50 Werkgevers: zorgverlof in Regel CAO Dieren de klos in versnipperd Nederland Bel niet minder naar mobiel maar goedkoper Binnenland Roerende zaken RMS neemt een beetje afscheid van eigen staat 'Vieze sloten gebruiken voor waterzuivering' Rijexamen straks opgeknipt in vijf stappen Onder de sterke arm 'Hoogste tijd voor trekken groene grens' (NDERDAC 21 OKTOBER 1999 olitie bereid te stoppen met beleggen icterdam De politie in Amsterdam is bereid te stoppen met [beleggen van overtollig kasgeld, als het regionaal overleg nburgemeesters binnen de politieregio Amsterdam-Amstel- id dat wil. „Als de politiek van mening is dat we dit succesvol- beleid niet kunnen voortzetten, dan is het einde verhaal", al leen woordvoerder van de politie gisteren. Het Amsterdam korps heeft met beleggen in 1998 8,6 miljoen gulden ver tild. Over het beleggen door de politie is na de Ceteco-affaire dophef ontstaan, hoewel het korps er al in 1996 toestem- ngvoor kreeg. Medio november is er opnieuw overleg over. [abinet bekijkt zweeftrein serieus iihaag Het plan voor een magneetzweeftrein van de Rand- dnaar Groningen krijgt binnenkort voor het eerst aandacht 111 ihet kabinet. Verkeersminister Netelenbos beschouwt deze lersnelle trein als een serieuze variant van een hogesnel- dstrein naar het noorden over de geplande Zuiderzeespoor- jei g. De magneetzweeftrein legt het traject Amsterdam-Gronin- via Lelystad en Drachten in nog geen drie kwartier af. «irijk heeft pas na het jaar 2010 geld voor de aanleg van de Nyderzeespoorlijn. Netelenbos zou echter graag zien dat de idylle spoorverbinding naar het noorden eerder werd aai eljl Zij wil daarvoor particuliere financiers interesseren. Jelstraf voor misbruik jongen 9 (|phen* Een 55-jarige man uit Elburg is veroordeeld tot dertig oltjanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, wegens Tsueel misbruik van een minderjarige jongen. De 40-jarige va- fvan het slachtoffer kreeg twintig maanden cel waarvan vijf prwaardelijk wegens medeplichtigheid. De Zutphense recht- hk achtte bewezen dat de Elburger het nu veertienjarige 'rafhtoffer vanaf 1995 tijdens logeerpartijtjes heeft misbruikt. vader wist minstens anderhalf jaar van het misbruik van zijn 3n, maar liet hem desondanks naar de man gaan. Soms ,/ljrde hij zijn kind zelfs naar de 'familievriend' in Elburg. >4. jovincie maakt het goed [ida« Met een brief en bloemstuk heeft de Provincie Zuid- Hand de gemeente Gouda gisteren excuus aangeboden voor Verdachtmakingen inzake een lening van 10 miljoen gulden 'rir aanleg van de Zuidelijke Rondweg. Gouda had de excuses ^fst, omdat de gemeente met de beschuldigingen buitenpro- P ïtionele schade was toegebracht. Gouda was vooral veront- ls'Irdigd over de uitlatingen van de geschorste provincie-amb- 10Jaar -en Gouwenaar Karei Baarspul. Die beweerde dat een 0l|sactie van 10 miljoen gulden uit de boeken was gehouden. Plida zegt tevreden te zijn met de reactie van de provincie. |inder huizen in Saendelft ^TtstAD' In het woningbouwplan Saendelft in Zaanstad ver dien driehonderd woningen waarvan een aanzienlijk aantal al A een deel af was. Van die huizen wordt een aantal gesloopt. ,c.Te afspraak maakt een einde aan het slepende geschil tussen gemeente Zaanstad en linoleumfabrikant Forbo Krommenie de precieze ligging van de toekomstige wijk. Van de nu ge- apte koop- en huurhuizen waren er al meer dan honderd ocht. Een groot aantal kopers had zich al teruggetrokken, de anderen wordt een oplossing gezocht. De bouw van idelft, Zaanstads grootste uitbreidingswijk (nu 4.700 wonin- nabij Assendelft-Noord, lag al sinds februari stil op last van estuursrechter. Forbo vocht het plan aan omdat het vreest een beperking van toekomstige uitbreidingsmogelijkheden Dor mogelijke stankklachten. Het akkoord voorkomt dat ?nde week bij de Raad van State een bodemprocedure be- om een oordeel te vellen. dealer veroordeeld erdam De huisdealer van discotheek iT is gisteren door de tbank in Amsterdam veroordeeld tot vijftien maanden ge- ;enis. De dertigjarige man voorzag bezoekers van de disco XTC-pillen en cocaïne. Bij een inval eind juni werd hij gear- Jerd. Het vonnis is conform de eis van de officier van justi- la de inval ging de iT op last van de gemeente dicht. Vol- i informatie van de politie werd er veelvuldig in drugs ge leld in de discotheek. Het eerste weekeinde van oktober de iT weer open. Er zijn extra maatregelen genomen om de shandel buiten de deur te houden. Donkere hoekjes zijn i enkele portiers mochten niet terugkomen omdat e handel oogluikend toestonden :n jaar geëist in moordzaak iaag Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor het ge- itshof in Den Haag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een Jarige man. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij het n van twee mensen in de geruchtmakende Spijkenisser rdzaak, in december 1997. De betrokkene is eerder door de tbank in Rotterdam veroordeeld tot twaalf jaar. Hij werd sa- met drie anderen kort nd de dood van de twee slachtoffers [ehouden. Hij ontkent nog altijd betrokken te zijn geweest et ombrengen van de twee in een woning in Spijkenisse. De dverdachte kreeg bij de rechtbank begin dit jaar twintig opgelegd. Hij ging ook in beroep. Zijn zaak dient over twee tn voor het hof in Den Haag. uring voor wildwaterbanen iaag» Zwembaden moeten in de toekomst hun glijbanen ildwaterbanen laten keuren. De installaties zijn nu vaak ilig. Daardoor gebeuren veel ongelukken, vindt minister t (volksgezondheid). Morgen bespreekt het kabinet haar stel voor een wettelijke keuring voor de speeltoestellen, ijks komen ongeveer duizend mensen op pijnlijke wijze in aking met de waterglijbanen. Weliswaar gelden al enige ja- cwaliteitseisen, maar zwembaden zijn nog niet wettelijk licht zich aan die normen te houden. Het kabinet wil daar adering in brengen. Overigens moet ook de Tweede Kamer daar dan nog over uitspreken. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocier VNO-NCW wil wetgeving kunnen omzeilen Werkgevers en vakbonden moeten afspraken kunnen maken in de CAO over zorgverlof, vindt de werkgevers organisatie VNO-NCW. De in de steigers staande wet die werknemers het recht geeft op tien betaalde zorgverlof- dagen per jaar moet hooguit een buffer zijn voor werk nemers zonder CAO. soesterberg Wie altijd al graag eens een stoere terreinwagen wilde hebben om er in ongerepte landstreken over ongeplaveide wegen mee rond te karren, heeft nu de kans er één te kopen. De rijksdienst Domeinen Roerende Zaken hield gisteren in Soesterberg kijkdag voor een veiling van 120 motorvoertuigen, waaronder Jeeps, Land Rovers en een sportwagen. Sommige auto's zijn afkomstig van de Landmacht, andere werden in beslaggenomen door Justitie. De veiling per opbod is morgen. foto cpd phil nijhuis den haag anp De werkgevers hebben zich van meet af aan fel gekeerd tegen de plannen voor een betaald zorgverlof voor werknemers. Het kabinet wil werknemers recht geven op tien dagen per jaar, waarbij ze 70 procent van hun loon krijgen. De helft daar van komt voor rekening van de baas, de andere helft betaalt het rijk. Gisteren presenteerde VNO- NCW een onderzoek waaruit blijkt dat 95 procent van de middelgrote werkgevers (20 tot 500 werknemers) niet moeilijk doet als een werknemer drin gend een vrije dag nodig heeft. Een wettelijk recht is dan ook niet nodig, redeneren ze. Maar VNO-NCW beseft dat het vrij wel zeker een achterhoedege vecht levert. Daarom wil direc teur sociale zaken De Leij dat de wet hooguit een stok achter de deur is: CAO-partijen moe ten zelf kunnen uitmaken hoe het zorgverlof in het eigen be drijf geregeld is. De CAO staat dan boven de wet. Dit soort for muleringen bestaat al voor an dere onderwerpen, zoals de wet over flexibele arbeidscontrac- De werkgevers vrezen een ri gide wet, omdat die het redelij ke overleg tussen werknemers en bazen over verlof onmogelijk zou maken. „Dit is een frustre rend signaal naar de werkge vers die het al goed doen", vindt De Leij. Hij noemt het een 'menselijke' reactie als werkge vers uit boosheid voortaan al leen nog maar het wettelijke zorgverlof zullen toekennen en alle overige verzoeken van per soneelsleden afwijzen. VNO-NCW vindt dat het wet telijk zorgverlof niet los mag worden gezien van een ander wetsvoorstel: sollicitatieplicht voor bijstandsmoeders. „Als je van iedereen verlangt dat een uitkering tijdelijk is, en er is een wettelijke voorziening voor in cidentele opvang van kinderen, dan moeten we durven zeggen dat ook ouders van jonge kin deren een baan moeten zoe ken", vindt De Leij. schiphol gpd wageningen anp Een eigen Molukse staat is niet langer per se het einddoel van de RMS, heeft de regering in ballingschap van de Republiek der Zuid- Molukken (RMS) gisteren gezegd na terugkeer van een bezoek aan Indonesië. „Zolang Indonesië zich op het standpunt van de een heidsstaat stelt, houden wij vast aan onafhankelijkheid van de RMS. Maar als Indonesië richting decentralisatie gaat, dan is dat bespreekbaar. Dan moet blijken of afscheiding van de Molukken nog wel het einddoel moet zijn", aldus woordvoerder Wattilete. Een Molukse delegatie was zes dagen in Jakarta op uitnodiging van Abdurrahman Wahid, sinds gisteren de nieuwe president. succes geboekt in een van de randmeren bij Harderwijk. Het activeren van het zelfrei nigend vermogen van de na tuur is soms heel eenvoudig, betoogt Scheffer. Veel boeren verwijderen een keer per jaar zoveel mogelijk waterplanten uit hun sloten, om te voorko men dat ze dichtgroeien. Dat kan wel wat minder, denkt Scheffer: „Op die planten zitten namelijk bacteriën die nitraten omzetten in onschadelijke stik stof dat in de lucht verdwijnt. Die zijn dus bijzonder nuttig". Een andere veelbelovende methode is het variëren van het waterpeil. Een tijdelijke daling of stijging van enkele decime ters kan voldoende zijn om troebel water weer helder te maken. Dat is ook goed voor de rietzones, die afvalstoffen ab sorberen. 's Zomers zou het water wat lager moeten staan, 's winters wat hoger. Scheffer: „Ondergedoken waterplanten hebben licht nodig, en de hoe veelheid licht hangt af van de diepte. Het waterpeil staat nu vast, omdat boeren in de zomer geen water te kort willen komen en in de winter niet over drassig land willen rijden. Maar de marges zijn veel ruimer dan zij denken." bunnik anp Het rijexamen wordt over een andere boeg gegooid. In plaats van één praktijk examen moet de aspirant-automobilist vier deelexamens plus een algemeen af sluitende rijproef doen. De Bovag ver wacht dat het nieuwe systeem over vijf tot tien jaar kan worden ingevoerd. De Bovag heeft de afgelopen tijd samen met het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen en het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Gelderland de nieuwe methode uit getest en alle drie de organisaties denken met het nieuwe examen volwaardige chauffeurs af te leveren, wat de verkeers veiligheid ten goede zal komen. Het nieuwe rijbewijs bestaat uit vier les- blokken die stuk voor stuk worden afge sloten met een deelcertificaat, plus een afsluitend algemeen examen. De aanko mende chauffeurs leren eerst het voertuig te bedienen en te beheersen. Daarna volgt les in achteruitrijden, inparkeren en an dere bijzondere verrichtingen. Het derde blok bestaat vooral uit rijden op de snel weg. In het vierde deel moeten de cursis ten zelf hun route kunnen bepalen en die ook veilig kunnen afleggen. Pas met vier deelcertificaten op zak volgt het algemeen examen. In de opleiding wordt ook geleerd hoe om te gaan met moeilijke omstandighe den. Volgens de Bovag krijgen de cursis ten daarvoor op een afgesloten terrein een dag les in remmen en uitwijken op nat wegdek. Daar leren ze ook om te gaan met werk aan de weg, files, gladheid en ander ongemak voor automobilisten. Nederland heeft 500.000 kilo meter aan sloot, ruim tien maal de omtrek van de aarde. Prof. dr. M. Scheffer voorspelt dit netwerk een toekomst als zui veringssysteem. Voorwaarde is dat waterplanten de kans krij gen om te groeien. Scheffer houdt morgen zijn inaugurele rede als hoogleraar in de 'aqua- tische ecologie en het water kwaliteitsbeheer'. Volgens Scheffer breekt door nieuwe in zichten over de invloed van wa terplanten, vissen en organis men op de kwaliteit van water een nieuw tijdperk aan in het watermanagement. Dat is hard nodig, want helder water vol krioelende beestjes en water planten is in Nederland een zeldzaamheid geworden. Fosfaatvrije wasmiddelen, waterzuivering en mestbeleid hebben nauwelijks iets opgele verd. De mogelijkheden van 'actief biologisch beheer' blij ken echter steeds groter, zegt Scheffer. Nederlandse meren zijn bijvoorbeeld rijk aan bra sem, maar deze vis woelt op zoek naar voedsel op sommige plaatsen een paar ton slib per hectare om. Daar wordt het wa ter troebel van, en het slib bevat bovendien fosfaten en andere schadelijke stoffen. Het 'weg vangen' van de brasem geeft waterplanten de kans de bo dem tegen omwoeling te be schermen. Waterplanten bie den bovendien een schuilplaats aan watervlooien die het water schoon filteren. Op deze ma nier is kortgeleden onder meer soesterberg Onder de oksel van een vechtjas van de Koninklijke Marechaussee is het hoofd te zien van minister Frank de Grave van defensie. De minister bracht gis teren een bezoek aan de brigade speciale beveiligingsopdrachten van de Marechaussee in Soester berg. Hij kreeg een rondleiding en uitleg over de drie afdelingen waaruit de brigade bestaat: per soonbeveiliging, arrestatieteam en observatieteam. Met de per soonsbeveiliging is de minister inmiddels wel vertrouwd geraakt: als hij in het buitenland Neder landse militairen bezoekt gaan er meestal medewerkers van deze afdeling mee. Leden van het ar restatieteam en het observatie team toonden de bewindsman hoe zij in hun vak te werk gaan. foto anp hennie keeris Rijkswaterstaat herstelt schade met ecoducten en faunapassages naar mobiele nummers Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige tariefgebieden pefoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten |i gewoon met uw eigen toestelentelefoonnummer. Alleen 16-0-2 voorbet gewenste nummer toetsen jroldoende. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook puis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper. Spraakmakend goedkope den haag theo van der kaau Alle wegen in Nederland achter elkaar vormen een asfaltlint dat ruim drie keer de aarde om spant. Voeg daarbij de ontelba re kruispunten, rotondes, via ducten, spoorlijnen, woonwij ken en industriegebieden en er ontstaat een beeld van een propvol land. Met name in de randstad is het platteland de laatste decennia sluipenderwijs volgebouwd. Op veel plaatsen blijkt dat die ene snelweg dwars door het groen jaren later is aangegroeid tot een dicht netwerk van we gen, weggetjes en bebouwing. De mens kan daarmee leven, omdat de totale pppervlakte natuur onaangetast lijkt. Voor planten en dieren is die ver snippering echter een ramp. De leefgebieden worden drastisch beperkt, terwijl plant en dier zich uit oogpunt van voortplan ting over redelijke afstanden moeten kunnen verplaatsen. Dieren worden gedwongen op één plek te blijven of worden bij pogingen tot verplaatsing doodgereden. Dat gaat op voor groot wild als ree en zwijn, maar net zo goed voor kleinere soorten als das, otter, bunzing, marter, muis, egel, pad en slang. De rijksoverheid, uitgerekend de instantie die al die wegen heeft gerealiseerd, maakt zich al tien jaar zorgen over de ver snippering en zet zich in voor wat is gaan heten de ontsnippe- ring van het land. „We worden ons er steeds meer van bewust dat duurzaam functionerende, natuur een basiskwaliteit van ons bestaan is", zegt directeur- generaal Prins van Rijkswater staat. Zijn dienst is trots op wat tot nu toe is gerealiseerd aan het slechten van barrières voor dieren. Ecoducten, dassentun- nels en paddenpassages: het zijn inmiddels algemeen geac cepteerde voorzieningen. Vol gend jaar is veertig procent van alle knelpunten opgelost, over tien jaar negentig procent. Het meest spectaculair zijn de grote wildviaducten (ecoduc ten) over de snelwegen op de Veluwe. Op veel kleinere schaal heeft de vierbaansweg dwars door het Robbenoordbos in de Wieringermeer een tunnel waar veel diersoorten doorheen trek ken. Er zijn al tweehonderd van dergelijke tunnels. In Flevoland maken dieren gebruik van drij vende vlonders om droog door de duikers te komen. Bij Blari- cum stuwen glooiende gras wal len de grutto's omhoog, zodat ze niet op de A27 (Utrecht-Al- mere) te pletter worden gere den. In Zeist-West profiteren vele diersoorten, waaronder vissen, van een eigen onderdoorgang van de A28. Bij de toekomstige verbreding van de A2 (Amster dam-Utrecht) ter hoogte van de Vechtplassen komt er een com pleet laagveenmoeras onder de weg die op poten wordt gezet. De overheid is niet kinderachtig met geld voor het behoud van flora en fauna. Een stelsel van tunneltjes en moerasjes voor de dierenwereld bij de AIL' (Den Haag-Utrecht) dwars door het Groene Hart kost 1,2 miljoen gulden. Goedkoper zijn hout wallen die over grote afstanden door kaal landschap worden gelegd en het ruig laten be groeien van slootkanten als aantrekkelijke reisroute voor dieren. haarlem leiden gpd De steden groeien ongebreideld in alle richtingen en de dorpen krijgen §teeds va ker een schil van nieuwbouw. Als die trend doorzet, wonen straks alle Neder landers in eentonige straten, in eentonige nieuwbouwwijken. De mooiste plekjes zijn dan opgeofferd aan beton, aan stra ten en aan auto's. Overdreven? Niet als je Milieudefensie moet geloven. De vereniging, met 35.000 leden een van de grootste pressiegroepen, strijdt dit najaar nadrukkelijk voor het be houd van de open, groene ruimte. In haar visie mogen steden niet meer uitbreiden, mogen er geen nieuwe wegen meer wor den aangelegd en moet zelfs aan de uit bouw van het spoorwegnet paal en perk worden gesteld. Voor zondag staan acties in het hele land gepland. Het tijdstip is geen toeval. Minister Pronk legt de laatste hand aan de vijfde nota voor de ruimtelijke ordening, die voor de komende tien jaar de inrichting van Nederland bepaalt. Actieleider Wij nand Duyvendak van Milieudefensie be nadrukt dat de oproep vooral is bedoeld als waarschuwing: „Als we nog tien tot twintig jaar zo doorgaan, zal Nederland naar ons idee niet meer in de huidige vorm bestaan. Wij zijn met deze actie be gonnen omdat bewonersgroepen bij ons hebben aangeklopt. Zij delen onze vrees dat Nederland wordt volgebouwd". Samen met lokale actiegroepen worden zondag op twintig plaatsen in het land symbolische groene grenspalen gezet en groene grensvlaggen geplant. In Haarlem wordt actie gevoerd tegen een tweede Vondelbrug over het Spaarne en voor be houd van de Hekslootpolder. Bovendien tegen de komst van een stadion en voor behoud van de noordoostelijke rand van de Zuiderpolder. In Leiden zijn er acties te verwachten tegen het volbouwen met wegen, wonin gen, industrie en HSL van de polders ten oosten van Leiden, aan weerskanten van de Oude Rijn. In beide provincies demon streert men tegen de aanleg van nieuwe havens en bedrijventerreinen in het Noordzeekanaalgebied en op de Tweede Maasvlakte.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3