Djindjic: Milosevic zet oppositie onder druk Arme binnensteden VS zijn 'financieel Siberië' Buitenland Elizabeth Dole staakt strijd om nominatie Gave mammoet in Siberische ijskast Frans-Britse vleesoorlog uitgebroken Oorlogsmisdadiger Papon kiest hazepad RUI ZUID- OLLAND INDERDAG 21 OKTOBER 1999 jpanner gaat Unesco leiden U£. De Japanse diplomaat Koichiro Matsuura is gisteren in ijs gekozen tot algemeen directeur van de VN-organisatie esco. De Japanse regering heeft druk gelobbyd voor Mat- !ra, de Japanse ambassadeur in Frankrijk. Hij kreeg in het esco-bestuur 34 van de 58 stemmen. Zijn sterkste rivaal voor post was de Saudische ambassadeur in Londen, Ghazi Al- iaibi, die dertien stemmen kreeg. Vlak voor de derde en be- sende stemronde trok de Australiër Gareth Evans zich terug. iesco is de VN-tak die over onderwijs, wetenschappen en cul- irgaat. De wedijver waarmee lidstaten de leiding poogden te werven is fel bekritiseerd. De landen zouden daarbij voorbij i gegaan aan de doelstellingen van de organisatie. Matsuura oorbeeld heeft weinig ervaring op de gebieden waar Unesco li op richt. iriname poogt leraren te paaien i^aribo De Surinaamse staat gaat geld uitkeren aan verze gen van het staatsziekenfonds, die dat eerder aan medische urzieningen kwijt waren. Dit is in regeringskringen in Para- iribo vernomen. De maatregel moet een onderwijzers- en le- enstaking bezweren. De onderwijzers staken al ruim twee ;en en de leraren sloten zich vandaag bij hen aan. De rege- wilmet deze 'noodgreep' ook voorkomen dat andere amb- aren het werk neerleggen. De onderwijsbonden zijn vastbe- en de scholen gesloten te houden totdat er een bevredigen- oplossing is. Oplossing van de enorme problemen bij de me- che zorg is de belangrijkste eis van de stakende leerkrachten, staat is de zorgsector en de verzekerden nog zeker enkele jarden schuldig. ïrkije pakt beruchte drugsbaron op HpuL» De Turkse politie heeft gisteren bij een inval in Istan- de van drugs- en wapensmokkel verdachte Abuzer Ugürlü irresteerd. De 56-jarige man wordt ervan beschuldigd dat hij ds de jaren zeventig leiding geeft aan grootschalige drugs okkel. In Nederland loopt een onderzoek naar hem in ver- ïdraet de ontdekking van bijna honderd kilo heroïne in 18. Ugürlü's naam komt voor in politiedossiers in Italië, nkrijk, Duitsland en Joegoslavië. Hij zou ook betrokken zijn de smokkel van wapens. Verder is hij door Mehmet Ali Ag<;a, nan die in 1981 een aanslag pleegde op paus Johannes Pau- genoemd als medeplichtige. Ugürlü is in verband met die islag echter nooit in staat van beschuldiging gesteld en heeft altijd elke betrokkenheid ontkend. tanbul opgeschrikt door lichte beving pBULDe inwoners van Istanbul zijn afgelopen nacht uit slaap geschud door een aardbeving met een kracht van 4,4 Ie schaal van Richter. Dit meldt de Turkse televisiezender Het epicentrum van de aardschok lag in de Zee van Mar- a. De beving duurde zeven minuten en was voelbaar tot in a en Edirne. Er zijn geen meldingen van slachtoffers of scha- In augustus werd het westen van Turkije getroffen door een re aardbeving van 7,4 op de schaal vamRichter. Daarbij ver- nmeer dan 17.000 mensen het leven, en stortten duizenden ouwen als kaartenhuizen in elkaar. ger en politie Peru martelen volop Leger en politie in Peru hebben de afgelopen tien jaar :enden vermeende linkse opstandelingen gemarteld. Dit t uit het eerste gedetailleerde rapport hierover dat gisteren r2? Peruaanse mensenrechtenorganisaties werd gepresen- d. Uit de 4.600 onderzochte zaken blijkt dat marteling eer- 10 regel dan uitzondering is, vooral als het gaat om vermeende xistische opstandelingen. Verkrachting en elektrische ikken zijn daarbij populaire middelen. De regering heeft egeven dat er soms wordt gemarteld, maar ontkent dat dit l pstematische wijze gebeurt. De Peruaanse veiligheidstroe- voeren sinds de jaren tachtig een nietsontziend offensief te- de linkse guerrilla. De twee belangrijkste bewegingen, Lich Pad en het kleinere Tupac Amaru, werden daarbij nage- vernietigd. Zo zijn de meeste leiders opgepakt en veroor- in laat dochter na aangifte doden tALEM» Een 19-jarige Arabische vrouw uit Jeruzalem heeft aangifte van seksueel misbruik door haar vader met de - d moeten bekopen. Dat heeft de Israëlische politie gisteren ndgemaakt. De man kreeg veertien maanden gevangenis- maar vanuit zijn cel gaf hij zijn vrouw en zijn vier andere eren opdracht haar te vermoorden omdat zij door aangifte ien de eer van de familie had bezoedeld. De moord werd in 1998 gepleegd, maar kwam pas enkele weken geleden aan icht. Toen werd onder een laag cement in de tuin van de fa- het stoffelijk overschot ontdekt. De familieleden hebben ïoord daarna bekend. s IRA-dissidenten opgepakt lUi De Ierse politie heeft gisteren zes leden van de zoge nde Real IRA aangehouden, nadat ze was gestuit op een agplaats van wapens en munitie. De Real IRA is een afsplit van het verboden Ierse Republikeinse leger IRA. De dissi- en zijn tegen het vredesproces in Noord-Ierland. Het hoofd de Royal Ulster Constabulary, de Noord-Ierse politie, zei te- de BBC dat de guerrillero's een aanslag voorbereiden. Dat in Noord-Ierland kunnen zijn, maar ook in Groot-Brittan- ngen wilde Littleton-drama afmaken IQtLi In de Verenigde Staten is gisteren een student van de mbine High School in Littleton gearresteerd. De 17-jarige en zou de massaslachting willen voltooien die twee van zijn iden in april aanrichtten. Eric Harris en Dylan Klebold ten op 20 april twaalf medescholieren en een lerares dood, na zij zelfmoord pleegden. Volgens de politie is bij de tie- ien document van twaalf pagina's gevonden waarop hij zijn ulgplan tot in detail had uitwerkt. Politieke tegenstanders vr ezen geweld van president Zoran Djindjic, de belangrijk ste leider van de oppositie tegen de Joegoslavische presi dent Milosevic, zegt dat hij onder strikt politietoezicht is gesteld. Volgens Djindjic hopen de autoriteiten met de intimidatie te bereiken dat hij een einde zal maken aan de straatprotesten tegen de regering, die al een maand a an de gang zijn. BELGRADO AP Djindjic zei dat hij wordt ge volgd, dat zijn woning is gefoto - grafeerd en dat onderzoeken zijn ingesteld naar zijn lijfwach ten. Ook werd de woning van een vriend buiten Belgradio vanuit een helikopter gefilmd, 'alsof het om een vijandelijk militair object ging'. Djindjic maakte ook melding van ande re incidenten, zoals verscheide ne aanhoudingen. Dinsdag beschuldigde Djind jic de vrouw van Milosevic, Mi- rjana Markovic, ervan dat ze een oproep had gedaan om hem te lynchen. In een inter view met het Italiaanse katho lieke weekblad Famiglia Cristi- ana noemde Markovic Djindjic 'een collaborateur'. Zij beschul digde hem er met name van dat hij de NAVO hulp had gegeven bij het kiezen van doelen voor de bombardementen in Servië in de oorlog om Kosovo. Volgens Vuk Draskovic, een andere oppositieleider, was een recent verkeersongeluk waarbij hij op het nippertje aan de dood ontstnapte een moord aanslag. Ook anderen waar schuwen dat Milosevic bereid is geweld te gebruiken om aan de macht te blijven en dat die nei ging zal toenemen naarmate zijn positie zwakker wordt. Gisteren werd voor de dertig ste achtereenvolgende dag te gen het regime van Milosevic betoogd. Er gingen enkele dui zenden mensen de straat op. De protesten trekken minder deelnemers dan verwacht. Het lijkt vooralsnog onaannemelijk dat ze Milosevic tot aftreden zullen dwingen, te meer daar de oppositie nog altijd verdeeld is over de tactiek. Het persbureau Beta meldde dat het Servische parlement, waarin Milosevic' socialisten en hun bondgenoten de meerder heid hebben, van plan is wette lijke regelingen te treffen om het bestuur over een gemeente over te nemen. Dat is belangrijk voor gemeenten waar de oppo sitie aan de macht is. Zo is op internationaal niveau gespro ken over hulpverlening aan ge meenten die oppositie voeren tegen de centrale regering. Politica heeft te weinig geld voor campagne Dole's besluit rees de vraag of zij nu beschikbaar is als kandi daat voor het vice-president schap. Ze is ongetwijfeld een kanshebber. De gematigde po litica heeft bewezen dat ze een snaar kan raken bij veel vrou wen en juist bij het vrouwelijke electoraat scoorden de Republi keinen in 1996 relatief slecht. De 63-jarige Elizabeth is de echtgenote van oud-senator Bob Dole. Hij is de man die in 1996 namens de Republikeinse partij president Clinton mocht uitdagen en verloor. Tegen woordig geniet hij vooral be kendheid vanwege zijn adver tenties voor de erectiepil Via gra. 'Liddy' Dole, zoals ze door haar fans liefkozend wordt ge noemd, was minister van trans port onder Reagan en minister van werkgelegenheid in de re- gering-Bush. In 1990 ging ze leiding geven aan de Ameri kaanse tak van het Rode Kruis. ASHINGTON JOHN WANDERS correspondent Elizabeth Dole, de enige vrouw in de race om het Witte Huis, heeft zich gisteren teruggetrok ken als kandidaat voor de Re publikeinse nominatie voor no vember 2000. De politica wierp de handdoek in de ring omdat ze niet langer kon opboksen te gen de ontzagwekkende geld- machines van haar voornaam ste opponenten, George Bush jr. en Steve Forbes. „Uiteindelijk gaat deze race om geld en gezien de inhoud van mijn kas is het zinloos om nog door te vechten", zei Dole. Terwijl de belangrijkste Repu blikeinse kanshebber, Bush jr., in ijltempo een verkiezingskas van zestig miljoen dollar op bouwde, wist Dole niet meer dan vijf miljoen dollar bijeen te sprokkelen. Met het bekend worden van khatanga Bij de Russische stad Khatanga steken de reusachtige slagtanden van een mammoet uit een blok ijs. Het dier is zondag in Siberië opgegraven. De wollig behaarde voorloper van de olifant is volledig intact, dankzij de 'permafrost', de vrijwel altijd be vroren aarde in Siberië. Nog nooit eerder is een ongeschonden mammoet opgegraven. Een team deskundigen, onder wie de Nederlandse paleontoloog Dick Mol, begint in april aan het onderzoek van het ingevroren dier. Dan wordt de mammoet millimeter voor millimeter ontdooid. Mol is lyrisch over de vondst. „Het is een droom om zo'n ga ve mammoet te mogen bestuderen. Ik heb het haar gevoeld van het 23.000 jaar oude beest. Heel bijzonder." Ook heel interessant is volgens Mol het plantaardige materiaal dat rond de mammoet is gevonden. De vindplaats ligt in wat een meertje moet zijn ge weest. „De planten kunnen ons vertellen wat voor temperaturen er toen in Siberië heers ten en wat de mammoet vrat", aldus Mol. foto reuters Netanyahu wacht verhoor na huiszoeking TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische politie heeft gis teren huiszoeking verricht in de flat en het kantoor van ex-pre- mier Netanyahu. Tot gister avond is de politie bezig ge weest met het inladen van do zen. Het zou gaan om voorwer pen die Netanyahu in de loop van zijn premierschap cadeau heeft gekregen, en die hij na zijn verkiezingsnederlaag had moeten inleveren. Volgens de politie wordt Ne tanyahu verdacht van corrup tie, misbruik van vertrouwen en pogingen het onderzoek tegen hem en zijn vrouw Sara te be lemmeren. Vandaag worden de Netanyahu's verhoord. Het echtpaar is niet officieel in staat van beschuldiging gesteld en volgens Netanyahu's advocaten en politieke medestanders is de politieactie politiek gemoti veerd. De huiszoekingen zouden zijn uitgevoerd op aanwijzing van Avner Amedi, eigenaar van een verhuisbedrijf. Amedi is be schuldigd van omkoping en een aantal andere vergrijpen. Hij heeft met justitie een akkoord bereikt. In ruil voor een lichte straf heeft hij beloofd de politie te helpen bij het onderzoek te gen de Netanyahu's. Fransen eten geen Brits vleesBritten kopen geen Franse appels Fransman zit waarschijnlijk in Chili LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De ergernis in Groot-Brittannië over de aanhoudende Franse boycot van Brits rundvlees neemt met de dag toe. Toen de Fransen begin deze maand bekend maak ten het invoerverbod niet op te heffen, on danks een Europees besluit dat wel te doen omdat het gevaar van de gekke-koeienziek- te is geweken, kondigde de Britse land bouwminister Nick Brown onmiddellijk een persoonlijke boycot van Franse pro ducten aan. Veel moeite zou hem dat niet kosten, voegde hij er geniepig aan toe, want hij dronk toch al liever Australische en Nieuw- Zeelandse wijn. Brown riep niet op tot een algehele boycot, maar het is ongetwijfeld tot zijn genoegen dat zijn voorbeeld steeds meer navolging vindt. Al gauw waren er restaurants en hotels die Franse producten gingen weren, en vorige week besloten alle 26 winkels in het plaatsje Hatherleigh in Devon tot hetzelfde. Gisteren maakte bovendien de middel grote supermarktketen Budgens bekend geen Franse appels en peren meer te zullen verkopen. Andere supermarkten doen nog niet mee, maar volgens woordvoerder Peter Durose van Tesco, de grootste Britse super marktketen, is het publiek inmiddels zelf enthousiast aan het boycotten geslagen. Zo is de verkoop van Franse appels met zo'n twintig procent gedaald, hetgeen neer komt op 'enkele miljoenen ponden' min der omzet voor Franse appelboeren. En het blijft niet bij fruit. Ook Franse mosterd, dressings, wijn en kaas blijven veel langer in de schappen staan. Durose: „Deze spon tane publieksboycot kost de Fransen een fortuin." Ook Britse politici hebben het druk met het probleem. Premier Blair liet zijn Franse collega Jospin weten dat hel: vasthouden aan het importvertbod 'volkomen onac ceptabel' is. Lichtvoetiger ging het er maandag aan toe in Londen, waar Britse li berale parlementariërs vier kilo Britse bief stuk aanboden aan de Franse ambassa deur. Likkebaardend nam die het vlees in ontvangst, onder het motto: „Een ambas sadeur moet risico's nemen voor het vader land." De Franse politie neemt die risico's dui delijk niet. Toen dinsdag een groep Franse boeren uit solidariteit met hun Britse colle ga's aankondigde in een restaurant in Amiens Brits rundvlees te gaan eten, stak justitie daar een stokje voor. In een opera tie die deed denken aan het oprollen van een gevaarlijke drugsbende nam een poli tieteam het vlees in beslag. Al even fanatiek reageerde de Franse jus titie gisteren op een protestwandeling van elf Britse Europarlementariërs in Parijs. Zij droegen een spandoek met de tekst Let them eat cake, let them eat British Beef! Toen ze het verkeer tot stilstand brachten door over de Champs Elysées te lopen, greep de politie in. Niet zomaar wat 'platte petten', maar gewapende oproerpolitie. Pas nadat de parlementariërs met hun diplo matieke paspoorten hadden gezwaaid, bond het gezag wat in. riminatie op de hypotheekmarkt vanwege Wonen in een 'verkeerde wijk' mag in Ne- &nd een nieuw fenomeen heten, in de Ver- Ie Staten bestaat dit verschijnsel al vele allen jaren. Er is zelfs een woord voor de- schamende praktijk: redlining. En de dis- inatie beperkt zich niet tot het systema- weigeren van hypotheken. Toch gloort er en daar hoop. üjGTON JOHN WANDERS 5PONDENT Amerikaanse samenleving vormen de bin teden een financieel Siberië. Banken en leraars trokken zich lang geleden al terug ^verloederde wijken, waar miljoenen kans- zwarten en latino's samenklonteren in alige woonblokken. In de somberste delen toerika's grote steden is zelfs geen respec- e supermarkt of drogisterij meer te vinden, •alt er voor bonafide zakenlieden ook te ha- 'die wijken? Het afsluiten van transacties is r definitie risicovol, terwijl de winstmarges onzeker zijn. Afpersing en roofovervallen en een reëel gevaar in woonwijken die zich 'erken door hoge criminaliteit, hoge werk- 'eid, grote armoede en een levendige han- drugs, illegale vuurwapens en prostituées. Wie leningen verstrekt aan mensen die nauwe lijks geld hebben voor een dagelijkse warme maaltijd, ziet zijn centen wellicht nooit meer te rug. In de suburbs, de welvarende voorstadjes van Amerika's grote steden, zijn de risico's voor ver strekkers van krediet aanzienlijk kleiner en de winstkansen navenant groter. Wie daar bij een bank aanklopt voor een lening, kan rekenen op een gewillig oor. Wie in een sociaal zwakke buurt woont, moet om te beginnen een kleine reis ondernemen om een bankkantoor te vin den. Eenmaal aangekomen, stuit hij of zij al gauw op een muur van onbegrip en onwil. Het huisadres vormt in de VS één van de sleutels naar succes. Het is een etiket dat met onuitwis bare inkt op het voorhoofd van elke potentiële cliënt geschreven staat. U woont in Chevy Cha se? Dan staat de deur van ons filiaal wijd voor u open. U woont in Anacostia? Probeert u het dan eens elders. De straatnaam Woodland Court klinkt goed, Malcolm X Boulevard is daarente gen helemaal fout. Banken, verzekeraars en verstrekkers van hypo theken hebben zo op de stadsplattegronden complete woonwijken met rode stiften omcir keld: redlining. De diepere vertaling van het werkwoord to redline luidt: het afschrijven van een krottengebied door het systematisch weige ren van hypothecaire leningen. De betreffende woningen zijn voor financiers onacceptabel als onderpand. Het gevolg is een verdere verslech tering van een toch al beroerde situatie. De rode wijken zijn de vergeten gebieden van Amerika. Wie daar woont, is opgegeven. Het blijft niet bij hypotheken alleen. Wie in de ogen van de banken de verkeerde postcode heeft, zal op grote problemen stuiten bij de aan vraag van een creditcard of lening. ^Amerikaanse bankiers houden niet van armzalige cliënten. Wie structureel weinig geld op zijn rekening heeft staan, kan een bondige brief tegemoet zien met de mededeling dat de rekening door de bank is opgeheven. Zonder waarschuwing voor af. Stond er nog zeventig dollar op die rekening? Helaas, dat bedrag is door de bank ingehouden wegens 'administratieve kosten voor het afslui ten van de rekening'. Twintig jaar geleden hoopte het Congres met de Community Reinvestment Act d<e discriminatie van mensen met een laag inkomen tegen te gaan. Maar de wet bleek al gauw een papieren tijger, totdat hij halverwege de jaren tachtig enigszins werd aangescherpt. Vanaf dat moment gingen de toezichthoudende instanties de ver richtingen van banken voor cliënten met een ge ring inkomen rangschikken, variërend van 'uit stekend' tot 'zeer slecht'. Om de indruk te wekken dat ze zich redelijk aan hun wettelijke verplichtingen hielden, gingen banken soms toch leningen verstrekken aan on gewenste cliënten. Die werden vervolgens zó slecht begeleid dat het geld razendsnel op brandde. Waarna de leningen eenvoudig wer den afgeschreven als een bedrijfsrisico dat lo gisch voortvloeide uit de aangescherpte wetge ving. Maar de laatste tijd zijn in verscheidene grote steden daadwerkelijk lichtpuntjes zichtbaar, ook al zijn deze nog klein en vaag. Het gaat daarbij om initiatieven die op touw zijn gezet door de etnische minderheden zelf. Creativiteit, inventi viteit en doorzettingsvermogen laten zich nu eenmaal niet tegenhquden door raciale grenzen of rode viltstiften. Dat blijkt bijvoorbeeld in De troit, Chicago, New York en Philadelphia. Daarbij speelt mee dat de demografische ont wikkelingen aangeven dat etnische minderhe den in de VS een steeds belangrijkere consu mentengroep gaan vormen. Zeer geleidelijk dringt in sommige delen van het Amerikaanse bedrijfsleven het besef door dat er wel degelijk potentie zit in de verwaarloosde binnensteden. Het grote winkelcentrum Harlem USA dat in aanbouw is in Harlem, een beruchte zwarte wijk van de stad New York, is een voorbeeld van dit nieuwe denken. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Maurice Papon heeft de wijk genomen naar het buitenland. De Franse oorlogsmisdadiger, die tot tien jaar is veroordeeld voor de deportatie van ruim 1.500 joden, onthulde zijn 'bal lingschap' zelf in een brief aan de plaatselijke krant Sud Ouest. Het is nog een raadsel waar Papon nu is. Maar Sud Ouest had ook een foto van Papon met een Spaanstalige krant in zijn handen. Dat leidde tot de speculatie dat hij in Chili zit. De kans is klein dat Chili hem zal uitleveren. Santiago is immers woedend op Europa omdat Londen weigert ex-dictator Pinochet - die in Groot-Brittan nië gevangen zit - vrij te laten. Nabestaanden van Papons slachtoffers reageerden verbijs terd op het nieuws. De vlucht is dan ook de laatste bizarre wen ding in de zaak. Oud-minister Papon werd al in 1981 aange klaagd, maar slaagde hij er in zijn proces bijna zeventien jaar uit te stellen. Toen hij in 1997 eindelijk voor de rechter stond, wist hij zijn verblijf in de cel tot enkele nachten te beperken. Papon werd op 7 oktober 1997 voor zijn eerste proces door een elite-eenheid van de politie naar een gevangenis in Bordeaux getroond, maar stond na enkele dagen weer buiten. Zijn advocaat had met succes om vrijlating verzocht. De ge volgen waren enorm. Papon wist dat hij zelfs bij veroorde ling een vrij man zou blijven tot zijn beroep. Deze week moest hij zich echter weer bij de ge vangenis melden, omdat zijn beroepszaak begon. Wetend dat hij die gevange nis nooit meer zou verlaten als hij opnieuw schuldig zou wor den bevonden, besloot Papon de wijk te nemen. De ironie wil dat de rechtbank hem bij zijn eerste proces vrij liet, omdat de kans klein werd geacht dat hij naar het buitenland zou vluch ten. De ziekelijke man was toen immers al 87. Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5