Kiosk mag stunten met tijdschriftprijs Endemol maakt jubileumshow voor VN-organisatie Economie Air Holland blijft Nederlands Bierproductie Brand stil na explosie Frisdrinker grijpt naast speciale Star Wars-lamp Ordina derde op lijst 'beste kleine bedrijven' Rotterdam wil weigeren hypotheek voorkomen Twintig claims op Maxima ENSDAG 20 OKTOBER 1999 ten centrale afspraak 'vierdaagse' kaag» Werkgevers en vakbonden hebben gisteren in de I hting van de Arbeid geen akkoord kunnen sluiten over de daagse werkweek. Hierdoor was er ook geen basis om met nieuwe brede centrale aanbeveling te komen die teil van za- regelt. De bonden willen graag een centrale aanbeveling CAO-onderhandelaars om afspraken te maken over de vier- gse werkweek. De werkgevers willen alleen een vierdaagse kweek accepteren als de zaterdag een normale werkdag dt, zonder toeslagen. rzekering snelle motoren omhoog [frdam ANWB-verzekeraar Unigarant verhoogt de premie Snelle motorfietsen. De maatschappij gaat de premie kop- aan het vermogen van de motor en niet langer aan de ci- erinhoud. Want: meer pk's betekent een grotere kans op ide. Dirëcteur G. van Woerkom maakte vandaag ook bekend jerijders van een toermotor of een chopper een premiever- ag tegemoet kunnen zien, die tot dertig procent kan oplo- Voor de berekening van de nieuwe premies heeft Uniga- 1 motoren verdeeld in drie categorieën: tot 68 pk, tot 100 pk lies wat daar boven komt. T-ers opleiden via internet hede» De Universiteit Twente (UT) wil via internet opleidin- in de informatie- en communicatietechnologie (ICT) aan- len. De UT denkt dat de 'intemetuniversiteit' een belangrij- ijdrage kan leveren aan het oplossen van het grote tekort ICT-specialisten. „Nederland kampt met een tekort van 15.000 ICT-ers per jaar. En dat aantal dreigt alleen maar Ier op te lopen", voorziet rector magnificus F. van Vught. De •Netwerk-Academie moet alle erkende ICT-opleidingen van tot universitair niveau aanbieden. litse demonstratie tegen bezuinigen HL; Meer dan 70.000 Duitsers hebben gisteren in Berlijn ge- onstreerd tegen de plannen van de regering Schroder om 002 de lonen van twee miljoen ambtenaren en 1,3 miljoen nsioneerden alleen te compenseren voor prijsstijgingen, ieagenten, leerkrachten, postbestellers en militairen verza ten zich in de hoofdstad en beschuldigden de regering van iale politiek met de bijl'. De bezuinigingen op de overheids- iven maken deel uit van het financieel beleid dat er op ge- is in het jaar 2006 weer begrotingsevenwicht te bereiken. nnock in conflict met vakbonden Eurocommissaris Kinnock dreigt in conflict te komen de vakbonden die het EU-personeel vertegenwoordigen, ock wil een grootscheepse reorganisatie doorvoeren in het 10 personen tellende ambtenarenapparaat en daarbij de in- i van de vakbeweging inperken. Dat pikken de bonden Kinnock wil onder meer de vijftig EU-piedewerkers die me als vakbondsafgevaardigde werken, terugbrengen naar Ook wil de ex-leider van de Britse Labourparty alleen nog n doen met bonden die minimaal vijf procent van het EU- oneel vertegenwoordigen. Aan de andere kant wil hij de po- van de ondernemingsraad versterken. ootste windmolenpark in Delfzijl HL; De gemeente Delfzijl krijgt het grootste windmolen- van Europa. Ten zuiden van de havenplaats verrijzen vol- jaar veertig windmolens. Met 120 meter hoogte zijn de lies zeker drie keer zo hoog als de huidige molens. Deze a-turbines' leveren zestig megawatt aan energie, genoeg 8.000 huishoudens van stroom te voorzien. Drie onderne en, EDON, Koop Holding en Siemens Nederland, voeren annen die 150 miljoen kosten uit. Idingsactie voor Air Canada flirt» De luchtvaartmaatschappij Air Canada heeft giste- en reddingsboei toegeworpen gekregen van zijn twee Bte partners in de Star Alliance. Lufthansa en United Airli- ondigden een kapitaalinjectie van een miljard aan om te ;omen dat Air Canada via een overname terechtkomt in de urrerende luchtvaartalliantie Oneworld. De actie is gericht het vijandige bod dat het Canadese conglomeraat Onex in jtus uitbracht op Air Canada en de noodlijdende branche- ot Canadian Airlines. De Duitsers en de Amerikanen zullen 'r van Air Canada drie Airbus A330-vliegtuigen kopen en ilgens terugverhuren. isterdam: vierde op vestigingslijst ïl; Amsterdam is op de ranglijst van de aantrekkelijkste ijke vestigingsplaatsen in Europa geklommen van de vijfde de vierde positie. Daardoor zakte Brussel een plaatsje. De ste drie plekken worden onveranderd bezet door achter- olgens Londen, Parijs en Frankfurt. Dat blijkt uit de jaarlijk- nglijst die het Britse makelaarskantoor Healy Baker heeft steld aan de hand van een enquête onder 502 topfunctio- sen in het bedrijfsleven. Na Brussel volgen in de Top 10 'lona, Madrid, Zürich, Milaan en München. Onderaan, op rtigste plaats, staat Moskou. M grijpt naast British Midland tL; De KLM lijkt er niet in te slagen haar internationale al- euit te breiden met British Midland. De Britse luchtvaart- schappij maakte gisteren bekend exclusieve onderhande- i met Lufthansa te voeren over toetreding tot de concurre- groep Star Alliance. Lufthansa zou bij een akkoord een ig van twintig procent in British Midland krijgen. De KLM augustus met de Britten in gesprek te zijn over toetreding alliantie Wings maar wilde gisteren niet zeggen of nog Is wordt gepraat met British Midland. irkloosheid daalt 5.000 per maand -fcirg» De werkloosheid is volgens het CBS in de periode eptember met vierduizend gedaald naar 212.000. Worden enseffecten meegenomen dan komt het cijfer ten opzichte iet voorgaande kwartaal 24.000 lager uit. In vergelijking iet derde kwartaal van 1998 ligt de geregistreerde werk- eid 59.000 lager, een daling van bijna vijfduizend per id. Bij de mannelijke beroepsbevolking bedraagt de werk- eid 2,5 procent. Voor vrouwen ligt dat percentage ander eer hoger. Volgens het CBS zijn verschillen tussen de sek- sitelijk nog hoger omdat veel vrouwen die een baan zoeken ij het arbeidsbureau staan ingeschreven. 0p zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 de Groenoordhallèn te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs, emd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. luim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en lbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht UNHCR gedenkt 50ste verjaardag met wereldwijde tv-productie geneve bob kroon correspondent Endemol heeft de meest prestigieuze opdracht uit zijn zevenjarige geschie denis binnengehaald. Het Nederland se tv-productiebedrijf mag volgend jaar de wereldomspannende tv-show organiseren, waarmee UNHCR, het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties, zijn vijftigste verjaardag gaat gedenken. De avondvullende miljoenenpro ductie, waaraan wereldsterren mee werken, wordt live uitgezonden vanuit drie locaties in Afrika, Centraal-Ameri- ka en Genève. Voor de organisatie van dit superspektakel, dat op 14 decem ber 2000 op de buis komt, had UNH CR 23 televisiemaatschappijen uit de hele wereld uitgenodigd. Het voorstel van Endemol is min of meer geënt op de succesvolle Foster-Parentsformule. In Europa zal de jubileumshow waarschijnlijk via Eurovisie worden uitgezonden. Voor de voorbereidingen zal Endemol vermoedelijk een jaar lang een technische ploeg in Genève stationeren. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de VN dat voor een jubileumviering een beroep wordt ge daan op een commerciële televisiepro ducent. UNHCR en Endemol zullen samen voor de sponsoring zorgen. Hierbij wordt naar het voorbeeld van de Olympische Spelen gedacht aan een beperkte selectie grote multinatio nals. „Het viel niet mee om een keuze te maken uit de uitstekende concepten, die bij ons binnenkwamen", zegt co ordinator mr. Hans Thoolen. Als Ne derlander wilde hij in geen geval de in druk wekken van nationale voorkeur. „Daarom is de beslissing overgelaten aan een evaluatiecommissie van UN HCR en die was vorige week una niem", aldus Thoolen. „Endemol is één van de grootste Europese produc tiemaatschappijen. De kleinere jon gens kunnen zo'n klus eenvoudig niet aan." Een titel voor de megashow is nog niet bedacht, maar het thema van de jubileumfestiviteiten is 'Respect voor de Vluchtelingen'. „Wij mikken vooral op jongere kijkers over de hele we reld", aldus Thoolen. „Onze bood schap is, dat vluchtelingen niet als be delaars, indringers of drugsdealers moeten worden beschouwd, maar als medemensen die niet om hun ont heemding hebben gevraagd. Tussen de showsegmenten door willen we vluchtelingen uit derde-wereldlocaties opvoeren, die van hun bittere nood een deugd wisten te maken." Uitgevers vrezen voor toekomst van gespecialiseerde bladen den haag anp Kiosken mogen van de concurrentiewaakhond NMa de tijdschriftprijzen zelf bepalen. Vanaf 1 juli 2000 is het uitgevers verboden de prijs van een week- of maandblad op te leggen. In de Mededingingswet zijn prijsafspraken al verboden, maar de uitgevers hebben om een onthef fing gevraagd. De NMa vindt landelijk vastgestelde prij zen niet nodig om de fijnmazige distributie en het brede assortiment veilig te stellen. randeren. De uitgevers vinden het dan ook vreemd dat dezelfde argu menten waarmee de uitgevers van kranten en boeken hun vaste prijs mochten behouden, voor de tijdschriften terzijde zijn geschoven. „De NMa kijkt puur naar de economische cri teria en houdt geen rekening met culturele belangen", klaagt secretaris R. Rijntjes van de uit geversorganisatie NUV. Hij vreest dat grote ketens gaan stunten met de bekende bla den, waardoor de kleine maar ruim gesorteerde kiosk niet kan overleven. Daarmee komen ook de gespecialiseerde tijdschrif- „Verkopers kunnen nu acties bedenken, drie voor de prijs van twee of zoiets. Ook kunnen ze bijvoorbeeld de prijs verla gen van een weekblad als het nieuwe nummer op komst is", schildert een woordvoerster van de NMa de toekomst. Het verbod op een vaste prijs geldt niet alleen voor binnen- en buitenlandse tijdschriften, maar ook voor buitenlandse dagbladen. Op Nederlandse kranten en op boeken heeft de uitspraak van de NMa geen be trekking; daarvoor bestaan al regelingen die vaste prijzen ga ten in gevaar. Het prijsstunten met week bladen kan Rijntjes onder meer van de kant van Dirk van den Broek verwachten. De prijs vechter onder de supermarkten noemt het een 'prachtig be richt' dat de prijzen voor bla den omlaag kunnen. „Dit biedt ons nieuwe kansen. Zodra de prijzen vrij zijn, gaan we ermee aan de slag", aldus directeur D. van den Broek. De grote tijd schriftenketen Bruna is niet van plan te gaan stunten. „Wij pro fileren ons niet als prijsvechter, maar als tijdschriftenspecia list", zegt een woordvoerder. De tijdschriftuitgevers heb ben zo'n negentig procent van de Nederlandse rijdschriften- markt in handen, goed voor een omzet van twee miljard gulden. De losse verkoop is goed voor zeshonderd miljoen daarvan. De NMa-beslissing heeft geen gevolgen voor de abonnemen ten. Een van de zeven Air-Holland-toestellen, een Boeing 757, stijgt op van Schiphol. foto capital photos dublin. ap Massale staking verpleegkundigen in heel Ierland moesten worden afgezegd. Alleen voor spoedge vallen is personeel beschikbaar. Autoriteiten in de gezondheidszorg spraken van 'een logistieke nachtmerrie'. Bij de bonden zijn 27.500 werkne mers aangesloten. De regering zegt de verpleegkundigen niet meer dan 23 procent te kunnen bieden, omdat de lonen voor tal van beroepsgroepen zijn vast gelegd in een uitgebreid loonmatigingspakket. Op grond daarvan verdienen verpleegkundigen minder dan bijvoorbeeld leraren en brandweer lieden. Verpleegkundigen in heel Ierland zijn gisteren in staking gegaan, nadat zij een aanbod voor een loonsverhoging van gemiddeld 23 procent van de hand hadden gewezen. Aan de actie, de grootste in de Ierse geschiedenis, neemt het personeel van duizend medische centra deel. De vier bonden van verplegend personeel zeg gen dat hun leden minimale zorg zullen bieden totdat de regering over de brug komt. Meer dan 10.000 consulten en niet dringende operaties schiphol richard mooyman vervolg van voorpagina Directievoorzitter J. Röben van Schreiner: „We gaan proberen het bedrijf verder te ontwikke len en de exploitatie te verbete ren. Air Holland heeft wat te lij den door de zwakte omdat het helemaal alleen staat." De chartermaatschappij - 230 miljoen omzet en vijfhonderd personeelsleden - moet met na me opboksen tegen KLM-doch- ter Transavia en Martinair, dat voor de helft in handen is van de KLM. Air Holland was al eni ge tijd op zoek naar een kapi taalkrachtige partij voor een be tere uitgangspositie in de kei- harde concurrentieslag om de vliegende vakantieganger. Vorig jaar ketste een overname van Air Holland, dat zeven vliegtui gen voornamelijk inzet op Zuid-Europese bestemmingen, door Schreiner nog af. Groot aandeelhouder Chartershare (voorheen de stichting Levend Water) besloot de aandelen destijds te verkopen aan de overige eigenaren. De huidige organisatie van Air Holland blijft volgens Röben in grote lijnen bestaan. Het per soneelsbestand zal ongeveer gelijk blijven. „Air Holland is geen kind met een waterhoofd. We gaan natuurlijk wel probe ren. om de puntjes op de i te zetten en de efficiency te verho gen." Röben beseft dat Schrei ner met Air Holland niet heel veel geld zal kunnen verdienen. Daarvoor zijn de marges op de chartermarkt volgens hem te smal. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) is posi tief over de overname. „We zijn blij dat er een einde is gekomen aan de onzekerheid bij het per soneel", aldus bestuurslid A. Sloetjes. Hij gaat ervan uit dat de werkgelegenheid niet in ge vaar komt. De VNC is tevreden dat de chartermaatschappij in Nederlandse handen blijft. De nieuwe eigenaar is volgens Sloetjes vooral van belang om te voorkomen dat het voortbe staan van Air Holland door eventuele tegenslagen in gevaar komt. Ook De Unie zegt kansen te zien in de overname. De vak bond voor industrie en dienst verlening gaat ervanuit dat Schreiner de werkgelegenheid zal garanderen. Wel zal De Unie erop aandringen dat de CAO voor het grondpersoneel van Air Holland in werking zal tre den. Daarover is onlangs over eenstemming bereikt tussen De Unie en de vliegmaatschappij. De bonden overleggen morgen met Schreiner over de overna me. Air Holland heeft de laatste maanden gesprekken gevoerd met verschillende binnen- en buitenlandse belangstellenden. De werkgelegenheid, het voort zetten van de charteractivitei ten en een breder financieel draagvlak voor de onderneming stonden daarbij centraal. De aandeelhouders hebben met Schreiner een principe-akkoord bereikt over de aankoop van al le aandelen. Binnen een week moet de overeenkomst worden bekrachtigd. week van de actie (begin okto ber) de spaarpunten al bij el kaar hadden en alle lampen hebben opgekocht. Het Bart Smit-filiaal bevestigt de stormloop op de lampen. „Maar", zegt een medewerker, „mensen kunnen bij ons wel een lamp reserveren. Ze leveren nu de punten in, betalen dertig gulden en krijgen dan een re serveringsformulier mee. De verwachting is dat in december een nieuwe voorraad Star Wars Lava-lampen in de winkels ligt." Thomas Cremers van Hill Nolten, een pr-bureau dat de actie begeleidt: „Twee Star Wars-items, de alarmklok en de lamp, waren snel uitverkocht. Om het leed enigszins te ver zachten krijgen de mensen in december ook nog een poster." groningen gpd Gewone consumenten blijken geen kans te hebben om via een spaarpuntenactie een speciale Star Wars-lamp aan te schaffen. Etiketten op ftisdrankflessen van het Pepsi-concern, zoals Cola en Sisi, bevatten spaar punten. evenals de chipszakken van Smith's. Voor vierhonderd punten kan de lamp bij speel goedketen Bart Smit voor dertig gulden worden gekocht (win kelwaarde 149,95 gulden). „Deze week hadden we sa men met de buren vierhonderd punten gespaard. Maar geen enkele winkel van Bart Smit had de lamp nog op voorraad", zegt mevrouw Kuizenga uit Groningen. Navraag leerde dat vooral grootverbruikers in de horeca meteen in de eerste wulre» De productie van bier in de Brand-brouwerij in het Limburgse Wijlre ligt voorlopig stil. Bij een explosie in het ketelhuis zijn de brouwke tels gisteren zwaar beschadigd. Het plafond is ingestort. Volgens de directie zal de levering van bier geen problemen opleveren, omdat de brou werij nog voor enkele weken voorraad heeft. In het brouwproces komt moutstof van het moutmeel vrij. Vermengd met zuurstof vormt dat een ex plosief mengsel. Het brouwen lag gisterochtend stil, omdat medewerkers van een installatiebedrijf werkzaamheden uitvoerde. Daarbij is zeer waarschijnlijk een vonk vrijgekomen waardoor het stofmengsel is ontploft. Drie installateurs kwamen met de schrik vrij. Brand produceert weke lijks 100.000 liter bier. foto gpd frits widdershoven Stad sluit zich alsnog aan bij NHG den haag gpd Zowel ABN Amro als de Post bank heeft huiseigenaren in be paalde Rotterdamse wijken een hypotheek geweigerd omdat de gemeente niet meedoet met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De Rotterdamse college heeft nu aangekondigd vanaf volgend jaar wel mee te doen. Met NHG, de opvolger van de gemeentegarantie, krijgen de banken hun geld terug als de koper in de financiële proble men komt. De afgever van de garantie, de Stichting Waar borgfonds Eigen Woningen, heeft voor de terugbetalingen een pot met geld in beheer. De ze pot wordt gevuld door het rijk en de gemeenten. Rotter dam vond meedoen altijd te duur. Het rijk, dat vanaf volgend jaar koopsusbidie wil gaan ge ven, stelt als eis dat de kopers ook de NHG aanvragen. „Als wij mee gaan doen aan de NHG, kunnen de banken dus niet meer weigeren", zegt een gemeente-woordvoerder. Directeur Schilfers van de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen zegt begrip te heb ben voor de hypotheekweige ring van banken: „Sommige wijken zijn er zeer slecht aan toe. Achterstallig onderhoud neemt toe. Daardoor komen de wijken in een neergaande spi raal waardoor de woningen op den duur nog maar een schijn tje opbrengen." Volgens de overkoepelende organisatie van de woning bouwcorporaties schuilt er een groot gevaar in de weigeringen van de banken. Als 'normale' mensen in bepaalde wijken geen huizen kunnen kopen, kunnen de huizen in handen vallen van pandjesbazen en drugsdealers. Omdat die door gaans weinig onderhoud ple gen aan de woningen, dreigt vervalt in de wijk. Volgens een woordvoerder van de Vereniging Eigen Huis is het voor de banken ook moge lijk zonder NHG een hypotheek aan te bieden. De woning moet dan wat lager gewaardeerd worden. In plaats van de vraag prijs geeft de bank dan bijvoor beeld tweederde van de prijs als lening. De koper moet dan wel meer eigen geld meenemen. new york anp Computeradviesbureau Ordina is een van de beste 'kleine' be drijven - omzet lager dan een miljard - ter wereld. Het Ameri kaanse zakentijdschrift Forbes Magazine heeft het Utrechtse bedrijf beloond met een derde plaats op zijn jaarlijkse ranglijst van beste kleine bedrijfjes ter wereld. In totaal prijken daar acht Nederlandse bedrijven op. Ook uitzendorganisatie Uni que (4) en het hoekmansbedrijf op de Amsterdamse beurs Van der Moolen (8) krijgen een plaats van Forbes in de top tien. Verder beloont het Ameri kaanse tijdschrift Beter Bed (23), de industriële toeleveran cier Aalberts Industries (40), verwarmingsgroothandel Eco- nosto (49), autoverenfabrikant Weweler (58) en elektronica- producent Neways (59) met een notering. In vergelijking met andere landen doet Nederland het erg goed. Het duldt in aantallen al leen Groot-Brittannië en Cana da, beiden opgenomen met elf bedrijven, boven zich. amsterdam anp Twintig ondernemers, waaronder Telegraaf Tijdschriften en loop van den Ende, hebben de afgelopen twee maanden de merknaam Maxima geclaimd. De bedrijven willen de naam van de vriendin van prins Willem Alexander gebruiken voor onder meer afslank middelen, parfum, juwelen, rozen, telefoontoestellen, tijdschriften en sterke drank. Dit blijkt uit gegevens van het Benelux Merkenre gister. Ondernemer R. Muller in luxe goederen staat het sterkst omdat hij op 27 augustus - vlak voor de vloedgolf aan publiciteit - Maxima al deponeerde.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7