Onderzoek naar hoge wisselkosten Zieke rokers in VS kunnen collectief schade claimen Economie Driedimensionaal racen Museumjaarkaart in in financiële problemen OPTA wil nog meer telecom-concurrentie Grote chaos bij Superweb Actie personeel: 'Klimaatnota is failliet voor stroomcentrales' DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 Geen ontslagen bij reorganisatie Atag ulft* Het schrappen van 175 van de duizend Nederlandse ba nen bij Atag (fornuizen en cv-ketels) kan voorlopig plaatsvinden zonder gedwongen ontslagen. Dat zijn vakbonden en directie gisteren overeengekomen. Enkele tientallen van de 175 betrok kenen werken via een uitzend- of detacheringsbureau; hun contract wordt beëindigd. De overigen krijgen zoveel mogelijk een andere baan binnen het bedrijf. Wie geen alternatief binnen Atag heeft, krijgt een baan via ASV, een dochter van uitzendbu reau Start. Een half jaar lang probeert Start deze mensen aan werk te helpen. Ze krijgen in de tussentijd loon doorbetaald. Akkoord over overname Orange nussELDORFHet Duitse concern Mannesmann kan het mobiele telecombedrijf Orange overnemen. Het bestuur van het Britse bedrijf heeft daarvoor toestemming gegeven. Dit heeft Mannes mann bekendgemaakt. Orange, met een beurswaarde ruim 57 miljard gulden, is de op twee na grootste mobiele aanbieder in het Verenigd Koninkrijk. Mannesmann zou ongeveer 65 miljard gulden hebben geboden. Deze overname is de tweede grote stap van een Duits telecombedrijf op Britse bodem. Eerder dit jaar kocht Deutsche Telekom One-2-One. Mannesmann greep toen mis omdat het de prijs te hoog vond. Compaq gaat weg uit Hoofddorp hoofddorp De Nederlandse tak van het Amerikaanse compu terbedrijf Compaq concentreert de vestigingen in Gouda, Utrecht en Hoofddorp in 2002 in een nieuwbouwcomplex in Leidsche Rijn, aan de westkant van Utrecht. Compaq is al be gonnen met de voorbereidingen voor de operatie, waarbij meer dan duizend mensen zijn betrokken. De medewerkers in Hoofddorp verhuizen al volgend jaar naar Utrecht. DNB afgeslankt op weg naar de euro amsterdam De Nederlandsche Bank (DNB) heeft haar netwerk teruggebracht van twaalf agentschappen tot vier. De lokale kan toren van de centrale bank zijn overbodig door de steeds grote re rol die banken spelen bij het tellen en sorteren van bankbil jetten. DNB wil niet verder gaan omdat de veiligheid en logis tiek dan in het geding zouden kunnen komen. De vier kantoren zijn gevestigd in Amsterdam (hoofdvestiging), Eindhoven, Hoo- geveen en Wassenaar. De eerste Bankenwet van 1863 dwong de bank in elke provincie minimaal één agentschap te hebben. Het netwerk groeide snel uit tot zeventig vestigingen. De bankiers functie van DNB in de provincie verschrompelde in de jaren dertig door de komst van particuliere banken. Explosieve uitgaven internethandel amsterdam De Nederlandse uitgaven aan handel via het inter net nemen explosief toe. De bijna drie miljoen internetgebrui kers geven dit jaar tweeëneenhalf keer zoveel geld uit aan pro ducten die zij online hebben gekocht. De totale uitgaven zullen naar verwachting uitkomen op zo'n 2,8 miljard gulden. De toe name is volgens onderzoeksbureau Pro Active toe te schrijven aan de forse groei van zakelijke inkopen via het wereldwijde web. Bedrijven spenderen dit jaar meer dan twee miljard, denkt het bureau, terwijl dat vorig jaar nog 450 miljoen was. De privé- aankopen verdubbelen naar verwachting tot ongeveer 750 mil joen. Het meeste geld wordt uitgegeven aan hardware als com puters en printers. Internetgebruiker kijkt minder naar tv amsterdam Ruim de helft van de 2,7 miljoen internetgebruikers in Nederland is door het surfen op het wereldwijde web minder televisie gaan kijken. Bijna een kwart zegt minder radio te luis teren, terwijl veertien procent minder tijd aan de krant besteedt. Eveneens veertien procent meldt minder te slapen. Uitgaan en samenzijn met vrienden en kennissen worden amper genoemd als activiteiten die lijden onder het internetgebruik. Een en an der blijkt uit de zogenoemde Internet Monitor, een doorlopend onderzoek naar activiteiten op het wereldwijde web. Vastgoed is 'in' bij beleggers scheveningen Nederlandse en Duitse beleggers willen de ko mende drie jaar twintig tot dertig miljard gulden beleggen in Nederlands onroerend goed. Dat blijkt uit onderzoeken van de Universiteit van Amsterdam en de Ebs Immobilienakademie in Berlijn, in opdracht van de makelaarsorganisatie Troostwijk. Volgens de Nederlandse onderzoekers gaat driekwart van de in stitutionele beleggers en vastgoedfondsen er vanuit, dat de huurprijzen van kantoren verder zullen stijgen. Zestig procent verwacht dat de krapte op de kantorenmarkt tot in 2001 voort duurt. De Randstad blijft favoriet voor nieuwe investeringen, hoewel volgens velen door de mobiliteitsproblemen steden bui ten de Randstad populairder beginnen te worden. Van de be leggers wil 88,5 procent niet investeren in woningen op Vinex- lokaties. De Nederlandse beleggers hebben de komende drie jaar bijna 19,7 miljard beschikbaar voor nieuwe objecten. Bij Duitse investeerders spelen vooral fiscale aspecten en het gun stige economische klimaat een rol. Zij steken volgens de Immo bilienakademie de komende drie jaar tussen de 5 en 8,6 miljard mark in vastgoed in ons land. Swissair bindt Poolse LOT aan zich tüRicHSAirGroup, de moedermaatschappij van Swissair, krijgt eind dit jaar een belang van 37,6 procent'in de Poolse staats- luchtmaatschappij LOT. Het is de bedoeling dat LOT deel gaat uitmaken van de alliantie rond Swissair, de Qualiflyer Group. In Qualiflyer zitten naast Swissair op dit moment Sabena, Crossair, de Portugese TAP, Turkish Airlines, AOM French Airlines, Air Littoral en Air Europe. De Zwitsers hebben in diverse bondge noten een minderheidsbelang. Oorspronkelijk behoorde ook de Amerikaanse Delta Air tot de groep, maar deze besloot later sa men te gaan werken met Air France. LOT boekte vorig jaar een omzet van 1.160 miljoen. De onderneming heeft 4.150 stafme dewerkers. Overname in beroepskledingbranche Iüschede Werkkledingfabrikant EHCO-KLM wordt overgeno men door het Deens-Noorse Kansas Wenaas, in zijn branche de grootste in Europa. De nieuwe combinatie, met een jaaromzet >an achthonderd miljoen, wil binnen enkele jaren naar de beurs. Kansas Wenaas ontstond eind 1998 door een fusie van bet Deense Kansas Workwear en het Noorse Wenaas. Volgens EHCO-KLM-directeur J. Wildenborg vullen beide bedrijven el- Laars marktposities precies aan. Kansas Wenaas is absolute marktleider in Scandinavië, maar is ook sterk op de werkkle- dingmarkt in de offshore-industrie in de VS. Beide bedrijven q44 bouden hun eigen naam en handhaven hun zeer bekende mer- i len. Gezamenlijke fabricage van raketten ISNden^ British Aerospace (BAe), het Franse Aerospatiale Matra tnhet Italiaanse Finmeccanica hebben gisteren een akkoord ondertekend over een bundeling van hun activiteiten op het ge bied van de rakettenfabricage. De fusie was eigenlijk al een feit door de aankoop van Marconi door BAe eerder dit jaar. De drie ondernemingen werden daardoor kruiselings met elkaar ver bonden. Gezamenlijk worden ze de op een na grootste raket- 'cnfabrikant ter wereld met een omzet van 2,5 miljard euro (5,5 ®iljard gulden) en ruim 10.000 werknemers. Energiebedrijven mogen fuseren ^LHaag» De grote fusie tussen de energieleveranciers in het inden, het oosten en het noorden van het land mag onder ^orwaarden doorgaan. De Nederlandse Mededingingsautori- teit (NMa) heeft gisteren besloten dat het samengaan van Pn- m/ Mega en Edon is toegestaan, mits de qandelen in het ftoomproductiebedrijf Epon worden afgestoten. De NMa heeft o°geen andere voorwaarde aan de fusie Pnem/Mega en Edon Afbonden. Volgens de kartelwaakhond zijn de twee samen te jwninant in de markt voor het maken van compost uit groente- "tit- en tuinafval. Ze moeten een deel van de composteeracti- ^teitën verkopen. Brussel op oorlogspad tegen Nederlandse banken DEN HAAG GPD Medewerkers van de Europese Commissie hebben giste ren bij ABN Amro, Grenswisselkantoren, Fortis en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) invallen ge daan in verband met een onderzoek naar mogelijk ver boden prijsafspraken. De commissie verdenkt Europese banken ervan te hoge prijzen in rekening te brengen bij het omwisselen van buitenlands geld. bijgestaan door medewerkers van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). Volgens de woordvoerder van eurocommissaris Monti is het onderzoek gericht tegen ban ken in vrijwel de gehele Euro pese Unie (EU). Sinds de invoe ring van de euro lopen de ban ken geen wisselkoersrisico's meer bij omwisseling in andere EU-valuta, terwijl wel forse kos ten in rekening worden ge- „Ze zijn de hele dag binnenge- weest in ons kantoor aan de Vijzelstraat in Amsterdam, waar het betalingsverkeer wordt af gehandeld', zegt ABN-woord voerder Jules Prast. ,,Men heeft zich hier onaangekondigd ge meld, voorzien van een bevel om documenten te overhandi gen en te laten kopiëren." De ambtenaren uit Brussel werden bracht. Volgens ABN Amro blij ven er echter nog kosten van vervoer, opslag en beveiliging. Behalve bij de Nederlandse banken deed de Commissie ook onderzoek in Ierland, bij de Belgische banken BBL (dochter van ING) en KBC en de Belgi sche bankenvereniging. Dit voorjaar waren er al invallen in Frankrijk, Italië, Duitsland en Spanje. Monti, die het onder zoek snel wil afronden, kan bij prijsopdrijving boetes opleggen tot tien procent van de inkom sten uit wisselactiviteiten. De hoogste boete was tot dusver voor Volkswagen, meer dan 220 miljoen gulden, wegens verbo den prijsafspraken. ABN Amro houdt het erop dat de Commissie steekproefs- H. Blocks directeur van overkoepelende Nederlandse Vereniging van Banken: Geen prijsafspraken. foto fvw ronald bakker gewijs gegevens controleert die banken eerder voor een enquê te naar Brussel hebben ge stuurd. Prast: „Wij worden ner gens van verdacht. We zien de resultaten van het onderzoek met vertrouwen tegemoet." H. Blocks directeur van ban- kenkoepel NVB stoort zich een beetje aan al het rumoer rond de wisselkosten in euroland. „Door de invoering van de euro zijn er bij onze leden ongeveer vierhonderd miljoen gulden aan inkomsten weggevallen, grotendeels de grote valuta transacties in de dealing rooms. Wat er nog resteert is een frac tie. De banken hebben boven dien wel 1,4 miljard gulden kos ten van de invoering van de eu ro gedragen." De NVB-baas be klemtoont dat er geen prijsaf spraken zijn. TOKYOBezoekers van een van de grootste autoshows ter wereld in Tokyo bekijken een driedimensiona le film van een autorally op de stand van de Japanse autoproducent Subaru. Dat leverde dit wat bizarre beeld op van een virtuele wereld. Op de 33ste Tokyo Motor Show zijn vijftig auto- en motormerken ver tegenwoordigd en nog eens 46 leveranciers van onderdelen. foto epa kazuhiro noci Amsterdam anp kaart bij de kassa laat zien, moet de stichting een vergoe ding betalen. De overeenkomst met NS Reizigers levert niet ge noeg op om hieraan te kunnen voldoen. „Wij willen de muse umjaarkaart niet om zeep hel pen", zegt een NS-woordvoer- der. Daarom legt de onderne ming enkele miljoenen toe om de ontstane financiële proble men op te lossen. Daarbij is volgens hem ook zijn eigen be drijf gebaat: „Want wij verko pen niet alleen treinreizen, wij verkopen ook dagjes uit." Vanaf 1 januari 2001 stopt de spoor wegen met de gratis kaart. Treinreizigers krijgen in plaats daarvan een kaart die vijftig procent korting biedt. Voor eu ropashouders van de Rabobank geldt dat al vanaf 1 januari 2000. Om meer mensen het museum in te krijgen gaat de Rabobank samen met de stich ting ook een reclamecampagne opzetten, waarmee miljoenen guldens gemoeid zijn. De Stichting Museumjaarkaart is in financiële problemen ge raakt. De 'koppelverkoop' met NS en de Rabobank heeft er voor gezorgd dat de verkoop van de gewone jaarkaarten is gedaald van 260.000 naar 120.000. Veel van de 800.000 treinreizigers die nu een gratis museumkaart via hun NS-kor- tingkaart hebben, zouden er anders zelf een gekocht heb ben, denkt C. Keijzer van de SMJK. „We hebben niet goed ingeschat dat onze eigen klan ten zouden overlopen", geeft Keijzer toe. „Het is eigenlijk een te groot succes." Bovendien kost de construc tie de stichting ook geld, omdat de reizigers vaker naar het mu seum gaan dan gedacht. NS- klanten bezoeken gemiddeld twee keer per jaar een tentoon stelling, terwijl was gerekend op een half keer. Voor iedere be zoeker die zijn museumjaar- DEN HAAG GPD KPN en Libertel moeten van te- lecom-toezichthouder OPTA hun mobiele netwerken ter be schikking stellen aan concur renten. Ook bedrijven zonder eigen netwerk kunnen dan GSM aanbieden via de masten van KPN en Libertel. Daarnaast neemt de OPTA maatregelen om sommige onnodig hoge ta rieven te drukken. Verder moeten de vijf mobie le netwerken KPN, Libertel, Tel fort, Dutchtone en Ben meer met elkaar concurreren, vindt de OPTA. De toezichthouder is ontevreden over de manier waarop dat nu gaat. Tarieven zijn onnodig hoog en de bedrij ven zijn onvoldoende vernieu wend qua dienstverlening. De OPTA heeft KPN en Libertel aangewezen als 'partijen met een aanmerkelijke markt macht'. Volgens de Europese wet kunnen in zo'n situatie speciale regels worden opge legd. KPN heeft meer dan de helft van de ongeveer zes mil joen mobiele bellers, Libertel twee miljoen en de rest, iets meer dan een half miljoen mo biele klanten, belt mobiel via Dutchtone, Ben en Telfort. Ook via de zendmasten en centrales voor mobiele telefo nie van KPN en Libertel zou met de andere kleine aanbie ders gebeld moeten kunnen worden. Dat kan door een nummer voor het telefoon nummer in te voeren, zoals nu Tele2 (eerst 1602 bellen, dan het eigenlijke nummer) doet op het vaste netwerk. ROTTERDAM GPD Het aanbod leek zo mooi: inter netten zonder telefoonkosten. Nooit meer een rekening voor telefoontikken, alleen abonne mentskosten van 35 gulden per maand bij internetprovider Su perweb. De 20.000 mensen die zich in de zomer aanmeldden wachten echter nog steeds op verbinding. Superweb kampt met grote technische proble men waardoor internetten via deze provider volstrekt onmo gelijk blijkt. De frustratie bij de abonnees is inmiddels zo hoog opgelopen dat op internet speciale sites zijn gewijd aan de 'wanpresta tie' van Superweb. Honderden spuien hun gal op nl.internet- providers. Superweb heeft tot dusver zijn duizenden klanten niet op de hoogte gebracht van de aard van de moeilijkheden. Minder overnames voor meer geld DEN HAAGT» GPD Nederlandse bedrijven blijven hun slag slaan in het buiten land. In het derde kwartaal werd voor ruim vijftig miljard gulden over de grens gekocht, een explosieve groei ten op zichte van vorig jaar, toen de meter in dat kwartaal bleef ste ken bij een kleine twintig mil jard. Meer dus, maar met min der overnames: 78 tegen 88 vo rig jaar. Het meest actief waren financiële-, voedings- en de IT- bedrijven. In de bouwsector bleef het opvallend rustig. Volgens een door accoun tantsbureau KPMG uitgevoerd onderzoek werd wereldwijd in het derde kwartaal voor het re cordbedrag van 455 miljard gulden overgenomen en gefu seerd, 166 miljard meer dan vo rig jaar. Het totaal aantal trans acties nam af van 1.336 naar 1.166. Volgens J. de Rooy van KPMG worden overal de bedrij ven voor de keuze gesteld om mee te groeien of zelf overge nomen te worden. Philips-toppers blijken populair AMSTERDAM ANP Philips-topman Cor Boonstra, zijn voorganger Jan Timmer en de inmiddels verdwenen troon opvolger Roel Pieper vallen het best in de smaak bij collega-on dernemers. Boonstra is de meest gewaardeerde onderne mer hoewel hij ook in de cate gorie minst bewonderde zaken lieden hoge ogen gooit. Dit blijkt uit een enquête in het blad Management Team. Op vallend is dat Timmer nog altijd bij de top van het bedrijfsleven hoort. Zo hield de voorzitter van het Millennium Platform KPN-voor man Wim Dik en KLM-topman Leo van Wijk achter zich. Vorig jaar was Boonstra nog de meest verguisde onderne mer van Nederland. Die situatie is iets verbeterd: slechts zes procent van de vijfhonderd on dervraagde directeuren noemt Boonstra nog als slechtste be stuurder. Dat zijn nu de ge broeders Baan. Hun geestes kind duikelde op de lijst van meest succesvolle ondernemin gen zelfs uit de Top 20. DEN HAAG GPD De stroomproducenten in Nederland vrezen massaal failliet te gaan als het kabinet vasthoudt aan haar milieube leid. Het voorstel van milieuminister Pronk om de kolengestookte elektrici teitscentrales om te bouwen naar gas gestookte centrales, gaat de energiebe drijven maximaal één miljard gulden per jaar kosten. Dat betekent het einde van de Nederlandse energiesector, zo vrezen de productiebedrijven. Zij zeg gen op geen enkele manier bij de maatregelen betrokken te zijn en wei geren vrijwillig alle medewerking. Er werken 2.700 mensen in deze sector. Duizend man personeel van de cen trales in het hele land (UNA, EPZ, EZH en wellicht EPON) trekken dinsdag 26 oktober op naar Den Haag voor het aanbieden van een petitie aan de voor zitter van de Tweede Kamer, waarin 'het zwalkend beleid van de regering' aan de kaak wordt gesteld. Nederland moet tot het jaar 2007 de uitstoot van C02 met 25 miljoen ton terugdringen, zo is afgesproken op de Klimaatconferentie in Kyoto. De elek triciteitsproducenten moeten daar voor 4,5 miljoen ton aan bijdragen, al dus de Klimaatnota. Dat moet gebeu ren door de kolencentrales, die relatief veel C02 uitstoten, om te bouwen tot gasgestookte centrales. De kosten voor deze ombouw wor den door het ministerie van VROM ge schat op driehonderd miljoen gulden. Die kosten krijgen de producenten te rug in de vorm van de afschaffing van de belasting op de brandstoffen die de elektriciteitsproducenten betalen, ook een bedrag van driehonderd miljoen gulden. Die rekensom is volgens de produ centen veel te simpel. Zij stellen dat de kolencentrales in Nederland allemaal moderne en efficiënte bedrijven zijn. Ombouw tot gasgestookte centrales maakt ze minder efficiënt en leidt tot een hogere kostprijs. Door de felle concurrentie met het buitenland verliezen de elektriciteits producenten toch al marktaandeel. Het afgelopen jaar daalde de productie van stroom in Nederland al met der tien procent. De import nam met twintig procent toe. MIAMI Rtr-DPA Klachten van zieke rokers kunnen collectief wor den behandeld. Dat heeft een rechtbank in de Amerikaanse staat Florida gisteren bepaald. Daardoor moet een aantal sigarettenfabrikanten mogelijk nog dit jaar forse schadevergoedingen uitkeren. Tabakconcerns kregen het na het bekend wor den van de uitspraak op Wall Street zwaar te ver duren. Philip Morris, fabrikant van het topmerk Marlboro, kelderde op Wall Street met 12,2 pro cent, terwijl net bekendgemaakt was dat de net towinst over de eerste drie kwartalen dertien pro cent was gestegen naar 23,7 miljard gulden. De schadevergoedingen kunnen de waarde van de concerns echter ingrijpend beïnvloeden. Dat hangt ook branchegenoot RJ Reynolds To bacco (Camel en Winston) boven het hoofd. Ook die beurskoers daalde fors. Analisten beschou wen collectieve behandeling als een grotere fi nanciële bedreiging voor de tabakconcerns dan individuele processen. Het Hof van Beroep heeft zich daar echter niets van aangetrokken en komt met de beslissing van gisteren terug op een eer dere uitspraak van een lagere rechter. In septem ber bepaalde die dat claims tegen Philip Morris en een aantal andere sigarettenfabrikanten van geval tot geval beoordeeld moeten worden. Vorige week erkende Philip Morris voor het eerst dat roken tot longkanker en andere dodelij ke ziektes ljan leiden en ook rokers verslaafd kan maken. Bij het proces in Miami oordeelde de jury dat de tabaksindustrie rokers over de gevaren van sigaretten heeft voorgelogen. Daardoor is zij voor de dood van een groot aantal rokers verant woordelijk. Afgelopen juli leden de sigarettenfirma's ook al een grote nederlaag. Toen oordeelde een rechter dat hen kan worden aangerekend dat zij produc ten op de markt brengen waarvan zij weten dat die tot gezondheidsklachten kunnen leiden. Vol gens deskundigen kan deze uitspraak de tabaks industrie ruim 1 biljoen gulden kosten. 's Nachts cn gedurende het hele weckend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttaricf: 10 cent per gesprek.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7