Gusmao na zeven jaar terug op Oost-Timor Buitenland Psychiatrie voor baby's in België Een eeuw na de oorlog China maakt openingetje in zaak-Tibet 'Doktertje spelen' in VS al verdacht 'u(JK bedreigt kritische journalisten in Kosovo' Europa schoot tekort bij oorlog in Kosovo Spaanse veehouders strooien met antibiotica Totale ontwrichting Indonesië afgewend VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Rhodos wil nieuwe kolos bouwen BHODOS Als de plannen doorgaan, zal op het Griekse eiland Rhodos binnenkort weer een kolos staan. Gisteren maakte het gemeentebestuur van de stad Rhodos bekend dat een nieuw reuzenbeeld zal worden gebouwd, dat de internationale vrede en samenwerking op het raakvlak van Europa, Azië en het Na bije Oosten moet symboliseren. Volgens de overlevering werd de oorspronkelijke kolos die ooit de haven van Rhodos sierde 2.200 jaar geleden door een aardbeving verwoest. Historici ne men aan dat de kolos ongeveer 32 meter hoog was, en werd ge maakt van omgesmolten wapens die door overwonnen buiten landse troepen waren neergelegd. De autoriteiten op Rhodos willen nu een wereldwijde geldinzamelingsactie voor het plan. De bedoeling is dat het beeld nog voor de Olympische Spelen van 2004 in Athene klaar is. Doden door brand in aanstekerfabriek HtBRONDoor een brand in een aanstekerfabriek in Hebron op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren zeker veertien omgekomen. De slachtoffers waren meest Palestij i Het vuur ontstond doordat ontsnapt gas ontbrandde. Volgens de burgemeester van Hebron konden de vrouwen het gebouw niet meer ontvluchten. Ongeveer dertig mensen raakten ge wond. De Palestijnse brandweer werd bij het blussen van het vuur bijgestaan door collega's van de joodse nederzetting Kiryat Arba. foto ap Beroep tegen vrijspraak Goran Jelisic den haag Hoofdaanklaagster Del Ponte van het Joegoslavië-tri- bunaal is gisteren in beroep gegaan tegen de vrijspraak van Go ran lelisic voor de aanklacht van volkerenmoord. Del Ponte richt haar hoger beroep tegen de toepassing van de wet, de in terpretatie van de feiten en de gevolgde procedure. Zij zal haar hoger beroep toelichten nadat de rechters in de zaak-Jelisic de vrijspraak schriftelijk hebben gemotiveerd. Het was dinsdag de eerste keer dat rechters van het tribunaal uitspraak deden over genocide, de zwaarste aanklacht die er is. Volkerenmoord is het geheel of gedeeltelijk uitroeien van een bevolkingsgroep volgens een vooropgezet plan. De rechters achten die criminele wil niet bewezen. De jurisprudentie in de zaak-Jelisic is van cruciaal be lang voor het verdere werk van het tribunaal. Hof behandelt beroepszaak Öcalan ankara De advocaten van de ter dood veroordeelde PKK-leider Abdullah öcalan hebben gisteren voor het hof van beroep in Ankara aangedrongen op een nieuw proces. Zij betoogden dat hun cliënt dit keer niet berecht zou moeten worden wegens hoogverraad, maar voor het leiden van een verboden organisa tie. Daarop staat maximaal vijftien jaar cel. Het hof zal op 25 november uitspraak doen. öcalan, die op 29 juni ter dood werd veroordeeld wegens hoogverraad en separatisme, was niet bij de zitting van het hof aanwezig. Een van de zes advocaten die hem bij de behandeling van het beroep vertegenwoordigen, Dogan Erbas, betoogde dat bij de berechting van de Koerdische rebellenleider talloze juridische fouten zijn gemaakt. Het hof kan een nieuw proces gelasten op grond van vormfouten. Britse eieren voor Chinese president londen Demonstranten hebben gisteren in Londen eieren ge- naar de Chinese president Jiang Zemin. Volgens de televi siezender Sky TV kwamen de eieren op zes meter van Jiang oen deze in gezelschap van de Britse koningin Elizabeth en bezoek bij het British Museum aankwam. Jiang leek de niet te hebben opgemerkt. Ook leek hij niets te horen van de honderden op Tibetaanse trommels slaande demonstranten. Zij protesteerden tegen de schendingen van mensenrechten in China en de Chinese bezetting van Tibet. Jiang Zemin had Lon den voorafgaand aan zijn bezoek laten weten dat hij niet ge diend was van straatprotesten tijdens zijn aanwezigheid. De Chinese leider werd eerder zó nijdig om demonstraties tijdens bezoek aan Zwitserland, dat hij de regering daar lieten we ten dat hij 'een goede vriend' had verloren. Tsjechische communisten aan kop praag Tien jaar na de val van het communisme tijdens de 'Flu welen Revolutie' heeft de Tsjechische Communistische Partij volgens een opiniepeiling het grootst^ aantal potentiële kiezers. Maar liefst 23 procent van de Tsjechen zei communistisch te zullen stemmen als nu algemene verkiezingen worden gehou den. Dat is bijna twee keer zo veel als begin dit jaar. De grote steun voor de communisten wordt toegeschreven aan de insta biele politieke en economische situatie in het land. Tsjechië wordt in een recent rapport van de Europese Commissie de les gelezen omdat het achterloopt met wettelijke en economische hervormingen, en wordt onderaan de zes landen geplaatst die de wachtkamer voor toetreding tot de Europese Unie zitten. Geboorteafwijkingen door xtc-gebruik ionden Het gebruik van de drug xtc tijdens de zwangerschap kan geboorteafwijkingen veroorzaken. Een onderzoek onder 78 kinderen wier moeders xtc gebruikten toen ze zwanger waren, wees uit dat 15,4 procent van hen een aangeboren afwijking had. Normaal ligt dat percentage op 2 tot 3 procent. Ameri kaans onderzoek had al aangetoond dat het gebruik van xtc be schadigingen veroorzaakt aan zenuwuiteinden in de hersenen. In Groot-Brittannië zouden sinds de introductie van de partyd rug eind jaren tachtig zeker zestig doden zijn gevallen door xtc. Onderzoeker Netanyahu bedreigd üRuzalem De politieman die het onderzoek naar mogelijke corruptie van de Israëlische oud-premier Netanyahu leidt, is met de dood bedreigd. Als hij het onderzoekt niet staakt, speelt hij volgens een anonieme briefschrijver met zijn leven. De schrijver van de dreigbrief zou zijn geïdentificeerd als lid van een extremistische groepering. Volgens een woordvoerster van he politie gaat het onderzoek naar Netanyahu gewoon door. ierder deze week werden tijdens een huiszoeking bij Netanya- iu waardevolle spullen meegenomen, die hij als premier had jekregen. De voormalige conservatieve leider had nagalaten ze aan de staat over te dragen. IRA houdt Britse soldaten even vast Qnden Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft afgelopen wekeinde in Belfast twee dronken Britse soldaten korte tijd vastgehouden. De militairen waren in hun vrije tijd gaan stap- 'en, toen ze zondag in alle vroegte betrokken raakten bij een cchtpartij met republikeinse aanhangers. Door leden van de RA werden ze vervolgens meegenomen naar het westen van de •oord-Ierse hoofdstad. Ze konden gaan nadat hen de les was elezen. Waarnemers maken uit hun snelle vrijlating op dat de |f RA het twee jaar oude bestand serieus neemt. Een Britse mili ar die vóór die tijd in handen kwam van de IRA, liep grote kans "worden gedood. De twee militairen hebben het incident di eet gemeld bij de politie, en zijn berispt voor hun gedrag. Mili- aire bronnen omschreven het tweetal als 'een stel dronken tommelingen'. De Oost-Timorese vrijheidsstrijder Xanana Gusmao is gisteravond na een ballingschap van zeven jaar terugge keerd in zijn land. Hij werd vanmorgen onthaald door honderden juichende aanhangers, die Gusmao zien als de leider en waarschijnlijke eerste president van een on afhankelijk Oost-Timor. DILI AFP-Rtr „Dit is de dag van de vrijheid voor Oost-Timor. Al ons lijden kunnen we achter ons laten. Vandaag zien we onze toe komst. Dit land is van ons. We zullen voor altijd onafhankelijk zijn", riep hij in de hoofdstad Dili een uitzinnige menigte toe. Gusmao, gekleed in het mili taire tenue van de verzetsbewe- brussel paul koopman correspondent Het kan in zeldzame gevallen nodig zijn zuigelingen al vrij kort na de geboorte een psychi atrische behandeling te geven. Een therapie is geboden als bij voorbeeld de moeder last heeft van een ernstige postnatale de pressie, of geen band met haar kind kan opbouwen. Extreem huilen, eetstoornissen en slaap problemen kunnen daarvan het gevolg zijn. Dat meent althans een Antwerpse kinderpsychia ter, die al in 2000 een speciale afdeling 'baby-psychiatrie' wil openen, een primeur in België. Het Middelheimziekenhuis heeft de ziektekostenverzeke raars toestemming gevraagd om baby's en hun ouders te kunnen opnemen in de psychi atrische afdeling. Volgens de specialist is het openen van een baby-afdeling een logische stap, omdat nu al drie mede werkers fulltime bezig zijn met het ambulant behandelen van zuigelingen die gedragsstoor- ging Falintil, zei dat de 25 jaar lange strijd voor onafhankelijk heid nu eindelijk was beloond. Hij beloofde dat Oost-Timor weer zal worden opgebouwd. „Wij bevinden ons nu in een moelijke situatii vandaag kan n stoppen", aldus een emotionele Gusmao. De verzetsleider was Oost-Ti mor gisteravond laat in alle stil- vanaf te vanuit het Australische Dar win binnengekomen. De inter nationale troepenmacht Inter- fet deelde daarna pamfletten uit om zijn komst bekend te maken. ,,Mr. Xanana Gusmao vraagt alle mensen van Oost-Ti mor om naar zijn toespraak in Dili te komen luisteren", aldus het pamflet. Bij het kantoor van de gou verneur, waar Gusmao sprak, patrouilleerden talloze militai ren met pantservoertuigen in de straten. Sinds de massale te rugkeer van vluchtelingen uit de bergen, is de internationale troepenmacht in de hoofdstad sterk opgevoerd. Vrijdag arri veerden meer dan 2.000 voor standers van onafhankelijkheid per boot vanuit West-Timor. Gusmao leidde de Oost-Ti- morese onafhankelijkheids strijd tegen Indonesië. Op 20 november 1992 viel hij in han den van het Indonesische leger. Een half jaar later werd hij tot levenslang veroordeeld. Dit vonnis werd later op bevel van toenmalig president Soeharto omgezet in twintig jaar. Ondanks zijn verblijf achter de tralies bleef Gusmao de on betwiste leider van het verzet. Indonesië besloot hem ver vroegd vrij te laten, toen bleek dat het merendeel van de Oost- Timorezen tijdens het referen dum voor onafhankelijkheid had gestemd. China is onder voorwaarden bereid te praten met de geeste lijk leider van Tibet, de Dalai Lama. Hij mag zich dan niet meer uitspreken voor een onaf hankelijk Tibet, moet erkennen dat het onderdeel is van China en moet alle activiteiten die op afscheiding zijn gericht, staken. De China Daily meldde dit vandaag, op de laatste dag van het bezoek van president Jiang Zemin aan Groot-Brittannië. De Britse premier Blair drong er bij hem op aan in overleg te treden met de Dalai Lama. De Britten zien graag dat het in 1950 door Peking veroverde gebied een zekere autonomie krijgt. wellington Het Nieuw-Zeelandse Queen Alexandra's Mounted Rifles Regiment marcheert over de erebe graafplaats in de hoofdstad Wellington, tijdens de herdenking van de landgenoten die in de Zuid-Afrikaanse Boerenoorlog sneuvelden. Gisteren was het een eeuw geleden dat die oorlog tussen Engelstalige kolonisten uit het hele Britse koloniale rijk en de Afrikaanstalige Boeren uitbrak. In drie jaar van het conflict kwamen ze ventig Nieuw-Zeelanders om. foto reuters mark mitchell De internationale ophef rond een 11-jarig Zwitsers-Amerikaanse jongetje dat wordt verdacht van incestueuze handelingen, laat andermaal zien hoe verkrampt Ame rikanen omgaan met het thema 'seks'. De overspannen reactie van de autoriteiten in Colorado staat niet op zichzelf. Legio voorbeelden leren dat een verdachtma king in de seksuele sfeer in Amerika snel een onuitwisbaar stigma oplevert, met vaak desastreuze gevolgen. CORRESPONDENT In de recente film American Beauty, een meesterwerk over de midlife-crisis, krijgt hoofdrolspeler Kevin Spacey te horen dat hij wordt ontslagen. Met een volkomen uit de lucht gegrepen dreigement weet hij bij zijn baas nog een fikse ontslagpremie los te peuteren: „Krijg ik geen gouden handdruk, dan klaag ik jou aan wegens seksuele inti midatie. Dan ga ik rondbazuinen dat je mij dwong tot orale seks, hier in je werkkamer. Ontken dat maar eens." Fictie en werkelijkheid vloeien in de VS naadloos in elkaar over. De conservatieve Republikeinse presidentskandidaat Gary Bauer liet kort geleden de mahoniehouten toegangsdeur naar zijn werkkamer vervan gen door een deur van helder glas. Opdat al zijn medewerkers kunnen zien wat er in zijn werkkamer gebeurt. Namelijk dat Bau er daar niet zit te rotzooien met vrouwelijke ondergeschikten, ook niet als de deur dicht Die ingreep was nodig om een eind te ma ken aan een hardnekkig gerucht over sek suele stoeipartijen in Bauers werkvertrek. De christelijke presidentskandidaat, die zich als geen ander inzet voor het herstel van traditionele normen en waarden, reali seerde zich dat het vervelende gerucht do delijke potentie bezat. Het voor Europeanen wellicht bekendste toonbeeld van Amerika's puriteinse aard is het in de VS immer aanwezige bovenstukje van de bikini. Langs de Europese kusten liggen en flaneren vrouwen van allé leeftijd met ontblote borsten op het strand. Het is er doodnormaal. In Amerika is het ontblo ten van de borsten bij wet verboden. Ook de enorme omvang van het seksschandaal rond Bill Clinton en Monica Lewinsky wees op een belangrijk cultuurverschil tussen de VS en Europa. In Amerika wordt naar verhouding veel meer geïnvesteerd in de strafrechtelijke olging van 'obscene praktijken". En een weids begrip. In een het land is overspel strikt ge- n overtreding. Het afgelopen ïim honderd Amerikanen achter de tralies omdat ze onder ede had den gelogen over een buitenechtelijke af faire. Een ander sterk voorbeeld van Amerikaan se benepenheid is de commotie die op ver schillende lagere scholen ontstond over een kusje hadden gegeven. In 1996 werden twee jongetjes van 6 en 7 jaar beschuldigd van seksuele intimidatie, omdat ze meisjes in hun klas hadden gezoend. De kinderen kregen een reprimande plus een schorsing. Kinderen die 'doktertje spelen', kunnen een compleet gezin te gronde richten, zon der dat ze zich van enig kwaad bewust zijn. In Virginia liet een 5-jarig jongetje zijn pie meltje aan een vriendje zien. Het vriendje deed hiervan thuis verslag. De moeder van dat kind nam daarop contact op met de di- 'obsceen' groot deel va nomen nog e jaar zaten e rectie van de school van beide jongetjes. De 'dader' werd onmiddellijk van school verwijderd. Zijn moeder, die een actieve rol speelde in de lokale gemeenschap, wordt sindsdien met de nek aangekeken. Ze slikt nu antidepressiva. Het voorbeeld uit Colorado is nog afschrik wekkender. Het van incestueuze handelin gen verdachte Zwitsers-Amerikaanse jon getje Raoul werd niet zomaar bij zijn ou ders weggehaald. Het 11 -jarige kind werd 's avonds om half elf van zijn bed gelicht door de politie en geboeid afgevoerd naar een jeugdgevangenis. Hij zit inmiddels an derhalve maand vast. Er hangt hem in het ergste geval twee jaar cel boven het hoofd. Zijn ouders zijn de VS ontvlucht, uit vrees dat justitie ook hun drie dochters zal afpak ken. De aanklacht tegen Raoul berust geheel op het getuigenis van een buurvrouw. Deze zag op 25 mei van dit jaar hoe het jongetje buiten de broek omlaag trok van zijn 5-jari- ge zusje. De vrouw beweert dat Raoul de vagina van het meisje betastte en kuste. Ze rapporteerde het voorval aan de politie. Raoul ontkent en stelt dat hij zijn zusje slechts hielp bij het plassen. Het zou onjuist zijn om te suggereren dat de Amerikanen in deze kwestie massaal achter de aanpak van politie en justitie staan. In The Denver Post bepleitte colum niste Diane Carman de onmiddellijke vrij lating van Raoul. De jongen moet volgens haar naar zijn ouders in Zwitserland. Daar zou hij psychosociale hulp moeten krijgen, teneinde hem van zijn vermeende seksuele stoornis af te helpen. Na zijn traumatise rende ervaring in de VS, lijkt therapie voor Raoul inderdaad geen overbodige luxe. De Kosovaarse journalisten Ve- ton Surroi en Baton Haxhiu worden door het Kosovo Bevrij dingsleger (U£K) bedreigd. De radicale Albanese Kosovaren verdenken de twee, respectie velijk uitgever en hoofdredac teur van de krant Koha Ditore, van spionage voor' het regime van de Joegoslavische president Milosevic. Dat zegt het Inter kerkelijk Vredesberaad IKV. Volgens de Nederlandse vre desbeweging. die goede contac ten met Surroi en Haxhiu on derhoudt, is het U(^K niet ge diend van een aantal artikelen in Koha Ditore. waarin de radi cale Kosovo-Albanezen wordt verweten dat zij hun Servische provinciegenoten net zo slecht behandelen als 'de Servische bendes' vroeger zelf deden. Surroi en Haxhiu speelden een belangrijke rol bij de on derhandelingen in maart in het Franse Rambouillet over een vredesakkoord voor Kosovo. Tijdens de NAVO-luchtoorlog in Kosovo werd abusievelijk ge meld dat Haxhiu door de Ser viërs was geëxecuteerd. De Europese NAVO-lidsta- ten die deelnamen aan de oorlog in Kosovo, schoten flink tekort. Vooral de Euro pese militaire technologie loopt ver achter bij die van de Verenigde Staten. Dat zegt het gezaghebbende In ternationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) in de jaarlijkse analyse van militaire ontwikkelingen. Een duidelijk voorbeeld van de militair-technologi sche achterstand van Euro pa vormen volgens het IISS de onbemande verken ningsvliegtuigen. De Ameri kaanse Predator kan 7.600 meter hoog vliegen en 24 uur in de lucht blijven. De CL-289, die de Fransen en Duitsers veel in Kosovo ge bruikten, vliegt niet hoger dan 600 meter, en houdt dat net een half uur vol. Een ander voorbeeld van de Europese achterstand zijn de precisiewapens. Doordat de Britse wapens laser-, televisie- of infra- roodgeleid zijn, is het altijd nodig dat het doelwit zicht baar blijft. Zo wordt het zeer moeilijk om in laaghangen de bewolking of dichte mist doelgericht te opereren. Als gevolg daarvan moest de NAVO tijdens de strijd in Kosovo tien dagen lang meer de helft van haar ope raties schrappen. Het IISS denkt dat forse investerin gen nodig zijn om een einde te maken aan de Europese achterstand. CORRESPONDENT In Spanje floreert een uitgebrei de zwarte markt voor verboden antibiotica. De geneesmiddelen worden door veehouders ge bruikt als groeimiddel voor hun dieren. Volgens de farmaceuti sche bedrijfstak ontbreekt vrij wel elke vorm van controle door de Spaanse overheid. De federatie van farmaceuten (FEFE) maakte deze week in een serie artikelen in het dag blad El Pais bekend dat Spanje 20.000 niet geregistreerde adressen telt, waar veehouders openlijk en zonder recept ille gale geneesmiddelen kunnen kopen. Het gaat om coöpera ties, veevoederbedrijven, kleine fabriekjes of laboratoria waar de middelen worden gemaakt. Apothekers hebben een klacht ingediend bij de regering van de deelstaat Castilia-La Man- cha. Volgens hen wordt in Spanje per jaar voor zo'n 13 miljard gulden omgezet aan il legale geneesmiddelen voor de veehouderij. Vanaf juli dit jaar mogen in de landen van de Europese Unie nog maar vier antibiotica wor den gebruikt als toevoeging aan veevoer. Deze week heeft de Europese Commissie zelfs be sloten dat aantal terug te bren gen tot drie. Uiteindelijk wil de commissie naar een volledige uitbanning van geneesmidde len in veevoer. Brussel volgt hiermee het advies van de me dische wetenschap, die het ge bruik van antibiotica in veevoe der bestempelt als een ernstig gevaar voor de volksgezond heid. Veehouders voegen de antibio tica niet alleen toe om infectie ziektes te voorkomen. De mid delen werken in veel gevallen ook als groeibevorderaar. Door het overdadige gebruik van an tibiotica ontwikkelen zich bij dieren bacteriën die resistent zijn tegen dit geneesmiddel. Wanneer deze bacteriën ziektes bij mensen veroorzaken, kun nen ze niet meer effectief wor den bestreden. In heel Spanje zijn slechts 800 verkooppunten waar genees middelen voor dieren gecontro leerd worden verkocht. De rest van de handel onttrekt zich ge heel aan de controle van de overheid. De verantwoordelijk heid voor de naleving van de wet berust bij de Spaanse deel staten. Deze hebben de plicht het ministerie van volksgezond heid in Madrid op de hoogte te stellen van het aantal verkoop punten. Dit systeem functioneert echter op geen enkele manier. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van volksgezondheid zegt op zijn beurt niet op de hoogte te zijn van de praktijk van alledag, doordat de contro le bij de deelstaten ligt. Ziekenhuizen en medici in Spanje hebben de laatste jaren regelmatig alarm geslagen, om dat steeds meer.patiënten niet reageren op antibiotica. De on gevoeligheid voor dit genees middel wordt nog versterkt door de royale wijze waarop Spanjaarden ermee omgaan. Bij de eerste de beste verkoudheid gaat men naar de drogist, waar antibiotica zonder recept ver krijgbaar zijn. CORRESPONDENT ,,lk dank God en zal mijn best doen voor de republiek Indone sië." De eerste woorden van de net gekozen nieuwe Indonesi sche vice-president Megawati Soekarnoputri getuigden van opluchting. De echte ontspan ning kwam gisteren echter pas nadat zij later op de avond was beëdigd, haar handtekening had gezet en de hand schudde van Amien Rais, voorzitter van het Raadgevend Volkscongres dat haar 's middags had geko- Het waren spannende dagen voor de populaire politica, haar partij PDI-P en voor heel Indo nesië. De kans bestond dat het geweld van haar woedende aanhang nog zou verergeren als ze na haar nederlaag in de pre sidentsverkiezingen van woens dag opnieuw niet zou worden gekozen. Iedereen hoopte dat het zou wegebben als Megawati alsnog werd geroepen, zij het op meer. Aanvankelijk had Megawati drie rivalen, maar de kandida ten van de voormalige rege ringspartij Golkar, opperbevel hebber Wiranto en parlements voorzitter Akbar Tandjung, lie ten razendsnel weten dat ze 'met het oog op de eenheid van het land' geen belangstelling meer hadden en 'Mega' zelfs zouden steunen. Kennelijk wil den ze het risico van verdere ontwrichting van het land niet lopen. Toen bleef slechts Ham- zah Haz over, voorzitter van de moslimpartij PPP. Hij werd overtuigend verslagen. Buiten de vergaderzaal werd opgelucht adem gehaald. De koers van de roepia veerde op en de aandelen stegen. De We reldbank en het Internationaal Monetaire Fonds, die onlangs nog de geldkraan dichtdraai den, meldden uit te zien naar hartelijke samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5