'Godsdienst moet iets irrationeels hebben' Geloof Samenleving Academisch verzet tegen rooms-lutherse verklaring Bijbelencyclopedie met een 'kleurtje' Encyclopedie Bijbel E m II DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 VANDAAG teren, haar faam te danken aan het bewaken van haar maagdelijkheid. Ook zij wei gerde in te gaan op de avan ces van een jonge edelman. Ursula vluchtte daarom in de vijfde eeuw van haar geboor teplaats, Engeland, naar het vasteland en ondernam een pelgrimstocht naar Rome, in gezelschap van tien andere jongvrouwen en, naar ver luidt, ook nog eens 1000 'ge wone' meisjes. Of dat laatste waar is, weet niemand. Maar de legende verteld dat ze allemaal op de terugweg in van Rome in Keu len om het leven kwamen door toedoen van de gevrees de Hunnen. Ze zouden zich liever hebben laten vermoor den dan verkrachten. Jongen gezalfd als reïncarnatie lama wellington Een 7-jarige jongen uit Nieuw-Zeeland is gezalfd als de reïncarnatie van een hoge Tibetaanse lama. De jongen is formeel erkend door het hoofd van de Tibetaanse boeddhisti sche Karma Kagyu-richting. Dit heeft een woordvoerster van de boeddhistische gemeenschap in Nieuw-Zeeland gisteren ge- zegd. De jonge lama, geboren als Karma Kunsang, gaat nu door het leven als Karma Kunsang Thuten Dorje Lungtok Nyima Pal Sang Po Pong Re Rinpoche. De laatste Rinpoche-lama overleed in de jaren vijftig. In rang staat hij onder de Dalai Lama, de hoogste geestelijk leider van Tibet, die afgelopen weekeinde een bezoek bracht aan Nederland. Voordat de jongen in India een intensieve opleiding tot monnik krijgt, maakt hij een tour langs boeddhistische gemeentes in zijn land. Door een aantal tekenen kwam de religieuze identiteit van de jongen naar boven. Toen hij anderhalfjaar oud was, schijnt hij erg emotioneel te zijn geworden nadat hij een film over een be langrijke boeddhistische meester had gezien. Zijn moeder had tijdens de zwangerschap al gedroomd dat ze een bijzonder kind bij zich droeg. "Schoon' internet gepresenteerd Het Reformatorisch Dagblad heeft deze week een 'schoon' in ternet (RD-Net Plus) gepresenteerd. Ruim 300 pagina's zijn er op dit moment met de hand geselecteerd op basis van de Tien Geboden. Het is de bedoeling het aantal pagina snel uit te brei den naar enkele duizenden. De krant is daarmee de eerste pro vider met deze constructie. Concurrent Vanenburg, een dochter van softwarebedrijf Baan, werkt op dit moment aan een 'schoon' internet van zo'n 200 miljoen pagina's. foto anp BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HER VORMDE KERK Bedankt: voor Stolwijk, M. Goudriaan te Lu GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen: te Eerbeek, mw. J. Eldering-Schenkel te Appelscha. GEREFORMEERDE KER KEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Launceston, Tasmanië (Free Reformed Churches of Australia), GEREFORMEERDE GE MEENTEN Aangenomen: naar Alblas- serdam, B. van der Heiden te Kampen UNIE VAN BAPTISTI- SCHE GEMEENTEN Gevraagd: te Doorn (als directeur/beheerder ver. Het Zoeklicht), H. Schou ten te Hoogeveen Bethel. -JW redactie aad rietveld. c Het marxisme is een pseudo-godsdienst. Ze kermen geen hemel, maar een heilstaat. Geen uitverkoren volk, maar zetten daar de proletariërs voor in de plaats. „Toch heeft zo'n aardse religie geen lang leven," zegt de Leidse dr. J.J.G. Jansen, expert in talen en culturen van het Isla mitische Midden-Oosten, „want een succesvol geloof moet iets oncontroleerbaars hebben." Afgelopen dins dagavond beet professor Jansen het spits af met de eer ste voordracht in een reeks van drie over 'Het belang van Godsdienst', geïnitieerd door de Leidse Studenten Ekkle- sia aan de Rapenburg. Het werd een betoog waarin Jan sen godsdienst in een louter sociologisch licht beziet. „Godsdienst vervangt dingen die de mens zichzelf niet kan geven, zoals een leven na de dood, een paradijselijke hemel, een hel voor wie je verdoemenis toewenst, en vergeving van schuld." leiden onno v Net als het chronisch vermoeidheidssyn droom, volgens Jansen, een 'vervanger van godsdienst'. „De patiënten krijgen veel aandacht van priesters in witte jassen. Ondertussen ze zoeken geen genezing, maar erkenning. De sociale tegenwind die de pati ënten ondervinden - er zijn ten slotte mensen die het allemaal maar onzin vinden - vormt de lijm van de groep. Patiënten verenigingen blijven zo lekker bezig. Hetzelfde geldt voor het Bijlmerrampsyndroom", aldus Jansen. De professor mag graag 'grappen' maken. Althans zo noemt hij zelf zijn krasse, soms ongenuanceerde, dan weer be wust polariserende uitspraken. Hij lijkt te genieten van de lachsalvo's die ze opleveren, maar haalt de scherpe kantjes van zijn formulering af, wan neer mensen uit het publiek sterk tegengas gaan geven. ,Ach ik weet het ook allemaal niet precies." Of: 'misschien heeft u wel gelijk', luidt dan zijn commentaar. Sommige toe hoorders in de met zo'n dertig mensen al krappe kamer van de Leidse Studenten Ekklesia, kon den zijn kwinkslagen deson danks niet waarderen. Ze had den wellicht een meer theolo gisch of spiritueel betoog van de spreker verwacht. Maar Jan sen is geen theoloog, zegt hij zelf. De kern van zijn voor dracht is dat mensen die geen godsdienst hebben, op zoek gaan naar iets dat het kan ver vangen. „Vandaar de enorme populariteit van new age. Ik heb de afgelopen tijd heel braaf iDEN leflin oden kop jeur Dr. J J.G. Jansen, expert in talen geen lang leven." zoveel mogelijk new age boe ken gelezen. En ik weet niet hoe het u vergaat, maar het is mij een raadsel hoe men zich er doorheen werkt. Het is van zo'n ongekende saaiheid, dat het één van beste slaapmiddelen op de markt moet zijn. Al die het Islamitische Midden-C occulte onzin: er is geen touw aan vast te knopen." Dat moet ook eigenlijk niet, vindt hij. Want wal een godsdienst suc cesvol zijn, dan moet het iets ir rationeels hebben, iets 'niet van deze wereld', onverklaarbaar en onbewijsbaar. Engelsen noe men het 'otherworldliness'. Een godsdienst die bijvoorbeeld zegt dat sterven net zoiets is als in een vliegtuig stappen, is ge doemd te verdwijnen. Hij noemt nog vier factoren die een kerk nodig heeft om te overleven: een goede organisa tie, rituelen, ethiek en regels. Het onderschatten de functie van het ritueel voorbeeld, zou wel eens leegloop in veel protestal kerken kunnen verklaren, sch Ik hij. Volgens hem kenmerkthj ifr' katholicisme zich door een zonde marge te laten tussen' ven en leer. „Katholieke vnj w d wen juichten massaal de pjj lie ee toe tijdens zijn bezoek aan Pr, tfIen len, terwijl het gros 's avon nlge" gewoon de pil slikt. Niema ut^ maakt zich daar druk om. Nfe ien lim geestelijken eisen dat vra wen een hoofddoek dragt w! maar er zijn miljoenen vrouw ffS't€ die z'n ding nooit omdoen i zich toch moslim voelen, testanten daarentegen eisent juist dat leven en leer dicht elkaar moeten liggen", aldlwj Jansen die zelf van gerefe meerde huize is, maar zich la 1^ bekeerde tot het katholicista De protestantse kerken halt haPI volgens hem, met een dergj M J ke rechtzinnigheid de weg tussen ons gewone djling; lijkse leven en de ïrration rt® buitenwereld'. Pepsi en 0 Cola proberen toch ook p *ren niet op elkaar te lijken? De volgende discussie- bezinningsavond van de Lea Studenten Ekklesia is op 165 vember, om 20.00 uur, op i '[an'( Rapenburg 100 te Leiden. H id801 thema waarover theologe I Palmyre Oomen van Unives teit van Nijmegen dan spretltnten luidt: 'Doet God er toe?' Op n 1' december komt H.M. van de VU in Amsterdam, vraagt zich af: 'Doet Jezus toe?' Heidelberg epdruim 450 jaar na het begin van de Reformatie helen. De hoogleraren hebben voor al moeite met de rooms-katho- lieke interpretatie van belang rijke formuleringen van de lu therse kerkleer. Ook zal de on dertekening van het document volgens hen niet leiden tot een verbetering van de praktische samenwerking tussen protes tantse en katholieke christenen. Verder bestaat nog onduidelijk heid over de lutherse en rooms- katholieke opvattingen over in houd en doel van de oecume ne. De Duitse afdeling van de LWF wijst de kritiek van de hoogleraren van de hand. In de hele wereld is verheugd op de rooms-lutherse verklaring ge reageerd, zei een woordvoer der. De overeenkomst is vol gens hem geen eindpunt, maar een begin van een ontwikke ling. De feestelijke ondertekening van het document gaat volgens de woordvoerder gewoon door op 31 oktober. Ongeveer vijftig lutherse en rooms-katholieke bisschoppen uit de hele wereld zullen de ceremonie in Augs burg bijwonen. Deze stad heeft een belangrijke rol in het leven van Luther gespeeld. Op last van de pauselijke gezant, kardi naal Cajetanus, moest Luther in Augsburg in 1518 zijn stellingen herroepen. Bijna 250 protestantse hoogle raren theologie in Duitsland zien geen heil in de onderteke ning van de rooms-lutherse verklaring over de rechtvaardi gingsleer. Met de aanvaarding van de tekst accepteren de lu theranen volgens hen een ka tholieke uitleg van de oecume ne die niet verenigbaar is met de doelen van de reformatori sche kerken. De 243 hoogleraren, die aan een handtekeningenactie deel namen, roepen de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de Lutherse Wereldfederatie (LWF) op de ondertekening van het docu ment uit te stellen tot alle nog openstaande vragen zijn opge lost. Het Vaticaan en de LWF willen hun gemeenschappelijke overeenkomst op Hervormings dag (31 oktober) in Augsburg ondertekenen. De rechtvaardigingsleer was het belangrijkste strijdpunt tus sen Rome en de Reformatie. De kerkhervormer Luther meende dat God de zondige mens al leen uit genade (geloof) aan vaardt. De RK-Kerk vond dat de mens ook door goede werken aan zijn rechtvaardiging kan bijdragen. De gemeenschappe lijke belijdenis ('rechtvaardiging geschiedt alleen uit genade') moet de breuk tussen de kerken BOEKBESPREKING Het is een prachtig boek, die 'Nieuwe Encyclopedie van de Bijbel', onlangs uitgegeven door uitgeverij Voorhoeve uit Kampen. Eigenlijk is het een vertaling van 'The New Lion Encyclopedia of the Bible': een uitgave van 'publisher' Lion uit Oxford. Neemt niet weg dat de vormgeving zeer fraai is over genomen. Elke bladzijde bevat meerdere illustraties, foto's en tekeningen die de bijbelge- schiften aanschouwelijk moe ten maken en verlevendigen. Het 218 pagina's dikke boek (groot formaat) is verdeeld in zeven hoofdstukken. Er wordt een overzicht gegeven van de bijbelse geschiedenis, van de volken en koninkrijken waar van sprake is in de bijbel en van het dagelijks leven in die tijd. Dan volgt een beschrijving van religie en geloof: de wijze waarop men hét geloof in bij belse tijden beleefde, en er is een hoofdstuk gewijd aan le ven van Jezus. Hoofstuk zes bestaat uit een overzicht van alle bijbelboeken, en de bijbe horende achtergrond informa tie. Deel zeven bevat kaarten, plaats- en personenregister, sleutelbegrippen en een alge meen register om het geheel toegankelijk te maken. Kortom, niet alleen fraai, maar ook ta melijk volle- Dat dat de redac tie onder lei- .y -- ding van N)cl'W£ Schotse hoog- hoort ook bij een encyclo pedie. Het boek ver dient een plek tussen ontelbare an dere bijbelse encyclope dieën die de geschiedenis inmiddels heeft opgeleverd. De vraag is wel of het de concurrentie aar kan met de tegenwoordig al behoorlijk inburgerende CD- -roms. Die geven weliswaar niet dat lekkere lijvige gevoel van een boek in de handen, maar naast foto's, tekeningen en illustraties ook knappe, Nieuwe T loitz van dei zoeking van Jezus om stenen in brood te veranderen wordt geschreven, is te lezen dat hij 'zeker begaan was met de hon- gerigen. Maar door zijn werk louter op deze leest te schoei en zou hij de essentie missen van de taak die God hem had opgedragen.' En ook de x maties, geluid of muziek en het zoeking zijn bijzondere krach gemak van een druk op de knop en je bent waar je wezen moet. Het uiterlijk en de toe gankelijkheid zijn echter één ding. De inhoud is minstens even-, zo niet belangrijker. Daar kan van gezegd worden ten te tonen door van het dak van de tempel van Jeruzalem af te springen, wees Jezus van de hand 'omdat hij wist dat zijn boodschap meer was dan een publiciteitsstunt.' Er is hier geen sprake van een schokken de interpretatie, maar wel va 'interpretatie' en bovendien! één die aan discussie onder vig is. Hetzelfde geldt citaat van de joodse historie Josefus over Jezus. Volgens encyclopedie schrijft Josef het volgende: 'Rond deze stond Jezus op, een wijs als het tenminste terecht hem een man te noemen. Want hij verrichtte wonden den en was een leraar voor! die de waarheid met vreugc ontvingen...' Onder historii bekend dat het hier eventut ook om een later gemaakte 'christelijke' vervalsing kan gaan. Zekerheid is er weli; niet, maar genoeg reden tot twijfel. En een heuse en< pedie behoort eigenlijk echt] neutraal te zijn en gegevens melding te maker Want op deze wijze krijgt de prachtig in geïllustreerde bij belencyclopedie toch nog eer oneigenlijk 'kleurtje'. Titel: Nieuwe Encyclopedie van de Bijbel. Auteur: John Drane en anderen Uitgeverij Voorhoeve WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden, vooral 's middags wat zon er) vrijwel overal droog. Maxima 4 tot 8 graden. Noorwegen: Langs de kust wolkenvelden. In het binnenland behalve wolken ook zon. Droog. Maxima uiteenlopend van 4 in het binnenland tot 11 gra den langs de kust. Zweden: Perioden met zon. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghan gende bewolking. Droog. Middag- temperatuur uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden. Kleine kans op een bui. Verder een harde zuidoosten wind. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Geleidelijk meer bewolking en van uit het zuiden af en toe regen. In het oosten van Schotland buien. Stevige oosten- tot zuidoosten wind. Middagtemperatuur tussen de 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Geleidelijk meer bewolking en kans op regen. Minder wind. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Wolkenvelden en af en toe regen. Tijdens nachtelijke opklaringen kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Vooral vrijdag ook soms wat zon. Maxima tussen 17 en 22 graden. Langs de westkust veel wind. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. In de vroege ochtend kans op mist. Donderdag ook geregeld zon. Maxima uiteenlo pend van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 24 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral op de zui delijke stranden. Meest droog. Middagtemperatuur omstreeks 26 graden. Marokko: Westkust: vanuit zee wolkenvelden en enkele buien. Donderdag meest droog en meer zon. Middagtempe ratuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon, met in het noor den soms een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele stevi ge regen- en onweersbuien. Lokaal veel neerslag. Tussendoor zonnige perioden. Maxima tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Zeer wisselvallig met zware regen en onweersbuien. Soms veel wind. Vrijdagochtend even wat droger. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Donderdag veel buien, soms met onweer. Vrijdag meer zon en veel droger. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral don derdag stevige regen- en onweers buien. Middagtemperatuur rond 22 graden. Malta: Zowel zon als een enkele bui, mo gelijk met onweer. Maxima rond 25 VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.17 Zon onder Maan op 18.00 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.36 14.51 02.09 Laag 10.34 22.56 10.15 Weerrapporten 21 oktober 0 Alhene half bes Barcelona onbewol Berlijn onbewol Boedapest regen LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Zaterdag 10 00-12.00 u> DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden TELEFAX 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1? 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) W-- Abonnees die ons een machtiging verst/el» q, het automatisch afschrijven van iiet bpp i abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. ieen eerdi >sch dagblad op cassettes# ven lijk lezen, sle<i"': Bar i of blind zijn (of een andere iaper leeshandicap hebben), is een samenvS tuit het Len** 'ienK i beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr* tliisd. m Griekenland en Kreta: Donderdag perioden met zon en nagenoeg droog. Vrijdag vanuit het westen buien. Maxima 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het westen en noorden van Turkije ook een enkele bui. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. fn het zuiden en westen geleidelijk meer wolken en kans op regen. Vrijdag bereiken de wolken het noorden van Duitsland. Middag temperatuur tussen 9 en 12 gra den. Zwitserland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur rond 14 graden. Oostenrijk: Geleidelijk overal bewolkt en af en toe regen. Maxima omstreeks 12 graden. Polen: Wolkenvelden afgewisseld met zon. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima ongeveer 7 gra den en een krachtige zuidoosten wind. Tsjechië en Slowakije: Zowel zon als wolkenvelden en vrij wel overal droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden. Voor al donderdag veel wind Hongarije: Vrijwel droog en af en toe zon. In de ochtend plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur rond 10 graden. N H U I Z Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. tedrij wijk v iiddaj '■elijl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14