NedCar rekent ook na 2002 op Mitsubishi Westmalle breidt uit zonder te groeien Economie 'Industrie in gevaar door negatief beeld' Audi in het Stedelijk Unilever gaat meer op de gezondheidstoer ZUIlf-ROLLAND Marks Spencer kapt met kledingleverancier Zwaar licht ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 Industrieën van elders zullen in de nabije toekomst geen vestigingen meer plannen in de Benelux, want er zijn hier geen technische arbeids krachten te krijgen. Die waar schuwing kwam gisteren van C. Dewulf, directeur van Ned- Car in Born. Op een grote personeelsadvertentie van NedCar, enkele weken gele den, kwamen slechts 150 re acties binnen. Volgens Dewulf zijn techni sche beroepen in de Benelux, in tegenstelling tot bijvoor beeld Duitsland, niet popu lair meer. Het wordt steeds moeilijker om aan mensen te komen. Een van de gevolgen is dat er op de werkvloer on vrede ontstaat, omdat steeds meer binnenkomende krach ten weinig motivatie tonen. Daardoor komt de teamgeest in het gedrang. „Het is een probleem voor de hele industrie, niet alleen voor NedCar", aldus Dewulf. „Als de wereld gaat geloven dat er in de Benelux geen be langstelling is voor techni sche beroepen, zal die wereld zich van deze drie landen af wenden." Er wordt volgens hem smalend gedaan over mensen die vuile handen ma ken in wat genoemd wordt een schroevendraaierfabriek. „Laten we ophouden met die negatieve teneur", aldus De wulf. Volgens hem ligt het niet aan de arbeidsvoorwaarden, dat mensen niet kiezen voor een technisch beroep. Het gaat om een mentaliteit waarbij technische beroepen door ouders als minderwaar dig worden voorgesteld. „In dustrie blijft een belangrijke tak voor de Nederlandse eco nomie. Daarom moeten we met zijn allen iets aan die mentaliteit doen." ECONOMIE WIJZER Ze zijn weer lekker bezig in bij zo'n deal. Rottinghuis wil Amsterdam. Rudi Fuchs, di- zijn merk neerzetten en het recteur van het Stedelijk mu- Stedelijk in hartje Amsterdam seum, was maar al te trots dat is daar een mooie plek voor. hij 12 miljoen had versierd Dat is hem dat geld wel om een nieuwe vleugel te fi- waard, nancieren. De gemeente had hem die op dracht gegeven omdat ze zelf het geld niet wilde ophoesten. Nu het geld er is, gaat de gemeen teraad onder aanvoering van PvdA'er Sybren Piersma dwars liggen. Audi's in het heiligdom van de moderne kunst kunnen niet, vindt men. Dat juist Rudi Fuchs met deze deal aankwam, is opmerkelijk. Je zou verwachten dat de be heerder van de tempel van de moderne kunst niets met commercie te maken zou wil len hebben. Kunst en com mercie bijten elkaar. Gaat het in de commercie om het geld en de winst, in kunst gaat het om iets kwetsbaars zoals het sublieme, het ongrijpbare, het heel persoonlijke en soms zelfs het schone. We gaan naar het museum om een andere wereld mee te maken die ons inspireert na te denken en anders te kijken. Daar betalen we Fuchs voor. Leidt hij ons vervolgens langs een uitstalling van Audi's, dan klopt dat niet. Want die uitstalling vertegenwoordigt de wereld van het geld en die wilden we juist even uit ons hoofd zetten door naar het museum te gaan. Betekent deze deal dat Fuchs de ziel van zijn museum wilde aan tasten omwille van een som geld? Omdat ik me als econoom met de kunstwereld bezig houdt, denken mensen dat ik Fuchs wel in bescherming wil nemen. Ik zou het immers moeten waarderen dat hij nu eens niet gemakzuchtig bij de overheid aanklopt, maar de markt opgaat om geld voor zijn nieuwe vleugel te verdie nen. Zo wil mijn collega Van der Ploeg (collega-econoom die nu staatssecretaris van cultuur mag zijn) het ook graag zien. De kunst dient zich waar te maken op de markt. En dat heeft Rudi Fuchs gedaan. Hij heeft Rot tinghuis, de Nederlandse di recteur van Audi, overtuigd 12 miljoen te lenen (rente loos) voor de financiering v.an zijn zo felbegeerde nieuwe vleugel. En daar legt deze nog jaarlijks een bedrag van 80 mille bij voor tentoonstellin gen. Mooie deal toch? Ach, dat Audi iets terug wil voor al dat geld, hoort nu eenmaal ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit Ik stel me voor hoe trots Fuchs was toen hij deze deal ge realiseerd had. Want sponsors vinden is voor hem niet ge makkelijk. Voor het Concertge bouworkest staan de bedrij ven op de stoep en ook een Rembrandt- tentoonstelling loopt lekker. Maar moderne kunst ligt moei lijk. Je weet maar nooit wat die kunstenaars uitvreten. Dat Audi zich wil associëren met het Stedelijk is daarom opmerkelijk. En dat Fuchs er trots op is dat hij dat geregeld heeft, is dan ook goed te begrijpen. Alleen, kan het wel? Het probleem is de uitstal ling in de benedenverdieping van de nieuwe vleugel naast het restaurant. Fuchs vindt er niets fout aan, onder meer omdat dat restaurant ook commercieel is. Een CDA- raadslid rekende vervolgens voor dat een renteloze lening van 12 miljoen wel erg weinig is voor een vitrine aan de Van Baerlestraat. Fuchs zou dus niet commercieel genoeg zijn geweest. Ik vraag me eerder af of hij wel kunstzinnig ge noeg is geweest met zijn deal. Gewoon een paar auto's neerzetten heeft niets met kunst te maken. Hij zou in plaats daarvan een opdracht aan een kunstenaar kunnen geven om iets met een Audi te doen. Wie weet, maakt Joep van Lieshout, een suc cesvolle Rotterdamse kunste naar, er een tank van. De vraag is of Audi dat aanwil. Durft het bedrijf op een in houdelijke manier met de kunst in zee te gaan, met alle risico's vandien, dan heb ik daar alle respect voor. Het kan nog, want Fuchs moet met een beter plan ko men om de raad te overtui gen. De deal staat of valt met de wijze waarop Audi^ zich mag presenteren in het mu seum. Mislukt de deal alsnog dan kan Fuchs altijd Dercon, de directeur van het Rotter damse Boymans navolgen, die met een veiling van mo derne kunst vorige week meer dan 6,5 ton ophaalde voor zijn nieuwbouw. Zo'n veiling is hard werk en vraagt om een serieuze opoffering van een flink aantal individu en. Maar de veiling had alles met kunst te maken. vlaardingen anp Unilever gaat meer op de ge zondheidstoer. Het concern denkt aan sauzen, thee, toma ten en groenten met eigen schappen die bijdragen aan het voorkomen van bijvoorbeeld hart- en vaatziekten. Dat zei topman A. Burgmans gisteren bij de uitreiking van de Unile ver Researchprijzen. Unilever is onlangs begonnen met de verkoop van margarine met cholesterolverlagende ei genschappen. Het bedrijf wil niet alleen vitamines en mine ralen toevoegen aan voedings middelen. Ook wil het etenswa ren ontwikkelen die het natuur lijke afweersysteem van men sen versterken, en moeten er producten komen die hart- en vaatziekten helpen voorkomen. Het gaat om waren met een specifieke gezondheidsclaim, gebaseerd op wetenschappelij ke basis, aldus de topma. Banenverlies Wolters Kluwer België Amsterdam Een grote reorganisatie bij de Belgische tak van het Nederlandse uitgeversconcern Wolters Kluwers heeft geleid tot I het gedwongen ontslag van twintig van de 900 medewerkers. i Het aantal kan nog iets oplopen. Wolters Kluwer België (omzet 1300 miljoen gulden) wil de organisatie klantgerichter maken. Ondanks de ontslagen, waartegen de bonden al verzet hebben aangekondigd, kampt de uitgever in België met een groot aantal j vacatures. „Het probleem is echter, dat er mensen zijn die-niet kunnen worden omgeschoold", aldus een woordvoerder. Loterijen accepteren fusieverbod NMa nfn haag De Nederlandse loterijen Staatsloterij, De Lotto en BankGiroloterij leggen zich neer bij het verbod dat kartelwaak- I hond NMa vorige week uitsprak over hun plannen om te fuse ren. Het trio wilde samengaan om zo de buitenlandse concur- I rentie het hoofd te bieden. De Nederlandse Mededingingsauto riteit vond echter dat het marktaandeel van de drie samen, zo'n 170 procent, te groot zou zijn. De besturen van de drie gokinstel- lingen gaan niet tegen de uitspraak in beroep, omdat de mede werkers al ruim vier jaar in onzekerheid hebben geleefd. „Ze willen rust in de tent", zegt A. Rombouts, voorzitter van de Inte- I gratiecommissie Fusie Loterijen. De gokinstellingen gaan ande re vormen van samenwerking bestuderen, bijvoorbeeld op het I gebied van automatisering. Siemens verkoopt geldautomatenpoot münchen Siemens verkoopt zijn divisie geldautomaten voor 1,6 miljard gulden aan de Amerikaanse investeringsmaatschappij- en Kohlberg Kravis Roberts (KKR) en GS Capital Partners, on- j derdeel van de bank Goldman Sachs. Siemens moest de divisie afstoten om van de Europese Commissie toestemming te krij- 1 gen voor de vorming van een gezamenlijke onderneming voor pc's met het Japanse Fujitsu. Op het gebied van kassasystemen is Siemens de op twee na grootste ter wereld en bij geldautoma ten neemt het Duitse concern de vierde plaats in. Er werken 3.400 mensen en de jaaromzet bedraagt 2.9 miljard. Siemens is bezig met een reorganisatie waarbij 60.000 banen en een jaar omzet van 19 miljard worden afgestoten. Siemens wil zich con centreren op informatie- en communicatieproducten. Tientallen banen weg bij Grootint zwundrecht Bij het staalconstructiebedrijf Grootint in Zwijn- drecht moeten 65 van de 320 medewerkers weg. De directie be lt lajkt of zij elders aan de slag kunnen bij de Heerema-Groep, waarvan Grootint onderdeel is. Concurrentie uit Azië en de ver- g minderde vraag vanuit de olie-industrie worden genoemd als belangrijkste oorzaak voor de inkrimping. De ondernemings- raad heeft een extern bureau ingeschakeld om de markt en de organisatie van Grootint te onderzoeken op de noodzaak om in ie krimpen. Pas als dit onderzoek is afgerond, gaat de OR on- i derhandelen met de directie over de voorgestelde afvloeiingsre- geling. Naar verwachting wordt dat eind november. Efteling-show wint internationale prijs kaatsheuvel De Efteling Sprookjesshow is aangewezen als de beste entertainmentproductie ter wereld. Het attractiepark in w Kaatsheuvel heeft deze prijs gekregen van de International As- sociation of Amusement Parksand Attractions De prijs wordt 4,ö uitgereikt tijdens de IAAPA-beurs in Atlanta. De Efteling is het eerste park dat deze award ontvangt. De sprookjesshow, een :o-productie van de Efteling en Wentink Events, wordt elke dag 6-i drie keer in het attractiepark opgevoerd. Het onlangs opgerichte intertainment Committee wil de kwaliteit van shows en enter- [j ainment in de attractieparken wereldwijd verbeteren. Directeur 9JVugts van het park is verheugd met de prijs, omdat de Efte- ing enkele jaren geleden duidelijk de keuze heeft gemaakt om 5' leer entertainment te brengen, o, l \c in lamellen krijgt tweede leven 2' indhovenDe Belgische firma Lecluyse, een van de grootste le- 0 feranciers van lamellen op de Nederlandse markt, begint met 5; Ie inzameling van afgedankte kunststof raambekleding om er ervolgens nieuwe lamellen van te maken. De firma - geplaagd - loor het slechte imago van chloorhoudende pvc - onderzocht 10e er milieuwinst te behalen was. Probleem is dat elke fabri- ant een andere samenstelling gebruikt, waardoor lamellen van 103 eeen niet door de ander te recyclen zijn. De Belgen hopen de tos omende vijf jaar een kwart te kunnen hergebruiken. De markt j®: fordt geschat op ruim tien miljoerwneter per jaar. 1D 3 (emkes: lage BTW onderhoudswerk 103 105 in haag Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) is er voor at schilders en stucadoors onder het lage BTW-tarief gaan val- ii7 n, indien het om onderhoudswerk aan particulier woningbezit 101 aat. Remkes verwacht dat in november knopen worden door- jjjj ehakt over de vraag welke arbeidsintensieve diensten onder lil et lage BTW-tarief van zes procent gaan vallen. Minister Zalm inanciën) liet eerder deze maand in Luxemburg weten dat Ne- }u erland de BTW wil verlagen voor kappers, schoonmakers en 10 ij de reparatie van schoenen, fietsen en kleding. j; Vereldgascongres naar Nederland j® r0ningenHet wereldcongres van de Internationale Gas Unie iet omt in 2006 naar Nederland. Bij de unie zijn tachtig gasprodu- 1C,; erende landen aangesloten. De Nederlandse Gasunie in Gro- }c ingen, die het congres organiseert, verwacht tienduizend be- ië aekers. Het congres is waarschijnlijk in Amsterdam. 'act Martinair met Kenya Airways Jj HSTerdam Kenya Airways gaat voor Martinair vanuit de 3i Dofdstad Nairobi vracht doorvervoeren naar veertien Afrikaan- bestemmingen. Martinair vliegt negen keer per week met achttoestellen naar Afrika, waarvan zes keer naar Nairobi. Met f Afrikaanse collega's wordt bekeken of de samenwerking kan iden tot een gezamenlijk vrachtservice voor de Afrikaanse re- f 0. Daarbij valt volgens een Martinair-woordvoerder te denken 1 ui de oprichting van een aparte 'cargopoot' voor Kenya Air- 5J ays en het inzetten van speciale vrachttoestellen. Nu gaat de I acht nog mee op passagiersvluchten. 3] lieuws De Telegraaf op mobieltje 3r Sterdam Dagblad De Telegraaf gaat samenwerken met Erics- n, fabrikant van draagbare telefoons. Eigenaren van bepaalde 2' icsson-mobieltjes kunnen het nieuws op de website van dit II htendblad lezen op het schermpje van hun telefoon. Volvo bouwt modellen wellicht op ander platform Ook na 2002 zal Mitsubishi naar alle waarschijnlijkheid auto's blijven bouwen bij NedCar in Bom. Dat is de stel lige overtuiging van directeur C. Dewulf. „Mitsubishi heeft hier veel geïnvesteerd. Het zoeken naar een totaal nieuwe locatie kost veel tijd. Die liggen niet voor het grij pen. En dan is het nog maar afwachten of er een goede toeleveranciersstructuur aanwezig is", aldus de NedCar- topman gisteren. gelijk vanaf 2003 op een Ford- platform bouwen. Mitsubishi niet. Nu worden in Bom zowel Volvo als Mitsubishi op hetzelf de onderstel gebouwd. Op die manier worden de kosten per auto gedrukt. Het contract met Mitsubishi waarbij Volvo en Mitsubishi op hetzelfde plat form worden gebouwd, loopt nog tot 2004. Zekerheid kon hij echter niet geven, want Mitsubishi is nog volop aan het studeren op de plannen van Volvo en Ford voor de toekomst. „Het kan best zijn dat ze alsnog afhaken, maar daar geloof ik persoonlijk niet in", zei Dewulf. Volvo gaat zijn modellen mo- Daarna komt Mitsubishi met een probleem te zitten. De Ja panse autobouwer moet dan weer zelf het onderstel voor zijn Carisma's maken. In Japan wordt nu gestudeerd op moge lijkheden om althans een deel van het platform op dezelfde productielijn te laten maken als de nieuwe Ford/Volvo-onder- bouw. Overigens loopt de verkoop van Carisma's terug. Bij NedCar worden er op jaarbasis 55.000 gemaakt en dat is volgens De wulf minder dan verwacht. Met de Mitsubishi Space Car gaat het goed. In plaats van de ver wachte 50.000 moeten er nu 60.000 op jaarbasis worden ge leverd. De gesprekken over de over name van NedCar Helmond zijn inmiddels in volle gang. Volgens Dewulf is haast gebo den, omdat de testapparatuur in Helmond snel veroudert en vernieuwing grote sommen geld kost. Hij verwacht dat na overname het bedrijf in Hel mond zal blijven, gezien de aanwezige know-how en tech nologie. In Helmond worden auto's van NedCar getest en ontwor pen. Om rendabel te blijven, moet het testbedrijf echter meer klanten krijgen, en daar om is verkoop noodzakelijk. Enkele grote engineeringbu- reaus uit de hele wereld zijn in de overname geïnteresseerd, al dus Dewulf. IT vacaturebeurs Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs, lestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. 'Ruim baan in Zuid-Holland" en "IT vacaturebeurs" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt t overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! Een luchtfoto van de abdij in het Belgische Westmalle. Bier en kaas mogen slechts de vermelding 'trappist' dragen, wanneer het product binnen de kloostermuren is gemaakt. foto airphoto De kleine Belgische trappisten brouwerij Westmalle investeert binnenkort bijna de hele jaar omzet in nieuwe apparatuur. Frappant genoeg weigeren de broeders trappisten ondanks de groeiende vraag de productie op te voeren. De brouwerij, ei gendom van de gelijknamige abdij, verkoopt net zo lief nee. „We blijven waar we staan. In het verleden hebben we ook niet altijd alles kunnen leve ren", vertelt algemeen directeur P. van Assche. De uit 1836 daterende brou werij, die een jaaromzet heeft van zo'n 32 miljoen, gaat bin nenkort 27 miljoen investeren in een nieuwe bottelarij en een compleet nieuw pand. De nieu we machines hebben een capa citeit van 36.000 flessen per uur, waar de huidige slechts 28.000 stuks per uur verwerken. Eind volgend jaar moet de uit breiding operationeel zijn. De uitbreiding heeft iets te genstrijdigs in zich, want Van Assche beweert dat de extra ca paciteit niet benut zal worden. De kostbare investering doet Westmalle alleen om het perso neel te behagen, beweert hij. „Onze hoofdbekommernis is de werkomstandigheden te verbe teren", zegt Van Assche. En dat terwijl het personeel niet eens, zoals gebruikelijk bij pilsfabrie- ken, in ploegendiensten werkt. Speciaalbiertjes zoals West- malle Dubbel en Tripel worden de laatste jaren steeds populair der. Dit jaar zal Westmalle vijf procent meer verkopen, maar veel meer dan de huidige 120.000 hectoliter per jaar wil de brouwerij niet gaan maken. „Een beperkte stijging, enkele procenten, is nog wel moge lijk", denkt Van Assche. Een commercieel bedrijf zou Westmalle, in Nederland het populairste trappistenbier, veel groter kunnen maken. Dat be seft ook Van Assche. „Abdijbie ren als Leffe groeien nog veel sneller; zij maken fors recla me." Leffe is in handen van In- terbrew, een enorm biercon cern dat in Nederland bekend is van Oranjeboom en Dom- melsch. Het verschil tussen trappis tenbier en abdijbier is dat een 'trappist' wél binnen de muren van het klooster gebrouwen moet zijn en abdijbier niet. Sterker nog, alle abdijbieren worden elders gebrouwen. De brouwerijen betalen aan de be trokken kloosters van welke ze de naam gebruiken, doorgaans wel royalties voor het gebruik van naam en receptuur. De winst van Westmalle is overigens geheim, al staat vast dat die fors is vergeleken bij de omzet. Van Assche meldt dat het gaat om minstens vijf mil joen gulden per jaar. De broe ders hebben er geen behoefte aan dat te investeren in recla mespotjes om zo de afzet te verhogen. De winst gaat net als die van de andere zes trappis tenbrouwerijen in België en Ne derland voor een belangrijk deel naar goede doelen. Opschudding in financieel Londen Het Britse warenhuisconcern Marks Spencer heeft gisteren opschudding veroorzaakt in de Londense financiële wereld door pardoes een eind te ma ken aan een contract met kle dingleverancier William Baird. De twee bedrijven hadden al dertig jaar een exclusieve rela tie. De toekomst van Baird is nu uiterst onzeker geworden. Dat leidde tot een val van de beurs koers met veertig procent. De kledingdivisie van het Baird-concern telt 7.300 werk nemers en is volledig afhanke lijk van Marks Spencer. Top man D. Suddens noemde de stap een donderslag bij heldere hemel. „We zijn uiterst teleur gesteld dat eenzijdig een eind is gemaakt aan een langdurige re latie die was gebaseerd op we derzijds vertrouwen." Suddens kondigde aan begin volgende week opheldering van Marks Spencer te zullen vra gen en waarschijnlijk schade vergoeding te zullen eisen. Vol gens hem zullen er onvermijde lijk veel ontslagen vallen. De kledingdivisie van Baird heeft zestien fabrieken met 4.360 werknemers in Groot-Brittan- nië en drie bedrijven in Sri Lanka met 2.900 personeelsle den. Bij de hele Baird-groep werken 13.500 mensen. Marks Spencer, dat in Ne derland vestigingen heeft in Amsterdam en Den Haag, heeft besloten het contract te verbre ken in het kader van een gron dige reorganisatie. De resulta ten van het concern zijn al ge ruime tijd bedroevend. Eerder dit jaar werden winkels in het buitenland verkocht en moest een aantal topmanagers ver trekken. Guangzhou Deze immense lamp vormde deze week de blikvanger van de grote tentoon stelling van deco ratieve verlichting in de Chinese stad Guangzhou. Het koperen ornament is bijna veertien meter hoog en be vat over dertien lagen verdeeld in totaal 1.448 lam pen. Met zijn 3.500 kilo is het ook een zwaarge wicht. FOTO AP CHEN XUESLI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11