lavelaar nas toch gouwen Woede over uitblijven van bestrating in Poelgeest Regio DISCOVERY SERIES II Te weinig toezicht bij Catalpa 'Hij is hier op zijn plaats, geen verhuizingen meer Endegeest, Langeveld en Riagg samen verder als Rijngeest Groep lONDERDAG 21 OKTOBER 1999 973 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Pï ENIGE MANIER OM DE ECHTTE LEREN KENNEN les maanden cel voor autokraker j^uuag/leiderdorp Voor elf autokraken in Leiderdorp, Heilo en Alkmaar is een 24-jarige Haarlemmer gisteren door de Haag serechtbank veroordeeld tot een celstraf van negen maanden, „•aarvan drie voorwaardelijk. Daarnaast moet de man drie ge dupeerden de aangerichte schade vergoeden van in totaal 943 widen. De opgelegde celstraf is lager dan de eis van officier van ostitie, E. Schuijer. Zij vorderde een celstraf van twaalf maan denwaarvan vier voorwaardelijk. De Haarlemmer liet zich in nacht van 6 juli van dit jaar door een vriend naar Leiderdorp rij den. Daar brak hij acht auto's open door met een hamer de rui- ien in te slaan. Bij een van de inbraken werd hij betrapt door de eigenaar van de auto. De buit bestond uit radiocassette-recor ders. De Haarlemmer pleegde de kraken om aan geld voor he- oine te komen. Tasjesroof in Oegstgeest mislukt njgrcEEST i Een tasjesrover heeft gisterochtend bakzeil gehaald in het Irispark in Oegstgeest. Een 67-jarige Oegstgeestse reed op iaar fiets door het park toen een man van jaar of 25 probeerde aar tas uit haar fietstas te grissen. Dat lukte niet omdat het lengsel van de tas brak. Daarop rende de man weg. Boete voor betreden van schoolplein pnpRDORP Drie jongens uit Leiderdorp in de leeftijd van 15 en 6 jaar hebben gisteren een boete gekregen omdat ze zich phielden op een schoolplein aan de Buitenhoflaan in Leider- orp. Buiten schooltijden is dit plein verboden gebied. Om iverlast van jongeren te voorkomen, zijn onlangs onder meer ij dit schoolplein verbodsborden geplaatst. Op het verzoek om Evertrekken, reageerde het drietal aanvankelijk niet. Met een oete op zak vertrokken ze alsnog. ^zing 'Beleggen met Vermeend' yiRSCHOTEN In de openbare bibliotheek aan de Wijngaarden- an in Voorschoten houdt Adriaan Hiele, financieel columnist anNRC Handelsblad en schrijver van diverse boeken, op [oensdagavond 3 november een lezing. De lezing draagt de ti- »1 'Beleggen met Vermeend, het belastingplan 2001' en gaat ver de mogelijke consequenties van het nieuwe belastingplan g oor persoonlijke financiële planning en beleggingen. De aan- M ang is om 20.00 uur en kaarten zijn te reserveren bij de biblio- heek. Informatiebijeenkomsten EcoTeams oorschoten Deelnemers van Voorschotense EcoTeams hou- enop 15, 16,17 en 18 november in de wijk Boschgeest infor- 1 latieavonden over de inhoud van een EcoTeam-programma. I enEcoTeam neemt in zes thema-avonden het gebruik van lergie en water, afval, inkopen en vervoer onder de loep. Doel het meten en verbeteren van eigen woon- en milieugedrag, lie interesse heeft in deelname aan een EcoTeam kan zich op- i Even voor een informatie-avond via telefoonnummer 071 - 167591. ii Het had geen zin om 'met de pers te gaan dreigen', kreeg I. Dresscher on langs op het Oegstgeestse gemeente huis te horen. Zij antwoordde de amb tenaar daarop dat hij 'de gang naar buiten' niet als een dreigement, maar als een waarschuwing moest zien: „Misschien dat er op deze manier ook echt iets gebeurt". Dresscher woont op de Adriaan van Royenlaan in de eerste nieuwbouw van Poelgeest en ze is kwaad. Kwaad, omdat de gemeente haar in mei, toen ze er kwam wonen, heeft beloofd dat er een goede doorgaande weg vanuit het Eurowoningenproject naar de tij delijke bouwbrug zou komen. Nu, zes maanden later en een gesprek met wethouder G. van Eisen (verkeer) ver der, is daar nog niets van terechtgeko men. Al eerder lieten andere buurtbe woners hun ongenoegen over het ont breken van bestrating blijken. Dresscher, die al een heel eind in haar zwangerschap zit, ziet zich nu ge noodzaakt om elke dag een 'cross country' te houden door de kuilen en de stofwolken van het nauwelijks be strate Poelgeest. Dresscher: „Een, twee maanden zou het duren voordat er een fatsoenlijke bestrating vanaf mijn huis de wijk uit zou liggen. Dat is ook een normale termijn. Op een klein stuk asfalt na is er niets gebeurd." De Oegstgeestse vindt de situatie gevaar lijk. „Ik voel me net een stuiterbal als ik de weg op moet; zonder harde buik kom ik de wijk niet uit. De gemeente loopt volgens haar voortdurend achter de feiten aan, zegt ze. „Oegstgeest heeft zich verslikt in het ambitieuze Poelgeest. De planning is verkeerd; dat betekent dat er tevoren onvoldoende over is nagedacht. Voor de prijs die wij voor de grbnd betalen, mogen we een betere prestatie van de overheid verwachten. De gemeente verdient er genoeg aan." Nog kwader maakt Dresscher zich over het antwoord dat ze ontving op de vraag 'waarom de gemeente haar belofte over de bestrating niet na komt'. Dresscher: „Dat had geen zin, omdat er nog verhuiswagens overheen moeten', kreeg ik te horen. Dat is een kul-argument. Je kan toch een nood- bestrating aanleggen die je op een la ter tijdstip overdoet?". Ronduit bela chelijk vindt de inwoonster de 'gerust stelling' die een ambtenaar gaf waar aan ze haar klacht meldde. „Andere gemeenten doen het nog veel slech ter', gaf deze volgens haar als com mentaar. Dresscher: „Oegstgeest meet zich blijkbaar met de slechtsten." Volgens een woordvoerder van de gemeente is Dresscher inmiddels be loofd dat snel actie wordt onderno men. In een groot gedeelte van Poel geest moet over enkele dagen noodbe- strating liggen, zegt de ambtenaar. Morgen heeft Oegstgeest een gesprek met Dresscher. O on Leiderdorpse projectontwikkelaar T. Bavelaar heeft overwinning gehaald op de gemeente Leiderdorp, krijgt alsnog toestemming voor de bouw van enkele op Irijfshallen aan de Achthovenerweg. SDORP» netl VAN DER TOOLEN lerdorp vond het in eerste antie niet goed dat Bavelaar liet Van der Zwanterrein aan Achthovenerweg hallen van i dan vijf meter hoog neer- j, en weigerde daarom een '.□pvergunning. Op advies de commissie beroep- en waarschriften is die weige- lingetrokken. weigering van de bouw- •flipnning voor Bavelaar is It, gelopen op een formeel l. Voor de Achthovenerpol- i een nieuw bestemmings in voorbereiding. In zo'n is de gemeente verplicht y. te kijken of ingediende «plannen daarin opgeno- jons ';uruien worden. De ge- >n nte zet nu een procedure in lom Bavelaar vrijstelling te ,j tfien van hèt huidige be- fjl imingsplan. Het duurt nog wel enige tijd het zover is", zegt R. Sakkee van de Leiderdorpse projectontwikke laar voorzichtig. „We hebben nog niet gemerkt dat de ge meente die procedure in gang heeft gezet. Als het eenmaal zo ver is mogen er nog bedenkin-. gen worden ingediend en dan moeten gedeputeerde staten nog beslissen." De aanvankelijke houding van de gemeente wekte grote woede bij de projectontwikke laar. Hij wil op het terrein van het houtvezelbedrijf een klein bedrijventerrein beginnen en voelt zich door het gemeente bestuur gedwarsboomd. Dat wil minder bedrijvigheid aan de Achthovenerweg, vanwege de verkeersproblemen. Het argu ment van de goothoogte, dat de gemeente hanteerde om de bouw tegen te houden, was vol gens Bavelaar echter belache lijk. De meeste bestaande ge bouwen op bedrijventerrein La ge Zijde aan de Achthovener weg zijn hoger dan vijf meter en daar had de gemeente nooit problemen over gemaakt. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN De particuliere organisatie voor kinderopvang Catalpa houdt zich niet aan de voor schriften. Er zijn in kinder dagverblijf De Springschans aan de Wilddreef te weinig leidsters aanwezig in ver houding tot het aantal kin deren. Catalpa moet hier van de gemeente binnen twee maanden wat aan doen. An ders moet het dagverblijf dicht. Bij Catalpa wordt omzich tig gereageerd op de be schuldiging. „Wij zijn hier over in gesprek met de ge meente. Wij zijn een lande lijk werkende organisatie en het probleem is dat de ver schillende gemeentelijke verordeningen van elkaar af wijken. Maar het is niet ons beleid om niet volgens de verordening te werken", zegt facilitair manager E. Stevens. Voor nadere uitleg verwijst Stevens naar de vestigings manager van De Srping- schans. Die blijkt echter niet bereid om commentaar te geven. De gemeente kwam in ac tie naar aanleiding van een klacht van een ouder, eind augustus. Volgens de veror dening moeten er bij een groep van twaalf kinderen minstens twee leidsters aan wezig zijn. Alleen in bijzon dere gevallen mag een kin derdagverblijf hiervan afwij ken. De vestigingsmanager van De Srpingschans heeft tegenover de gemeente er kend dat het dagverblijf niet aan die regel voldoet. Een controle van de gemeente op 15 september heeft dat nog èens bevestigd. Twaalf jaar cel voor liquidatie van ex-vriendin DEN HAAG/WASSENAAR Een 35-jarige Waddinxvener is door de Haagse rechtbank tot twaalf jaar cel veroordeeld voor de in Wassenaar gepleegde moord op zijn 30-jarige ex- vriendin uit Leiden. De eige naar van een koffieshop in Gouda kon het niet verkroppen dat zijn ex het had aangelegd met een andere man. Tegen de verdachte werd twee weken geleden, tijdens de behandeling van de strafzaak, veertien jaar cel geëist. Hij ont kende. De rechtbank achtte niettemin bewezen dat de Wad dinxvener zijn ex-geliefde en haar nieuwe vriend per auto had achtervolgd, totdat hij voor het stoplicht op de kruising van de Rijksstraatweg met de Ro- zenweg in Wassenaar naast hen ging staan en het vuur op het tweetal opende. De vrouw op de passagiersstoel werd drie- maai getroffen. De bestuurder werd niet geraakt en scheurde naar het Westeindeziekenhuis in Den Haag. De artsen daar konden de vrouw niet meer redden. Ze stierf dezelfde nacht. De politie kwam bij de Wad dinxvener terecht omdat een getuige het kenteken had ont houden van de auto van waar uit de schoten kwamen. De nieuwe vriend herkende de Waddinxvener vervolgens bij een spiegelconfrontatie als de schutter. Rijverbod voor dronken man WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft vanochtend vroeg een 35-jarige automobilist uit Almere aange houden die te veel alcohol had gedronken. De man werd aan gehouden bij een alcoholcon trole op de Rijksstraatweg. De man kreeg een rijverbod van drie uur. Tegen hem is een pro ces-verbaal opgemaakt. Voorschotense kastanjeboom naar nieuwe omgeving OEGSTGEEST/NOORDWIJKERHOUT SUZANNE BARBIER Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest houdt per 1 januari 2000 op zelfstandig te bestaan. Op die da tum gaat het Oegstgeestse ziekenhuis een fusie aan met het psychiatrisch centrum Langeveld in Noordwijkerhout, de Riagg Zuid-Holland Noord en de Regionale Instelling Beschermd Wonen (RIBW). De nieuwe organisatie voor geestelijke gezondheidszorg draagt de naam Rijngeest Groep. De ondernemings- en cliëntenraden van de betrokken instellingen spreken zich volgende maand uit over de voorgenomen fusie en de nieuwe naam. Endegeest en Langeveld blijven als ziekenhuis bestaan, maar willen wel enkele afde lingen samenvoegen. Zo wordt de huidige jel- gersmakliniek in Oegstgeest het onderkomen van het Centrum voor Ouderenpsychiatrie (COP) voor kortdurende zorg voor volwassenen. Deze zorg is nu verspreid over drie locaties. Op het ter rein aan de Endegeesterstraatweg komt ook de nieuwe centrale keuken voor Langeveld en Ende geest te liggen. De instellingen fuseren om de kwaliteit van geestelijke gezondheidszorg te verbeteren. Sa menwerken is beter dan elkaar beconcurreren, vinden de fusiepartners. Financieel gezien zijn er geen grote belemmeringen voor de fusie. R. Tenser, secretaris van de raad van bestuur van Endegeest, wil niet op de goedkeuring van de medezeggenschapsraden vooruitlopen, maar toont zich als woordvoerder van alle fusiepart ners positief: „De samenwerking is van onderaf begonnen en de instellingen werken al vijf, zes jaar samen. De verschillende raden zijn steeds geïnformeerd over de fusie, maar zij hebben een zelfstandige bevoegdheid. Het is een ingrijpende operatie waarover ze moeten beslissen." De fusie heeft in eerste instantie een bestuur lijk karakter. De Rijngeest Groep krijgt een nieuw management met één raad van bestuur, een raad van toezicht en een gezamenlijke bestuursonder- steuning. De overgang naar de nieuwe organisa tie gaat twee jaar duren en verloopt in fases. Ten ser wil niet ingaan op de vraag wie welke functie gaat bekleden: „Dat is nog niet aan de orde." Als een luchtballon hing-ie gis termorgen boven het school plein van de Gevers Deijnoot- school in Voorschoten. De zes tig jaar oude kastanjeboom die een paar honderd meter werd verplaats naar het plein voor de gereformeerde kerk. Onder ge kraak en gezucht werd de ruim vijftig ton wegende kastanje op Nederlands grootste kraan ge zet, een gevaarte dat gewichten tot 650 ton kan verplaatsen. Zestig jaar lang heeft de kas tanjeboom het plein aan de Ju- lianalaan gesierd. Toen moest hij weg. Vanwege de vernieu wing van het centrum en van wege de verhuizing van basis school Gevers Deijnoot. Omza gen van de kerngezonde dub- belbloemige kastanje, de zoge naamde Briotti, was wat de ge meente betreft geen optie en dus werd besloten tot de ingrij pende verhuizing die in totaal ruim 20.000 gulden kost. F. Uljee, die namens de ge meente de operatie begeleidt: „Anderhalf jaar terug zijn we begonnen met de eerste voor bereidingen. De boom is toen losgegraven en de grond ver verst, wat nodig is om het uit graven makkelijker te maken. Dat uitgraven is eergisteren ge beurd. Gisteren is de boom aan touwen omhooggetakeld en op de kraanwagen gezet. Vergis je niet, er hing een kluit aan van vier bij viereneenhalve meter. Die alleen al weegt twintig ton. De daadwerkelijke verhuizing, dat wil zeggen: de rit van de Ge vers naar het plein voor de kerk, duurde een half uur. Maar in totaal zijn we twee hele dagen bezig geweest." Ingrijpend dus. En dat was goed te merken: hekken werden verplaatst, de weg werd afgezet en lantaarnpalen weggedraaid. Onder belangstelling van enke le tientallen toeschouwers wer den de wekzaamheden verricht. Het commentaar was niet van de lucht. „Wat zielig, hè En: „Ik zal hem wel missen". H van Tuijl memoreerde de tijd dat hij op de Gevers Deijnootschool zat. „Toen stond die boom daar nog niet, hoor, wist hij te mel den, „Ik kwam er iedere dag langs met de blauwe tram, zo'n 57 jaar geleden. Ik weet niet meer precies wanneer die bo men zijn gekomen." Het was wel koukleumen voor de belangstellenden, want erg vlot verliepen de werkzaam heden niet. Al om half zeven 's morgens arriveerden de kraanwagens, maar pas om kwart over elf ging de boom de lucht in. Aannemer A. Ringe- lenstein: „Ze hadden waar schijnlijk liever gehad dat we de klus in de zomer zouden klaren. Maar weet je, dat kan helemaal niet. De sapstroom van de boom moet stilstaan en dat is alleen het geval in het voorjaar en de herfst. Doe je het in de zomer dan loop je kans dat de schors er af schiet. Dan kan je zo'n boom wel opgeven." De vraag is nu hoe lang het duurt voordat de Voorschoten se Briotti gewend is aan zijn nieuwe omgeving. Volgens Ulj- Als een luchtballon hing de zestig jaar oude kastanjeboom gisteren boven het schoolplein van de Gevers Deijnootschool in Voorschoten, voordat hij op Nederlands grootste kraan werd getakeld. foto loek zuyderduin ee is dat van een aantal facto ren afhankelijk. „Wellicht krij gen we de beschikking over een computergestuurd systeem. Dat betekent dat de bewatering automatisch gaat. In dat geval duurt het zo'n twee jaar voor dat de kastanjeboom helemaal hersteld is. Moeten we het handmatig doen, dan kan dat wel vier of vijf jaar duren. Na de verhuizing van gisteren heeft de kastanjeboom zijn rust wel verdiend. Uljee verzekerde dat de boom daar de komende tientallen jaren zonder twijfel de gelegenheid voor krijgt. „Hij is hier op zijn plaats, geen ver huizingen meer voor onze Briotti." De absolute top in zijn klasse. Een Land Rover die je leert kennen door erin te rijden. Zeer comfortabel en bij zonder uitnodigend. De Discovery Series II is verkrijgbaar vanaf ƒ88.000,- of als bedrijfswagen vanaf ƒ57.830,- (excl. BTW). U least al een nieuwe Discovery vanaf 1.498,-* per maand. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel071 - 4090922. THE BEST 4x4xFAR

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17