Ongehoord hoog M TV- WEER Furby tienerspeelgoed van het jaar 'Iedere fan kan stalker worden' 72 DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Gus Dur lijkt goede keus Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de republiek Indonesië een gekozen president. Met de verrassende verkiezing van de ge matigde moslim-politicus Adurrahman Wahid - bijgenaamd Gus Dur - is een voorzichtig begin gemaakt met de democratie in Indo nesië. Niet de op straat uiterst populaire Megawati Soekamoputri, maar een bijna-blinde en ziekelijke politicus die zich lange tijd op de achtergrond hield, won uiteindelijk de stemming in het parlement. Zijn verkiezing leidde gisteren meteen tot geweldadige demonstra ties van aanhangers van Megawati, die kennelijk een uiüaatklep zochten voor hun frustratie. Ook de studenten lijken te moeten wennen aan de nieuwe democratische spelregels. Dat Megawati het niet geworden is, is achteraf niet zo verbazing wekkend. Na de terugtrekking van de uiterst impopulaire Habibie, door velen als stroman van de voormalige dictator Soeharto ge zien, stond de regeringspartij Golkar met lege handen. Liever met de buigzame Gus Dur in zee dan met de populistische en wat mys tieke Megawati, moet de Golkar-top gedacht hebben. Dat de keus op Gus Dur gevallen is, kan een zegen voor Indonesië zijn. Hij staat bekend als bemiddelaar. Als een gematigde demo craat lijkt hij, anders dan de nationalistische en tot nu toe politiek passieve Megawati, de beste 'man' om de grote fracties in het par lement bij elkaar te brengen. Na jaren van polarisering is het nu tijd voor verzoening. Het zwakke lichamelijk gestel van Gus Dur is een probleem, maar niet onoverkomenlijk. Hij zal mogelijk de geschiedenisboekjes in gaan als overgangsfiguur, die de archipel in wat rustiger vaarwatér bracht. Indonesië staat voor gigantische uitdagingen wat betreft de economie en de wens tot afscheiding van diverse etnische groepe ringen. Deze problemen kan alleen een politiek stabiel Jakarta het hoofd bieden. Met de parlementsverkiezingen, de verkiezing van Gus Dur en de constitutionele inperking van de macht van de president, is Indo nesië het democratische pad ingeslagen. Die democratie is op straat afgedwongen. En hoewel de macht terecht niet op de straat blijft, zijn de honderden slachtoffers van de reformasi zeker niet voor niets gestorven. Harry Bannink Wereld van verschil in temperatuur Dankzij het krachtige luchtdrukmaximum boven het noorden van Eu ropa is het de laatste tijd buitengewoon zonnig geweest. Over de twee de decade van de maand, het tijdvak 11-20 oktober, scheen de zon in De Bilt 67 tegen normaal 33 uur. Slechts één keer eerder deze eeuw was het halverwege de maand nog stralender en wel heel recent in 1994. Toen kwam De Bilt op 69 uur zonneschijn. Verder heeft het tij dens de afgelopen tien dagen niet of nauwelijks geregend. In Wad- dinxveen viel minder dan een halve millimeter tegen 88 mm tijdens de eerste decade van de maand. Doordat het hogedrukgebied naar het zuidoosten wegtrekt kunnen storingen tot onze omgeving doordringen. Ze veroorzaken de komen de dagen vrij veel bewolking, periodiek regen en vooral op zondag veel wind. Dan krijgen we te maken met een sterk activerende rand- storing. Wat de temperatuur betreft is er morgen sprake van een we reld van verschil. Werd het de laatste dagen amper 10 graden; mor genmiddag kan het tot 16 graden worden. Bovendien is de naar zuidoost geruimde wind niet sterker dan matig, windkracht 3-4. Het weerbeeld wordt morgen gekenmerkt door bewolkt weer met soms wat regen of een bui. De regenkansen zijn het grootst tij dens de avonduren maar het is niet de verwachting dat er veel zal vallen. Verder komt in de nacht en ochtend plaatselijk mist voor. In het weekeinde overheerst de bewolking en vooral op zondag is er kans op regen. In de loop van volgende week lijkt het rustig en droog weer te gaan worden. Boven het Noordzeegebied en Scandina vië ontstaat hoogstwaarschijnlijk weer een nieuw hoge drukgebied. In het zuiden van Europa zijn de afgelopen da gen uitzonderlijk grote hoeveelheden regen gevallen. In de Spaanse stad Cordoba werd woensdagavond 119 mm af getapt (normaal voor oktober is 63) en in het Franse Ni- mes viel de afgelopen nacht 117 mm. jan visser MILLENNIUM Quasi-castraat Ugo Farell 'Gek op parfum maar geen homomorgenavond bij Paul de Leeuw Hij is geen echte castraat. Ugo Farell (25) zingt echter net als de legendarische Farinelli ongehoord hoog. Hij is geen geschoolde counter-tenor. De Franse ster uit Lille beschikt echter net als Michael Chance over een soepele, jongensachtige sopraan. Vergelijkin gen met popsterren als Klaus Nomi, Jimi Sommerville en Gerard Joling zijn uit den bo ze. Maar Farell covert wel Who Wants To Live Forever? van Queen. Wie is hij? Oordeel zelf: morgenavond is hij te gast bij Paul de Leeuw. Als beroemdheden sterven, is Hilversum er als de kippen bij om een volledige necrologie op de buis te brengen. De levensloop van ieder bekend mens is vastgelegd in de archieven van de publieke omroep. Nou ja, van iedereen is misschien wat overdreven. Op de dood van Harry Bannink was niemand voorbereid. Toen ik van het verschei den van de componist hoorde, ben ik op teletekst alle zenders afge gaan om een van de televisiegids afwijkende programmering waar te nemen. Ik wilde het speciale programma ter nagedachtenis van Bannink niet missen. Helaas kwam ik bedrogen uit. Van Bannink ligt niet een kant-en- klaar-programma van minimaal een uur klaar. Pas zaterdagnacht om half een kunnen we bij VARA terecht. Op de dood van de man die zo veel vreugde in mijn en menig ander kinderhart brach t, had niemand gerekend. Logisch ook. De pianist leek onsterfelijk. Hij is dat in zekere zin ook. Zijn muzikale ondersteuningen van teksten van Annie M.G. Schmidt en Willem Wilmink blijven onver getelijk. Natuurlijk werd Bannink wel herdacht. Bij NOVA bijvoorbeeld en bij B&W, voor de gelegenheid gepresenteerd door Inge Diepman. Aan de vaste tafel zaten Wieteke van Dort (onder andere Stratema- ker-op-zee-show), Ivo de Wijs (na de dood van Annie Schmidt de briljantste tekstdichter van Nederland), Hennie Vrienten (de opvol ger van Bannink bij Het Klokhuis), Edwin Rutten (de fillem van Ome Willem waar Bannink hoofdgeitebreier was) en Herman Fille- kers (voorheen Farce Majeur en was die eigenlijk zelf niet al dood?). Want wat doen volwassenen als er een vriend, goede collega of ge woon bekende Nederlander het aardse inruilt voor het hemelse? Die gaan over hem of haar praten. Dat gaat dan gepaard met een hoop gelach om anecdotes. Het levert geen fantastische televisie op, maar het geeft je een zeker inzicht van de persoon, die niet meer is. Louter lovende woorden natuurlijk (terecht) al bracht het niet het juiste gevoel over. Edwin Rutten en Herman Fillekers droegen een stropdas en gedroegen zich dus veel te volwassen. De dasloze De Wijs en Vrienten, als voorman van Doe Maar de absolute tegenpool van Bannink, spraken de mooiste en integerste woorden. B&W eindigde echter met een anti climax. Wieteke van Dort citeerde het liedje, dat in haar ogen het mooiste was dat Bannink ooit gecomponeerd had. Ze sprak, maar zong niet; een belediging. Bannink was immers geen tekstdichter. Nee, aan volwassenen moet je dit niet overlaten. Doe het dan zoals Sesamstraat en Het Klokhuis. Het kind in mij glimlachte bij de lied jes gezongen door Tommie en Ieniemienie. Het Klokhuis herhaalde een programma dat compleet aan Harrie Bannink gewijd was. Aan de man die acht tot twaalf noten tot zijn beschikking had om dui zenden woorden muzikaal te ondersteunen. Bij Sesamstraat en Het Klokhuis liep er een traan over mijn wang en besefte ik het: alleen kinderen zijn echt. „Aah! I loooovwe Andrea Bo- celli! Ik droom ervan om ooit met hem een duet te mogen zingen", zegt Ugo Farell. Over zijn onschuldig-decadente ge zicht glijdt een vlaag van ver rukking. Ugo's verrassend nor male spreekstem slaat over. „Wat zal dat een performanccc- ce worden", brauwt de twinti ger temend. Voorlopig zal het verlangen nog even niet worden ingelost. Bo- celli torst al enkele jaren de roem die een wereldster ten deel valt. Farell is een veelbelo vende debutant, die bovendien tot voor kort zo'n last had van plankenkoorts dat zijn knieën zichtbaar vibreerden. Maar zijn streven is vergelijkbaar met het stappenplan van de Italiaanse tenor: met een klassiek stemty- pe naam maken in de popwe reld en vervolgens de schade inhalen binnen het serieuze metier. Farell heeft de beschikking over een hele ander stemtype dan Bocelli maar is even tomeloos in de weer. Het kan geen toeval zijn dat zijn Bühnenaam gelij kenis vertoont met die van de achttiende-eeuwse gewelde naar Farinelli. Vier jaar geleden verfilmde Gerard Corbiau het levensverhaal van Carlo Bro- schi, zoals Farinelli echt heette. In een van de sleutelscènes is te zien hoe verwoestend de uit werking van een enkele hoge stem kan uitpakken. Ergens in Wenen zet de castraat het op een bijkans minutenlang aan gehouden toon. Dames vallen flauw, heren worden hyste risch, anderen beleven zelfs een hoogtepunt. In een enkele scène zie je leven en dood samenvallen, het in ademen letterlijk in het verleng de liggen van de uitstoot. Fa- rells zang is net zo. Hier zingt iemand omdat hij geen andere keuze heeft. Ugo heeft echter een beperking: anders dan Bo celli kan hij geen rockteksten zingen. Hij kan aan zijn soepe le, gladde stem geen rauw randje verlenen, maar als Farell klassieke standards zingt als Ravels Pavane pur une Infante Defunte of La Romance de Na dir uit Bizets Parelvissers dan hoor je een puur romantische geest aan het werk. Ugo: „Misschien ben ik zelfs wel iemand die doorslaat naar het sentimentele. Ik laat horen wat mij ontroert. Op vakantie in Griekenland werd ik iedere dag bij toeval weer geconfronteerd met Ravel omdat een Franse vrouw iedere dag opnieuw de herdenkings-cd van prinses Diana draaide. Ik ben zelf niet klassiek opgevoed. Mijn ouders zijn middenstanders; die had den daar geen tijd voor. Die wisten ook geen raad met mij toen ik over deze stem, dit ap paraat bleek te beschikken. Ik zelf ook niet: het duurde lang voordat ik er controle over kreeg. Eigenlijk net als met mijn plankenkoorts. Die zenuw kreeg ik ook pas later en dankzij een trucje onder controle." Farell heeft dankzij het Franse producersteam Bertrand Laju- die en Bernard Paganotti (ver antwoordelijk voor het succes van Emma Shapplin, Francis Cabrel en Johhny Hallyday) zijn platendebuut gemaakt met Pre- ces Mea. Een curieuze cd die dankzij de eigenlijk onmogelij ke combinatie van kitscherige pop en dito klassiek succes heeft in het clubcircuit. De wat mysterieuze uitstraling waar over de androgyne Farell be schikt helpt daarbij. Op een van de foto's die van Farell in om loop is gebracht, zie je hoe de sopraan de handen licht gevou- wen houdt voor zijn mond. Als of hij iets voor zichzelf houdt, alsof hij in gebed verzonken is. ..Het zou te pretentieus zijn als ik mezelf al meteen helemaal aan de mensen zou geven", zegt Ugo instemmend. „Ik wil me vocaal volledig ontwikkelen, maar ik beschouw me vooral wat de techniek van het vak be treft, nog als een beginner. Die foto toont de tegenstrijdigheid die zich ook in me bevindt. Aan de ene kant ben ik geëxalteerd, wil ik alles, de musicalwereld in. Aan de andere kant houd ik liever ook wat voor mezelf. Ik heb me ten doel gesteld een show te ontwikkelen die het beste verenigt van Farinelli, Mylène Farmer en Freddie Mercury. Een universeel pro gramma dat show koppelt aan een mysterie. Magie aan intimi teit. Ik geloof niet dat het daar om nodig is je helemaal bloot te geven. Als je een limousine ziet voorbijschuiven met getint glas ben je toch ook nieuwsgieriger naar het antwoord op de vraag wie er inzit? Als een ster in een open auto gaat zitten, ben je zo op hem uitgekeken. Ik weet dat mijn stemtype niet als normaal wordt beschouwd. Een counter-tenor of mannelij ke sopraan moet wel homosek sueel zijn. Hier in Nederland komen de homo-media als vlie gen op de stroop af, maar ik ben geen nicht. Als ik vertel dat ik gek ben op parfum, krijg je hier zo'n blik in de ogen van 'oh, ja'. Maar niet iedere man die op zijn neus afgaat, is ook zo. In Frankrijk trek ik vooral een vrouwelijk publiek. Het zij zo. Ik kan me niet anders voor doen dan ik ben. En ik ben nu eenmaal anders." JOHN OOMKES De Furby, het razend populaire knuffelbeestje dat woordjes zegt, boertjes en windjes laat en reageert op aandacht, is gister middag in Amsterdam tot het Speelgoed van het Jaar bestem peld voor de leeftijdscategorie acht tot twaalfjarigen. Het lieveheersbeest Brabbel Babbel Pimpampoentje ver wierf dezelfde status onder de kinderen tot vier jaar. De leer zame kinderlabtop Sprekend Muisvriendje is het beste speel tje voor de kinderen van vier tot zes. Het spel Klei het maar, waarbij de deelnemers iets of iemand moeten boetseren dat door een ander moet worden geraden, werd Speelgoed van het Jaar voor de koters van zes tot acht. Het familiespel De Kolonisten van Catan Familie won in de categorie twaalf plus. Het was dit jaar de 26ste keer dat consumenten uit genomi neerde artikelen het speelgoed van het Jaar kozen. De Furby: tienerspeelgoed van het jaar. Vrijwel alle stalkers begin nen hun carrière met een gezonde en natuurlijke be langstelling voor beroemd heden. De scheidslijn tus sen bedreigingen en echt geweld is erg dun, aldus de Engelse psychologe Sandy Wolfson tegenover de BBC. Stalking kan de meest extré me vormen aannemen. Bij acteur Brad Pitt werd bij voorbeeld ingebroken, ten nisster Monica Seles werd in de rug gestoken door een fan van een rivale en John Lennon werd vermoord. „Fans die stalkers worden, willen zich volledig onder dompelen in de belevings wereld van hun held, onge acht de gevolgen en het risi co op gevaarlijke afzonde ring", aldus de psychologe. De situatie wordt volgens haar gevaarlijk als stalkers de realiteitszin verhezen en in een schijnwerkelijkheid gaan leven die volledig ge domineerd wordt door de ster. Het stalken is moeilijk te be handelen, omdat oorzaken vaak erg ver in het verleden liggen. Ondanks behande ling kan het stalken toch weer beginnen. Volgens Wolfson, die doceert aan de universiteit van Northum- bria, is hier soms maar wei nig voor nodig. Een kleine ruzie in de huiselijke sfeer kan leiden tot gevaarlijke si tuaties. De stalkers zijn onder beide geslachten en alle lagen van de bevolking te vinden. Vol gens Amerikaans onderzoek worden elk jaar meer dan één miljoen vrouwen en 370.000 mannen belaagd. Het onbeheersbare migrantenprobleem Frankrijk kent een soort die in Nederland uitgestorven lijkt, namelijk leidende intellectuelen. Zij mengen zich in de maatschappelijke discussie in de vorm van essays in kranten - en dat is andere koek dan die doctoran- dussenstukjes op de opiniepagina van onze kranten, of de subjectieve bijdragen van lobbyisten. Nee, in Frankrijk mag je als lezer(es) je hersens laten knarsen op filosofische vertogen, doorspekt met scher pe analyses die lak hebben aan tijdgeest en politieke correctheid en velen daarom niet welgevallig zijn. Wel lichtzijn ze daarom zo interessant. Zo zette Alain Mine onlangs vraagtekens bij de manier waarop Nederland, Duitsland, maar ook zijn eigen land omgaat met etnische minderheden. Frankrijk kent troosteloze 'banlieues', zoals die bij Marseil le, een niemafidsland, voornamelijk bevolkt door immigranten en een onderklasse van Fransen die met elkaar gemeen hebben dat zij buiten alle sociale structuren vallen die tot voor kort het hechte cement waren van een westerse welvaartsstaat. Ze zijn onbereik baar voor onderwijs. voorwerk, voor ge zondheidszorg, voor banenplannen en bijscholing. Ook voor de politie die deze wijken niet meer durft binnen te gaan. De vraag is niet: hoe integreren we deze mensen in de samenleving, maar hoe voor komen we dat hun kinderen levenslange outcasts worden', meent Mine. Hij is gefas cineerd door de wijze waarop de Engelsen met hun (etnische) onderklasse omgaan. Wanneer je geen gelijkheid predikt maar er vanuit gaat dat standen en onderscheid een natuurlijk verschijnsel zijn. dan steek je als HELEEN CRUL overheid niet zoveel tevergeefse energie in het opheffen van de verschillen, maar zorg je voor oplossingen die binnen die ene, gegeven situatie passen. Mine schrijft: De Britten hebben geen schuldgevoelens zoals de Fransen, die menen dat iedere ingezetene van hun land recht heeft op directe hulp en een gelijkwaar dige behandeling van de overheid. Ze gaan met hun etnische minderiieden om zoals ze ook met hun kolo nies omgingen, namelijk via de weg van het zelfbe stuur onder toezicht. In de wijken waar veel etnische minderheden wonen, krijgen de wijkdraden subsidies om daannee hun eigen zaakjes te kunnen regelen. Hoewel de nivellering van standen in Frankrijk niet zo heeft toegeslagen als in Nederland, hebben beide lan den met elkaar gemeen dat zij het begrip 'burgerschap' in principe koppelen aan 'gelijke rechten voor ieder een Daardoor krijgen discussies over etnische minder heden vooral een morele en ethische lading en zijn ze zelden realistisch en praktisch van aard. Ook de zorg van velen dat de sociale ordening die wij metz'n allen hebben opgebouwd, op steeds gewelddadiger wijze zal worden verstoord, kan nauwelijks openlijk worden ge uit. De onderklasse van kansloze minderheden zal blijven groeien, meent Mine. 'Dit brengt Europa langzaam maarzeker in de Amerikaanse situatie, waarbij grote delen van de bevolking buiten de maatschappij leven. Er is echter één groot verschil: wij houden nog steeds ons dure systeem van sociale voorzieningen in stand. Dat levert een paradoxale situatie op. De kosten daar van zullen steeds hoger worden en het rendement, na melijk de bevordering van de sociale integratie en sa menhang. steeds kleiner. Mine zet grote vraagtekens bij de houdbaarheid van de verzorgingsstaat die overigens in Frankrijk minder luxe trekjes heeft dan in Nederland. Want die verzor gingsstaat werd aanvankelijk geacht individuele men sen te behoeden voor de risico 's van ziekte, ouderdom en armoe. 'Nu wordt van dit systeem verwacht dat het hele getto's behoedt voor sociale desintegratie. Daarom moeten we onze ideeën over de verzorgingsstaat gron dig herzien. Intellectuelen in Frankrijk zijn, netzoals in Nederland doorgaans links georiënteerd. Maar een aantal van hen schuiven nu nadrukkelijk meer op naar rechts. Onder hen bevindt zich ook de Franse filosoof Luc Fer ry, kind van de studentenrevolutie in 1968, die netzo als Mine meent dat er van links op het gebied van mi- grantenproblematiek niets is te verwachten. 'Rechts is echter in toenemende mate verontrust over de proble men die door de minderheden ontstaan. Zij zullen dus naar concrete oplossingen gaan zoeken. Die oplossingen zullen er moeten komen omdat het migrantenprobleem nog aanzienlijk groter zal worden. De aanwas van de wereldbevolking vindt tegenwoor dig voor 98 procent in de ontivikkelingslanden plaats. In nog geen 200jaar tijd is de wereldbevolking van één miljard naar zes miljard gegaan. Terwijl de bevolking in de Derde Wereld explosief groeit, worden de levens omstandigheden daar almaar slechter. Zo raken men sen in een val die maar naar één kant opengaatnaar Europa. Het migrantenprobleem is in feite een koekje van eigen deeg. Want dankzij de Westerse ontwikke lingshulp is de kindersterfte in de Derde Wereld voor een groot deel teruggedrongen. Maar de kinderen die door het Westen in leven zijn gehouden, komen vervol gens naar dat Westen toe. Om ook een lei>en te hebben. nog dagen INDEI oliti gtRDA tbelej nburg id dat beleid is een1 korps md.0 elophi ngvoc abii Nog 72 dagen en hetn ,hneat' we millennium breekt Reden voor deze krant in een dagelijkse seriei 8 Pe 1 rug te kijken op belang gebeurtenissen die pla Jj"rze, grepen op correspond! elle spt rende data in de afgelo Zijv 1000 jaar. Deze week: l okt 1926: Opname een "Stl plaat Bing Crosby; 19 r 1872: vondst van 'Holt mden mann-klomp'; 20 okt 1 Thomas Edison maakt ste lamp; 21 okt 1805: j- te zeeslag bij Kaap Tra iitoffe gar; 22 okt 1797: Eerstt rachutesprong Jacque in'Hm?; Garnerin; 23 okt 1964: W 6 1 Olympisch goud Antoi Geesink. sueel i van h waar ikacht 21 OKTOBER 1805 „Een prachtige dag voorï land We zullen allemaal andelijk schip tot zinken! gen voordat het avond is!' jj tenant Paul Harris Nichol iar kent aan boord van het a lsact]e schip de BeUeisle krijgsha 1(ja zef taal op. De Royal Navy isc vandaag helemaal klaar vi Op initiatief van de Britse voogd Horatio Nelson hef Kaap Trafalgar, in Spanje, oktober 1805 één van deg ste zeeslagen uit de geschi nis plaats. De gelijknami(LmeP strijd tussen de Engelse 1(je en de Frans-Spaanse arm t(f^ begint al 's ochtends vroe j tegen het vallen van de a\ r£je ar heeft Engeland de zeehee )(je^ nabij schappij voor decennia in den genomen. Niet in de! |estuui plaats is dat te danken aai een enthousiasmerende optn van Nelson, die zijn fame m( boodschap 'Engeland vei c dat ieder bemanningslid! plicht doet' 's ochtends vi slag over alle Engelse schi 'U laat klinken. Toch maakt tDr,A.. i i ERDAM nant Paul Harris Nichola! foaïïk" stige momenten door. „b ,enjs j ogen zijn met dodelijke a v-r^-n vervuld als ik de bloedige er(j men naast me zie, mijn o ja inforr gepijnigd door de kretem gewonden en het gekreui de doden." Maar Nelsons jj tiek is een totale verrassii shanci de Franse-Spaanse vloot voorgoed is de admiraal, slag zelf niet zal overlevei held. Via tshof ii irige m MENSELIJ] rizaak tbank i met di Een 74-jarige vrouw uit hf Franse ANTIBES heeft dri £noua vier dagen in haar huis op grond gelegen, geveld doe strijkplank. Haar buren, di gerust waren geworden d de brievenbus van de vroe steeds voller werd, zorgdei voor dat ze bevrijd werd. C vrouw vertelde dat ze eind week aan het strijken was weest en dat de plank was geklapt toen ze hem op zi: plaats wilde zetten. Haar kwam zo stevig klem te z dat ze zichzelf niet kon lö V worstelen. De brandweeri eraan te pas komen. Devi n die aan onderkoelingsvers selen leed, ligt in een ziel bij te komen. '0V11 IDA N land d erdac. aanl< inde ISTAD ;n drie reen c dea lunn |aag_* 2 ildwatf ilig. Da I (volks stel voc kor idering daar da Vorsten gebruiken geen v kaartjes, maar koningin B TRIX krijgt binnenkort ee tale. Het wordt haar op 2 ber aangeboden door de! rige kunstacademie Mini Groningen. De digitale v« kaart is speciaal voor del ontworpen door mediakui naar Ad de Bont. Hij is deerd aan de Voortgezett ding Computer Graphics Nieuwe Media aan Miner De voormalige callgirlbaz Dl FLEISS is failliet. Dat uit documenten bij een n bank in Los Angeles. Flei een schuld van meer dan half miljoen gulden. De' Kv wood-madame' probeerd H Ie jaren geleden haar ink f dat ze verd iende door pri H ten uit de filmindustrie ii H tact te brengen met callg (efonen heim te houden voor del gen. Fleiss kwam een mi r leden vrij na een celstraf 'O'°oe[ twee jaar wegens samen belastingontduiking en li wassen van geld. De nar! haar klanten zijn nooit b gemaakt. Wel hebben M Douglas en Charlie Shef kend gebruik te hebben van de callgirls van Fleis kostten naar verluidt 17 gulden per keer. thuis ol

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2