Oersoep op maan Europa steeds waarschijnlijker '--I SR In Natura Zenuwachtig giechelen WtÊ M Zorgen over toename broom in milieu redactie: margot klompmaker en saskia stoelinga Het rook achter in de tuin beslist niet lekker en wat ik daar ontdekte bood geen smakelijke aanblik. Uit de grond had zich een ferme paddestoel verheven die wat betreft vorm en formaat veel weghad van het mannelijke geslachtsor gaan in volle glorie. Zijn wetenschappelijke naam liegt er dan ook niet om: Phallus impudicus. Wij kennen hem als de grote stinkzwam. En stinken doet hij! Hij verspreidt de geur van rottend aas, waarop allerhande insecten afko men die graag van kadavers en viezigheid snoepen. Zoals vleesvliegen. Die dikke blauwe en groene gonzers, die glanzen alsof ze van metaal zijn en zich te goed doen aan alles wat wij weerzinwekkend vinden. Ze eten zich de buik vol aan de slijmerige, bruingroene massa die zich op de top van de stinkzwam bevindt. Het slijm schijnt zoet van smaak te zijn en zit boordevol spo ren: het zaad van de paddestoel. Deze sporen zullen de vliegenlijfjes precies zo verlaten als ze erin gingen, want ze zijn onverteerbaar. Volgens terzakekundigen kan een en kel vliegenpoepje wel twintig miljoen stinkzwamsporen bevatten en bovendien nemen de vüegen nog een veel voud van dit getal mee aan de poten. Hiermee is het voortbestaan van de stinkzwam gegarandeerd. Indien na melijk slechts één van die sporen de kans krijgt uit te groeien tot een nieuw stinkzwamorganisme is de zaak in orde en geregeld. Ik schrijf met opzet stinkzwamorganisme omdat een pad destoel slechts het vruchtlichaam is van een omvangrijk ondergronds schimmelstelsel. Als u in het bos eens een stukje van het bladerpakket wegschuift, ziet u zulke woe keringen van schimmeldraden. Mycelium heet dat ver schijnsel, of zwamvlok. Het gehele jaar door is dit myce lium druk bezig met het omzetten van rottend plantaardig en dierlijk materiaal in voedzame stoffen. Schimmels kunnen zijdelings tot het plantenrijk worden gerekend, maar hebben geen bladeren, stengels of wortels en, wat het belangrijkste is, geen bladgroen. In tegenstel ling tot groene planten kan een myceÜum daarom zon licht niet omzetten in energie en moet het al zijn voedsel uit organische stoffen halen. Dit lukt natuurlijk prima, aangezien de grond voor een groot gedeelte bestaat uit dode planten en dieren. In de nazomer en de herfst is de zwamvlok zo goed ge voed dat ze de kracht kan opbrengen vruchtlichamen te vormen. In feite zijn paddestoelen een soort bloemen, die bloeien en zaad produceren om zorg te dragen voor de voortplanting van het mycelium. Ze komen massaal uit de grond te voorschijn wanneer het vochtig of regenachtig weer is en de temperatuur niet te laag en niet te hoog. De ze combinatie komt bij uitstek in de herfst voor. Oktober is de ideale paddestoelenmaand, ofschoon de oorspron kelijke paddestoelenrijkdom snel afneemt. Milieufactoren zoals verzuring en verdroging van de grond spelen hierbij een belangrijke rol, maar ook het plukgedrag van de mens oefent zijn invloed uit. Smakelijke paddestoelen als de cantharel komen in ons land nauweüjks meer voor en zelfs extreem giftige soorten worden geplukt om herfststukjes op te sieren. Verder wor den paddestoelen zomaar omver geschopt. Vreemd ge noeg zijn er namelijk nogal wat mensen die er agressief te genover staan. Misschien heeft dit te maken met een oer oud wantrouwen: paddestoelen zijn wonderlijk van vorm en kleur, ze zijn vaak giftig of bevatten hallucinerende stoffen. De namen heksenkring, elfenbankje, of duivelsei geven voldoende aan dat paddestoelen vanouds omgeven zijn met mystiek en bijgeloof. Niettemin komen in West- en Midden-Europa nog altijd bijna vierduizend soorten voor. De geleerden vermoeden dat er op de hele aardbol zo'n anderhalf miljoen zijn. Slechts een klein gedeelte ervan is beschreven en bestu deerd. Er verdwijnen dagelijks soorten die niet eens be kend zijn, zoveel is zeker. Van andere weten we, bij wijze van spreken, van de hoed en de rand. De vliegenzwam bij voorbeeld is van onder tot boven onderzocht. We weten alles van zijn groei en bloei, zijn giftigheid en zijn oude magie. Wat waarschijnlijk niemand weet, is dat zijn naam niets van doen heeft met het feit dat hij vliegen zou aan trekken. Nee, vroeger werd het rode vel met de witte stip pen in een schoteltje melk gelegd; de vliegen die vervol gens van de melk kwamen snoepen legden meteen het loodje. Waaraan de grote stinkzwam zijn naam te danken heeft weten we inmiddels. Wat zijn Latijnse naam betekent mo ge duidelijk zijn. En dat zijn pornografische uiterlijk hem vaak de kop kost zal ook wel geen verwondering wekken. Vrouwen beginnen er zenuwachtig om te giechelen en sommige mannen schoppen hem jaloers met één welge mikte trap omver. THEO SCHILDKAMP ben apeldoorn Op de Jupitermaan Europa ge vonden zwavelverbindingen zijn vrijwel zeker afkomstig van vulkanisme op lo, ook een maan van Jupiter. Rijst direct de grote vraag hoe het er is ge komen. Trouwens, de vondst van zwavel op Europa maakt, vreemd genoeg, de kans op het bestaan van primitief leven on der de ijskorst waarmee deze maan is bedekt, wat groter. Toen de Italiaanse geleerde Ga lileo Galilei in 1609 voor het eerst werkte met zijn primitieve telescoopje, dat amper 25 maal vergrootte en bovendien voor zien was van een lensje dat op tisch dezelfde kwaliteiten had als de bodem van een jampot, riep hij in zijn enthousiasme te gen iedereen die het maar ho ren wilde: „Ziedaar een zonne stelsel in het klein." Nu, bijna vier eeuwen later, draait er een aardse sonde, be grijpelijkerwijs Galileo gedoopt, volgepropt met camera's en ge voelige meetapparatuur, uitge kiende rondjes door dat zonne- stelseltje dat wordt gedomi neerd door de grootste planeet: Jupiter. De reuzenplaneet wordt omgeven door een hele schare manen en maantjes waarvan de vier grootste, Euro pa, Ganymedes, Io en Callisto, al met een klein kijkertje duide lijk te zien zijn. Zij waren het met hun steeds wisselende po sitiespel, die Galilei zo in ver voering brachten. Twee van hen brengen hedendaagse as tronomen in zo mogelijk nog grotere vervoering. Io en Euro pa. Ze zijn alle vier groter dan onze eigen maan en stuk voor stuk totaal verschillende werelden. Dat was al bekend sinds Jupiter in de jaren zeventig en tachtig door de Pioneer- en Voyagers- ondes werd aangedaan. De ma nen werden daarbij gefotogra feerd met een veel grotere de tailrijkdom dan vanaf de aarde met de allergrootste telescopen mogelijk was. Daarbij werd de maan Io op slag wereldnieuws: de foto's van de sondes lieten pluimen van actief vulkanisme op Io zien. Maar waren de Pioneers en Voyagers slechts vluchtige pas santen, de sonde Galileo is een blijvertje. Hij beschrijft sinds december 1995 langgerekte, miljoenen kilometers grote el lipsen door het Jupitersysteem om toch maar zoveel mogelijk van die mysterieuze werelden te weten te komen. Zijn tijd zit er bijna op, maar één van de laatste 'klappen' lijkt een daal der waard: de maan Europa is bedekt met zwavelverbindingen die bijna zeker afkomstig zijn van de vulkaanmaan Io. Tijdens het laatste rendez-vous van Ga lileo met Europa werden de verbindingen, onder meer zwa velzuur, duidelijk aangetoond door de spectrometer voor het nabije infrarood aan boord van de Galileo. Interne warmte Tijdens eerdere passages van Galileo langs Europa was al ge bleken dat deze maan overdekt wordt door een ijskorst. De ver schijnselen op en in die korst, in de vorm van onder meer be wegende ijsschotsen en -ber gen, laten tot op heden geen andere interpretatie over dan de aanwezigheid van een enor me oceaan onder het ijs. „Naar de omstandigheden in die oceaan is het gissen," zegt dr. Robert Carlson van het Jet Propulsion Laboratory JPL in Pasadena en leider van het we tenschappelijke team dat de in- fraroodspectrometer van de Galileo ontwikkelde. „Maar door interne warmte uit Euro pa's binnenste moet de tempe ratuur daar flink hoger zijn dan de ongeveer 160 graden onder nul op de ijskap. Misschien zelfs wel boven het vriespunt. Dat opent perspectieven voor tot ontwikkeling komende le vensvormen, mits die oceaan natuurlijk uit water of iets soortgelijks bestaat." Volgens Carlson zijn met de re cent gevonden zwavelverbin dingen condities mogelijk die lijken op die in de atmosfeer van de aarde vlak na haar ont staan. Toen was sprake van een warme atmosfeer vol giftige (zwavel) verbindingen ten ge volge van overmatig vulkanis me. De zwavelverbindingen op Europa kunnen door de talloze scheuren en ravijnen in de ijs korst makkelijk doordringen in het daaronder aanwezige, war me water. „En dan heb je toch al min of meer de oersoep waarin de eerste levensvormen hier op aarde ontkiemden," al dus Carlson. Hij vermoedt bo vendien dat in de gebieden op Europa die op de Galileobeel- den duidelijk roodbruin getint zijn, zowel zwavelzuur als puur zwavel en iets dat lijkt op sili- ciumverbindingen voorkomt. Extremen Rijst natuurlijk de vraag hoe die zwavelverbindingen van de maan Io op Europa terechtko men. Dat er op Io sprake is van grootschalig zwavelvulkanisme fijdt geen twijfel, maar hoe overbrugt dat spul de miljoe nen kilometers die beide ma nen van elkaar scheiden? „Io is een wereldje vol extre men," vindt Carlson. „Hij is be zaaid met vulkanen en geisers en zijn oppervlak lijkt qua sa menstelling meer op dat van een overvloedig bedekte pizza. De zwavelpluimen van de vul kanen rijzen meer dan 300 kilo meter hoog boven het opper vlak. „Daardoor komt veel van dat materiaal in het sterke mag neetveld van Jupiter terecht en na een aantal omlopen op Eu ropa. Waarschijnlijk niet alleen daar, ook de andere manen zul len hun portie wel krijgen. We hebben het daar alleen nog niet aangetoond. Maar zodra we dat hebben gedaan, weten we dat we goed zitten met onze theorie dat Io zijn kompanen met zwa vel bestrooit." Nog één keer zal de 'vermoeide' Galileo langs Io scheren: op 25 november op amper 250 kilo meter hoogte boven het Io-op- pervlak. „Het is dan niet on denkbaar," merkt Carlson op, „dat hij door één van die vul- kaanpluimen trekt. Jammer is alleen dat we, zoals steeds bij de Galileo-beelden, lang moe ten wachten tot ze hier binnen zijn. Dat komt doordat de hoofdantenne van de Galileo zich al vanaf den beginne nooit helemaal heeft kunnen ontvou wen. De beelden komen nood gedwongen dus met kleine beetjes tegelijk binnen. Maar we hebben goede hoop dat het raadsel Io nog vóór de millenni umwisseling een beetje dichter bij een oplossing gekomen zal zijn. Na bijna vier jaar rondtoe ren van de Galileo in het Jupi tersysteem wordt dat een keer tijd." '-A* AL - WgjggmllH££ - - Uitgestrekte ijsvlakten van de maan Europa, doortrokken van zwavel- en siliciumverbindingen. Computer hoort ziek varke Belgische onderzoekers hebben een computer ont wikkeld die kan horen of er zieke varkens in de stal zit ten. Het systeem kan zelfs melden welke ziekte het dier heeft en of hét pijn lijdt. Dit meldt het laatse nummer van de New Sci entist. „Hoesten is de eerste aan wijzing voor boer en die renarts dat er iets fout zit binnen een groep dieren", zegt Daniel Berckmans, verbonden aan de Katho lieke Universiteit Leuven. Maar het vereist een goed geoefend oor en veel moei te om dat op te vangen in een schuur met hónderden varkens. Daarom schreven- Berckmans en zijn collega's een computerprogramma dat automatisch en feilloos geluiden volgt. Ze maakten eerst een database van vijf duizend uiteenlopende varkensgeluiden, voortge bracht door zes proefvar- kens. Dit repertoire omvat zowel brommen en vrien delijk knorren als achter grondlawaai, zoals knar sende stalen hekken en snorrende ventilatoren. De software vergelijkt het op gevangen geluid-uit de var kensstal met die in de data base. Hoesten wordt opge merkt door ingebouwde verklikkers die correspon deren met bepaalde fre quenties op de geluids band. „Testen met verschillende varkensgroepen zijn be moedigend. De eerste re sultaten tonen dat in 92 procent van de geva juiste diagnose is ge aldus Berckmans. H dat varkens meestal nen te kuchen als z( een nieuwe omgevii huizen. Als ze gezor stoppen ze na verloi tijd, maar zieke vari niet. Daarom waars het programma pas bepaald aantal kere ten. En dat is pas he aldus de onderzoek' Door elke hoest te a ren, hopen ze name schillende ziekten t< nen onderscheiden, voor werkt Berckm< groep samen met di artsen om karakter! hoest te koppelen a. cifieke ziekten. Ook ze op infrarode vide het hoesten wellichi relateerd aan lichaa peratuur. Berckmar tenslotte geïnteressi de vraag of het mogem dat het programma tey aangeeft dat de dier den. Vooral de geilt, sterkte zegt iets ove mate van pijn, meei onderzoeker. Het Belgische bedri in St.Niklaas werkt i I dels aan een metho de software te verbi met het stalklimaat. systeem waarschuw neer medische hulp is en past tegelijk at tisch de staltemper; aan. „Ademhalings; worden namelijk va als er 's nachts kout in de stal komt", alc Berckmans. Plastic elektronica Onderzoekers van de Tech nische Universiteit Eindho ven hebben eëri stapjé g|e- - daan in de richting van plastic elektronica. Weten schappers van de faculteit scheikundige technologie zijn er in geslaagd een po lymeer (plastic) te ontwik kelen waarmee transistors met voldoende schakel- snelheid kunnen worden vervaardigd. Het gaat om een plastic (poly-3- hexylthiofeen) met een zo danige stuctuur dat de mo biliteit van de ladingsdra ger duizenden keren hoger is dan bij de eerste halfge- leidende polymeren. De re sultaten van het onderzoek zijn in het net verschenen wetenschappelijke tijd schrift Nature gepubli ceerd. Volgens een van de weten schappers, dr. ir. R. Jans sen, opent het onderzoek de weg naar plastic labels op supermarktproducten die elektronisch bij de kas sa kunnen worden gelezen. Ander onderzoek heeft aangetoond dat het lijk is betaalpasjes geht vafi plastic, zonder de) nog gebruikelijke chip f silicium, te maken. Hy Eindhovense onder# maakt deel uit van e ropees project, waa ook wetenschapper Groot-Brittannië eri marken deelnemen onderzoek wordt vc in opdracht van Phi search. De meest gangbare zoals PVC en polytt bestaan uit molecul lange ketens van ko atomen. Deze mole worden polymeren noemd. De polyme elektrische isolator! kunnen geen elektr stroom geleiden. Hi succes van plastic i; te danken aan die e schap. Door polym leidend te maken, k flexibele en goedko tronische schakelin (chips) worden verv umuiden veronique van der waal Het gebruik van gebromeerde vlamvertragers lijkt een nieuw gezondheidsrisico te worden. De stoffen, die veelvuldig ge bruikt worden in bijvoorbeeld kleding, computers en televi sies, breken niet af in het mi lieu, maar hopen zich op in het menselijk lichaam. Volgens on derzoeker J. de Boer van het RI- VO in IJmuiden zou het gebruik van broom in vlamvertragers daarom afgebouwd moeten worden. „Generaties na ons krijgen nog jarenlang last van biologisch onafbreekbare stof fen. Als we zo door blijven pro duceren, wordt het probleem alleen maar groter. De klok tikt door." Onderzoeker Jacob de Boer, die sinds de jaren '70 onderzoek doet naar gebromeerde vlam vertragers, meent dat er geen reden is tot paniek. Wel zegt hij bezorgd te zijn over het toene mende gebruik ervan. „Dit zijn stoffen die absoluut noodzake lijk zijn voor de veiligheid van mensen. Ze zitten onder andere in vloerbedekking, kleding, in de kasten van computers en te levisies en in de bekleding van autostoelen. De stof zorgt in de eerste plaats voor een hogere ontbrandingstemperatuur. Als er kortsluiting ontstaat of brand uitbreekt, moeten de vlamver tragers er voor zorgen dat het vuur gedoofd wordt." Gebromeerde vlamvertragers kunnen een schadelijke wer king op het menselijk lichaam hebben. „Een hoge dosis van gebromeerde vlamvertragers in het menselijk lichaam kan on der meer zorgen voor een ver stoorde hormoonhuishouding, problemen met de schildklier en huidaandoeningen. Er zijn zelfs gevallen bekend van ijsbe ren op de Noordpool, die door dit soort stoffen volledig afwij kende geslachtskenmerken kre gen", zegt De Boer. Mensen kunnen de vlamvertragers bin nen krijgen door het eten van vis, maar ook via de lucht en de huid. De gebromeerde vlamvertra gers worden niet afgebroken, maar hopen zich op in de na tuurlijke kringloop. „Elke stof die je maakt, komt in het water of in de lucht terecht. Bij onvol ledige vuilverbranding van ge bromeerde vlamvertragers ont snappen giftige dampen die op stijgen in de lucht. Bij kouder weer komt de stof met de neer slag weer op aarde of in zee te recht. Omdat de moleculen zich niet thuis voelen in water, zoeken ze naar iets anders. Ze trekken in de bodem of in een levend organisme, zoals een vis. Als mensen die eten, krijgen ze die stoffen binnen. Doordat de stof niet wordt afge de hoeveelheid van het lichaam alleen j men." Tot direct ge dit echter niet te lei gens De Boer maak dosis een stof tot ve De Boer vindt dat e natieven moet won Een onderdeel van er op gericht om de van vlamvertragers naleren. „Dan kun ven zoeken voor de fen die schadelijk z: volksgezondheid." Cryptogram Oplossing van dinsdag: Horizontaal: 1Het beroep van een Duitse opper (4); grit-griet-Dertig 4. Die Europeaan wordt gelost (5); 7. Innerlijke drang peen-opeen-Opener van een staaf met geld (7); 8. Heeft het land aan een akte-katje-kantje plaats zonder huizen (3); 9. Vaatwerk voor een ton in teer-rente-Tender Zwitserland (3); 10. Ondanks de dreigende ezel-lezen-Ezelin omstandigheden op zee geweest (7); 12. Dier met een meer-smeer-Resume flink handvat (7). snee-sneer-Seiner Verticaal: 2. Erg voor een plaats in Italië (4); 3. Om aan rage-jager-Jaeger te turnen 'of in te boksen (6); 4. Hard en bitter gezwel gaaf-graaf-Agrafe van een paard (8); 5. Hij is niet lenig genoeg om in de eest-leest-Select tuin te werken (4); 6. Niet bepaald een nuchter Gevraagd woord: blaasinstrument (6); 9. Geen jonge kop (4); 11Vee DOKTERSJAS plus water (3). HEINZ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8