Leiden Regio Universiteit wil fors investeren Met dit beleid kan niemand normaal werken 'Geadopteerde' biljarter tussen de toppers Alleen zwakstroom in bomen Het is misschien niet zo verstandig' Voorvechter gehandicapten Theo Zwetsloot overleden DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 Bejaarde (82) slachtoffer babbeltruc iFiDENEen 82-jarige vrouw is gisteren slachtoffer geworden van een zogenaamde babbeltruc. Drie mannen kwamen gisteren aan de deur van haar woning aan het Zijloeverpad met een ver koopverhaal. Terwijl twee haar aan de praat hielden, glipte de derde de woning binnen en nam een geldbedrag uit haar porte monnee weg. Begin september werd in dezelfde buurt een 93- jarige Leidse slachtoffer van een zo'n zelfde truc. Ook elders in de stad, en met name in Zuid-West, hebben oplichters het de laatste tijd gemunt op oudere bewoners. Rijden zonder licht jEiDEN Omdat hij zonder licht reed, kreeg een automobilist in de Top Naeffstraat van twee surveillerende agenten een stopte ken. Dat negeerde de man die vervolgens verderop in de Ste venshof werd aangehouden. Een alcoholcontrole wees uit dat de 46-jarige Leidenaar onder invloed verkeerde. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. leiden Winkeliersverenigingen en kroegbazen die tijdens de don kere winteravonden de straat willen fleuren met verlichte bomen, moeten in het vervolg de hulp inroepen van EWR- dochter Encore Licht. Het ver- lichtingsbedrijf, dat onder meer de Leidse straatverlichting ver zorgt, tekent aanstaande maan- een overeenkomst met de gemeente waarin wordt vastge legd dat Encore in het vervolg ook de verlichting van Leidse bomen gaat verzorgen. Encore legt uitsluitend boomverlich ting aan op zwakstroom (24 volt), waardoor de sfeerverlich ting veilig is voor boom en mens. In het verleden werden geregeld bomen in het licht ge zet met 220 volt-lampen. Vooral wanneer lampen kapot gaan, levert dat gevaar op. leiden Je hebt de kraakwilg, de katwilg, de amandelwilg en de bitte- krijgen stuk voor stuk een knipbeurt. Na die rigoureuze snoeipartij re wilg, om eens een paar ondersoorten te noemen. Maar behalve dat hebben ze wel wat weg van oude mannetjes die 's winters bijelkaar het allemaal knotwilgen zijn, hebben ze nog meer gemeen dan de kleumen langs de sloot, wachtend tot het weer lente wordt. De werk- naam alleen. Ze dienen op gezette tijden te worden gekortwiekt. In de zaamheden aan de Broekweg zijn het begin van een grootscheepse Merenwijk zijn momenteel de bomen langs de Broekweg aan de snoeibeurt in Leiden, waarbij de gemeente zo'n 5000 bomen onder beurt. De honderden knotwilgen die dit oude polderpad omzomen, handen neemt. foto henkbouwman Taxibedrijf Koenes in gevecht met gemeente over Breestraat leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina Zes dikke ordners met meer dan duizend bekeuringen. Als uiteindelijk zou blijken dat hij ze allemaal moet betalen, is Jan koenes van het gelijknamige taxibedrijf straks meer dan zes tigduizend gulden kwijt. Maar zo ver is het nog niet. Koenes leweert dat hij doorvecht tot lij zijn gelijk krijgt. De dikke lapels boetes - of eigenlijk aan- - lagen in verband met de wet duider - zijn het gevolg van ijn conflict met de gemeente ~3;|)ver rijden op de Breestraat. -4 loenes heeft - net als andere axibedrijven - een ontheffing im over de Breestraat te rijden. 2 laar gedurende een aantal - naanden liet Stadstoezicht de asjes van het bedrijf blokke- - en. De camera flitste onop- 3 oudelijk. - Het oorzaak van het geschil i, zegt Koenes, dat de gemeen- 2 t geen onbeperkte doorgang irleent. Leiden wil alleen taxi's de Breestraat als ze daar lanten afzetten of ophalen. ines vindt dat hij, net als ussen, voortdurend door de* ^reestraat moet kunnen rijden. De sector Stadstoezicht vroeg lem en zijn collega's in de roefperiode - vlak nadat de itspalen op de Breestraat wa- geïnstaJleerd - om aan te geven hoe vaak ze een vrachtje naar de Breestraat hadden. Koenes weigerde, hij is het principieel oneens met het Breestraat-beleid. Maar beroep kon hij - zo zegt hij - niet aante kenen. „Stadstoezicht deed al leen maar mededelingen over het nieuwe beleid. Daar kon ik volgens de regets geen officieel bezwaar tegen maken. Ze heb ben me namelijk nooit een voor beroep vatbare beschikking toegestuurd." Koenes wenste dus niet mee te werken. En Stadstoezicht liet de pasjes, waarmee het bedrijf de auto's ongehinderd langs de flitspalen kon sturen, blokke ren. Volgens de aankondiging die Koenes kreeg, zou die maat regel begin mei ingaan. Maar de foto-apparatuur flitste al eind maart voor het eerst. Koe nes: „De pasjes deden het niet meer, maar ik had natuurlijk nog steeds de ontheffing. Met een ontheffing mag je over de Breestraat. Het staat zelfs op het bord: uitgezonderd taxi's met ontheffing. De pasjes zijn in mijn ogen slechts een soort controlemiddel. Ik liet mijn chauffeurs al die tijd gewoon doorrijden. Stadstoezicht weet toch, als ze de filmpjes van de flitspalen uitleest, dat de taxi's van Koenes die erop staan, een ontheffing hebben?" Hij ziet de enorme stapel met boetes, soms kwamen er zo veel tegelijk door de brievenbus dat hij niet eens zijn kantoor meer kon inkomen, als pesterijen. 3 leiden annet van aarsen Stadstoezicht doet niet anders dan de regels, die door de po litiek zijn aangenomen, uit voeren, zegt woordvoerder F. Delemarre van de dienst Mi lieu en Beheer waar Stadstoe zicht onderdeel van uit maakt. „En .Koenes weigert zich aan de regels te houden. Het is voor hem een principiële zaak." „Taxibedrijf Koenes heeft een regeling gekregen, waarbij het gemiddeld per dag tien maal op de Breestraat mag ko men voor bestemmingsver keer. Het is niet zo dat bij de elfde keer de paal begint te flitsen, de tellingen worden meen ik per kwartaal of per half jaar gedaan. Een paar maanden na het begin van dit jaar was zijn 'strippenkaart' op. Vanaf dat moment werden de taxi's van Koenes telkens geflitst als ze de Breestraat in reden." Delemarre neemt aan de Koenes de bekeuringen ge woon moet betalen. „Vooruit lopend op een principiële uit spraak over het beleid, heeft hij zich niet aan de regels ge houden. Het is eigenlijk net zo iets als wanneer je zegt: op het Levendaal mag je maar vijftig kilometer per uur maar dat vind ik onzin. Ik ga daar har der rijden. Als je dan gepakt wordt, krijg je toch ook een boete die je moet betalen?" De andere taxibedrijven houden per periode bij hoe vaak ze op de Breestraat zijn geweest om iemand af te ha len of weg te brengen. Die cij fers worden vergeleken met de gegevens die Stadstoezicht heeft van de pasjespalen, die bij het begin van de Breestraat het ligt op groen zetten voor de houders van de pasjes. Bij een groot verschil tussen de gegevens van de taxi-onderne mingen en de cijfers van Stadstoezicht, kan de conclu sie worden getrokken, dat taxi's ongeoorloofd over de Breestraat hebben gereden. Maar tot nu toe komen de ge gevens redelijk overeen. Koe nes kreeg anders dan de ande re taxibedrijven een ontheffing met een limiet: gemiddeld tien keer per dag. Delemarre: „Het verhaal dat Koenes geen mogelijkheid heeft gehad om in beroep te gaan, klopt niet. In mei van dit jaar en in augustus van dit jaar heeft hij een beschikking van burgemeester en wethouders toegestuurd gekregen over zijn ontheffing. Daartegen kon hij binnen zes weken in beroep gaan. Maar hij reageerde niet. Koenes is het ten principale oneens met het besluit van burgemeester en wethouders en dus houdt hij zich er niet aan. Dat is misschien niet zo verstandig." „Of eigenlijk als een dwang som", aldus Koenes. Stadstoe zicht heeft de maatregel met de geblokkeerde pasjes inmiddels teruggedraaid. In de periode van 1 augustus tot en met 31 december mag Koenes 1840 keer op de Breestraat komen, uitsluitend als daar iemand moet worden afgezet. Omgere kend gaat het om tien bestem- mingsritten per dag. „Veel te weinig", zegt Koenes. „Moet je dan tegen de elfde klant nee verkopen? Je krijgt ook geen in zicht van Stadstoezicht in hoe vaak je al over de Breestraat ge reden hebt. Op een gegeven moment beginnen de palen ge woon te flitsen. Ik zou me dus ook nog eens moeten gaan be zighouden met de vraag of ik op schema lig met het aantal ritten dat in een periode is toe gestaan. Dat is toch ridicuul?" Binnenkort staat de onderne mer voor de rechter. Hij wil de enorme stapel boetes aanvech ten. „Dat is een zaak voor de kantonrechter", aldus Koenes. „En daarnaast willen we ook naar de bestuursrechter om de regels aan te vechten. Ik pro beer bovendien nog steeds in gesprek te komen met Van Rij, de verkeerswethouder. Ik heb herhaalde malen gebeld, maar ik kom op het stadhuis niet ver der dan de secretaresse." Eddie de Eisen is 40 jaar en eeper van het G-elftal van JVS. Maar hij kan meer dan in bet weekeinde de ballen uit i ajn doel ranselen. Vandaag en H norgen doet hij als enige Lei- maar mee aan de Nederland- - iri :lijk gehandicapten in Heiloo. 'oör die gelegenheid is Den El- i'geadopteerd' door het bil- iteam uit Zwolle. Een ploeg l^fcstaat namelijk uit acht man iwijl Zwolle zeven spelers op flebeen kon brengen. De 'link' ?t Leiden was snel gelegd. Drie weken geleden is hij in Zwolle geweest om kennis te maken met zijn tijdelijke ploe- genoten. Den Eisen speelt in Noord- Holland zeven partijen van 20 minuten. Het aantal te maken caramboles is afhankelijk van de handicap maar is dat aantal niet binnen de tijdslimiet be haald, dan wint degene die op dat moment de meeste punten bijeen heeft gesprokkeld. Het toernooi speelt zich af onder toeziend oog van internationa le toppers als Dick Jaspers, Raymond Ceulemans en Torb- 3 De Blauwe Steen, die'al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. jöm Blomdahl. Willem van Ha- negem reikt morgenmiddag ide pijzen uit. Den Eisen heeft zich de afgelo pen maanden samen met zijn mentor Jan Klein in de kantine van UVS intensief voorbereid op het NK. Niet alleen op de dinsdagavond maar ook op de zaterdagochtend is er getraind. „Hij moet rustig blijven en goed nadenken over de volgen de stoot", aldus Klein. „Als hij z'n koppie erbij houdt, geef ik hem een goede kans een be hoorlijk figuur te slaan." Den Eisen zelfheeft ook ver trouwen in een goede afloop al heeft hij de olympische ge dachte hoog in het vaandel staan. „Deelnemen is belang rijker dan winnen." Tot slot, wat is leuker, voetbal of biljar ten? „Allebei even leuk", weet De Eisen. „Maar met voetbal kun je niet eindeloos doorgaan. Daarom stop ik over een jaar of twee en blijf dan bij UVS lekker biljarten." Samen sterk Ik wil gewoon een baan. Simpel is dat niet. Ik heb lang over mijn school gedaan maar ik kan best werken. Als iemand maar een baan voor me vindt en ik begeleiding bij mijn werk krijg. Dan lukt het wel. Zo luidt de tekst op een folder voor verstandelijk gehandicap ten die begeleid willen werken in het 'vrije' bedrijf. Want een groot aantal verstandelijk ge handicapten wil en kan meer Eddie den Eisen (rechts) is door zijn mentor Jan Klein in de kantine van UVS intensief voorbereid op het NK biljarten. foto mark lamers dan alleen thuis zitten of actief zijn in de sociale werkvoorzie ning. Het probleem is echter dat zowel de gehandicapten zelf als de werkgevers vaak niet precies op de hoogte zijn van alle regels en mogelijkheden. Daarom organiseert de belan genvereniging Samen Sterk za terdagmiddag voor deze doel groep en hun ouders en/of be geleiders een informatiebijeen komst in Leiden over deze pro blematiek. Samen Sterk is de 'vakbond' van en voor verstandelijk ge handicapten uit de regio Lei den, Alphen aan den Rijn en een deel van de Duin- en Bol lenstreek. Ingrid Mulder uit Leiderdorp (29) en de even ou de Arie Verduijn uit Alphen aan den Rijn zijn respectievelijk se cretaresse en voorzitter van Sa men Sterk en gaan beiden als verstandelijk gehandicapt door het leven. Verduijn woont zelf standig en werkt bij textielgi- gant Zeeman in Alphen in een gewone baan. Hij doet hetzelf de en verdient hetzelfde als zijn 'normale' collega's. Mulder woont eveneens zelfstandig en werkt bij de chocolaterie van De Zijl Bedrijven. Zij wil echter graag in een winkel, bejaarden centrum of kinderopvang aan de slag. Hoe? Daarvoor is zater dag de info-bijeenkomst. Op die bijeenkomst komen on der meer wagen aan de orde als welke stappen moet ik on dernemen om in het gewone bedrijf te kunnen werken? Aan welke eisen moet ik voldoen? Hoe vind ik een begeleider? Daarnaast komt ook aan de or de dat veel verstandelijk ge handicapten zich door de soci ale werkvoorziening niet gesti muleerd voelen door te stro men naar het gewone bedrijfs leven. Mulder en Verduijn snappen daar niets van. „Want het beleid van de overheid is gericht om mensen in de sa menleving te integreren. Wat is er dan moooier clan verstande lijk gehandicapen die dat wil len en kunnen te laten werken in een gewoon bedrijf?" De informatiemiddag wordt zaterdag 23 oktober van 14.00 tot 17.00 uur gehouden in het VTV-gebouw aan de Gabriël Metzustraat in Leiden. Info: Ingrid Mulder 071-5414752, Arie Verduijn 0172-471962 eric-jan berendsen Tientallen miljoenen voor vernieuwing De Leidse universiteit wil tot en met het jaar 2005 in to taal negentig miljoen gulden uittrekken voor kwaliteits verbetering en vernieuwing. Bij voorrang wordt dit geld gebruikt voor het aantrekken van 'jong talent'. Nog eens honderd miljoen gulden is opzij gezet voor aanpassin gen aan de organisatie. Dat valt te lezen in de eerste ver sie van het instellingsplan 'Wegen naar Gehalte', dat in middels is vastgesteld door het College van Bestuur. De faculteiten moeten zich er overigens nog over buigen. leiden annet van aarsen Het instellingsplan is een uit werking van onder andere het gegeven dat de universiteit marktgerichter wil gaan werken en meer contacten zoekt met de samenleving. „Academische kwaliteit heeft slechts betekenis als ze in de maatschappij wordt erkend. En daaraan schort het nog wel eens. Te veel aanko mende studenten kiezen bij voorbeeld voor een andere uni versiteit omdat de Leidse oplei dingen onvoldoende duidelijk hebben kunnen maken dat ze goede mogelijkheden bieden op de arbeidsmarkt." Die laatste constatering heeft er toe geleid dat de universiteit haar onderwijs eens danig on der de loep heeft genomen. Naast de academische discipli ne moet de voorbereiding op een professionele carrière meer aandacht krijgen. De faculteiten moeten nadenken over nieuwe - soms interfacultaire - onde- rijsactiviteiten. En de uitblin kers onder de studenten moe ten meer dan nu de mogelijk heid krijgen om buiten het nor male programma extra vakken te volgen. In 2005 moeten de meeste opleidingen zo ver zijn dat ze excellente studenten een 'Honours Class' kunnen aan bieden. Maar ook op het gebied van wetenschappelijk onderzoek wil het College van Bestuur aanpassingen. „De Universiteit Leiden is toonaangevend in we tenschappelijk onderzoek. Fun damenteel vernieuwend onder zoek is van grote maatschappe lijke betekenis. Het draagt bij aan vermeerdering van kennis en aan nieuwe inzichten en methoden binnen de weten schap. Het open oog dat de universiteit wil hebben voor vragen vanuit de samenleving maakt echter ook een toename wenselijk van meer toepas singsgericht onderzoek." Het instelingsplan waarschuwt: „Onderzoek dat van gemiddel de kwaliteit of minder is, zal worden beëindigd of door ge richte maatregelen worden ver beterd." De vernieuwingen dwingen de universiteit tot - zoals dat in 'Wegen naar Gehalte' wordt ge noemd - een culturele spagaat. De universiteit moet meer gaan denken in termen als prestatie, marktpositie en bedrijfsvoering. „Meer dan in het verleden zul len bij elk initiatief behalve de inhoudelijke merites ook de kosten en de baten in de afwe ging betrokken worden. Dat vraagt om een meer professio nele bedrijfsvoering en een ac tief ondernemerschap", aldus het plan. „De universiteit moet zich dus een meer zakelijke werkwijze eigen maken. Tegelij kertijd moet echter de unieke ambiance behouden blijven, die noodzakelijk is om als we tenschappelijk instituut met succes te functioneren. Deze culturele spagaat is wellicht de grootste uitdaging in de ver nieuwing die de universiteit moet realiseren." leiden herman joustra Theo Zwetsloot, een van de be kendste belangenbehartigers van mensen met een lichame lijke handicap, is overleden. De Leidenaar, zelf rolstoelgebrui ker, stierf afgelopen dinsdag op 43-jarige leeftijd. Zaterdag wordt hij begraven op het kerk hof bij de Sint Agathakerk in Lisse, zijn geboorteplaats. Zwetsloot dankte zijn be kendheid onder meer door zijn voorzitterschap van de Stich ting Independent Living Neder land, die zich inzet voor meer zelfstandigheid voor gehandi capten. In die functie hield hij onder meer lezingen door het hele land over de manier waar op het gehandicaptenvervoer geregeld zou moeten worden. Zo stelde hij steeds dat het openbaar vervoer nauwelijks is ingesteld op het vervoeren van mensen met een lichamelijke handicap. Zelf zat hij als gevolg van een dwarsleasie, opgelopen door een mislukte duik in een zwembad, vanaf zijn vijftiende in een rolstoel. Ruim drie jaar geleden kwam hij op een tragische manier in het nieuws. Zwetsloot, die toen in Stockholm was voor een congres verbrijzelde beide be nen toen zijn elektrische rol stoel van een ondeugdelijk lift- plateau van een touringcar af gleed. Voor hem was dat de be vestiging van het slechte niveau van veel voorzieningen voor ge handicapten zich bevonden. Ook in de jaren daarvoor haalde hij regelmatig het nieuws. Zo s'pande hij ooit een kort geding aan tegen Thuis zorg Rijnland wegens de bezui nigingen op zijn hulp. Hij stelde dat hij onvoldoende hulp kreeg om nog zelfstandig te kunnen wonen. Hij procedeerde tot in hoger beroep, maar verloor. De laatste tijd zette Zwet sloot, die werkzaam was als re- validatie-psycholoog bij de Sophia Stichting in Delft, zich onder meer in voor de Stichting L'Accolade, die op het eiland lie d'Oleron in Frankrijk een va kantieverblijf voor mensen met een lichamelijke handicaps op zet. Kom nu bij Vroom Dreesmann profiteren van kortingen tot maar liefst 50%! Honderden artikelen, o.a. dames-, heren- en kindermode, zijn spectaculair afgeprijsd. Geldig t/m 30 oktober 1999.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13