Kritiek op plannen 't Vierkant in Lissi 'Wethouder Sweers reageert te pissig op kritie Duin Bollenstreek Stormloop op Swaenebloem Lisse krijgt jongereninformatiepunti Voorlopig geen pendelbus in Noordwijk 'De gevangenis vindt hij niet eens zo erg' Op de fiets Noordwij rotonde; blijven 'beeldloo Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/39,95 VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451, plv - chef wim van wanrooy. 071-5g Extra vluchten op Valkenburg valkenburg Nederlandse Orions van de Marine nemen van 26 oktober tot en met 5 november deel aan de oefening Falcon Nut. In deze periode zullen er daarom extra vluchten en landin gen plaatsvinden op het vliegkamp Valkenburg. Dat gebeurt op tijdstippen buiten de normale openingstijden. De Marine pro beert de overlast tot een minimum te beperken. Dronken automobilist raakt auto kwijt runsburg De politie heeft de auto van een 61-jarige Katwijker in beslag genomen. De man reed onder invloed van drank op de Sandtlaan in Rijnsburg. Omdat de man zich eerder schuldig heeft gemaakt aan rijden onder invloed, moest hij zijn auto in leveren. Man rijdt verkeerslicht uit de grond hillegomEen 58-jarige dronken automobilist uit Rijswijk heeft gistermorgen in de Leidsestraat in Hillegom een verkeerslicht uit de grond gereden. Bij politiecontrole bleek dat hij bovendien zijn auto niet had verzekerd en dat hij nog een boete van 395 gulden had uitstaan. De man betaalde zijn boete, waarna hij met proces-verbaal kon vertrekken. Dronken Noordwijker verliest rijbewijs noordwijk Een 47-jarige Noordwijker is vanochtend op de Huis ter Duinstraat in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij met een slok op zijn auto bestuurde. Een ademanalyse wees een promillage van 1,50 uit. Het rijbewijs van de Noordwijker is ingevorderd. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Engelsman mishandelt landgenoot noordwuk» Een 48-jarige Engelsman is gisteren aangehouden in een hotel aan de Rembrandtweg in Noordwijk, omdat hij een 40-jarige landgenoot met een mes in het gezicht heeft gestoken. De aanleiding voor de mishandeling is nog niet bekend. De man is ingesloten en wordt verhoord. Auto en garage in Katwijk in brand katwijk De politie heeft vannacht rond 3.00 uur op het Cleyn Duinplein in Katwijk een brandende auto aangetroffen. De auto stond tegen een garage die ook in brand vloog. De politie waar schuwde de brandweer en wekte de bewoners van vier naburige huizen. De brandweer had de brand snel onder controle. De auto is weggesleept. De technische recherche van de politie Hollands Midden stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Weer parkeerboetes in Sassenheim sassenheim De politie heeft gisteren tijdens een parkeercontrole in het centrum van Sassenheim 26 bekeuringen uitgeschreven. De controle vond plaats vanwege de druk bezochte koopavond. Avond over libellen noordwijk De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk organiseert op vrijdag 29 oktober een avond over li bellen. Tijdens de bijeenkomst vertelt een deskundige meer over dit insect. De avond vindt plaats in het Jan Verwey Natuur - centrum aan de Weteringkade in Noordwijk en begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. De toegang is gratis. '7 rijnsburg Er hebben zich meer dan vijftig gega digden gemeld voor woontoren de Swaenebloem in de nieuwbouwwijk Kleipetten in Rijnsburg. Dat betekent de komende weken 'bibberen' voor de in schrijvers, want er zijn slechts zestien appartemen ten beschikbaar. De woningen kosten 360.000 tot 500.000 gulden. De gemeente Rijnsburg verwacht over uiterlijk zes weken de appartetementen te hebben toegewezen. Inmiddels is de inschrijving gesloten. De appartementen zijn bestemd voor starters en doorstromers. De gemeente wijst de woningen bij starters toe op leeftijd en bij door stromers op lengte van bewoning. Wie een huur woning achterlaat, krijgt voorrang boven een eige naar van een koopwoning. Indien twee inschrijvers dezelfde 'rechten' hebben, dan wordt er op het ge meentehuis geloot. Met de bouw van de Swaene bloem is inmiddels begonnen. Hai 'Met meer horeca neemt overlast op plein alleen maar tot De plannen van het Lissese gemeentebestuur met dorpsplein 't Vierkant zijn gisteravond in de raadscom missie financiën 'gematigd positief ontvangen. Op 't Vierkant moet hoe dan ook 'iets' gebeuren, daar is en was ook gisteravond iedereen het over eens, maar de vraag 'Wat dan?' wordt door vrijwel iedere betrokkene anders beantwoord. Bewoners en winkeliers toonden zich kritisch, net als enkele raadsleden. vestigen. „Dat is leuk in de mermaanden, maar in de ai ALPHEI raads voor gaat c weter sche 1 voor 1 jaren Sch ALPHEN den R meth lisse arie in't veld Waarschijnlijk in de weten schap dat er nog meer kansen komen om van zich af te bijten, lieten bewoners en winkeliers op 't Vierkant gisteren (nog) niet het achterste van hun tong zien. Vertegenwoordigers van de horeca - een groep die vol gens de werkgroep juist veel kan en ook moet bijdragen aan een gezelliger en drukker Vier kant - schitterden door afwezig heid. Mevrouw Weenink, die vlak bij 't Vierkant woont, merkte op dat het 'aardig is om het Vier kant meer leven in te blazen, maar ook dat dit onverbiddelijk zal leiden tot nog meer overlast van rondhangende jeugd'. Zij vroeg het gemeentebestuur om eerst iets aan de overlast te doen, voordat de plaatselijke horeca wordt uitgebreid. Burgemeester C. van Zon antwoordde dat dat 'de omge keerde wereld' is. „We zijn met de politie in overleg hoe we de overlast moeten aanpakken. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat we alle plannen voorlopig in de ijskast moeten zetten om dat enkele lieden de boel ver stieren. Wij gaan gewoon door en laten ons absolüüt niet inti mideren door een groepje dat denkt zich dit allemaal te kun nen permitteren", aldus Van Zon, die liet merken dat er mo menteel hard aan wordt ge werkt om de overlast in het Lis sese dorpshart te verminderen. Sigarenhandelaar John de Bruin vroeg zich af of alleen de horeca de capaciteiten bezit om 't Vierkant gezellig te maken. „Dat geldt dan waarschijnlijk alleen voor 's avonds, want als het aan de horeca ligt, is 't Vier kant overdag zo dood als een pier." De winkelier zei het geen goed idee te vinden om alle aandacht op een forse uitbrei ding van het aantal terrasjes te re maanden zijn die niet en valt er dus weinig niets te beleven." Wethouder A. Moolenaai geerde dat de sfeer op het' kant, de gezelligheid, niet afhangt van winkels, horec, terrasjes. „Alle partijen hun schouders eronder 2 want anders wordt het wat. Een uitgebreid prog ma, dat inhoudt dat er bij, beeld iedere zaterdag ietsv beleven, moet daarbij. Dei moet zijn 'We gaan naai Vierkant, want daar valt w beleven'." De meeste raadscomnj leden lieten gisteravond bi ingenomen te zijn met de nen met 't Vierkant. WDi van Gelder toonde zich kri „Het is jammer dat een visie voor het Lissese een ontbreekt. Een ander heikel puntt de eventuele verplaatsing de weekmarkt vanaf de 1 naar het Vierkant. Mooi zei dat er wellicht de moj heid bestaat dat die wordt gevestigd op het 1 waar nu nog garage Heemskerk is gevestigd. I drijf verhuist over enig naar bedrijventerrein Hill Zuid. Schild inclus Dui HAZERS' ber te vereni keer ei pen or 28 okt< 10-16.: Pari ALPHEN inAlpf niet Ül< keerga: 'tWoui aangek den op is gewe Snei ALPHEN t deceml sneeuw ciaal be straat ii kend. E tensoep tie kom sneeuw en kom lisse peter blok Lisse krijgt op korte termijn één of meerdere 'jongereninformatiepunten'. Bij zo'n punt kun nen jongeren tussen de 12 en -20 jaar informatie krijgen op het gebied van drugs, alcohol, seksua liteit, scholing en arbeid. Lisse voelt op dit mo ment het meest voor mobiele jongereninforma tiepunten. „De informatie moet vooral toeganke lijk zijn", zei wethouder J. Schuijt gisteravond tij dens de commissievergadering welzijn. „Dat is het belangrijkste criterium. Daarom moeten we op zoveel mogelijk plaatsen waar jongeren sa menkomen informatie aanbieden." Eén vaste locatie, waar jongeren naartoe kun nen komen, ziet Schuijt niet zitten. „De t gen daarmee zijn in de regio niet positief. I heeft een jongereninformatiepunt in de theek gehad. Dat was geen onverdeeld sua ^ewil dat is nog een eufemisme." De jongereninformatiepunten in Lisse volgens Schuijt een voorbeeldfunctie ven „Op een aantal plaatsen in het land komen matiepunten die elk met een andere formi de slag gaan. Na een bepaalde periode woi zien welke formule bij de jongeren het aangeslagen." Dat Lisse als 'proefkonijn L^eeei geert, heeft als voordeel dat de provincie e langrijk deel van de kosten voor haar re) l0] neemt. Geer ALPHEN A Rijn en ring tus: lur. Da; tussen den van Klan noordwuk monique witteman Er komt nog geen pendelbus in Noordwijk, om mensen die met de auto naar de badplaats ko men, te vervoeren naar het strand. Wethouder Th. Sweers van Infrastructuur, Welzijn en Integrale Veiligheid (INF-WTV) wil eerst zeker weten dat aan al le randvoorwaarden is voldaan, voordat hij een proef met de pendelbus uitvoert. Diverse politieke partijen drongen gisteravond in hun al gemene beschouwingen aan op een snelle komst van de bus, die (een groot deel van) de par- keerproblematiek in Noordwijk kan oplossen. Daarbij zou zeker in de ogen van H. Mieremet (Combinatie PvdA, GroenLinks en D66) de busstrook voor de pendeldienst perfect zijn. Met wat aanpassingen aan de belij ning zou de pendel gemakkelijk van de parkeerterreinen naar de kust kunnen rijden. Sweers zag er nog niet zoveel in. „We hebben tijdens het the aterfestival in 1998 een proef gehouden met de pendelbus. Dat was geen mislukking, maar zeker ook geen succes. Het aan tal mensen dat van de dienst gebruik maakte, was minimaal. Ik ben bang dat als we nu snel opnieuw een proef zouden houden terwijl de randvoor waarden niet optimaal zijn, we op een echte mislukking afste venen. Dat zou inhouden dat we voor de komende jaren he lemaal geen pendel meer in kunnen voeren." Sweers pleitte ervoor eerst goede baanvakken te hebben voor de dienst, zodat deze niet in de file terecht kan komen. De wethouder gaf overigens wel toe, dat een goede publiciteit over de pendelbus ook een po sitieve uitwerking kan hebben. den haag/katwuk» Twaalf maanden geëist tegen onverbeterlijke Katwijker politie. Die zei dat hij erg bang was geweest en dat de man hem had betast. Getuigen onder steunden die verklaring. Een eerder geval van schennispleging op de zelfde dag, was volgens de Katwijker evenmin wat het misschien leek. Hij had op een brug ge staan. Er was een man langs gekomen en die had plots de broek van de Katwijker naar beneden getrokken. „Ik ben heel eerlijk, zo is het gegaan. Ik vond het niet prettig. Ik heb mijn broek weer omhoog getrokken." Van de inbraak wist hij niets. Hij was die dag in Leiden geweest en via Oegstgeest en Rijnsburg terug gaan lopen naar Katwijk. Bij het chauf feurscafé tussen Oegstgeest en Rijnsburg had hij een auto zien staan, met draaiende motor en een openstaande deur. Er was in de wijde omgeving niemand te bekennen. „Ik heb twee minuten ge wacht, maar ik had het koud. Ik ben ingestapt en weggereden. Dat is geen diefstal maar joyriding. Op de passagiersstoel lagen een paar bankpasjes. De pincode zat erbij. Ik ben naar de bank gere den en ik heb die 25 gulden gepind." De man suggereerde dat de werkelijke inbrekers de auto bij het chauffeurscafé hadden laten staan. En als er bankrekeningen waren kaalgeplukt, dan had hij dat niet gedaan, maar zij. Niemand geloofde die verhalen eigenlijk, zelfs de advocaat van de man niet. „De ontucht acht ik wel bewezen, net als het 'flashen'. Wat die in braak betreft zou het misschien zo kunnen zijn gegaan als mijn cliënt zegt", aarzelde hij. Maar eigenlijk deed dat wat hem betreft niet eens ter zake. „Wat me meer interesseert is hoe we mijn cliënt weer op het rechte pad kunnen brengen. Ik bespeur al lange tijd een terugkerend patroon. Hij komt vrij en binnen drie weken zit hij weer vast. De gevangenis vindt hij niet eens zo erg. Hij krijgt er eten, kent er veel mensen en krijgt er leu ke baantjes." Hij verzocht de rechter om aanhou ding van de zaak. Vóórdat er uitspraak wordt ge daan, zou er volgens hem een behandelingsplan moeten worden opgesteld. Hij vroeg om de ga rantie dat zijn cliënt direct na vrijlating uit de ge vangenis in zijn nek wordt gegrepen en in een kliniek geplaatst. De rechter doet op vier november uitspraak Geen huis, een ernstige verslaving, een psychi sche stoornis en een lange lijst ernstige vergrij pen. De drugsverslaafde Katwijker, die gisteren voor de zoveelste maal voor de rechter moest ko men, gaat steevast opnieuw de fout in. Zo ook deze zomer. Een paar dagen nadat de 35-jarige man uit de gevangenis was ontslagen, liet hij zijn broek een paar keer in het openbaar zakken en pleegde hij ontucht met een 13-jarige plaatsge noot, die toevallig op het Bosplein op zijn pad was gekomen. Een paar weken later zou hij heb ben ingebroken in een huis in Rijnsburg. Behalve wat spullen wist hij bankpasjes met pincodes te bemachtigen en autosleutels. De bewoners raak ten zo ook hun wagen kwijt. De officier van justitie was het zat. „Het is niet dat ik u helemaal opgeef, maar de enige plek waar u van mij aan uw problemen zou mogen werken, is de gevangenis." Hij eiste twaalf maan den onvoorwaardelijke straf en vroeg bovendien aan de rechter een eerdere voorwaardelijke straf van zes maanden om te zetten in een onvoor waardelijke. De Katwijker, die de laatste helft van zijn leven in totaal vijftien jaar in de gevangenis zat, was er niet erg van onder de indruk. Hij ruziede met de officier van justitie en de rechters over de schuld vraag. „In feite heb ik niets gedaan. De politie in Katwijk heeft gewoon een hekel aan me. Toen ze me zagen lopen, hebben ze gedacht dat het het beste zou zijn als ik weer opgeborgen was. Ze bedonderen de boel." Van ontucht was geen sprake geweest, aldus de Katwijker. Hij wilde net als zijn slachtoffertje een boodschap gaan doen maar de winkels waren gesloten. Zo raakten ze aan de praat. „De jongen heeft gezegd dat hij problemen had met zijn vriendin. Ik wilde hem tips geven over hoe je meisjes kunt versieren. Toen er een paar meisjes langs kwamen, heb ik inderdaad mijn broek laten zakken en gefloten naar de meisjes. Dat was fout. Maar ik heb geen ontucht gepleegd met die jon gen. Het was meer voorlichting." Dat is een an der verhaal dan de dertienjarige vertelde tegen de lisse Wie nu vanuit Lisse naar Lisserbroek of Haarlemmermeer wil, doet er wijs aan op de fiets te gaan. Op dit moment wordt aan de brug over de Ringvaart gewerkt, waardoor alle automobilisten ge noodzaakt zijn via de N207 om te rijden. Dat kost al snel een half uur. Behalve de brug over de Ringvaart wordt momenteel in Lisse de aan sluitende Kanaalstraat-Oost op de schop genomen. De straat wordt gereconstrueerd. De wegwerkzaamheden duren nog een maand. FOTO DICK HOCEWONINC noordwuk lijn heel Ie Zeger >e jonge en groej p een al en spiri wam tej uurtje a Het idee van Noordwij! lang om de 'verscholen den' in de gemeente sporen en in rotond plaatsen, mocht gistei jwaal hc bij wethouder Th. Swee narkt. D< Infrastructuur, Welzijn ,50 guld tegrale Veiligheid reken oor 55-p veel sympathie, maar een ja-woord. Volgens J. Heus van wijks Belang zijn er kunstwerken in N< maar zijn ze lang nie maal goed zichtbaar. Het 'Beeldenstoi van de fractie om ze in des te zetten, vond echter 'verkeersonvei ben er geen voorstant Volgens mij moet je ge teressante dingen nee op plaatsen waar mensi volle aandacht bij hen moeten hebben. En da N Get> ker bij het naderen vJ rotonde het geval, bloemen heb ik daare geen bezwaar." Wel wilde Sweers hc weten waar de 'vei ijn 25 gu let adres Inneke V pen BMUIDFN >n !terdag: beelden' nu precies sta ,ds»™ue Daar kon Heus gistei nog geen antwoord op maar hij komt in een lai dium met een lijstje, u toch een zichtbare opl me"darri' voor de kunstwerken 11 p Zandv( men. noordwuk monique witteman Wethouder Th. Sweers mag voortaan niet meer zo 'pissig' reageren. Dat vindt C. Versteege van De Noordwijker. Meer dere leden van de commissie voor Infra structuur, Welzijn en Integrale Veilig heid vonden gisteravond dat Sweers te kortaf reageerde, zeker nadat hij A. Eijs (PvdA, GroenLinks, D66-combinatie) verweet zijn huiswerk niet te hebben ge daan. Versteege stelde met nadruk dat zij de sfeer in de commissie graag goed wil houden. Nadat H. Mieremet van de Combinatie tijdens de algemene be schouwingen al eerder aangaf dat Sweers behoorlijk 'lange tenen' heeft, was het de wethouder zelf die zich op nieuw liet verleiden. Eijs vroeg namelijk om de toezegging dat er nu echt eens een actief en structureel vrijwilligersbe- leid opgestart wordt. Sweers: „Die toe zegging heb ik in de vorige commissie vergadering al gedaan. U moet uw huis werk doen, ook al was u niet aanwezig." Volgens Versteege is de tijd gekomen dat het 'geen daden maar woorden' nu omgezet moet worden in 'geen woorden maar daden'. Veel onderwerpen worden door het college van burgemeester en wethouders niet voortvarend opgepakt, zo luidde de algemene kritiek gister avond. Voorbeelden zijn het niet van de grond komen van het al genoemde vrij- willigersbeleid, het verkeersstructuur- plan en de herbestrating van diverse pleinen, wegen en straten. Het duurt te lang. In zijn verweer stelde Sweers dat de verkeersstructuur in Noordwijk niet ver beterd kan worden voordat er duidelijk- 'Astrid Pi allen en J. 'J B Kieb Matthij "gen N H. Houti ttus Corne heid is over de ontsluiting van de ten Berg ei bouwwijk Bronsgeest, dat de hei 'ty ting grotendeels afhankelijk is wel of niet aan moeten leggen va ai we rioleringen en dat het vrijwilli leid wel degelijk door het colleg '»n pakt is. „Daar wordt hard aan Op de kritiek die hij persoonli aangemeten, ging Sweers niet wilde hij nog kwijt dat hij een "adv m e. '5, en geen Feyenoord-aai 'r.r m. z Maar dat neemt niet weg dat "et«Anna vind dat 'geen woorden, maar da A. Hoek aan de orde is." >aenEde b Plas en- 'je Al ida Ar Biegstra; B.M. Pal M.W. Ag long* ■phen aa Jacobus z laros en S Wang en F.J. Hi "lie dv M. Reterink Barnhc ledvN. h. iliaan Mar Adriana snoorn en L lurits Vine :th dv F. Mikayla Hazendor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16