Dieren in huis, meer kans op infecties Rijp en Groen VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 redactie margot klompmaker en saskia stoelinga 023-5150265 Haar naam wordt Flori Ze was beeldschoon toen ze ten geschenke werd aan geboden. Een en al bloem omgeven door een zachte, milde geur. In een met zorg gekozen ompot kreeg ze een plaatsje op een tafel, niet te ver van het raam en ver van de verwar ming. Ze kreeg wat water op de aarde zodat al les in orde leek. Maar toen vie len er eerst een paar verlepte blaadjes af, la ter kwamen daar nog uitge bloeide bloe men bij en oh grote schrik, op een goede dag lag er zelfs een verdroogde pis sebed op het geeft ar blinkend blank alg™v' gepoetste tafel- post blad. 3002 PA Aldus het relaas van een kennis die er nog bij vertelde dat je deze plant ook nog om de zoveel tijd diende te dom pelen en af en toe voor zichtig moest sproeien om ongedierte te voorkomen. Stel je voor luis, zomaar in een smetteloos schone ka mer. Dat kan toch niet. Goed beschouwd brengt een kamerplant niet alleen veel zorg maar ook nog de nodige rommel in je huis was de eindconclusie. Bijna net zo erg als een hond. Dat is immers ook niets an ders dan veel ellende, zorg en vuiligheid. Altijd maar eten dat te vies is om naar te kijken, altijd maar weer uitlaten omdat hij zijn vieze drollen ergens moet laten en dan dat gekam, en die vieze haren in je huis. Re ken daarbij het risico dat die hond ook nog vlooien of erger, teken mee naar binnen brengt. Neen al dat levende goed is niets dan ellende. Maar gelukkig is er voor de hond sedert kort een oplossing, de Aibo, de tech nische cocker spaniel. De hond die geen behoef te heeft aan eten of uitlaten, waar naar vlooien met afschuw kijken. De hond die echter wel rea geert op ver waarlozing, dan laat hij de kop hangen. Dat ver velende kam men is niet no dig want zijn lijf GREET BUCHNER maar af en toe een aai over het metalen lijfje re sulteert in ge- knipper met de oogjes en kwispelen met de ijzeren staart. Kortom die metalen hond, uitgedok terd door een Japanner, blijkt voor de moderne drukbezette mens een uit komst. Geen vuiligheid in huis, niks uitla ten als het slecht weer is, geen ge donder met vie ze hondenmaal tijden en toch iets in huis dat heel in de verte aan leven doet denken. Immers minimale zorg blijft vereist en wil men een te ken van namaak leven zien, dan zal men er iets tegenovermoe- ten stellen. Het blijkt dat vooral mannen luT* tussen 30 en 40 507 zich aangetrok- iArlem kgp Voelen tot dit dier en dat zijn toevallig ook dezelfden die, getuige een recent onderzoek, een gru welijke hekel hebben aan een tuin. Kortom dat is het soort volk dat liever niets van doen heeft met levende materie maar toch iets in huis wil hebben dat lijkt op leven .Voor hen komt bin nen afzienbare tijd de tech nische kamerplant in de handel, in diverse variaties. Het wordt een prachtige plant met altijd groen blad dat evenwel van kleur ver schiet als men er niet af en toe een druppel vocht op laat vallen. Net als Aibo vereist deze plant een mini mum aan zorg om echt le ven te suggereren. Want daar gaat het toch om. De plant komt met velerlei bladvormen en bloemen in alle kleuren van de regen boog in de handel. Komt een menselijke neus dicht bij de bloem dan staat ze een geur af naar keuze.Alle grote parfummerken zullen verkiesbaar zijn. Ook wil de plant af en toe verplaatst of op zijn minst aan geraakt worden. Dat maakt ze kenbaar met het laten han gen van het blad. En na tuurlijk brengt ze nimmer vui ligheid of onge dierte in huis. Haar naam wordt Flori. Het patent voor de ze ideale ka merplant, pas send bij Aibo staat op naam van Verdoven koe verhoogt BSE et verdoven van koeien voor- ze worden geslacht, ver gt de kans op verspreiding de gekke-koeienziekte BSE. verdoving kan ervoor zorgen it kleine stukjes van het her- o nweefsel van de koe in de 2l|oedbaan en de rest van het terechtkomen. Onderzoe- rs van de Universiteit van istol stellen dat de hersen- eltjes theoretisch gezien kun- gaan rondzwerven door de Jedvaten, omdat het hart na verdoving nog enkele minu- nte l^°Pt- Volgens het vakblad w Scientist komen de uit- msten van het onderzoek op slecht moment voor de ldv£}use overheid. Groot-Brittan- opgeheven te krijgen. De Niet lacherig doen over nieuwe hygiënecode overheid is eerder op de hoogte gesteld van de onderzoeksre sultaten, maar besloot dat er niet genoeg bewijzen waren om de procedures in de slachthui zen te veranderen. De onderzoekers keken naar verschillende verdovingstech nieken. Bij een techniek die op het vasteland van Europa en de VS wordt gebruikt, vonden ze bij vier op de vijftien koeien hersendeeltjes in de halsslag ader. Bij de methode die de Britten gebruiken, is dat één op de zestien. Het eten van vlees daf besmet is met de gekke- koeienziekte, kan bij mensen leiden tot de ziekte van Creutz- feldt-Jacob, oftewel hersenver weking. Na besmetting kan het tien jaar duren voordat de ziek te zich openbaart. Sinds kort bestaat er een 'hygi- enecode voor de privé-huis- houding'. Een wat? Ja ja, een code (zeg maar: voorschrift) die vertelt wat je thuis aan hygiëne moet doen, om alles en ieder een gezond te houden. Gezond, dat is natuurlijk rekbaar. Er zijn geen codes om griep buiten de deur te houden, maar men is ervan overtuigd dat het ont staan van bijvoorbeeld lucht wegkwalen wel degelijk wordt beïnvloed door de situatie thuis. Onder meer door het hebben van huisdieren. Het Voedingscentrum heeft het dikke boekwerk met de hygiën ecode opgesteld, maar vooral de vroegere Keuringsdienst van Waren zit er achter. De Keu ringsdienst heet tegenwoordig Inspectie Gezondheidsbescher ming, Waren en Veterinarie za ken. Door deze en gene wordt een beetje lacherig gedaan over deze nieuwe code. Alsof we niet zouden weten wat hygiëne is. Handen wassen als je naar de wc bent geweest, wie doet dat nou niet? Inderdaad, slechts twee procent van de mensen doet dat niet. Maar veertien procent gebruikt geen zeep, ter wijl dat wel moet, omdat het wassen anders weinig zin heeft. Handen wassen als je met een huisdier in de weer bent ge weest, dat behoort ook. Maar bij dertig procent van de die renvrienden komt dat niet in hun hoofd op, zo bleek uit een enquête, die speciaal voor het opstellen van de hygiënecode is gehouden. Heel belangrijk vol gens de code is ook: handen wassen voordatje met eten ko ken aan de slag gaat. Een kwart van de ondervraagden doet dat niet of slecht, en ziet daar de zin niet van in. En waarom moet dat dan alle maal? 'Er komen steeds meer gegevens beschikbaar waaruit blijkt dat tal van infectieziekten verband houden met de woon omgeving', aldus de uitleg. 'Mi cro-organismen, die aanwezig zijn in de lucht, mijten in bed dengoed en tapijt, en insecten en kevers kunnen oorzaak zijn van ziekte van de ademhalings wegen zoals astma. En in Euro pa en Noord-Amerika blijkt dat de helft van alle geregistreerde voedselinfecties thuis wordt opgelopen'. De opstellers van de code wij zen erop dat ongeveer twintig procent van de huidige bevol king (baby's, ouderen, vrouwen in verwachting, mensen met verminderde weerstand) tegen woordig een grotere kans op in fecties heeft. Men verwacht dat die groep in de toekomst alleen maar groter zal wbrden. Er ko men ook nieuwe ziekteverwek kers, zoals de Escheria coli 0157, die niet bang is voor een beetje zuur, en die zich niet laat tegenhouden door wat altijd een barrière is geweest: het maagzuur. Bepaalde Salmonel la-types en de Staphylococcus aureus, zijn ongevoeliger ge worden voor antibiotica. Micro-organismen krijgen ook een kans door de verworvenhe den van het moderne leven. Koeling en verwarming, daar is iedereen heel blij mee, maar er zitten onverwachte kantjes aan. Doordat er overal koeling is - in de fabriek, tijdens transport en bij consumenten thuis - heb ben we nu te maken met de ziekteverwekker Listeria, lief hebber van kou. Warm water is er de oorzaak van dat de ge vreesde en soms dodelijke Le- gionella-bacterie zich kan nes telen. Om die reden moet er water van zestig graden uit de heet-water-kraan komen. Dat betekent dat boilers in veel hui zen heter moeten worden afge steld dan ze nu zijn. Bij zulk heet water kan je je branden, maar kennelijk is het kiezen tussen twee kwaden. Eerste prioriteit De opstellers van de hygiëneco de wijzen aan wat in huishou dens de belangrijkste bronnen van infectie zijn. Niet zo leuk om te lezen, maar het zijn men sen zelf, en hun huisdieren. Verder ongedierte, besmet voedsel en water. Het ene is er ger dan het andere. De code geeft prioriteiten. Dieren in huis zijn 'le prioriteit': ze zijn voor de gezondheid van men sen een groot risico. Toch heeft maar liefst vijftig procent van de huishoudens dieren, meest honden en katten. De risico's zitten in bacteriën, virussen en parasieten, die dieren bij zich dragen, en die op mensen kun nen overstappen, bij aanraking. Al dit leven bij elkaar heet 'zoönotische agentia'. Bij hon den komt Salmonella voor, en bij vogels bijvoorbeeld Chlamy dia psittaci. Door kruisbesmet - ting kunnen ze op voedsel te rechtkomen, en is er kans op voedselvergiftiging of -infectie. Mensen met een dier in huis worden ook blootgesteld aan zogeheten dermatofyten, stof en huidschilvers, die allergische reacties kunnen veroorzaken. Contact met dit soort narigheid is er vooral bij het schoonma ken van een dierenhok, bij spe len met een dier of het in bed halen, en bij het opruimen van honden- en kattenpoep. Een probleem van heel andere aard zijn nog de spoelwormen (Toxocara) en de parasiet Toxo plasma gondii. Spoelwormen produceren eitjes, die via hon den- en kattenpoep in huis te recht kunnen komen. En ver volgens, bij besmetting, in de darmen en organen van men sen. Die worden daar soms ziek van. Dat duurt meestal kort, maar er zijn ook langdurende infecties, met onduidelijke en onbegrepen klachten. Recent werd duidelijk dat bij kinderen zelfs ademhalingsproblemen kunnen ontstaan als ze besmet raken. De Toxoplasma-parasiet, in uit werpselen van katten, is vooral voor ongeboren baby's zeer ris kant. Die kunnen daardoor met een waterhoofd worden gebo ren, of blind. Te afschuwelijk voor woorden, maar de hygiën ecode waarschuwt ervoor. Het is blijkbaar een feit dat er aan huisdieren veel meer risico's zitten dan een dierenvriend zou kunnen verzinnen. Denk goed na De hygiënecode geeft een reeks aanbevelingen om vervelende gevolgen te voorkomen. De eer ste is: denkt goed na bij het kie zen van een dier, als er allergie- gevoelige huisgenoten zijn. Drastisch ventileren en steeds handen wassen, dat moet. Die ren ontwormen, ook verplicht. Kattenbakken? Elke dag ver schonen met wegwerphand schoenen. Hokken en manden: elke week schoonmaken. En wel buiten. Net als trouwens de dieren zelf, als vacht of veren onderhanden moeten worden De inhoud van een huis moet eigenlijk elke dag tweeënhalf keer worden ververst. Luchten heet dat foto united photos de boer genomen. De keuken is verbo den terrein voor het huisdier. Wandelende katten op aan recht of keukentafel: taboe. Het 'binnenhuismilieu'en de binnenlucht zijn in de hygiëne code een verhaal apart. Vocht is de grote boosdoener. Micro-or ganismen (alweer: bacteriën, schimmels, huisstofmijt) kun- het niet goed wordt afgevoerd, ontstaan er vocht- en schim- melplekken, waarin schimmels en mijten zich lekker voelen. En als die er zijn, dan komen ook de luchtwegklachten weer op de proppen. 'Essentieel voor het begrijpen van het vochtproblemen is te weten dat warme lucht meer De risico's zitten in bacteriën, virussen en parasieten die op mensen kunnen overstappen bij aanraking. foto anp nen op vochtige plaatsen sterk uitgroeien. Daarom heeft het aanpakken van woonvocht in het hygiëneboek de hoogste prioriteit. Wonen produceert altijd vocht, afkomstig uit de ademhaling van mensen, die ren en planten. Ook koken, het drogen van de was, douchen en afwassen zorgen voor vocht. Als vocht kan bevatten dan koude lucht. Als de temperatuur van de lucht in huis daalt, conden seert het teveel aan water en worden allerlei oppervlakken, vloerbedekking en meubels vochtig. Deze omstandigheden treden vooral op bij koude vloe ren, in het matras in de koude slaapkamer, bij plinten en wandbetimmering. Om de con densatie van woonvocht zoveel mogelijk te voorkomen is ver warmen van het huis in de win ter van belang', aldus de uitleg. Eigenlijk behoren er zo min mogelijk temperatuurschom melingen te zijn, liefst niet meer dan vijf graden. Wagenwijd open Kortom, een warm huis, en zelfs het verwarmen van een slaapkamer, is niet alleen maar luxe. Maar tegelijkertijd is ven tilatie noodzakelijk, het binnen laten van buitenlucht. 'Het be tekent het hele jaar door zorgen voor aanvoer van buitenlucht om de binnenlucht te verver sen. Vocht, stof, stank, sigaret tenrook en schadelijke stoffen worden daarmee afgevoerd. Wanneer koude lucht van bui ten naar binnen wordt gehaald en wordt opgewarmd, kan ze door de hogere temperatuur veel meer water bevatten, waar door vocht wordt opgenomen en het huis droogt'. Er bestaat zelfs een maat voor: de inhoud van een huis moet eigenlijk elke dag 2,5 keer wor den ververst. Ventileren ver loopt meestal via roosters en kleine klepraampjes, die open staan. Maar als er wordt ge rookt, als de open haard heeft gebrand, of als er een feestje is geweest, dan moet de hele boel een tijd lang wagenwijd worden open gezet. Luchten, heet dat. Niet iets ouderwets, wat oma's in de jaren vijftig nog deden. Het behoort er in het moderne leven nog steeds bij. In de keuken is zelfs de afzuig kap niet genoeg om vocht af te voeren. Ook daar moet nog een raam open. En na het douchen is het gewenst om er een uur lang ergens een raam open te zetten. In de doucheruimte zelf, of anders in een kamer in de buurt, met de deur van de bad kamer wijd open. Open ramen hebben ook nog een andere functie. Bij alles wat een open verbranding heeft (van keuken geiser en oliekachel tot alles- brander en open haard) moet er via open raampjes voldoende lucht van buiten worden ge haald. Als er te weinig lucht is, is de verbranding onvolledig, en ontstaan er ongewenste en riskante gassen. Koolmonoxide is er daar een van. Koolmonoxi de veroorzaakt nog steeds elke jaar ongeveer vijftig sterfgeval len. Dit soort verbranding pro duceert bovendien fijn stof en ander spul dat longen aantast. Het blijft in huis als er niet wordt geventileerd. Bij roken in huis is het hetzelfde liedje. Er ontstaat een verhoog de concentratie van schadelijke stoffen, waar ook niet-rokers de nadelen van ondervinden. Rook buiten, is het advies. Geen zin? Dan heeft het open zetten van een raam alweer de hoogste prioriteit. Ongevallen door straling HERMAN DAMVELD Wereldwijd hebben zich van 1945 tot nu 137 ongelukken met radioactief materiaal voorge daan, waar mensen een veel te hoge stralingsdosis bij oplie pen. Daarbij vielen, afgezien van het ongeluk met de kern centrale te Tsjernobyl, 72 do den. Dat blijkt uit een overzicht van het Internationale Atoom Energie Agentschap (IAEA) te Wenen, dat als belangrijkste doelstelling het bevorderen van kernenergie heeft. Het IAEA beschrijft een groot aantal ongelukken die lijken op wat op 30 september in Tokai Mura in Japan gebeurd is. Het ging daar om een spontane kernsplijting. Ook blijken er de afgelopen jaren ernstige onge lukken met stralingsbronnen gebeurd te zijn. In een zieken huis in San José op Costa Rica vervingen deskundigen in au gustus 1996 een stralingsbron met kobalt. Deze stralingsbron dient voor bestraling van pati ënten. Een maand later kwam doktoren er achter dat de nieu we bron niet goed was afge steld. Intussen waren 115 pati ënten behandeld; ze kregen al lemaal een te hoge stralingsdo sis. Intussen zijn 13 patiënten aan die straling overleden. In Turkije brachten werkne mers een gebruikte kobaltbron niet naar de afgesproken op slagplaats, maar naar een hal er dichtbij. Daar lag de bron, tot dat de hal begin dit jaar werd verkocht. De nieuwe eigenaar ontdekte de bron en maakte die in aanwezigheid van anderen open. Daarbij liepen tien men sen een dosis op waar men een acuut stralingssyndroom van kan krijgen. In februari van dit jaar vond een bouwvakker in de plaats Yanango in Peru iets op de grond en deed het in zijn broekzak. Na enige tijd werd hij ziek: het bleek dat hij een sterk stralende iridiumbron in zijn zak had. Hij werd voor behan deling naar een speciaal zieken huis in Frankrijk vervoerd, waar hij nog in behandeling is. Het komt regelmatig voor dat radioactieve bronnen tussen oude metalen zitten en in hoogovens mee worden ge smolten. Het IAEA noemt daar 58 voorbeelden van. In de staal fabriek in het Spaanse Algeciras in de buurt van Gibraltar is vo rig een bron met het radioactie ve cesium verbrand. Het cesi um kwam in de lucht. Dit gaf in Spanje, Frankrijk, Italië, Zwit serland, Tsjechië, Bulgarije en Griekenland de hoogste con centratie radioactiviteit in de lucht sinds het ongeluk met de kerncentrale te Tsjernobyl in 1986. Mier snoeit Acaciaboom Een Afrikaanse mierensoort snoeit de acaciabomen waarin hij leeft. Hierdoor voorkomt de mier invasies van agressieve mieren die in bomen huizen die er vlak naast staan. Deze opvallende overlevingsstrategie is ontdekt door onderzoekers van de universiteit van Califor- nië in Davis. De takken van aca cia's dienen als bruggen, die meerdere bomen met elkaar verbinden. Mieren lopen van de ene naar de andere boom. De zwakkere broeders worden hierbij verdreven door de grote re sterke mieren. De leefge meenschap van de zwakke miersoort weet zich niettemin te handhaven in deze vijandige microwereld. Jonge takjes van de boom waar op hun kolonie leeft, krijgen geen kans uit te groeien, maar worden meteen opgegeten om elk dreigend contact met de bu ren te voorkomen. Dankzij deze ontwijkingstactiek kunnen de mierenkolonies langer blijven voortbestaan, als teruggetrok ken vluchtelingen op een ei land. Dit zelfzuchtig snoeige- drag van de mier gaat wel ten koste van de gastheer, die geen kans meer krijgt te bloeien, zich voort te planten en uiteindelijk het loodje legt. optogram iC rizontaal: 1Die voorstelling kan niet stopgezet worden (4); 4. Door de warmte erc: de e vis (5); 7. Bloeddorstige verleidelijke vrouw voor een Europeaan (7); ervü Met een maat wordt dit dier werkelijk (3); 9. Schoon genoeg van dit baardje (3); Kinderen die hun ouders vervolgden (7); 12. De rekening voor een groot glas is 'zienlijk (7). Cfl ticaal: 2. Zo te horen is die vis bedwelmd (4); 3. Hierin bewaart drank z'n yjO bracht (6); 4. Brandkasten (8); 5. Engelsen hebben er wat aan (4); 6. Kan op de van een schaap (6); 9. Schiet op, er moeten koppen rollen! (4); 11. Stond niet Jer invloed (3). ig van donderdag: 'RIZONTAAL: 1. Royalty; 7. Ur; 8. Ain; 10. re; 11. kroes; 13. kan; 15. pup; j^j telamon; 18. eau; 19. uit; 21. snauw; 25. ia; 26. out; 27. el; 30. bevoegd, inn ^TICAAL: 2. Of; 3. agio; 4. tl; 5. zulk; 6. reep; 8. ar; 9. ne; 11. kneus; 12. spouw; ata; 16. uni; 18. Elia; 20. Teil; 22. no; 23. auto; 24. ut; 28. we; 29. mg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9