leven viel hij wel op. De koning der Oost-Goten, Frederik, die in zijn dagen over vrijwel heel Italië heerste, gaf hem een hoge functie aan zijn hof. Daar raakte hij verstrikt in een intrige en werd gevangengenomen. Wachtend op zijn doodvonnis schrijft hij een boek (Vertroosting) en krijgt een visioen van een vrouw die hem de bestemming van de mensheid laat zien en inzicht geeft in niets minder dan de absolute waarheid. Dat voorkwam niet dat hij korte tijd later werd geëxecuteerd. De heilige Miniatius uit Florence stierf rond 24 het jaar 250 onder keizer Decius. De oudste qKT bronnen zeggen dat hij van eenvoudige kom- af was. Een handarbeider, die het christelijke geloof had omhelsd. Maar voor de rest is er bitter weinig bekend over Miniatius, behalve de locatie van zijn graf. Daar staat nu, hoog boven Florence uitste kend, de wit met donkergroen marmeren kerk San-Miniato, die meer bezocht wordt door toeristen dan gelovigen. Waarschijnlijk heeft Miniatus zijn heiligensta- tus en feestdag, 24 oktober, meer te danken aan deze fraaie kerk dan zijn marteldood onder de Romeinse chris tenvervolgingen. Boeddhisten kennen drie 'juwelen': de boeddha zelf, zijn lessen (dharma) en de nobele kloosterorde 'Sangha'. Elk jaar wordt op 'Pavarana' of 'Kathina-dag', die dit jaar op 24 oktober valt, deze kloosterorde voorzien van de be langrijkste benodigdheden zoals kleding. Een en ander gaat gepaard met de nodige feestelijkheden. Zwolse Peperbuskerk wordt basiliek zwolle De Zwolse parochie Onze Lieve Vrouw Tenhemelopne ming (Peperbuskerk) mag zich een basiliek noemen. Paus Jo hannes Paulus II heeft die eretitel donderdag aan de kerk toege kend. De kerk, die dit jaar 600 jaar bestaat, draagt voortaan de titel 'basilica minor', die wordt toegekend aan kerkgebouwen met een bijzondere culturele of liturgische betekenis. De ge schiedenis van de kerk is nauw verbonden met die van Thomas a Kempis, de grondlegger van de Moderne Devotie. Deze kerke lijke vernieuwingsbeweging bezorgde Zwolle (en Deventer) in de Middeleeuwen een voorname plaats op de Europese land kaart. Thomas a Kempis schreef het boek De Navolging van Christus (1441). Vanuit de kerk wordt al tweehonderd jaar het voortouw genomen voor een jaarlijkse bedevaart van Zwolle naar het Duitse Kevelaer. 'Oorlogspaus' verdient zaligverklaring Hilversum De oorlogspaus Pius XII zal zalig verklaard worden, maar zeker niet in het jaar 2000. Documenten en talrijke getui genissen die onder ede zijn afgelegd, tonen volgens de Duitse pater-jezuïet K.P. Gumpel, werkzaam bij de Vaticaanse congre gatie voor de heiligverklaringen, aan dat Pius XII het verdient om zalig verklaard te worden. Hij zei zich niet te zullen storen aan kritische publicaties over de oorlogspaus, zoals het boek 'Hitiers paus: de verborgen geschiedenis van Pius XII' van John Cornweil. Volgens deze Britse publicist was Pius XII een groot bewonderaar van de Duitsers en koesterde hij antisemitische ideeën. ,,Ik moet het boek bestuderen, ik moet er op antwoor den, maar dat verandert niets aan mijn persoonlijke opvatting over de heiligheid van deze man", zei Gumpel. ,,Ik geloof dat ik na tientallen jaren als hoofd onderzoeksrechter wel enigszins weet of iemand waardig is te worden zalig verklaard. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat het zal gebeuren. Maar zeker niet in het jaar 2000 zoals journalisten beweren." BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Gouderak: G. Lustig te Noordeloos. Beroepbaar gesteld: mw. M.J. Berkhof, S.A. Haadsmastraat 3, 9481 AL Vries; mw. J.M. Haas, Kostverlorenstraat 20-1, 1052 GX Amster dam; W. Kaljouw, Appelgaard 5, 4051 EA Ochten; M. Kreuk, Korenbloemstraat 20, 2221 TD Stolwijk; D.H.J. Steenks, Cremerplein 22, 3532 BZ Utrecht; mw. M. Werkhoven, Van Burmaniawei 8, 8733 EP Edens. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard: M. Karens te Werkendam. Dekenaat Bollenstreek neemt afscheid In totaal 21 jaar is hij voorzitter geweest van het deke naat Bollenstreek: A. van den Anker uit Voorhout. Maan dag 25 oktober neemt hij in Noordwijkerhout afscheid, samen met het hele dekenaat, dat ophoudt te bestaan en opgaat in een geheel nieuwe, grotere vorm. Op 10 no vember zal bisschop A. van Luyn van Rotterdam name lijk het nieuwe dekenaat Leiduinen officieel oprichten, waarin de dekenaten Bollenstreek en Leiden samengaan. bollenstreek monique witteman Jammer vindt Van den Anker het, dat de Bollenstreek niet zelfstandig verder kan. „Het is altijd een goed lopend dekenaat geweest, dat tientallen jaren zelfstandig heeft gefunctio neerd. Zelf heb ik een lange pe riode daarvan als voorzitter mee mogen maken, vanaf 1978. De eerste vier jaren stonden min of meer in het teken van een experimentele fase. Onze structuur week behoorlijk af van de gangbare vormen. In ons dekenaal bestuur hadden alle parochies zitting. Dat was zeker in die tijd niet gebruike lijk, maar het was wel een heel goede manier om binding te hebben met alle parochies in de streek. Dat is altijd zo geble ven." Van 'bovenaf is de fusie op gelegd. Lange tijd heeft de Bol lenstreek zich verzet tegen deze ontwikkeling. De taken - het pastoraal ondersteunen van de parochies - werden in de ogen van alle bestuurders van het de kenaat immers goed uitge voerd. En een fusiedekenaat met wel 31 kerkgemeenschap pen zou alleen maar verder van de basis af komen te staan, vond ook Van den Anker. „Maar het bleek niet tegen te houden. Het bisdom wilde gro tere dekenaten en dat gebeurt ook bij ons. Nu zijn we al weer een hele periode druk bezig de fusie met Leiden voor te berei den en we groeien ook steeds meer naar elkaar toe. Wat cen traal staat, is dat betrokkenheid, solidariteit en vitaliteit niet ver loren mogen gaan. In geen ge val." Van den Anker zelf stopt er echter mee als voorzitter. „Dat is het beste. Een heel nieuw de kenaat wordt opgericht en dan is het onverstandig om mee te gaan. Je neemt altijd je bagage mee op beleidsgebied en dat moet niet. Het wordt echt een heel nieuwe situatie. Je mag niet alleen meer denken aan het belang van de parochies in de Bollenstreek, maar je moet ook oog hebben voor de stads- problematiek." Zijn opvolger wordt F. Spieksma uit Oegst- geest. Overigens is de fusie niet de reden dat Van den Anker stopt met zijn voorzitterschap. „Ik wilde het enkele jaren gele den al. Bovendien zit mijn ter mijn er al lang op." Als hij terugkijkt op 21 jaar dekenaatswerk, kan hij niet an ders dan concluderen dat er veel bereikt is in die tijd. „Er is een dekenaal centrum geko men, op het gebied van het ker kelijk opbouwwerk is veel ge daan en datzelfde geldt voor de volwassenenkatechese. Wat we altijd geprobeerd hebben, is ook de parochies samen te la ten werken. Dat is een taak die ook voor het nieuwe dekenaat geldt. Want parochies zijn altijd bang hun eigen identiteit te verliezen en dat is ook logisch. Maar goed met elkaar samen werken is gewoon heel belang rijk." Maandag 25 oktober neemt het dekenaat Bollenstreek offi cieel afscheid. Om 19.00 uur wordt er in de Noordwijker- houtse St. Victorkerk een ge bedsdienst gehouden, waarna er een afscheidsavond in het Victorhuis naast de kerk is ge organiseerd. Iedereen die zich betrokken voelt bij het deke naat, is welkom. In het Tjechische stadje Usti nad Labem - halver wege tussen Dresden en Praag- staan muren die de 'zwarten' van de 'witten' moeten scheiden. De Volkskrant maakte er dinsdag melding van. Zelfs Vaclav Havel, de president met de moraal in hart, hoofd en op de tong, heeft zich met die muren van schande bemoeid, want muren van schande zijn het. De muren zijn als getto-muren: erachter wonen de zigeuners, de 'zwarten' in de volksmond; ervoor de gewone Tjechen, de niet-zigeurers, de 'witten' in diezelfde <uit de bek stinkende volksmond. De mu ren sluiten de woonwijkjes van de zigeu- ners weliswaar niet ondoordringbaar af, maar ze staan er toch maar en Havel wil dat ze verdwijnen. Het lot van de zigeuners in Tjechië, in 2 Slowakije, in Roemenië is een bitter lot. Een lot van discriminatie, armoede, ver- J volgingen soms vermoord worden. Zi- geuner moet je in 1999 niet zijn, niet in QQ Oost-Europa, maar waarschijnlijk ook nauwelijks in West-Europa. Ze zijn geen X vreemdelingen in de eigenlijke zin van het woord, ze horen in Europa thuis, <maar ze worden wel degelijk als vreem delingen behandeld en dan nog zo slecht als vreemdelingen soms behandeld wor- □L den. <Abram is waarschijnlijk geen ternauwer nood door zijn buren geduld man als hij, 75 jaar oud, van God de opdracht krijgt zijn boeltje te pakken en weg te trekken uit zijn vaderland, uit de plaats waar hij geboren werd, uit het huis van zijn va der. Hoe hij leeft in die eerste 75 jaar staat niet vermeldt in het gedeelte dat vandaag in de synagoge wordt gelezen, de hoofd stukken twaalf tot en met zeventien van Genesis. Maar arm als de zigeuners is hij niet en hij trekt niet weg omdat hij niet anders kan of omdat hij het leven van de nomade verkiest boven het le ven in een bruisende stad. Hij trekt weg omdat God hem zegt: 'Ga', of, zoals het ook wordt ver taald 'Begeef u'. Waar naar toe? Naar het land dat God hem zal aanwijzen. Dat land zal Kenaan blijken te zijn, nu vooral liggend op de door Is raelis en Palestijnen betwiste Westelijke Jordaanoever. Abram - pas later wordt zijn naam veranderd in Abraham - krijgt nog een opdracht: 'Wees tot zegen'. De hoofdstukken hangen trouwens van zegenin genen beloften aan elkaar. Abram zal tot een groot volk worden, zijn nakomelingen zul len zo talrijk zijn als de sterren aan de hemel en zo talrijk als de korrels van het zand, en die na komelingen zullen tot een ze- gen zijn voor andere volkeren. Hem wordt land beloofd: van de Nijl tot de Eufraat. Dit zijn de bijbelse hoofdstukken waar in sprake is van het verbond tussen God en Abram (waarvan de besnijdenis het teken is). Betekenen al deze zegeningen en beloften dat Abram een heilige is? Absoluut niet. Waar het Sa- rai, zijn vrouw, betreft (haar naam wordt later van Sarai, de strijdbare, veranderd in Sara, vor stin), gedraagt hij zich uiterst merkwaardig. Als zij naar Egypte moeten trekken vanwege een hongersnood, laat hij Sarai tegen de Egyptische douaniers zeggen dat zij zijn zuster is. Want als ze erachter komen dat zij, die beeldschone vrouw, zijn echtgenote is, dan zullen ze hem do den, zo argumenteert hij. Sarai zegt dat ze Abrams zuster is en wordt prompt tot vrouw van de Farao gemaakt. Of die ook met haar naar bed gaat, wordt niet duidelijk, maar Abram moet toch met de mogelijkheid hebben rekening gehouden en gedacht hebben: niets aan te doen. Het loopt uiteindelijk in Egypte met een sisser af voor Abram en Sa rai, maar zal Sarai zich niet ver nederd hebben gevoeld door de handelwijze van Abram? In Genesis 12-17 is vernedering hoe dan ook een belangrijk the ma. God mag Abram dan wel nageslacht beloven, Sarai wordt maar niet zwanger. Hetgeen niet zo vreemd is, want ook zij is al stokoud. Op een gegeven moment laat ze haar slavin Ha- gar als een soort draagmoeder fungeren. Maar ook slavinnen hebben hun trots. Als Hagar zwanger is, kijkt ze neer op Sa rai, die zich vernederd voelt. Sarai maakt haar man een bitter verwijt. Waar om? Omdat hij hoort hoe ze wordt vernederd door Hagar, maar er niets over zegt tegen Hagar. Abram trekt zich Sarais verwijt aan en zegt haar dat ze met Hagar kan doen wat ze wil. Toen ver nederde Sarai haar, vertaalt de gezaghebbende J.Vredenburg. Zo erg, dat de zwangere Hagar vlucht. Een engel vindt haar in de woestijn, zegt haar toe dat haar kroost zo talrijk zal zijnd niet geteld kan worden en dat ze de zoon zal baren Jisjmael moet noemen. 'Hij zal mens als een wilde ezel zijn, zijn hand tef len en de hand van allen tegen hem'. Ken] kend voor een wilde ezel is zijn vrijheids! heid, hij is niet in het gareel te brengen, (j dadig zal Jisjmael zijn, en er zal geweld teJ hem worden gebruikt. Het zijn dit soort a die de bijbel zo ongelooflijk gevaarlijk kuj maken, omdat ze in een klap een hele gra mensen van een etiket voorzien, als de t van Jisjmael wordt uitgebreid tot zijn nagl Misschien is het een volstrekt adequate bf ving van het karakter en het lot van Jisjrr van zijn nakomelingen, maar werken de I den niet ook als een voorspelling die zich; waarmaakt? De typering vormt een muur woorden rond het kroost van Hagar en Al Net als de muren die 'witte' Tjechen boui de 'zwarte' Tjechische zigeuners op een a te houden, muren gebouwd op een funda van onwrikbare vooroordelen. Alles wat vertrouwd is - zijn vaderland, z boortestad, zijn vaders huis- moet Abral terlaten. Niet om God te zoeken, die is iin) zijn begeleider, maar om vorm te geven aj spiritueel én concreet ideaal: de aanhai heid aan een enkele God, in het land Isral een plek die niet vertrouwd is en die niet< grond van een geboorterecht of omdat hl liebezit is, de zijne is, moet hij 'een zegen den. Daartoe moet hij eerst precies het oi keerde doen van wat zo populair is in om het zoeken naar 'roots'. Wortels moetenj doorgesneden worden om het meest wei te vinden, buiten de muren. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima rond 5 graden. Stevige zuidenwind. Noorwegen: Wolkenvelden en in het zuiden en midden af en toe regen. Maxima uiteenlopend van 5 in het bin nenland tot 11 graden langs de kust. Zweden: Perioden met zon. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghan gende bewolking. In het zuiden meer wolken en kans op regen. Middagtemperatuur oplopend naar 5 graden in het noorden en 10 graden in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 11 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Vooral zondag in Engeland veel regen. Op beide dagen een stevige wind. Middagtemperatuur tussen de 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en zaterdag buien. Zondag geruime tijd regen. Maxi ma 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en stevige bui en. Zondag enige tijd regen en soms veel wind. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en veel regen- of onweersbuien. Maxima tussen 17 en 22 graden. Langs de west kust veel wind. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 24 graden in het zuidoosten. In Gali- cie zaterdag later op de dag veel wind. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral op de zuidelijke stranden. Meest droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 25 graden. Marokko: Westkust: zaterdag perioden met zon en droog. Zondag meer wol ken en een enkele bui. Middag temperatuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig, maar zaterdag in het noorden wel een kleine kans op een bui. Maxima tussen 27 en 33 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Tussendoor zonnige perioden. Zondag geruime tijd regen en in de Golf van Biskaje veel wind. Maxima tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig met regen- en on weersbuien. Soms veel wind. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk met onweer. Zondag in het midden en zuiden droger en meer zon. Maxima van 16 gra den in het noorden tot 25 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral za terdag stevige regen- en onweers buien. Zondag meer zon. Middag temperatuur rond 22 graden. Malta: Zowel zon als een enkele bui, mo gelijk met onweer. Zondag waar schijnlijk droog. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag perioden met zon en meest droog. Zondag toenemen de kans op een bui. Maxima 23 tot 27 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar zaterdag overal ook kans op een bui. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Meeste neerslag 'in het zuidwesten. In het oosten zater dag nog wat zon. Middagtempe ratuur rond 15 graden. Zwitserland: Zaterdag eerst buien. Later opkla ringen en meest droog. Zondag opnieuw geruime tijd regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 14 gra den. Oostenrijk: Bewolkt en af en toe regen. Zon dag ook af en toe zon. Maxima omstreeks 13 graden. ZONDAG 24 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zon onder 10.27 Maan op 18.49 Maan onder07.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.51 16.15 03.24 15 48 Laag 12.15 00.00 11.56 - 23 41 MAANDAG 25 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 22 Zon onder 18.25 Maan op 19.17 Maan onder08.39 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.32 16 53 04.05 16.26 Laag 00.14 12.50 23.55 12.31 Kopenhagen zwaar bew. o 7 Las Palmas onbewolkt w.s. Lissabon zwaar bew, wzvi Locarno zwaar bew. zw Londen regenbui zo E Luxemburg hall bew z 4 Madrid zwaar bew. zwf Malaga half bew zw! 17 14 7.0 25 19 00 22 19 0.0 31 20 0.0 bewolkt onweer V warmtefront MÈk opklaringen éi sneeuw V koufront lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal 15 12 0.0 Zürich 6 6 0.0 Bangkok 23 15 32.0 Buenos 22 17 10 Casablan 5 -2 00 Johannes 11 2 00 31 24 0.0 17 12 0.0 25 18 0.1 26 12 22,0 31 16 0,0 31 19 0.0 20 15 0,0 13 10 0.1 27 17 00 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezórging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 1000-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5081 Familieberichten: 023- 5317 5| 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921] ADVERTENTIES J Maandag t/m vrijdag v: 071- 5356 230 1 RUBRIEKSADVERTEN] 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEMENTEN] bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen ll betaling. VERZENDING PER P( Voor abonnementen die per posttö worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws i Dagblad op geluidscassette bi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui K mtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi E N H U I Z| ONGEVALIENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. enbui

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14