Niet besmet met het Jurrasic Park-virus M TV WEER 71 Onderscheiding voor prins Bernhard Massaal tegen Sab VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Meldingsplicht kindermishandeling Steeds meer artsen zijn voorstander van een wettelijke meldings plicht voor kindermishandeling. Dat blijkt uit een enquête van de artsenorganisatie KNMG. Een meerderheid van de ondervraagde artsen wil zelfs in het geval van kindermishandeling het beroeps geheim overboord gooien. Op het eerste gezicht lijkt er weinig af te dingen op een meldings plicht. De arts wordt door de wet gedwongen melding te maken van gevallen waarin sprake is van een redelijk vermoeden van kin dermishandeling. Het belang van het kind is hiermee immers ge diend. Maar hoe staat het met het belang van de afts? Opvallend is dat bij een meldingsplicht van enig eigen verantwóórdelijkheid van de arts geen sprake meer is. De arts moet melden en daarmee is de kous voor hem af. Hoe gaat het nu in de praktijk? Weinig artsen melden vrijwillig gevallen van kindermishandeling. Zwijgen is vei liger, zo luidt ook het advies in artsenkringen. Je hebt als arts zo een klacht aan je broek als je het beroepsgeheim schendt. Uit angst voor een proces of erger laten sommige artsen nu het eigen belang boven dat van het kind prevaleren. Een mel dingsplicht lost voor de arts dat dilemma óp en verlost hem tege lijk van zijn gewetenswroeging. De centrale vraag is echter of een meldingsplicht inderdaad in het belang van het kind is. Het zou namelijk kunnen betekenen dat boosaardige ouders of verzorgers helemaal niet meer om medi sche hulp vragen uit angst voor vervolging. Het is evenmin uitge sloten dat overijverige artsen een heksenjacht ontketenen op ou ders wiens kind bijvoorbeeld in korte tijd twee keer van de trap is gevallen. Al met al lijkt een meldingsplicht geen goed idee. Het zou beter zijn als de arts wel wat meer speelruimte krijgt bij het melden van kindermishandeling. Naar schatting worden in Nederland jaarlijks 80.000 kinderen mishandeld van wie er 80 Overlijden. Een arts die nu een redelijk vermoeden van kindermishandeling heeft, moet niet bang zijn om zo'n geval gewoon aan te kaarten. Hij zal, als het tot een rechtszaak komt, echt niet door de rechter worden veroor deeld. Natuurmuseum trots op vondst mammoet De laatste oerolifant moet zo'n zesduizend jaar geleden z'n laatste adem hebben uitgeblazen. Dankzij de spectaculaire berging van een in het oerijs van Siberië geconserveerde 23.000 jaar oude mammoet staat het prehistorische dier ineens in het brandpunt van de belangstelling. Trammelant in Bel genland Bij onze zuiderburen is grote beroering ontstaan omdat koning Al- bert in de jaren dat hij prins was een buitenechtelijk kind (dochter) heeft verwekt. Het is op te maken uit een enkel zinnetje in een re cente biografie (van een 18-jarige jongen!) over koningin Paola. Er staat niet meer dan dat Paola. ten tijde vaherhstige huwelijksmoei lijkheden, niet lijdzaam wilde toezien dat een halfzusje van haar kinderen een zekere status zou verwerven. Je rrioet het twee keer le zen om het tot je te laten doordringen. Veri>olgens is de hele pers er op gedoken. Merkwaardig eigenlijk, want het was een publiek ge heim. Het Belgische blad De Morgen publiceerde dit gegeven al ja ren geleden. En toen kraaide er verder geen haan naar. Als er iets met een vorstenhuis is, zie je mensen ineens verkrampen en raar in het hoofd worden. Fascinerend is ook de huichelarij die dan aan de dag wordt gelegd. Gisteren was daar weereen mooi staaltje van te zien. In het programma Terzake besteedde de Vlaam se tv royaal aandacht aan de kwestie. Een verslaggever ondervroeg strengde uitgever van de biografie, ene VahHülewyck. Of het wel verantwoord was geweest wat hij had gedaün, of hij de grenzen van de privacy niet had overschreden. En was hét wel juist om dit com mercieel uit te buiten? Jaja, zelf op tv alles over het koningspaar uit de doeken doen en dan aan een ander vragen of hij de grenzen van de privacy niet overschrijdt. Je moet het maar uit je strot kunnen krijgen. Van Halewyck prikte wel aardig terug: de tv had direct toen het be kend werd beelden paraat die je niet in één dag bij elkaar zoekt en de kranten bleken meer te weten dan de schrijver van de biografie, namelijk de naam en de woonplaats van de onechte dochter. An dersgezegd: iedereen zat gulzig te wachten op een aanleiding om nu te openbaren wat men eerder had nagelaten of niet had gedurfd. En dat was dat ene simpele zinnetje in die biografie. Maar niemand wil dat uiteraard toegeven. Stel je voor. In Nederland is het in feite niet anders. De dagbladen publiceren al lerlei bijzonderheden over de vriendinnen van de kroonprins, waar na de hoofdredacteuren zich in allerlei bochten wringen om die be richtgeving toch vooral te rechtvaardigen. Nooit schrijven ze eens (wat ze dondersgoed beseffen) dat het gewoon leuk nieuws is. En dat we diep in ons hart immers alles willen weten over de konink lijke bewoners van die grote paleizen, wat ze uitvoeren en beleven. Want zo is het. Hoe zou het trouwens met die Argentijnse schone gaan? Het Rotterdamse Natuurmuse um is er maar wat trots op dat zij de expeditieleider (Dick Mol) leverde. Fantastische reclame natuurlijk, maar dan zul je net zien dat een grote tentoonstel ling over mammoeten in Rot terdam net is afgebroken. Con servator Cees Moeliker kan wel lachen om dit typische gevalle tje van pech bij een groot geluk. ,,De beelden van de mammoet zijn op het journaal geweest, re ken maar dat we daardoor extra belangstelling voor de tentoon stelling hadden kunnen krijgen. Maar we klagen niet, er zijn de afgelopen maanden veel men sen geweest. Nederlanders zijn mammoetliefhebbers. En dat komt waarschijnlijk omdat je zelfs bij het graven in je tuintje ineens op een mammoetfossiel kunt stuiten." In de collectie van het naast de Kunsthal gelegen Natuurmuse um bevinden zich net als in het Leidse museum Naturalis dui zenden fossielen. Ze herinne ren aan de laatste ijstijd, toen de zeespiegel door ijsophoping zo'n honderd meter daalde. De drooggelegde Noordzee, inclu sief grote delen van het huidige West-Nederland, vormde een ideale voedingsbodem voor de wolharige mammoeten. Er leef den er wellicht tienduizenden in deze contreien. Hun botten legden het zaad voor de belang stelling van Dick Mol, die van een hobby-verzamelaar van botten uitgroeide tot een inter nationaal gerespecteerd pale ontoloog. In het Natuurmuseum noemen ze hem honorair-onderzoeker, een deftig klinkende titel die verdoezelt dat Dick Mol 'slechts' vrijwilliger is. „Dick is een autodidact die zich op de juiste manier heeft ontwik keld," zegt Moeliker. „Hij weet alles van paleontologie, maar zijn brood verdient hij nog steeds op Schiphol. Hij is doua- Nederland mag zijn helden slecht eren, de Franse poolreis leider Bernard Buigues werd twee jaar geleden vanuit Parijs al snel naar Dick Mol gestuurd toen hij alles wilde weten over mammoetkadavers. Op het Taj- myr schiereiland in Siberië had Buigues huid, haar en een deel MILLENNIUM nog dagen Nog 71 dagen en hetn we millennium breekt Reden voor deze kram in een dagelijkse serie rug te kijken op belari| gebeurtenissen die pi grepen op corresponi rende data in de afgek 1000 jaar. Deze week: okt 1926: Opname es plaat Bing Crosby; 19 1872: vondst van 'Hol mann-klomp'; 20 okt Thomas Edison maak ste lamp; 21 okt te zeeslag bij Kaap Tt gar; 22 okt 1797: Eers rachutesprong Jacqu Garnerin; 23 okt 196: JJ,'1 Olympisch goud Ant hersen Geesink. VRIJE Jar Dat bl itrtie rentui Dra nen (di Vervoer van de slagtanden van de mammoet op een rendierslee. van de vernielde schedel van een mammoetfossiel verza meld. De vondst was tijdens de rendieijacht gedaan door de Tolganen, de plaatselijke bevol king. Wetenschappelijk onder zoek leverde een schat aan ma teriaal op, maar puntgaaf wa ren de mammoeten niet. De plaatselijke bevolking ging aan de haal met het ivoor van de slagtanden en gebruikte andere onderdelen voor het maken van gebruiksvoorwerpen. Maar bij Buigues was de geest definitief uit de fles. Hij interesseerde Discovery Channel voor een kostbare expeditie (vier miljoen gulden) voor het vinden en ber gen van een mammoet in de zogenoemde permafrost, de oerijslaag die perfecte conser- veercondities biedt. Was de vondst reeds een sensa tie, het bergen lokte nog meer enthousiasme uit. Om bescha diging te voorkomen werd het dier onder regie van Dick Mol met de omliggende grond l gegraven, waarna ijsblok van 22.000 kilo per heli kopter naar de driehonderd ki lometer verderop gelegen stad Khatanga werd gevlogen. In een gigantische kelder, in de Stalin- tijd uitgegraven door dwangar beiders, wil Buigues een zoge noemd permafrostmuseum be ginnen. De expeditie levert spectaculai re tv-beelden op, maar volgens Cees Moeliker is de vondst ook wetenschappelijk gezien van eminent belang. „Er wordt nog steeds gestreden over de oor zaak van het uitsterven van de mammoet. Er zijn wetenschap pers die denken dat de mens het dier te gronde richtte. An deren menen dat de mammoet zich na de laatste ijstijd niet kon aanpassen aan het warmer wordende klimaat. Het onder zoek van deze mammoet kan nieuw licht werpen op deze kwestie." Prins Bernhard heeft gisteren in Paleis Soestdijk de Flying Doc tors Award 1999 in ontvangst genomen. De prins werd met een kunstwerk, gemaakt door kunstenaar Jits Bakker, beloond voor zijn inzet voor het werk van medici in Afrika, zoals de vliegende dokters. De prins zou de prijs eigenlijk al in mei ont vangen, maar dat ging toen niet door wegens een Ideine opera tie aan zijn keel. De Flying Doctors Award wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting Flying Doctors Gala aan iemand die zich op bijzon dere wijze heeft ingezet voor de doktersorganisatie Amref (Afri can Medical Research Foun dation). De 88-jarige prins Bernhard was bijna 24 jaar lang be schermheer van de Stichting Amref Flying Doctors Neder land, de stichting die het me disch werk van Amref onder steunt. Inmiddels is hij in die functie opgevolgd door prins Willem-Alexander. Bemhard heeft regelmatig di verse projecten in Afrika be zocht (de laatste keer in 1994) en toonde daarnaast veel be langstelling voor de fondsen wervende activiteiten, zoals een jaarlijks golftoernooi en het Fly ing Doctors Gala in Noordwijk. Deskundigen kunnen nu jaren vooruit, meent Moeliker. „Voor het eerst kan de vacht van de mammoet worden bestudeerd. Wellicht worden er plantenres ten in de maag aangetroffen. Als je precies weet wat de mammoet at, kun je wellicht ook nagaan wanneer deze plan ten voor het laatst groeiden. Had de mammoet virussen on der de leden? Zijn die uiteinde lijk zijn ondergang geworden?" De staf van het Natuurmuseum speelt de rol van zowel klank bord als denktank achter Dick Mol, die dit weekeinde in Ne derland wordt terugverwacht. Niks meer en niks minder. Het stemt Moeliker volmaakt tevre den. „Het is misschien een ver leidelijk idee om de gevonden fossiel hier in een grote bak ijs te exposeren. Het zou goed zijn voor de bezoekerscijfers, maar het is niet realistisch. Laat de mammoet maar in Siberië." Een nog veel wildere fantasie MENSELIJK Muizen hebben gisteren de beeldbuis in vierhonderd wonin gen in het Twentse BUURSE op zwart gezet. De knaaggrage beestjes hadden hun tanden ge zet in de flinterdunne glasvezel kabel. Daardoor werden de beeld- en geluidssignalen niet meer naar de huiskamers ge transporteerd. Na enig speur werk openden de monteurs het plaatselijke verdeelstation, een grijs kastje aan de straatkant. Tot hun verbazing troffen de technici daarin een muizennest betreft het klonen van het DNA van de versgevroren mammoet. Maar ook die gedachte spreekt Moeliker niet aan. De paleonto loog is van huis uit bioloog, maar met het Jurrasic Park-vi rus is hij allerminst besmet. „De enige levende dieren in dit gebouw zijn twee stekelbaarzen en daarmee mag ik me niet eens bemoeien," zegt hij. „Maar even serieus, ik denk dat klonen van een mammoet on mogelijk is. En als het wel kan, wat voor zin zou het hebben om de mammoet tot leven te wekken? In de natuur kan hij niet overleven, anders had hij nog wel bestaan. Je zou hem al leen als een kermisattractie in een dierentuin kunnen zetten, maar zijn we dan blij? Er ster ven dagelijks diersoorten uit, misschien is het nuttiger als de mensheid daar een stokje voor probeert te steken." 22 OKTOBER 1797 de pogingen ome paraplu van twee hoogu gen of met wat parasolsi Sl3n boom te verlaten buiten! schouwing laten, komtè Fransman Garnerin allee parachutist opi te zijn geweest. Opgejut fr,d11 een menigte in een paiki Parijs stapt André-Jacqu: een.r' op 22 oktober 179; aant^r' luchtballon in om slecht *e °VPr gend aan een soort pare Pe vanaf zevenhonderd me hoogte op aarde terug te Daar heef droomd, dens de Franse revolutit speelt hiji gedachte om met behulj een parachute aan de a kant van de muren te gi Dat lukt hem niet, maai einde van de achttiende slaagt hij erin het parkl plaquette herin de veronderstelde a komstplaats - met slechi |011g pijnlijke voet vanuit de. bereiken. Toch zien veis en springen als pure waag 1.5 We hopen dit echt nooi [(jez 9 3 aanschouwen, schrij ersde Katje ezuidi irige br 1799 de ee die met een para springt. Garnerin zal no| j bewondering oogsten u lCHV sprongen, maar in 1823 NHAAC lijdt hij als het met zijn! misgaat. Ckint Oktober gaat te zacht uitpakken Het is de laatste dagen uitgesproken koud geweest. Op het duinstation van het KNMI in Bloemendaal bleef de maximumtemperatuur giste ren, gemeten tot 's avonds 20 uur, steken op 5,9 en in Nieuw-Vennep werd het maximaal 6,4 graden. De kou is inmiddels uit de lucht en met nog een ruime week oktober voor de boeg ziet het er toch weer naar uit dat de maand te zacht gaat uitpakken. De gemiddelde tempe ratuur over de eerste 20 dagen van de maand is weliswaar iets onder normaal geweest (in De Bilt 10,2 tegen normaal - voor de hele maand - 10,5); gedurende de rest van de maand is het overwegend zacht weer. Zo komt het kwik de komende dagen oÓkïn de nacht niet meer beneden de 10 graden. De zachte lucht wordt in het weekeinde naöronze omgeving ge loodst door de langzaam in betekenis toenemende ex-orkaan Irene. Dit systeem beweegt zich naar de Ierse kust. In de loop van het week einde worden de honneurs van de diepe depressie overgenomen door een sterk activerende randstormg die in hoog tempo van de Azoren via de Kanaalregio en oostelijk Engeland naar het noordelijk deel van de Noordzee koerst. Vooral op zondag veroorzaakt het systeem herrie in de tent. Behalve regenen gaat het dan ook flink waaien. Aan de kust zou het enige tijd tot storm kunnen komen. Morgen wordt het weerbeeld bepaald door een maar lang zaam naar het oosten trekkend frontensysteem. Uit de bewol king van het front kan een enkele bui vallen. Later op de ochtend en in de middag is het evenwel enige tijd droog met kans op wat zonneschijn. De temperatuur komt uit op maximaal 16-17 graden en er waait een matige zuid oostenwind. Zaterdagavond ruimt de wind naar het zuiden. Na het weekeinde blijft het nog enkele dagen wisselvallig weer. Tijdens de tweede helft van de week wordt het rustig en droog dankzij de ontwik keling van hogedruk boven het westen en midden van Europa. JAN VISSER Boezemfibril latie Heel Nederland schijnt aan boezemfibrillatie te lijden. Op mijn stukje over magnesium-pillen als middel daartegen heb ik een stortvloed aan post gekregen. Beantwoord ik al die brieven, dan ben ik niet alleen een paar weken uitgeschakeld voor iets an ders, maar ga ik bovendien failliet aan de portokosten. Ik pro beer u daarom langs deze weg te antwoorden. Boezemfibrillatie oftewel zoals liet officieel heet atriumfibrilla- tie is een verschijnsel dat ontstaat doordat de sinusknoop in het hart het samentrekken van de afzonderlijke spieren waaruit de boezem bestaat niet meer coördineert. De spieren gaan zich op eigen houtje samentrekken en daardoor krijg je een onregelma tige hartslag. Echt gevaarlijk schijnt het niet te zijn -anders dein kamerfibrillatie, daar ga je aan dood - maar 't voelt heel akelig en een groot bezwaar ervan is dat er stolsels in je hartenbloed kunnen ontstaan. Schieten die stolsels naar je hersenen en sluiten ze daar een haarvaatje af, dan kan een hersenfunctie uitvallen. Om die stolsels te voorko men is het verstandig om, als je aan boezemfibrillatie lijdt, een bloedverdunnend middel te slikken. Ascal bij- ,a voorbeeld.. I Cardiologen schrijven sotacor voor als middel tegen 1 atriumfïbrillatie. Bij mij helpt dat niet echt, maar het dempt de fibrillatie wel af. Een groot bezwaar van sota cor is dat je er (dood)moe van wordt. Een ander middel tegen boezemfibrillatie is cardioversie. Onder narcose krijg je twee strijkijzers op je borst, daar gaat een stroomstoot doorheen en ziedaar, door de klap klopt je hart weer normaal Behalve die narcose is een groot bezwaar van cardioversie dat de resultaten ervan niet blijvend zijn. Daardoor loop, als je het hebt laten doen, hen} de hele dag te knijpen dat de boezemfibrillatie AARTEN 'T HART Kunstenaar Jits Bakker (I), AM- REF-voorzitter Kerkhoven en prins Bemhard met het beeldje. FOTO ANP Hij zorgde voor contacten en publiciteit. weer terug zal komen. Nu heb ik dus ontdekt dat Duitse phosetamin-pillen bij mij zo danig werken dat je van boezemfibrillatie nagenoeg niks meer merkt Voor apothekers die mij vroegen: geef het adres van de fabrikant, hebt ik 't hier: KVP Kohier Vertrieb Pharma GMBH, Neue Bergstrasse 5, 64665 Alsbach-Hahnlein, Duitsland. Voor al diegenen die mij smeekten: hoe kom ik eraan, hier een adres waar 't vanuit Nederland te verkrijgen is: bij Adler Apotheke, Steinstrasse 14 in Emmerich. Telefoon 0049-2822-3129. U kunt 't daar bestellen. Zij sturen het toe met een factuur te betalen in Nederlandse guldens bij een Nederlandse bank in de grens streek. Dokter Mak uit Wormerveer maakte mij erop attent dat 't waarschijnlijk niet verstandig is phosetamin te combineren met sotacor omdat phosetamin ook calcium bevat en sotacor zich slecht met calcium verdraagt. Jaap Huibers heeft in overleg met sommige apothekers in Ne derland een ander magnesium-preparaat op de markt ge bracht. magnesiumorotaat. Daar zit geen calcium in, en ik pro beer nu uit of dit magnesiumorotaat het Duitse middel pho setamin kan vervangen. Ik slik het nog maar een paar dagen, dus ik kan er nu nog niet zoveel over zeggen. Ik zeg u eerlijk: of magnesium in enigerlei vorm toegediend de boezemfibrillatie echt laat verdwijnen weet ik niet zeker. Het enige wat ik zeker weet is dat je van die magnesium-pillen heerlijk rustig wordt en dat je, wellicht daardoor, van die ellen dige atriumfibrillatie weinig meer merkt. Aan de VU te Amster dam schijnt een hoogleraar benoemd te zijn die zich speciaal met atriumfibrillatie gaat bezighouden, dus wie weet mogen wij lijders aan dit verschijnsel zachtjes hopen op betere midde len dan cardioversie en sotacor. Sabine vertrekt, nagezwaaid door de achterblijvers. Het Big-Brotherhuis in Almere heeft sinds gisteravond nog naar zeven bewoners. Het Ne derlandse kijkerspubliek heeft massaal gestemd voor het ver trek van de blonde Sabine. Zij werd eerder deze week genomi neerd door haar medebewo ners, evenals haar Big Brother- geliefde Bart, uit Roelofarends- veen. Vervolgens konden de kij kers tot gisteravond zes uur hun stem uitbrengen. Een over weldigende meerderheid van 85 procent van de kijkers stemde voor het vertrek van Sabine. Vrijwel de gehele uitzending was gewijd aan het afscheid tussen Bart en Sabine. Pas aan het einde van de uitzending kregen de geëmotioneerde be woners te horen wie het huis moest verlaten. Was het tweetal eerder deze week nog strijd- en wraaklustig tegenover de mede bewoners die hen hadden ge nomineerd, op dag 35 over heerste de melancholie en de berusting. „Je krijgt hier echt de arts 'accinal chiru: 'el' an den .j( Hoeve zijn j loseph zeker i een spiegel voorgehou m( dus Sabine, die op toch weer toenadering de andere bewoners. lijk genoeg ging Sabl) het laatste moment va ziëkeni niet zijzelf, maar Bartf ten vertrekken.,,Als jij1 ben ik misschien die weggaat. Of Uiteindelijk kreeg Sabi uur de tijd om afschek men van haar medebe Sabine: „Ik heb hier rel mee gehouden, wel de positieve kante' tuurlijk was ik liever hi ven, maar ik ben ookl> naar huis kan." Het is nu afwachten ol week blijft bij één afö liet namelijk te spelen met het idee het huis te verlaten, ft de periode zal weken een bewonern worden gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2