Economie Beurs Philips weet opgaande lijn goed vast te houden VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Shell en Texaco samen in gas den haag Shell betrekt Texaco bij de verdere ontwikkeling van het Filipijnse Malampaya-diepwatergasproject. Texaco koopt 45 procent van het belang dat Shell in het veld heeft.Tot nu toe is slechts een klein deel van de benodigde vier miljard geïnves teerd. Het veld is in 1992 ontdekt en bevat ruim 80 miljard ku bieke meter gas. Dat is de helft van het jaarlijkse gasgebruik van de Europese Unie. Het gas moet op 50 kilometer uit de kust op een diepte van 850 meter gewonnen worden. De afzet van het Filipijnse gas is voor de komende 22 jaar al geregeld. Nokia blijft spectaculair groeien helsinki Het Finse concern Nokia heeft ook in het derde kwar taal van dit jaar spectaculaire groeicijfers geboekt, 's Werelds grootste producent van mobiele telefoons zag de omzet toene men met 49 procent tot 11,1 miljard gulden. De nettowinst steeg met 38 procent tot 1,4 miljard, waardoor over drie kwarta len de nettowinst met 48 procent steeg tot 3,8 miljard. Nokia boekte omzetgroei in alle regio's, met de snelste vooruitgang in Noord- en Zuid-Amerika. Het concern vergrootte met name zijn marktaandeel bij de zaktelefoons. De omzet in die sector nam toe met 58 procent tot 7,6 miljard. HUT komt met winstwaarschuwing Apeldoorn HUT rekent voor dit jaar op slechts een bescheiden resultaat. Eerder liet de softwareproducent uit Apeldoorn weten af te stevenen op eenzelfde winst uit de gewone bedrijfsuitoefe ning als vorig jaar, 2,6 miljoen gulden, maar een verlies over de eerste zes maanden van 2 miljoen heeft het bedrijf minder opti mistisch gestemd. Het verlies wijt HITT aan een vertraging in de orderontvangst voor verkeersbegeleidende systemen. Ook krab belt de markt voor planningsystemen in de staalindustrie min der snel overeind dan verwacht, zo meldde de softwarefabri kant, die is voortgekomen uit een divisie van Hollandse Signaal- apparten. HITT gaat dan ook uit van een aanzienlijke verbete ring van de resultaten in het tweede halfjaar. Flink meer winst voor Merck Co new jersey» Merck Co, het grootste farmacieconcern in de Verenigde Staten, heeft in het derde kwartaal een nettowinst ge boekt van 1,54 miljard dollar (3,14 miljard gulden). Dat is der tien procent meer dan in dezelfde periode het jaar ervoor. De omzet steeg twintig procent tot 8,2 miljard dollar. De goede re sultaten waren vooral te danken aan toenemende verkopen van medicijnen tegen een hoog cholesterolgehalte en pijnstillers. Over de eerste negen maanden steeg het nettoresultaat twaalf procent tot 4,32 miljard dollar. amsterdam fred v nieuwsanalyse Philips heeft zijn opgaande lijn weten vast te houden dankzij 'opmerkelijk herstel' van de zaktelefoonverkopen en forse winst uit de samenwerking met Lucky Goldstar. Financieel top man J. Hommen zinspeelde gisteren bij de presentatie van de kwartaalresultaten op een uitstekende afsluiting van het jaar. Zoals gistermiddag gemeld sprong het resultaat over de pe riode juli tot en met september naar 823 miljoen gulden, 2,5 keer zoveel als in dezelfde pe riode vorig jaar en 220 miljoen meer dan in het tweede kwar taal van 1999. De omzet groeide met zes procent tot 17 miljard gulden. De winstgroei kwam dit keer van Consumentenproducten, het door 'president' Boonstra tot vlaggenschip van het con cern gebombardeerde onder deel. De divisie liet zijn winst 3,5 keer over de kop gaan in vergelijking met vorig jaar, van 90 naar 324 miljoen gulden op 6,9 miljard omzet, een marge van 4,7 procent. De traditionele winstmakers Verlichting en Halfgeleiders scoren in guldens nog altijd veel hoger (marges van 11,7 en 13,1 procent), maar de groei was er daar uit. Componenten wist van een verlies op te klim men naar een winst van ruim 60 miljoen. Volgens Hommen heeft Philips met zijn 'gezichtsbepalende' producten in de consumenten elektronica opnieuw marktaan deel weten te veroveren op zijn grote Japanse tegenspelers zo als Sony en Matshushita (Pana sonic, Technics, JVC). Daar naast presteerde de telefoon- groep (PCC) beter. De verlie zen, die vorig jaar zo'n 2 miljard gulden beliepen, zijn volgens Hommen 'praktisch' wegge werkt. De hoofdboekhouder wilde geen cijfer noemen, maar gaf aan in het vierde kwartaal winst te veiwachten. „Dan kan er re den zijn om iets te vieren", al dus Hommen. Volgens hem is Philips opgeklommen naar een marktaandeel van zes procent in GSM. De aangekochte VLSI levert een belangrijke bijdrage aan chips voor geavanceerde mobiele diensten zoals de kop peling van zaktelefoons aan in ternet. „Het gaat goed, PCC is klaar voor de volgende stap naar meer omzet en meer marktaandeel." De Aziatische markt herstelde, probleemgebied Brazilië kwam op een kleine winst en de Tai wanese chipmaker TSMC, waarvan Philips nog 27,2 pro cent bezit, boekte een grote winst. De aardbeving, waardoor de 10.000 werknemers daar we gens stroomuitval naar huis moesten worden gestuurd, heeft Philips uiteindelijk slechts 'minimale' schade opgeleverd, zei Hommen. „Het lijkt dit jaar precies het omgekeerd van vo rig jaar, toen het tweede half jaar zwak was", aldus Hom- Kolenoverslag drukt winst bij havenholding HES Beheer rotterdam anp HES Beheer waarschuwt dat het onzeker is geworden of het concern dit jaar met een posi tief resultaat kan afsluiten. Bij de presentatie van de halfjaar cijfers in augustus ging de hol ding van havenbedrijven nog uit van een bescheiden positief resultaat. HES Beheer gaf de winstwaarschuwing gisteren af. Als reden noemt het concern de tegenvallende resultaten van de deelnemingen in de Amster damse OBA Groep en in EMO op de Rotterdamse Maasvlakte. Beide bedrijven houden zich bezig met de op- en overslag van droge bulkgoederen en kampen met achterblijvende omzetten. Dat komt volgens een woordvoerder vooral door een verminderde vraag van Ne derlandse centrales naar im port-kolen. HES Beheer haalde in het eerste halfjaar een winst van 1,2 miljoen gulden, net zoveel als in dezelfde periode van 1998. De omzet daalde met 2,9 pro cent. VAN DE BEURSVLOER Vertrouwen keert terug op Damrak De Amsterdamse beursvloer bleek vanmorgen weer wat ver trouwen te hebben in de toe komst. De AEX-index steeg met een kleine acht punten naar 545,55 waarmee het verlies van gisteren ruimschoots goed was goedgemaakt. Amsterdam liep daarmee in Europa redelijk in de pas. De Nikkei-index in het Japanse Tokyo daarentegen sloot met een klein verlies van 9,47 pun ten (0,05 procent) op 17.438,80. De Hang-Sengindex in Hong Kong noteerde juist een flinke winst van 2,72 procent. Colle gabeurzen in Zuid-Korea en Australië boekten bescheiden winsten van 0,12 en 0,33 pro cent. Op de effectenbeurs in New York sloot de Dow-Jonesindex gisteravond af met een verlies van 94,67 punten (0,91 procent) op 10.297,69 punten. Dat kwam mede door IBM, dat een gezon de winststijging presenteerde, maar die vergezeld liet gaan van sombere verwachtingen voor het vierde kwartaal.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6