'Ik wil aantonen dat ze het verkeerd zagen' Pool pot zich richting snookertop Sport Klassement topscorers '99-'00 UIT DE DEKKING ft DIOK krijgt tegen Hannover kans on imago op te poetse VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Katwijker Patrick Heemskerk morgen met Rijnsburgse Boys tegen oude club Quick Boys CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464 PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071-5355, Leidsch Dagblad Patrick Heemskerk betreedt morgen voor het eerst dit jaar sportpark 'Nieuw Zuid'. Het zal voor hem even wen nen zijn als hij zich voor de bekerwedstrijd tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys in de kleedkamer van de be zoekers moet omkleden. Als lid van de tweede keus van de Katwijkers vertrok hij om als lid van de Rijnsburgse hoofdmacht terug te keren. Het kan raar lopen. „Ik wil me tegenover Henk Wisman en Rijnsburgse Boys bewij zen. En ik wil Quick Boys aantonen dat ze het fout heb ben gezien", zegt de 21-jarige aanvaller. KATWIJK GERTJAN V De ontmoeting geldt als slechts een wedstrijd in de tweede ron de van de Amstel Cup. Pas over twee weken staat het competi tieduel tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys op de rol. Het is altijd een beladen derby ge weest tussen de 'vissers' en de 'uien'. De rivaliteit tussen de twee dorpen is immer groot ge weest. Volgens de overlevering vooral doordat de Rijnsburgse jongens er met de Katwijkse meisjes vandoor gingen als de huwbare knapen van het kust dorp op zee zaten. Groot was daarom de verontwaardiging destijds toen Huug Aandewiel, broer van huidig Quick Boys aanvoerder Gert, overstapte naar de concurrent. Het akke fietje staat nog steeds bekend als een van de meest controver siële transfers in het amateur voetbal. Maar die tijd is voorbij. Geen haan kraaide ernaar toen Pa trick Heemskerk de overstap maakte. De Katwijker was ten slotte toch maar een tweede- elftalspeler, die bovendien vaak geblesseerd was. Sinds zijn overgang naar de senioren lag Heemskerk vaker op de behan- deltafel dan dat hij zich tussen de kalklijnen bevond. Heup-, knie- en enkelblessures waren zijn deel. „Ik heb aardig wat rondjes gelopen in mijn een tje", zegt Heemskerk. „In de jeugd ben ik nooit geblesseerd geweest, maar de afgelopen twee jaar ben ik hoogstens tot 25 wedstrijden gekomen in het eerste of tweede. En dat waren meestal invalbeurten van tien of twintig minuten. Ik ben Quick Boys overigens wel dank baar dat ik altijd de fysiothera peut kon bellen. Soms wel vier keer per week." De kwetsuur aan zijn enkel liep hij op toen hij juist zou worden overgeheveld naar de A-selectie. „Na een dramati sche wedstrijd tegen Groote Lindt zouden laco de Jong, Martin van Beelen en ik er bij komen. Maar de donderdag er op ging ik door mijn enkel." Helemaal onlogisch was het dus niet dat trainer Cees Tem pelaar de afgelopen twee sei zoenen nauwelijks een beroep op hem deed. Zeker niet, door dat Heemskerk vanwege zijn flexibele werktijden als cipier in de Scheveningse gevangenis niet altijd drie keer in de week kon trainen. „Maar ook in pe riodes dat ik er wel steeds was, zat ik niet bij de eerste groep. Toen bleek dat ik ook dit sei zoen niet tot de eerste 18 spe lers zou behoren, had ik het wel gezien", aldus de speler die vanaf zijn achtste bij Quick Boys speelde. Éen korte flirt met KRV brak hij af toen hij de omstandighe- Patrick Heemskerk: „Ik ben Quick Boys overigens wel dankbaar dat ik altijd de fysiotherapeut kon bellen. Soms wel vier keer per week." foto dick hogewoning den op 'De Kooltuin' met eigen ogen aanschouwde. „Een waai gat", volgens Heemskerk. Toen Henk Wisman hem belde, spitste hij wel direct de oren. De Amsterdamse trainer liet hem in fcijn eerste seniorenjaar debuteren bij Quick Boys en schonk hem als oefenmeester van Rijnsburgse Boys zijn ver trouwen. „Quick Boys kon mij niets garanderen en Wisman gaf mij wel een kans. Ik wilde nu wel eens kijken of ik het ni veau van de hoofdklasse aan kon." Meteen thuis De overstap naar het geelzwart verliep soepeler dan gedacht. „Ik had gedacht dat ik er meer moeite mee zou hebben", zegt hij. „Maar ik ben gelijk goed opgevangen. Ik voelde me er vanaf het eerste moment thuis. Ik heb het idee dat het hier meer één groep is dan bij Quick Boys, waar er toch een schei ding is tussen de eigen jongens en die van buitenaf. Maar dat is ook weer logisch, want bij Rijnsburgse Boys komt bijna ie dereen van buiten." Heemskerk begon in de eer ste vier wedstrijden van het sei zoen in de basis en scoorde te gen Katwijk en SHO zijn eerste twee doelpunten voor de Rijns burgers. Een lichte knieblessure hield hem even aan de kant, maar afgelopen zaterdag tegen Strijen deed hij als invaller al weer een klein half uur mee. Voor de confrontatie van mor gen is hij fit. Het wordt een vreemde gewaarwording als hij als koploper van Hoofdklasse A de duinpan betreedt tegen zijn oude club, die als nummer twaalf ver onder zijn stand leeft. Extra druk voelt hij er niet door. Die is in Rijnsburg toch al een stuk minder dan bij Quick Boys, ondanks het uitblijven van successen de afgelopen ja ren. „Er is helemaal geen druk van buitenaf om kampioen te worden", stelt hij. „We staan nu aan kop, maar we hebben wel al zeven verliespunten. De verschillen zijn zo klein, dat het moeilijk is te stellen dat we kampioenskandidaat nummer 1 zijn. Op zijn vroegst in de winterstop kunnen we een ba lans opmaken." Niettemin is de onderlinge sfeer door de tussenstand en het uitzicht op de eerste-perio- detitel uiteraard meer dan goed is. „Het is hier sowieso meer re laxed. Bij Quick Boys gaan ze er van uit dat je iets goed doet en word je uitgescholden als het fout gaat. Dat is funest voor een jonge speler. Bij Rijnsburgse Boys wordt er meer positief ge coacht. Dat werkt stimule rend." Basisspeler bij de koploper; het zou een malckelijk zijn om morgen een lange neus te ma ken naar eenieder die bij Quick Boys het vertrouwen in hem had opgezegd. Hij doet het niet. „Welnee, zo steek ik niet in el kaar. De spelers en de techni sche en medische staf hadden er wel begrip voor dat ik ben weggegaan. En ik trek ook echt geen scheef gezicht. Daarvoor heb ik te veel vrienden bij Quick Boys. Maar ik wil natuur lijk wel graag van ze winnen." Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Pntn. Martijn van de Bosch (Altior) 04 1) Alex Barendse (RCL) 00 11 11,00 2) Martijn van de Bosch (Altior) 04 10 10,00 3) Sander de Wolf (ASC) 02 11 08,25 4) Marcel de Bruin (Leiden) 01 07 07,00 5) Barry Dubbeldeman (Katwijk) 01 07 07,00 <0 Jelle Kleyn (TAVV) 00 07 07,00 7) Patrick de Hoed (Leidse Boys) 00 09 06,75 8) Pieter van Schie (De Sleutels) 01 08 06,00 9) John Fakkel (LFC) 01 08 06,00 Dariel Dubos (Teylingen) 00 08 06,00 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig gulden beschikbaar. De bon wordt naar de club gestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bereikbaar Dekker in Alphen fors onderi voor vragen en opmerk^ over het topscorersklai ment, tel. 071-5356461. SQUASH PETER KLEIN De squashers van Hill Safety/SRCA hebben de strijd om de plaats in de promotieklasse in hun voordeel beslist. De Alphi ren waren in de regioderby tegen de enig overgebleven concui Dekker Warmond met 4-1 de beteren. Ron Prins verraste mei gamewinst op Dekker-kopman Fred van Dijke. Ferdi Capteir: Luyke Tjebbes kansloos: 3-0. Jaap de Zwart scoorde voor de 1 monders het enige punt door met 3-1 Rolf Rademaker voor te ven. Patrick Cicuttini won met 3-1 van Meindert van der Poe haalde daarmee ook het extra punt binnen. In dezelfde klasse het Noordwijkse ESA/Estec met 5-0 superieur aan Victoria. Naam: Marco Cecchi. Bijnaam: Heb ik niet echt. Soms zeg gen ze weieens 'Hé Cecchi', maar dat is alles. Geboortedatum en -plaats: 4 juni 1968 te Leiden. Lengte: 1 meter 86. Gewicht: 76 kilo. Opleiding: MEAO. Beroep: Debiteur-beheerder. Zorgen dat het geld binnen komt dus. Woonplaats: Katwijk. Woont samen met: Mijn vrouw, José. Clubs: Rijnsoever, PECOS en weer Rijn soever. Sterke punt: Mijn backhand-service en de eerste aanval. Zwakke punt: Blokken. Trainers: Chiel Kuiper, Friso Reitsema, Frits Kantebeen, René de Smet, Olaf Di- els en Hans Lingen. Beste trainer: Olaf Diels. Beste teammmaat: Johan van Meurs. Dat is een goede vriend van mij, want naast het tafeltennis hebben we veel meer raakvlakken. Bovendien is hij pas vader geworden en ik ben dat ook bijna. Hoogtepunt: Het kampioenschap in de tweede divisie, in het voorjaar van 1995. Dieptepunt: Een rugblessure, waardoor ik op 21-jarige leeftijd gedwongen was een jaar te stoppen met tafeltennis. Blessures: Die rug blessure dus, en ik heb twee jaar gele den bij het hardlo pen een vrij hard nekkige liesblessure opgelopen. Verder heb ik ooit een schouderblessure gekregen na een par tijtje squash en ik heb ook ooit mijn achillespees geblesseerd. Gelukkig is ta feltennis een zo goed als blessure-vrije sport. Leukste tegenstander: Dit seizoen is dat Spaarne uit Haarlem. Dat was na afloop van de wedstrijd gewoon heel gezellig en hebben we nog heel lang zitten babbe len met elkaar. Onder andere over het vaderschap, en daar heb ik een aantal goede tips aan over gehouden. Veirvelendste tegenstander: De Integer- groep uit Krommenie. Die zaten echt de hele tijd te zeuren en te mekkeren. Daar naast begonnen ze al bier te drinken vóór de wedstrijd. En degene die de punten bijhield zelfs ook tijdens de wed strijd. Dat vind ik echt niet kunnen. Favoriete club: Rijnsoever. We hebben een goed en actief bestuur dat ervoor zorgt dat de club voor alle ni- veau's wat te bieden heeft. Dat vind ik heel be langrijk. Favoriete spelen Jan-Ove Waldner uit Zweden. Dat is de beste die er ooit geweest is. Al vanaf zijn achttiende draait-ie mee aan de wereldtop en nu, op z'n dertigste, kan hij nog steeds mee. Hij heeft zo veel inzicht en speelt met heel veel gevoel. Hobby's: Tafeltennis natuurlijk, en 's zo mers beachvolleybal. Verder hou ik van hardlopen en schaken. Ik vind het ge woon leuk om bezig te zijn. Muziek: Sky-radio. Lekker rustige mu ziek. Krant: Geen. We hebben weieens een proefabonnement gehad op een krant, maar we kwamen er allebei niet aan toe om 'm te lezen. Televisie: Weinig. Af en toe een speel film,* meer niet. Ook niet zo veel sport, mijn vrouw kijkt daar eigenlijk veel meer naar. Ik vind het leuker om het zelf te doen. Favoriete man: Mijn vader. Hij is heel oprecht en altijd bereid om mensen te helpen. Favoriete vrouw: Mijn eigen vrouw, Jo sé. Van haar hou ik het meest. Eten: Pasta's, en dan vooral lasagne. Drinken: Melk. Ik drink sowieso geen al cohol. Als ik uitga en ik bestel een melk staan ze meestal wel raar te kijken. Ik heb weieens chocomel of frisjes gepro beerd, maar dat was het toch ook niet helemaal. Favoriete plek in Katwijk: Het strand. Daar kun je lekker bezig zijn, bijvoor beeld beachvolleyen of frisbeeën. Hekel aan: Onredelijke en oneerlijke mensen. Rijnsoever-Bergeijk: Ik zie er erg naar uit. Bergeijk is de koploper, met drie punten voorsprong op ons. Maar ik denk dat we wel kunnen winnen. Kampioen in eigen klasse: De grote kanshebber is Bergeijk, maar het ligt er aan wat de onderlinge resultaten met ons zijn. Als we van ze winnen, kunnen wij ook kampioen worden. Degradant in eigen klasse: PECOS. Zij staan onderaan, met maar zeven pun ten. Wij hebben nu 26 punten, en één wedstrijd minder gespeeld. Toekomst persoonlijk: Ik zie erg uit naar het gedeeld ouderschap als de klei ne er is. Dan gaan we allebei drie in de week werken, en twee dagen y de opvoeding zorgen. Dat lijkt me 1 leuk. Mijn tafeltennis zal misschien minder worden, omdat ik niet meer ti dagen in de week kan gaan trainen vind het training geven, eens per vvt namelijk ook erg leuk en dat wil ik ven doen. Toekomst club: Rooskleurig. We heb [)r£ nu veel leden, en dus veel teams. Ooi de ouderen en de recreanten. Het tu de team is daarnaast nog nooit zo sl geweest als nu, die spelen op hetze! niveau als wij. Bovendien is het na verbouwing een stuk gezelliger den. Toekomst regionaal tafeltennis: Ik om me heen dat het niveau wat begin te zwakken. Dat komt denk ik om veel verenigingen teveel hun aanda op alleen de topspelers richten. Tafeltennishumor: Moeilijk te zegg Of het moeten de meest vreemd ops: terende ballen op de tafel zijn, die je voorbeeld achter je rug om terug m spelen. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO TACO VAN DER EB R Uti Dai 01 Lisses talent Janusz Dobosz binnen twee jaar in jeugdselectie In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders en dat heeft ook invloed op de regionale sport. Mensen met en an dere nationaliteit brengen vaak andere (sport-) normen, -waar den en -beleving met zich mee. De vraag is of er verklarinen voor die verschilen te vinden zijn. In de achtste aflevering is het woord aan Janusz Dobosz, een 17-jarige snookeraar die twee jaar nadat hij voor het eerste een keu hanteerde in de national jeugdselectie is opgenomen. OVER de GRENS IN de REGIO De klap van de uitschakeling van het Poolse nationale voetbalelftal voor Euro 2000 galmt nog na in huize Dobosz. De 17-jarige Janusz mag dan al elf jaar in Lisse wonen, accent loos Nederlands spreken en zelfs zijn tweede vaderland ver tegenwoordigen bij internatio nale snookertoernooien; zijn hart ligt nog bij de Poolse natie. „Thuis is Pools ook nog de voertaal. Er ontstaan natuurlijk problemen voor iemand als ik die in zijn jeugd van het ene land naar het andere is ver huisd. Hier word ik als een Pool beschouwd en als ik op vakan tie in Polen ben, zien ze me als een westerling. Maakt me niet uit. Ik ben van plan later veel meer van de wereld te zien dan alleen Polen en Nederland en dan doet je afkomst er niet toe." Dobosz vader trok begin jaren tachtig naar Nederland tijdens de tumultueze periode dat Po len het communistische juk van zich afwierp. Volgens Janusz- die zegt altijd gek te zijn ge weest van sport en ook alles op tv volgt - dreunde de overgang die zijn geboorteland maakte nog jaren lang na in de Poolse sport. „Nadat de financiële im pulsen vanuit de staat wegvie len, moest Polen op sportge bied weer helemaal van voor af aan beginnen. Het voetbal stel de internationaal jarenlang he lemaal niets voor. Pas de laatste tijd zie je weer progressie. Tien keer goud op de laatste Spelen, bijna een plaatsje op het EK voetbal ten kosten van Enge land en de volleybalploeg heeft zich voor de World League ge plaatst." Dat laatste is voor de Lissenaar het belangrijkst. Hij komt uit een familie met een grote vol leybal-traditie en het lag dus ook voor de hand toen hij als tiener in Holland kwam wonen, dat hij zich bij de plaatselijke club aansloot. „Ik ben diverse keren geselecteerd voor bij voorbeeld het Zuid-Hollands team maar naarmate ik ouder werd, wreekte mijn gebrek aan lengte zich. Daar kwam nog bij dat mijn ouders liever hadden dat ik mijn huiswerk maakte in plaats van steeds meer volley baltrainingen te volgen. Dus moest ik op zoek naar een an dere sport waar ik makkelijker mijn eigen tijd kon indelen." Het werd niet de meest voor de hand liggende overstap, maar Dobosz koos twee jaar geleden voor snooker. „Bij Centraal hier in Lisse. Je koopt een maand- kaart en je kan spelen wanneer je wil. Dat was nu precies wat ik zocht. Ik maakte al snel pro gressie en op een gegeven mo ment besloot ik eens een lesje te nemen bij de snookerschool van Robert Roos in Haarlem." Vervolgens kwam de biljartcar rière van de Pool in een stroomversnelling. Het potten van de gekleurde ballen ging hem zo goed af dat hij nu al te gen de nationale jeugdtop aan zit. Hij haalde de laatste acht bij het NK onder 17 jaar en de laat ste 32 bij een zogeheten Euro- toernooi in Frankrijk waar (mindere) profs en de beste amateurs van het Europese contignerit op afkwamen. Zijn hoogste break in een wedstrijd, is 59 en tijdens een oefenuurtje scoorde hij al eens een 88. De uitverkiezing voor het Neder lands jeugdteam betekent niet alleen dat hij door ervaren coa ches wordt begeleid, maar ook dat hij onkosten krijgt vergoed voor het spelen van toernooien in de ons omringende landen. „Om de Nederlandse top te ha len, daar denk ik nog een jaar of drie voor nodig te hebben. Je moet niet vergeten dat leeftijds genoten die al wel bij de beste zestien van Nederland zitten, vanaf hun elfde achter de snoo kertafel staan. Of ik ooit zo ver kom, is nog de vraag. Ik zou het liefst na de Havo de opleiding voor burgerluchtvaartpiloot volgen, maar ik heb begrepen dat dat vrij intensief is. Daar door zou ik minder tijd voor snooker overhouden. Als je kijkt naar de huidige toppers in Ne derland, dan zijn dat bijna alle maal jongens die hun school of vervolgopleiding niet hebben kunnen afmaken. En wat heb ben ze nou bereikt? De top van Nederland. Dan maar minder glorie en een goede baan." In Polen is snooker sindskort ook in opkomst. „Het is nog niet groots, maar hier en daar staat een tafel. Het is er een echte elitesport. Begrijp me niet verkeerd, bijna elke sport in Po len is elitair. Je hebt geen clubs zoals in Nederland waar ieder een lid kan worden. In Polen betaal je bij een club geen con tributie maar je mag alleen lid worden als je een bepaald ni veau haalt, als je goed bent, zo dat ze misschien wat geld aan je kunnen verdienen." In Nederland valt al nauwelijks droog brood met snooker te verdienen (daar moet je voor naar Engeland en haar Geme nebest-landen zijn) dus in Po len wordt al helemaal geen Zlo ty omgezet op het groene laken. Én zeker niet nu blijkt dat de meest getalenteerde Pool zijn keu namens rood, wit én blauw hanteert. De Poolse Lissenaar Janusz Dobosz, foto dick hogewoning Na fors verlies tegen HRC h DIOK krijgt morgenavond een aardige mogelijkheid om het geschonden blazoen van de laatste maanden een beetje op te poetsen. Op het eigen ter rein aan de Leidse Smaragd laan staat de finale van de Eu ro Cup op het programma te gen het Hannover. Een week later volgt de return in Duits land. Volgens DIOK-coach Ia- in Krysztofiak is het voor zijn pupillen zaak de nare smaak van de forse nederlaag tegen rivaal HRC van afgelopen weekeinde weg te spoelen. „Want gaat het zoals tegen Den Haag, dan zijn we kans loos. Maar spelen we zoals ik weet dat we kunnen, dan is het niet uitgesloten dat we succes boeken." De laatste maanden kreeg de elfvoudig landskampioen met een terugval te maken. Het kampioenschap moest dit voorjaar aan de Haagse Rugby Club worden gelaten en afge lopen weekeinde werden de Leidenaars met 8-23 in eigen huis afgedroogd door de nieuwbakken titelhouder. Daarnaast kreeg DIOK proble men met de bond. Door het opstellen van een al of niet ge rechtigde speler dreigde pun- ke r n n« jna tenaftrek. Dat zou de kaï J- 'e' op het heroveren van landskampioenschap maliseren, maar die stoi inmiddels geluwd. De dubbele finale tf ^ns Hannover geeft DIOK een 1 gelezen kans de proble; ''8^ van zich af te rugbyen. Ki ^jtif tofiak: „Hannover is een team, maar voor ons niet verslaanbaar. Met de juistf "eP stelling, en dus niet zoal-1 gen Den Haag, moet het j lukken." tvy De naam Euro Cup k indrukwekkend maar in gaat het om een toernooi sen drie zwakke rugylai ^oc' Nederland, België en D land. De DIOK-trainer desondanks op het belang dit soort wedstrijden, maar tegen dezelfde te standers spelen, dat is s voor de ontwikkeling van 8-29- rugby in die landen. Daa ni" heeft de Euro Cup weid lijkk zin. Je ontmoet ni< onbekende tegenstandei|*BEK de winnaar mag zich kampioen van die drie lai uc(h noemen. Dat mag je toch behoorlijke prestatie men." t'cpp DIOK - Hannover bi morgen om 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20