Leiden Regio 'lan Oostvlietpolder gekraakt t jDe Stemming Groeien met Beleid De beheersing van chaos Alleen iij ziekte 'Je kunt monumenten natuurlijk niet van schokbeton maken' Pronk bezoekt Leiden en regio flERPAG 23 OKTOBER 1999 inbtelijk advies van provincie: wél ruimte reserveren voor baggerstortdepot bestemmingsplan Oostvlietpolder moet door de ovincie worden afgewezen omdat er in het plan geen limte wordt ingeruimd voor een baggerstortdepot. Dat jat in een ambtelijk advies van de provincie. Het stuk voor een belangrijk deel gebaseerd op de onlangs ge- ed gekomen milieu-effectrapportage (MER). Daaruit ijkt dat er vanuit het milieu geen zwaarwegende be- laren zijn tegen de aanleg van de baggerput. KN» RUUD SEP jden schrapte' dit voorjaar de stort uit het bestemmings- omdat er serieuze twijfels ien bij de noodzaak en de ervan. Hoewel het jemmingsplan door het tappen van de slibstort fa- iant in strijd was met de af- aken, besloot het provincie- tuur het plan niet direct de prullenbak te verwij- Afgesproken werd, dat de provincie pas een besluit zou nemen na bestudering van de MER en na het voeren van een discussie over 'nut en nood zaak' van de baggerstort. Nu de milieu-effectrapporta ge is afgerond en daarbij geen bezwaren tegen de slibstort naar voren zijn gekomen, laat de provincie geen spaan heel van de Leidse opstelling. In het ambtelijk stuk - preadvies van de directie Ruimte, Groen en Gemeenten aan de provinciale planologische commissie (PPC) - valt te lezen dat er de komen de decennia wel degelijk be hoefte blijft aan een baggerde- pot in de Leidse regio. De ko mende twee jaar kan de regio haar bagger weliswaar in de Slufter op de Maasvlakte kwijt. Maar voor de periode daarna kunnen geen toezeggingen worden gedaan. De conclusie is dat storten in de Oostvlietpol der in de nabije toekomst een noodzaak zal zijn. De kritiek op het bestem mingsplan beperkt zich niet tot het ontbreken van een bagger put. De provincie verwijt de ge meente dat zij zich ook niet houdt aan de afspraak dat er niet meer dan veertig hectare uit te geven bedrijventerrein in de polder mag komen. Doordat de gemeente een deel van de polder aanmerkt als 'landgoe- derenzone' waarin tien procent mag worden bebouwd door be drijven, wordt de oppervlakte bedrijventerrein via een achter deur vergroot. Verder merkt de provincie op dat Leiden onvol doende ruimte reserveert voor een toekomstige verbreding van de rijksweg A4 en de recon structie van de Hofvlietweg. De benzinepomp aan de rijksweg wordt volgens de provincie ten onrechte wegbestemd. Wethouder Tjeerd van Rij reageert 'zeer verbaasd' op het ambtelijk advies aan de PPC. „Ik heb donderdag nog overleg gehad met demissionair gede puteerde Heijkoop. Toen heb ben we afgesproken dat het ad vies zou worden bijgesteld. De commissie zou een open advies krijgen waarin alleen de vraag wordt opgeworpen of we met de reservering van grond voor de baggerstort voldoen aan de eisen in het streekplan. Ik ben hoogst verbaasd dat dat niet is gebeurd." De wethouder kon digt aan de komende tijd 'te gengas' te geven. Van Rij is van mening dat Leiden voldoende tegemoet komt aan de wensen van de provincie doordat de ge meente de grond die nodig is voor de slibstort vrij houdt van bebouwing. In het omstreden bestemmingsplan heeft de grond een agrarische bestem ming. De PPC buigt zich aanstaan de donderdag over het bestem mingsplan Oostvlietpolder. Daags daarna krijgen de vele bezwaarmakers de kans om tij dens een hoorzitting hun be denkingen tegen het plan nog eens toe te lichten. [Ni Twintig jaar geleden startte André Coenen ijn woonhuis aan de Satijnvlinder 6 het bureau earch voor Beleid. Twee decennia later is wat en studeerkamer als een eenmanszaakje be- uitgegroeid tot een florerende Holdingmaat- ppij die werk biedt aan 270 personeelsleden eens zo'n zelfde aantal losse medewerkers, iddels is de Satijnvlinder als onderkomen na- lijk allang verleden tijd. Na tussenstops aan 't igetje, de Van der Valk Boumanweg, het Ra- burg en de Stationsweg vestigde het bedrijf tien jaar geleden in een groot en modern kan- pand aan de Schipholweg. ir ondanks een oppervlakte van 4000 vierkante meter groeide het onderzoeksbureau ook daar al snel weer uit zijn jasje. Het terrein pal achter de thuisbasis bood soelaas. Daar verscheen het afge lopen jaar een nieuw gebouw van acht verdiepin gen hoog. Met die extra 3000 vierkante meter kan de successtory van oprichter Coenen in de 21ste eeuw mede daar een voortzetting krijgen. Research voor Beleid, de naam zegt het al, houdt zich bezig met onderzoek. Dat doet het bureau met name in opdracht van de overheid: ministeries, provincies, gemeenteraden, hoogheemraadschap pen enzovoorts. Intussen heeft Research voor Be leid zich ook op de internationale markt begeven. FOTO HENK BOUWMAN chaos al veel eerder ontstaat, nog voor je bent aanbeland op dat kleinste niveau. Hij merkte dat electronen zich anders gaan gedragen zodra ze minder ruimte tot hun beschikking hebben. Met die ontdekking was een nieuw vakgebied geboren. Dat beweegt zich tussen het niveau van de Newton's klassieke me chanica - het macroniveau - en Niels Bohr's kwantummechani ca - het microniveau. „Het is niet bijster orgineel, maar dat wordt het meso-niveau ge noemd. Je kan het ook de fysica van de miniaturisatie noemen. Dus: hoe klein kan je iets ma ken, voordat de chaos onvoor spelbaar wordt." Inmiddels heeft hij de wereld van de chips verlaten. De elec- tronica-industrie maakte zware tijden door. Het onderzoek naar verkleining van chips had geen prioriteit meer. „Ik zat daar niet lekker meer. Als we tenschapper moet je de ruimte hebben om onderzoek te doen zonder financiële beperkin gen." Hij vertrok naar de uni versiteit. „Door deze ontdek- kking wist ik dat ik daar zou meetellen. Ik zou het vreselijk vinden om in de wetenschap pelijke wereld tot de middel maat te behoren." Beenakker pakt zijn huissleutels van zijn bureau. In de sleutel hanger is een computerchip verwerkt. „In zo'n chip rennen allerlei electronen dwars door elkaar heen. Toch is hun gedrag voorspelbaar. Dat moet ook. Als een chip geen ijzeren logica heeft, is de computer onbe trouwbaar." In de jaren dat Beenakker voor Philips werkte, was het bedrijf, net als de ande re computerfabrikanten, erop uit om die chips steeds kleiner te maken. Maar wat ontdekte Beenakker: je kan dat dingetje niet ongestraft verkleinen. Want dan gaan de electronen zich onvoorspelbaar gedragen. „Het is als met het bakken van een brood. Voor een half brood kan je het recept halveren, voor een kwart brood neem je van alle ingrediënten een kwart. Maar daarmee kan je niet eindeloos doorgaan. Op een gegeven mo ment is dat minuscule broodje, hoe nauwkeurig je het meel en water ook hebt afgemeten, niet lekker meer." Vroeger dachten natuurkun digen dat de 'foutmelding' te maken had met het gedrag van atomen en moleculen - dus dat die op microscopisch niveau lag. Beenakker ontdekte dat die eleens heeft geprobeerd Amerika het Nederlandse )eleid uit te leggen, of in tienlanden van donker het verschijnsel 'dieren- lance' heeft toegelicht, iet zeker. Er zijn van die h Nederlandse zaken die ihen buitenland niet uit te leg- ken in- We eten zonder een ie vertrekken rauwe ha- let uitjes en chocoladeha- op brood, en we leven as meters onder de zee- slechts beschermd ien van zand en dijken ei. Het is voor een buiten- Ier allemaal niet te begrij- landers zijn anders dan, tar eens wat te noemen, kanen. Uit onderzoek GGD bleek vorige week irokkaanse vrouwen al- doe' iaar naar dokter gaan iek zijn. Dat was even ien voor zorgwethouder laaijens, die had gehoopt Marokkaanse vrouwen eindelijk eens een keer- passen aan de Neder- cultuur. Marokkaanse in die door blijven wer- ze niet meer kunnen en is bij de dokter melden cht niets anders meer verzinnen, zijn een em. Daar moet iets aan worden. laar huisarts zijn. nevrouwtje, wat man- raan ons?" 3jn ziek." ter valt bijna van zijn in schrik. Ho even, dat is meel bedoeling hoor. Wat bier? Gaat u eens even aedeweerga een inbur- cursus volgen. En snel fletje. Vort. gmaar dat we Baaijens om aan dit soort stui- evallen van onaangepast kordaat een eind te ma- wethouder houdt niet van halve maatregelen. Dus, nog maar nauwelijks bekomen van de schrik („Echt? Alleen maar als ze ziek zijn?") dringt hij bij de GGD aan op een ver volgonderzoek. Hans wil nu eindelijk weten wat hij moet doen om die malle minderhe den te bereiken. Kijk, Marokkaanse mannén zijn heel goed te vinden. Steeds meer werkgevers stappen met een lijst vacatures de moskee binnen om er even later met een busje vol nieuwe werkne mers weer weg te rijden. Maar die vrouwen... Hans pakt het verslag van de GGD er nog eens bij. 'De vrouwen doen alleen aan preventie als de overheid het verplicht', leest hij. „Hé", bedenkt hij opeens. „De over heid, dat ben ik." Aha. Dét be doelde zijn horoscoop met de mededeling dat hij vandaag een daad moest stellen! Met één ferme armbeweging veegt hij de stapels rapporten van zijn bu reau, haalt een groot vel papier uit zijn la, doopt zijn ganzen veer in de inkt en schrijft met grote sierletters 'Verordening'. Zo. Dat zal ze leren. Flitsend Het is een gezellig stukje Lei den, die Breestraat. De etalages zien er fijn uit, de kerstversie ring hangt er weer en taxibedrijf Koenes zorgt voor wat extra feestelijke flitsverlichting. Vooral de laatste kijkt daarbij niet op een gulden meer of minder. Het mag best wat kos ten, die vrolijke flitsjes. Zo'n 60.000 gulden is Koenes inmid dels kwijt. Dat is niet helemaal van harte gegaan. In tegendeel zelfs. Maar dat maakt de presta tie er natuurlijk niet minder om. Het feestelijke geflits is het ge volg van een principestrijd die directeur Koenes met de ge meente Leiden uitvecht. De taxibaas vindt de rompslomp rond de doorrijvergunningen in de Breestraat onzin. Als de im mer vriendelijke Connexxion- chauffeurs steeds zonder beta len door de winkelstraat heen mogen, waarom dan de taxi's niet? In zijn niet aflatende strijd heeft Koenes de camera's in de Bree straat al duizend keer laten flit sen. En het einde is nog niet in zicht. Dapper van de taxibaas. Want de buigzaamheid van het Leid se gemeentebestuur kennende, haalt hij nog moeiteloos de De duikers die het vermiste Indiëmonument weer letterlijk boven water kregen, werden gisteren in de bloe metjes gezet. FOTO MARK LAMERS tweeduizend flitsen. Sterker nog, voordat Leiden zijn eerste boze brief heeft beantwoord, zit hij waarschijnlijk al op de drie duizend. En als hij de lampen ooit nog uitkrijgt, is dat ver moedelijk eerder door slijtage dan door barmhartigheid van het gemeentebestuur. Wat toch een betrekkelijk kost bare zaak is, met een boete van zestig gulden per geflitste over treding. Zodat er voor Koenes, als hij het echt wil redden tegen Lei den, niets anders opzit om al ternatieve bronnen aan te bo ren. En dat moet ook weer niet zo moeilijk zijn. Laat de passa giers bij nadering van de Bree straat vrolijk door de achterruit zwaaien, en u kunt ze later een fijne fotografische herinnering aan hun taxirit aanbieden. Te gen kleine bijbetaling uiteraard. Alternatieve bruidsreportages - de stellen moeten meestal toch in de Breestraat zijn - liggen voor de hand, net als bijzonde re vakantiefoto's. Dat is weer eens wat anders dan een rönt genfoto als herinnering aan een niet geheel vlekkeloos verlopen wintersportvakantie. Maar er is meer. Met zo'n con stante stroom aan foto's kan Koenes gemakkelijk een pasfo to-service beginnen aan beide zijden van de Breestraat. Zet de klant wanneer er een taxi na dert op een huishoudtrapje voor de flitscamera, en de tech niek doet de rest. Dat kan een aardig zakcentje opleveren. Alle andere foto's - en dat zul len er toch nog heel wat zijn - kunnen nog gemakkelijk een knaak opbrengen wanneer de Koenes de achterkant van zijn wagens laat beletteren met een welgemeend 'Groeten uit Lei den'. Natuurlijk is de opbrengst van de foto's niet genoeg om alle boetes te betalen. Maar geen nood. Dankzij Koenes is Leiden een flitsende attractie rijker. En daar moet toch wel ergens een subsidiepotje voor te vinden zijn. TEKST: RUUD SEP EN WIM WEGMAN LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Dat was even schrikken toen Pieter Brouwer gisterochtend uit de badkamer kwam. De voorzitter van de Stichting Mili tair Indië Monument Leiden werd op dat moment door de gemeente telefonisch op de hoogte gebracht van de diefstal van de beeldengroep van het grasveld tussen Molen de Put en het voormalige wachtge- bouw van de Morspoortkazer- ne. „Mijn eerste reactie was dat ik een model van karton zou gaan maken", aldus Brouwer die jarenlang heeft gevochten voor plaatsing van het monu ment. „Want de onthulling op zaterdag kon natuurlijk niet meer worden uitgesteld. We konden 300 gasten niet teleur stellen." Een paar uur later kon Brou wer echter weer opgelucht ademhalen en het karton de kast weer in. De donderdag middag geplaatste beelden wer den gisterochtend rond 11 uur door twee duikers van de brandweer uit het Galgewater gevist. Vandalen hadden een deel van het monument in de nacht van donderdag op vrijdag van zijn sokkel getrokken en in het water gegooid. Op aanwij zingen van omwonenden kon de brandweer gericht gaan zoe ken. Rond het middaguur werd de licht beschadigde beelden groep in het stadhuis door een trotse cultuurwethouder Alexander Pechtold gepresen teerd „Ik had veel voor moge lijk gehouden maar dit..." Pechtold ging na de diefstal uit van drie mogelijke scena rio's. Vandalisme, winstbejag omdat de beelden zijn gemaakt van 50 kilo brons of een gerich te actie van tegenstanders van het monument. Het is hoogst waarschijnlijk de eerste moge lijkheid geweest gezien de gras sprieten die op de onderkant van de beelden werden aange troffen en het sleepspoor rich ting waterkant. Pechtold gaf op een inder haast belegde persconferentie aan dat de gemeente zich gaat bezinnen op monumenten in de openbare ruimte. „Betere bescherming en onderhoud ontmoedigt vandalen. Aan de andere kant kunnnen we mo numenten natuurlijk niet van schokbeton maken. We moeten kwetsbaar, symbolisch materi aal blijven gebruiken. En een monument midden in de pol der plaatsen kan natuurlijk he lemaal niet." Daarnaast over weegt Pechtold om de plek waar het Indië-monument staat te laten verlichten. „Dat is bo vendien prettiger in de bele- innering aan de 25 Leidse ge vallenen in de voormalige kolo nie levend houden. De plek van de beeldengroep heeft een symbolische betekenis. Het be vindt zich op het terrein van de vroegere Morspoort-kazerne waarvandaan 'onze jongens' naar de Oost vertrokken. De onthulling door loco-burg- meester Tjeerd van Rij morgen middag om 14.00 uur gaat ge paard met een kranslegging en een officiële herdenking van de gevallenen. Het bronzen kunstwerk van 80 centimeter hoog bestaat uit drie figuren die symbool staan voor de 25 gevallenen. Het ge heel is geplaatst op een zwarte sokkel van ruim een meter hoog met daarop de tekst 'een afscheid zonder thuiskomst 1945-1952'. Voor die sokkel zijn in een andere sokkel de 25 na men van de gesneuvelden ge graveerd. Overigens worden de drie beelden kort na de onthulling vanmiddag door de gemeente weer weggehaald. Samen met de ontwerpers, de kunstenaars G. Brouwer en J. Kleingeld wordt dan bekeken hoe het monument 'vandalismebesten- dig' kan worden gemaakt." VALKENBURG/LEIDEN TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Minister Pronk (ruimtelijke or dening) brengt maandagmor gen een bezoek aan Leiden, 's Middags doet hij Valkenburg, Katwijk en Wassenaar aan. Het werkbezoek heeft plaats met het oog op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, waarin wordt Bepaald waar in de toe komst gebouwd mag worden. Leiden, op wiens verzoek de minister naar Leiden komt, Bazaar voor gehandicapten Stichting Paardrijden voor Gehandicapten Leiden e.o. houdt zondag haar jaarlijkse bazaar in manege 'Moedig Voorwaarts', Wassenaarseweg 525. Van 10 tot 16 uur is er een groot aanbod van twee dehands goederen, zoals kle ding, boeken, speelgoed en serviesgoed. Ook draait het Rad van Avontuur. De toe gang is gratis. De opbrengst is voor het paardrijden voor ge handicapten. vraagt 's ochtends vooral aan dacht voor voldoende mogelijk heden voor wonen en werken. Leiden doelt dan vooral op het plan Valkerhout, dat de ge meente samen met de leidse re gio heeft ontwikkeld voor het Marinevliegkamp Valkenburg. Pronk bekijkt 's ochtends on der meer het voormalige Van Gend Loosterrein, waar nog flinke aantallen woningen kun nen worden gebouwd. Verder staat een bezoek aan de Oost vlietpolder op het programma, waar Leiden bedrijven en wo ningen wil plaasen naast volks tuinen en natuur. 's Middags bezoekt Pronk Katwijk, Valkenburg en Wasse naar. Deze gemeenten willen de minister informeren over hun plan Valkenburcht - de vi sie van de drie gemeenten over bebouwing van het marine vliegkamp, als dit moet verdwij nen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13