Onthaasten met Ierse whiskey Oven geleidelijk aan uit de gratie Pinda is geen nootje Chocolade Cranberry's Smaak Jachtschotel uit Otterio DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 ^aaawBMBflBsaaaa Iedereen kent het gezegde: wat je van ver haalt is lek ker. Op chocolade is dat zeer zeker van toepassing. Belangrijke cacao-produce- rende landen zijn immers Zuid-Amerika. Afrika en Indonesië. Ons land speelt een belangrijke rol in de productie van chocolade en wel als overslaghaven van alle cacao-bonen. De Am sterdamse haven is op dit gebied de grootste ter we reld. Waarom ik dit vertel? Omdat liefhebbers van cho colade zich komende week absoluut richting Amster dam dienen te begeven. Daar vindt van 23 tot en met 31 oktober het vierde chocolade-festival plaats. Het startpunt wordt gege ven in het Hilton hotel aan de Apollolaan waar in het weekend een groots opge zette chocolade-markt wordt gehouden. Er zijn de monstraties van bonbon- makers, chocolatiers en pa tissiers. En uiteraard kan men naar hartelust proe ven. Chocolade is één van de oudste genotsmiddelen. Toen de Spanjaarden begin van de 16de eeuw in Zuid- -Amerika doordrongen za gen ze dat de Azteken cacao als genotsmiddel gebruik ten. De indianen deden dat overigens al veel eerder. Op zich niet vreemd, want de mens heeft een aangeboren liefde voor amfetamine. En chocolade is er daar één van. Het bevat cafeïne, een middel dat het zenuwstelsel stimuleert. Vroeger, zo heb ik me laten vertellen, werd het ook wel 'godenspijs'ge noemd en dat had alles te maken met de erotische werking die van chocolade uitgaat. Maar wat hebben chocolade en erotiek nu met elkaar te maken zult u zich afvragen. Chocolade bevat fenyl- ethylamine, een bestand deel dat volgens deskundi gen ook in de hersenen wordt aangemaakt bij een gevoel van gelukzaligheid zoals bijvoorbeeld verliefd heid. Niet zo vreemd dus dat mensen verslaafd raken aan de godenspijs. „Het is vooral een psychische ver slaving", aldus Petra Jan sen, voorzitter van de Stich ting Chocoladefestival. „We noemen ze chocoholics. Het zijn mensen die de hele dag door aan chocolade denken, vergelijkbaar met dropver slaving. Overigens mag chocolade pas chocolade worden ge noemd als het minimaal 40 procent cacao bevat. Zo niet, dan is het cacao-fantasie zoals bij voorbeeld koetjesrepen, kin- der-choco-eieren en hagel slag. Per jaar wordt er per hoofd van de bevolking niet minder dan 7 kilo chocola de geconsumeerd. Het aan bod is dan ook groot en veelzijdig. Juist om die re den wordt het chocolade-festival georga niseerd. „Het heeft tot doel om de ontwikkeling van smaak voor dit product te verbeteren. Vorig jaar had den we een proeftafel met 30 verschillende soorten chocolade georganiseerd. De deelnemers stonden ver steld en wisten niet dat er überhaupt zoveel soorten bestonden", legt Jansen uit. Overigens kan men tijdens het festival op tal van ande re locaties in Amsterdam van alles over chocolade te weten komen middels proe- verijen en cursussen. Ver schillende restaurants heb ben menu's samengesteld waarin chocolade de hoofd rol speelt. Via het speciale chocoladenummer: 020-6715249 krijgt men al le informatie. Een absolute must volgens voorzitter Jan sen is een bezoek aan de Amsterdamse haven (di t/m vr - reserveren noodzake lijk). Normaliter worden er geen buitenstaanders in de cacao-loodsen toegelaten maar gedurende het festival wordteen uitzondering ge maakt. Bezoekers zullen versteld staan van de im mense bergen cacao-bonen. Wat denkt u dat er gebeurt als je één cacao-boontje op zo'n reusachtige berg gooit? vraagt Jansen. Ik moet er niet aan denken, maar het heeft ongetivijfeld een lawi ne-effect. Zoetekauwers: op naar Amsterdam dus. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bok kedoorns, een met twee sterren gede coreerd restaurant in dp duinen van Bloemendaal Van 25 tot en met 31 oktober is de tweede Nationale Wildweek, om het wildseizoen in te luiden. Een ingrediënt dat goed past bij wild is de cranberry. Deze friszure bessen accentueren de natuurlijke smaak van wild. En omdat in de VS - waar de meeste cranberry's vandaan komen - de bessen deze maand worden geoogst zijn ze tot de jaar wisseling vers verkrijgbaar. In de winkel is ook kant en klare compote te koop. Cranberry's kunnen worden gebruikt voor vleesgerechten, in sauzen, chutneys of compotes. Hieronder een recept voor een herfstdessert: Kruidige appels uit de oven met cranberry's. Meng de rozijnen, kruidnagelpoeder, bruine suiker en kant en klare cranberrycompote in een kom. Hol de appels uit met een appelboor en zet ze in een ovenschaal. Verdeel de rozijnen-cranberryvulling over de appels en doe bovenop wat bruine suiker en een klontje bo ter. Doe over elke appel drie eetlepels water. Dek de schaal af met aluminiumfolie en zet hem 50 minuten in de oven op 180 graden. Di rect serveren. Benodigdheden voor vier personen 4 stoofappels, 25 gram boter, 4 eetle pels bruine suiker, 12 eetlepels water, 10 gram rozijnen, wat kruidnagelpoe der, 50 gram bruine suiker, 4 eetlepels cranberrycompote. REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 JAMES MCGONIGAL» In Ierland is het begrip ont haasten zo ongeveer uitgevon den. De bewoners van het groe ne eiland gebruiken gemiddeld drie tot vijf uur per dag om zich te ontspannen. Dit blijkt uit een onderzoek in Europa, Japan, Australië en de Verenigde Staten in opdracht van Irish Distillers, producen ten van Ierse whiskey. In ande re landen ligt het aantal ont- spanuurtjes beduidend lager. Aanleiding voor het onderzoek was de aanstaande eeuwwisse ling. Traditioneel lijkt het leven in Ierland zich in een wat rusti ger tempo te voltrekken dan in de rest van de wereld. Irish Dis tillers was benieuwd of de re cente economische opbloei in Ierland daar wellicht verande ring in heeft gebracht. Dat blijkt dus mee te vallen. „Het is duidelijk mogelijk om bij een sterk groeiende econo mie en een krappe arbeids markt toch te blijven genieten van het leven", concludeert het onderzoeksbureau MORI. De Ierse 'wereldkampioenen ont spannen', aldus een kop in dag blad Evening Echo in Cork, wil len die les graag doorgeven aan de rest van de wereld. Met het succes van Ierse whis key als exportartikel zijn de ma kers ervan echter in een luxe probleem terechtgekomen. Veel verre buitenlanden weten be trekkelijk weinig van Ierland af en om het drankje aan de man te kunnen blijven brengen is meer nodig dan alleen het tra ditionele groene imago dat alles dat Iers is aankleeft. Tijdens het distilleerproces keurt de hoofdstoker de kwaliteit van de geproduceerde drank. Het gegeven dat veel mensen in de 21e eeuw het druk, druk. druk zullen hebben, wordt ge zien als een mogelijkheid om zonder de voordelen van het Ierse beeld te verliezen, de drank te blijven aanprijzen: aan ontspanning heeft iedereen be hoefte, is de redenering. De reclamecampagnes voor Ierse whiskey zullen binnenkort dan ook als thema hebben 'what's the rush?', ofwel 'waar om die haast?' Van haast is in het hoofdkwartier van Irish Dis tillers in Dublin inderdaad wei nig te merken. Op het laborato rium is Dr. Barry Walsh in alle rust de 'chief tester' van het ei gen product. In een verbouwd oud heren huis in de eens vervallen wijk rondom de oude distilleerderij van Jameson's in Bow Street vlak bij het centrum van Dub lin, nu een museum, gebruikt hij onder andere gaschromato- grafen en computers om te zien wat er is geproduceerd en hoe de verschillende stadia van rij ping van invloed zijn op de kwaliteit van whiskey. Zijn materiaal komt uit een aantal van de honderdduizen den vaten die liggen opgeslagen in loodsen op het terrein van de nieuw destilleerderij in Midle- ton, nabij Cork in Zuid-Ierland. Met een minuscuul boortje wordt van vaten van verschil lende ouderdom een scheutje drank afgetapt, waar Walsh on derzoek mee verricht. Met grafieken die zijn elektroni sche apparatuur uitdraait, kan hij de veranderingen zien die de combinatie van alcohol, zuurstof en het eikenhout van de vaten in de loop der jaren op de drank hebben. Zijn taak is het adviseren van de distillateur over de samenstelling van de whiskey, de blend, die uiteinde lijk zijn weg naar de consument vindt. „Maar het belangrijkste instru ment is uiteindelijk mijn neus", glimlacht hij. „Daar bepaal ik mee welke variaties in rijping bij elkaar moeten worden ge bracht." Proeft hij zo wel vol doende? „Oh jawel hoor", zegt hij. „Drinken doe ik tijdens het werk niet!" Behalve door zijn eigen pro duct, wordt hij omringd door flessen van de 'Schotse neefjes', maar ook door whisky uit lan den als Japan, China, Thailand, Argentinië en uiteraard Canada en de VS. „Maar die drinken we dus helemaal niet", grijnst hij enigszins misprijzend in ant woord op een vraag. HANS BELTERMAN In het repertoire van heden daagse gerechten uit de Neder landse keuken zijn weinig ovengerechten opgenomen. De oven wordt in ons land niet veel gebruikt ondanks het feit dat in bijna negentig procent van on ze keukens een fornuis met oven aanwezig is. Dat is ooit, honderd jaar geleden, anders geweest. Toen werden nog ovengerechten op tafel ge bracht die wij nu zijn vergeten. De oven wordt in ons land door ongeveer vijftien procent van de bezitters volledig benut. An deren gebruiken de oven vrij wel nooit of alleen af en toe voor een taart, cake of warme broodjes op zondag. Het bereiden van gerechten in de oven is langzamerhand ver dwenen met de komst van gas en elektriciteit, tegen het einde van de vorige eeuw. Aanvanke lijk bezag men het koken op gas of elektriciteit met een zekere argwaan. Het oude en ver trouwde kolenfomuis, waarin ook turf en hout gestookt kon worden, zou er voor opzij moe ten. Dat ging menigeen te ver en dus werd vaak bovenop het kolenfomuis een drie- of vier- pits gas- of elektrisch komfoor Pas na tien, twintig jaar werd het oude kolenfomuis aan de kant gezet en het komfoor op een keukentafel geplaatst. Weer later maakten komfoor en tafel plaats voor een gas- of elek trisch fornuis met een oven. Het heeft overigens meef dan een halve eeuw geduurd, voor dat iedereen in ons land het ko lenfomuis voorgoed kon afdan ken. Aanvankelijk beschikten alleen huishoudens in de grote re steden over gas en electrici- teit. Op het platteland moest men lang wachten op aanslui tingen op een van beide ener giebronnen. Na de Tweede We reldoorlog kwam in die gebie den het gebruik van butagas in zwang en daarmee heeft men zich, hier en daar, tot diep in de jaren zestig moeten behelpen. Er zijn in ons land nog altijd ge bieden waar het ontbreekt aan gasvoorzieningen. Daar is men intussen overgestapt op elek trisch koken. Waarmee deze mensen de meeste Nederlan ders een flinke stap vooruit zijn, Ovens worden tegenwoordig nauwelijks meer gebruikt voor het berei den van grote stukken vlees bijvoorbeeld. foto archief omdat verwacht wordt dat in de loop van de volgende eeuw het koken op gas tot het verleden zal behoren. Door de overstap op gas en electriciteit raakte de oven ge leidelijk aan uit de gratie. Er worden in ons land nauwelijks meer grote stukken vlees en wild, flinke vissen, poulardes en kalkoenen in de oven gebraden. Ook veel typische streekgerech- ten die in de oven werden be reid, hebben de tijd niet over leefd. Gebleven zijn gerechten zoals jachtschotel en filosoof. Beide gerechten werden oorspronke lijk bereid met restanten van reeds gebraden vlees. Jacht schotel was oorspronkelijk een traditioneel herfst- en winterge- recht, dat vrijwel direct na de jacht werd opgediend. Er komt geen enkel stukje wild aan te pas, want dat moet na de jacht altijd enige tijd besterven. Als restanten van gebraden haas, konijn, ree, hert en wildzwijn in een gerecht worden verwerkt heet het een wildschotel. Bij het bereiden van gerechten met reeds gebraden vlees ge bruikte men vroeger graag het 'bruin' van de jus. Tegenwoor dig komt veel jus uit een pakje. Een alternatief is vlees- of wild- fond uit een potje of een sterk gereduceerde bouillon van rundvlees of wild en een flinke scheut rode wijn of rode port. Van een dergelijk alternatief kan men onder andere gebruik maken voor het samenstellen van een hachee die in tegen stelling tot vergelijkbare gerech ten in het ons omringende bui tenland bij ons altijd met een deel vlees en twee delen uien wordt bereid. In Vlaanderen kiest men er, evenals in Duits land en Oostenrijk, liever gelijke hoeveelheden vlees en uien Pinda's zijn niet alleen lek ker, maar bevatten ook de nodige voedingsstoffen zo als meervoudig onverzadig de vetten, foliumzuur en eitwitten. Volgens recent onderzoek zijn pinda's zelfs goed voor hart en bloedva ten en werken verlagend op het cholesterolgehalte. Oorspronkelijk komen pin da's uit Zuid-Amerika. De Inca's aten ze al meer dan 3500 jaar geleden. Op hun begraafplaatsen zijn potten met pinda's gevonden die waarschijnlijk aan de over ledenen werden m - meege geven als voedsel in het hierna maals. Tijdens hun ontdek kingsreizen namen de Spanjaarden de pinda's mee naar huis. Toen wer den pinda's al tot in Mexico verbouwd. Vanuit Spanje werden de nootjes weer door handelaren verspreid in Azië en Afrika. Vooral in het laatste continent werd de pindaplant een veelver- bouwd gewas, dat volgens de inwoners zelfs een ziel bezat. Vanuit Afrika werd de pin da, vervoerd met slaven schepen, geïntroduceerd in de Verenigde Staten. Daar steeg de consumptie van pinda's vooral onder in vloed van de Burgeroorlog van 1860, toen beide kam pen ontdekten hoe voed zaam pinda's waren tijdens lange veldtochten. Howel we het altijd over nootjes hebben, is de pinda eigenlijk helemaal geen noot maar een peulvrucht. De pinda is het zaad van een laag bij de grond groei end peulgewas waarvan de vruchten zich onergronds ontwikkelen. Enkele dagen nadat de planten zijn uitge graven, worden de peulen (pinda's in de dop) verwij derd en ge droogd. Daarna I worden de pin da's - nog steeds in de dop - door de boeren naar centrale verzamelpunten gebracht, waar ze worden gesorteerd naar kwaliteit en waarde. Pinda's worden in verschil lende landen verbouwd. De belangrijkste exporteurs zijn de VS, China en Argen tinië. Andere pindaprodu- cerende landen zijn India, Vietnam en verschillende Afrikaanse landen. Onge veer 44 procent van de we reldexport gaat naar de Eu ropese Unie. Jachtschotels werden vroeger samengesteld uit restan ten van reeds gebraden rundvlees en het bruin van de braadjus. Maar in dit familierecept uit Otterio wordt uit gegaan van nog te braden runderlappen. Kies bij voor keur doorregen runderlappen of lappen met een vetrand- je. In het recept wordt voor het bakken van het vlees bo ter gebruikt Het gerecht wordt nog smakelijker wanneer u die boter geheel of gedeeltelijk vervangt door rundvet. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in blokjes. Bestrooi de blokjes met zout en peper en wentel ze door wat bloem. Laat boter in een pan heet worden. Voeg het vlees toe. Voeg de gensipperde ui toe en de helft van de gesnipperde appels. Laat alles onder regel matig omscheppen zolang bakken tot het vlees een lichtbruine kleur heeft gekregen. Schik de met kruidna gel 'bestoken' laurierblaadjes tussen het vlees. Schenk de wijn en de helft van de vleesfond erbij. Leg het deksel op de pan. Draai het vuur laag en iaat alles anderhalf uur zachtjes stoven. Fruit intussen de uiringen en zet ze apart. Beboter een ovenschaal. Verdeel de helft van de aardappelen over de bodem. Schik de gefruite uien erover en de rest van de gesnipperde appel. Schep daarna met een schuimspaan het stoofveees zonder de laurierblaadjes uit de pan en verdeel het over de schaal. Dek alles af met aardappel plakjes. Strooi er wat peper en nootmuskaat over. Roer de rest van de vleesfond door het in de pan achtergeble ven stoofvocht. Schenk alles door een zeef over het ge recht. Bestrooi het geheel met broodkruim en leg er hier en daar een flintertje boter op. Zet de schaal in het mid den van een op 200 graden voorverwarmde oven. Na ongeveer 25 minuten kan het gerecht worden opge diend. Benodigdheden voor vier personen 400 gram runderlappen, zout, peper, 2 eetlepels bloem, 75 gram boter, 4 uien, waarvan 1 gesnipperde en de rest in rin gen gesneden, 2 goudreinetten in grove snippers, 2 laurierblaadjes, 2 kruidnagels, anderhalve dl. rode wijn, 1 potje van 3,5 dl. vleesfond, 800 gram gekookte aard appelen, nootmuskaat, kruim van wit brood. IZONTAAL: 1De wereld van de koningshuizen; 7. bijbelse stad; 8. rivier inkrijk; 10. muzieknoot; 11. drinkbeker; 13. vaatwerk; 15. jonge hond; pilaarbeeld; 18. water (Fr.); 19. voorzetsel; 21. bitse terechtwijzing; dierengeluid; 26. sportterm (Eng.); 27. oude lengtemaat; 30. gerechtigd. ICAAL: 2. Voegwoord; 3. opgeld; 4. buisverlichting; 5. aanwijzend vnw.; ^alle strook; 8. soort slee; 9. deel van een Franse ontkenning; 11kneuzing; lichtruimte tussen beide delen van een muur; 14. atmosfeer absoluut; enkelvoudig; 18. bijb naam; 20. bekende romanfiguur; 22. Engelse rft» kenning; 23. voertuig; 24. grondtoon; 28. persoonlijk vnw.; 29. automerk, tossing van woensdag: toontaal: 1. Ober; 4. schot; 7. roeping; 8. enk; 9. kan; 10. gevaren; langoor. ticaal: 2. Bari; 3. en; 4. steengal; 5. hark; 6. toeter; 9. knar; 11. ven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9