eiden Regio Muurresten mogen weg Gevaar ligt om de hoek aan de Parmentierweg lekeuringen Koenes iel voor de rechter' lc dacht het probleem met praten te kunnen oplossen Pleintje als foto-galerij Twee jaar celstraf geëist voor poging tot moord AAD 22 OKTOBER 1999 brekers slaan hun slag Het inbrekersgilde dat eerder deze week zijn slag sloeg jeStevenshof, heeft zijn werkterrein klaarblijkelijk verplaatst iting centrum. Gisteren deden twee bewoners van het Neel- ian Zuytbrouckhof aangifte van diefstal. De buit bedroeg on- meer een lap-top, sieraden, een video, een fotocamera en ques. Net als in de Stevenshof kwamen de insluipers de wo- - binnen door het cylinderslot te vernielen. ngen rijdt tegen portier g» Een 7-jarig jongetje liep gisteren een hersenschudding loen hij op de Boshuizerlaan met zijn fiets ten val kwam. Een jarige automobilist zag bij het uitstappen de fietser over het [d. De jongen kon het portier van de wagen niet meer ont- •n en sloeg tegen het wegdek. ngo's en een rommelmarkt jNi Wijkvereniging Aktief houdt vanavond een bingo in het gebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. De zaal uiaf 19-30 open. Buurtvereniging Pancras Oost houdt zon- ;een bingo in buurthuis de Pancrat, Middelstegracht 85. De gaat om 12.00 uur open, om 13.30 uur begint de bingo. In jthuis Het Mierennest, Morsweg 59, is zondag van 10 tot 14 een rommelmarkt. imeente moet er bij het baar Ministerie (OM) op a ingen om de duizend be ul igen van taxibedrijf Koe snel mogelijk voor de te brengen. Dat betoog- 6-fractievoorzitter Olav f ig gisteren tijdens de ver van de commissie ver iet alleen justitie is par- leze kwestie, maar ook de nte", aldus Welling. „De tnte zou moeten ingrij- ;eerswethouder Tjeerd jliet zich ontvallen dat hij iter ziet negentienjarige als medeschuldige van 'Wild west in Zuid-West' zich vooral heeft verbaasd over het trage incassobeleid van het OM. Hij zegde toe dat hij zal nagaan of de gemeente inmid dels aan justitie heeft gevraagd om de zaak voor de rechter te brengen. Taxibedrijf Koenes staat in middels voor 60.000 gulden bij justitie in het krijt omdat het bedrijf consequent het inrijver- bod van de Breestraat negeert.- Directeur Koenes weigert een beperkte ontheffing aan te vra gen omdat hij vindt dat taxi's net als bussen onbeperkt toe gang moeten hebben tot de winkelstraat. leiden Ingebed in de driehoek tussen Lange Mare, Oude Vest en Van der Werfstraat liggen de Mirakelsteeg en de Koddesteeg. Door gaand verkeer kennen die nauwe straatjes niet en al is het hier hartje centrum - er heerst daar in de schaduw van de imposante Marekerk dikwijls een weldadige rust. Dat geldt al helemaal voor het pleintje tussen de twee stegen. Deze binnenplaats in de letterlijke zin van het woord is slechts bereikbaar via een smalle poort die, als je het niet weet, niet of nauwelijks te vin den is. Van die onwetendheid maken de buurtkinderen dankbaar ge bruik: het is hun domein, hun oase, hun terrein. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het pleintje van 5 bij 7 meter in de loop der tijd wat was verloederd. Maar door gezamelijke in spanning van de omwonenden is de graffiti verdwenen, is er verlich ting aangebracht, is er een draaimolen gekomen en zijn muren en wegdek opgeknapt. Wat nog ontbrak was iets aparts. Een kunstob ject, een signatuur. Een toefje slagroom op de cake, zo je wilt. Voor dat laatste heeft de Leidse kunstenares Resi van der Ploeg ge zorgd. Zij heeft het 'juweeltje', zoals zij het pleintje betitelde, verder opgepoetst door het te voorzien van een foto-galerij in de openlucht. Alle omwonenden heeft ze op de kiek gezet en, gegroepeerd per ge zin, uitvergroot op de twee muren afgebeeld. De kinderen uit de buurt hebben de kunstenares een handje gehol pen door een aantal straattegels te versieren. Morgen om 15.00 uur, tijdens de feestelijke afsluiting van het project, worden de twee laat ste tegels gelegd. De kosten van de werkzaamheden zijn gedeeld door de Woningbouwvereniging Leiden en de Dienst Milieu en Be heer van de gemeente. foto mark lamers geen stok in mijn handen gehad. Ik heb afgeweerd", verklaarde de negentienjarige aar die zich gisteren voor de rechter moest ivoorden voor poging tot doodslag. Hij op een ernstige vechtpartij aan de Bartok- januari van dit jaar, waarbij een buurtge- oor een zware klap op het hoofd een forse in zijn schedel opliep. De jongen was ove- na het incident met een vriend naar het rnreau getogen om aangifte te doen we- lishandeling. De twee waren zelf evenmin honden uit de strijd gekomen, vriend, die de klap moet hebben uitge- Jie het schedelletsel tot gevolg had, is in an dit jaar al veroordeeld wegens poging tot doodslag. Nu stond de negentienjarige te recht wegens mededaderschap. Hoewel de offi cier van justitie niet kan bewijzen dat de jongen heeft meegevochten, meent hij dat de verdachte een belangwekkende rol heeft gespeeld bij de vechtpartij. Hij eiste een gevangenisstraf van maar liefst vijftien maanden, waarvan vijf voor waardelijk. De negentienjarige wilde verhaal halen bij het slachtoffer, omdat deze hem eerder op de dag bij een snackbar in de buurt een klap in het gezicht had gegeven. Het slachtoffer beweerde dat de verdachte zijn zoon had bedreigd. De verdachte had daarna 's avonds twee vrienden opgetrom meld om naar het huis van de mem te gaan. „Ik wilde met hem praten, ik dacht het probleem als buren onder elkaar op te kunnen lossen. Dat be doel ik met verhaal halen", aldus de negentienja rige. Zijn vrienden moesten mee voor de veilig heid omdat het slachtoffer in de buurt bekend stond als agressief en gewelddadig. Die aanname bleek te kloppen. De vriend, die in april is veroordeeld, belde aan en het slachtof fer zocht gelijk ruzie met hem. Na wat geruzie en gescheld stormde het slachtoffer naar buiten en haalde hij een ketting uit zijn zak waarmee hij op de jongen begon in te slaan. De kinderen van de man lieten zich ook niet onbetuigd. Met stokken gingen zij de twee andere jongens, waaronder de negentienjarige, te lijf. Op een gegeven moment heeft de jongen, die in april al is veroordeeld, het slachtoffer geslagen met een hard voorwerp. Wat dat is geweest, is onduidelijk. De politie ver moedt een bijl, een krik of de voorvork van een brommer, die de jongens op voorhand hadden meegebracht. Zij ontkennen dit ten stelligste. eërd publiek, komt dat omt dat zien. Leiden is kt we attractie rijker. De s heeft onze wonderscho- i nog maar koud verlaten topnieuw spanning en He. Geen achtbaan of vrije er vele meters maar een afdaling voor fietsers, ners en skaters met kans wige ongelukken. En het is, dit volksvermaak kost maal niks. aken er een grapje over iet is een bloedserieus werp. Wat wil het geval? het Keypoint-gebouw 'Willem de Zwijgerlaan Schipholweg en Willem de Zwijgerbrug is een fraai fietspad aangelegd van rode stenen. Het pad daalt van de Willem de Zwijgerlaan af naar de Parmentierweg. Het uitzicht bij de hoek van het fietspad (het heeft nog geen naam) met die Parmentierweg wordt aan één kant volledig ontnomen door een muur. Tot overmaat van ramp is de vroeger doodlo pende Parmentierweg inmid dels doorgetrokken naar de Maredijk waardoor er in dat buurtje een forse (sluip)ver- keersstroom op gang is geko men. Het resultaat laat zich volgens ons raden. Scholieren richting De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad centrum nemen massaal het fietspad om de stoplichten op de hoek Willem de Zwijgerl aan/Haarlemmerweg te mijden en knallen vervolgens onder aan het pad op auto's die via de Parmentierweg naar de Ma redijk rijden en omgekeerd. Tot overmaat van ramp is er aan het Virulypad dat schuin te genover het fietspad ligt, een ondergrondse parkeergarage. Van daaruit moeten auto's par does de Parmentierweg oprij den richting het gewraakte kruispunt. Een woordvoerder van de ge meente meent dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Het stukje Parmentierweg vanaf het Virulypad richting Maredijk is volgens hem namelijk eenrich tingsverkeer waardoor fietsers die het pad afdalen, van rechts geen auto's hebben te duchten. Vanuit de ondergrondse par keergarage aan dat Virulypad moeten auto's dus linksaf de Parmentierweg op richting Schipholweg. Als iedereen zich aan de verkeersregels houdt, natuurlijk. Overigens is ons niet gebleken dat deze bewe ring juist is. Uit niets blijkt dat (een deel van) de Parmentier weg eenrichtingsverkeer is. Bang voor sluipverkeer is de spreekbuis van de gemeente ook niet omdat de Maredijk eveneens (gedeeltelijk) een richtingsverkeer heeft. Dat we ten wij ook wel maar via een stukje Maredijk, Schutterstraat, Poelgeeststraat, Vendelstraat, Aloëlaan en Marislaan is de Rijnsburgersingel of het Schut tersveld ook te bereiken. Want laten we eerlijk zijn, wie kijkt er tegenwoordig nog naar de ver keersborden? Het laatste woord is aan de be woners. Die zeggen dat er mo menteel al veel verkeer in de buurt rijdt, dat er eigenlijk niets heeft te zoeken. En ja, het nieu we fietspad is gevaarlijk. Maar verkeersborden en misschien een spiegel zouden de situatie al een stuk veiliger kumien ma ken. In ieder geval zijn de Ma- redijkers blij dat er eindelijk een fietspad is aangelegd. „En", zo voegt een van de ou dere bewoners ons nog toe „te genwoordig moeten we bij elk kruispunt goed uitkijken. Dus hief ook." Gezelligheidscontacten De Leidse psychologe Irene Kurpershoek publiceert in de cember voor de derde keer een boekje waarin vrouwen een ad vertentie kunnen plaatsen om met andere vrouwen in contact te komen. Het gaat niet om re latiecontacten, wel om gezel ligheidscontacten. Daarbij kan worden gedacht aan gezamen lijk theater- of concertbezoek, een eet-, lees-, of schrijfclubje oprichten, te wandelen, te sporten of iets met de kinderen te ondernemen. Het boekje is bedoeld voor vrouwen die net dat ene con tact met één of meerdere vrou wen niet spontaan (kunnen) tegenkomen. Bijvoorbeeld om dat ze door kinderen aan huis zijn gebonden en er niet zo maar op uit kunnen. Het boek je wordt niet alleen in en rond Leiden verspreid. Ook vrouwen uit Delft, Den Haag, Haarlem en zeer wijde omgeving kun nen bij Kurpershoek terecht: 071-5125508. Sinterklaas In tegenstelling tot wat ande ren geloven, komt de Sint dit jaar toch naar Leiden. En wel Nieuw plan voor Vrouwenkerkplein De gemeente heeft van de rechtbank toestemming ge kregen om de veelbesproken muurresten op het Vrou wenkerkplein te slopen. De rechtbank heeft de bezwaren die de stichting Arent van 's-Gravesande en een buurt bewoner tegen de sloop hadden ingediend afgewezen. van een subsidievoorwaarde 20 november. Rond de klok van 12.00 uur wordt de Goedheiligman op het evenementenplein van de Beestenmarkt verwacht. Uiter aard wordt hij bij zijn intocht vergezeld van een aantal Pie ten. Meer informatie volgt nog, maar dit wilde de winkeliers vereniging van de Haarlem merstraat alvast kwijt. Dat dan vooral ter geruststelling van al die ouders en kinderen die op het verkeerde been gezet waren door Kees Klerks. Bij zijn inau guratie sprak de nieuwe voor zitter van Leiden Promotie VW er schande van dat er dit jaar niet eens geld was voor een in tocht van Sinterklaas. Gelukkig blijkt dat toch wat voorbarig te zijn geweest. Men kan weer ge rust gaan slapen... eric-jan berendsen ad van kaam leiden ruud sep Voor wethouder Tjeerd van Rij is de uitspraak het signaal om de reconstructie van het plein voortvarend ter hand te nemen. Hij heeft inmiddels opdracht gegeven om een nieuw bouw plan te ontwerpen voor de noordwand van het plein. De bezwaarmakers overwegen nog of zij hoger beroep zullen aan tekenen. De muurresten op het Vrou wenkerkplein zijn al jarenlang inzet van juridische strijd. Daarin speelde het laatste jaar een monumentensubsidie uit 1982 een hoofdrol. In dat jaar kreeg Leiden 169.000 gulden om de muurresten te restaure ren. Voorwaarde daarbij was dat er zonder schriftelijke toe stemming van de minister niets aan de muren mocht worden gewijzigd. Volgens de bezwaar makers is die toestemming nooit gegeven. Wouter Kuyper van de stich ting Arent van 's-Gravesande kan nog niet zeggen of hij zich neer zal leggen bij de uitspraak die het einde zal betekenen van de historische stukken kerk muur. „We moeten eerst de uit spraak goed bestuderen. De rechter stelt dat de ontbinding impliciet in een advies kan zit ten. Dat wekt wel wat vragen op. Maar we moeten kijken of we in hoger beroep een kans maken. Je kan natuurlijk zeg gen: het is schandalig wat er ge beurt. Maar als het geen zin heeft om in beroep te gaan, dan kun je je beter neerleggen bij de onrechtvaardigheid", aldus Kuyper. Kuyper zegt 'hoogst ver baasd' te zijn over de uitspraak. „Er zat de laatste keer een an dere rechter dan bij de zitting in april. Die heeft blijkbaar een heel ander idee gehad over de zaak." Die andere ideeën heb ben niet alleen betrekking op de oude subsidie subsidievoor waarden, maar ook op de be zwaren uit de hoek van de Pel grim Fathers. De Pelgrim Fathers gingen tijdens hun ver blijf in Leiden ter kerke in het godshuis waarvan op het Vrou wenkerkplein nu alleen nog wat stukken muur over zijn, en hechten daarom sterk aan deze stenen overblijfselen. Deze be zwaren werden in april nog ge woon meegewogen. Nu zijn de argumenten van de Pelgrim Fathers echter niet ontvankelijk verklaard omdat ze te laat zijn ingediend. De officier van justitie noemde het incident gisteren 'Wild West in Lelden Zuid-West'. „Het initiatief om verhaal te halen komt bij deze ver dachte vandaan. En het gaat er bij mij niet in dat de heren alleen naarhet slachtoffer gingenom te praten. Deze meneer is ook poging tot doodslag aan te rekenen." Hij erkent dat het slachtoffer, die overigens helemaal hersteld is, ook niet hele maal van smetten vrij is. „Maar vast staat dat de dreun is gegeven. En dat - als meneer zich anders had opgesteld - er helemaal niets gebeurd zou zijn." De advocaat van de verdachte vroeg om vrij spraak. „Hij^eeft die vechtpartij niet gewild. Hij heeft zelfs staan roepen 'jongens, houd er mee op'. En hij heeft zelf geen klappen uitgedeeld." De rechtbank doet uitspraak op 4 november. leiden/ den haag annet van aarsen Het begon heel gezellig met een paar biertjes, het eindigde in een poging tot doodslag met een bijl. Welbeschouwd konden een 28-jarige Leide- naar en de buurman van zijn vriendin goed met elkaar op schieten. Maar na een dag drinken in januari van dit jaar onstond er ruzie. De 28-jarige greep de bijl, die bij zijn vrien din in de gang stond en begon daar wild mee te zwaaien. Bij dat incident vloeide geen druppel bloed maar dat was meer geluk dan wijsheid. Gis teren stond de 28-jarige voor de rechter. De officier van jus titie legde hem poging tot doodslag ten laste en eiste een forse straf: 24 maanden, waar van acht voorwaardelijk. Volgens de verdachte had hij die dag tien halve liters bier genuttigd bij de buur man. Daarna belde zijn vrien din: hij moest thuis komen om op het kind te passen, zij moest nog even de deur uit. De twee verhuisden een deur verderop en dronken nog wat. Toen de vriendin van de 28- jarige een paar uur later thuis kwam, maakte ze ruzie. De buurman ging zich er mee be moeien en toen ging het mis. De verdachte: „Ik had ruzie met mijn vriendin. De buur man was het er niet mee eens. Hij viel me aan. En waar ik ook heen liep, overal kwam hij achter me aan. Ik ben naar buiten gegaan - hij mee- en weer naar binnen. Toen heb ik de bijl gegrepen. Niet om te slaan, maar om hem van me af te houden, om hem weg te jagen." Volgens de 28-jarige was het allemaal niet zo ern stig: „Dat blijkt wel uit het f^it dat de buurman achteraf geen aangifte wilde doen." De buurman waarschuwde direct wel de politie. Die te kende kreten op uit de mond van de woedende 28-jarige als 'als hij niet gebukt had, had ik zijn kop er af geslagen'. Giste ren zei hij: „Ik had niet de be doeling om hem te verwon den. Misschien heb ik dingen gezegd die ik niet meende. Ik werd aangevallen, mijn gezin was er bij. Dat ik me verweer de, is een natuurlijke reactie." De officier van justitie meent dat een beroep op noodweer onterecht is. „Me neer had, toen hij weer naar binnen liep ook de deur ach ter zich dicht kunnen doen. In plaats daarvan greep hij de bijl." De psycholoog, die de 28-jarige onderzocht, acht hem toerekeningsvatbaar. De raadsheer vroeg om vrij spraak. „Mijn cliënt stond op ruime afstand. Hij wilde de buurman bang makèn. Als hij dat werkelijk van plan was ge weest had hij hem makkelijk kunnen raken. Het ging hier om waarschuwingen en be dreigingen. Een poging tot doodslag kan niet worden be wezen." En als de rechter dan toch straf oplegt, besloot de advocaat, dan moet het een lage straf zijn, om te zetten in dienstverlening. De rechtbank doet uitspraak op 4 november. Onaangename ontmoetingen met auto's zijn op het nieuwe fietspad naar de Parmentierweg niet helemaal te vermijden. foto loek zuyderduin De vestiging Noordwijk aan Zee is iedere zondag geopend van 13.00-17.00 uur!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13