'Gemeente verliest initiatief op boulevard Duin Bollenstreek KRV-gemeenten willen armoedebeleid uitbreid! Ik Kinderopvang Li» zestig plaatsen erbi 95 Neem een proefabonnement, Hf WEKEN VOOR 39, BEL 071-5128030 Ergernis over houding gemeente bij ondertekening overeenkomst Jonge schilders in de Bomstraat Herfstinspiratie gaat Bollenstreek voorbij DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451plv - chef Vrouw steekt vriend neer katwuk Een 27-jarige Katwijkse heeft gistermorgen in haar wo ning aan de Vreugdeweg in Katwijk haar 31-jarige vriend met een mes neergestoken. De reden van de steekpartij is niet be kend. De man woonde bij de vrouw in. De man is met enkele steekwonden overgebracht naar het LUMC. De vrouw heeft zelf aangifte gedaan en wordt vandaag verhoord door de politie. Vuurpijl zet stro bollenland in brand noordwijkerhout De strobedekking van een stuk bollenland aan het Westeinde in Noordwijkerhout is gisteren door een vuurpijl in brand geraakt. De vuurpijl is vermoedelijk afgesto ken door een 29-jarige Pool die verbleef op een nabijgelegen camping. De man is aangehouden en overgedragen aan de Vreemdelingendienst. De schade aan het stro bedraagt enkele duizenden guldens. De inzet van de brandweer was niet nodig. Noordwijk wil ouderenhangplek noordwijkBij slecht weer is er in Noordwijk aan Zee voor kin deren weinig te doen. RPF/GPV-raadslid A. Houwaart pleitte daarom gisteren voor de aanleg van een speeltuin, een sugges tie die door de andere partijen en door toerismewethouder H. van Nes onmiddellijk werd overgenomen. Van Nes zei ook veel verzoeken ontvangen te hebben om een 'ouderenhangplek', of tewel een 'leugenbankje'. Op het strand komt volgend jaar in ie der geval wel een extra speeltoestel voor kinderen en wordt het aantal openbare douches uitgebreid. Met het eigen boulevardplan dreigt de Noordwijkse On dernemers Vereniging (NOV) de gemeente het initiatief uit handen te nemen. Dat vindt De Combinatie van PvdA/GroenLinks/D66, die het NOV-plan gisteren bij monde van A. van Rijnberk als een 'parkeerboulevard' omschreef. In het plan verdwijnt aan de KW-boulevard geen enkele parkeerplaats. De andere oppositiepartijen, De Noordwijker en RPF/GPV, zijn er enthousiaster over. Het college van B en W en de collegepartijen houden zich nog op de vlakte. van de gehoopte miljoenensub sidie voor het boulevardplan. Omwille van de deadline voor het subsidieverzoek waren des tijds immers de parkeer- en verkeersproblemen even gene- noordwijk job de kruiff Van Rijnberk zei in de raads commissie voor badplaatsont wikkeling juist te hopen dat de gemeente zelf een nieuw begin zou maken, na het mislopen ,,We hadden een boekje met een rode kaft en dachten daar mee Noordwijk in de vaart der volkeren op te stoten. Dat was een onderschatting van het probleem en een overschatting van het eigen product", aldus Van Rijnberk. Hij pleitte nu voor een nieuwe integrale be nadering. Anders vreest hij voor een 'Kerkstraat-achtig' resul taat. ,,Dan krijg je ad hoc-op- lossingen voor de korte termijn: één, opgeknapte straat, maar geen visie en geen parkeerbe leid." Misschien kunnen colle ge en raad zulke grote projecten gewoon niet aan, concludeerde hij. Achteraf gezien was het Sti- rea-subsidiepotje van economi sche zaken een slecht richt punt, liet Van Rijnberk gisteren ook nog weten. ,,Als je nu die criteria ziet, dan hebben we ons toen veel te rijk gerekend. En van de zes mensen uit de be oordelingscommissie ken ik er drie persoonlijk. Dus een belle tje was genoeg geweest." Die constatering noemde WD'er M. van der Jagt 'makkelijk ach teraf. Voor het initiatief van de on dernemers zei Van Rijnberk overigens wel waardering te hebben. ,,Ik verwijt het de on dernemers niet. Maar die kijken naar de korte termijn en naar hun eigen belang. Als je het hebt over de toekomst van een internationale badplaats, daar is een overheid voor." Die overheid, aldus D. Sal man van De Noordwijker, moet in ieder geval blij zijn dat dit plan haar niets heeft gekost. ,,En dat kunnen we van dat an dere plan niet zeggen." RPF/GPV'er A. Houwaart roem de het boulevardplan van de ondernemers omdat het 'niet te veel luxe' bevat, er bij de inrich ting gedacht is aan evenemen ten en zelfs aan het makkelijk schoonhouden van de boule vard. De collegepartijen drongen erop aan geen tijd te verliezen. Want ook andere plaatsen doen veel om toeristen te lokken. „Gisteren presenteerde Eg- mond het plan om zijn boule vard voor een paar miljoen op te knappen", zei W. t (Verenigd Noordwijk) daag maakt Amsterdam bi dat het er vijfduizend hote den bij wil", wist Van dei Zijn fractiegenoot, en von; zijn vervanger, G. van Dui de daarom van wethoude Nes weten of de boule schetsen nog op zijn burea gen. „Ik hoop niet dat kast staan." „Ze hangen aan de stelde Van Nes hem Over twee weken praat de missie verder. Dan heeft ook het colle twee plannen vergeleket het is zeker niet de bede om niets met het NOV-pl doen, beloofde Van Nes. Dit ja rijs 'V iterairi Bgen te ij een lance Combinatie huizen voo 'echte' startf noordwuk job de kruiff Noordwijk vergrijst, loc komen er niet aan beta huurwoningen, omdat dï den weggekaapt door ik die ouder zijn en na een ding als starter op de w markt komen. De Com! (PvdA/GroenLinks/D66) daarom voor de raadsve ring van volgende weel motie ingediend om inde vestingsverordening eent scheid te gaan maken starters en 'herstarten moet het college sociale woningen voor jongeren seren. Voor 'echte' starte Noordwijk ook in de kn tor nauwelijks iets te krijj Wethouder H. van Ni woonruimteverdeling portefeuille heeft, zei de problemen rond de ruimteverdeling in gen met de andere Du Bollenstreekgemeenten zullen kaarten. Noordwi niet op eigen houtje de< rie 'echte starters' invoen Om koopwoningen voor Noordwijkers te bó moet dat per project inde waarden worden opgeo Tot nu toe is dat vaak gelukt, maar het zou in komst door nieuwe rej onmogelijk kunnen Eventuele nieuwbou J60311 Bronsgeest vindt plaats |rePer: meentegrond, en magdpj1 exclusief voor Noord worden bestemd. Ook i die dat regelt, wordt in(!oor komst wellicht verandert dat duurt volgens Van N' j^P,- wel een paar jaar. taiy' katwijk/rijnsburg/valkenburg Katwijk, Rijnsburg en Valken burg willen hun armoedebeleid iets uitbreiden. De vergoeding die minima met schoolgaande kinderen krijgen, gaat omhoog. Daarnaast wordt geprobeerd om een groter deel van de men sen die ervoor in aanmerking komen, ook daadwerkelijk te bereiken. Behalve voorlichting aan de gemeentelijke balie moeten informatie op internet en het koppelen van gemeente lijke bestanden daarvoor zor gen. Uit de evaluatie van het ar moedebeleid is de KRV-ge meenten gebleken dat de voor zieningen die er al zijn, vol doende zijn om de baarste groepen te bfjndeEY ouderen, minima met ki |OOI en langdurige minima, gen kunnen echter onih regelingen ruimer, vind fypf drie. De belangrijkste wijz dat mensen met een mii inkomen en schoolgaan deren voortaan 350 (kinderen in het voortge derwijs) of 200 gulden If tot 8 van het basisond krijgen. Dat is honderd ^oet meer dan voorheen. De ze al twee jaar van een «f mum leven, vervalt. Alle voorstellen moeu rouwen door de gemeenterade thappe den vastgesteld. rtic Stichting Kinder Opvang Lisse (SKOL) krijgt er op korte ter mijn bijna zestig plaatsen bij. Daarmee kunnen in Lisse meer dan zestig kinderen extra - niet elk kind komt vijf dagen per week - worden opgevangen. Door de toename van het aan tal 'kindplaatsen' kunnen de wachttijden voor kinderopvang in Lisse, die inmiddels zijn op gelopen tot ruim anderhalf jaar, aanzienlijk worden bekort. Dat is gisteravond tijdens de com missievergadering welzijn be kendgemaakt. De zestig extra plaatsen zijn volgens wethouder J. Schuijt van welzijn niet uit de lucht ko men vallen. „Het heeft een for- iende-ei Vachter: pkloos 'pannei laag de se inspanning van ia anwezit Stichting Kinder Opval jgen tr* als van de gemeente I lit te dï om die extra plaatsen te ren, maar het is SKOL is er bestuurlijke u0|et^^ nanciert de kinderopvai er er ZQ CDA-raadslid J. van net j|ecjj vond het een 'goede a ijzondei de scheefgroei tussen tl naar en het aanbod van |0or saf] opvang minder wordt., ut het een zorgelijke ontvfi ch00rlSc dat Lissese ouders hun Een insl ren inmiddels in bijvo !ct g Bennebroek moeten F 'hes vangen, omdat daar df rance ka tijden met twee \vek« s de Leic maal zijn en hier in nconver ruim anderhalf jaar f leinkuns treem lang.' feund i De gem perform .Het is baring de Jt hout i je verh Jngt. Dat krig wo rildste f Spinoza en bewonersplatform Plan West gaan samenwerken runsburg peter groenenduk Woningbouwvereniging Spinoza en het be wonersplatform Plan West hebben gister avond een samenwerkingsovereenkomst ondertekend, waarin afspraken staan over de samenwerking met en de inspraak van bewoners bij de vernieuwing van de Rijns- burgse wijk Plan West. De betrokken partij en betreuren het dat de gemeente Rijns burg zich niet heeft gemengd in deze bij zondere samenwerking. „Verbazingwek kend. Als het gaat om volkshuisvesting geeft de gemeente geen blijk van visie." In de overeenkomst beloven de corpora tie en de bewoners van Plan West zoveel mogelijk samen te werken bij het maken en uitvoeren van plannen voor de wijkvernieu wing in Plan West. „Het zal een moeilijk maar interessant project worden", aldus T. van Muyen van het bewonersplatform. „Het worden geen gemakkelijke jaren, er zal veel veranderen in de wijk. Maar op dit moment is het aanzien van de wijk treurig. Wijkvernieuwing is dus nodig. En deze overeenkomst is de fundering voor die wijkvernieuwing in samenwerking met de bewoners." Ook K. Daman van de Nederlandse Woonbond, die de bewonerscommissies ondersteunt, onderstreept het belang van inspraak in wijkvernieuwing. „We kunnen op deze manier de woningen aanpassen aan de wensen van bewoners. Die wensen kunnen behoorlijk uiteenlopen. Ik weet ze ker dat het voor de meeste bewoners zal lei den tot meer woongenot." J. Kortekaas, directeur van Spinoza, heeft zijn eigen belangen bij de samenwerking. „Natuurlijk kan ik gewoon een blauwdruk van de wijkvernieuwing neerleggen. Dat is heel simpel. Maar als je bewoners laat mee denken en meebeslissen zullen zij ook meer verantwoordelijkheid voelen als het gaat Anton Bom draagt, bij gebrek aan plaatselijke dichters, op de Astridboulevard een gedicht voor. foto loek zuyderduin lied ging over 'Balen van Leidse palen' en had een meer prozaïsche inslag. Het ging over de overlast van honden poep, maar kon volgens de redactie ruimschoots door de beugel. Hierna ging de tocht door de Bollen streek. Omdat de speurtocht naar on bekend talent in Katwijk op niets was uitgelopen, was op voorhand al beslo ten hier alleen de bibliotheek te bezoe ken. In Noordwijk werd echter verlangend uitgekeken naar het talent, dat beloofd had in de bus te verschijnen. Maar eenmaal op de Koninginn Astridbou levard kwam de Noordwijkse dichter René van Houten niet opdagen. Zenu wen misschien? Spijt van te grote spontaniteit? Het tijdstip van zijn eer ste optreden naderde. Nietsvermoe dende wandelaars werden voor dich ter aangezien. Maar als zij naderbij kwamen en ook nog een verrekijker bij zich hadden of - erger nog -er een aan tal kinderen om hem heen krioelde, werd duidelijk dat het om een 'ge woon' mens ging. De doorbraak van deze Noordwijkse zondagsdichter blijft, zo werd duide lijk, nog even uit. De presentatoren vulde de lacune vakkundig op door het voorlezen van een gedicht van één van Nederlands grootste dichters, Gerrit Achterberg. Anton Born, de dichter die al eerder had voorgedragen en de hele dag gast in de bus was, rechtte vervolgens de imposante rug en droeg staand op de treeplank van de bus nogmaals de eer ste strofe van zijn vers 'Laatste herfst van deze Eeuw' voor: Penseel van de tijd verstreken met licht, Gedoopt in de zon, die naar het schijnt tevoorschijn komt en steeds weer ver dwijnt, als een dans van de dag die rhytmisch zwicht Bom is een groot liefhebber van de herfst. „Het is toch een wonderschoon moment als de zomer verdwijnt. De herfst confronteert ons met het verglij den van de tijd. En wat is er verganke lijker dan de tijd." Bom heeft gelijk. Is het niet die Groningse dichter Jean Pierre Rawie die net een bundel heeft doen verschijnen met de titel 'Geleen de Tijd'? Jammer dat Groningen zo ver weg is. om de staat van hun woning. Ik denk dat bewoners beter voor hun woning en omge ving zorg dragen als zij zelf inspraak heb ben in aanpassingen daarvan." Een ander belang voor Kortekaas is de ex ploitatie. „Vroeger was onderhoud hetzelf de als in stand houden. Maar de woningen in Plan West sluiten niet meer aan bij de wensen van de markt. Door beter naar be woners te luisteren hoop ik dat we de wo ningen zoveel mogelijk naar hun wensen kunnen aanpassen. Daarom ga ik de ver plichtingen in deze overeenkomst graag aan." Daman en Kortekaas vinden het jammer dat de gemeente Rijnsburg in deze fase van het project nog niet meedenkt. „Dit is een bijzonder project met grote gevolgen voor de gemeente", zegt Daman. „Daarom vind ik het verbazingwekkend dat men niet mee werkt en meedenkt. Er bestaan ook geen stimulerende subsidieregelingen. In mijn functie kom ik in veel gemeenten in Neder land. Een dergelijk gebrek aan steun en sa menwerking kom ik zelden tegen." Zij be nadrukt het belang van de samenwerking voor de gemeente. „We hebben het over vernieuwingen in een wijk waar verbeterin gen noodzakelijk zijn. Op deze manier kan dat in samenwerking met de bevolking. De gemeente laat dan ook grote kansen liggen met betrekking tot de vernieuwing van Plan West." Ook Kortekaas vindt de afwezigheid van de gemeente tijdens het concretiseren van de samenwerking jammer. „De gemeente wordt natuurlijk een belangrijke partij in het proces. Een lift in een flat bouwen, par keerplekken verplaatsen, straatverlichting aanbrengen: het £ijn allemaal zaken waar voor we ook de gemeente nodig hebben. Ik ben er echter van overtuigd dat men in een later stadium wel gaat meewerken. De ge meente Rijnsburg heeft wel degelijk visie op het gebied van volkshuisvesting." noordwijk Kunstzinnige kinderen uit Noordwijk konden zich gisteren in de Bomstraat uitleven op een schutting. Dat gebeurde op initiatief van schil dersatelier Pinto uit de badplaats en de surf- en skeelershop, die medio vol gend jaar op de huidige plek verrijst. Dat er voornamelijk surfers en skeelers op de schutting 'verschenen', was daarom niet vreemd. Vorige week werden de schetsen op de schutting geplaatst. Gisteren kleurden de vijftien kinde ren, die allen een schilderscursus volgen bij Pinto, de sportfiguren in. De be schilderde schutting blijft tot maart volgend jaar te bezichtigen. foto dick hogewoning De herfst is bij uitstek het jaargetijde van de vergankelijkheid. Hij maakt wat melancholiek. Voor de één bete kent die vergankelijkheid een normaal onderdeel van het bestaan. Voor de ander is de herfst de tijd waarin hij zich niet goed in zijn vel voelt zitten en besluit de psychiater weer eens te raadplegen. De dichter is meestal verzot op het jaargetijde waarin de bikini de kast in gaat en de handschoenen weer voor de dag worden gehaald. Want wat is er poëtischer dan te verwoorden wat was en nooit zal wederkeren? De herfst als metafoor van de levensavond is daar naast een cliché waar zelfs de rijme laar zich niet al te vaak aan bezondigt. Radio West maakte van de nood een deugd en reed gisteren met een bus door de streek. En om duidelijk te ma ken waar het om ging werd die bus Gedichtenbus genoemd. Paddestoe len, bladeren en mos moesten de sfeer in de bus zo herfstig mogelijk laten zijn. Want zo was de filosofie achter dit initiatief: we kunnen wel klagen over de herfst, maar laat de - regionale - dichter zijn hart maar eens uitstor ten. Vrij baan voor de poëet die ver langt naar warme zomers en verloren liefdes. En niet alleen de professional was welkom, ook de zondagsdichter en de Jan van Veen-volgeling kon zich een dag koesteren in de aandacht van de radioluisteraar. Tot de Bollenstreek ging het allemaal goed. Bart Chabot vertoonde zich in Den Haag in de bus en had een litanie over Haagse Schimmen, in Schevenin- gen declameerde een vissersvrouw uit het hoofd en Anton Bom uit Waterin gen droeg maar liefst vier gedichten voor. In Leiden liet Leny Uljé (volgens de presentator een 'echte Leidse) onder de wieken van Molen de Valk horen dat het leven haar niet had gespaard. Een accordeonist vervolmaakte haar visie op het voorbije leven. Haar ge hoor bestond geheel uit medewerkers van de omroep. De kronkelwegen van het bestaan had ze weliswaar met op geheven hoofd bewandeld, vertelde ze, maar ziekte en het verlies van dierba ren was, nu ze wat ouder ('ik ben al 67') werd moeilijk te dragen. De presentator vroeg of ze wel vaker dichtte. Uit haar forse boodschappen tas werd nog een vers opgeduikeld. Dit Dichters laten Gedichtenbus links liggen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18