Ford met ST200 terug in sportieve middenklasse 'Skoda-drempel' wordt steeds lager 'Nieuwe oude' kentekens Nieuwe bromscooters Benelli RAI: Belastingplan voor dieselauto's is mallotig HUISMAN Weg en wiel Audi ontwikkelt een eigen 'pienter pookje' Tweedaags Italiaans festijn in Houten Gevraagd: YJ super woon-werkfiets VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Een lang gekoesterde wens van de Fehac gaat komend voorjaar in vervulling. De RDW bereidt een aparte serie kentekens voor voor voertui gen pit de bouwjaren 1973 t/m 1977. Dit is een aanvul ling op de bestaande reeks klassieker-kentekens voor au to's, motorfietsen en bedrijfs wagens met een bouwjaar tot 1973. Tot 1978 werden kente kens uitgegeven met de let ters in het midden. Tot eind 1977 mochten auto's met die kentekens (bijv. 00-AD-01) ook blauwe kentekenplaten voeren, daarna werd de gele plaat verplicht. Officieel wordt die rangschik king van steeds twee cijfers- letters-cijfers aangeduid als: sidecode 3. Sidecode 1 was met de letters vooraan ge volgd door vier cijfers; side code 2 was vier cijfers met de letters daarachter. Speciaal voor de nog op kenteken te stellen importauto's uit 1973 tot 1978 en voor omwisseling van al afgegeven moderne kentekens van auto's uit die periode komt de nieuwe se rie. Met welke letters dat ge beurt, is nog niet bekend. De voertuigen waar het hier om gaat, mogen met dat klassie ke kenteken dan ook blauwe platen voeren. Vaak wordt gedacht dat het voeren van een blauwe plaat samenvalt met vrijstelling van motorrijtuigenbelasting. Maar de vrijstelling heeft niets te maken met het kente ken. Bij belastingvrijstelling gaat het erom dat een voer tuig ouder is dan 25 jaar, al leen dan kan de voertuighou der om vrijstelling vragen. Auto's verkopen is geen kunst. Tevreden klanten da's de kunst. Kamsteeg Auto Plaza Het Italiaanse bromscooter- merk Benelli was tot voor kort in ons land vertegenwoordigd met een zestal tweewielervari- anten. Vier ervan behoren tot '491-serie', de overige twee zijn 'K-scoots'. Het bijzondere aan de 491-serie is, dat Benelli - eigenaar Andrea Merloni met deze modellen de door hem in overgenomen fabriek nieuw leven in blies. Sinds kort zijn in ons land twee nieuwe scoots aan de 491-serie toege voegd: de 491 RR Grand Prix en de 491 GT Superb ike. Onder het plaatwerk van de 491 RR Grand Prix is een vloeistof- gekoelde 1-cilinder tweetakt- motor verborgen. De uitlaatgas sen die de unit produceert, worden via een katalysator aan de buitenwereld toevertrouwd. Kenmerkend zijn verder een aluminium demper en rem- schijven rondom. Vergeleken met eerdere versies beschikt de RR over een groter, breder za del waarbij de handgrepen voor de passagier gemaakt zijn van anti-slipmateriaal. De bodem sectie van de tweewieler is uit gevoerd in metallic grijs. Benelli-importeur Greenib uit Warmond heeft haar dealers opgedragen de RR te voorzien van een prijskaartje dat 5.399 gulden vermeldt. De al langer leverbare vloeistö'fgekoelde 491 Superbike, heeft er een luchtge- koeld zusje bij gekregen, de 491 GT Superbike. Het model ziet er even gelikt uit als de gewone Superbike, die z'n grote voor beeld ontleende aan het Gatto- lone Superbike Racingteam. De luchtgekoelde GT gaat 4.649 gulden kosten. Autobedrijf Hamers bv Skoda-dealer van het jaar 1998 Volkswagen Groep Dealer voor groot Leiden en Duinstreek Dobbeweg 2 2254 AG Voorschoten Tel. 071-5600233 Men kan ons tegenWoordig vinden op TV WEST teletextpag. 431 'walijk, laakbaar, contrapro- g luctief mallotig. Zo karakteri seert de RAI de verhoging met .000 gulden van de BPM op 3" ieselpersonenauto's in het be- ara astingplan van minister Zalm n staatssecretaris Vermeend. )e RAI - en trouwens ook de iovag - zijn woedend op de be- l)ai rindslieden, die zij verwijten tie Ie BPM-verhoging „zorgvuldig terwijl er normaal iverleg is met de brancheorga- lisatie. )e kritiek van de RAI op de vergroening" van de autobe- isting in het belastingplan van alm en Vermeend is onge woon heftig. „Er hangt een walijke reuk om het geheel", ii ing. W.F. van Eijkelenburg, icretaris van de afdeling Au- i's van de RAI op een informe- bijeenkomst met de pers. Het is volgens hem een contra- toductief voorstel omdat juist kleine zeer milieuvriendelij- 3-liter diesel het zwaarst irdt getroffen. Deze diesels ibruiken slechts drie liter die- ilolie op 100 kilometer per uur hebben een zeer geringe ladelijke emissie. Ze zijn ech- in verhouding aan de dure it, zodat ze met die extra i0 gulden BPM vrijwel on- rkoopbaar zullen worden. En it terwijl ze „als geen ander eehelpen om de CO-2 terug dringen". ;zo vergroening?, zegt de dan ook bitter. Van Eijke- (burg meldt duidelijke signa- i. met name van Volkswagen, hebben gekregen dat de im- irteur sterk overweegt de hone VW Lupo diesel in Ne land niet op de markt te tengen als „dit mallotige voor al de eindstreep haalt". 'RAI is vooral kwaad omdat 'het belastingplan wordt ver wezen naar een studie van het Centrum voor Energiebespa ring en Schone Technologie (CE) welke in 1996 werd afge rond. Hoewel in het onderzoek inmiddels achterhaalde diesel techniek werd bekeken conclu deerden de onderzoekers toch dat de landelijke milieukwaliteit gebaat is bij meer diesel vanwe ge de lage CO-2 uitstoot. Dat aspect lieten Zalm en Ver meend buiten beschouwing. Wel gebruikten zij de conclusie dat de stedelijke milieukwaliteit gebaat is bij minder diesel. Van Eijkelenburg meldt dat zo wel het CDA als de WD tegen de BPM-verhoging van 2.000 gulden op dieselauto's zijn, ter wijl de PvdA heeft gezegd „nog eens kritisch naar het voorstel te gaan kijken". Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Nog niet zo heel lang geleden wilde een beetje automobilist liever niet gezien wor den in een Skoda. Het Tsjechische merk produceerde Trabant-achtige rokende monsters die als enige voordeel hadden dat ze niet zo duur waren. Later verbeterde dat wel enigszins maar het merk bleef zijn Oostblok-imago houden. Toen stond opeens Volkswagen op de stoep. De Duitse fabrikant kocht Skoda en stopte er een berg geld in. Het resultaat was een geleidelijke gedaanteverandering naar technisch uitstekende auto's die ook kwali tatief aan de (hoge) VW-eisen gingen vol doen. Ook het uiterlijk van de Skoda's is met sprongen vooruit gegaan en langzaam be gint het merk zijn vroegere imago van zich af te schudden. Sterker nog, steeds meer mensen vinden de nieuwe Skoda Octavia een heel mooie auto, die vol zit met VW- techniek en dus goed is. De 'Skoda-drem pel' wordt steeds lager en dat is te merken aan het verkoopcijfer, dat behoorlijk in de lift zit. En dat gaat alleen maar meer wor den, want binnenkort komt de Skoda Fa- bia, die dit jaar best eens hoge ogen zou kunnen gooien bij de verkiezing Auto van het Jaar 2000. Maar ook de Octavia laat van zich horen, want met een nieuw sportpakket erop staat er opeens een fraaie bolide die niets meer te maken heeft met het Skoda van vroeger (zie foto). Het pakket kost drieduizend gul den en omvat een spoiler op de achterldep, een verlagingsset voor het onderstel en 16 inch lichtmetalen silverlook-velgen. Het ontwikkelen van een trap loos variabele transmissie is blijkbaar geen eenvoudige op gave. Nadat Hub van Doorne vele tientallen jaren geleden de Variomatic bedacht en toe paste in Daf-automobielen, hebben talloze ingenieurs hun tanden stuk gebeten op per fectionering van het systeem. Audi begon circa twintig jaar geleden ook met de ontwikke ling van een traploze auto maat. In grote lijnen volgens hetzelfde principe als reeds was toegepast in de Dafs. Het tere punt uit dat Daf-ontwerp was de kunststof V-riem, die maar een beperkte levensduur had en geen grote krachten kon verwerken. Net als Van Doorne's Transmissie (VDT) zelf zocht Audi het in een me talen vervanger van de V-riem. Die werd gevonden in een zo genaamde plaatjesketting. De ze ketting is zoals de naam al aangeeft opgebouwd uit me talen plaatjes, die met pennen bij elkaar worden gehouden. Deze pennen hebben afge schuinde kanten, die het con- tactvlak vormen met de V-vor- mige poelies. Deze poelies hebben net als bij de trans missie van VDT verschuifbare helften, waardoor de diameter waarover de ketting loopt gro ter of kleiner kan worden ge maakt. Zo ontstaat dus ook bij de Audi Multitronic, zoals het systeem wordt genoemd, een oneindig aantal overbren gingsverhoudingen tussen twee uitersten. De eerste auto die Audi voor ziet van de Multitronic is al di rect de sterkste motor die met deze transmissie te krijgen zal zijn. Het is de bekende 2.8 li ter V6-benzinemotor met 193 pk. Later zullen er nog andere motoren en modellen volgen, ook bij het 'moedermerk' Volkwagen en wellicht de VW- zusjes Seat en Skoda. Audi zegt het gedrag van de transmissie ten opzichte van die van VDT met elektronica te hebben verbeterd. Continu variabele transmissies lijden aan het zogenaamde elastiek effect. Bij het accelereren gaat eerst de motor meer toeren draaien, waarna heel geleide lijk de versnelling plaats vindt, eigenlijk zonder dat er een verband is tussen het motor geluid en de acceleratie. Audi laat het toerental tijdens het accelereren oplopen om ook akoestisch de indruk van het versnellen aan te geven. Audi heeft de elektronica te vens zodanig geprogram meerd dat er met de hand uit vaste overbrengingen kan worden gekozen. Desgewenst kun je dus lekker lui de auto maat zijn werk laten doen of zelf wat actiever worden en als het ware schakelen. Wat de A6 met Multitronic gaat kosten, is nog niet bekend. Ford liep de laatste jaren nogal eens achter de feiten aan in de auto-industrie. Zo bleef een modern gelijnde op volger voor de Escort veel te lang uit en ontbrak een sportieve uitvoering in het Mondeo-gamma. Het eerst genoemde wordt inmiddels ruimschoots goedgemaakt met de Focus, die een regelrecht succesnummer is. In het tweede punt wordt nu, ruim vijfjaar na de introduc tie van de Mondeo, voorzien met de Mondeo ST200. Een sportief model dat zijn bedoelingen niet onder stoelen of banken steekt. Het is best jammer dat Ford dat sportieve segment een beetje heeft laten liggen. Want met de Escort XR3i en Cosworth, de RS 2000 en de Sierra's XR4i en Cos worth timmerde Ford vroeger toch goed aan de weg. Met de Mondeo ST200 slaat men een nieuwe bladzijde om, die naar het zich laat aanzien spoedig ook een vervolg krijgt met een extra kwieke uitvoering van de Puma, de ST160. De Mondeo ST200 laat aan de buitenkant duidelijk blijken dat hij op de sportieve automobilist mikt. De voorkant is dikker aangezet, met een forse schild- bumper, een verchroomde gril le en priemende kleine mist- lampjes naast de met gaas afge werkte luchtopening in de bumper. Aan de zijkant vallen de in kleur gelakte drempelstukken op en de imposante 17 inch lichtme talen wielen met 215 x 45 ban den. Hoe de achterkant eruit ziet hangt af van de gekozen carrosserievariant, want de Mondeo ST200 is er als sedan, hatchback en stationwagon. De laatste is de minst indruk wekkende, want boven de ach terruit prijkt slechts een be scheiden spoiler en het uitlaat systeem heeft een enkele pijp. De sedan ziet er een stuk impo santer uit met een flinke spoiler op het kofferdeksel en de grote schildbumper, waaruit vervaar lijk twee dikke uitlaatpijpen ste ken. Ook in het interieur van de Mondeo ST200 heerst een spor tieve sfeer. Zo is het dashboard opgesierd met paneeltjes (imi tatie) koolstofvezel en de be stuurder en de voorpassagier zitten in Recaro sportstoelen die deels met leer zijn bekleed. Aan luxe is verder geen gebrek, want de ST200 heeft standaard onder meer airconditioning, vier elektrisch bedienbare ra men, centrale portiervergren deling met afstandsbediening, elektrisch verstelbare buiten spiegels en een boordcompu ter. Het onderstel van de ST200 is afgestemd op meer vermogen en een sportieve rijstijl. De schokdempers zijn progressie ver in hun werking, hetgeen be tekent dat ze bij verder inveren stugger gaan werken. De veren zijn voor en achter stugger ge worden en achter heeft Ford een dikkere stabilisator gemon teerd op de sedan. Die ont breekt bij de stationwagen om dat dit model standaard een ni veauregeling heeft. Verder heeft Ford het remsys- teem opgewaardeerd met gro tere geventileerde schijven vóór en achter. Daarnaast heeft de auto een Mecatronic ABS-sys- teem met elektronische rem- krachtverdeling. Dat wil zeggen dat de remkracht afhankelijk van de belasting van de wielen wordt verdeeld. Onder de motorkap van de Mondeo ST200 is de 2.5 liter V6-motor te vinden, die ook de topmodellen van de Mondeo aandrijft. De cilinderinhoud is echter iets teruggebracht en de motor heeft een fitness-kuurtje gehad. Een grotere luchtinlaat, gepolijste inlaatkanalen, 'hete re' nokkenassen, een aangepast motormanagement en lichtere zuigers met meer compressie zorgen voor in totaal 35 pk ex tra kracht ten opzichte van de 170 pk van het normale 2.5 liter blok. Met die 205 pk is de Mondeo ST200 zeker op papier vlotter dan de gewone V6-versie. De sedan zou in 7,9 seconden van 0 naar 100 km/uur moeten sprinten en een topsnelheid van 231 km/uur moeten kun nen halen. De stationwagon haalt volgens Ford 227 km/uur en is een tiende van een secon de langzamer in de sprint. Helaas kwamen we tijdens onze eerste proefrit over overwegend Duitse snelwegen niet in de buurt van die prestaties. De ST200 Stationwagen die we re- den<perste er met moeite 210 op de teller uit. Tot zo'n 180 km/uur wilde de auto wel, maar daarboven voelde hij taai aan. Daar komt nog bij dat de versnellingen niet mooi op el kaar aansluiten. Tussen drie en vier en vier en vijf zitten te grote stappen. Op de binnenwegen voelt de Mondeo zich beter thuis. Als je hem goed doortrekt in de ver snellingen is het daar ook een lekker vlotte auto. En het weg gedrag is bijzonder goed. De auto gaat neutraal door boch ten en heeft in de besturing weinig last van de aandrijf- krachten. De brede banden zor gen bovendien voor veel grip, waardoor de grenzen van het mogelijke ver weg liggen. De Mondeo ST200 is er vanaf 77.495 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Voor de negende keer verkeert over een week alles in en om het Expocenter Eurotec te Hou ten (onder de rook van Utrecht) in Italiaanse sferen. Volgend weekeinde (30/31 oktober) ko men daar namelijk meer dan dertig Italiaanse merkenclubs bij elkaar op het festijn Auto- Moto d'Italia. Wat deze clubs meebrengen is niet gering. Het aanbod loopt uiteen van tot de verbeelding sprekende merken als Ferrari, Lamborghini en Ma- serati tot de hele kleine Fiatjes en Innocenti's. Daarbij heeft Italië eveneens een rijke ge schiedenis op het gebied van gemotoriseerde tweewielers, waarvan er ook een behoorlijk aantal aanwezig is. Nieuw dit jaar is een markt waar particu lieren hun overbodige onderde len te koop aanbieden. Volop aanwezig op dit evenement ui teraard ook Italiaanse muziek en gerechten. Auto-Moto d'Ita lia is beide dagen geopend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 17,50 gulden voor volwassenen, kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden. Voor meer infor matie: tel. 035 6836 990. BLIK IN HET VERLEDEN De geschiedenis van de Italiaanse automerken wordt voor een aanzienlijk deel bepaald door de genialiteit van de Italiaanse ontwerpers. Mensen als Pininfarina, Zagato, Bertone en Touring hebben in de loop der jaren heel veel mooie wagens gete kend voor merken als Ferrari, Maserati, Lancia, Lamborghini en Alfa Romeo. Van de hand van car rosseriebouwer Touring is de fraaie Alfa Romeo 6C 2500 Super Sport uit 1948. Bijgaand exemplaar in zogeheten 'hooibergconditie' is volgend weekein de te zien op de Italiaanse beurs te Houten (zie be richt hierboven). foto auto-moto dttalia en fiets voor dage- j lijks gebruik naar het werk moet snel, comfortabel, betrouwbaar en onderhoudsvrij zijn. Er zijn voor dat doel massa's fraaie karretjes voor een redelijk be drag te koop. Toch zijn er fiets- deskundigen die vinden dat er nog betere producten moeten komen. Zij hebben een ont werpwedstrijd uitgeschreven voor een super woon-werkfiets, de Bike 2000. Deze tweewieler moet nóg sneller en comforta beler zijn dan de fietsen die nu in de winkel staan. De wedstrijd voor zowel profes sionelen als amateurs is uitge schreven door de Nederlandse Vereniging voor Human Powe red Vehicles (NVHPV), de Ad viesgroep voor Verkeer en Ver voer, innovatiecentrum Syntens en het Aluminium Centrum. Deze instanties vinden dat het tijd is voor een beter voertuig dat door spierkracht wordt voortbewogen dan de huidige fiets. Zij komen tot de volgende beschrijving van een toekom stig model: „Een lichte, sexy tweewieler die comfort en weersbescherming biedt, in de stad zeer wendbaar en op de buitenwegen aërodynamisch is en bovendien bagage over brengt". Uit de praktijk blijkt dat men sen bereid zijn naar hun werk te fietsen indien de afstand niet groter is dan zo'n 7,5 kilometer. Ontwerpers aan het werk met een experimentele fiets, foto gazelle Veel meer dan een half uurtje trappen mag het niet zijn, an ders pakt men auto, bus of trein. Daar komt nog bij dat veel mensen er een hekel aan hebben dat de traditionele fiets geen enkele bescherming biedt tegen slecht weer. Regen bete kent óf doornat worden, óf zweten in een regenpak of on der een poncho. Om deze redenen zou de super woon-werkfiets met minder in spanning te berijden moeten zijn, zodat de afstand langer kan worden. Bovendien moet de fiets enige bescherming te gen de elementen bieden. Het ligt voor de hand dat een derge lijke fiets op een ligfiets gaat lij ken, maar de initiatiefnemers zeggen andere modellen zeker niet uit te sluiten. Inschrijfformulieren zijn aan te vragen bij de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer, postbus 580, 3430 AN Nieuwegein. Meer informatie via tel. 030 6048 914. De uiterste inzenddatum is 1 juni 2000. Voor de winnaar ligt er een bedrag van tienduizend gulden klaar. Alle inzendingen zullen te zien zijn op Cyclevision, een groot ligfietsevenement in juni 2000 op de testbaan van de Rijks dienst van het Wegverkeer in Lelystad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23