Meneer Kaktus is terug WEER Staat van beleg 11 Doorgeefboek om 'verwaaide jaren' vast te houden WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 C 0 E N T A A R De terugblik op de voetbalrellen bij het landskampioenschap van Feyenoord is meteen een vooruitblik geworden naar het Europees voetbalkampioenschap volgend jaar. En die stemt somber. De ge weldsspiraal waarin het betaald voetbal de afgelopen jaren terecht is gekomen, noopt volgens de Leidse 'rampenprofessor' Rosenthal tot maatregelen. Die komen neer op een drie weken lang durende staat van beleg in de voetbalsteden Rotterdam, Eindhoven, Am sterdam en Arnhem. En zelfs dan moet nog maar worden afgewacht of de zaak niet compleet uit de hand loopt. Want wellicht heeft de politie inmid dels een redelijk beeld van het Nederlandse hooligan wereldje, dat geldt in elk geval niet voor d.e buitenlandse horden die hier ko mende zomer hun feestje komen bouwen. De enige logische vraag die op die vaststelling kan volgen, is wie dit eigenlijk allemaal nog wel wil? Voorstanders van dit soort grote evenementen wijzen altijd op de bekendheid die een land of een stad daardoor krijgt. Maar wie weet nog waar de vorige Olympi sche Spelen werden gehouden? Of het vorige Europese voetbal kampioenschap? En wat heeft die tijdelijke naamsbekendheid blij vend opgeleverd voor de organiserende steden? Tegenover die twijfelachtige voordelen staan de zekere nadelen: drie weken lang moet een enorme politiemacht op de been wor den gehouden, drie weken lang zullen er uitbarstingen van geweld zijn en drie weken lang wordt het leven voor honderdduizenden mensen volkomen ontregeld. De discussie over het voetbalgeweld is sinds de veldslag bij Bever wijk bijna voortdurend op de agenda gebleven zonder dat het veel heeft opgeleverd. Tegenover het voetbalgeweld van de Nederland se hooligans staat immers het plezier dat vele honderdduizenden voetballiefhebbers aan diezelfde competitie beleven. Maar dat dilemma was niet aan de orde toen Nederland en België zich kandideerden voor de organisatie van het Europees voetbal kampioenschap. Het rapport van Rosenthal maakt nog eefis dui delijk wat Nederland zich daarmee op de hals heeft gehaald. Dit is de ware Haar gezicht vulde zowat het hele scherm. Lang blond haar. fris op gemaakt gezicht, gouden kettinkje. De schoudercontouren van een duur wollen blazervest. Als met dikke letters over het tv-scherm had gestaan: 'Mam, dit is de ware', dan had ik het nog geloofd ook. Haar naam: Irene Diependaal. Wie? Irene Diependaal, historica. Haar 'finest hour' duurde een minuut of vier. Vier minuten waarin ze van de redactie van 2 Vandaag haar wijsheden over het volk mocht uitstorten. Want Irene weetalles over Emily. Dé Emily. De voorloopster van Maxima. Emily, zo weet Irene Diependaal, 'dat is een tragisch verhaal'. Want, aldus Diependaals diepgravende analyse: Emily is op het laatst in haar eigen sprookje gaan geloven. Hét sprookje van de prins met het witte paard en ze leefden nog lang en gelukkig. Stomstomstom, oor deelt Irene Diependaal. Emily had beter kunnen weten. Irene Diependaal, die wist van het begin af aan beter. Waarom zij wel en wij gewone stervelingen niet? Heel eenvoudig. De Rijksvoor lichtingsdienst had gezegd dat er niets was tussen kroonprins Wil lem Alexander en burgermeisje Emily. En zij geloofde de Rijksvoor lichtingsdienst wel, en wij niet. Stomstomstom. Een opflikkering van verontwaardiging: 'Eef Brouwers werd zo maar voor leugenaar uitgemaakt! 't Is duidelijk, Irene Diependal is een contemporain historicus. Van enige geschiedenis van vóór Lady Di weet zij niets. Geen enkele overlevering over de aanvankelijke ontkenningen van de RVD over een romance tussen de jeugdige Beatrix en ene rijzige jongeman kan haar dus hinderen. Om maar even een voorbeeldje te noemen. Toch fijn voor Wim Kok dat hij ih ieder geval één medestander heeft voor zijn pleidooi om Eef en de zijnen een nog meer status te geven dan ze al hebben. Maargoed, ondertussen houdt diezelfde RVD al weken de mond stijf dicht over de ontwikkelingen rond Maxima. Daar willen we metz'n allen meer over weten, maar daarover horen we niets. Ook niet bij 2 Vandaag. 'Dit waren de achtergronden bij het nieuws', waren de afsluitende woorden van de presentator na het item Diependaal. Emily is dan wel allang oud nieuws, maar oude koek is beter dan helemaal niets, moet de redactie hebben gedacht. Nu ja, in ieder geval kennen we nu allemaal Irene Diependaal. Hopelijk voor haar heeft Willem Alexander ook gekeken. Meer bewolking en buien Onder de vleugels van het uit de kluiten gewassen Scandinavische hogedrukgebied - de druk in het centrum schommelde de afgelo pen dagen rond 1035 hPa - komt het in Lapland tot matige vorst. Gisternacht mat het Zweedse Naimakka ruim -9 graden en de af gelopen nacht werden opnieuw minima tussen 5 en 10 graden on der nul geregistreerd. Het luchtdrukmaximum is inmiddels zijn koffers aan het pakken en koerst de komende dagen naar het zuid oosten. De tanende invloed van het systeem wordt bij ons de ko mende dagen duidelijk merkbaar. Wolken krijgen de overhand en periodiek komt het tot regen of buien. De nattigheid wordt onder meer veroorzaakt door fronten en sto ringen in dienst van de voormalige orkaan Irene. Er wordt echter wel aanmerkelijk minder koude lucht naar het Noordzeegebied gevoerd. Dat gebeurt met een naar zuidoost tot zuid ruimende wind. Op vrijdag en zaterdag kunnen de thermometers oplopen tot maximaal 13-15 graden. De komende nacht zakt de tempe ratuur nog naar omstreeks 2-3 graden en ook morgen voelt het buiten aan of het vriest. Er staat donderdag dan ook nog steeds een straffe oostenwind (aan de kust meest krachtig) en de maximumtemperaturen stokken op 9-10 graden. Gaandeweg komt er echter meer bewolking. Dat gebeurt on der invloed van een depressie boven het zuidwesten van Eu ropa. Daar heeft het de afgelopen nacht gegoten. Uit het wolkendek gaat het bij ons aan het einde van de middag en tijdens de avonduren regenen. De wind ruimt naar het zuidoosten en 's avonds stijgt de tempe ratuur. Ook op vrijdag enige regen maar wel een middagtemperatuur van omstreeks 14 graden. Gisteren waren de thermometers in deze regio opmerkelijk eensgezind. In Bloemendaal, Schip hol en op Valkenburg werd het maximaal 10,1 graden. In het noorden van het land bleef het kwik duidelijk onder de 10 graden. In Leeuwar den werd het niet warmer dan 8,7 graden. Van ochtend was het maar 2 tot 4 graden. jan visser Het leven lacht Peter Jan Rens weer toe Peter Jan Rens is terug op de buis als meneer Kaktus. „Het is niet erg om weer Kaktus te zijn, het is een feest. Ik kan namelijk dingen honderdduizend keer doen, zonder dat ze me vervelen." In zijn riante werkkamer, gele gen in een statig pand tegen het Amsterdams Vondelpark, is Pe ter Jan Rens goed gehumeurd. Zijn Duitse herder - kwispe lend, blaffend en piepend - druilt om zijn benen, nimmer haar baasje uit het oog verlie zend. „Ik heb haar nu drie jaar, ze is een afgekeurde politie hond. Ze is te lief', glimlacht hij. Lief? „Tja, dat zijn kinderen ook." Hij kan het weten en weet het binnenkort nog beter, want na een stilte van zeven jaar zijn meneer Kaktus, mevrouw Stemband en Kweetniet weer op de buis. „Op een gegeven ogenblik dacht ik: Kaktus is dood en komt nooit meer terug. Maar nu ben ik blij dat-ie er weer is. Het is weer als van ouds." Het leven lacht Rens toe. Terug op tv met het twee uur durend kinderprogramma Telekids. Ko mend voorjaar op de buis met een nieuwe volwassenenshow ('welke mag ik nog niet zeg gen'): een comeback om van te smullen. „Het lijkt wel een ver jaardag", verwoordt hij de gang van zaken. „Ik ben zo opge wonden, barst van de energie. Het ene na het andere idee vliegt door mijn hoofd. Ik had wel tien nieuwe jeugdprogram ma's kunnen maken. Maar eerst moet Rens Carlo Irene doen vergeten, het duo dat in tien jaar tijd veel lof oogstte met zijn invulling van Telekids. „Gelet op de kijkcij fers hebben we het meteen goed gedaan. We hebben een marktaandeel bereikt van 26 procent." „Zo voelde die uitzending ook aan. Het was gelijk raak. Ik ver wachtte dat we het moeilijk zouden krijgen, dat we eigenlijk een nieuwe start moesten ma ken. Maar die kinderen die schreeuwden, ze schreeuwden. En meteen de goede teksten, hè. Ik vroeg ze hoe ze me kenden, ik was per slot van rekening al zeven jaar niet meer met me neer Kaktus op tv verschenen. Pappa en mamma hebben ons over je verteld, zeiden ze. Grap pig. Daarnaast is de jeugd veel sneller geworden. Kinderen van zeven tot tien jaar hoeven maar één keer iets te horen en ze pik ken het al op. Maar dat Kaktus nog niet was vergeten, vond ik echt fantastisch." Annemiek Hoogendijk, de ver tolkster van mevrouw Stem band: „Ik had gewoon last van een beetje sentiment. Toen ik met de eerste opnames bezig was, wist ik het meteen weer. Dat is er ook zo goed aan: je kan je niveau vasthouden." Rens is niet bang voor het Swie- bertje-effect, om altijd gecon fronteerd te worden met Kak tus. „Ik vraag me af of dat 'ef fect' überhaupt nog bestaat. In de tijd van Swiebertje waren er maar twee netten. Moest men bijna wel naar dat programma kijken. Tegenwoordig zijn er zoveel zenders dat de impact van een programma veel min der is. Zelfs in het begin van Kaktus, toen er op Theo en Thea na bijna geen enkel jeugd programma was, heeft Kaktus mij nooit een strobreed in de weg gelegd. Ik kon alles doen, wat ik wilde. Nee, deze show verveelt nooit. Het is niet erg om weer Kaktus te zijn, het is een feest. De grote meneer Kaktus-show is oojc nooit een sleur geweest en zal het ook nooit worden. Ik kan namelijk dingen honderddui zend keer doen, zonder dat ze me vervelen. Moeten ze wel leuk zijn, natuurlijk. De kracht van een dergelijk programma is de komedie die erin zit. Slapstick is van alle tij den en zal mensen altijd aan het lachen maken. Een tuime ling, een valpartij: die doen het altijd goed. Ik ben ook van me ning dat komedie de basis is van een goed programma, so wieso van een goed kinderpro gramma. Daarnaast vind ik co- medy-acteurs altijd heel goed. Die kun je overal voor inscha kelen, ook voor drama. Neem nu de Kraaijkampjes en Sjoerd Pleijsier, die kunnen volgens mij alles. Ik zal wel niet gevraagd worden voor een zwaarmoedig drama als de vertolker van bijvoor beeld Van Thijn. Ik ben niet ie mand voor het heavy circuit. Dat komt door het kinderpro gramma. Dat stigma is er en zal er ook wel blijven. Ook al groeit de aandacht voor jeugdonder- werpen wel. Maar ik treur er niet om, sterker nog: op dit mo ment zou ik het niet eens wil len. Laat ik eerst maar Telekids tot een succes maken, daarna kan ik altijd nog verder kijken." Rens is ook de man van de RTL- programma's 5 Tegen 5, Doet 'ie 't of doet 'ie 't niet en Geef nooit op. Naar eigen zeggen 'stuk voor stuk grote succes sen'. „Nee, tuurlijk heb ik niet stilgezeten in de periode dat meneer Kaktus er niet was. Maar 'Geef nooit op' was bij voorbeeld ook een kinderpro gramma. Hierin konden ze hun stoutste dromen waarmaken. Dat geeft het al aan: ik vind het heerlijk om tv voor jeugd te ma ken." Niet alleen op de buis is Rens veel bezig met jeugd. De pre sentator, die via Veronica en VARA bij RTL terechtkwam, is tevens kinderboekenschrijver. „Ik heb nu acht boeken gepu bliceerd. Dat is zo leuk om te doen, omdat het zo anders is dan een tv-programma. Je moet op een heel andere manier denken. Net als bij program ma's kijk ik ook hoe mijn colle ga's op dit vlak zich gedragen. God, ik zou willen dat ik zo kon schrijven als John Irving. Maar dat is niet zo, ik heb een andere stijl. Het is desalniettemin wel heel interessant om op zijn schrijfwijze te letten. Hoe hij Meneer Kaktus, mevrouw Stemband en Kweetniet zijn terug op de buis. „Het is weer als vanouds." len en hoogte- en dieptepunten van familie en vrienden op schrijven of afspraken en voor nemens ver in de toekomst ma ken. De familiegeschiedenis die zo ontstaat, stopt niet met het verscheiden van de eerste schrijver. Het is de bedoeling het boek door te geven, bijvoor beeld aan een goede vriend of een nog niet geboren kind, dat op zijn of haar achttiende ver jaardag aan het schrijven slaat. Op elke volgende schrijver rust de taak de persoonlijke geschie denis te vervolgen. Voortaan zal er elk jaar een nieuwe eeuwagenda worden uitgegeven. De eerste, die over een kleine twee weken op de markt komt, beslaat de jaren 2000 tot 2099, die van volgend jaar loopt van 2001 tot 2100, en- De twintigste eeuw is nog niet ten einde, maar veel is nu al weer vergeten. Natuurlijk zijn er mensen die dagboeken bijhou den, maar dat is een dagelijkse inspanning die maar weinigen jarenlang, laat staan een eeuw, volhouden. De belevenissen van voorvaderen zijn meestal verwaaid met de jaren. Met die problemen kampte ook Olivier B. Bommel, die net als zijn goe de vader geen dagboek bij de hand had om een familiekro niek vast te leggen. Kunstenaar Ton Paauw uit Soest bedacht daarom het Eeuw Doorgeefboek of genera- tieboek, een agenda voor de ja ren 2000-2099. In het boekwerk, volgens Paauw een wereldpri meur, kunnen mensen een eeuw lang bijzondere voorval- Elementair De twee Nederlandse heren die dit jaar de Nobelprijs voor natuurkunde mogen verdelen, zijn eigenlijk gebrouilleerd met elkaar. Martin us Veltman, de «f-,- leermeester, en Gerard 't Hooft, de schrandere discipel, zijn al jaren niet 'on speaking terms'. Dat vind ik een verbijsterend bericht. Ook breinen van her allerhoogste niveau is dus kennelijk op dit gebied niets menselijks vreemd* Mondjesmaar kon 't Hooft nog net zijn bebaarde oude leraar door de telefoon feliciteren. Omgekeerd was de lof evenzeer op rantsoen. Daarmee hadden we het i voorlopig gehad. De heren hadden alleen maar de Nobelprijs voor natuurkunde ge kregen. Als het nou nog de Nobelprijs voor de Vrede was geweest, had je ze misschien iets kwalijk kunnen nemen. Maar dat is nog de vraag. Niets spreekt vanzelf: de kin deren i>an de schoemnaker lopen meestal met gaten in hun zolen en de kinderen van de dokter zijn het eerste verkouden. De onmin van de twee eminente geleerden is extra fascinerend als je naar hun vakgebied kijkt. Hun belangstelling geldt de elementaire zovoorts. Het gebonden werkje gaat in de winkel f. 34,95 kos ten. Paauw kwam op het idee na het maken van een millennium doosje met wenskaarten van Olivier B. Bommel voor de Bij enkorf. Paauw: „Iedereen doet net alsof het jaar 2000 het mooiste en belangrijkste jaar is. Dat is eigenlijk raar. want er zijn al miljoenen jaren voor ge weest." Omdat ook na het ma gische jaar 2000 de tijd gewoon doortikt, bedacht Paauw het eeuw doorgeefboek. Hij zocht vervolgens contact met Marten Toonder, de geestelijke vader van Olivier B. Bommel. Toon der zag het wel zitten en ver leende via Bommel zijn mede werking. Olivier B. Bommel schreef onder meer het voor woord van de agenda onder de titel 'Verwaaide jaren, hou ze vast'. Op iedere pagina prijken twee kleine plaatjes van de Bommel strip en bij elk schrikkeljaar zijn treffende citaten over de tijd en de eeuwigheid uit de Bommelli teratuur opgenomen: „Het is toch wel bijzonder om zo regel recht naar de toekomst te wan delen. In het dagelijks leven komt men daar zo zelden toe, als je begrijpt wat ik bedoel." Voorin het boek zit een 'door- geefpagina'. Daarop kan men noteren wie het boek op welke datum overneemt. Per jaar staan de schrijver twee pagina's ter beschikking, dus klein en se lectief schrijven is geboden. Paauw: „De geboorte van een kind en het winnen van de deeltjes. Uit die deeltjes is de hele materie opgebouwd. Het gaat om de meest minieme ingrediënten die ma ken dat wij bestaan en dat het heelal bestaat. De deel tjes gedragen zich meteen grote marge verrassing. Ze komen ergens vandaan, maar waar vandaan precies? Ze zijn onderweg, maar waarnaar toe meer in het bij zonder? Ze vermenigvuldigen zich maar vallen na drie generaties alweer uiteen. Kortom, in de deeltjes versneller speelt zich eigenlijk iets even onverklaar baars en misschien wel even nutteloos af als in het groot in het menselijke bestaan. Wetenschappers als Veltman en 't Hooft ontwikkelden hun formules met krijt op het schoolbord en sloegen vervolgens hun theorie in de praktijk van de laborato ria gaande. Zoiets geeft een grote behoefte aan orde ning die er niet is. Maar heeft dat op het oog zo zinlo ze gewemel bij hen geleid tot meer relativeren en mildheid? Nee dus. Ze kregen ruzie en bij vetes in de wetenschap vallen vendetta's op de Balkan in het niet. Dat is een van de weinige dingen die geleerden zeker weten. Heel dramatisch hoeven we er natuurlijk ook niet over te doen. Grote ego's vragen de ruimte en daarin circuleren hoogst zeldzaam aardigheid en begrip als elementaire deeltjes. Waarom zou dat anders zijn met de Nobelprijs die al zo lang geldt als de hogedrukpan van ambities, intrige en politiek? En neem zelfs die meest edele van de prijzen, die voor de Vrede. Je leest wel eens dat concurrerende hulporganisaties in gebie den van rampspoed elkaar voor het goede doel voor namelijk in de weg lopen als er een tv-camera in de buurt is en elkaar op hun bek slaan als die camera weer is verdwenen. De Artsen zonder Grenzen zijn ge loofd en geprezen, maar zelfs de keurige Parijse krant Le Monde schreef in één moeite door dat die artsen van oorsprong Frans waren. Daar was-iedus weer, die oude wijsheid: Europa één maar er zijn grenzen. Veltman en 't Hooft: wie weet valt straks daar in Stockholm toch nog de grote verzoening. Ik hoop het maar, want ik constateerde dat mijn eigen deeltjesver sneller vol nationale trots in de overdrive ging. Harry Mulisch mag dan eeuwig nier in de prijzen gevallen. Max van der Stoel mag voorlopig voor een jaartje weer zijn overgeslagen als grote vredesengel. Maar de pure exacte wetenschap hulde zich in de laatste maanden van dit millennium dan toch maar in ons eigen oranjeshirt. Een shirt zonder sponsortoeters of andere bellen. Een elementair shirt dus. bepaalde dingen verwoordt, hoe hij ze opschrijft. Tv-program ma's kijk ik daaren tegen zo min mogelijk met het oog van een programmamaker. Dat doe ik alleen als het moet. Normaal kijk ik als consument: wat is leuk, waar moet ik om la chen? Dat is waarom het draait. Niet of een camera-overgang soepel verloopt of niet. Dat is allemaal veel te technisch. Daar letten de kijkers ook niet op. Dat maak je mij niet wijs." Rens zal de komende twee jaar - samen met Hoogendijk en Hans van der Laarse (Kweet niet) - sowieso Telekids presen teren. „Wat daarna komt, weet ik niet. Maar weet je wat mij zo mooi lijkt? Dat ik het tot in de lengte van dagen kan blijven doen. Totdat ik oud en dik ben en bijna uit elkaar val: dan is het tijd om te stoppen. Eerder niet." harold de haan dagen Nog 73 dagen en hei JJ we millennium bree Reden voor deze kn is het in een dagelijkse sei len b rug te kijken op bel gebeurtenissen die; grepen op correspoi rende data in de afg jjj§{ 1000 jaar. Deze weel okt 192: Opname ee i d u 1 ontm< plaat Bing Crosby;! enafv 1872: vondst van 'H je do mann-klomp'; 20 o! Thomas Edison ma ïert' ste lamp; 21 okt 181 te zeeslag bij Kaap' «Yss gar; 22 okt 1797: Eb «el rachutesprong Jacq 'P™ Garnerin; 23 okt 191 Olympisch goud Ai te Geesink. rbo [ERDAM ïinte FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA Staatsloterij moeten er wel in, maar niet dat de krant gisteren niet is bezorgd." Stichting De Koepel uit .Utrecht voorzag Paauw van de exacte data en tijd van de beste eclip sen van de komende eeuw. Zo is te lezen dat het op 21 juni 2001 om 12.04 uur overdag even pikkedonker wordt in Zuid-Afrika. Eén ander bijzon der feit is in de agenda opgeno men: de honderdste geboorte dag van Marten Toonder op 2 mei 2012. Toonder maakte er een zelfportretje bij. Families die na een eeuw het boek helemaal vol hebben ge schreven, worden voor hun vol harding beloond met een nieuw gratis Doorgeefboek. tom scherder 20 OKTOBER 1879 Hij zal het zelf voor om een kt hebben gehouden, ma ;eer er mas Edison heeft eeni itregir homepage. Gerald Beal Rijnn ons via www.thomased >d op .com dat 'hij geen oorli izeggi voerde, maar dat Ediso ien vo min een kracht ontwik! savia waarvan zelfs veldhere ndejr dromen'. Een van ded goede waardoor Edison, zooi ikt en Nederlandse handelaa roemd zal worden, ge de oktoberdagen van 1 zijn dagboek vertrouv Amerikaanse uitvindt hij 'de kwellingen van ondervindt bij het zoe elektrisch licht. Eerde Edison de aandeelhoi gasmaatschappijen al de kast gekregen met te dat in elektriciteit e lichtbron te vinden is. 20ste oktober 1879 bel son in zijn privé-laboi in Menlo Park, New J( moment van zijn leve hij heeft zitten spelen halflosse knoop aan z komt hij op het idee kooide katoenen drag brandstof te gebruikei ste lamp die hij ervan W|NCE zal veertig uur brande paar jaar later beschik en ee, York over de eerste elt |encj verlichte stadswijk. W; teraars voor onmogeli den, heeft de tovenaaj Menlo Park tot werkel gemaakt, schrijft de Ni Herald. ^sc henkruul»ktjen dnd zi nde r en nu Aan tafel iLuxe een miljoi^ len vo In zijn vorige boek dei t al te van Leeuwen, Prins va uit de doeken hoe iem jqq| jonair kan worden. Vo nen die de tips goed h )tN« E opgevolgd is er nieuw spons Hoe eet een miljonair' en Ier; cepten in het kookboi alen. 1 van de koks op het mi amen jacht van de prins. De lAspe worden omlijst met oi ler de gen van gasten die ooi Maar j miljonair aan boord w iljaar. Het society-kookboek n, zoa een miljonair kreeft o| 34 lee otto van groene asperi en gev morilles, gepocheerde inDe met olijven en artisjok ieuwe millefeuille van rode s 'ij Van aubergine en shii-take stoelen eet. Met "Hoe tetl miljonair? m de keuk dereen zich als lid van E society voordoen. Ma is bij kerde de Prins, ook hij arenla geregeld zuurkool, spi 15-jai snert. vordt Een goed glas wijn en d met ker gerecht haalt de b ksrech halen boven. Zo onthi e polit Russische gravin Man litmaa Heyden aan boord bi) st. dat zij de liefde leren I haar veertiende. Hetv een soldaat die de wai bij de tuindeur van hl a^( kamer. Op haar 38e h Cl. vin een affaire met gei Shakhovskoi. „Toenh rangen tussen die twe üüian gehad", verzekerde zij van Lignac. )eten Bram van Leeuwen w se^ rijk door de verkoop HAN MULDER door hem opgerichte ?efsta lands Taleninstituut. 1 fsvest( de hem honderden m van Iv guldens op waar hij a ^de goed van leeft. Van zi «oms boek zal de prins van °pv niet rijker worden. D< opbrengst gaat naar 1 °Pen fonds. Bij de present! Wartse het boek kreeg het fo: ase M een voorschot van 50 8eryst den. uteit ezorg len W >blik

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2