Duale opleiding krijgt steeds meer waardering Streepjespak Tn Bedrijf Leiden Regio Auto van de weg Onthulling Indië-monument ^sintratuin Gespreksgroep weduwen Heineken geeft ichzelfde ruimte 10 n cLufj, trCCC JONDERDAG 21 OKTOBER 1999 mfn» peter groenendijk fcben eigenlijk wel een pio- jeF| hè?" Ilse de Jonge moet 0g een beetje aan de belang- lelling wennen. Toch is ze een de eerste Leidse studenten een duale opleiding in het ttenschappelijk onderwijs ulgen. Het experiment, waarbij udie en werkzaamheden wor- gecombineerd, wordt met tel belangstelling gevolgd nor het bestuur van de Uni citeit en het ministerie van nderwijs. Erik Kats, universi- jr docent en projectleider du- e opleidingen, heeft deze pri- ieur voor Leiden ontwikkeld ior de afstudeerrichting Op- iding en Voorlichting in Orga- saties (OVO) van de studie- [hting Pedagogische Weten happen. Hij ondervond bin- n de Faculteit Sociale Weten happen nogal wat tegenwer- og. „De faculteit is slecht op imieuwingen ingesteld. Om experiment uit te kunnen seren heb ik er hard aan moe- n trekken. Anders was het joit zover gekomen." Onlangs werden in de Hortus itanicus de eerste leer-ar- idsovereenkomsten voor de iale opleiding OVO onderte- - nd door de deelnemende stu- nten en bedrijven. „Het was j. m feestelijke gebeurtenis", rtelt Selma van der Haar. Ook behoort tot de 'pioniers'. „Er ren een heleboel hoge pieten de universiteit, maar ook de bedrijven waar wij wer- n. Dat was maf, ik realiseerde eerst helemaal niet dat zo veel mensen hierin geïnteres seerd zijn." Selma werkt sinds enkele weken voor de afdeling Training Education van de Luchtverkeersleiding Neder land. „Onze afstudeerrichting is gericht op leren en communi ceren binnen organisaties. Daar kun je van alles over lezen, maar uiteindelijk moet je het gewoon doen. Daarom worden we nu in het diepe gegooid." Voor Ilse de Jonge is het een goede voorbereiding op een maatschappelijke carrière. „Al met al is deze opleiding een goede combinatie van theorie en praktijk. Na deze opleiding is de stap naar het bedrijfsleven kleiner dan wanneer je vier jaar lang alleen maar colleges hebt De eerste studenten die aan de slag gaan zijn uiterst positief over de opleiding. Toch had Er ik Kats moeite om enthousiaste deelnemers te vinden. „Ik had verwacht dat het lastiger zou zijn om bedrijven te vinden die mee wilden werken aan dit pro ject. Maar dat viel juist enorm mee. Juist de studenten waren bang om mee te doen. Zij had den veel vragen over inhoud, maar ook over praktische zaken als studiefinanciering. Op veel van die vragen konden wij een jaar geleden nog niet eens een precies antwoord geven." Het enthousiasmeren van studen ten was niet het enige probleem dat Kats moest overwinnen. „Er bestond op facultair niveau ontzettend veel scepsis tegen de plannen voor een dualè op leiding", vertelt hij. „Het ver raste mij dat de meeste weer stand uit de Faculteit Sociale Wetenschappen kwam. Men vreesde voor het wetenschap pelijk karakter van de opleiding. Ik heb er dan ook hard aan moeten trekken om de oplei ding van start te kunnen laten gaan. Als ik de formele weg had gevolgd, was het experiment nooit doorgegaan. De faculteit is namelijk slecht ingesteld op vernieuwingen." Kats meent dat de faculteit hierdoor kansen laat liggen. „Men is niet in staat om op nieuwe ontwikkelingen in te haken. Opmerkelijk ge noeg vond ik op universitair ni veau wel medewerking en en thousiasme." Inmiddels is veel van de scepsis weggenomen, denkt Kats. „We hebben nu ook wel bewezen dat onze studen ten binnen de deelnemende bedrijven niet als klusjesman nen worden gebruikt. Ik merk dat de reacties langzaam posi tiever worden." De reacties van de eerste stu denten die aan de proef mee werken zijn in elk geval positief. Ook Maaike Lens is blij met de geboden kans. Zij werkt nu bij Elsevier Opleidingen. „Toen ik net begon aan deze studie was iedereen erg verbaasd over die stap", zegt Maaike. „Mijn vrien dinnen vonden het maar ris kant. Nu ze mijn ervaringen kennen, zijn ze juist jaloers." Bang om te blunderen is ze niet. „Ik word door de mensen in het bedrijf goed begeleid, en ook met de docenten van OVO heb ik veel contact. Ik zal best wel eens een fout maken, maar dan zeg ik gewoon dat ik nog maar een studentje ben." wg mm?" leiden Een 28-ja- rige man uit Lei- muiden is gisteren gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de A4 richting Den Haag. Iets voorbij de afslag Leiden- Zuid, Voorschoten verloor hij door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn auto. Hij slip te, sloeg over de kop en belandde naast de snelweg. Met een gebroken been en een en kelfractuur werd hij naar het LUMC vervoerd. CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN. 071 -5356436 herinnering aan de 36 Leidse gevallenen in de voormalige ko lonie levend houden. De plek van het monument heeft een symbolische betekenis. Op het terrein stond vroeger de Mor- spoort-kazeme waarvandaan vancif 1947 'onze jongens' naar de Oost vertrokken. De onthul ling gaat gepaard met een kranslegging en een officiële herdenking van de gevallenen. Eindelijk js het dan zo ver. Aan staande zaterdag om 14.00 uur onthult loco-burgemeester Tjeerd van Rij het Indië-monu ment bij molen De Put. Het monument, naar een ontwerp van de Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer, is een initiatief van de Stichting Militair Indië Monument Leiden, en moet de De Alocasia 'Polly' wisselt van kleur. Streep na streep. Deze Miss Polly is een binnenplant met mooie sierlijke bladeren. Inclusief grijze of ivoorkleurige vaas: HET GROENE WARENHUIS orijdag tot 21.00 u Voor vrouwen vanaf 55 jaar waarvan de partner minimaal één jaar geleden is overleden verzorgt GGZ Rijnland een gespreksgroep. Vanaf donderdag 28 oktober van 10 tot 12 uur komt de groep tien keer bijeen in Zorgcentrum Lorentzhof aan de Lorentzkade om met anderen te praten over het verlies van de partner en hoe ver der te gaan. Per keer komt een thema aan de orde. Nadere infor matie wordt gegeven door I. Theunissen, telefoon 5239333 of M. Erftemijer, telefoon 5316167. De kosten voor deel name bedragen 45 gulden. Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S356426, Fax: 071-S321921. fet nieuw verkoop- en distributiecentrum leiden Het is ongetwijfeld een van de meest be kende schoorstenen van Leiden, deze oude schoor steen van Stomerij De Arend aan de Herensingel. Maar of het ook de boeken zal ingaan als monu ment en daarmee een beschermde status krijgt, is nog niet duidelijk. De monumentencommissie, die de gemeente adviseert, wil daar de komende tijd nog eens over nadenken, zo bleek gisteravond tij dens een vergadering van deze club. De schoor steen is door de Stichting Industrieel Erfgoed Lei den (STIEL) voorgedragen. Duidelijk is wel dat de commissie deze lange stenen staak op zich bijzonder 'beschermenswaar- dig' vindt. Maar eerst wordt bekeken of dat ook geldt voor het oude pand van de stomerij. Schoor steen en stomerij hebben natuurlijk wel degelijk met elkaar te maken. Ze zijn alleen niet tegelijker tijd gebouwd en vormen dus geen 'geïntegreerd geheel', meent de commissie. Bovendien twijfelen enkele leden, omdat een deel van het pand inmid dels ingrijpend is verbouwd. En wat blijft er van het gezicht van de schoorsteen over, wanneer de oude stomerij bijvoorbeeld zou plaatsmaken voor een flatgebouw, zo opperde een van hen tijdens de vergadering. Over een paar andere door STIEL voorgedragen pandjes is de monumentencommissie wat eensge zinder. Het gaat hier om de elektriciteitshuisjes in de Leidse Hout en aan de Warmonderweg, Jan van Houtkade, Driftstraat hoek Atjehstraat en Formosa- straat hoek Lombokstraat. Stuk voor stuk bescher- menswaardig. Op het elektriciteitshuisje aan de Jan van Houtkade na, dat verkeert in zeer slechte staat. Ook hierover wil de commissie nog eens na denken, alvorens een advies te geven aan burge meester en wethouders. foto henk bouwman Sundance vruchtenlimonadesiroop Van ons huismerk MasterSign. Kies uit sinaasappel, grenadine, aardbei, cassis of tropical Bus 750 ml van 4.89/4.29 vc dt clcaj het verkoop -en distributie- ®um van Heineken Brou- hjen in de Steenbakkerstraat ledrijventerrein 't Heen in wijk was het twee keer per i en meten. Om acht 'sochtends en om één uur js reden tien vracht- ens. met óf leeg fust óf bier, limonade en sterk gedes- rd aan boord, elkaar bijna welen. De trucks konden op het smalle terrein aan ■kal 'eenbakkerstraat niet of welijks passeren. De (ver- rclchaos was compleet als jj* letzelfde moment ook nog »een aantal toeleveranciers feerden. verre van ideale situatie", led» It Bart Meinen, logistiek nrf a&er van Heineken Brou- LeTdd '|en Rijnland. „Daarom is maar goed dat we sinds kort heen ruimere locatie zijn r.sj inisd." Is maandag is het Heineken ^°op- en distributiecen trum, dat met ruim 1100 klan ten het gros van de sportvereni gingen en de horeca in de re gio's Leiden, de Duin- en Bol lenstreek en de Veenstreek be voorraadt, op het nieuwe Noordwijkse bedrijventerrein 's Gravendijck te vinden. Daar staat het distributiecentrum maar liefst twaalfduizend vier kante meter 'bewegingsruimte' ter beschikking. „We gaan er flink op vooruit", stelt Meinen. „Op de nieuwe locatie zitten we stulcken ruimer in ons vel. De vrachtwagens hebben hier een aparte aan- en afvoerroute en een apart laaddok met een sor- teerstraat voor lege fusten en kratten. De trucks hebben daar door veel minder tijd nodig om te laden en te lossen." En dat is volgens Meinen 'zeker niet' het enige voordeel aan de nieuwe werkplek. „Op 's Gra vendijck hoeven onze mede werkers die het lege fust 'ver werken' bijvoorbeeld niet lan- Bart Meinen bij het nieuwe verkoop- en distributiecentrum, in Noordwijk waarvan de entree de vorm van een biervat heeft. foto dick hogewoning ger in de buitenlucht te werken. Tot voor kort moesten ze weer en wind trotseren. En dat viel 's winters natuurlijk lang niet al tijd mee. Hier in Noordwijk is daarentegen alles overdekt. On ze medewerkers hoeven nooit meer kou te lijden. Daarnaast hoeven ze in de nieuwe situatie weinig tot niets meer te tillen. Alles is er op gericht om de ar beidsvoorwaarden voor ons personeel te optimaliseren." Aan de buitenkant ziet het nieuwe verkoop- en distributie centrum van Heineken aan'de Noordwijkse Gravendijckseweg er net zo uit als elk willekeurig tussenstation van elk willekeu rig bedrijf. Alleen de fietsenstal ling in de vorm van een bierblik maakt duidelijk dat Nederlands grootste bierbrouwer enige be moeienis met het pand heeft. Maar aan de binnenkant van het centrum heeft Heineken er daarentegen werkelijk van alles aan gedaan om de sfeer van een donkerbruin Heineken-café uit te ademen.Alle medewerkers van onze vestiging hebben daarin een grote rol gespeeld", zegt Meinen. „Ze mochten alle maal ideëen aandragen. Je ziet KORT EN ZAKELIJK wwelier Gorthuis uit Leider- heropent donderdag 21 tober haar verbouwde vesti ging in de Winkelhof 39 in Lei derdorp. Iedereen die interesse heeft in beleggen kan op maandag 25 oktober terecht in De Gou den Leeuw in Voorschoten. Vanaf 20.00 uur geeft De Groeibelegger daar een gratis informatiebijeenkomst. Op de ze avond komen alle aspecten van beleggen in aandelen en obligaties aan bod. Voor in schrijving, telefoonnummer 071 5160455. Wie wordt de zakenvrouw van het jaar 2000? Iedereen die een goede vrouwelijke onder nemer kent wordt door Inter national Marques opgeroepen haar in te schrijven voor de verkiezing zakenvrouw van het jaar. Inschrijven kan nog tot 7 december, de uitreiking van de prijs vindt plaats op 7 februari op kasteel Wittenburg in Was senaar. Meer informatie en deelnamevoorwaarden zijn verkrijgbaar onder telefoon nummer 023 5319595. het resultaat. Dat is in één woord: prachtig.". De entree van het nieuwe ver koop- en distributiecentrum heeft zowel de vorm als de kleur van een biervat. De recep tioniste zit niet achter een ul tramodern vormgegeven bu reau, maar achter een toog. Dat is volgens Meinen niet zonder reden. „Wij leveren vooral aan horeca bedrijven. Daarom wil len wij zelf ook een horecasfeer uitstralen als wij hier klanten op visite krijgen. Dat is zowel voor hen als voor ons wel zo plezierig. Dat maakt het eerste contact met ons bedrijf een stuk minder formeel." Vanuit het nieuwe verkoop- en distributiecentrum, het 21ste en laatste dat Heineken in den lande opent, kan volgens Mei nen de klant op zijn wenken worden bediend. „We zijn klaar voor de 21ste eeuw. Ons nieu we centrum is ontwikkeld om onze activiteiten heen. Dat kun je van onze huidige locatie niet zeggen." PETER BLOK tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 21 October HAZERSWOUDE - Aan het schriftelijk gedeelte van het in 'Zomerzorg' te Leiden gehouden vergelijkend examen voor de betrekking als hoofd der openbare school aan den Rijndijk hebben deelgenomen 49 sollicitanten. Opgaven waren de volgende: - Verklaring en nauwkeurige omschrijving van bijge voegde dichtregelen. - Van welke beginselen gaat gij uit bij uw onderwijs in het stellen? Geef in hoofdtrekken den leergang aan, dien gij voor dat onderwijs in een dorpsschool zoudt willen vol gen. - Beperking der vrijheid van het kind in verband met de zedelijke opvoeding. LEIDEN - Tot hedenmiddag drie uren was ons op verschillende inteekenbiljetten een bedrag toege zegd van 3081.55 voor de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging. LEIDEN - Er is sprake van, dat er bij de Kraaier- straat een brug van het Plantsoen over de Zoeter- woudsche Singelgracht zal worden gelegd. ANNO 1974 Maandag 21 oktober DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl heeft twee voor aanstaande leden van de Partij van de Arbeid voor gedragen voor benoeming op hoge bestuurlijke pos ten: PvdA-voorzitter A. A. van der Louw (41) wordt burgemeester van Rotterdam en mevrouw mr. A. P. Schilthuis, het 53-jarige lid van de Haagse gemeen teraad, wordt commissaris van de Koningin in Dren the. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke commissa ris in Nederland. Een derde benoeming ging niet door. Minder dan 24 uur voor de beslissende verga dering van het kabinet heeft mr. B. W. Biesheuvel - de oud-premier en lid van de Anti Revolutionaire Partij (ARP) - laten weten om hem moverende rede nen niet voor de benoeming van commissaris van de Koningin in Zeeland in aanmerking te willen komen. Op de vraag of Biesheuvel voor de post is gepolst vóór of na zijn anti-PvdA-verhaal voor christelijke middenstanders afgelopen maandag in Den Haag, zei minister-president Den Uyl, dat Biesheuvel ge ruime tijd geleden al is gepolst. Op de vraag wan neer bekend is geworden, dat hij voor de eer zou be danken, antwoordde Den Uyl dat die zaak zich bin nen 24 uur voor de kabinetsbeslissing heeft afge speeld tussen de gepolste kandidaat en minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken - een partij genoot van Biesheuvel. Over Biesheuvel zei Den Uyl verder „dat hij een niet geheel onbekwame kandi daat leek". De regeringsgezinde fracties van de Ka tholieke Volks Partij (KVP) en ARP, die eerder heftig tegen de voorgenomen benoeming van Van der Louw tot burgemeester van Rotterdam hebben geprotes teerd, zijn teleurgesteld door de kabinetsvoordracht. Fractievoorzitter Aantjes van de ARP en plaatsver vangend fractievoorzitter A. C. Weijters van de KVP hebben gezegd, dat zij de benoeming „betreuren". Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wdt) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsel) Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - Fides Pacta speelde gisteren tegen het Haagse HKV. Roel v.d. Berg van Fides Pacta in de aanval tegen HKV. De Leidse ploeg won met 7-6. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15