Immaus vindt koper 'Geld kun je over de balk gooien, landschap niet' Regio liet lijken de fotorolletjes van Srebrenica IIJDAG 22 OKTOBER 1999 chef erna straatsma, 071-5356437.plv.-chef judy nihof. 071-5356416 portemonnee weg na babbeltruc inFRDORPEen bejaarde bewoner van de Klaprooskamp in Lei derdorp mist sinds gistermiddag zijn portemonnee nadat er wee jongens aan de deur waren geweest. Ze vroegen of de man rilde meedoen aan een loterij. Hij nodigde de jongens even binnen uit, omdat hij zijn naam op een lijst moest schrijven, [en van de jongens legde de bewoner uit hoe de loterij werkte, leiwijl de ander de woonkamer inliep. Toen ze weg waren, ,|eek de portemonnee verdwenen. Volgens de politie heeft nie- nand van de buren bezoek gehad van het duo. Ruimere openingstijden Twilight Zone aGFNAAR Het Wassenaare jongerencentrum Twilight Zone jeeft vanaf volgende maand andere openingstijden. Op woens- fog- en donderdagavond gaat het jongerencentrum dicht, jaarvoor in de plaats is Twilight Zone op zondagavond, twee iondagmiddagen en een extra zaterdagavond open. Op de zon- jagmiddagen treden hardcore-bandjes op en zijn er magic- aemooitjes. Zondagavond is een café-avond, met spelletjes, apjes en rustige muziek. Twee zaterdagavonden per maand is «light Zone open voor festivals en feesten. Twilight Zone is evestigd in boerderij Ter Weer aan de Deylerweg 153. iuto slaat over de kop: twee gewonden oorschoten Bij een verkeersongeluk op de kruising van de embrandtlaan met het Gerard Douplantsoen in Voorschoten .gisteren een auto over de kop geslagen. Bij het ongeval dat 's lorgens om half negen gebeurde, zijn twee mense gewond ge- jakt. Een 34-jarige vrouw uit Voorschoten verleende geen oorrang aan een 29-jarige plaatsgenote die van rechts kwam raakte haar auto in de flank. Die wagen sloeg over de kop en elandde ondersteboven midden op de rijbaan. 'asjesdief slaat slag in Oegstgeest gfiSTGEESTOndanks de inspanningen van twee omstanders is stermiddag tegen kwart voor drie een 73-jarige Oegstgeestse haar tas beroofd. Ze fietste op de Lange Voort ter hoogte ui de Karei Doormanlaan toen een passerende fietser de tas thaar fietstas graaide. Toen de vrouw een keel opzette, heb- n twee oudere vrouwen geprobeerd de dief tegen te houden, aar dat was tevergeefs. De beroofde vrouw is de tasjesrover igachternagefietst, maar ze verloor hem op de Hazenboslaan het oog. De vrouw is haar boodschappen en haar portemon- kwijt. ervanging onveilige trap uitgesteld tgeest De onveilige trap in de Terweeschool blijft toch nog in gebruik. Het is de gemeente Oegstgeest niet gelukt om een aannemer te vinden, die de trap tijdens de herfstva- itie kon vervangen. Het werk is nu uitgesteld tot in de kerst- kantie.De onveilige trap zit tussen de eerste en tweede verdie- het schoolgebouw. De treden van de, vorig jaar novem- geïnstalleerde, trap zijn te smal en de afstand tussen de tre- onderling is te klein. De renovatie kost 40.000 gulden. Di- teur F. Terken wees vorig jaar november al direct op het ge- :van de trap. Twee weken geleden stemde gemeenteraad in vervanging van de trap. De fracties verweten wethouder H. :ns toen laksheid in de aanpak van het probleem. Milieugroepen trekken groene grens leiderdorp/zoeterwoude jan preenen Actievoerster Hanneke Mein- ders voert het groen en schoon houden van de polders rond Leiden wel erg ver door. Wan neer zij op de foto 'moet' met als achtergrond de Polder Acht- hoven en de Munnikenpolder in Leiderdorp bedankt ze voor de 'eer'. ,,Als je dit mooie, groe ne gebied fotografeert, dan hoort daar toch niemand op. Ook ik niet. Dat vind ik zo ver vuilend." Goed, ze wil een uit zondering maken voor Claudia Thunnissen van het Comité Doesbrug. ,,Het zijn immers hóór polders." Maar verder wil ze aanvankelijk niet gaan. Uit eindelijk gaat Meinders toch overstag, maar niet van harte. „Het gaat toch niet om mij." De secretaris van de Stichting Grote Polder Groene Hart uit Zoeterwoude gaat het om de rust en de ruimte in de polders ten oosten van Leiden, waarop iedereen zuinig moet zijn. Sa men met het Comité Doesbrug doen de Zoeterwoudenaars daarom zondag mee aan de landelijke actie van Milieude fensie: 'Trek de groene grens'. In vijftien plaatsen wordt een vier meter hoog, kruisvormig groene grenssymbool gezet, waarop sympathisanten voor ten minste 25 gulden hun naam kunnen zetten. In Zoeterwoude onthult prof. dr. Arnold Heertje het kunstwerk om drie uur bij de boerderij van Paardekooper aan de Laan van Oud Raadwijk. Om twaalf uur begint in Leider dorp al een manifestatie bij de Zandput aan de Does. Vandaar vaart het gezelschap om twee uur naar Zoeterwoude. Het is de zoveelste actie voor het behoud van het groen, zo dat je je kunt afvragen of daar aan niet paal en perk moeten worden gesteld. Meinders en Thunnissen veren verbaasd op. „Ik denk niet dat iedereen weet Claudia Thunnissen (links) en Hanneke Meinders in de Leiderdorpse Munnikenpolder. „Niet iedereen weet dat je dit landschap moet beschermen en welke bedreigingen er zijn." foto henk bouwman dat je dit landschap moet be schermen en welke bedreigin gen er zijn. Daar kun je niet ge noeg op wijzen", zo verklaart Meinders de constante aan dacht voor de polders. En Thunnissen: „Je moet mensen ook laten zien dot je er nog mee bezig bent. Ze maken zich echt ongerust. Ik krijg geregeld tele fonische reacties. Ook uit Lei den. Pas belde me nog iemand uit de Marnixstraat die heel emotioneel was: we fietsen vaak over de Ruigekade in Leider dorp, maar we zijn bang dat dat straks niet meer kan. Dergelijke verhalen krijg ik nogal eens te horen." Daarom trekken beide stich tingen samen met Milieudefen sie een grens. Tot zover en niet verder. De Doesbrug doet dat in Leiderdorp, 'waar de Polder Achthoven onder vuur ligt en het nog onzeker is of er voor de HSL een korte of een lange tun nel komt. Komt er een korte dan wordt de Does omgelegd en krijg je landjepik. Dan is het hier afgelopen met de stilte'. Grote Polder Groene Hart pro beert in Zoeterwoude onder meer te voorkomen dat beleids makers als ongewenste stoor zenders de vogels uit de lucht halen en hazen en boeren hun grenzen gaan verleggen. „Zo lang de Grote Polder nog wordt genoemd in alle rapporten voor mingcorporatie Groenlo onderhandelt met verzorgingshuis Zoeterwoude lingcorporatie De inplaats in Groenlo wil ze Emmaus en de itgelegen 58 woningen het Zoeterwoudse ver- e^ingshuis overnemen, corporatie wil de 58 aan de Benne- ;kweg vervangen door ied imaal 83 nieuwe ap* ementen. Beide partij- jn over verkoop in on- 'j' |zf 8woupe/groenlo q ieenen dit jaar hopen we meer ilijkheid te kunnen ge- idus directeur projecten )e Woonplaats, J. Klooster, hebben een architect inge leid, die voor ons nagaat allemaal mogelijk is. We :n in elk geval net als Em- de intentie uitgesproken re emit komen." Welk be- met de overname is ge- I, is nog niet bekend, ize Emmaus bestaat uit verzorgingshuis met 55 531 men en drie complexen flat, een hofje en een rijtje 315 duw) met in totaal 58 m huizen waarin bejaarden lig wonen en gebruik maken van de facilitei- n'è'j an Emmaus. Een opknap- van het complex is nood- iENi|jk, maar daar heeft de ting Zorgnet Groenwoude tonder naast Emmaus ook in Koudekerk en of in Hazerswoude-Dorp J als eigenaar geen geld Directeur M. de Jong van de Stichting Zorgnet Groenwoude met de 86- jarige J. Romijn voor de flat van Huize Emmaus die hard aan vervan ging is. foto mark lamers voor. Daarom liet directeur M. ningbouwvereniging Willibrord de Jong van Groenwoude in uit Zoeterwoude en een lande- april al weten over verkoop in lijke corporatie, onderhandeling te zijn met wo- De Woonplaats, die ook plan nen uitwerkt voor het bejaar denhuis Aar en Amstel in Nieuwkoop, heeft als overna me-kandidaat de voorkeur. Die corporatie heeft volgens De Jong, 'een goede visie op zorg'. Ze is gespecialiseerd in woning bouw voor ouderen en gehan dicapten en heeft financieel meer armslag dan Willibrord. Als de plannen doorgaan, slui ten bewoners een huurcontract met de corporatie en een zorg- contract met Groenwoude. Dertig plaatsen De Jong: „Van nieuwbouw van Huzie Emmaus is na verkoop waarschijnlijk geen sprake, om dat het centrale gebouw pas tien jaar oud is. Maar er zijn wel veranderingen nodig. Twintig tot dertig procent van de bewo ners is vergeetachtig. Tien jaar geleden zouden ze zijn overge gaan naar een verpleeghuis. Nu blijven ze hier zitten, omdat er elders geen plaats is. Dat per centage stijgt de komende tijd alleen maar. Zonder dat we ver pleeghuis worden, zullen we meer verpleeghuisachtige dien sten moeten aanbieden, omdat er steeds meer mensen met ge dragsstoornissen komen. Voor hen blijft uiteindelijk een klein verzorgingscentrum met zo'n dertig plaatsen over." In dat geval kunnen er 83 nieuwe huur- en koopwonin gen komen, waarvan mogelijk ook een aantal in Zoeterwoude- Rijndijk. De Woonplaats denkt aan woningen van ongeveer twee ton, tachtig vierkante me ter groot met twee slaapkamers, een woonkamer, een keuken en een douche. BIJZONDERE DEUREN? Welkom in de nieuwe showroom van Lieftink voor een kennismaking mei deuren van hoge kwaliteit, in aluminium of kunststof. Vakkundig vervaardigd uit de beken de Schüco profielen en geleverd met KOMO-keur, Tot gauw Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 ui zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur m ge Voort weer kwaad op gemeente Oegstgeest: erna straatsma ,ttei and met geluidsopnamen van de geestse gemeenteraadsvergadering l* juli is 'per ongeluk' gewist. Het be- woordelijk verslag, van een dis- over de verbouwing van winkel- im Lange Voort is daarom niet te maken, zegt de gemeente, bewoners die daar om hadden ge il l geloven niets van dit verhaal. esjes", zegt A. Schut, die als lid van leheten klankbordgroep betrokken de herinrichting van het centrum, ijkt erg op het verhaal van de fo- ■zot tjes van Srebrenica." De kwestie oveelste in een rij van ergernissen ige Voortbewoners hebben et reilen en zeilen op het gemeen- Jt is, net als de andere leden van ukbordgroep, ontevreden over de 'onkelijke notulen van de raads- 'ering van 1 juli. Die zouden niet compleet zijn, omdat de uitgangspunten voor de herinrichting van het Lange- Voortgebied er niet in staan. Met het vaststellen van deze notulen zou de raad B en W 'carte blanche' geven om naar eigen idee verder te gaan met de bouw plannen. Er was zoveel kritiek dat burge meester E. Timmers op 23 september, vlak voor de raadsvergadering waar de notulen zouden worden vastgesteld, dit agendapunt schrapte. Ze kondigde aan dat de notulen, in een aangepaste versie, in de raad van 4 november zouden te rugkeren. Om verdere discussies uit te sluiten zou het een 'woordelijk verslag' worden, beloofde ze. Inmiddels is duidelijk dat een comple te woordelijke weergave van de discus sie niet is te maken. „De eerste termijn van de vergadering hebben wij niet op genomen", zegt loco-gemeentesecreta ris P. de Kruijf. Ergens is iets fout ge gaan. MSL-notulisten, het Leidse bedrijf dat voor ons de notulen maakt, had wel een band van dat gedeelte van de verga dering, maar die is later gewist. Ze heb ben er een andere vergadering overheen opgenomen. Dat is ook een fout, want de afspraak is dat ze de opnamen van raadsvergaderingen drie maanden be waren." Compleet Om toch nog een zo compleet mogelijk schriftelijk verslag te maken is aan alle raadsleden gevraagd om hun eigen aan tekeningen in te leveren. Zij hebben hun betoog van de eerste termijn van de ver gadering uitgeschreven. ,,In feite is er nu dus een compleet verslag", zegt de loco secretaris. „Want de rest van de verga dering stond wel op band en is woorde lijk uitgetypt." De nieuwe notulen van de raadsvergadering van 1 juli worden 4 november ter goedkeuring voorgelegd aan de gemeenteraad. De leden van de klankbordgroep vin den de gang van zaken uiterst merk de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening lopen we het risico dat er woningen en bedrijven ko men." Projectontwikkelaars hebben overigens inmiddels al heel wat gebouwd, zij het in gedachten. Meinders: „Drieënhalf jaar ge leden zijn we opgericht, nadat we er achter waren gekomen dat er een convenant klaar lag met afspraken tussen project ontwikkelaars en de gemeente. Er zouden in de Grote Polder vijf a zesduizend huizen wor den gebouwd. Dat moest alle maal geheim blijven. We heb ben het hele dorp gemobili seerd en onder druk is het con venant toen niet getekend." Het is een van de vele over eenkomsten met het Comité Doesbrug, dat zo'n zeven jaar geleden is opgericht toen spra ke was van renovatie van de monumentale brug in de Hoofdstraat. „We kwamen er bij toeval achter dat het veel verder ging en dat deze karakte ristieke brug zou worden ge sloopt. Daar zijn we toen tegen te hoop gelopen, zoals we ons tegen veel meer zaken zijn gaan verzetten." Het meest recente voorbeeld is het plan voor woningbouw in de Polder Achthoven. „Dat we ten we sinds kort. Zelfs de men sen die daar wonen en werken, wisten van niets. Beleidsmakers doen maar wat. Het is het top punt van arrogantie. Het is heel gênant dat die mensen achter hun bureaus over een heel uniek landschap zonder hekken en met grote cultuurhistorische waarde zo maar een blauwdruk ggen." Het klinkt allemaal heel aar- j, maar wel uit de mond van twee actievoerders die zelf al onderkomen hebben. Vooral voor jongeren en oude ren is er een groot tekort aan huizen. Bovendien hebben B en W van Zoeterwoude, die zich in navolging van de Stichting Gro te Polder Groene Hart hebben uitgesproken vóór het open houden van de polders, de grootste moeite om binnen de bebouwde kom ruimte te vin den. Dat bleek enkele maanden geleden nog toen werd gespro ken over bouwplannen op de plaats waar nu nog het gebouvV staat van de teken- en schil dersgroep Kameleon. De buurt verzet zich daar fel tegen. Ook op andere zogeheten inbrei- dingslocaties wordt hevige strijd verwacht. In woorden welteverstaan. Meinders: „Ik weet het, maar de vraag is of die extra huizen wel nodig zijn. Als je kijkt voor wie er wordt gebouwd, dan zie je dat veel mensen van buiten Zoeterwoude komen. Moeten we daarvoor dat groen opoffe ren?" Claudia Thunnissen komt dat heel bekend voor: „In Lei derdorp zie je dezelfde ontwik keling. Of je het nu hebt over Doesplant of over de Leyhof. Daar wonen nu veel Leide- naars. En kijk eens naar het bouwplan voor de Polder Acht hoven. Daar gaat het niet om een tekort aan huizen, maar om riante woningen voor welge- stelden. Er is helemaal geen noodsituatie. Geld kun je over de balk gooien, maar landschap niet. Daar moet je zuinig op zijn. Weg is weg." Garages mogen toch in schuur in Warmond Tegen het advies van de monu mentencommissie in, gaat het gemeentebestuur van War mond akkoord met het plan voor inpandige garages in een voormalige bollenschuur aan Dorpsstraat 19. In dit beeldbe palende pand wil de eigenaar, C. van Duijn, drie woningen realiseren. Het idee om op de begane grond en grenzend aan de tuin garages te maken is on langs in de monumentencom missie slecht gevallen. Volgens de commissie, die de gemeente adviseert, kunnen de onderko mens voor auto's beter achter nummer 19 worden gebouwd. B en W hebben geen pro bleem met de garages aan de tuinkant en leggen het advies van de commissie naast zich neer. De gemeenteraad buigt zich 28 oktober over de kwestie. waardig. Ze geloven het verhaal van het abusievelijk wissen van een tape niet. „In een brief is mij gemeld dat een ge deelte van de band weg is. Nou, dat maakt u mij niet wijs", zegt Schut. „En als je dan hoort dat de kopie er ook niet is en er geen transscript is, geloof ik er helemaal niets van. Ik denk dat de band bewust is weggestreept. We worden ge woon bedonderd." Schut had de banden volgens bepalin gen in de Wet Openbaarheid van Be stuur opgeëist. Zelf was hij niet aanwe zig bij de raadsvergadering van 1 juli. „Ik wil die complete band gewoon hebben. Wat nu gebeurt kan niet." De veertig leden van de klankbord groep Lange Voort zijn al geruime tijd ontevreden over het gemeentebestuur. Ze verwijten WD-wethouder M. Smits- loo (economische zaken) onder meer een gebrek aan inspraak bij de bouw plannen voor het Lange-Voortgebied. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 21 October LEIDEN - Zooals men zich zal herinneren, werden eenige maanden geleden door het bestuur der Ver- eeniging tot verzorging van kleine kinderen alhier (de zoogenaamde crèche) pogingen aangewend om een eigen huis hier te verkrijgen, daar de woning, tot nu toe bij haar in gebruik, aan zulke gebreken leed, dat het onverantwoordelijk mocht heeten, langer daarin kleine kinderen te verzorgen. Dank zij den krachtigen steun van zoovelen onzer stadgenooten, aan wie een dankbaar woord van hulde hier zeker op zijn plaats is, mocht het de Vereeniging gelukken ei genares te worden van een pand met tuin, op de Lange brug (No.87) gelegen, en dit wel eenvoudig, maar toch zoo in te richten, dat het aan alle billijke eischen voldoet, die men aan een Kinderbewaar plaats mag stellen. Het zal Dinsdag 24 October be trokken worden. Ten einde onze stadgenooten in de gelegenheid te stellen, zich te overtuigen van de groote verbeteringen, die verkregen zijn, worden de lokalen kostloos ter bezichtiging opengesteld. Het bestuur is overtuigd, dat een dergelijk bezoek der crèche veel vrienden zal winnen en misschien, - wat het ten zeerste hoopt - ook menigeen zal opwek ken om der Vereeniging geldelijken steun te ver schaffen, dien zij nog altijd zeer noodig heeft, daar haar bestaan grootendeels afhankelijk is van de bij dragen, door vrienden en vriendinnen aan haar ver strekt. ANNO 1974 Dinsdag 22 oktober LEIDEN - Kinderboekenschrijver en gouden-griffelwinnaar Jaap ter Haarwas vanmorgen in Leiden, waar kinderen hem vragen stelden over zijn verhalen. Dat gebeurde in het kader van de kinderboekenweek. Het filiaal Zuidwest van de Openbare Bibliotheek had de 'happening' belegd. foto archief leidsch dagblad DEN HAAG - Nu mr. Biesheuvel een benoeming tot commissaris van de koningin in Zeeland heeft ge weigerd, overweegt diens partijgenoot, ARP-fractie- leider in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, of hij zich kandidaat moet stellen voor deze post. Door de weigering van mr. Biesheuvel is er voor de ARP een geheel nieuwe, onverwachte situatie ontstaan. Offi cieel is er nog geen nieuwe kandidaat naar voren ge schoven. Mocht Aantjes de functie in Zeeland aan vaarden, dan zou dat betekenen, dat Biesheuvel, die als tweede man op de kieslijst staat vermeld, weer in de Tweede Kamer komt en het is niet ondenkbaar, dat hij dan zelfs Aantjes als fractieleider zal opvol gen. Politieke waarnemers wijzen op de politieke ge volgen die een dergelijke procedure voor het kabi net-Den Uyl kan hebben. Biesheuvel is een fel te genstander van de huidige gang van zaken in het ka binet. Het wordt in Haagse kringen derhalve onwaar schijnlijk geacht, dat Aantjes de functie van com missaris der koningin in Zeeland zal gaan bekleden. ZOETERWOUDE/LEIDEN - Een onafgebroken rij van oud-leerlingen, collega's, klasgenoten en ouders zorgden zaterdag voor een zeer geslaagde receptie voor hoofdonderwijzer Piet Rotteveel van de Harte brugschool. Deze receptie, verzorgd door het ouder comité ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubi leum, zou 'n informeel karakter dragen. De versier de, overvolle klaslokalen boden dan ook inderdaad de aanblik van een reünie, waar tal van bekenden el kaar na jaren weer ontmoetten en oude herinnerin gen uitwisselden. Geen afstand bleek te ver om Piet Rotteveel met dit jubileum geluk te wensen. Het gastenboek vermeldde namen uit Stramproy (Lim burg), Emmeloord, Tilburg enz. De onderwijswereld liet zich ook niet onbetuigd. Verrassend hoogtepunt tijdens de receptie was ongetwijfeld het optreden van het gemengd koor van de Meerburgparochie o.l.v. P. Goddijn. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar liet Icldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15