Ajax: het meest geliefde team in Israël Ik heb gewoon mijn werk gedaan' Sport Topman amateurvoetbal: 'Eerste dode slechts kwestie van tijd' NAC'ers onderwijzen jeugd ONDERDAG 21 OKTOBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Taekema opgeroepen voor Oranje junnik Zes hockey-internationals hebben afgezegd voor de ju- Ejjeumwedstrijd volgende week in Egypte. Oranje speelt woens dag 27 oktober als regerend wereld- en olympische in Alexan- drië tegen een wereldelftal ter opluistering van het 75-jarig be staan van de Internationale Hockey Federatie (FIH). Ronald jansen, Jacques Brinkman, Sander van Heeswijk, Jeroen Del- mee, Jaap Derk Buma en Erik Jazet laten de wedstrijd aan zich voorbijgaan. Bondscoach Maurits Hendriks heeft inmiddels Taeke Teakema (KZ), Karei Klaver (Hurley) en Michiel van de Struijk (Hurley) als vervangers opgeroepen. Mulder biedt hoop voor baanrennen jerlun^ Teun Mulder, 18 jaar, biedt het Nederlandse baanwiel- rennen hoop voor de toekomst. De jongste deelnemer bij de WK in Berlijn eindigde op de kilometer tijdrit met 1.05,034 net buiten de toptien. De Fransman Arnaud Tournant prolongeer de zijn wereldtitel. Met een tijd van 1.02,231 eindigde hij voor de Australische wereldrecordhouder Shane Kelly (1.02,436) en de Duitser Stefan Nimke (1.03,110). Op de individuele achter volging veroverden de Duitsers de eerste gouden plak. Robert Bartko reed zijn landgenoot Jens Lehmann op een ronde. Het brons ging naar de Italiaan Mauro Trentini. Met een zestiende plaats kon Robert Slippens op de eerste dag van de WK baan geen hoofdrol spelen. Rio de Janeiro kandidaat OS 2008 piooe de Janeiro De Braziliaanse metropool Rio de Janeiro zal ach kandidaat stellen voor de organisatie van de Olympische ipelen in 2008. Burgemeester Luiz Conde zal de officiële kandi daatstelling binnen een week inleveren bij het Internationaal )|ympisch Comité in Lausanne. Rio was voor 2004 voor de eer- je keer kandidaat maar sneuvelde toen in de voorselectie. Ithene zegevierde uiteindelijk voor Rome en Stockholm. Voor Rio concurrentie van onder andere Parijs, Sevilla, Is- anbul, Peking en Osaka. ilair verliest bekerduel piiKENissEFlair is uitgeschakeld voor de nationale bekercom- letitie. In Spijkenisse verloren de Alphense badmintonners met 3 van De Ridte, dat net als Flair uitkomt in de eerste divisie, fan de vijf partijen (vier singles en een dubbel) eindigden alleen herenenkelpartijen in winst voor de Alphenaars, die voor het erst in het landelijke bekertoernooi uitkwamen. Bas van Zeist n Robert-Jan Hamersma waren succesvol, maar dat mocht iet baten. leense coureur Watt uit coma spenhagen De Deense autocoureur Jason Watt is gisteren uit en coma ontwaakt. Hij blijft voor het leven aan beide benen 'rlamd. De 29-jarige Watt raakte vorige week woensdag ernstig wond bij een ongeluk op een racemotor voor een fotosessie, ison Watt was een succesvol autocoureur in de Formule 3000. ij eindigde dit jaar met Super Nova op de tweede plaats in het iternationaal kampioenschap. Haifa kijkt halsreikend uit naar ontmoeting met 'de Joodse club uit Nederland' Door de straten, uit de kroegen, klonk het gisteravond als een strijdkreet in Haifa: joden, joden. De groep fans was klein maar luidruchtig. Ajax is in Israël, volgens sommige supporters is de club thuisgekomen. Niets is echter minder waar. Ajax, zegt voorzitter Michael van Praag, is een Amsterdamse club met een Griekse naam. ,,Maar wel met een sterke Joodse inslag." haifa* ype minkema In Israël werd halsreikend uit gekeken naar de komst van Ajax. Voor het eerst in de Euro pacup-geschiedenis speelt 'de Joodse club uit Nederland', Ajax, tegen een Joodse club uit Israël, Hapoel Haifa. De verha len over de afkomst van de Ne derlandse topclub waren voor uit gesneld. Ajax Amsterdam was een jodenclub. De fans zwaaiden met Israëlische vlag gen, op de petjes, op de span doeken, zelfs in de tatoeages, overal kwam de Davidsster te rug. Het orgaan van de harde kern van de Ajax-fans, de F-si- de, heet ook DAS, De Ajax Ster. De F-side had een eigen trip naar Israël georganiseerd. Ze zouden de nacht doorbrengen op het strand van Haifa. Bij Ajax hielden ze de adem in. Hoe zouden ze in Israël rea geren op dat vertoon? Dat viel reuze mee. Het enthousiasme was zelfs enorm. 'Waarschijn lijk de meest Joodse club ter wereld en zonder meer het meest geliefde team in Israël', schreef het dagblad Haretz. Het Nieuw Israëlisch Weekblad (NIW) tekende uit de mond van de bekende commentator Eli Shvidler op dat de komende strijd meer het karakter zal krij gen van een familieaangelegen heid dan van een zwaar bela den derby. Bobby Shapira, voorzitter van de club, riep op luide toon dat de Joodse Derby werd gespeeld. En op de websi te van Hapoel Haifa staat: klik hier, Ajax-fans. Welkom Ajax, welkom vrienden. Slechts Ron- ny Naftaniel, directeur van het CIDI, het informatie- en docu mentatiecentrum voor Israël, was kritisch. „Maar die moet dat wel roepen", volgens Van Praag. Geestdrift in plaats van boos heid; wellicht heeft dat voor een omslag gezorgd bij het be stuur van Ajax. Ook in Haifa waren de geluiden positief, toen de naam eenmaal beteke nis had gekregen. Maar vooral, zegt voorzitter Michael van Praag, omdat het beledigende karakter nu is verdwenen. „Het is nu een geuzennaam gewor den", vindt hij. „In het verleden hoorde je voortdurend sis-ge- luiden. Nou, dat kan natuurlijk niet. Maar die geluiden zijn ver stomd. Als onze supporters nu geconfronteerd worden met te gengeluiden, gaan ze klappen. Ze trekken zich er niets meer van aan." Toch kan het soms ook nu nog te ver gaan, vindt de voorzitter. „Als ik, bij de be kerfinale, zo'n Braziliaanse band hoor spelen, en op de eer ste tel wordt daar massaal Jo den, joden op gezongen, dan snijdt me dat nog steeds door mijn ziel. Het moet niet iets treiterends krijgen." Maar dat is ook nog het enige geluid waar Michael van Praag zich nog aan stoort. „We proberen het niet meer uit te bannen, we probe ren het een beetje te temperen, is, dat zijn club een naam uit de Daar is ons beleid nu op ge- Griekse mythologie draagt, en richt." dat Ajax gewoon een Amster- Maar Van Praag heeft wel wat damse club is. Wel ziet de voor uit te leggen, in Haifa. Dat zijn zitter natuurlijk de Joodse in- club niet van Joodse signatuur vloeden in Amsterdam, bij Ajax. „Je hebt de mooiste synagoges in Amsterdam, er is een grote Joodse gemeenschap. Maar bij Ajax valt het wel mee. Slechts een fractie van de leden is Joods." Het Joodse karakter wordt dus grotendeels door niet-Joden, fans van de F-side, meegebracht. Ajax werd bijna honderd jaar geleden niet opgericht door de Joodse gemeenschap. De club zag feitelijk een paar jaar eerder al het levenslicht. Han Dade was een van de stichters van Neerlands meest succesvolle voetbalclub. De Joodse elemen ten werden in de jaren twintig en dertig toegevoegd. De Jood se gemeenschap in Amsterdam, niet het minst onbemiddelde deel van de bevolking, had in die jaren drie passies: het thea ter, uit eten en voetbal. Later kreeg Ajax spelers en bestuurs leden van Joodse komaf. Ben nie Muller, Sjaak Swart, voorzit ter Jaap van Praag. Zoon Mi chael draagt het vaandel nu verder. Volgens de wetten is hij geen Jood. De moeder van Mi chael van Praag was immers niet Joods. „Dat vond ik heel jammer, in het begin." Er is, zegt hij, wel sprake van een grote verbondenheid. „Maar de vrouw zorgt thuis voor het Joodse huishouden. Dat was er bij ons dus niet." Bovendien was het kort na de oorlog en Jaap van Praag sprak niet over die verschrikkelijke ja ren. „Velen na de oorlog waren doodsbang. Mijn vader ook. Ik heb hem nooit naar zijn Jood- zijn kunnen vragen. Ik had, als ik had gewild, ook Jood kunnen worden. Ik heb dat nooit ge daan. Misschien komt dat om dat er thuis geen echt Joods huishouden was." Michael van Praag bezoekt Israël nu voor de derde keer. Vorig jaar was de voorzitter ook in het land, tijdens een trai ningskamp met Ajax. „Tijd voor sightseeing is er ook nu niet. Dat moet maar een andere keer gebeuren." n haag* gpd iendschappelijke voetbal- edstrijden van jeugdteams in veldslagen eindigen, «schouwers die scheidsrech- rs. spelers of elkaar te lijf an. Een voetbalbond die we ns excessen elftallen uit ipetitie neemt, al dan niet ngende nader onderzoek. Is t wachten op het eerste voet- Uoze weekeinde of de eerste de in het amateurvoetbal? lat er op afzienbare termijn dode te betreuren zal zijn het amateurvoetbal, staat ir hem vast. „Dat gaat een er gebeuren", meent Gerard Rijk, lid van het bestuur aateurvoetbal binnen de Als voorzitter van IVB-district West 4 heeft Van bijna dagelijks te maken 1 geweld op en rond de vel- Voetbal moet gezuiverd worden van ongewenste elementen Elke week praat hij weer met bestuurders van voetbalclubs die wegens excessen op het matje zijn geroepen. Nu al, ter wijl de competitie 1999 - 2000 nog geen twee maanden on derweg is. Voor de voetbalbe stuurder is de maat echter vol. Onlangs heeft hij zijn ervarin gen als 'misdaadbestrijder' bin nen het bestuur amateurvoet bal aan de orde gesteld. Inclu sief zijn voorspelling dat er bin nenkort een voetballoos week einde in het amateurvoetbal zal worden afgekondigd. De collega's uit andere delen van het land hoorden Van Rijk vriendelijk toe maar hun bood schap was duidelijk: 'Beste col lega, probeer eerst de zaken in je eigen district eens op orde te krijgen'. Óp zich vreemd aangezien berichten in regionale kranten over gestaakte amateurwed strijden aangeven dat de pro blemen zich in het hele land voordoen. Scheidsrechters die wedstrijden staken vanwege bedreigingen door spelers en toeschouwers. Vechtpartijen op en langs het veld, inclusief gewonden. Arbiters die door spelers geslagen en geschopt worden. Van de hoogste tot de laagste klasse, senioren en jeugd in gelijke mate. „Wij vvülen hét niet bagatelli seren of vergoeilijken maar in de regio's Rotterdam en Den Haag zijn al een aantal hele vervelende zaken geweest. En dat heeft natuurlijk een effect", meent Rob de Leede, zegsman van de KNVB onder meer be last met amateurvoetbal. „Het is zeker niet zo dat wij hier nu al een weekeinde zonder ama teurvoetbal overwegen". Van Rijk wil zijn maatregel desnoods alleen in het district West 4 doorvoeren. Kritiek van sommige verenigingen dat hij daarmee de goeden onder de kwaden laat lijden, legt hij naast zich neer. „Ik vind dat zó kortzichtig. Laat de clubs dan zorgen voor sociale controle. Zij kennen hun mensen beter dan wij. De ervaring leert dat bij de verenigingen die wij tot dusverre uit de competitie ha len wel iets gebeurt. Het is een aanzet tot een discussie." Dat er meer moet gebeuren dan een symbolische straf als een bezinningsweekeinde, staat voor Van Rijk als een paal boven water. Het amateurvoet bal moet gezuiverd worden van zijn ongewenste elementen. Liever een gezonde kleinere bond dan een zieke grote. „De stofkam moet erdoor. We moe ten zorgen dat spelers die ge royeerd zijn ook bij andere clubs niet meer aan de bak ko men. Laat verenigingen een 'gentlemans agreement' slui ten." Van Rijk weet dat de proble men worden veroorzaakt door een maatschappij waarin soci ale samenhang en tolerantie ver te zoeken zijn. „Als je in een café geweigerd wordt, schiet je de portier neer. Het is een maatschappelijk probleem. Als sportbestuurder moet je tegen woordig criminologie gestu deerd hebben. Alleen komen we er als bond niet meer uit, daar is de overheid bij nodig. Daarom gaan we ook een dis cussie opstarten met de poli tie." Het opnieuw invoeren van identiteitskaarten in het ama teurvoetbal kan helpen meent Van Rijk. Ooit werden die kaar ten onder druk van de KNVB- districten Noord, Oost en Zuid afgeschaft. Van Rijk: „Maar de geesten in Zeist zijn weer rijp voor de identiteitskaarten. Dat hoeft niet in heel Nederland. Uniformiteit is leuk, maar niet ten koste van alles. Staphorst is nou eenmaal geen Rotterdam. Laat de districten het maar be palen." De Leede nuanceert: „Die identiteitskaarten zijn niet aan de orde. En de uitspraak 'liever een gezonde kleinere bond dan een zieke grote' laat ik voor zijn rekening. Het is ook niet zo dat wij de eerste dode verwachten. Zo zwart is het allemaal niet. Wij komen echt niet elke maandag met angst en beven naar kantoor. Natuurlijk is het geweld op en rond de velden een probleem. Daar zijn wij mee bezig." „Maar het is ook waar dat de aanpak een verantwoordelijk heid is van de clubs zelf. Wij komen met aanvullende maat regelen. Zoals het uit competi tie nemen van elftallen. Het is echt niet leuk als je als club te gen je buurman moet gaan ver tellen dat je elftal niet mag spe len vanwege het gedrag van een paar randdebielen. En wat overleg met de politie betreft: dat loopt al." isenaar Dennis de Vreugt wint EK schaken tot 20 jaar peter groenendijk itmeester John van der noemde hem twee jaar ge- i al 'een veelbelovend ta- Die voorspelling lijkt uit te en. Afgelopen dinsdag won :naar Dennis de Vreugt (18) Griekse Niforeika het Eu- kampioenschap scha- voor spelers tot 20 jaar. Hij eerste Nederlander die dit leert sinds Van der Wiel 1979 deze titel veroverde, i'reugt zelf ziet zichzelf nog als toekomstig topschaker. loef geen miljonair te wor- Ik vind schaken gewoon en leek concentratieverlies de titel te gaan kosten, elf partijen stond ik op ne- punten, waarmee ik ruim e leiding ging", vertelt De ]L „In de twaalfde partij mijn Poolse tegenstander een paar minuten re- aan. Ik weigerde, want ik lekker schaken. Vervol- ik me echter af te n waarom ik remise niet langenomen; dan was ik al reikbaar geworden voor de utrentie. Ik baalde daar zo dat ik de wedstrijd bijna anden gaf." Wat hem na i minuten werd aangebo- lereikte hij uiteindelijk na i uur: remise. „Het was Irama. Na die partij was ik iaal kapot." Vreugt was als Europees in de leeftijdscatego- jaar weliswaar als een a favorieten naar Grieken- gekomen, maar het een d eerder gehouden we- •mpioenschap tot 20 jaar evenvachtingen enigszins 'perd. De Vreugt werd in 'ernooi slechts 21ste. „Ik iP ook niét goed hoe dat Er zat minder dan een d tussen de twee toer- 11 Tijdens het WK kon ik let goed concentreren. Het jewoon niet zo lekker." tem tijdens het EK wel Dennis de Vreugt. mentaal scherp te houden reis de de Israëlische schaker Arthur Kogan, met wie De Vreugt be vriend is, mee naar Niforeika. „Met hem kon ik de wedstrij den analyseren en me een beet je ontspannen. Ik denk dat dat geholpen heeft." Het concen tratievermogen is niet het sterk ste punt van de Lissenaar, weet ook hijzelf. „Als ik niet echt ge motiveerd ben, doe ik maar wat zetjes. Dan zit ik ergens anders met mijn gedachten. Een heel goede schaker heeft daar geen last van. Dat moet ik dus afle ren." Ook tijdens het succesvol verlopen toernooi in Grieken land was De Vreugt enkele ke ren niet bij de les. „Tijdens een partij met een Engelsman, die op papier veel zwakker is dan FOTO LOEK ik, viel plotseling de elektriciteit uit in de zaal. We konden toen een uur niet spelen. Toen we eenmaal weer begonnen kon ik mijn gedachten niet bij de par tij houden. Ik sleepte er nog re mise uit, maar het had slechter kunnen aflopen." De Vreugt wordt ondanks die zwakke plek gezien als een groot talent. Als veertienjarige versloeg hij al de Tilburgse grootmeester Loek van Wely. Zijn winst in Griekenland heeft de verwachtingen van Neder landse schaakliefhebbers alleen maar doen stijgen. De jonge schaker zelf weet het succes echter aardig te relativeren. „Ik denk eigenlijk nooit zo na over de verre toekomst. Ik zie wel wat er op me afkomt. Misschien word ik grootmeester, mis schien word ik wereldtopper, misschien blijft dit het hoogte punt. Ik denk daar niet te veel over na, ik leef van toernooi tot toernooi." Hij focust zich ook nog niet op het schaken, hoe wel hij niet uitsluit dat dit gaat veranderen. „Ik train nu ander half uur per dag. Ik studeer daarnaast planologie in Utrecht en ik tennis graag. Schaken is niet mijn hele leven. Maar in middels overweeg ik wel om te stoppen met mijn studie om me een jaar lang volledig op het schaken te richten. Eens kijken hoe ver ik dan kom." Van de bewering van het andere Ne derlandse schaaktalent Ruud Janssen, dat met schaken geen brood te verdienen valt, ligt De Vreugt niet wakker. Als prof schaker word je inderdaad niet rijk, tenzij je tot de echte we reldtop behoort. Maar ik hoef geen miljonair te worden. Ik vind schaken gewoon leuk." Over de nabije toekomst be staat meer duidelijkheid. „Ik speel in de Nederlandse com petitie voor het Hilversumse HSG met onder meer Jeroen Pi ket en Sofia Polgar. Ik schaak tegen spelers die tot de absolu te wereldtop behoren. Aan hun kan ik me optrekken." Vader De Vreugt is natuurlijk trots op zijn zoon. „Ik ben ook blij dat hij niet naast zijn schoenen is gaan lopen. Wij waren daar wel even bang voor, maar hij is gelukkig prima in staat om zijn succes te relativeren." Zoon Dennis knikt. „Zo bijzonder is het niet. Ik heb gewoon mijn werk ge daan." oegstgeest Jeffrey van As, Alfred Schreuder en keeper Jan Willem van Ede gaven gisteren voetballes op het terrein van ASC. De drie NAC'ers trainden een jeugdige selectie van de drie plaatselijke clubs ASC, UDO en w Oegstgeest. Deze zogeheten clinic was opgezet door het Roelant Oltmans Fonds, in het leven geroepen door de voormalige hockeybondscoach die zelf uit Oegstgeest komt en momenteel als manager in dienst is bij de Bredase club. Op de foto geeft Van Ede onderricht aan een jeugdige keeper. FOTO DICK HOCEWONING SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN Lucky Ten, woensdag 20 oktober 1999:6 8 18 - 20 - 21 27 32 - 35 - 37 - 38 - 44 - 46 48 - 56 - 59 - 64 - 66 - 72 - 78 - 79 (Onder voorbehoud) 18-21-36-43-46. ig A. 2 - 3 -12 - 22 - 39 - 45 R le getallen: 1-2-8-21-24-28. Reservegetal: 32. Lyon. Mannen, 1,5 miljoen gulden. Tweede ronde lapentti (Ecu/6) - Sierrennk llled) 3-6 6-3 7-6, Spadea (VSt/8) - Schalken (Ned) 2-6 6-1 6-4, Gustalson (Zwe) - Martin (VSt/2) 6-1 4-6 6-4, Grosiean (Fra/12) - Gambill (VSt) 1-6 6-3 6-3, Ferreira (ZAf) - Me- dvedev (Oek/4) 6-3 7-5. Hewitt (Aus/13) Federer (Zwt) 7-6 2-6 6-4. Larsson (Zwei Rosset (Zwi/16) 6-2 6-2, Tillstróm (Zwe) Haas (Dui) 6-2 7-6. Tarango (VSti - Costa (Spa/10) 64 opgave, Kuerten (Bra'3) - Vicente (Spa) 6-3 7-6. Escude (Fra) P'oime (Fra/7) 6-16-0, Kafelnikov (Rus/1Reneberg (VSt) 6-3 3-6 6-4 Moskou. Vrouwen, 2 miljoen gulden. Eerste ronde: Farina (Ita) Testud (Fra/7) 6-3 6-4, Pitkowski (Fra) - Zvereva (WRu) 6-4 6-3, Huber (Oui) - Po (VSt) 4-6 7-6 6-4, Raymond (VSt) - Tatarkova (Oek) 6-3 7-6 Tweede ronde Halard-Decugis (Fra/3) - Sidot 6 2 7-5. Schett (Oos) Myskma(Rus) 3-6 6-4 6-2. Sugiyama (Jap) Pierce (Fra) 6-4 3-6 6 3 Bratislava. Vrouwen, 220.000 gulden. Eerste ro RittnerfO >em 7-5 C," l.eteu» lF-a, /:T- 5 (Fra) - Osterloh (VSt) 6-0 6-2. Tweede ronde: Barabanskikova (WRu) Batchewa iBul) 7-5 6-4, Clijsters (Bel) - Kleinova (Ts|) 7-5 3-1 opgave. WIELRENNEN Berlin WK baan Mannen individuele achtervolging wint «an Markov 'Rusi Bartko (Du wv Trentim (lla) F.naie Eartk Om de deroe p aats Trentim «v Va:kov Eindstand 1 Bartko 2 i- ni. 4 Markov. 5 Mahreiev (Oek). 16 Slippens 1 km tijdrit: 1 Tournant (Fra) 1 02.231. 2 Kelly (Aus) 1 02.436 1.03.110.4 Thuet(Fra) 1 03.163, 5 Queally(GBr)03.261.1! K

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23