Rangers legt PSV op de pijnbank Sport FIFA-baas Joseph Blatter wil 'minder wedstrijden en meer kwaliteit' Belgische politie vermoedt maffia-invloeden bij nieuwe aanstelling Johan Boskamp f Hertha BSC neemt ifstand van Milan Willem II in krankzinnig duel onderuit tegen Sparta Praag PHILIPS) DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 Pele wil nog één interland spelen mo de Janeiro Pele wil op zijn zestigste verjaardag met het Bra ziliaanse voetbalteam tegen een wereldelftal voetballen. De voormalige held leidde zijn land in 1958, 1962 en 1970 naar de wereldtitel. Hij acht zich ondanks zijn leeftijd nog steeds fit ge noeg in elk elftal te kunnen spelen. „Afgezien van een pro bleempje met mijn rechterknie kan ik voor ieder team van waarde zijn", zei Pele die op dit moment als sportminister van zijn land door het leven gaat. Het duel zal pas volgend jaar wor den gespeeld. Komende zaterdag hoopt Pele namelijk zijn 59ste Argentinië verslaat Ierland iqnden/edinburghDe rugbyers van Engeland, Schotland en Ar gentinië hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfinale van het WK. De Engelsen hadden in Londen weinig moeite met Fiji: 45-24. Bij rust leidden ze al met 23-3. Schotland was in Edin burgh te sterk voor Samoa: 35-18. Dit na een 15-6 voorsprong halverwege. Engeland ontmoet in de kwartfinale Zuid-Afrika, terwijl Schotland hel nu tegen Nieuw Zeeland moet opnemen. Argentinië, dat Ierland met 28-24 (rust 9-15) versloeg, speelt te gen Frankrijk. Alle duels staan voor zondag 24 oktober op het programma. Stewart getuigt tegen Ferrari ionden Het Formule-1-team van Stewart steunt McLaren in zijn verzet tegen de pogingen van Ferrari om de diskwalificatie in de Grote Prijs van Maleisië ongedaan te maken. Na de uit sluiting van de nummers een en twee Eddie Irvine en Michael Schumacher in Maleisië schoven Stewart-coureurs Johnny Her bert en Rubens Barrichello door naar de tweede en derde plaats. Stewart klom in de WK-stand voor constructeurs naar de derde plek. De FIA-beroepscommissie komt pas zaterdag met een uitspraak en zal eerst de FIA en de teams informeren. Verlies voor Nederlandse tennissers iyon/bratislava Jan Siemerink en Sjeng Schalken zijn in de tweede ronde van het tennistoernooi in Lyon uitgeschakeld. De Rijnsburger verloor van Nicolas Lapentti uit Ecuador: 3-6 6-3 7- 6. Schalken moest zijn meerdere erkennen in de als achtste ge plaatste Amerikaan Spadea: 2-6 6-1 6-4. Lapentti had Siemerink vorige maand in de Davis Cup ook al verslagen. Nederland haalde in die ontmoeting in Guayaquil (Ecuador) wel de uitein delijke overwinning. Miriam Oremans ging in de eerste ronde van het toernooi in Bratislava onderuit tegen de Duitse Barbara Rittner: 6-3 7-5. genève gpd Volgens de FIFA genereert het moderne profvoetbal tot teveel spektakel en te weinig sport. Met name in Europa worden topspelers het slachtoffer van overbelaste nationale en inter nationale wedstrijdschema's. Boven op de nationale com petities en interlandwedstrijden komen eindeloze Champions League en UEFA Cup-duels. Onder de prestatiedwang lopen overtredingen en blessures oververmoeide spelers op en nemen ze sneller hun toevlucht tot doping. Wat het drugsgebruik betreft wil de FIFA in de toekomst ook controle in de trainingsperiode en niet alleen bij de wedstrij den. Ook moeten er beter uitge ruste laboratoria komen, die de nieuwste snufjes op dopingge- bied kunnen aantonen. Dat was het harde oordeel van Joseph Blatter, de president van FIFA tijdens een gesprek met enkele journalisten in Ge- nève. „Met zo'n 75 wedstrijden per jaar ga je geheid in de fout", aldus Blatter. „We moeten naar minder matches van betere kwaliteit. Anders haken op de duur de sponsors en ook het publiek af." Blatter sprak zich uit tegen maximum salarissen voor pro fessionele spelers, want: „De voetbalmarkt is als iedere ande re vrije markt." Maar hij vond wel, dat het amateurvoetbal zwaar te lijden had van de commercie die het moderne voetbal volledig in zijn greep heeft. Wat de regle menten betreft, zag Blatter brooch in het experimenteren met twee scheidsrechters, zoals al in Italië wordt gedaan, maar dan alleen voor topliga's. „Voor lagere clubs is dit ondoenlijk, want er zijn gewoon niet ge noeg scheidsrechters in de aan bieding." De FIFA wil verder een mini mum van zes nationale spelers doordrukken in clubs, die zich veren/mechelen» flu; at De gerechtelijke politie van Me- ,ett chelen heeft SK Beveren gead viseerd Johan Boskamp niet SPI aan te stellen als mogelijke ver- ranger van de ontslagen trainer Stani Gzil. Boskamp namelijk ivordt gezien als een soort aflei dingsmanoeuvre voor het wit- mhI rassen van Georgisch mis- *1 laadgeld. Als Beveren met Bos- amp toch in zee zou gaan, zijn verwachten moeilijkheden e overzien, zo zegt men bij le gerechtelijke politie. De gerechtelijke politie is er- ,1a an overtuigd dat de door de 0 ee ieorgiërs betaalde sommen iboi ian Boskamp misdaadgeld is op deze manier wil België. Dat voor illegale actie de (voetbal de sport wordt uitgekozen is niet -jecl ieuw: in februari van dit jaar toe eten ze al hun oog vallen op v C Mechelen. De 'koop' ging- In jen niet door, omdat de politie ,e ïaffiageld op het spoor kwam. Ian Boskamp is niet te spre- :n over het initiatief van de lechelse Gerechtelijke Politie, bij Tl 'anuit Casablanca, waar hij tot 8 november op werkvakantie vertoeft, reageert hij verbolgen op de berichtgeving rond zijn figuur. „Ik word opgevoerd als een misda'diger. Wat is dat alle maal? Ik ben al een jaar weg uit België, maar word almaar ach tervolgd door al die verhalen. Het is een lachertje." Boskamp gelooft niet dat zijn werkgevers iets te verwijten valt. „Wat ik over die mensen weet, is perfect. Ik kan er geen slecht woord over kwijt. Ik twij fel helemaal niet aan hen. Het is simpel: ik heb een officieel contract met de Georgische voetbalbond. Een waterdichte overeenkomst, dat kan en wil ik aan iedereen voorleggen. Mijn naam is besmeurd. Welke club in België wil nu nog met mij in zee gaan? Als ik terug thuis ben, stap ik naar de politie om uitleg te vragen." Voorlopig wil hij zijn toe komstplannen met de Geor- giërs niet wijzigen. „Het is de bedoeling om na de WK-loting op 7 december opnieuw naar Georgië te trekken om te praten over een nieuw contract voor twee jaar als bondscoach." PSV kan zich naar harte lust storten op de vader landse competitie, de speeltuin van Europa. In een ongelijke strijd met Glasgow Rangers, een an der land uit de derde gar nituur, werden de Braban ders gisteravond op een kansloze nederlaag getrak teerd. Geen moment had PSV de illusie iets uit de hel van Ibrox weg te kun nen 'pikken'. De ploeg die excelleert in de eredivisie, heeft buiten de landsgren zen niets vertellen. De cij fers van 4-1 waren, pijnlijk genoeg, slechts een mage re afspiegeling van de ver houdingen. glasgow mark caldenhoven PSV werd schaamteloos overk last, gefileerd en ongegeneerd op de pijnbank gelegd. Eric Ge- rets: „Ik weet niet waar ik moet beginnen. Het verlies op zich is uiteraard een ongelooflijke te leurstelling, maar vooral de ma nier waarop... Het klassever- schil was enorm." Als Glasgow Rangers iets nauwkeuriger met de kansen was omgesprongen, waren de Brabanders naar de grootste nederlaag uit hun Europese ge schiedenis gespeeld. Dat blijft St. Etienne-PSV (6-0) uit het na jaar van 1979. Dat duel uit de UEFA Cup was wel de laatste keer dat PSV in Europees ver band meer dan vier goals incas seerde. Voor PSV rest in de Champi ons League slechts enkele krui mels, zeker na de remise tussen Valencia en Bayern München (1-1). Eric Gerets rekende drie weken geleden al lichtelijk overdreven uitschakeling voor. Die voorspelling kwam op ont luisterende wijze tot uiting. Kroop de Belg na de nederlaag in Eindhoven in de rol van amateurpsycholoog, gister avond waren er domweg geen excuses voorhanden. „De meeste spelers hadden een complete off-day. Ik moet toe geven dat me dat heeft verrast. Het zal ons allemaal wel heb ben verrast. PSV was ontzettend zwak. Dat i internationaal profileren. „In clubs als Barcelona zijn Spaan se spelers zo langzamerhand met een lantarentje te zoeken." Blatter zag een grote toe komst voor het vrouwenvoei bal. In Europa overweegt nog het 'macho-imago', maar in Amerika zijn er nu al meer sponsors voor voetballende \Touwen dan voor mannen clubs. Champions league GROEP E FC Porto - Real Madrid 2-1 (2-0). 1 Jardel 10, 35. Jardel 2-0. 68 Peixe 2 (eigen doel) Scheidsrechter: Heyne mann (Dui). Toeschouwers: 32.000. Molde - Olympiakos Piraes 3-2 (0-2) 36. Mavrogenidis 0-1, 40. Zahovic 55. j 1-2, 59. L Hestad 3-2. Scheidsrechter: WojGfilS (Pol). Toeschouwers: 10.230 Porto 4 3 0 1 9 6-4 R. Madrid 4 2 1 1 7 11-7 Olympiakos 4 1 1 2 4 8-9 Molde 4 1 0 3 3 5-10 GROEP F FC Valencia - Bayern München 1-1 (1 1). 10. Mie 1-0, 17 Effenberg 1-1 (stral schop). Scheidsrechter: Frisk (Zwe) Toe- Michael Mols heeft net gescoord voor Glasgow Rangers. Op de achtergrond is ploeggenoot Rod Wallace erg blij met de Nederlander. PSV'er Jan Heintze heeft zo zijn eigen gedachten. foto reuters 1-0, 39. Mols 2-0, 45. stelrooy 2-1 (strafschop), 56. McCann 1, 80. Mols 4-1 Scheidsrechter: Colli (Ita) Toeschouwers: 50.083 Gele kaa Van Bommel (PSV). Rangers 4 2 1 1 7 6- Valencia 4 1 3 0 6 5- Bayern M. 4 1 3 0 6 5- 2 (0-1). 22 Micoud 0-1. 54 1-1, 74. Wiltord 1-2. Scheidsrechter: Poll (Eng). Toeschouwers: 48.000. Willem II - Sparta Praag 3-4 (2-1). I Bombarda 1-0, 6. S|oekov 2-0, 17. Nu votny 2-1, 50. Schenning 3-1. 53. La rechter: Sarvan (Tur). Toeschouwt 14.000. Rode kaart: 53. Galasek (W*i lem II). Gele kaart: Labant (Sparta Praag), Jaliens (Willem II). Bordeaux 4 3 1 0 10 7-4 Sparta P 42208 9-4 SpartakM. 4 1 1 2 4 6-6 Willem II 4 0 0 4 0 6-14 Bordeaux naar 2e ronde GROEP H Hertha BSC - AC Milan 1-0 (1-0). 4 1 Wosz 1-0 Scheidsrechter: Garcia-Aran da (Spa). Toeschouwers: 75.000. Galatasaray - Chelsea 0-5 (0-1). 32. F 0-1. 49 Flo 0-2. 54. Zola 0-3. 79 Wise 0-4, 88 Ambrosetti 0-5. Scheidsrech ter: Melo Pereira (Por). Toeschouwers: 30.000. Hertha B. 4 2 2 0 8 6 4 Chelsea 4 2 1 1 7 7 2 AC Milan 4 12 1 5 3-3 Galatasar 4 0 1 3 1 3-10 ge conclusie die ik kan trek ken." Niets klopte van het tactische plannetje van Gerets. De Belg had zijn hoop gevestigd op zijn centrale koppel. Mark van Bommel en Johann Vogel de buteerden samen op het mid denveld, maar stelden hun coach danig teleur. Van Bom mel, later door een noodwissel van Gerets een linie terugge haald, had geen vat op uitblin ker Giovanni van Bronckhorst. Ook Vogel kwam handen en voeten tekort tegen de oud- Feyenoorder. Doordat de 'Kas parov en Karpov van PSV', al dus Van Bommel onlangs, ver zaakten, werden Ruud van Ni- stelrooy en Luc Nilis nauwelijks van munitie voorzien. Dick Advocaat beleefde in Ibrox, dat in een ongekende staat van opwinding verkeerde, een van zijn 'finest hours' als 'manager'. De Hagenaar, in het verleden als oud-trainer van PSV nogal eens bekritiseert om zijn defensieve manier van coa chen, had de zwakke plekken van PSV geanalyseerd. Met een meesterzet - stoorzender Derek Mclnnes koppelen aan aan voerder Nilis - werd PSV ont daan van zijn angel. De Bra banders ontbeerden de kracht venijnig te steken. Veel landen uit Europa waren Nederland al voorbij gestreefd. Daar kwam Schotland gisteravond bij. Ad vocaat, die nu met Rangers de ranglijst in groep F aanvoert: „Het was excellent. We hebben tegen PSV geen kans weggege ven. Diezelfde club heeft in Ne derland wel 40 doelpunten ge maakt in acht duels." Vooral twee Nederlanders eisten op Ibrox de hoofdrol voor zich op. Van Bronckhorst en Mols deden hun landgeno ten pijn. Met twee goals werd Mols na het laatste fluitsignaal toegezongen door het dolen thousiaste publiek. De oud- spits van FC Utrecht was een plaag voor de complete verde diging van PSV. Zijn goals, een kopbal en een individuele actie, en technische staaltjes waren een lust voor het oog. Advocaat wenste echter niet het individu te prijzen. „Dit was een team prestatie. Vooral dat heeft me deugd gedaan." Ixirenzo Amoruso en Neil McCann, na een blunder van Ivica Kralj op een flitsende vrije trap van Van Bronckhorst, tilde de score naar 4-1. Voor de rust had de verder onzichtbare Van Nistelrooy uit met een benutte en discutabel* strafschop de hoop voor PSV le vend gehouden. Maar in Glas gow, tegen een ontketend Ran gers, was helemaal niets meer te halen. Gerets: „Tegen F< Den Bosch was het nog fantas tisch, nu een drama. Maar Glasgow Rangers is geen Den Bosch." Zo was het maar net. Glasgow Rangers: Klos; Porrini Amoruso. Moore en Vidinar; Mclnnes Khokhlov; Nilis helsea haalt uit tegen Galatasaray: 5-0 IN haag» anp/rtr (VVi 3 (K Leide Fleuib ertha BSC heeft in groep H de Champions League af- 3kit tand genomen van AC Milan. Duitsers wonnen in Berlijn t 1-0 van de Italiaanse top- vtar^' Bij Hertha stond de Ne- Pijnad ^d Van Burik in de basis. 21-8,1 De enige treffer kwam op per_6>jaam van Wosz. Hij scoorde inuten voor de rust. ïuv'-v °°r Milan betekende het de frste nederlaag op Champions igue-niveau dit seizoen. De itsers, die ook de Nederlan- s Roy en Maas onder con- ict hebben, bleven ongesla- Door dit resultaat klom Chel- a naar de tweede plaats. De igelsen wonnen gemakkelijk Galatasaray, 5-0. De Noor schoot er twee in voor Chel- i. Zola, Wise en Ambrosetti ichten éénmaal. Bij Chelsea ond Ed de Goey in het doel. Porto verdrong in poule Madrid ATEflfl aats. De Portugezen 2-1, dankzij twee treffers Jardel. De Europees top- irs-Hïj ®rer- afkomstig uit Brazilië, «akte beide doelpunten rste helft. Een eigen doelpunt ■0 a Peixe (2-1) bracht a uur spel de spanning nog M] üg. Vooralsnog zijn de enties voor de 'Koninklijke' b-aims iar Seedorf in de 47ste 'at inviel, niet dramatisch, htervolger Olympiakos heeft t\LZ0P sleeds een achterstand punten. De Grieken verlo- bij Molde (3-2), dat nog ®n punt had. ar zag het aanvankelijk naar uit. Bij rust leidde Olympiakos met 0-2. Door twee treffers van Lund kwamen de Noren op gelijke hoogte. Ver volgens bracht Hestad de thuis club op 3-2. Valencia en Bayem München hebben na een 1-1 gelijkspel in hun onderlinge duel de koppo sitie in poule F verspeeld aan Glasgow Rangers. Met nog twee wedstrijden te gaan leiden de Schotten met zeven punten. De Spanjaarden en Duitsers volgen op een punt. PSV kan zich met een punt uit vier duels richten op de nationale competitie. In Valencia was de thuisploeg de betere ploeg. De Spanjaar den kwamen na elf minuten ook verdiend op voorsprong. De Roemeen Ilie schatte een voorzet van Lopez op de juiste waarde. Bayern München stond zes minuten later alweer op gelijke hoogte. De Spaanse doelman Palop vergreep zich in zijn strafschopgebied aan spits Eiber van Bayem München. De Duitse aanvoerder Effenberg maakte vanaf elf meter geen fout: 1-1. Ook in de tweede helft maak te Valencia de meeste aan spraak op de overwinning. Lo pez, Ilie en opnieuw Lopez slaagden er echter niet in doel man Kahn van Bayern Mün chen te passeren. Bordeaux heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van de Champions League. De Franse tegenstander van Willem II in poule G won bij Spartak Mos kou met 1-2. Daardoor is Bor deaux met tien punten uit vier duels zeker van minimaal de tweede eindklassering in de groep. Johan Micoud bracht Bor deaux in de 22ste minuut op v M .-JA' ,0^" TILBURG GERT V Chelsea-spits Tore-André Flo springt een gat in de lucht na zijn tweede treffer tegen Galatasaray. foto voorsprong. Na de hervatting schoot Andrej Tichonov zijn ploeg op gelijke hoogte. De Rus benutte in de 54ste r strafschop. Sylvian Wiltord loodste Bor deaux een kwartier vo naar de tweede ronde 1 Champions League. Ze gingen er in Tilburg eens echt goed voor zit ten. Een wonder hing in de lucht toen de plaatse lijke trots Willem II een 3-1 voorsprong nam te gen Sparta Praag. De eerste punten lonkten in de Champions League. Maar wat een feestje moest worden, ontaardde in een verschrikkelijke nacht merrie. In de laatste minuut van een zinderende wedstrijd werd Willem II toch nog met 3-4 versla gen. Ongeloof, woede en bittere teleurstelling. Ze waren er kapot van in Tilburg. Breekpunt in de wedstrijd was de rode kaart van de Tilburgse aanvoerder Thomas Galasek. Hij tikte in de 54ste minuut de doorgebroken Li- bor Sionko lichtjes tegen de enkel. De Turkse ar biter Sarvan deelde de zwaarst denkbare straf uit. Galasek kreeg direct de rode kaart voorgetoverd en de bal ging ook nog eens op de stip. Vladimir Labant bracht vanaf elf meter de Tsjechische achterstand terug tot 3-2. Vanaf dat moment werd trainer Co Adriaanse overvallen door angstige voorgevoelens. „Tho mas Galasek is de beste speler van Willem II. Dan Weet je dat je problemen krijgt als je zonder hem verder moet. Er moest ook nog meer dan een half uur gespeeld worden. Dat is lang, hoor. Met tien man tegen zo'n sterke tegenstander." En de avond begon nog wel zo mooi in Tilburg. Door snelle treffers van Mariano Bombarda en Dmitri Shoukov ging Willem II in de zesde mi nuut al met 2-0 aan de leiding. Sparta Praag deed in de zeventiende minuut dankzij een rake kop bal van Jiri Novotny wel iets terug, maar dat mocht de pret niet drukken. Willem II maakte er in ieder geval een echte wedstrijd van, dat telde echt. Een regelrechte stunt leek in aantocht toen Mark Schenning de Brabanders met een snoei harde vrije trap in de 50ste minuut een 3-1 voor sprong bezorgde. „Toen ging ik echt in de over winning gelovenzei de doelpuntenmaker na afloop. Precies vier minuten waren de Tilburgers in jubelstemming. Door het wegsturen van aan voerder Galasek kwam de ploeg met een keihar de klap terug op aarde. Het Tilburgse leed werd na een goed uur spe len nog groter toen doelman Kris Mampaey in de fout sprong en een schot van Zdenek Svoboda niet onder controle kreeg. De sluitpost wilde voor de tweede keer zijn handen op de bal leggen toen Miroslov Baranak plotseling voor hem opdook. Weg bal, en simpele tegentreffer: 3-3. Mampaey raakte tot overmaat van ramp ook nog geblesseerd bij die actie.' In eerste instantie werd gevreesd voor een breuk in zijn kuitbeen, maar de sluitpost kwam er met een zware kneu zing nog genadig vanaf. Adriaanse had geen me delijden met zijn doelman. „Een fout van de kee per, overduidelijk. Hij had dat schot gewoon moeten pakken. Die bal kwam van erg ver. Dat had geen probleem moeten zijn." Met tweede keus Jimmy van Fesscm als vei vanger van Kris Mampaey leek Willem II toch nog op een 3-3 gelijkspel af te stevenen. Adriaan se ging daar met het verstrijken van de tijd ook steeds meer in geloven. „Het zag er goed uit, ik dacht niet meer dat we dat nog uit handen zou geven." Dat gebeurde wel, in de laatste minuui van de wedstrijd. Verdediger Delano Hill maaide in het strafschopgebied wild om zich heen en raakte het hoofd van invaller Josef Obajdin. Op nieuw ging de bal op de stip, opnieuw maakte Vladimir Labant geen fout vanaf elf meter. Tien Tilburgers hadden op dat moment graag door de grond willen zakken. Dat lukte niet, maar van pu re ellende gingen ze wel allemaal gestrekt tegen de grasmat. Trainer Co Adriaanse verwerkte de vierde ne derlaag op rij in Groep G van de Champions Lea gue uiterlijk onaangedaan. „Het heeft allemaal met kwaliteit te maken, dat heb ik steeds geroe pen. Goed verdedigen is ook een kwaliteit. Daar ontbreekt het bij ons. Mijn spelers liepen in de slotfase op hun tenen. Vergelijk het maar met een bokser die het twaalf ronden heeft volgehou den. Dan slaan de stoppen door, is de controle opeens verdwenen en gaat iemand rare dingen doen. Dat overkwam Delano Hill ook, helaas." In de aanloop van het duel tegen Sparta Praag maakte Adriaanse met iedereen ruzie die be weerde dat Willem II het lachertje van de Chani pions League was. De trainer had zijn critic i graag de mond willen snoeren met een zege of een gelijkspel. Daarom zat de nederlaag hem toch wel dwars. „We hadden zo graag die hatelij ke nul willen wegwerken. Daarom is dit extra sneu." De harde cijfers liegen niet. Na vier duels heeft Willem II als enige van alle 32 deelnemers in de Champions League nog geen punt ver overd. Dat is geen prestatie om trots op te zijn. Willem II: Mamp.iev H>'. Van h-ss.-mi; l'mmmavon Schenning, Galajek eiHlill; Victoria. I ah ens en Landzaat; iegl);

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21