Onderzoek op til naar ambassadeur hirurg besmette tientallen atiënten met hepatitis-B Binnenland Bouwers leggen zich nog niet neer bij schrappen huizen in Zaanstad Recordaantal vacatures PvdA: Beperk arbeidsplicht bijstandsmoeders □909 - 123PIZZA VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Janus gaat op stap )h ad e|, ibnhem Schildpad Janus weegt schoon aan de haak 165 kilo. Dat bleek gisteren toen hij werd gewogen in verband met zijn vertrek uit Burgers' Zoo in Arnhem. Janus verhuist naar de die rentuin van Duisburg in Duitsland. foto anp ben balster kt Drankgebruik kost miljarden utrecht 'Sociaal' drinken is een asociale gewoonte die levens en miljarden kost. Het gebruik van softdrugs is voor onze herse nen aanzienlijk gezonder. Dat zei hoogleraar psychofarmacolo gie M. Verbaten van de Universiteit Utrecht vandaag op de pu- blieksdag 'Jonge en oude hersenen' in de Jaarbeurs in Utrecht. Uit onderzoek blijkt dat mensen die vier jaar achtereen elke week meer dan 21 glazen alcohol drinken een grote kans op itJhersenbeschadiging lopen. De gevolgen van langdurig en over matig alcohol zijn al lang bekend: lever- en hartkwalen, aantas ting van het zenuwstelsel en zware beschadiging van de herse nen (de ziekte van Korsakoff). Stakingsdreiging op Aruba oranjestad De Arubaanse vakbonden besluiten morgen of zij ut: °ei ut ,n' overgaan tot een algemene staking. De vakbeweging heeft giste ren, na indiening van een manifest aan premier Eman, gewei- jerd in dialoog te gaan met de Arubaanse regering. Eman wordt inder meer verweten dat hij de concessie voor de aanleg van een racecircuit op het eiland op ondemocratische wijze aan een aantal onbetrouwbare investeerders heeft gegund. De Arubaan- se overheid zou hierbij bovendien een te groot financieel risico open. Gisteren staakten de meeste van de vierduizend ambte- taren op Aruba al uit protest tegen het kabinetsbeleid van Eman. a Nederlanders naar Mount Everest iMSTERDAMFrits Vrijlandt en Steven Le Poole proberen volgend '•^ar als eerste Nederlanders via de beruchte North Face en loordgraat de top van de Mount Everest te bereiken. De expe- Jitie vindt plaats in april en mei. Eerder haalden vijf Nederlan- Iers de top. Rene te Bos, Bart Vos, Ronald Naar,-Edmond Offer nKatja Staartjes (als eerste Nederlandse vrouw) deden dat via le zuidelijke route. Ronald Naar en Bart Vos probeerden het lok via de noordkant. Zij kwamen tot 7.800 meter. cJ longetje komt om bij brand jw-buinen Een vijfjarig jongetje uit het Drentse Nieuw-Bui- en is gisteren om het leven gekomen bij een slaapkamerbrand Jihet huis van zijn ouders. Het slachtoffer overleed door ver- l* ikking en ernstige brandwonden. Zijn driejarige broertje, die irji i dezelfde kamer sliep, is in zeer kritieke toestand opgenomen ihet brandwondencentrum van het Martini-ziekenhuis in roningen. De technische recherche gaat er van uit dat een lelletje met een aansteker de oorzaak is van de brand. Tijdens brand bevonden zich ook nog de 27-jarige moeder, haar 20- ïrige broer en twee andere kinderen van 4 en 7 in de woning. leuvelrug nationaal park jj haag De Utrechtse Heuvelrug, een hoge zandrug in de rovincie Utrecht, wordt waarschijnlijk het veertiende nationaal ark in Nederland. Met deze status kan verstedelijking en ver- ïippering van het natuurgebied worden tegengegaan. Staats- tcretaris Faber van landbouw zal op 27 oktober het Nationaal Irk in oprichting De Utrechtse Heuvelrug instellen. Het gaat 1 de hoge zandrug tussen de randmeren in het noorden en de ier de Nederrijn in het zuiden van de provincie Utrecht. Het tionaal park in oprichting beslaat het deel ten zuiden van de 2 en omvat ongeveer 6000 hectare. rroninger 'zomaar' vermoord iqningen Een 27-jarige Groninger die in de nacht van zater- ag op zondag in zijn huis werd vermoord, blijkt 'zomaar' om et leven te zijn gebracht. Twee mannen uit Assen, 44 en 49 ar, belden rond middernacht bij zijn woning aan en brachten em door messteken om het leven. Volgens een woordvoerder in de politie had het slachtoffer pech dat hij thuis was. „Er be- ond geen enkele relatie tussen de verdachten en het slachtof- r. Ze hadden bij elk willekeurig huis in de buurt kunnen aan- illen." Na de moord ging het tweetal er in de auto van het Bchtoffer vandoor. Ze werden aangehouden toen ze met de ■to op de A28 tegen een paal reden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier zaanstad gpd De Gemeenschappelijke Exploitatie Maatschappij (GEM) en de bouwers van de nieuwe wijk Saendelft in Zaan stad zijn gisteren niet meteen akkoord gegaan met het tussen de gemeente en linoleumfabrikant Forbo bereikte compromis over het schrappen van zo'n 300 huizen in de wijk. Directeur K. Rus van grondbedrijf GEM zegt vijf weken nodig te hebben om de gevolgen van de deal tussen Zaanstad en Forbo te kunnen over zien. Forbo heeft nog goedkeuring van het moederbedrijf in Zwitserland nodig, maar directeur W. Verzijl ver wacht geen problemen. Gisteren werd bekend dat er een com promis was bereikt in de al lang sle pende kwestie. Zaanstad en Forbo lig gen met elkaar in de clinch over de ligging van de wijk waar 4700 huizen moeten komen. Forbo voelt zich door de plannen in zijn mogelijkheden be perkt. Het bedrijf won een procedure daarover, waardoor de bouw moest worden stilgelegd, ook van huizen die al waren verkocht. Het bereikte com promis leidt er toe dat een nieuwe procedure bij de Raad van State wordt afgeblazen. De gedupeerde kopers van de huizen worden vanavond in het Zaantheater ingelicht. Maar veel duidelijkheid zul len ze nog niet krijgen. Directeur Rus van de GEM zal daar ook aanwezig zijn. „Ik zal alleen nog niets kunnen zeggen. Alleen dat ik het buitenge woon triest vind, dat er bijna driehon derd woningen worden geofferd. Ten minste, als wij en de bouwers onze in stemming geven. Het komt voor mij overigens niet als een gigantische ver rassing. Ik had al eens eerder inge schat dat het zo zou kunnen aflopen." De gemeenteraad was gisteren tevre den met het bereikte compromis. Wel had de raad te doen met de mensen die nu geen woning krijgen omdat die niet wordt gebouwd. „Maar het is goed nieuws voor de andere kopers dat er weer gebouwd kan worden", al dus een van de raadsleden. Doorzet ten van de gerechtelijke procedure zou volgens D. de Hen (D66) bete kend hebben dat er misschien nog twee jaar niets zou gebeuren. Zaan stad zou dan een veel grotere strop oplopen, het voortbestaan van bouw bedrijven zou in gevaar komen en bo vendien zou dan voorlopig niemand uitzicht op een woning in Saendelft hebben. R. Boas, voorzitter van kopersvereni ging Saendelft, baalt enorm. „Er valt een droom in duigen. Ik heb ander half jaar op het huis zitten te wachten. En nu wordt het niet gebouwd." OM vennoedt betrokkenheid bij mensensmokkel Het openbaar ministerie in Zwolle overweegt een straf rechtelijk onderzoek naar de betrokkenheid van de vroe gere ambassadeur en consul van de Nederlandse am bassade in Sri Lanka. Die zouden in 1996 en 1997 te wei nig hebben gedaan om mensensmokkel te voorkomen. Indertijd was B. Körner ambassadeur in Colombo. Kör- ner is onlangs teruggeroepen naar Nederland in verband met een corruptieschandaal in Nigeria, waar hij tegen woordig ambassadeur is. Nigeriaanse ambtenaren, die vervolgens Nigeriaanse mede werkers op de Nederlandse am bassade betaalden. Het OM kondigde het oriën terende onderzoek naar de am bassade in Colombo gisteren aan tijdens een rechtszaak te gen de hoofdverdachte in een Srilankaanse mensensmokkel- affaire. Tegen die 40-jarige man uit Hardenberg -een gevluchte Tamil- eiste de officier van jus titie zeven jaar cel. Het OM be schouwt hem als leider van de in Nederland verblijvende men sensmokkelaars. Hij zou van de gesmokkelde personen in totaal circa acht ton hebben ontvan gen. Volgens advocaat R. van Eek zwolle anp Een woordvoerster van Buiten landse Zaken zegt niet te kun nen reageren op het feit dat Kömer genoemd wordt in de Sri Lanka-zaak. „Dat kan pas als de uitslag van het nu aange kondigde onderzoek er is." Een intern onderzoek de Ni geriaanse affaire loopt nog, zegt zij. Sinds 1996, het jaar waarin Körner chef van de diplomatie ke missie in Lagos werd, zijn volgens de ontwikkelingshulp organisatie Terre des Hommes vierhonderd Nigeriaanse meis jes in Nederland in de prostitu tie beland. Mensenhandelaren zouden 6.000 tot 10.000 gulden smeergeld hebben betaald aan den haag Een demonstrante met een babypop ligt het gebouw stelden activisten zich ook nog op met voor de ingang van het Congresgebouw in Den een spandoek met de tekst 'Wapenhandel-Moord- Haag. Daar houdt de Nederlandse Defensie-indu- handel. foto anp roger dohmen strie haar elfde beurs en symposium. Tegenover voorburg anp Het aantal openstaande vacatu res is naar een recordhoogte gestegen. Eind juni telde het Centraal Bureau voor de Statis tiek 182.000 openstaande ba nen bij particuliere bedrijven. Dat zijn er 36.000 meer dan eind maart. Negen jaar geleden stond het record op 134.000 vactures. Daarna zette een da ling in tot een dieptepunt van 33.000 eind 1993. De eerste drie maanden van dit jaar trok de groei fors aan. Het CBS signaleert een sterke dynamiek op de arbeidsmarkt. De groei van 36.000 is het saldo van 250.000 ontstane vactures en 214.000 die vervuld zijn. Dat zijn aantallen die het CBS nog nooit gemeten heeft. In bouw, het vervoer, de communicatie, de handel en de zakelijke dienstverlening groeide het aantal vactures het hardst. Gemiddeld staan er per 1.000 banen 34 stuks open. In de IT- sector ligt dit cijfer op 87, In de zakelijke dienstverlening zijn dat er 53 en in de bouw 47. In de horeca zijn op de duizend banen 36 vacatures. den haag gpd De PvdA wil dat de fulltime ar beidsplicht voor alleenstaande bijstandsouders met kinderen tot 16 jaar wordt beperkt tot een deeltijdbaan van 24 uur. Wie een kind onder de vijf heeft, mag helemaal niet wor den gedwongen tot werk of scholing. Dat blijkt uit het plan 'Obsta- Nederlandse chirurg heeft jarenlang patiën- -geopereerd terwijl hij drager is van het zeer hou mettelijke hepatitis-B virus. Als gevolg hier- is de vrouw van één patiënt overleden. Hoe arts was ingeënt tegen het virus, werkte accinatie niet. chirurg heeft van 1989 tot 1999 gewerkt in ziekenhuizen, namelijk in het Duitse Kleve, !a?.j Brabantse Veghel, Amsterdam en Gronin- s ij' Hoeveel mensen door de arts in de loop der vel' n zijn geïnfecteerd, is niet bekend. In het idefi joseph Ziekenhuis in Veghel zijn acht men- riiei Z6'Cer Cn 21 Patiënten waafschijnlijk door ïebe hem besmet. Volgens het ministerie van WVS en het zieken huis wist de man niet dat hij drager was van het virus. De chirurg is al enkele maanden geleden met ziekteverlof gestuurd. Hoe de chirurg zijn patiënten in het Sint-Joseph Ziekenhuis heeft be smet, is een raadsel, zegt de woordvoerder. Dat een arts zichzelf verwondt komt volgens hem wel eens voor, maar niet in deze mate. Hepatitis-B, ook bekend als geelzucht, kan ern stige leveraandoeningen veroorzaken. Het virus kan worden worden overgedragen door niet-ste riele injectienaalden en bloedvermenging. Door onderzoek van het Sint-Joseph Ziekenhuis is de uitzonderlijke besmetting aan het licht gekomen. DIRECT DOORGESCHAKELD WORDEN MET DE DICHTSTBIJZIJNDE PIZZERIA. (99 ct/minl (O 9 O 9TU1 2 3 P I Z Z A vrc NAAMBELLEN EEN INITIATIEF VAN KPN TELECOM kels van de baan' dat het PvdA- Kamerlid J. Bussemaker giste ren heeft gepresenteerd. De so ciale diensten moéten volgens Bussemaker veel actiever wor den om de 105.000 alleenstaan de bijstandsouders (voor 95 procent vrouwen) aan een baan of scholing te helpen. Het kabinet moet zorgen dat de obstakels om aan het werk te gaan uit de weg worden ge- Sint Maarten heeft orkaan goed doorstaan phiupsburg anp De schade op Sint Maarten door de orkaan José valt mee. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De gezaghebber van Sint Maarten, D. Richardson, meldt alleen materiële schade. Ook die valt mee, aldus de gezag hebber na een eerste inspectie ronde op het Nederlandse deel van het eiland. Van een aantal huizen is de daken afgevlogen. Op Saba en St. Eusitatius is na genoeg geen schade. Het oog van de orkaan pas seerde rond elf uur gisteravond op ongeveer dertig kilometer ten zuiden van Sint Maarten, aldus H. Lauffer van het weer bureau Meteodienst. Het bu reau kreeg meldingen binnen van windstoten tot 160 kilome ter per uur. Het oostelijke deel van het eiland heeft het zwaar ste noodweer te verduren ge had. De orkaan is weggetrokken in westelijke richting. Lauffer spreekt van een veel minder sterke orkaan dan Luis in 1995. Die richtte destijds voor een miljard gulden schade aan op het eiland. Volgens Lauffer valt José in categorie 2. Luis was met categorie 4 een stuk zwaarder. ruimd. Er moet meer kinderop vang komen en een baan van 24 uur moet financieel aantrek kelijker worden. Als dat is ge beurd, kan opnieuw worden gesproken over de gedeeltelijke arbeidsplicht voor bijstands moeders met jonge kinderen die het kabinet wil invoeren. Maar Bussemaker wil zich daarover nu nog niet uitspre ken. De Tweede Kamer praat maandag over de voorstellen van staatssecretaris Verstand om arbeid en zorg beter te combineren. Het kabinetsvoor stel om alleenstaande bij standsouders met een kind on der de vijf te verplichten tot een deeltijdbaan of scholing, oogst te vorige maand veel kritiek. Al leen de WD is voor. Het PvdA-idee om de volledi ge arbeidsplicht terug te bren gen tot 24 uur, kan wel op sym pathie rekenen in de Tweede Kamer. Uit een onderzoek van dit jaar bleek dat sociale dien sten in de praktijk al veel bij standsmoeders - gedeeltelijk - van de arbeidsplicht vrijstellen. Ze hebben er begrip voor dat de moeders een aantal dagen van de week voor hun kinderen wil len zorgen. STEVENHAGEN r.efcSPQNSQRPE. LiH&FT pR.O&CeeM was de verdachte geen leider van de organisatie, maar juist een katvanger die alle schuld krijgt. „Buiten mijn cliënt om is de mensensmokkel ook ge woon doorgegaan", aldus de raadsman. Met behulp van twee leidinggevenden bij de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) zouden honderd Srilankanen naar Nederland zijn gesmokkeld. De twee IN- D'ers komen vandaag voor de rechter. De Srilankanen zouden van eind 1995 tot juli 1997 tegen be taling met acht transporten naar Nederland zijn gevlogen. Bij de laatste twee transporten zouden visa zijn verkregen door in totaal 75.000 gulden smeer geld te betalen aan een 52-jari- ge en een 47-jarige medewerker van de IND. Daarvoor verstrek te de ambassade in Colombo toeristenvisa. Naast de IND'ers moet vandaag nog een verdachte voorkomen. Tegen vier anderen zijn gisteren gevangenisstraffen van drie, vier en tweemaal een jaar ge- eist. De uitspraak is 4 november. Nederland wil politie inzetten in buitenland den haag anp Nederland ijvert samen met Denemarken voor de oprich ting van een politieplannings- eenheid die ertoe moet leiden dat Europese politiemensen sneller ingezet kunnen worden in conflictgebieden. De beide landen willen het voorstel in brengen bij de speciale veilig heidswerkgroep van het ge meenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid (GBVB) van de EU. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken vloeit het idee voort uit een breder voor stel van Nederland, het Ver enigd Koninkrijk, Frankrijk en Zweden om sneller financiële middelen, mankracht en mate rieel in te zetten bij de civiele kanten van een vredesoperatie. 'Ouders moeten instemmen met euthanasie kind' utrecht anp De artsenorganisatie KNMG en de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde NVK vinden het gerechtvaardigd dat bij kinderen tussen de twaalf en zestien jaar levensbeëindiging kan worden toegepast als de kinderen daartoe zelf een ver zoek indienen. Maar de artsen vinden wel dat beide ouders hiermee moeten instemmen. Het kabinet presenteerde on langs een wetsvoorstel over eu thanasie waarin staat dat een kind in die leeftijd euthanasie mag ondergaan, ook als (een van) de ouders niet akkoord gaan met het verzoek. De art sen zien die bepaling niet zit ten, omdat zulke conflictsitua ties in de praktijk nagenoeg niet voorkomen. Daarom hoeft dit ook niet in de wet te worden geregeld, stellen ze. In politieke en maatschappelijke kringen veroorzaakte deze bepaling veel rumoer. Ander bezwaarpunt van de artsen is de regeling voor wils- onbekwamen. Het kabinet wil de schriftelijke wilsverklaring wettelijk verankeren. De KNMG en de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuisartsen (NVVA) vinden dat goed, omdat het de patiënt en de arts zekerheid geeft. De organisaties hebben hun bezwaren meegedeeld aan de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel moet nog door de Kamer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3