Alkemade weert illegale zendmastei 1 Rijn Veenstreek Eerste vrouw in mannenwereld boer Alphen pakt het anders ai Werkstraf voor handel drugs en openlijk gewe Bibliotheek Alphen vie veertigste verjaardag Gerard Nijboer d< mee aan de Nll-h SS Jaarlijks onderzoek naar winkelgedrag in bouwput Smullen van suikerspinnen DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 Treinen vertraagd alphen aan den rijn/leiden Als gevolg van een wisselstoring bij Zoeterwoude liepen de treinen tussen Utrecht en Leiden van ochtend vertraging van een kwartier op. De twee spitstreinen tussen Alphen en Leiden reden helemaal niet. Verdachte mishandeling opgepakt alphen aan den rijn De politie heeft dinsdag een 25-jarige Al- phenaar gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht op 12 septem ber een 31-jarige bezoeker van een café aan de Julianastraat let sel te hebben toegebracht in het gezicht. Deze bezoeker kreeg na een woordenwisseling een glas in het gezicht gedrukt. De verdachte heeft zich op verzoek van de politie zelf gemeld. Gewonde bij kopstaartaanrijding bodegraven Bij een kopstaartaanrijding tussen drie auto's op de NI 1 in Bodegraven is gistermiddag omstreeks kwart over vier een 54-jarige automobiliste uit Leiderdorp gewond geraakt. Een 56-jarige automobilist uit Alphen had te laat in de gaten dat er voor hem een file stond en botste op zijn voorganger. De Lei- derdorpse is met nek- en rugletsel naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. Politie bekeurt ondernemer HAZERSwouDE-dqrpBij vier bedrijven in Hazerswoude-dorp heeft de politie deze week opnieuw gecontroleerd of de regels rond bestrijdingsmiddelen juist worden nageleefd. Bij controles in september bleek bij deze vier niet alles in orde. Bij één bedrijf was nog steeds een grote hoeveelheid oude bestrijdingsmidde len aanwezig. Ze bevonden zich bovendien buiten de verplichte opslagkast. De middelen, 16 kilo in totaal, zijn door een gespe cialiseerd bedrijf verwijderd. Tegen de 34-jarige ondernemer is proces-verbaal opgemaakt. Bazaar in Vrije School alphen aan den run De jaarlijkse bazaar van de Vrije School in Alphen aan den Rijn staat in het teken van herfst en heksen. Op zaterdag 30 oktober kunnen bezoekers van de school aan de Hoefbladstraat niet alleen spulletjes kopen, maar ook deelne men aan diverse activiteiten. Kinderen kunnen heksenbezems in elkaar knutselen en herfststukjes maken. De bazaar duurt van 11-15 uur. Auto bij garage gestolen iwe wetering Onbekenden hebben maandagnacht vanaf het terrein van een garagebedrijf aan de Ripselaan in Nieuwe Wete ring een auto gestolen. De daders forceerden het hekwerk dat het terrein afsluit en gingen ervandoor met een groene Volks wagen Golf. Lezing en excursie Spookverlaat runwoudeDe vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude houdt op donderdag 28 oktober een informatieavond over Staatsbos beheer in de omgeving Rijnwoude. Opzichter Peter van Osch legt uit wat Staatsbosbeheer doet. Daarna vertelt Bert van Eijk de vogelwerkgroep over broed-, trek- en wintervogels in het Spookverlaat en De Wilck. De avond in Het Dorpshuis aan de Pieter de Hooghstraat in Hazerswoude-Dorp begint om 19.30 r. De toegang bedraagt vijf gulden. Op zaterdag 30 oktober 18.30 is er een excursie in het gebied Kruiskade/Spookverlaat vanaf het ooievaarsnest aan het Spookverlaat. Koersbalclub Jacobswoude winnaar jacobswoudeDe Leimuidense koersbalclub Jacobswoude heeft dinsdag het toernooi in Woubrugge gewonnen. In de krant van gisteren stond abusievelijk gemeld dat de organiserende club koersbalvereniging Woubrugge op de eerste plaats eindigde. Het team uit Woubrugge behaalde een 22e plaats. In totaal de den 32 koersbalverenigingen mee. Op de hoek van de provinciale weg N445 en de Lange Dwarsweg in Rijpwetering komt een gsm-mast voor maximaal vijf jaar. Deze mast moet een alternatief zijn voor de illegale masten die her en der in de streek opruk ken. Zodra de mast er staat, treedt Alkemade harder op tegen de eigenaars van illegale masten. Een definitieve telefoonmast verrijst over enkele jaren op het toekomsti ge bedrijventerrein Veenderveld in Roelofarendsveen. alkemade janneke de jonge Alkemade wil de wildgroei van gsm-masten zoveel mogelijk te gengaan. Wensen zoals die van KPN, die een mast op de water toren in Roelofarendsveen wil planten, honoreert de gemeen te niet. Maar ook tegen de di verse illegale bouwsels, zoals de mast aan de Ripselaan 22 in Rijpwetering, wil zij optreden. Deze illegale masten konden eenvoudig verrijzen omdat er tot halverwege dit jaar geen wetgeving over bestond. Kort voor de zomer besliste de rechtbank in Haarlem dat gsm- aanbieders een vergunning moeten aanvragen voor hun masten. Het weren van de masten die vóór de gerechtelijke uitspraak zijn neergezet, blijkt nogal moeilijk. De gsm-aanbieders doen er alles aan om ervoor te zorgen dat hun klanten overal bereikbaar zijn en laten zich daarom niet zomaar uit het veld slaan. Volgens A. de Ronde van de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht wordt het dan ook een 'stoei partij' om de bestaande illegale masten weg te krijgen. „Zij heb ben heel wat juristen achter zich", aldus de ambtenaar. Met de tijdelijke mast in Rijp wetering wil de gemeente de te lefoonaanbieders over de streep trekken, verwacht hij. „Zij zitten allemaal met een tijdsdruk. Ze hebben toestem ming om een landelijk netwerk aan te leggen en moeten dat voor het eind van het jaar klaar hebben. Ik denk daarom dat we het hele veld wel meekrijgen voor zo'n tijdelijke oplossing." Wie de mast gaat bouwen, weet hij nog niet. „Het maakt ons niet zo veel uit of dat een telefoonaanbieder of een parti culier is. De enige voorwaarde die wij stellen, is dat ze de an dere aanbieders moeten toe staan om van de mast gebruik te maken." Voor de plaats in Rijpwete ring is gekozen op basis van twee argumenten. Voor een goede dekking moet er langs de snelweg A4 met enige regel maat een telefoonmast staan. De plek in Rijpwetering ligt on geveer tussen de masten in Hoofddorp en Hoogmade in. Daarnaast wil de gemeente de gsm-mast liever niet midden in de bebouwde kom plaatsen, omdat het nog steeds onzeker is of de vrijkomende straling schadelijk is voor de volksge zondheid. „We nemen het ze iergif iie int kere voor het onzekere",) De Ronde. Ook de plaatsq 16759 Veenderveld voldoet aanó sen. Tegen de plek in Rijp ring kunnen omwonenden bezwaar maken. Alphen aan den Rijn pakt het anders aan dan Alkematk plaats van bestaande illegale masten neer te halen stelt Al; de telefoonaanbieders een generaal pardon in het vooruit Als tegenprestatie wil Alphen weten waar de masten sta wat de toekomstplannen van de aanbieders zijn. Op bas die uitkomsten ontwikkelt de gemeente een beleid om ho vervuiling en eventuele gezondheidsrisico's tegen te gaan. legale masten die binnen dat beleid vallen kunnen rekenei vrijstelling voor de verplichte bouwvergunning. Tineke Langeveld springt in het diepe De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Tineke Langeveld-van der Veek hoe het haar als eerste vrouw bevalt in het dagelijks bestuur van waterschap De Oude Rijnstromen. Het kan raar lopen in het le ven. Van water had Tineke Langeveld-van der Veek (52) geen kaas gegeten, toen ze eind juni begon als de allereerste vrouwelijke heemraad bij het waterschap De Oude Rijnstro men. Sterker nog: als de Weste lijke Land- en Tuinbouworga nisatie (WLTO) haar niet had gevraagd zich verkiesbaar te stellen, was ze nu misschien wel oppasoma voor haar zes kleinkinderen geweest. In plaats daarvan heeft ze, naast de gebruikelijke taken van het dagelijks waterschapsbestuur, een stapel huiswerk liggen waarmee ze de hele winter zoet is. Bij dat vooruitzicht open baart zich een stralende lach op haar. „Ik vind het een enor me uitdaging om zo'n totaal nieuwe wereld te leren kennen en daarover te mogen meepra- Zeventien jaar was ze, toen ze trouwde. Haar vader was bol- lenkweker in Lisse en na de bruiloft participeerde ze in het bloembollenbedrijfvan haar man. Al snel kreeg ze vier kin deren en dat was het dan. Maar het was de tijd waarin vrouwen zich 'bewust werden' en ze schreef zich in voor een cursus Vrouwen Oriënteren op Samenleving. „Een VOS-cur- sus, dat kun je je nu niet meer voorstellen, maar die waren toen heel bekend." Daarmee begon het balletje te rollen. Ze kreeg interesse in politiek en verdiepte zich ook daar verder in door cursussen te volgen. De voorzitter van het CDA-vrou- wenberaad in Lisse enthousias meerde Langeveld om zelf de politiek in te gaan. „Ze wilde me in 1986 op de kandidatenlijst zetten voor de gemeenteraad en ik dacht: de kinderen zijn al groot en gaan bijna de deur uit, dus waarom niet." Ze werd op de negende plek gezet, waarschijnlijk een onverkiesbare plaats omdat het CDA op dat moment maar ze ven zetels had. Zo zou ze eerst vier jaar kunnen meedraaien zonder in de raad te zitten. „Maar wat bleek: het CDA won drie zetels bij de verkiezingen, dus ik zat erin! Totaal onver wacht." „Lezen. Dat was het belangrijk- ste dat ik moest leren. Na school was ik daar nooit meer aan toe gekomen. Nu kreeg ik in één klap stapels papier op mijn bureau. En dan die taal!" Maar na twaalf jaar in de raad, levert dat geen enkel probleem meer op. Dat moet ook wel, want haar missie is nu: lezen, lezen, lezen. Alles wil ze te we ten komen over het water schap. „Ik besef steeds meer hoe belangrijk water eigenlijk is voor ons lage landje." Eigenlijk is ze heemraad ge worden op dezelfde manier als in 1986 gemeenteraadslid: snel en onverwacht. Wie zich voor hel eerst verkiesbaar stelt voor het waterschap, zit meestal mi nimaal vier jaar als hoofdinge land in de verenigde vergade ring, die beslissingen neemt. In het dagelijks bestuur komen de meer ervaren krachten terecht. Maar haar bestuurlijke ervaring als gemeenteraadslid woog op tegen het gebrek aan inhoude lijke kennis. Toen ze in 1998 stopte met de politiek om wat meer tijd te hebben voor andere dingen, zoals haar kleinkinderen, bena derde de WLTO haar om mee te doen aan de waterschaps verkiezingen. Met een positief advies van die organisatie op zak, die in haar een goede afge vaardigde voor de Bollenstreek zag, kreeg ze zo veel stemmen dat ze in één klap werd voorge dragen als heemraad. Ze is niet verbaasd over de manier waar op het is gegaan. „Het past bij mijn karakter. Ik ben niet zo rustig, bedachtzaam en lang zaam." Ze lacht. Een van de taken van het wa terschap is het in de gaten houden en beheersen van de waterstanden in de polders. De Bollenstreek is wat dat betreft een kwetsbaar gebied, weet Langeveld, vanuit haar eigen ervaring als bollenteler. Voor de teelt luistert de hoogte van de waterstand er nauwer dan elders. Maar zoals voor alle agrarische gebieden geldt, be tekent dat in elk geval: een lage stand. Daar tegenover staat de visie van natuurvrienden, die voor een gevarieerde natuur ontwikkeling een hoge water stand voorstaan. „De Oude Rijnstromen probeert zo met de standen om te gaan, dat de functie van het gebied zo goed mogelijk tot zijn recht komt", zegt ze diplomatiek. „In mijn gebied hebben de bollen meestal voorrang, maar soms ook de natuur." Ze ziet zichzelf niet alleen als woordvoerder van de bollente- lers. Ze vertegenwoordigt het brede belang en onderkent daarbij de noodzaak van na tuurontwikkeling. „De teler kan niet zonder natuurmen sen. En natuurvrienden begin nen ons te waarderen. Ze zien agrariërs niet alleen meer als grote vervuilers." Ze hoopt dat ook andere bollentelers minder sceptisch tegenover natuuront wikkeling komen te staan dan nu nog vaak het geval is. „Als ik een positieve mening verkon- Tineke Lange veld: „Ze ne men me altijd serieus. In de politiek heb ik dat soms an ders ervaren. Daar had ik wel eens moeite mee." foto mark la- mers dig over de natuur, denken ze misschien: als zij dat zo vindt, kan het toch niet zo negatief zijn, want ze heeft zelf een be drijf." Dat ze de eerste vrouwelijke heemraad bij De Oude Rijn stromen is, merkt Langeveld aan niets. „De sfeer is hier open. Als ik iets te berde breng, heb ik nooit het gevoel dat ze denken: daar heb je haar weer. Ze nemen me altijd serieus. In de politiek heb ik dat soms an ders ervaren. Daar had ik wel eens moeite mee." LEIDERDORP MARIEKE DE WIT den haag/alphen aan den run Voor de handel in drugs en mishandeling heeft een 21-jari ge Alphenaar gisteren van de Haagse politierechter B. Punt een werkstraf van negentig uur gekregen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justitie R. Bos. Als hij binnen twee jaar opnieuw met justitie in aanraking komt, krijgt hij een celstraf van zes weken. De Alphenaar werd op 9 au gustus twee jaar geleden in zijn woonplaats aangehouden met zes gram amfetamine. Kon later was hij betrokken h ^JE massale vechtpartij spoorbaan onder het bij de Aziëlaan waar t gabbers slaags raakte men re jongeren. De 21-jarige gaf eena; vluchtende jongen de schop in de onderbuit de politie de groep had de man opnieuw l drugs in zijn bezit. Hij bd in vijf weken tijd ongeva 5 gen tig gram amfetamine kocht te hebben. liïllnr mtie i letVaj hthi :,dan Bezoekers van de openbare bi bliotheek in Alphen aan den Rijn krijgen op zaterdag 30 ok tober een gevarieerd program ma voorgeschoteld. Op de veer tigste verjaardag van de bieb vertoont goochelaar Hilbert Geerling zijn kunsten, is er een muzikale literaire ontbijt en zijn er demonstraties! ble en diverse tenstoons gen. Kinderen kunnen nen versieren op de fe hun favoriete stripheld feestprogramma duurt \i 15.30 uur. De bibliothed de Thorbeckestraat is dfl 9.30-16 uur geopend. lom I dat Y tim brouwer de koning Gerard Nijboer trekt voor één keer zijn hardloopschoen! aan. Nederlands snelste marathonloper aller tijden net zondag 12 december deel aan de Nil-loop tussen Alphd den Rijn en Zoeterwoude. Bij de officieuze opening v weg 11 vergezelt hij de Alphense deelnemers. Nijboer, d deelname belangeloos toezegde, kiest voor de langste al 15 of 16,1 kilometer. De oud-atleet uit Uffelte is tegenvfl| bondstrainer van de marathonlopers. De opbrengt van het evenement gaat naar twee De Alphense organisator Nico de Bruijn koos i hoofdsponsor Rob Muns voor de kinderen in TsjernobyL Scheffer droeg namens de Leidse kant van de orgai Ronald McDonald'shuis aan als bestemming vt de opbrengt van de loop. Om verwarring te voorkomen besloot de organisi woord 'open' te schrappen uit de naam van de loop. Zij» warring voorkómep met de officiële opening vier dagen na de loop is. Op 16 december stelt minister! lenbos of een andere hoogwaardigheidsbekleder het I< wachte stuk asfalt open voor het snelverkeer. Omzet centrumwinkeliers blijft steken Het moet goed winkelen blijven in het Alphense centrum, on danks de bouwwerkzaamheden aan het Masterplan de komen de jaren. Met dat uitgangspunt laat de gemeente elk jaar on derzoek doen naar het winkel gedrag van Alphenaren en in woners van de regio. Uit de nu bekend geworden resultaten van het eerste onderzoek, de zogenoemde Monitor Stadshart '98/'99, spreekt de noodzaak voor de centrumplannen: de omzet van de winkeliers in het centrum groeide vorig jaar met slechts 2 procent. Ze investeer den 12 procent minder dan het jaar ervoor en het aantal bedrij ven met winst is in het centrum kleiner dan daarbuiten. Met de komst van het winkel centrum Atlas in Kerk en Za- nen, voorzien van een grote su permarkt en gratis parkeer ruimte, is de populariteit van het centrum als plek voor de dagelijkse boodschappen ge daald. Slechts een kwart van de Alphenaren haalt die in het centrum van hun woonplaats. Bijna 70 procent van de inwo ners gaat naar één van de ande re winkelcentra in Alphen en vijf procent zoekt liever een su permarkt elders in de regio of nog verder weg op. Voor de niet-dagelijkse arti kelen, zoals mode, speelgoed, huishoudelijke en luxe artike len, gaat ruim de helft van de Alphenaren naar het eigen cen trum. Het stadshart weet daar voor bovendien 44 procent van de regionale consumenten aan zich te binden, vooral uit Ter Aar, Liemeer, Nieuwkoop en Ja cobswoude. Bezoekers komen vooral naar het centrum van wege de goede keuzemogelijk heden en de gezellige sfeer. Een kwart van de bezoekers klaagt over problemen om de auto te parkeren. Alphen wil met de jaarlijkse monitor in de gaten houden of het stadshart als koopcentrum goed blijft functioneren. Accep teert de consument de bouw put-situaties voor meerdere ja ren, vraagt de gemeente zich af. En is door alle tijdelijke ver keersmaatregelen de bereik baarheid nog wel in orde? Be halve de gemeente zijn ook de Kamer van Koophandel Rijn land en de overkoepelende winkeliersvereniging Winkel stad Alphen bij de onderzoeken betrokken. De gemeente wil de actuele stand van zaken ook re gelmatig doorspreken met ver tegenwoordigers per straat deelgebied aar» Nog voordat de kermis bij voetbalvereniging TAW in Ter Aar goed en wel is begonnen, vinden de suikerspinnen bij de jeugd algn oorp tig aftrek. Vandaag, morgen en zaterdag is er ook nog kermis. Zaterdag is er bovendien een braderie. foto engel im

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16