l De Fado is nog springlevend J Bryan Adams fotografeert voor het goede doel Cultuur Kunst Vijfjaar Groninger Museum Artistieke Handen in de Pieterskerk Simplistisch verbond Jvolgens Bryan Adams VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Concert FIVE in Rotterdam botterdam De jongensband FIVE geeft 7 april volgend jaar een Concert in het Rotterdamse Ahoy'. Het is de eerste keer dat de vijf jongens in Nederland te zien zijn met een volledig eigen show. Op 5 november verschijnt de nieuwe cd van de groep met de titel 'Invincible'. De voorverkoop voor het concert be gint morgen bij de bekende adressen. Lezing 'Westerling's oorlog' ifiDENJ. de Moor geeft woensdag 3 november een lezing over zijn boek 'Westerling's oorlog' bij boekhandel Kooyker Ginsberg aan de Breestraat 93 in Leiden. De Moor neemt in zijn boek de lezer mee naar het Indonesië van 1945-1950. De Nederlandse Speciale Troepen voerden toen een meedogeloze contra-guer rilla tegen de Indonesische vijand. Niet eerder is deze strijd zo volledig beschreven. De lezing begint om 20.00 uur. Schrijver Horst Kriiger overleden wankfurt am main De Duitse schrijver Horst Krüger is gisteren een langdurig ziekbed op tachtigjarige leeftijd overleden. Krüger was decennia lang op reis en schreef vooral over de na- zitijd en de Duitse deling. Hij kreeg grote bekendheid door zijn autobiografische boek 'Das zerbrochene Haus. Eine Jugend in Deutschland' (Het gebroken huis. Een jeugd in Duitsland). Het in 1966 verschenen boek beschrijft het dagelijks leven in Hitler- Duitsland. Krüger zat zelf als politiek gevangene in een nazicel. Geen Nederlandse nominaties voor Europese filmprijzen [qnden pieter van lierop In Londen reikt op 5 december de European Film Academy haar jaarlijkse prijzen uit. Voor R deze Europese Film Awards zijn inmiddels de nominaties be- ;end gemaakt in de categorieën cteurs en actrices, scenario's ltr! n camerawerk. Pas begin no- jpmber volgen de nominaties roor beste films, maar eigenlijk al zeker dat de Nederlandse Jms buiten de boot vallen. De hai leense film 'Mifune' (van Sö- ,'g_ en Kragh-Jacobsen) en de gj longaarse film 'Sunshine' (Ist- van Szabo) leiden voorlopig de race. 'Todo Sobre Mi Madre' (Alles Over Mijn Moeder) van de Spanjaard Pedro Almodóvar is favoriet voor de hoogste eer. Het was de film waar in mei tij dens het Festival van Cannes iedereen laaiend enthousiast over was. Cecilia Roth die in die film een hoofdrol speelt is ge nomineerd voor de actriceprijs. De film lijkt ook al de gedood verfde winnaar van de Golden Globe én de Oscar voor de bes te niet-Engels gesproken speel film, die over vier en vijf maan den worden uitgereikt. Groningen Het Groninger Museum bestaat deze maand vijf jaar. Om het eerste lustrum te vieren, presenteert het museum een aantal tentoonstellingen en evenementen. Frans Haks (foto), oud-directeur van het Groninger Museum, en Mark Wilson, conservator beeldende kunst van het museum, richtten het hele museum opnieuw in onder de titel 'Haks was here'. De kleurrijke ex-directeur kreeg de gelegen heid om zijn opvattingen over het museum en de overwegingen voor zijn aankoopbeleid te verduidelijken aan de hand van een tentoon stelling op drie locaties; Het Groninger Museum, het gebouw van de Gasunie en Arti en Amicitiae in Amsterdam. Vanaf eind deze maand laat de Nederlandse Spoorwegen de 'Groninger Museum-trein' naar het noorden rijden. De trein is ingericht door Alessandro Mendini, één van de architecten die verantwoordelijk is voor het ontwerp van het Groninger Museum. foto wfa Dulce Pontes: een talent dat maar eens in een eeuw opstaat )e stem moet bij haar aangeklopt hebben met het drin- ;n- ende verzoek: „Mag ik in je wonen? En als ik binnen- d Dm, laat je me er dan uit op elk ogenblik dat ik het ens?" Het lichaam moest wel gehoorzamen, of het nu - Njilde of niet. Eens in de eeuw staat er zo'n talent op dat zelden ziet. Een mens dat niets te willen heeft, dat nnAoet zingen omdat het is voorbestemd. Dulce Pontes is azVg iervan een lichtend voorbeeld. En gisteren stond ze in nesi t Stadsgehoorzaal. muziek recensie e Hi t nan ie dit concert bijwoonde, mag 8- :h geprezen noemen. Want ze alleen maar. Zonder ma- ïrtjes, zonder veinzen, zon- seksualiteit. Zij bracht de inieflo. En bewees hiermee dat ze Portugese muziek spring end is, ondanks de recente od van fadolegende Amalia L9\ idrigues. Is Pontes de opvol van deze superster? Zij emt de fakkel over. Maar met ;ta ar eigen vuur. Haar eigen ,15 rde, lucht en water. Vooral haar persoonlijke favo- H.l 19 riet. In de vernieuwende com posities van het laatst versche nen album 'O primeiro Canto' aanwezig als instrument. Live op het podium; geschonken uit grote houten bakken door een van de percussionisten. Bezon gen in het door haar geschre ven 'Ondeia'. De elementen krijgen een eigen melodie in 'Suite da Terra' over aarde in 'Alma Guerreira (Fogo)' over het heilige vuur. Blote voeten. Ze draagt een geweven sjaal over haar zwieri ge zwarte kleding en brengt haar concert zonder pauze. In het voorprogramma Engelse poëzie, gelezen door een man in het zwart. Op een stoel zit hij voor de instrumenten waarach ter de dertien muzikanten van Pontes na de pauze zullen plaatsnemen. Zelf bespeelt zij ook de vleugel. Drie violisten, gitaristen, een cellist, een bla zer, pianist. Ze zijn allemaal in gezet om de verrassende arran gementen in te kleuren. Zalf voor de ziel. Ze leunt niet tegen de noten aan, maar plukt ze als appeltjes uit de boom. Steeds krachtig, continu paraat. Onbe schrijflijk roerend, zonder be lemmering. Strak is die stem, zuiver. Soms diep als een uit zijn slaap gewekte oerkracht die zonder aankondiging opduikt. Tijdloos. Zou van een vijfen veertiger afkomstig kunnen zijn die al decennia in het vak zit. Maar Pontes is pas dertig. Traditionelevolksmuziek: Portugese gitaar, vioolspel. Een sopraansax die achtervolgd wordt door het pakkende stem geluid dat als een kameleon de zelfde klankkleur aanneemt. Vreugde in de zaal. Portugese aanmoedigingskreten. Portuge se vlaggen worden tijdens het applaus in de lucht gehouden. Nederlanders die hele strofen meezingen. Dulce danst met haar armen, dankt met haar ar men. Besluit het concert met een lied dat eindigt in gebed. Dan herinner je je weer waar om je naar het theater gaat: de tocht naar harmonie. Je zoekt dat wat je in het dagelijks leven zo zelden vindt. Dat, wat je tilt naar een ander niveau. Zodat je als je de concertzaal verlaat weer anders op de grond staat. Verrijkt. Het omvangrijke pro gramma van Dulce Pontes is hierin uitzonderlijk geslaagd te noemen. Drie keer liet het uit zinnige publiek haar terugko men. En het zal haar voorlopig niet laten gaan. Haar stem, hele gestalte staan in dienst van de fado, van de muzikaliteit. In dienst van het hogere. Zingen zal zij. Tot haar dood. Zo is be schikt. den haag diana vis Leidse studenten weten niet wat ze missen aan de Artistie ke Handenbeurs in de Pieters kerk in Leiden. Althans, dat vinden de organisatoren van de hobbybeurs, Ben en Dine- ke Speelberg van BDS Produc tions. Sinds 1994 houden zij zich bezig met het evenement dat twee keer per jaar in een tiental grote steden in Neder land te vinden is. De beurs trekt elke keer duizenden mensen. In Leiden loopt het aantal bezoekers echter terug. ,,De voornaamste reden is de bereikbaarheid. Die is zo slecht hier. Om over het par keren nog maar te zwijgen", aldus Dineke Speelberg. „Daarnaast is Leiden een stu dentenstad en studenten zijn blijkbaar niet zo geïnteres seerd in een hobbybeurs." Ondanks de slechte bereik baarheid denken de organisa toren er niet over om te ver huizen naar bijvoorbeeld de Groenoordhallen. „Dat is zo'n onpersoonlijk gebouw. Het is een groot, lomp, vierkant ding. De Pieterskerk is een perfecte locatie wat de sfeer betreft", zegt Ben Speelberg. „Het gebouw geeft zo'n speci ale toon aan het geheel. Als het licht door die glas-in-lood- ruitjes valt, dat is fantastisch." Komende zondag wordt de beurs voor de zestiende keer gehouden in Leiden. Ben en Dineke verwachten 1000 2000 bezoekers. .Amateur kunst wordt steeds populair der. Er ontstaan ook meer trends voor bijvoorbeeld het interieur. Vroeger knutselden mensen alleen om het weg te geven aan familie, verder kon je er toch niets mee doen. Dat was de reden voor de oprich ting van Artistieke Handen in 1983. Hobbyisten konden op deze manier hun werk aan an deren tonen en verkopen." Voor bepaalde hobbies kun je niet op de beurs terecht. „We willen iets meer zijn dan een fancy-fair, voor 'bejaarden knutselwerk' als bijvoorbeeld pannenlappen is geen plaats." Vanaf 11.00 uur zijn de deu ren van de Pieterskerk ge opend. Entreeprijs: acht gul den, 65-plussers zes gulden, kinderen tot tien jaar gratis. chef jan rijsdam. 071-5356444. plv chef caroline van overbeeke 071-5356440 Leidse rijksmusea moeten op zoek naar publiek Als in Leiden ooit een reclame kreet gehoond en bespot is, dan is het wel de slogan 'Niets lijkt op Leiden'. Bedoeld om toeristen naar deze stad te lokken, maar vooral een gemakkelijke voorzet voor grappen makers en cri ticasters die graag naar vo ren brengen dat in Leiden niets te beleven valt en dat wat er te doen is nergens naar lijkt. Met het cul turele klimaat valt het overi geens best mee. Het probleem is dat deze stad dat zo goed weet te verber gen. Dat kan haast niet an ders met het minimale budget dat Lei den Promoti- on/VW ter be schikking staat. Terwijl na Am sterdam geen stad in Nederland zoveel (rijks)musea heeft. Dat dit relatief onbekend is heeft niet uitsluitend met geld te ma ken en het ligt ook niet alleen aan de gemeente. De rijksmusea zelf laten menige kans voorbij gaan om Leiden als museum- stad te promoten. In de afgelopen jaren heeft de rijksoverheid vele miljoenen guldens geinvesteerd in de nieuwbouw/verbouw van de Leidse rijksmusea. Het cultureel ondernemersschap van de mu sea zelf blijft daarbij achter. De nieuwe voorzitter van de Stich ting Leiden Promotion/VW, Kees Klerks, sprak laatst zijn verbazing uit over het feit dat de directeuren van de dertien Leid se musea zo weinig samenwer ken. Van gezamenlijk adverte ren, tentoonstellingen op elkaar afstemmen of gezamenlijk pro moten van hun activiteiten is nauwelijks sprake. De gang van zaken rond de Leidse Uitdag was wat dat betreft illustratief. Toen bekend werd dat de Uit dag, traditioneel het startsein voor het nieuwe culturele sei zoen, ophield te bestaan presen teerden de Leidse Schouwburg, LAKtheater en Stadsgehoorzaal zich met een gezamenlijke in formatiemarkt in de Waag, en 's avonds in de Stadsgehoorzaal met tal van voorproefjes van het nieuwe seizoen. De Leidse rijks musea, wel aanwezig op de Am sterdamse Uitmarkt, hebben geen enkel initiatief onderno men om het nieuwe museum seizoen in Leiden onder de aan dacht te brengen, terwijl het leeuwendeel van hun bezoekers toch uit de Leidse regio komt. Uiteraard is het zinvol om de dubbelmodale dagjesmensen uit de hoofstad naar Leiden te lok ken. Maar ook als het gaat om 1 i JAN RIJSDAM het zoeken naar een breder pu bliek slaan de Leidse rijksmusea de plank mis. Op de perrons van het Leidse station, in grootte het vijfde van Nederland, staan vi trines die de aandacht van pas santen zou den moeten vestigen op 'Leiden Mu- seumstad'. In plaats van replica's te tonen van enkele top stukken (zo als het Lou vre in Parijs doet) staat er kunst die door maar weinig men sen wordt begrepen, vaak niet eens wordt opgemerkt, laat staan dat men het verband ziet met 'Leiden Museum - stad'. Elke marketingdeskundige kan de museumdirecties vertel len dat ze hun doel volledig voorbijschieten. Het is dus niet verbazingivek- kend dat een museum als Boer- haave jaarlijks niet meer dan een schamele 40.000 bezoekers trekt en dat Oudheden en Vol kenkunde al jaren rond de 100.000 bezoekers schommelen, met nu en dan een uitschieter naar boven of beneden. Bezoe kersaantallen die nauwelijks hoger liggen dan tien jaar gele den, terwijl zelfs het Scheep vaartmuseum in die periode haar bezoekersaantal heeft zien verdrievoudigen. Zeker nu blijkt dat voor de consument het onderscheid tus sen kunst, cultuur, recreatie, sport en entertainment steeds meer vervaagt vrezen sommige museumdirecteuren dat ze straks de slag op de vrijetijds markt zullen verliezen. Het is dus niet voor niets dat staatsse cretaris Van der Ploeg volgende week zijn nota over cultureel ondernemerschap presenteert. Na de verzelfstandiging van de Nederlandse rijksmusea wordt nu ook het bedrijfsmatig opere ren een feit. Een zakelijker hou ding wordt geëist en een com merciële benadering is noodza kelijk nu ook in de museumwe reld de wetten van het bedrijfs leven gaan gelden. Een schot voor de boeg voor de Leidse rijksmusea die, als de verbou wingen achter de rug zijn, ver plicht worden een groter pu bliek te bereiken, iets te doen aan hun imago, de informatie ve- en belevingsaspecten in ba lans te brengen en publiciteit en marketing meer prioriteit te ge ven. De tijd van het braaf onder de aandacht brengen van pers en publiek van nieuwe tentoon stellingen is voorbij. muziek recensie LOUIS DU MOULIN srt: Bryan Adams. Voorprogram - Tal Bachman. Gezien- 21/10, Ahoy', Rotterdam. nol Ac*ams hanteert thans )ph^ leer dan ooit de kunst van ai*i (j Et weglaten. Tot nader order 8976 eeft de Canadese zanger-gi- lensti rist met de schuurpapieren rscW em afstand gedaan van zo- in~e' tel mogelijk franje, zowel in hu|J eeld als geluid. Met die aan- iuiss enlijke versobering, die aan- sgart' uit op het inslaan van een dersü rieuzer levenspad, probeert blonde megaster (39) op 24 p ei podium nadruk te leggen iz'n romantische hartenkre- jk vM n. Een afgeladen Ahoy' kon ngendi steren binnen de kortste ke- d constateren dat deze ac- 'aami Verschuiving enorm ver- )V y isend werkt. Sterker nog, =rvict ordat de bijna 11.000 fans er «d en wel erg in hadden wa- en: Ri n ze al volop interactief, engeb aardoor deze rentree van ncouver's muzikale 'Robin ood' de geschiedenisboeken jh ingaan als een dol mee- der mi 'gfestijn van dik twee uur. we Door zich slechts te laten i e.o, staan door drummer Mic- 2~41' y Curry en gitarist Keith att en ate zien van een he- org,r! loei decorum (denk bijvoor- :rs aisi aan de modellenparade naasti de reusachtige lingeriepop- werkej n uit het verleden) heeft iviatt fan Adams een bepaald erm"1 urslijf van zich af kunnen uien. Om de verplichte suc- :nsti inummers, zijnde al gauw u stuk of twaalf wereldhits, i ik moeilijk heen, maar ze ;ig? ders opdienen kan natuur - eens' wel, zal de achterliggende lachte zijn geweest. Wat op deze Europese tour in kader van z'n jongste al bum 'On A Day Like Today', die volgt op een reeks festival optredens (als Bospop in juli jongstleden), ook volop ge beurt. Van het simplistisch ver bond in de geest van illustere trio' s als Cream, Jimi Hendrix Experience en The Police pro fiteert met name 'Scotty', die alle gelegenheid krijgt zich op te werpen als een ouderwetse gitaarbeul. Waarbij de zingen de 'baas' zelf dan in volle te vredenheid genoegen neemt met een dienende rol op de bas. Hem daarbij enerzijds opjut en toch ook weer af remt, zodat de soli gelukkig niet ontaarden in al te langdu rige krachtpatserij. Hoe lekker Biyan Adams zich bij deze losse aanpak voelt kwam ongeveer ook tot uitdrukking bij het onderonsje met een uit de zaal getrokken vrouwelijke fan, die met hem de partij van Mel C in hun re cente hitduet 'When You're Gone' mocht zingen. Bijna va derlijk was z'n zorg voor deze Karin uit Boxtel: eerst uitvoe rig gerustgesteld, vervolgens keurig langs de vocale afgrond en daarna vol lof uitgezwaaid. Bryan Adams bewees z'n landgenoot Tal Bachman ook nog eens een dienst door deze geestverwante nieuwkomer als voorprogramma ruim een half uur speelruimte te geven. Niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat hij ooit z'n eerste brood als componist verdien de door te schrijven voor diens vader Randy, toen aan de weg timmerend met Bach- man-Turner Overdrive. Zoon lief zal er op eigen kracht ook wel komen, maar zetjes zoals deze helpen hem natuurlijk wel sneller verder. 'Maken van een goede foto is minstens zo lastig als het bedenken van een goed liedje Bryan Adams is alles behalve een vreemdeling in de muziek wereld. Zo is zijn naam te vin den in het Guinness book of re cords vanwege de hit 'Everything I do, I do it for you'. Liefst zestien weken hield die single het in de Britse hitpara de. En tot nu toe deed niemand hem dat na. Maar, hitwerk ver kopen en grote, tot de nok toe met mensen gevulde stadions bespelen, zoals gisteravond in Ahoy', lijkt niet langer Bryan Adams' enige passie te zijn. Zo begint vandaag in het Royal Ontario Museum de foto-expo sitie 'Made in Canada' met werk van de muzikant, compo nist en schrijver. Die tentoonstelling ligt in het verlengde van een gelijknamig fotoboek, dat onlangs in Cana da van zijn hand verscheen en waarin negentig vooraanstaan de landgenoten in zwart-wit staan geportretteerd. Hij nam foto's van onder anderen actri ce Pamala Anderson-Lee, muzi- kante en schilderes Joni Mitchell, fotomodel Linda Evangelista, actrice Kim Cat- trall, de zangeressen Alanis Mo- rissette, k.d. lang, Sarah McLachlan, Celine Dion en Shania Twain, schrijfster Mar- gret Atwood, maar ook van de ex-vrouw van de Canadese pre mier Margret Trudeau. Overi gens zijn boek en expositie niet bedoeld om zijn eigen bankre kening te spekken. Alle op brengsten gaan naar de Cana dese stichting voor borstkan- kerbestrijding. Vanwege het goede doel is Bryan Adams - die tegenwoor dig met zijn vriendin in Chel sea, Londen woont - bereid een toelichting te geven. „Het idee voor de foto's werd geïnitieerd door Flare magazine, dat zijn twintigjarig bestaan op een bij zondere manier wilde vieren", laat hij weten. „Maar de inspi ratie voor de foto's is afkomstig van mijn vriendin Donna, die op de omslag van het boek staat. Ze had borstkanker en was van mijn leeftijd - 38 jaar - op het moment dat ze stierf. We waren al meer dan twintig jaar bevriend. Ik wist, terwijl ik met het schieten van die fotoserie bezig was, dat ze niet lang meer te leven zou hebben en dus vroeg ik haar op een dag, vlak nadat ze de gruwelen van weer een chemotherapie had door staan, of ik haar mocht vastleg gen. Het werd een heel emotio nele sessie. We spraken over haar man en twee kinderen. Ze was zo bezorgd of het wel goed met hen zou gaan na haar dood. Donna leeft bij mij voort als een sterke vrouw. Ze was heel bang om dood te gaan, maar absoluut niet bang om zichzelf te zijn en zich, met haar kale hoofd, te laten foto graferen. Hopelijk inspireert ze anderen om net zo moedig te zijn." Voor Bryan Adams begon het fotograferen als een hobby. „Voor de lol deed ik trouwdag reportages voor vrienden", al dus de man, die nog altijd een camera huurt om dat werk te kunnen doen. „Daarna schoot ik foto's om mijn eigen platen hoezen te verfraaien. Zo heb ik ook de foto's gemaakt voor mijn nieuwe album dat half no vember verschijnt." Het album, de opvolger van de vorig jaar verschenen 'On a day like today', is een grootste hits-verzamelaar. „Er staan ook twee nieuwe nummers op: 'Fol low' en 'The best of me", aldus Adams, die vervolgens op merkt, dat het maken van een is echter, dat ze allebei, zeker goede foto minstens even lastig creatief gezien, heel erg veel is, als het bedenken van een voldoening geven. De adrenali- goed liedje. „De overeenkomst ne pompt echt in sneltreinvaart door mijn lichaam wanneer ik ermee bezig ben." Dat de opbrengsten van het boek naar borstkankeronder zoek gaan, heeft niet alleen met zijn vriendin Donna te maken. „Het nummer 'Have you ever really loved a woman?', dat ik in 1996 voor het album '18 'till I die' schreef, had tot gevolg, dat ik door Olivia Newton-Iohn werd benaderd om op te treden tijdens een liefdadigheidscon cert voor borstkankerpatiënten in Los Angeles. Linda Evange lista en ik werkten vervolgens mee aan een promotie-cd voor dit doel en dat inspireerde ons weer om zoiets ook voor Cana dese vrouwen te doen. Zo bleek dat er in St. Catharines, de thuisbasis van Linda, geen on derzoekscentrum voor borst kanker bestond. Het concert dat we vervolgens initieerden, bracht twee miljoen gulden in het laadje. Geïnspireerd door de kracht van die gebeurtenis, nam ik nog dezelfde avond een foto van Evangelista en die kwam op de omslag van Flare terecht." „Het was het zaadje dat tot 'Made in Canada' leidde. Ik ben er een jaar mee bezig geweest. En eerlijk gezegd was het niet altijd even gemakkelijk, ook omdat ik geen professionele fo tograaf ben en soms vooraf geen idee had hoe ik de men sen in beeld zou brengen. Maar, steeds wanneer ik wilde opgeven, schoten de laatste woorden van Donna door mijn gedachten. Ze zei: 'Zorg ervoor dat het boek verkoopt, want ik gun niemand de pijn en ellende die ik doormaak' en dan wist ik weer, dat ik dit project moest afmaken. Ik deed het voor haar."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19