Leidsch Dagblad Bloedbad in hart van Grozny Vandalen gooien Indië-monument in Galgewater Oorlogsmisdadiger Papon in Zwitserland opgepakt 313 Benzinepomp voor Naturalis kan verhuizen Mannen willen vooral meer tijd voor zichzelf Taiwan weer getroffen door zware aardschok LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42138 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 I (et gevaar om de hoek ian de Leidse armentierweg Üg Brother: twee ïiljoen kijkers ia twee miljoen Nederlan- 5, 1.975.000 om precies te ijn, hebben gisteravond laat abine uit het tv-programa lig Brother' zien vertrekken. OS-onderzoeker R. van Dam- en: „Ook veel hoogopgelei- ;n kijken. De groep tussen de 601 Jen 35 jaar is sterk vertegen- 1. Vooral vrouwen." sgina 2 hirurg besmet entallen patiënten ientallen patiënten zijn de af- open jaren met hepatitis-B smet door een Nederlandse irurg. Dat leidde zelfs tot de 1 van de vrouw van één int. De arts wist niet dat het virus bij zich droeg. Hij wel ingeënt, maar de vac- iatie werkte niet. De man rkte van 1989 tot 1999 in Nederlandse ziekenhui- len een Duits ziekenhuis, ia 3 nderzoek naar 1 ambassadeur litie in Zwolle overweegt strafrechtelijk onderzoek de rol van de Neder- bdse ambassadeur in Sri ka bij een omvangrijke nsensmokkelzaak. De toen- lige ambassadeur B. Kör- ii in 1996 en 1997 te hebben gedaan om de ikkel te voorkomen. In ver- d met een ander schandaal j inmiddels uit dat land te- eroepen. na 3 ist keert terug Indonesië de verkiezing van Mega- Soekarnoputri tot vice- ident lijkt in Indonesië totale ontwrichting van de [schappij te zijn afge- d. De populaire politica woensdag naast de fdprijs van het president- waarop haar woedende tang op diverse plekken in land aan het rampokken De tweede positie, ach- ziekelijke president Gus lijkt haar uitzicht op geven, ia 5 lans vee krijgt reel antibiotica dgische veehouderij heeft slechte naam waar het om het toedienen van oden middelen aan die maar nu blijkt dat ook er wat van kan. De Eu- Unie staat nog maar soorten antibiotica toe die veevoer mogen worden ngd, maar bij honderden use verkooppunten blij- alle inmiddels verboden en nog volop te koop. De elen maken dat de dieren sr groeien, maar de over- ;e toediening zorgt er ook dat steeds meer gevaarlij- cteriën resistent worden. a5 eder krijgt verbod' kind 9-jarig zoontje trok giste- autosleutel uit het con- hem aan een om- Dat gebeurde nadat •jarige moeder vannacht auto in Borne tegen Ihtmast was opgereden. iuw scoorde bij een >t 2,1 promille, ruim t meer dan is toege- Ze moest haar rijbewijs 15 Koper meldt zich voor Huize Emmaus Zoeterwoude 16 Lisserbroek wekenlang 'afgesneden' van Lisse Rijnwoude wil jongerencentra ook 's middags open laten zijn 19 Bryan Adams fotografeert voor het goede doel 21 I Ajax heeft geen kind aan mak Hapoel BH 19 -6,7 14 13,15,16,17 lfogramma's11 'Groen/Strips 9 20,21 'erzicht n Wiel LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN- Het Indië-monument op het grasveld bij Molen de Put naast de Morspoort is afgelopen nacht van zijn sokkel gehaald en in het Galgewater gegooid. De brandweer heeft het inmiddels weer ge vonden en uit het water getakeld. Het bronzen kunstwerk van 80 centimeter hoog bestaat uit drie gebogen figuren die symbool staan voor de 25 in het voormalige Nederlands-Indië gesneuvelde Leidenaars. De sokkel van ruim een meter hoog met daarop de tekst 'Een afscheid zonder thuiskomst 1945-1952' is door de vandalen niet aangeraakt. Het beeld werd vanochtend vermist, tot grote schrik van alle be trokkenen. Wethouder A. Pechtold hield rekening met diefstal of zelfs een vooropgezette actie van tegenstanders van het monu ment. Er waren echter sleepsporen te zien richting Galgewater. De brandweer volgde die, waarna duikers het beeld omstreeks elf uur op de bodem terugvonden. Inmiddels is het weer op het droge ge takeld. Of het beeld beschadigd is geraakt en door wie het in het water is gegooid, was vanochtend niet bekend. Pechtold vindt de vernieling een treurige zaak. „Dit veroorzaakt veel leed en is een klap in het gezicht van de nabestaanden. Zeker als je weet met hoeveel emoties de totstandkoming van dit monu ment in het voortraject is gepaard gegaan." De initiatiefnemers en de gemeente hebben tijdenlang gesteggeld over de vorm, de plaats en de grootte van het beeld. Uiteindelijk hebben ze zich gevonden in het jongste ontwerp. Voor de officiële onthulling morgenmiddag om twee uur zijn niet minder dan driehonderd gasten uitgenodigd. De onthulling gaat gewoon door. tON '^SHOWROOM ^sCieba Ktmt oor meubelen HET WOORD IS AAN Ashleigh Brilliant Wat je verliest maakt altijd een beetje ruimte voor nieu we dingen. Ruim honderd doden en 400 gewonden na zware explosies in Tsjetsjenië Zware explosies in Grozny, de hoofdstad van de door het Russische leger belaag de opstandige deelrepu bliek Tsjetsjenië, hebben gisteren volgens de laatste berichten meer dan 100 le vens geëist. Er vielen ruim 400 gewonden. De Russi sche media zwegen over het drama, maar inmiddels is de suggestie gewekt dat de Tsjetsjeense strijd krachten zelf achter de ex plosies zitten. MOSKOU HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Vanochtend was nog altijd niet duidelijk om wat voor explosies het ging. Inwoners van Grozny zeiden dat ze bommen hadden zien vallen. Interfax citeerde de commandant van de Tsje tsjeense strijdkrachten, die be weerde dat de Russen vijf grondraketten op het gebied rond de markt in Grozny had den afgevuurd. Volgens hem kwamen ook op andere plekken in de stad raketten terecht, on der meer bij de residentie van de Tsjetsjeense president Ma- schadov. Het Russische ministerie van defensie ontkent categorisch el ke verantwoordelijkheid voor de ejqplosies. Vanmorgen sug gereerde een hoge Russische regeringswoordvoerder op de televisie dat de Tsjetsjeense strijders zelf achter deze explo sies zitten. Volgens hem is de Russische luchtmacht niet ac tief geweest in de buurt van Grozny en is er ook geen enkel Tsjetsjeense jongens verlaten i i vrachtwagen het strijdtoneel in en rond Grozny. salvo vanaf de grond op 'de stad afgevuurd. Het bloedbad vond plaats op de grootste markt in het hart van Grozny. Ooggetuigen meld den dat vele honderden doods bange mensen huilend en schreeuwend dekking probeer den te vinden. Later waren de straten vol overlevenden die ge wonden probeerden te helpen of zichzelf in veiligheid wilden brengen. Volgens ooggetuigen is er ook een kraamkliniek ge raakt. Vanmorgen liepen de aantallen snel op tot ruim bo ven de 100. De Russische troepen rukken nog steeds voorzichtig op rich ting Grozny, maar de hoogste militaire leiders zeiden dat een bestorming van de stad niet wordt overwogen. Uit andere delen van Tsjetsjenië werden ook gevechten gemeld. Bij een gevecht met Tsjetsjeense scherpschutters werden vol gens de Russische tv zes Russen gedood. Er viel een onbekend aantal slachtoffers aan Tsje tsjeense zijde. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Twee dagen nadat hij had ver zuimd zich bij de gevangenis te melden, is de Franse oorlogs misdadiger Maurice Papon vanmorgen in Zwitserland ge arresteerd. Papon, gisteren 90 geworden, zal nu vrijwel zeker tot zijn dood in hechtenis blij ven. Hij is tot tien jaar cel ver oordeeld wegens medeplichtig heid aan misdaden tegen de mensheid. Hij werd opgepakt in de buurt van Bern. Papon had zich woensdag avond bij. de gevangenispoort moeten melden. In plaats daar van schreef hij in een brief aan een plaatselijke krant dat hij naar het buitenland was uitge weken. Door zich niet bij de ge vangenis te melden, werd zijn verzoek om cassatie van het eerder over hem gevelde vonnis gisteren automatisch verwor pen. Papon verspeelde met zijn geruchtmakende vlucht tevens het laatste greintje, goodwill dat hij-nog genoot. Maurice Papon was tijdens de oorlog secretaris-generaal van de prefectuur van Bor deaux. In die hoedanigheid stelde hij de lijsten op van te deporteren joden. Mede door hem werden bijna 16.000 joden, onder wie 4.000 kinderen, naar de gaskamers getransporteerd. Vrijwel allen stierven. Verdachten worden in Frank rijk gewoonlijk opgesloten aan de vooravond van een proces. Op medische gronden slaagde Papon er twee jaar geleden tij dens zijn rechtszaak in om bui ten de gevangenis te blijven. De Franse wet bepaalt in zo n geval dat iemand dan, zelfs indien veroordeeld, vrij blijft tot aan zijn beroep. Formeel was er daarom niets wat de politie kon doen om hem te stoppen. Door aan de vooravond van zijn beroepszaak de wijk te ne men, wist Papon dat zijn ver zoek om cassatie verworpen zou worden. Hij moet echter hebben gedacht dat hij in het buitenland uit de handen van justitie kon blijven. LEIDEN RUUD SEP De Shell-benzinepomp die aan de Leidse Ples- maniaan direct vóór museum Naturalis staat, kan al volgend jaar verhuizen. Over de verhui zing van het pompstation wordt al sinds de bouw van Naturalis gesproken. Door de ver plaatsing wordt niet alleen het museum beter zichtbaar en ontstaat ruimte voor kunstwer ken, ook wordt het mogelijk om aan de noord kant van de Plesmanlaan een fiets- en voetpad aan te leggen. Wethouder Tj. van Rij kan eigenaar Multi Energy - onderdeel van de Motorhuis groep - een nieuwe plek aanbieden tussen de splitsing met de Haagse Schouwweg en de aansluiting op de rijksweg A44. „Voor de exploitant heeft dit als voordeel dat er meer klanten komen", aldus de wethouder. Belangrijkste knelpunt voor de verhuizing was tot voor kort de medewerking van de uni versiteit. In de oorspronkelijke plannen moest het universitair sportcomplex wat grond af staan voor de nieuwe benzinepomp. Omdat daarover niet viel te praten, werd een nieuw plan ontwikkeld waarin het pompstation volle dig op gemeentegrond verrijst Directeur W. de Wildt van Multi Energy vindt het jammer dat de ruimte rond de pomp daar door erg krap wordt. „En we kunnen door die krapte bovendien geen LPG meer verkopen. We moeten dus wel wat inleveren. Maar over de locatie zijn we inderdaad wel tevreden." De Wildt hoopt volgend jaar de pomp in ge bruik te nemen. Een zware aardschok heeft Tai wan de afgelopen nacht op nieuw op zijn grondvesten doen schudden, nog geen maand nadat 2.300 mensen omkwamen bij een zware aard beving. In de zuidelijke stad Chiayi stortten talloze gebou wen in. Volgens de Chinese ra dio is zeker één persoon om het leven gekomen toen een groot handel in meubels instortte. De autoriteiten melden dat telefoon- en elektriciteitsver bindingen in sommige gebie den zijn verbroken. Zij konden de geruchten over lekkende gasleidingen en branden niet bevestigen. Zaterdag, zondag en maandag werden ook ver scheidene aardbevingen geme ten. De beving van vannacht had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag bij Chiayi. De beving werd ge volgd door een serie naschok ken, die op bijna het hele eiland voelbaar waren en waarvan Echtparen minder snel uit eikaar door bloeiende economie DEN HAAG ANP Het aantal echtscheidingen daalt. Vorig jaar gingen nog 32.500 gehuwde stellen uit el kaar. Dat zijn er dit jaar naar verwachting 31.000. Het CBS schrijft het dalende aantal scheidingen onder meer toe aan de gunstige economische ontwikkelingen. Als het goed gaat met de economie, worden minder huwelijken ontbonden, aldus de statistici. Verder zou de oorzaak kun nen worden gezocht in de toe name van het aantal alleen staanden en de toename van het aantal niet-getrouwde, sa menwonende stellen. De mees te jongeren besluiten tegen woordig eerst een tijd te gaan samenwonen voordat ze trou wen. Veel van die stellen gaan al uit elkaar voordat ze elkaar ooit het jawoord hebben gege ven. Naar schatting komt er jaarlijks aan 30.000 relaties van samenwonende stellen een ein de. De onderzoekers verwachten dat het aantal echtscheidingen aan het eind van dit jaar is ge daald met vijf procent ten op zichte van vorig jaar. De helft van de gescheiden mensen zegt een punt achter het huwelijk te hebben gezet, omdat ze niet meer goed met elkaar konden praten. Eenderde noemt over spel als reden. Een kwart zoekt de oorzaak in seksuele proble men en eenvijfde verwijst naar financiële problemen. 87150 87140 87140 70% 50% 40% 20% 20% 20% 'Meldingsplicht' mishandeling van kinderen DEN HAAG ANP Veel artsen willen dat er een wettelijke meldingsplicht komt voor kindermishandeling. Het kind beschermen is belangrij ker dan het beroepsgeheim na komen, stellen de artsen. Dat blijkt uit een enquête die de artsenorganisatie KNMG on der circa vijfhonderd mensen heeft uitgevoerd. De artsen kre gen dilemma's voorgelegd, waarbij zij geneigd zouden kunnen zijn om hun zwijgplicht te doorbreken. Bijna 95 procent van de on dervraagde artsen vond kinder mishandeling zo ernstig dat ze daarvoor een uitzondering zou den maken op hun beroepsge heim. Tweederde van de artsen stelt zelfs dat er een wettelijke verplichting moet komen om de mishandeling van kinderen te melden, ook al is dat in strijd met de zwijgplicht van een arts. Pagina 2: Commentaar DEN HAAG ANP Talloze gebouwen ingestort in Chiayi sommige tot 6 op de schaal van Richter maten. Aardbevingen vanaf 6,0 op de schaal van Richter kunnen aanzienlijke schade veroorzaken, vooral in stedelijke gebieden. Taiwan is nog aan het bijko men van de zware beving die het eiland op 21 september trof. Dit was met een kr acht van 7,6 de zwaarstevan de eeuw in Tai wan. Zeker 2.321 mensen von den de dood, 51.000 gebouwen werden verwoest en 82.238 hui zen raakten onbewoonbaar. Ook de economische schade was aanzienlijk. Taiwan is één van 's werelds grootste produ centen van geheugenchips voor computers. De fabrieken wer den weliswaar niet vernield, maar kwamen door stroomuit- val stil te liggen. Omdat het we ken duurt om de productie weer op te starten, waren de bedrijven pas net weer aan het werk. Het is nog niet bekend of deze kwetsbare sector vannacht opnieuw schade heeft opgelo pen. Veel mannen willen graag een paar uur per week minder wer ken. Maar in tegenstelling tot vrouwen willen ze de vrijgeko men uren niet besteden aan de zorg voor kinderen of andere familieleden. Ze willen vooral deeltijd werken om meer tijd te hebben voor rust, sport, hob by's en reizen. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNO Arbeid heeft uitge voerd onder 2500 werknemers. Volgens TNO werken alle Ne derlanders gemiddeld 35 uur per week. Bij mannen ligt dat gemiddeld op 41 uur. Vrouwen werken op dit moment gemid deld 26 uur. Volgens de onder zoekers willen mannen hun werkweek verminderen met drie uur. Vrouwen zijn over het algemeen best tevreden over het aantal uren dat ze nu aan het werk zijn. Van de onderzochte werkne- aan werken wordt besteed, 24 procent wil minder werken en zes procent wil juist meer wer ken. Vrouwen hebben de mees te ambitie om meer uren te gaan werken. De mannelijke werknemers willen liever minder dan meer uren op kantoor slijten. Een derde van hen voelt ervoor om minder uren bij de baas door te brengen. De uren die de man nen daardoor vrij krijgen, willen ze in 44 procent van de gevallen besteden aan tijd voor zichzelf. Dat komt vooral in de sectoren onderwijs, bouw en industrie voor. Zorgtaken zouden voor een derde van de mannelijke be roepsbevolking een reden zijn om in deeltijd te gaan werken. Vrouwen geven veel vaker zorg taken op als reden bij verzoe ken om deeltijdwerk. In totaal zegt 57 procent van de vrouwen minder te willen werken, omdat ze thuis voor kinderen of andere naasten wil len zorgen. I Ja' 'k wi> een abonnemen* op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: (l.v.m. controlo bezorging) Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) j Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u b°vend'en een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 1 naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. I Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. I Bellen kan ook: 071-5128 030 of 1 abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1