Werknemer met vaste baan wordt flexibeler 'Makelaar even duur na afschaffen vast tarief Economie Robot-kelner schenkt drankjes EU verplicht etiket op gemanipuleerd voedsel Virtuele winkel voor 'neo-yup' Grote stroomfusie in Duitsland levert nieuwe marktleider op flJDAG 22 OKTOBER 1999 Uitgever Kuifje in Franse handen gpussELDe Belgische uitgever Casterman, vooral bekend van de Kuifje-stripboeken, komt in handen van de Franse uitgeverij Flammarion. De familie-aandeelhouders verkozen de Fransen boven andere gegadigden, waaronder de investeringsmaat schappij van de invloedrijke financier Albert Frère. De familie blijft wel eigenaar van de drukkerij Casterman. De opbrengst de verkoop van de uitgever wordt daarin geïnvesteerd. Aanleg containerterminal van start ujSTERDAM De eerste paal van de containerterminal van Ceres iode Amerika-haven in Amsterdam is gisteren geslagen. De ter minal moet vanaf midden 2001 in bedrijf zijn en kan 600.000 containers overslaan. De gemeente en Ceres steken bijna 400 miljoen gulden in de terminal die 650 banen oplevert en indi rect 2.600 arbeidsplaatsen. Deze week werd ook een contract gesloten met de Chinese firma ZPMC. Die levert negen kranen zodat er 300 containers per uur behandeld kunnen worden. Praxis neemt Marktkauf-winkels over imsterdam De Duitse keten van bouw- en tuinmarkten Markt - kauf verdwijnt vrijwel uit Nederland. Negen vestigingen - onder meer in Beverwijk - komen in handen van branchegenoot Praxis, dochter van Vendex/KBB. Ze zullen worden omgebouwd lot Praxis. Alleen de Marktkauf in Heerlen blijft buiten de over name. De Praxis-groep (110 Praxis-winkels en 90 Formido's) gaat nauw samenwerken met Marktkauf (135 winkels in Duits land) nok de inkoop van doe-het-zelf-producten inkopen. Veel klagers bij FNV over groothandel ^sterdam Ruim 250 werknemers in de groothandel hebben gisteren gebeld naar de speciale klaaglijn van FNV Bondgeno ten. „We hebben vreselijke verhalen gehoord: geen vergoeding roor overwerk, geen ondernemingsraad omdat de baas het niet uil. En ze vertellen ons ook dat als ze lid worden van een vak bond, ze worden ontslagen", vertelt bestuurder M. Hesper. De rakbond wil om de tafel met brancheorganisatie NVG om de omstandigheden voor het personeel te verbeteren. 'Hulp in slachterij vaak onverzekerd' roECHTInleenkrachten die werken in varkensslachterijen, zijn raak op geen enkele manier verzekerd. Inleenkrachten zijn tij delijke werknemers, die door bemiddelaars worden 'aangebo den'. Meestal zijn ze zelfs illegaal aan het werk, meent FNV Bondgenoten. Aanleiding is een aantal ernstige klachten die bij de bond zijn binnengekomen. De gewaarschuwde Fiscale In- ichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) en het uitvoeringsor gaan voor de sector, GUO, hebben nog weinig ondernomen. De irkgevers blokkeren volgens de bond tot nu toe een 'erken- lingsregeling' voor inleenbedrijven. Van de 13.000 mensen in Ie slachterijsector zijn er 5.000 inleenkracht. loerenzoon dupe nieuwe belastingwet en haag Kinderen van boeren die het bedrijf van hun ouders vernemen, worden de dupe van een nieuwe belastingwetge- ing. Dat schrijft LTO-Nederland over een verandering van het chenkingsrecht, die staatssecretaris Vermeend (financiën) deze eek naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bij de overdracht het bedrijf wordt niet langer de waarde in verpdchte staat epalend, maar de vrije economische waarde. Volgens LTO-Ne- erland moeten jonge boeren hierdoor in praktijk eenmalig )'n 50.000 tot 100.000 gulden meer belasting betalen. Inderzoek naar wanbeleid bij YVC cterdam Er moet een onderzoek komen naar mogelijk wan- eleid van de directie bij de WC IJsselwerf in Capelle aan de IJs- Dat bepaalde de ondernemingskamer in Amsterdam giste- Het bedrijf raakte deze zomer in problemen. FNV Bondge- )ten eiste dat zo'n onderzoek zou worden ingesteld. De rech- i r oordeelt dat er 'krachtige aanwijzingen zijn dat de directie mist afstevende op beëindiging van de werf. och nieuwe topman bij HMG versumDe Holland Media Groep (RTL4,5 en Veronica) krijgt ch een nieuwe topman in de persoon van Dick van der Graaf, lis nu commercieel directeur en is gevraagd als nieuwe roer- - nger te fungeren. Verder wordt Jean-Charles de Keyser lid van raad van bestuur. Hij is binnen moeder CLT/UFA vanaf 1 ja- ïari verantwoordelijk voor tv-stations in niet-Duitstalige lan- :n. Vorige week kondigde P. Porsius zijn vertrek aan als eerste an bij HMG. Hij lag al geruimeTijd onder vuur. HMG meldde izijn vertrek dat het bedrijf verder zou gaan met een driekop- g bestuur. „De aandeelhouders vonden het achteraf toch be- 3- rals er één topman is", aldus een woordvoerster. i eutsche Bank koopt j ibrikant Vespa-scooter j; AN ANP Italiaanse scooterfabrikant met het merk Vespa, in handen van Deutsche i De grootste bank van o tsland neemt een belang procent in het bedrijf, is de bedoeling Piaggio g tegisch te versterken' en 5 olgens naar de beurs te igen. 3 en procent komt in handen de Amerikaanse investe- smaatschappij Texas Pacific up. Die gold de afgelopen inden als belangrijkste kan- - lat voor een meerderheids- ai ng. Er was ook interesse het Canadese transport concern Bombardier en het Amerikaanse GE Capital. Piaggio besloot tot verkoop omdat de toekomst onzeker was geworden door het overlij den van de twee grootste aan deelhouders, Giovanni Alberto Agnelli en diens moeder Anto- nelle Bechi Piaggio. De familie Agnelli, bekend van het Fiat-concem, houdt nog tien procent van de aande len over. De verkoop van de rest heeft naar schatting 1,5 miljard gulden opgeleverd. Piaggio introduceerde de Ves pa in 1946. Sindsdien zijn er meer dan vijftien miljoen exemplaren verkocht in negen tig versies. ij ÜM ANP i Nederlandse Juweliers- en merkenbranche (NJU) heeft ,ci kort geding tegen Schiphol vee winkeliers op de lucht- n ingetrokken. De juwe- iranche vindt dat er een moet komen aan kortin- juwelen die See Buy vinkeliers op Schiphol aan agiers geven, tw dens de uitvoerige behan- 'g van het geding gisteren Ie rechtbank in Haarlem t er binnenkort een van de NMa (Neder- Mededingingsautoriteit) deze zaak komt. De juwe- wachten deze beslissing taxfree verkopen binnen uropese Unie zijn op 1 juli iar afgeschaft. Schiphol en voormalige taxfreewinke- hebben een systeem be- om de BTW voor de con- Einde aan groei aantal flexwerkers Bedrijven hebben liever een soepele werknemer in vaste dienst dan dat ze flexwerkers oproepen. Door rekening te houden met de wensen van het personeel, proberen ondernemingen de krapte op de arbeidsmarkt het hoofd te bieden. Die conclusie trekt de Organisatie voor Strate gisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) in haar gisteren verschenen rapport 'Aanbod van Arbeid 1999'. RUSWIIK ANP Daarin signaleert zij een om mekeer in flexibel werken. Het aandeel van de flexwerkers bin nen de beroepsbevolking is in 1998 voor het eerst sinds jaren afgenomen, terwijl de nadruk op andere vormen van soepele inzetbaarheid is gegroeid. In 1996 was nog tien procent van de beschikbare arbeidskrachten flexwerker. Dat was twee jaar later gedaald tot 7,5 procent. Tegelijkertijd is het aantal werk nemers met een vaste baan of uitzicht op een dienstverband voor onbepaalde tijd evenredig toegenomen. Volgens de OSA wil negentig procent van de flexwerkers een vaste baan. Daarmee is een einde geko men aan de groei van het aantal flexwerkers, onder wie uitzend krachten, oproepkrachten en tijdelijke medewerkers die geen kans krijgen op een vaste baan. Eerder was al sprake van een vertraging van die groei in de jaren negentig. Personeel met een vaste baan maakt meer overuren: per week gemiddeld drieënhalf uur, waarvan twee onbetaald. De flexwerker haalt amper ander half overuur, waarvan ruwweg de helft niet wordt vergoed. Verder gebruiken bedrijven hun personeel vaker op andere plaatsen. In 1998 verrichtte ze ventien procent werkzaamhe den buiten die van de eigen baan. In 1994 was dertien pro cent multifunctioneel. Daarbij liggen de eisen hoger, zo con stateren de onderzoekers. Die conclusie trekken zij uit het feit dat meer ondervraagden het werk als geestelijk zwaar be stempelden. Flexwerkers wor den minder vaak op diverse plaatsen ingezet. Ook werkt meer personeel in deeltijd. Desondanks lopen nog veel werknemers met onvervul de wensen op dit gebied rond: veertien procent van de man nen en vrouwen zou minder willen werken. Dat betreft hoof- zakelijk het omzetten van een volledige baan in een contract voor 25 tot 35 uur per week. Tokyo» Een groep ontwerpers van de weten schappelijke universiteit van Tokyo heeft een speciale robot ontwikkeld voor feesten en partijen. Volgepropt met elektronische appa ratuur mengt hij zich onder de gasten en zorgt dat hij steeds een gevulde fles bij zich heeft. Via een speciale minicamera houdt de robot in de gaten of het glas van de dichtst bijzijnde persoon al leeg is. Vervolgens strekt de hi-tech-ober zijn arm uit om desgewenst een nieuw drankje te serveren. FOTO REUTERS KYODO Naam: Kas van Iersel Leeftijd: 43 jaar Beroep: tv-presentator en disc- jockey bij Veronica Burgelijke staat: ongehuwd Kinderen: geen Auto: Chevrolet 'Loempia' (Lu- mina) Hobby: Media, reizen, muziek Uit de slechtste aankoop, of be ter een serie slechte aankopen, komt de financiële tip voort die de Veronica-presentator graag kwijt wil: „Doe absoluut niet wat ik doe." Van Iersel heeft, zegt hij, geen gelukkige hand van beleggen, „En dan druk ik me zacht uit." Dat terwijl hij wel heilig gelooft in de beurs en vindt dat je geld moet laten werken. „Maar het ging meteen al mis. Ik was nog maar net op de beurs, in oktober 1987, en daar was Zwarte Maandag." Van Iersel liet zich niet kennen en ging door. „Je moet toch wat met je spaargeld. Als je het op de bank zet, overleeft het am per de inflatie." Maar onlangs ging het weer heel erg fout. „Dit maal was het ernstiger. Ik ben zelfstandige en moet voor mijn eigen pensioen zorgen. Ik kreeg de tip alles op de 'emerging markets' te zetten. Nou, dat was leuk. De beurs ging zoals be kend volledig door het ijs. Echt het allerstomste wat ik ooit heb gedaan. Nu gaat het daar iets beter, maar ik hoop dat ik nog leef als er wat serieus rende ment komt." Van Iersel heeft, en daar valt in te komen, geen enkel vertrou wen meer in de financieel advi seurs van banken en beleg gingsinstellingen. „Ik heb er nu drie gehad. Mijn overtuiging is dat als je niet meer dan een miljoen te besteden hebt, ze je niet zien staan. Sterker nog, je wordt niet eens binnen gela ten." Van Iersel is op zoek naar nummer vier en hoopt dat er zich misschien via dit stukje ie mand meldt die gedegen advies kan geven. Hij geeft overigens toe dat het een beetje te denken geeft dat een man die twee jaar lang ver kwisting bij overheid en be drijfsleven aan de kaak heeft gesteld in het programma 'Over de Balk', zelf geen financieel licht is. „Je staat daar dan als heilig boontje kritiek te leve ren... Maar ja, ieder zijn specia lisme. Ik krijg al hoofdpijn als ik de woorden pensioen en belas ting hoor. Ik ben een echte alfa en dan moet je niet alles zelf willen doen. Je hebt goede advi seurs nodig, maar ja, die zijn dun gezaaid." Van Iersel praat liever over zijn meest recente, maar ook beste aankoop ooit: een digitale vi deocamera van 3.000 gulden. „Een boel geld, maar ik weet zeker dat het ding zichzelf zal terugverdienen." Van Iersel, een groot reisliefhebber, zal de camera voor zowel vakantie als werk gaan gebruiken. „Ik bestu deer nu nog alle mogelijkhe den. Het ding is waanzinnig klein en dus kun je heerlijk 'sneaky" werken. Je voorkomt dat mensen zich anders gaan gedragen omdat ze gefilmd worden. Het beeld is prachtig en het geluid ook al." Liefde kortom. BRUSSEL Rtf.-AP van 0,1 procent. Enkele experts vonden zulke lage waarden on praktisch, omdat ggm's ook kunnen worden verspreid door natuurlijke invloeden zoals wind of vogels. De Britse milieuorganisatie Friends of the Earth had geen goed woord over voor het EU- besluit. „Het publiek heeft vol komen duidelijk gemaakt dat het helemaal geen gen-voedsel wil. De beslissing zal veel voed selproducenten aanmoedigen hun normen te verlagen", aldus Pete Riley. Gen-voedsel is een groot twistpunt in de handelsbetrek kingen tussen de VS en Europa. Amerikaanse autoriteiten en voedselproducenten vinden la belen van gen-voedsel onprak tisch en zijn bang dat de ver koop er onder zal lijden, omdat het publiek zal denken dat het niet veilig is. De EU-lidstaten hebben giste ren ingestemd met de plannen voor een verplichte etikettering van voedsel waarin ten minste één ingrediënt zit dat meer dan één procent genetisch gewij zigd materiaal (ggm) bevat. De Europese Commissie moet nu nog de voorstellen van de we tenschappelijke experts van de lidstaten goedkeuren, alvorens het besluit wet wordt. De EU heeft sinds april 1998 geen nieuwe via biotechnologie veranderde gewassen meer goedgekeurd vanwege vrees bij de consument over de veilig heid ervan. Volgens de Com missie zou duidelijke etikette ring veel van deze vrees moeten wegnemen. De norm is omstreden. Som mige pressiegroepen hadden aangedrongen op een drempel Concurrerende organisaties VBO en NVM beschuldigen elkaar DEN HAAG GPD li iweliers wachten op NMa kort geding tegen Schiphol Het loslaten van de vaste adviestarieven door NVM-makelaars heeft geen enkel effect. Dat zegt de concurrerende orga nisatie VBO (Vereniging Bemiddeling Onroerend Goed) op basis van een on derzoek uitgevoerd door het bureau Het Onderzoekshuis. Bovendien zou den de NVM-tarieven 'beduidend ho ger' zijn dan die van de VBO. De NVM vindt de VBO 'kinderachtig' en 'mislei dend'. Het onderzoek is gehouden onder to taal 700 makelaars en vastgoedadvi seurs. Daarvan waren er 500 aangeslo ten bij de NVM en 200 bij de VBO. De respons was volgens de onderzoekers zodanig dat de steekproef een betrouw baarheid van 95 procent kan worden toegedicht. In het onderzoek werd gekeken naar wat er gevraagd werd aan courtage bij een huis met een verkoopprijs van 329.000 gulden. De NVM, die deze zo mer mede onder druk van de Consu mentenbond het vaste tarief van 1,8 procent afschafte, kwam uit op een ge middelde van 1,81 procent. De VBO op 1,57 procent. Secretaris Michiel Goofers van de VBO onderstreept dat de verschillen nog veel groter zouden zijn geweest als de zogeheten deeldiensten die VBO aanbiedt, zouden zijn meegerekend. „In tegenstelling tot wat de NVM doet, hoef je bij ons niet te betalen voor was sen, knippen én scheren, als je eigenlijk alleen maar je haar wilt laten knippen", aldus Goofers. De secretaris doelt op het feit dat iemand de VBO ook alleen kan inschakelen voor bijvoorbeeld het maken van een contract of het organi seren van bezichtigingen. NVM-voor lichter IJda Geerts, vindt alles „kinder achtig en eigenlijk misleidend. Ik heb de indruk dat de VBO zich wil profile ren ten koste van ons." Het prijsverschil is voor haar een open deur. „Wij mik ken op kwaliteit, hebben alleen beëdig de makelaars als leden en bieden de klant veel service en extra faciliteiten, zoals een afdeling consumentenzaken. Daaraan hangt gewoon een ander prijs kaartje." Geerts bestrijdt verder dat de NVM- leden geen 'deeldiensten' aanbieden. Uit het laatste onderzoek van de organi satie, dat betrekking heeft op 1997, blijkt dat 17 procent van de leden er al aan doet. „We kunnen ervan uitgaan dat dat percentage nu veel hoger ligt", aldus Geerts. AMSTERDAM ANP sument te compenseren. De NJU vindt de kortingen on rechtmatig en een verkapte vorm van staatssteun, omdat Schiphol hieraan meebetaalt. Volgens de juweliersbranche blijven de winkeliers op Schip hol juwelen en andere artikelen via een gezamenlijke korting voordelig aanbieden. De lucht haven zou jaarlijks in totaal 70 miljoen bijdragen aan het kor tingssysteem van See Buy Fly. De juweliers vinden dat sprake is van staatssteun, omdat Schiphol een staatsbedrijf is en daardoor van oneerlijke con currentie met juweliers in de rest van het land. Dat is volgens de branche in strijd met Euro pese regels en de Nederlandse Mededingingswet. Schiphol vindt dat geen sprake is van overtreding van deze wet. De luchthaven heeft voor het sys teem ontheffing aangevraagd bij de NMa. ESSEN DPA-ANP-KRF Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! Ka 11 MnW> Rf/vi t tuW wTiwA iran De Duitse stroomproductiebe- drijven RWE en VEW willen met ingang van 1 januari fuse ren. Er zou dan een elektrici teitsbedrijf ontstaan dat de conglomeraten Veba en Viag, die onlangs hun krachten bun delden, van de eerste plaats op de Duitse stroommarkt ver dringt. RWE, uit Essen, en het Dort- mundse VEW passen geogra fisch goed bij elkaar. Ze heb ben samen een omzet van 97 miljard gulden en zo'n 170.000 werknemers in dienst. RWE wekt jaarlijks zo'n 170 miljard kilowattuur op, terwijl zijn nieuwe partner op 44 miljard kilowattuur uitkomt. Het Essense bedrijf is ook ei genaar van het Duitse bouw bedrijf Hochtief, dat weer 48 procent van de aandelen van het Nederlandse Ballast Ne- dam in handen heeft. Ook heeft het belangen in de olie- en chemiesector en mijnbouw. Begin oktober circuleerden al de eerste geruchten over de fusie maar die werden ont kend. Analisten wezen er ech ter op dat een bundeling on ontkoombaar was om te kun nen opboksen tegen de combi natie Veba-Viag. Eind septem ber kondigden deze twee con glomeraten een fusie aan, waardoor hun beide elektrici teitsdochters (PreussenElektra en Bayernwerk) samenkwa men. RWE is nog in de race voor een belang in een ander Duits elektriciteitsbedrijf, EnBW (Energie Baden-Württemberg). Die mogelijkheid lijkt nu ver keken. De Duitse kartelautori teiten zouden geen problemen hebben met een samengaan tussen RWE en VEW, maar wel als daar ook nog EnBW bij komt. Laatstgenoemde komt daarom waarschijnlijk in bui tenlandse handen. De succesvolle zakenman die geen tijd heeft om te winke len, kan vanaf vandaag een virtuele modezaak te bezoe ken. De internetzaak Dressmart richt zich op man nen tussen de 25 en 45 jaar. „Wij willen een duidelijk afge bakende groep bedienen. Het gaat om de goed opgeleide man, die genoeg geld heeft, internet kent en de kwaliteit van zijn leven wil verbeteren." Dressmart herontdekt de yup. „Maar dan inmiddels wel de yup met een gezin", zegt manager R. Boeyen. Deze man kan kiezen uit in totaal dertig favoriete merken als Calvin Klein, Björn Borg en Van Gils. Op den duur wil Dressmart via internet ook een was- en strijkdienst aan bieden. Maar in de aanloop beperkt Dressmart zich tot ar tikelen als shirts, sokken, schoenen, stropdassen, pan talons, geurtjes en horloges. De klecfingmaten zijn stan daard en alles wordt binnen vijf dagen op het werk afgele verd, belooft Boeyen. De modezaak begon op in ternet in Zweden en werd al snel groot in de andere Scan dinavische landen. Daarna vond het bedrijf zijn weg naar Groot-Brittannië en is nu in Nederland aangeland. Hier wordt ook het logistiek cen trum voor Europa gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7